BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. In de vermogensbelasting zijn in ons heele land slechts 78,243 per sonen aangeslagen, dat is 1 op 64. Millionnairs telt ons land er 423, waarvan 117 twee millioen en meer bezitten. De spoorwegen aan den Staat? Door vele leden der Tweede Kamer werden in de afdeelingen klachten geopperd over do bezwaren, welke het gevolg zijn van den scherpen concurrentiestiijd tusschen de beide groote spoorwegmaatschappijen, zoo over het niet geldig vei klaren van kilometerboekjes op de lijnen der Hoilandsche Spoor en de aanslui tingen. Waarde regeering onmachtig schijnt om de maatschappijen tot eene meer bevredigende exploitatie der spoor wegen te dwingen, werd het brengen van het beheer in ééne hand wensche- lijk geacht. Vele leden, waaronder er waren, die vroeger het tegenover gestelde gevoelen waren toegedaan geweest, drongen op staatsexploi tatie aan. Hiertegen werd door vele andere leden opgemerkt, dat de Staat thans geene rente behoeft te betalen van de gelden, die door de maatschappijen Worden geleend. Verder werd be toogd. dat staatsexploitatie op eene groote vermindering van de opbrengst der spoorwegen zou uitloopen, niet alleen omdat de Staat in den regel duur derexploileert dan particulieren, maar ook omdat staatsexploitatie aan leiding geeft tot het stellen van aller lei eisehen ten aanzien van verlaging van tarieven, het doen loopen van onnoodige treinen enz., waaraan de regeering niet zoo goed weerstand kan bieden als eene particuliere maat schappij. Deze leden meenden, dat, indien men de spoorwegen in ééne hand wilde brengen, opdracht dei- exploitatie aan ééne particuliere maat schappij boven staatsexploitatie de voorkeur verdient. Naar het Vad. verneemt, is door den Minister van Justitie een commissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. Snijder van Wissekerke, raad-adviseur aan het Departement van Justitie, mr. Kist, procureur-gene raal te Amsterdam, en de hoofd commissarissen van politie te Am sterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, die tot taak heeft het doen van voorstellen tot betere regeling van de bevoegdheden der verschillende autoriteiten in zake politie en tot meerdere verzekering van openbare orde en veiligheid, vooral wat het toezicht op vreemdelingen betreft en den verderen opsporingsdienst. Naar gemeld wordt, zou het Kamerlid II. H. van Kol voornemens zijn bij de behandeling van de wet op den leerplicht een amendement in te dienen, strekkende om aan school gaande kinderen van ouders die on vermogend zijn, van Staatswege voed sel en schoeisel te verstrekken. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Wegens bijzondere omstandig heden, is de feestelijke bijeenkomst in »de Arend," van den bond van Oud- onderofficieren op 10 dezer, tot la tei e aankondiging uitgesteld moeten worden. soupeeren. Ik had reeds een' andere afspraak gemaakt, maar daar mijn nieuwe vriend een goede cliënt be loofde te worden, meende ik voor de uitnoodiging niet te moeten bedanken, en ging met hem zijne woning binnen. Aan tafel ontmoette ik twee dames van middelbaren leeftijd, zijne dochters. De oudste was, zooals ik vernam, we duwe; de jongste was ongehuwd. Ik wist reeds, dat de vrouw van mijn cliënt sinds verscheidene jaren dood was, en uit het onderhoud aan tafel maakte ik op, dat zijne dochter de weduwe twee of drie kinderen had. Later bleek mij, dat zij met hare kin deren bij haar vader inwoonde, die hen allen onderhield. Toen ik mijne nieuwe kennissen wat langer had gadegeslagen, kwam ik tot het besluit, dat zij, wat uiterlijk en karakter betrof, bepaald naar hare moeder aardden, en dat, zoo deze mijn' véronderstelling juist was, de overle dene Mevrouw Brownlow niet