INBOEDEL, TE HUUR, GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. Mej. MatócM, Leerares M.O. TEKjÉtflILMËEa p.Hrv-AfrRÏJN afwezig zijn. J-iL-Mffifl, Ma Nb êa 'ffêM VERKÖOPEN: gebracht: concentratie en concurren tie, heeft dus wat dit laatste betreft reeds afgedaan. Ook in den kring van dat bestuur is dus blijkbaar de overtuiging door gedrongen, dat in zake van monopo liën de voordeelen der concurrentie slechts een droombeeld zijn, waarvan in vele gevallen de exploiteerende Maatschappijen zelve, maar altijd het publiek de dupe worden. Met groote ingenomenheid wijzen wij op dit merk waardig verschijnsel en wachten wij van de behandeling van dit vraagstuk in de genoemde Vereeniging, dat zij een Hinken stoot zal geven aan eene bewering ten gunste van de Staat- exploitatie, waar wij teri slotte toch moeten belanden. Omtrent de verloting ten be hoeve der Vereeniging Nationale Ten toonstelling van Vrouwenarbeid kan worden medegedeeld, dat ook na de sluiting der tentoonstelling het aantal prijzen voor de loterij aanzienlijk is vermeerderd, zoowel door aankoop als door schenking. Vele voorwei pen van nut en smaak, waaronder van groote waarde, zijn dus voor de verloting bestemd. Vooral de kunstenaars heb ben zich niet onbetuigd gelatende verzameling kunstwerken, schilderijen en aquarellen is zeer belangrijk uit gebreid. Slechts een gedeelte der sierlijke prijsvoorwerpen werd op de tentoon stelling geëxposeerd. Thans zullen de prijzen gezamenlijk worden uitge stald in de ruime zaal der Christelijke Vereeniging voor jonge mannen. Prin sengracht 4, te 's-Gravenhage. Deze tentoonstelling zal geopend worden aanst. Dinsdag, 18 October, en dage lijks van 10 tot 4 uur voor het pu bliek toegankelijk zijn, tegen den zeer geringen entreeprijs van 10 cents, ten voordeele van eene liefdadige instelling. Ook zullen aldaar loten verkrijgbaar zijn a 50 cents evenals bij kunst- en boekhandelaren en andere depothou ders. tot de trekking, die in November aanst is bepaald. De trekkingsdag zal later in de dagbladen worden be kend gemaakt. In ile buurtschap Slechten hoi st. onder de gemeente Nijkerk, zijn twee woningen, bewoond door H. V. en G. G., tot den grond afgebrand. Van de inboedels werd weinig gered niets was verzekerd. De heer J. P. Nord Thomson gaf Woensdagavond op onbekrompen wijze feest aan de corpsen politie en brandweer en het personeel der A. O M. in den huize «Huize Stroucken" te Amsterdam. Een zeer groot aantal genoodigden had de invitatie aangenomen en onze wakkere, thans populaire, politieman nen zaten daar met vrouw of meisje of dochter naast den flinken brand weerman met zijn gezin en de niet zoo talrijk opgekomen conducteurs koetsiers, die we allen kennen, al is het maar van gezicht, onzer trams met hun familieleden. De groote zalen van Stroucken waren boorden toe gevuld met een prettig auditorium, dat genoot van hetgeen aangeboden werd en dit was niet weinig en niet slecht Mevr. H. Albreclit-Engelman speelde weer heer lijk «Ouwe Sientje", daverend toege juicht, de dames Eva Westenberg en Maria Eggers vertoonden alleraardigst Fjord, om landverhuizers in te nemen; en er was nauwelijks ééne familie, die niet het verlies van een wakkeren zoon, of van eene geliefde dochter betreurde. De oude lieden konden natuurlijk, niet meer voorten wanneer de kinderen in den vreemde getrokken waren, wat bleef hun anders over, dan zich te neder te leggen en te sterven Want voor hen was Amerika te dier tijd zoover, alsof het op eene andere planeet lag; en het gevoel voor familieleven was van eeuwen her bij den Noorweger sterk ontwikkeld: hij leeft voor zijne kinderen, en leeft in hen zijn leven nog eens. Het is zijn grootste trots zijn stamboom tot de dagen van Sverre en den heiligen Olaf op te voeren, en met hetzelfde vertrouwen hoopt hij, dat zijn geslacht in de verste toekomst zal wassen en gedijen op denzelfden bodem, waarin die boom eens wortel schoot. Daar komt de storm uit het westen, kampt met den ouden stam en breekt hem, de afgescheurde takken verstrooit de wind in al de vier hemelstreken, en de vermolmde tronk mag in den bodem verrotten. i.) Een der meeslgevierde Noorweegsche Ko ningen. 