BUITENLAND. BINNENLAND. INGEZONDEN. toond Men beroept zich op Duitsckland. Maar de resultaten van hetgeen daar, insgelijks met zeer zware offers, wordt verkregen, voldoen niemand de pen sioenen zijn belachelijk klein en wet tigen geenszins den administratieven omslag, aan de verzekering verbonden. Moeten we daarom de hoop op geien, en voortaan het punt: „tVerk- liedenpensioen" van de lijst onzer bemoeiingen schrappen Laten wij dat niet doen. Misschien daagt er licht in de donkerheid dei- voorbereiding, en komen er denk beelden te voorschijn, die aan de zaak een krachtigen stoot geven. Dat inmiddels zij, die het eenigszins kunnen, ook al moeten zij zich daarvoor veel begeerlijks ontzeggen, aan de levens verzekering gaan vragen wat een pensioenwet nog niet geven kan. Is er eenige kans, hiertoe den weg wat gemakkelijker te maken, dat niemand die ongebruikt late. Yerder kan uit den arbeid der commissie nog wel iets gehaald worden, dat aan toekom stige plannen ten goede komt. De S|>aansch-Ainerikaaiische vredesonderhandelingen te l'arijs. Te Madrid en te Washingten doet men er het zwijgen nog toe, doch indien men gelooven mag wat uit Frankrijks hoofdstad over den stand der vredesonderhandelingen tusschen de gedelegeerden van Spanje en de Vereenigde Staten wordt bericht, zou het er voor het koloniaal bezit van het Iberische schiereiland heel slecht uitzien, zóó ongunstig zelfs, dat een krachtig protest van de Spaansche regeering tegen den eischen van de Unie wordt tegemoetgezien en dat men de regeering te Madrid het plan toedicht zich te wenden tot de be schaafde mogendheden om ze tot ge tuigen op te roepen bij het machts misbruik van de Vereenigde Staten, waarvan Spanje het slachtoffer is Tot vóór eenige dagen heette het nog, dat de Vereenigde Staten bereid waren de Philippijnen eilanden voor goed geld te koopen en Maandag 11a afloop van de zitting der vredes- commissie te Parijs, werd bekend, dat men te Washington wel vasthoudt aan het bezit van den Philppijnschen Archipel, doch zonder er een cent voor te betalen! President Mac Kinley zou sinds het vertrek van de gevolmachtigden naar Parijs tot de overtuiging zijn gekomen, dat er onder het Amerikaansche volk een groote sli ooming is ten gunste van de annexatie der geheele eilan dengroep, waarvan Manilla de hoofd stad is, en de wil des Amenkaan- schen president wet zijnde heer Mac Kinley meende, dat er geen enkele reden bestond om deze strooming tegen te houden, om afwijzend te be schikken op het verlangen der massa Wel is waar wordt in het protocol van vredespreliminariën alleen gespro ken over de voorloopige bezetting van Manilla, doch daar schijnt men zich te Washington niet zoo heel veel van aan te trekken: wat men zoo pleegt te heeten het Biecht" van den sterkste, zal ook in deze wel weder zegevieren en van de bedreiging met afbreking der onderhandelingen van Spaansche zijde, zal men zich in Washington wel niet veel aantrekken. Vóór enkele dagen eerst hebben de gedelegeerden der Unie definitieve instructiën ontvangen met betrekking «Dit is mijn zoon, vader," zeide zij in eene taal, welke de zoon niet ver stond, en een glimlach van moeder lijken trots gleed over hare bleeke trekken«ik wenschte, dat ik hem U kon geven als eene vergoeding voor dat, wat gij door mij verloren hebt; maar God heeft zijne toekomst in een ander land gelegd." Bjarne richtte zich met moeite op, greep de hand van zijn kleinzoon, terwijl dikke tranen over zijne ge groefde wangen rolden: «Dat wij elkander zóó moeten ontmoeten," mompelde hij, zoo weervinden moeten I" Daar stonden zij hand in hand, grootvader en kleinzoon, verbonden door de engste banden des bloeds, en de eene verstond de taal van den ander niet, tusschen hen lag een wereld. En zoo spraken zij geen woord met elkander terwijl zij samen aan het bed der stervende zaten, dien korten langen zomernacht. Toen de morgen aanbrak eD zijn eerst zwak schijnsel in de donkere kamer