tot de beminnelijkste van hare sexe had be hoord. Vader en dochters haddeu vol strekt niets van elkander. De laatste waren twee lange, beenige vrouwen, met scherpe gelaatstrekken, en ik De afgeloopen week gehouden vergadering van de Kamer van Koop handel was gisteren deels gewijd aan de behandeling van het vooistel- Dokkum omtrent den Zegelwet, waartoe in de vorige vergadering eene commissie was benoemd, De commissie meende, dat het voorstel-Dokkum, dat het in voor raad hebben van een grooten aantal zegels van allerlei waren zou mee brengen, te omslachtig zou wezen en tal van bezwaren, geven in de practijk. Vóór zij haar arbeid begon be reikte do commissie een adres van de Kamer te Nijmegen, welke dezelfde bezwaren heeft en zou willen voor stellen, bedragen beneden f50 vrij te laten, van f50 tot f200 een zegel van 5 cent te hellen en voor bedragen boven f200 een van 10 cent. Met dit voorstel nu kan de commissie zich volkomen vereenigen en zij meent, dat de zegelbelasting daardoor niet veel minder zal opbrengen. Derhalve stelt de commissie voor. het voorstel-Nijmegen bij den Miuister te ondersteunen. Na hierover lang en breed te hebben gediscussieerd, werd het gewijzigde voorstel met 3 tegen 1 stem aange nomen. Omtrent een ingekomen adres van de Kamer te Utrecht tot invoering van een uniform posttarief van 5 cent tusschen Nederland en zijn Koloniën, werd besloten dit voor kennisgeving aan te nemen. Eveneens wordt aangenomen voor kennisgeving een missive van het Hoofdbestuur der Posterijen en Te- legraphie houdende mededeeling dei- Kamer te Tilburg nopens het kosteloos naseinen van telegrammen. Vergadering van den Raad dei- gemeente Amersfoort op Vrijdag, den 11. November 1898, des namiddags ten I'/j ure ter behandeling van de navolgende punten: 1. Aangehouden voorstel Mr. J. Heyligers betreflende jaarwedden van leeraren aan het gymnasium en de Hoogere burgerschool. 2. Voorstel ten aanzien van het terrein aan den Amersfoortschen Berg gebruikt voor recreatietent. 3. Voorstel tot overname van ver schillende goederen van concessiona rissen der gasfabriek. 4. Voorstel tot het aanschaffen van machines etc. benoodigd voor den bouw der gemeente-gasfabriek. 5. Voorstel tot bevestiging van den pensioen, grondslag van een leeraar aan de Burgeravondschool. 6 Benoeming van 2 assitent leeraren in het teekeneri aan de Burgeravond school met vaststelling hunner jaar wedde. 7 Nadere staat van oninbare posten der inkomsten belasting, dienstjaar 1897. 8. Aanbeveling assistent leeraren in het teekenen in alphabetische volg orde a. voor rechtlijnig teekenen de heerenK. Kroes en W. van Schaik beiden alhier, b voor handteekenen de heeren II. Tuin te Amsterdam en A. Veen alhier. Door wijlen den heer W. L. Scheltus zijn behalve een aantal giften aan eenige kinderen in deze Gemeente, gelegateerd f500 aan liet Burgerwees huis en f 1000 aan de Anna Paulowna- school. merkte op, dat, als Mr. Brownlow tot haar sprak, zijn stem nog beschroom der klonk dan anders, zoodat ik geen oogenblik twijfelde aan de juistheid van mijn vermoeden, dat hij onder de pantoffel zat van zijne naaste verwan ten. Het was gemakkelijk te zien, dat zijne dochters den armen ouden man met een ijzeren schepter regeerden een schepter, welke zonder twijfel uit de handen der moeder in die van de dochters was overgegaan. Hij scheen zijn' pijp slechts tersluiks te rooken, zijn whisky en water onder protest te drinken, met de grootste omzichtig heid te lachenin één woord, hij scheen in tegenwoordigheid van zijne doch ters, alles te doen in de hoop, dat zij er hare goedkeuring aan zouden schen ken, of in de vrees voor een' terecht wijzing. Tegenover mij waren de dames, ofschoon zij een' min of meer be schermende houding