1019. Wordt vervolgd.) «Meisjesdroomen" van Pailleron en »Wie van tweeën van Eug. Ver- onsinde heer G. G. C. Ruijs was onbetaalbaar in zijn voordrachten »Een portie ijs" en «Een reciteer- wedstrijd ten plattenlande" voor al dit laatste viel in den smaak en deed de zaal schudden van het lachen en de heeren Solser en Hesse behaalden met «De schoone Irma en haar mama" en nog een paar bis- nummers een welverdiend succes. Onder de aanwezigen merkte men o. a. op den heer Mr. Edw. W van Raalte, waarnemend Hoofdcommissa ris van Politie den heer D. J. G. Vrede, hoofd-inspecteur van Politie. Door den gastheer werd den gasten een hartelijk welkom toegeroepen, waarbij aan politie en brandweer en personeel der A. O. M. éen woord van hulde en lof werd gebracht, dat zij volkomen waardig zijn. Zonder twijfel zal deze feestavond, door de onbekrompen gastvrijheid des heeren J. P. Nord Thomson aan zulke verdienstelijke mannen bereid, nog lang bij hen een zeer aangena me herinnering achterlaten. Op de Samenkomst van wege de Nederlandsche Vereeniging tegen de Prostitutie t November a.s te Utrecht zullen o a. de volgende hee ren de nieuwe plannen der Vereeni ging toelichten. Ds. H. Pierson zal inleiden: «De taak der Nederlandsche Vereeniging tegen de Prostitutie en de samenwerking met andere Ver- eenigingen." Mr. O. Q. van Swin- deren: «De strijd tegen reglementee ring en bordeelen en de verbetering der wetgeving ten opzichte van kop pelarij en verleiding." Dr. llermanides: «Bestrijding der ziekten die uit de ontucht voortvloeien." Dr. Snoeck llenkemans: «Bestrijding van de pro paganda voor het Nieuw-Malthusia- misme." De heer G C. Hoogenverfl Wering van onzedelijke geschriften en voorstellingen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. In zijne zitting van Donderdag werd door den gemeenteraad in zake de Naamsverandering van de Var- kensmarkt, door het staken der stem men daaromtrent, nog geen besluit genomen. De salarissen der nieuw-benoemde leeraren aan de H. B. S. werden overeenkomstig het ontwerp vastge steld als volgt: de heer A. D. Raad- greep, leeraar in de Nederlandsche taal en haar letterkunde, Geschiede nis en Aardrijkskunde, f '2000de heer J. M. Thiel, die 1 November in functie zal treden als leeraar in de Wiskunde, f 1600; mej. W. L. van Veen Valk, leerares in de Fransche taal en haar letterkunde, en de heer J. J Menkema, leeraar in de Hoog- duitsche taal en haar letterkunde, op f 100 per wekelijks lesuur. De jaarwedde van den onderwijzer M. G. Nordholt werd overeenkomstig de verordening op het L. O. met f 125.verhoogd. De woning aan de Koppelpoort wederom voor 6 jaar verhuurd tegen f 62.50 en aan den heer A. T. M. Vermolen op de oude voorwaarden een gedeelte van het terrein aan de Zandhoopen afgestaan tot bergplaats van petroleurn. Tot leden van het stembureau bij de verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel werden benoemd de heeren Celosse en Visser en tot plaats vervangende leden de heeren Gerrit sen en van Esveld. Een ontweip-request aan den Mi nister tot verhooging der subsidie aan de Hoogere Burgerschool werd in geheime zitting behandeld en daarna goedgekeurd Op voorstel van B. en W. werd daarop de stedelijke politie-verorde- ning gewijzigd of liever aangevuld met de bepaling, dat het voortaan verboden zal zijn «op of aan den openbaren weg pauweveeien of der gelijke voorwerpen te koop aan te bieden, te veikoopen. af te leveren of uit te deelen, en personen op den openbaren weg met die