viel, richtte zij zich uit eene korte, onrustige sluimering op en noemde luide hunne namen. tot de Philippijnsche eilanden en Maandagmiddag brachten de heeren ter kennis van hun Spaansche col lega's, dat zij de geheele souvei einiteit over de Philippijnen eischten, in ruil waarvan zij grootmoedelijk beloofden de kleine, op deze kolonie drukkende schuld, voor hun rekening te zullen nemen Het heet, dat de Spaansche gevol machtigden hoogelijk verrast waren over dezen eisch, die werkelijk de grens van het betamelijke verre over schrijdt. Heel lang heeft de zitting van Maandag niet geduurd; om twee uur kwam men bijeen en een uur later nam men reeds weder afscheid, de Spanjaarden ten volle doordrongen van wat zij te hopen en te vreezen zouden hebben Transvalia. Enkele Transvaalsche bladen be vatten korte beschouwingen naar aam leiding van het allront, dat te Berlijn dr. Leyds zou zijn aangedaan. Zoo het Handels Advertentieblad van Pre- troria, en de Volksstem Het laatste blad schrijft »Er is geen twijfel aan, dat in zekere Duitsche financieele kringen gepoogd werd de Regeering te Berlijn te be wegen tot het uitoefenen van pressie op de Regeering te Pretoria, in ver band met begeerde concessies ten bate der goudmijnindustrie. Er is evenmin twijfel aan, dat de hoop om een voordeelige leening met de Z.A.R. te sluiten, in sommige Duitsche ban- kiersgroepen zekere verwachtingen heeft doen ontstaan, welke misschien overdreven waren. Maar we weigeren beslist uit de berichten van Engelsche correspondenten te besluiten tot een frontverandering der Duitsche diplo matie in Zuid Afrika. Dat men in Berlijnsche regeerings- kringen ontstemd zou zijn over een vermeende Transvaalsche pers-agitatie tegen de Anglo-Germaansche entente is mogelijk. Doch de ontkenning van onzen gezant, dat zoodanige agitatie zou uitgaan van verantwoordelijke Transvaalsche overheidspersonen, zal voldoende wezen om eiken argwaan te verwijderen. Het is waar, de be tuigingen van sympathie met de Af rikaners zijn lang niet zeldzaam in de Duitsche persorganen, en te Pre toria waardeert men die betuigingen ten hoogstedoch het is ondenkbaar dat de Regeering te Pretoria zich van Germaansche persorganen zou be dienen, ter bestrijding eener inter nationale entente, welke geenszins onzen Staat kan benadeelen, zoolang Keizer Willem zijn Zuid-Afrikaansche politiek blijft volgen. Dr. Leyds heeft natuurlijk, ook in Europa, talrijken en veelzijdigen tegen stand ontmoet; hij zal dien nog ruim schoots ontmoeten. Maar één ding is zekerhij bezit het volle vertrouwen van Pretoria en weet wat er omgaat. De besliste ontkenning in zake de beweerde Transvaalsche agitatie in Duitsche persorganen kan dus geacht worden als afdoend middel om eiken argwaan te Berlijn weg te nemen, daargelaten nog dat onze Regeering wel andere dingen te doen heeft dan te werken tegen een Anglo-Germaan sche entente, waarbij onze Staat niets te verliezen heeft. Naar uit. Rome wordt gemeld heeft de bekende prof. Koch, die zich langen tijd in bovengenoemd stad heeft opgehouden om de malaria te bestu- «God zij geloofd! Ik heb u beiden gevonden mijn vader mijn zoon En de dageraad zweefde omhoog over den rand der bergen, en strooide zijne rozen over het bleeke gelaat eener doode. In het eerstvolgende uur zou haar lijk aan den geboortegrond toever trouwd worden. George was alleen bij de geliefde doode. Door de met witte gordijnen gesloten vensters viel een getemperd licht op het kalme gelaat. De dood had haar niet met ruwe hand aan geraakt. Zij scheen jonger dan tevo ren, en het blonde haar golfde in weelderige krullen over het reine voor hoofd. Daar trad een man van middelbaren leeftijd, met doffe oogen en breed voorhoofd, het vertrek binnen, en naderde voorzichtig den eenzaam treurende. Hij liep op de toonen, en zijne plompe gestalte was diep gebo gen. Langen tijd liet hij zijn blik op de doode rusten; daarop knielde hij aan het voeteneinde der lijkkist en