NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. i\o. 89. Woensdag; 9 November 1898. Zeven-en-twintigste jaargang. VEItSCHI.IMT WOENSDAG EN ZATEDDAG. FEUILLETON. Mijn eerste Cliënt. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door liet geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer ,5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Crimineele Kamer van het Hof van Cassatie heeft Maandagmiddag zitting gehouden, om over de enquête in de zaak-Dreyfus te beraadslagen. Er werd vastgesteld dat liet verhoor Dinsdagmiddag te een uur zal aan vangen met generaal Mercier, terwijl daarna achtereenvolgens generaal Bil lot om twee uur en Cavaignac om drie uur zullen worden verhoord. De beide andere ex-ministers van oorlog, de generaals Zurlinden en Chanoine, zullen respectievelijk te een en te twee uur aan de beurt komen. Zij worden dus in de volgorde waarin zij ministers zijn geweest, opgeroepen. De Matin verldaart te kunnen mee- deelen, dat alle stukken van het ge heime dossier, welke zich thans in handen van den chef van den gene- ralen staf Brault bevinden, dateeren uit den tijd na het proces-Dreyfus in het jaar 1894. Graaf de Mun, die een interpellatie over de Fashode-quaestie lrad aan gekondigd heeft deze ingetrokken. De afgevaardigde Cochin heeft haar echter overgenomen, terwijl de heer Bi unel de zijne handhaaft. Heden zouden de interpellaties gehouden worden. De bekende Engelsche journalist en uitgever van de Review of Re- viewswelke thans een reis door Rusland maakt, om over het ontwa- peningsvraagstuk de opinies te ver nemen van in Rusland op den voor grond tredende personen, is ook door den Tsaar te Livadia ontvangen. De heer Stead zal in den Berl. Lokal Anz. van morgen zijn indrukken schetsen. De Berlijnsche correspon dent van de N. R. Ct., die reeds meer getoond heeft dat hij met de redactie van den Berl. Anz. in nauwe relatie staat, heeft reeds gister in het nog niet verschenen artikel een blik mogen slaan. Aan 't geen de correspondent der N. R. Ct. daaruit aan zijn blad seint, onlleenen wij het volgende Naar Stead's oordeel is de jonge Tsaar een geheel ander mensch dan zijn rustige, langzame, voorzichtige en gereserveerde vader Alexander III, wiens voornaamste karaktertrek een zekere degelijkheid met loome plompheid was. Groote levendigheid en snelheid zoo van denken als be wegen, zijn de in het oog vallende trekkende trekken van Nicolaas II, een man van vlug bevattingsvermogen sterke inpulsen en hooge idealen. Stead gelooft dat zij die het ont wapeningsplan als niet van ernstige beteekenis beschouwen, zich erg ver gissen. De daarin uitgesproken grond stellingen zijn van te voren rijpelijk overwogen en vormen de basis der staatkunde van dezen Keizer. Ook indien het stuk volstrekt geen ander gevolg mocht hebben, dan wordt het toch in Rusland zelf beschouwd als een Keizerlijke verklaring, zoo plech tig en bindend mogelijk, tegen" elk agressieve politiek in, welk deel der wereld ook en tegen elke nieuwe vermeerdering der uitgaven voor het Russische leger of de Russische vloot. Bij het Vredescongres, dat in het voorjaar te wachten is, denkt de Tsaar evenmin als een van zijn minis ters natuurlijk aan een ontwapening in den eigenlijken zin des woord daartoe zal zelfs geen voorstel woi den gedaan. Als het practische doel van het congres wordt gedacht aan een tot stilstand brengen van den stagen groei der eischen voor het leger, aan een rustpoos in de oorlogstoebereid selen, waardoor het gevaar voor oor log van zelf naar een verdere toekomst teruggedrongen wordt. Misschien zal ook beproefd worden, de internatio nale beperking van hel gebruik van explosief schiettuig, waartoe indertijd Alexander II het initiatief heeft ge nomen, ook b.v. tot wapens van klein kaliber uit te breiden. Voorts zal de mogelijkheid worden overwegen om haastige overijlde oorlogsverklaringen te verhoe n, althans in zooverre, dal aan de neutraal erbij blijvende mogend heden nog de tijd blijft, om hun be middelenden invloed te doen gelden. De Russische voorstellen betredende het program voor het Congres moeten onder medewerking van den Tsaar zelf reeds vastgesteld zijn en zullen binnenkort aan de regeeringen worden toegezonden. Of het congres gevolgen hebben zal, hangt natuurlijk af van de al of niet gelijkgezindheid der mogendheden en van hun aller streven om voor de verwezenlijking der vredes- idee waarborgen te scheppen die iets beteekenen. Rusland echter heeft ge daan wat het kon om, aan het congres eenig resultaat te verzekeren. De geruchten over een zwakke ge zondheid van den Tsaar