pauweveeren of dergelijke voorwerpen aan te raken." (Zie publicatie aan het hoofd van dit blad.) Het tweede aanvullings kohier der plaatselijke inkomsten-belasting over 1898 werd vastgesteld op f 604.17'/». De plaatselijke afdeeling van het «Nut" zal aanstaanden Donderdag avond een vergadering met dames houden, waarin als spreker zal op treden mr. G. S. Brandsma uit Arnhem. Op 1 November komt hier in garnizoen de 4e batterij van het le regiment veld-atillerie uit Utrecht onder bevel van kapitein P. G. L. baron Quarles de Quarles. Tot directrice dor kook- en huishoudschool te Nijmegen is be noemd onze stadgenoote mej. M. Methorst. Dinsdag vervoegde zich bij den heer G. van Ede rijwielhandelaaralliier een persoon, die voorgaf een rijwiel te koopen, doch het eerst wilde pro- beeren dit werd hein toegestaan, daar hij echter niet terugkwam wendde de heer v. E. zich tot de politie die dadelijk naar Utrecht seinde. Donderdag werd hij aldaar aange houden, de bekentenis volgde spoedig en op het rijwiel, hetwelk hij reeds verkocht had, is beslag gelegd. De dief is hier vroeger bakkers knecht geweest. In den ouderdom van bijna 79 jaar is overleden de emeritus predikant A. S. Entingh. Hij was o. a. werkzaam teOud-Loosdrecht, Amsterdam, Helder en Rotterdam. Jl. Donderdag des avonds acht uur hield de Afd. Amersfoort, van den Clir. Nat. Werkmansbond, in het lokaal der Diakonieschool, eene leden vergadering, welke flink werd bezocht. Na op de gebruikelijke wijze met gebed te zijn geopend, sprak de Eere- Voorzitter Ds. ter Haar Romcny naar aanleiding van Jes. 40 eene korte openingsrede. Alsnu werd overgegaan tot het verkiezen van twee afgevaar digden, naar de Jaarvergadering welke 17 Oct. in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht zal worden gehouden, en werden als zoodanig gekozen de Voorzitter L. van de Biezenbos en de 2e Secretaris C. van Zwol, terwijl als plaatsvervan gers bij acclamatie werden aangewe zen de le Secretaris G. van Wijland, en den lepenningmeesterH. Voortman. Als ziekenbezoekers werden geko zen de leden B. Kraan en P. Ouwer- kerk. Vervolgens kwam in bespreking de agenda der jaarvergadering en wel voornamelijk het rapport der com missie in zake «Pensioenfonds," na eenige discussies, waaruit bleek, dat de contributie, de draagkracht van vele leden te boven zou gaan, werd de volgende motie voorgelezen «De vergadering, waardeerende den arbeid der comfiiiesie, kennisgenomen hebbende Vaii liet rapport, is van oordeel, met' het oog op do bestaande fondsen in de afdeelingen, en de hooge contributie, dat zij op het uitgebracht rappoit, niet kan irjgaan, maar spreekt den wensch uit, dat er maatregelen worden genomen tot het oprichten van een pensioenfonds met vrije deel name." Deze motie ingediend en met alge- meene stemmen aangenomen in de ledenvergadering der afd. Amsterdam, vond ook hier algemeene bijval en werd alzoo besloten deze te steunen. Vervolgens werd mededeeling ge daan dat op het aan 11 M. Koningin Wilhelmina ter gelegenheid harer inhuldiging aangeboden album, inet de 'nandteekeningen der leden van den Bond, het navolgend schrijven bij het Hoofdbestuur was ontvangen 's-Gravenhage, 23 Sept. '98. Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin heb ik de eer, het Hoofd bestuur van den Christelijk Nationale Werkmansbond Hoogstderzelver dank te betuigen voor de aanbieding van het Album bevattende de handteeke- ningeri der leden van verschillende afdeelingen van gemelde Werkmans bond. Dit huldeblijk, H. M. door 7000 arbeiders aangeboden ter gelegenheid van Hoogstderzelver Troonsbestijging, wordt door H. M. op lioogen prijs gesteld. De particulier secretaris van H. M. de Koningin, (w.g.) A. van der Staal. Als nu werd rekening en verantwoor ding gedaan door de Penningmeestci van zijn beheer over de ingekomen gel den voor de door de