begon bitter te weenen. Eindelijk richtte hij zich op, deed twee stappen deeien,een buitengewone wetensc.hap- beiijke ontdekking gedaan, door te constateercn, dat deze ziekte wordt veroorzaakt enkel door het vergift, dat afgescheiden en in het lichaam van menschel) en dieren gebracht wordt door muskieten welke in be paalde streken voorkomen. Nationaal. Vele vreemdelingen die ons vader land bezoeken, twijfelen eraan of het onafhankelijk Nederland een eigen tial bezit, rijk genoeg aan woorden om geene behoefte te hebben aan de hulp van vreemde talen. De aanleiding tot deze dwaling ligt in het veelvuldig gebruik maken vooral van Fransche uitdrukkingen op uithangborden, win kelramen, aanbiedingen, aanbevelin gen briefadressen, naamkaartjes enz wat betuigt van geringen nalionalen trots en van een nog steeds gebukt gaan onder het* sinds lango jaren af geschudde, gehate Fransche juk. Zoude het nu, terwijl onze geëer biedigde Koningin getoond hoeft een Nederlandsche Vorstin te willen zijn. biet de juiste tijd zijn, paal en perk te stellen aan het te hulp roepen van vreemde uitdrukken in bovengenoemde zaken? Daartoe zoude het meest afdoend middel zeker zijn een bond te stichten, waarvan de leden de verplichting op zich nemennoch op adressen voor binnenlandscho blieven, noch op naamkaartjes vreemde woorden te ge bruiken en zich verbinden zich niet te voorzien bij hen, die hun diensten en waren in Onnederlandsche woorden aanbieden. Allen, die genegen zijn tot het op richten van zoodanigen bond mede te werken, worden uitgenoodigd hun naamkaartjes onder letter N B. toe te zenden aan de firma Ten Hoet te Nijmegen, zullende bij ruime deelne ming later eene oproeping voor vergade ring geschieden. De 11. IJ. S M. heeft plan om het station NaaidenBussum te wij zigen zoo als Baarn en Hilversum gewijzigd is. Men zal den bestaanden parallelweg bij den spoorweg trekken, en midden op het spoorterrein een verhoogd perron maken, met wacht kamers, bureaux enz., waarvan de treinen naar beide richtingen ver trekken. In de Eetnnessei'polder wemelt het van ganzen en menig schot wordt op deze vogels gelost door hen, die daartoe vergunning hebben. Jammer is het, dat deze vogels zoo moeilijk onder schot kunnen gebracht worden. Pcdir-expcditie. Van een zijde, die het Bal. Nbl. niet noemen mag, doch van wier betrouwbaarheid het zich verzekerd kan houden,' vernam het liet heugelyk bericht, dat ons optreden te Pedir met enorm succes is bekroond ge worden, zóó dat men in een niet ver verwijderde toekomst met vertrouwen een volledige en duurzame pacificatie van de landstreek kan tegemoet zien. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De maandelijksche Zendingsbid- slond zal Dinsdag 8 November des avonds te 8 uren gehouden worden in het locaal de Zaaier. De ZeerEerw. T. van Vlooten, oud pastoor'*' der St. Georgius-kerk van de O. IB Klerezie, heeft ontslag gevraagd |jsF. curator van het Gym nasium. Aan dén agent van politie der 4e klasse M. Versteeg is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. De opbrengst van de verpachte standplaatsen tijdens de jongste ker mis bedraagt de kapitale som van f3820.625. De 2e luit. H A. baron van Hardenbroek van Annnerstol van het 7e reg inf. te Amsterdam is over geplaatst bij het 5e reg. inf. alhier. naar den jongen man, bleef weder staan en verliet zwijgend het vertrek, zooals hij gekomen was. Dicht bij den muur van het rood- gepleisterde kerkje groeven zij haar een graf; en eene week later legden zij den vader ter ruste aan de zijde der dochter. Maar de frissche winden bliezen over den Atlantischen Oceaan, en riepen den zoon in het groote land der toekomst tot nieuwen arbeid. De officier vari gezondheid le klasse J. Nord, van het 5e Regiment infanterie alhier, wordt mot ingang van 1 Mei c.k. overgeplaatst naar Den Helder, waar hij zal optreden als chef van den geneeskundigen dienst. Donderdagavond is uit Arnhem, alhier aangekomen de