worden door Stead tegengesproken. Zijn gestel i:s krachtiger en biedt meer weer stand dan dat van zyn vader. Even min is er grond voor de bewering, dat hij een zwakken wil zou hebben en veel liever een stil-Ievend parti culier zou zijn. Hij is energiek en hij is taai, en hij heeft ook wel dege lijk eerzucht: een Keizers-eerzucht, waarvan het behoud, het handhaven van den vrede het zeer hooge en edele doel is. Heeft hij zich in den eersten tijd van zijn regeering op den achter grond gehouden, niet uit zwakte heeft hij alzoo gedaan, maar om allereerst eenige ervaring te erlangen, om zelf waar te nemen. Het schijnt, voegt de Correspon dent hieraan toe, dat Rusland van plan is, een militair status quo voor te stellen, volgens hetwelk de mo gendheden den militairen toestand waarin zij op het oogenblik van het congres zich bevinden als maximum van toerusting moeten beschouwen althans voor een bepaalden tijd. Ge durende dien tijd zou niemand zijn kiijgsmacht mogen versterken. Den Brunswijkschen landdag is een Zondagsrustwet ter goedkeuring voorgelegd, waarin op de Zondagen van 12 uur 's nachts tot 3 uur 's namiddags niet alleen alle openbare vermakelijkheden, doch ook alle par tijtjes bij particuliere personen, zooals danspretjes enz., verboden worden. Zelfs in zijn eigen tuin zal men geen spel mogen spelen, dat eenigermate geacht kan worden de Zondagsrust te storen. Bovendien wordt in dit ontwerp ook het visschen als storend voor de Zondagsrust geacht en straf baar gesteld. Er zal wel eenige oppo sitie tegen zijn. De keizer en de keizerin van Duitsch- land kwamen gisteravond even na vijven te Damaskns aanonder bet gebulder des saluutschoten en het spelen der stafmuziek hielden zij hun intocht in de feestelijk versierde en verlichte stad. De Keizerin reed in een met vier paarden bespannen rijtuig de Keizer was te paard. Infanterie en cavalerie en de schooljeugd vormde het escorte. Een groote mensche- menigte had de straten en daken der huizen bezet en juichte het keizerpaar geestdriftig toe. Sagasta heeft in den Spaanschen ministerraad meegedeeld, dat het kei zerpaar op de terugreis Cadix zal aan doen. Een Spaansch eskader zal er heen gezonden worden om de hooge gasten te ontvangen. Volgens de Börsenhalle zal hel stoffelijk overschot van vorst Otto von Bismarck Zondag 27 November in het mausoleum worden geplaatst. Vorst Herbert von Bismarck wordt den 10e reeds op Friedrichsruh ver wacht. De Duitsche studentenver- eenigingen zullen vertegenwoordigers zenden. Volgens de Pol. Corr. hebben de mogendheden besloten het te ver wachten protest van de Porte tegen de benoeming van prins George van Griekenland tot gouverneur van Kreta, onbeantwoord te laten. De Turksche troepen hebben nu alle Kreta verlaten. De Amerikaansche regeering be rekent de kosten van den oorlog met Spanje, tot 31 October van dit jaar op 164,932,228 dollars. Het schijnt dat de Vereenigde Staten weldra een groote verbetering in de posterijen zullen invoeren. De hulpdirecteur der posterijen daar, de heer Morritt, heeft een rapport ge- pupliceerd, waaruit blijkt, dat spoedig onderhandelingen zullen gevoerd wor den om de frankeerkosten van brieven, die gewisseld worden tusschen de Vereenigde Staten, Engeland, Frank rijk, üuitschland en hun bezittingen op een penny (5 cent) te brengen. De overeenkomst der Postunie, die het briefport op 12'/» cent stelt, belet niet aan twee der contracteerende mogendheden het port voor de brie ven, die zij met elkaar wisselen, lager te stellen. Er is dus geen wettelijke hinderpaal voor de totstandkoming der voorgestelde verbetering. En men hoopt terecht, dat het voorbeeld, dat door bovengenoemde landen ge geven zal worden, spoedig navolging vinde bij alle staten der werelddan zullen daardoor een uitgebreider internationale correspondentie en nieu we relaties ontstaan. Naar uit St. Petersburg gemeld wordt, zal prins Louis Napoleon zoo dra zijn verlof ten einde is, zijn plaats als commandant der garde-Ulanen in het Russische leger weder innemen. Men herinnert zich dat er verschil lende geruchten omtrent dezen preten dent voor den Franschen troon in omloop waren. Hij zou een groote leening te Genève gesloten hebben, ja, er werd zelfs beweerd, dat hij de geheimzinnige gevangene van den Mont Valénen was. (Verhaal van een Prokureur.) Naar het Engelsch VAN HUGH CONWAY. 