afdeeling gehouden feestavond, ter gelegenheid van de Inhuldiging van H. M. de Koningin, waaruit bleek dat er een batig saldo overbleef van f 11,55, waarop metalge- meene goedkeuring besloten werd deze in de bus bestemd voor het vaandel te storten. Na nog eenige mededeelingen van huishoudelijken aard en een opwekking tot toetreding tot het onlangs opge richte Mannekoor, wordt de vergade ring door de Eere-Voorzitter met ge bed gesloten. Bij het 5e Regiment infanterie werden heden morgen voor het front van den troep op het voorplein der kazerne, door den Heer Kolonel de Petit, op eene plechtige wijze beëedigd en in functie gesteld de bij gemeld korps nieuw benoemden officieren Zij zijn ingedeeld; de tweede luitenant J. G. Sinia bij de le compagnie le bataljon, J. W. K. de Bas bij de 4e compagnie 3e bataljon en E. Kepper bij de 2e compagnie 4e bataljon, en de tweede luitenant kwartiermeester M. Fuld bij den Staf van het 2e bataljon, allen hier in garnizoen. De tweede luitenant A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol van het 7e Regiment irfanterie die op 15 November a.s naar het 5e Regi ment infanterie is overgeplaatst wordt ingedeeld bij de 3e compagnie 3e bataljon alhier in garnizoen. De adspirant-vaandrigs W. de Vries, J. Vink en I. J. Warendorp van het 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel Regiments-Comman dant bevorderd tot reserve-korporaal. De jongelingen A. Goekoop J. M. Timmermans en W. G. Blote hebben eene verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het Reserve kader bij het 5e Regiment infanterie. De eerste luitenant N. G. van Gemert van het 5e Regiment infan terie belast met de opleiding en het geven van onderricht aan de vrijwil- liggers van, en de adspiranten voor het Reserve-kader, hier ter stede, is op zijn verzoek eervol ontheven van die betrekking. In zijne plaats is daarvoor aangewezen de tweede luite nant J. Kooiman van genoemd regi ment. Eerstdaags zal het voorbereidend militair onderwijs een aanvang nemen voor de jongelieden die zich daarvoor hebben aangemeld. Bedoeld onderricht zal voor de gemeente Amersfoort worden gegeven op Maandag en Dinsdag van iedere week, en onder toezicht en de leiding van den eerste luitenant adjudant van der Moer plaats hebben. Aan genoemden officier zijn als instructeurs toegevoegd de sergeant majoor-titulair Ruijs en de sergeanten van Goinga, van der Weide, van Kuijk, Verkerk, Naarding en van Dijk allen van het 5e Regiment infanterie. Scherpenzeel. De Commissaris der Koningin in Gelderland, heeft met ingang van 1 Januari 1899 be noemd tot leden van het College van Zettens, voor 's rijks directe belastin gen voor deze gemeente, de Heeren H. Berendse en G. van Leersum. Met een automobiel dwars door Europa. Uit Havre wordt medegedeeld, dat daar een Engelsch echtpaar, dat op weg is van Liverpool naar Rome. aangekomen is in een motorwagen, Van Havre vertrokken ze naar Metz, en dachten dan in één dag Straats burg en in een tweeden dag Basel te bereiken. De wagen, een zeer elegante phaëton, van een slaapvertrek voor zien, is in Liverpool gemaakt. Hij heeft ongeveer 150 pond sterling ge kost. Goede vondst. Bij liet omspitten van een stuk grond, toebehoorende aan den land bouwer Fiers, te Lagemierde (N.-B.) is gevonden een oude pot, bevatten de vijftig gouden en zilveren munten, dateerende uit de 16e eeuw. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 6 tot en met 12 Oct. 1898. GeborenAnna, d. van C. van Zwol en A. Blok. Maria Johanna Catharina, d. van A. van Vuuren en M. J. de Hoogh. Johannes, z. van M. van Colmjon en L. van Dijkhuizen. Alfida, d. van G. van de Klashorst, en T. A. de Graaf. Dirk, z. van D. van Daal en C. van Eek. Albertus Wilhelmus, z. van J. Vetkamp en A. Koenen. Gerrif, z. van J. Ram- selaar en H. van Klooster. OndertrouwdS. Idzinga en A. Broer tjes. A. Schipper en G. van de Kieft. W. van der Geld en J. Arlar. J. Com mandeur en G. T. van Bekkum. J. Galenkamp en E. de Gans. GetrouwdJ. Lobel en A. Buunk. Overleden: Gerharda Huurdeman 29 j. echtg. van W. A. van Mierlo. Trijntje Willemijntje van Zanten 5 m. Heintje Berg 72 j. wed. van G. Vonk. Johannes Hermans 72 jr. wedr. van G. Hagenbeuk. Willem Petersen 74 j. echtg. van P. Dus- schoten. Clasina Gerarda Smink 5 j. Cornells Hendrikus Meijer 9 j. Gerrit Pieter van der Heiden 2 m. Adolf Schuur Entingh 78 j. wedr. van Jantje Groenewoud. Hoogland. Geboren7 Oct. Hendrika, d. van G. G. van Westerlaak en M. Smink. Ondertrouwd: 7 Oct. G. M. van Dijk en D. J. Schimmel. Overleden: 10 Oct. T. Kok 58 jaren echtg. van G. Huijskes. Lensden. Overleden: 13 Oct. HendrikaKoller, 78 j. wed. van Willen Geitenbeek. Stoutenburg. Overleden: 12 Oct. Arrisje Stoffelsen, 15 weken. Woudenberg. Geboren: 8 Oct. Jan, z. van Gerrit Kramer en Catharina Susanna Koudfis. 12 Oct. Evertje, d. van Evert Jan van Beek en Reierdina van de Waerdt. Ondertrouwd: 7 Oct. Gerrit van Dijk, 25 j. en Jannetje Steinmann, 25 j. Gehuwd: 13 Oct. Peter Pol, 28 j. en Harretje Veer, 23 j. Overleden: 8 Oct. Teunis van de Pol, 7 weken. marktbericht. AMERSFOORT, 14 October 1898. Tarwe f 0.— Rogge f 0Boekweit f 0. Appelen 17.a f 10.Peren f8.a f 12.Nieuwe aardapp. f0.afOZandaardapp. f 2.af 2 50 Hoendereieren f5.00 a f 6 00 per 100 st. Eenden 10.a f 0.Boter f4.15 a f 1.30 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas 0.f 0. Kippen f0.50 a f0.80 Kuikens f1.a fl.20 Piep kuikens f 0.30 a f 0.50 Ganzen f0.f0.Eenden 10.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen fl.50 a f2.Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme f0.60 a f 1 00 Duiven f 0.30 a f0.50 paar. Magere varkens f 12 f 20. Zeugen f 40,f 60. Biggen f5 af 9.00 Schrammen f 00.a f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.a f 000.Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 00.— a f 00.— Os f 000.— a f 000.Pinltstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 80 heet. Appelen; 20 heet. Peren; 0 heet. Kleiaard appe len; 500 heet. Zandaardappelen 20.000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kiloGrasho- ter; kilo Margarine; kilo Kaas;stuks Vee: 30 magere varkens, 350 bieeen en 10 zeugen. Voorbereiding voor 't examen L.O. k^andteekenen. Inlich tingenï3"bekoftien bij Mevrouw MEINSHA, Christiaanpark. voor den .tijd van zes jaren de hofstede GROOT GOORWIL- L1GEN onder de gemeente Scher- pcnzeol. Aanvaarding 22 Fe bruari 1899. Frrf&r'matiën te bekomen\bij dén Heer te Wageningeii. De ondergetieekende zal van 16 October tot en met 20 October. De pjaktijk zal door debur- g er dok toren worden waar- genomerL Arts. DB NOTARIS te Amersfoort, zal op Woensdag 26 October 1898, deS voormid dags 9 uur, op de boerderij be woond door de Gebroeders van HAMERSVELD aan den Ouden Weg in Zeldert onder Hoogland in het openbaar- /v.. feair 2 kalfdragende koeijen, jkVhnw kalfdragende vaarzen, gsssess j guSte koe, 2 kalveren, 4 drachtige zeugen, 9 schram men, -28 kippen en haan, 10.000 halve, kilo's hooi, eene partij strooj 32 vim rogge, 12 vim haver£ 100 H.L. aardappelen, knolleits te velde, 6 vim takken bossen, wanmolen, melkkarn, handkar, snijb;uik met mes, bak trog, bergaaf met stoel, eegden, bergladders, brandhout, planken, tonnen, emmers, vlooten en ver dere landbouw- iuclk- en decl- gereedscliappcn en eindelijk als tafels, stoelen, kasten, kabi net, 2 veeren bedden met toe- behooren, fornuis, glas- blik en aardewerk en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags te v3*en te bezichtigen- N.B. De kooJj»n_Jiat"«h met f 10.contantde koopen daar boven op dag 1 November 1899 mits 2 solliede den notaris be kenden horgen stellende.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2