Generaal-Majoor G. L. Langguth Commandant der 2e Divisie infanterie, vergezeld van den luitenant-kolonel van den Gene- ralen Staf J. M. Campbell, chef van den staf der genoemde Divisie, om op Vrijdag en Zaterdag Krijgsspel- oefeningen op de kaart te houden waaraan al de Hoofdofficieren, de kapitein-adjudant G. H. Pieter en de kapitein D J. Heinsius van het 5e Regiment infanterie, alsmede de Diri- geerend officier van gezondheid der 3e klasse L. F. Boekelman, chef van den geneeskundigen dienst bij het garnizoen te Kampen, hebben deel genomen. Voornoemde Opperolficier is heden namiddag weder naar zijne standplaats teruggekeerd. Door den Inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht zijn met ingang van 1 Mei 1899 overgeplaatstde officier van gezond heid le klasse J. Nord van het 3e bataljon 5e Regiment infanterie, bij het garnizoen te den Helder, als chef van den geneeskundigen dienst; en de officier van gezondheid le klasse A. P. G. F. Giese thans chef van den geneeskundigen dienst bij het garni zoen te Hoorn, naar het ?e bataljon van genoemd regiment. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel Regiments commandant bevorderd, de korporaal G. Bijdendijk, tot sergeant-titulair en de reserve-korporaals II. Espeet, K. L. van Teyn, A. A. Kramer en J. F. Mulders allen tot reserve-sergeant. De jongelingen P. A. Fuijt en J. J. M. Pierrot hebben eene verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het Reserve-kader bij het 5e Regiment infanterie. Opgrond dat het maximum van 120 vrijwilligers voor het Reserve kader bij het 5e Regiment infanterie is bereikt, zal de werving voor die categorie van militairen bij genoemd korps worden gesloten. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 31 October 1898 is J. G. soldaat bij het 5e regiment infanterie schuldig verklaard aan: le twee misdrijven daarstellende het plegen van een daad van geweld tegen zijnen meerderen in rang in tijd van vrede. 2e mishandeling van een ambtenaar handelende in de rechtmatige uitoefe ning zijner bedieningen veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden en in de proces kosten. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 31 October 1898, is J. van L. tamboer bij het 5e regiment infanterie, schuldig verklaard aan dief stal in de chambree ten nadeele van een kameraad en veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf voorden tijd van drie maanden gevangenisstraf en in de proceskosten. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 31 October 1898 is A. v. d W. milicien-plaatsvervanger bij het 5e regiment infanterie schuldig verklaard aaneerste desertie in tijd van Vrede door langer dan acht dagen, na het einde van zijn verlof afwezig te blijven van zijn korps, zonder de reden zijner afwezigheid ten genoegen der rechters te bewijzen, opgevolgd door arrestatie, en veroordeeld tot eene militaire detentio voor den tijd van twee maanden en in de proces kosten. Donderdagnacht omstreeks half één ontstond er een begin van brand in de bakkerij van C. O., aan de Kampstraat. Door het optieden van buren bleef het gelukkig bij een be gin, zoodat er geen spuiten bij noo- dig waren. Éveneens werd Donderdagmiddag omstreeks half één een schoorsteen brandje in do Krommestraat door de buren gebluscht. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen een kerkboekje, een zilveren taart mesje, een rood wagenkleedje. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. 