1) «M'nheer Brownlow, m'nheer I" zeide mijn klerkje, de deur van mijn kantoor openende. «Laat M'nheer binnenkomen I" zeide ik, terwijl ik den roman, dewelkenik zat te lezen, haastig met een hoop papieren bedekte. Daarop stond mijn eerste Cliënt voor mij. Mijn eerste cliënt! Ja, in weerwil van de bundels ingenaaide, van eti ketten voorziene, en in behoorlijke orde gerangschikte actestukkenin weerwil van den hoop papieren voor mijin weerwil van andere gepaste kunstgrepen, waardoor ik aan mijn kantoor het uiterlijk en den geur van drukke, degelijke zaken hoopte te geven, zat ik tot op dat oogenblik zonder cliënten. 't Is waar, ik practiseerde nog niet lang voor eigene rekening. Indien ik mij wel herinner, eerst tien dagen; maar die tien dagen, gedurende welke ik op zaken wachtte, waren de ver velendste en treurigste van mijn leven. Ik wist zelfs niet, uit welken hoek ik cliënten moest verwachten. Weliswaar lachte mij in de verre toe komst de kans toe, dat mijn' hulp zou ingeroepen worden voor het opmaken van een huwelijkscontract, en lag de eigenaar van het huis, waarin ik kamers had, overhoop met zijne buren over het recht op een' pomp, en had hij mij de vermoedelijke kosten van een mogelijk proces gevraagd; maar dat was ook alles. Andere vooruit zichten, dat zich weldra een cliënt bij mij zou aanmelden, had ik niet. Het was een oudachtig man, die er zwak uitzag, met blauwe goedige oogen, en licht, dun haar. Hij maakte den indruk van een schuchter, langzaam, besluiteloos mensch te zijn, zonder vastheid van karakter, geboren, niet om te bevelen, maar om geringeloord te worden door een' vrouw, zoon of dochter, of iemand anders, met wien hij in aanraking mocht komen. Hij ging ietwat gebogen, alsof hij gewoon was eer de stormen te ontwijken, dan die te trotseeren. Hij sprak aarzelend en onderdanig, met iets klagends in zijn' stem, en was netjes, maar ouder wets gekleed. Dat was alzoo mijn eerste cliënt. Ik verzocht hem plaats te nemen, en wachtte vervolgens om te verne men, waartoe hij kwam. «Ik kom slechts voor een zeer on beduidende zaak," zeide hij «Mijn heer Johnson van High Street raadde mij tot u te gaan." Johnson was mijn schoenmaker en ik besloot in stilte den man door een nieuwe bestelling mijn dankbaar heid te bewijzen; daarop eerbiedig neigende vroeg ik mijn cliënt, wat hij verlangde. Het was, zooals hij zeide, een nietige zaak, een huurcontract van een huis, dat hij van plan was te verhuren. Ik kwam aan de weet, dat hij James Brownlow heette, en woonde Vine Cottage, North Road; volgens zijn zeggen was hij een voormalig bouw ondernemer, en thans rentenier. Voor zoo verre het air van ernst en geleerdheid, dat ik verplicht was aan te nemen, zulks toeliet, gedroeg ik mij zeer beleefd en voorkomend tegenover hem. Hij luisterde be langstellend naar hetgeen ik zeide, stemde met al mijne adviezen in, wenschte mij onderdanig goeden-mor- gen en vertrok weder. Natuurlijk deelde ik hem mede, dat ik het zoo volhandig had, dat ik het contract onmogelijk vroeger dan over een paar dagen kon gereed hebben. Op den bepaalden tijd verscheen hij met den huurder, betaalde de geringe kosten en gedurende verscheidene maanden hoorde ik niets meer van hem. De eerste keer dat ik hem weêr zag, kwam hij mij een belangrijke opdracht doen. Hij had eenige huizen verkocht, en wenschte een gedeelte der koopsom als hypotheek op de panden te laten staan, zoodat mijn tweede staat van kosten tamelijk lang en hoog was. Uit hetgeen hij mij meedeelde bleek mij, dat hij in elk geval een aanzienlijk vermogen bezat. Het bleef mij alleen een raadsel, hoe hij aan zijn geld ge komen was. Naar zijn bedeesd en schuchter uiterlijk, te oordeelen, zou ik hem 't minst van allen in staat ge acht hebben, zich een vermogen te verwerven. Ik veronderstel, dat onze vaders gemakkelijker geld verdienden, dan wij, hunne zonen, in deze dagen van scherpe concurrentie. Maar laat dat wezen, zooals het wil. Mij past het in geen geval, mij daarover te be klagen. Op zekeren avond kwam ik langs «Yine Cottage." Mijn cliënt stond aan het hek. Zijn huis, dat hij zelf had laten bouwen; zag er lief uit, en lag midden in een grooten, goed onder houden tuin. Het kwam mij voor, dat hij met het weinigje energie, dat hij bezat, zich op den tuinbouw had toegelegd. Met de planten, welke van een' zachte, volgzame natuur waren, kon hij dan ook zeker het best over weg. Hij was trotsch op zijne bloemen, vooral op zijne druiven, waarvan er ééne soort, zooals hij mij meêdeelde, beroemd was geworden onder den naam van «Brownlow's druif." Daar ik ook een liefhebber van tuinieren ben en er iets van weet, zag de oude heer in mij een soort geest- verwent, en noodigde hij mij, nadat wij zijn tuin en zijne broeikassen be zichtigd hadden, uit bij hem te blijven

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1