27 October tot en met 2 November. GeborenRobertina Wilhelmina, d. van S. van Vollenhoven en F. E. Nort. Hendrik, z. van W. E. Kreikamp en R. van Hamersveld. Hermanus Wille- brordus. z. van J. H. Meijer en L. van Duffelen. Hendrik, z. van J. van Keken en A. van Bogerijen. Johannes, z. van M. Hamers en H. C. van Hoei. Teuntje, d. van A. Vial en J. Klok. Femia Jo hanna, d. van W. G. H. Bosman en F. Heere. Jannetje Augustina Frederica, d. van M. Vriesema en D. de Bruin. Teuntje, d. van B. Lokhorst en C. Renes. Willempje, d. van J. Pothoven en G. van den Hoek. Antonie, z. van R. van Willigenburg en N. Effrink. Willempje, d. van A. Kortus en W. van Beek. Ondertrouwd: J. Weldering en B. van Vinken. L. L. Koster en R. Klijn. R. V. Welles en A. M. van Stokkum. G. H. Lappain en J. Donker. P. W. Wolter en A. M. Scholting. W. C. van Rossum en G. Teer. P. de Winter en B. van Keken. H. J. Vierdag en J. A. Paats. GetrouwdJ. Galenkamp en E. de Gans. J. Renes en H. Stoevenbeld. P. Rothoff en G. van Apeldoorn. H. van den Berg en H. H. de Vente. A, van Doorn en P. van Soest. J. van de Kuilen en T. Bol. Overleden: Alijda van Plateringen, 68 j. ongeh. Wouterus Laurens Scheltus, 70 j. ongeh. Pieter Jan van Binsbergen, 30 j. echtg. van H. Marinus. Aart Kortus, 2 m. Hoogland. Gehuwd: 3 Nov. T. Tymense en H. van den Tweel. Overleden: 31 Oct. J. Vreburg oud 79 jaren Wed. van W. van de Brug. 1 Nov. H. van den Tweel oud 28 jaren ongehuwd. Lcusden. Gehuwd: 3 Nov. Gerrit Peut met Al- bertje van der Hoef. Adrianus van Daatselaar met Maria van Hamersveld. Woudenberg. Gehuwd: 3 Nov. Evert Groenewoud, wed. van Evertje van den Brink, 55 j. en Suzanna Wigman, 49 j. De plannen der Chr. Jongel.-Vereen. «Psalm 119:9", om ook in onze stad eenige winterlezingen te organiseeren, mogen aanvankelijk wel geslaagd hee ten. Een viertal heeren toch hebben zich bereid verklaard om dezen winter in «Amicilia" eene lezing te houden, en wel 1. De WelEerw. Heer C. J. van Paassen, van Meppel. Onderwerp: Tolstoi en de Bergrede". 2. De WelEerw. Hooggeleerde Heer Piof. H. Bavinck, van Kampen. Onder werp: sHedendaagsehe Moraal". 3. De WelEerw. Heer Dr. H. M. van Nes, van Rotterdam. Onderwerp: sJohn Bunyan". 4. De WelEerw lieer Dr. A. J. A. Vermeer, van 's Gravenhage. Onder werp Vertellingen uit de dorps pastorie", die respectievelijk 16 No vember en 1 December 1898; 12 Januari en 8 Februari 1899 in Amicitia zullen optreden. Zeggen de onderwerpen reeds veel de namen der sprekers zeggen meer om Uwe belangstelling in deze op te wekken en te toonen. Groote kosten gingen met deze pogingen gepaard, maar wij ver trouwen dat we Uwen gewaardeerden steun niet te vergeefs zullen vragen, wanneer U dezer dagen een lijst ter inteekening zal worden aangeboden. De toegangsprijs voor de 4 lezingen werd bepaald op 2,50(bij inteekening), terwijl die voor elke lezing afzonderlijk werd gesteld op f Èen prijs die zeker niet te hoog mag genoemd worden, voor hen die waarlijk iets schoons wenschen te hooren en waar gezorgd werd voor nElck wat wils." Ons in Uwe belangstelling aanbe velende, verblijven wij onder hoog achting, Namens de Vereeniging voornoemd, K. TEELING, Voorzitter. Amersfoort, 4 Nov. 1898. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 28 October 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0Boekweit f 0. Appelen f7.af 40.Peren f10.af 12.Nieuwe aardapp. f 0.a f 0 Zandaardapp. f 2.a f2.50 Hoendereieren f6.50 a f7.00 per 100st. Eenden f 0.a f0.Boter f 1.20 a f 1.30 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas 0.f0. Kippen fO.GO a f0.80 Kuikens f1.a f 4.20 Piep kuikens f 0.20 a f 0.40 Ganzen f0.f0.Eenden I 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen fl.50 a f2.Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tarnrne f0.50 a f080 Duiven f0.30 a f0.50 paar. Magere varkens f 12.f20 Zeugen f 40.f 60. Biggen f5 af 8.50 Schrammen f 00.a f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a f 000— Kalfkoeien f000 a f 000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a fOOO— Pinkstieren f000,— a f000.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 40 heet. Appelen; 40 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 400 heet. Zandaardappelen 00000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1300 kiloGrasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 45 magere varkens, 400 biggen en 40 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2