aannamen, vrij vriendelijk. Toen ik afscheid nam, waren wij wel zoo goed de hoop uit te spreken, dat ik spoedig weder eens een bezoek aan «Vine Cottage» zou brengen. We hopen u dan behoor lijker te kunnen ontvangen," voegde Door het gemeente-bestuur van Enschede is aan onze stadgenoot den heer Hartogh lleys van Zouteveen, tuin bouwarcliitect, de aanleg opge dragen van het nieuwe kerkhof aldaar naar een door hem ingeleverd plan, geheel volgens de zelfde methode opgemaakt als dat der gemeentelijke begraafplaats alhier. Overeenkomstig het besluit der vergadering. 26 Augustus te Amers foort gehouden, is een adres, onder- geteekend door 36 leeraren, in de Geschiedenis, en opgesteld door de h.h. dr. J. J. Doesburg, F. Wesseling en N. Doedes, bij de Regeering inge diend. Hierin wordt de aandacht van den Minister gevestigd speciaal op het onderwijs in de Geschiedenis aan Hoogere Burgerscholen, in verband met de eisehen van het eind-examen, omschreven in het programma van het thans vigcereiide Algemeen reg lement. De ervaring toch heeft geleerd, dat tengevolge der groote hoeveelheid vakken, die het eind-cxamen omvat, slechts weinig leerlingen op bevredi gende wijzeaangestehleeischen kunnen voldoen: kennis van de geheele Al- gemecne en de Vaderlandsche ge schiedenis. Uit hoofde van dien eisch moet bij het onderwijs in de beide hoogste klassen zooveel lijd aan herhaling van de geheele geschiedenis worden be steed, dat een goede behandeling van die der 19e eeuw er onmogelijk door wordt gemaakt. Adressanten wijzen op het eind examen de Gymnasia, waarbij de eisehen, wat de Geschiedenis betreft, zijn bepaald tot de kennis van den tijd sinds 1713 Volgens luin meening behoort ook voor het eind-examen der Hoogere Burgerschool zulk een grens te worden getrokken, opdat er een eind korne aan de in dit opzicht bestaande over lading der leerlingen. Adressanten verzoeken den Minister dientengevolge lo. de eisehen in het programma van het Algemeen reglement voor de eind-examèns der Hoogere Burger scholen met 5-jarigen cursus voor de Geschiedenis in dier voege te willen wijzigen, dat voortaan zoowel voor de Algemeene als voor onze Vader landsche en Koloniale geschiedenis slechts worde gevraagd; kennis van den lijd sinds 1789 (resp. 1795) als hoofdzaak, en van het voorafgaande sinds 1713 als inleiding. 2o. In het eventueel vast te stellen uniforme leerplan voor de Rijks Hoo gere Burgerscholen de thans voor de l wee hoogste klassen vereischte alge meene herhaling der Geschiedenis te doen vervallen en te verordenen een uitsluitend behandeling van de nieuwste geschiedenis, als bovenbedoeld. Inbraak te Baaru. Men schrijft ons uit BaarnHet is de politie mogen gelukken, de daders van den inbraak in de ledig- staande villa van den heer De Bont te ontdekken. Het zijn een paar opgeschoten jon gens, die het geheele huis onderst boven hebben gehaald en allei lei bal dadigheden bedreven. Enkele voor werpen werden nog bij hen gevonden. Zij zullen natuurlijk hun welverdiende straf niet ontgaan. Vreeiude woning. In het bosch te Baarn zijn in een groote kuil, bedekt met zoden en takken verschillende vooi werpen ge vonden o.a. een deken, trommel, mes, melkkan en nog eenige gereedschappen, Het 'bleek dat hier geruimen tijd iemand vertoefd heeft. De goederen de weduwe er bij op het oogenblik waren we niet op de komst van gasten voorbereid." In spijt van deze beleefde woorden, bevielen zij mij volstrekt niet. Zij waren te streng van vormen, om naar mijn smaak te zijn, en ik hield mij vast overtuigd dat) zoodra ik mijne hielen had gelicht, de oude Brownlow onder handen zou genomen worden, omdat hij een gast had ge- noodigd, zonder daarvan vooraf aan de dames mededeeling te doen Na dit bezoek op »Vine Cottage» zag ik mijn ouden cliënt dikwijls, zoowel op mijn kantoor, als daarbuiten. Als ik 's avonds langs zijn' woning kwam, stoDd hij gewoonlijk aan het hek en noodigde mij uit binnen te treden, om den eenen of anderen triomf in de bloemenkweekerij te bewonderen. (Wordt vervolgd.) zijn naar het Gemeentehuis gebracht en de justitie is er mede in kennis gesteld. Het eerezwaard den Sirilar aangeboden. De degen is door een der grootste Engelsche firma's van goud- en zil versmeden vervaardigd en men zegt, dat het het prachtigste zwaard is, dat de City ooit geschonken heeft. Het gevest is van solied 18 karaats goud, waarop de Rritsche leeuw staat afgebeeld terwijl de versiering in Renaissance stijl repousséo werk is van den hoogslen graad. Aan de voorzijde is eene prachtig gpsneden figuur, «Britannia de beheerscheres der zeeën" voorstellend, terwijl aan de achterzijde de »Justitia" figureert, betrekking hebbende op de expeditie naar Karthoem. Het monogram van den generaal, samengesteld uit prach tige diamanten, robijnen en saffieren, is eveneens aangebracht en het ge vest is bovendien nog voorzien van allerlei uitgelezen en zeer zeldzaam voorkomende edelgesteenten, zooals amethyst, beryl, lapis lazuli, turquoi- sen enz. De schede draagt twee massieve gouden banden, die alle weder op toepasselijke wijze versierd zijn, zoo als het wapen van de City van Londen, het planten van de Engelsche vlag op het paleis 'van Gordon te Khar- thoem enz. Het onderste gedeelte van de schede is eveneens uit goud vervaardigd en is ook weder op eene buitengewoon prachtige en toepasse lijke wijze versierd. Zoo treft men er tropheeën op aan van Engelsche en Egyptische wapenen en die van de Derwischen daaronder. De kling is uit het allerbeste staal vervaardigd en het bovenste gedeelte is rijkelijk van goud voorzien, gelijk de meeste Oostersche zwaarden en de beroemde klingen van Damaskus. Uit de Molukken wordt aan liet Centrum geschreven Het koppensnellen onder de Al- foeren van Z. Ceram neemt in den laatsten tijd schrikbarend toe, vooral in de afdeeling Hatoesoea. Daar is eenigen tijd geleden de posthouder door een bende met ge weren gewapende Alfoeren met moord en gesneld worden gedreigd, zoo hij eenige tot dien Alfoerscben stam be- hoorende mannen, die hij gevangen had gezet, niet in vrijheid stelde. Door de grootste doodsverachting te toonen en dien wilden onder het oog te houden, wat hun te wachten stond zoo zij een dienaar van de companie vermoorden, is dat gespuis afgetrokken. Volgens ooggetuigen, moet die post houder van Hatoesoea bij die gelegen heid een zeldzame tegenwoordigheid van geest getoond hebben. Toen bij zijn weigering de Alfoeren ongeveer 20 geweren op hem richtten en dreig den af te trekken als hij nog eens weigerde toonde hij de grootste kalmte, deed geen stap achteruit en zei nog: «schiet mij neer, zoo ge. durft, maar weet, dat wanneer ik val, ik een dienaar der companie, binnenkort een ooi logsschip zal kornen met de noodige soldaten om mijn dood te wreken." Kunstlicht in woningen. In de laatste jaren, nu meer en meer van kunstlicht gebruik wordt gemaakt, geeft men zich veel moeite door zorg te dragen dat zoo min mogelijk van het licht verloren gaat. Te dien einde heeft rnen de plafonds wit gemaakt en de kleuren van be hang en houtwerk zijn ook licht. We zoeken dus het licht te versterken door weerkaatsing van wanden of plafond. Een zekere J. S. Thomson heeft onderzocht welke kleuren, die gewoonlijk op behangsels en hout werk voorkomen, het best het licht kunnen weerkaatsen. Sedert men in deze er zoo op uil is de zuinigheid te betrachten, is natuurlijk de keus der nuances voor houtwerk, behang, gordijnen, plafond, enz. niet onver schillig en wanneer deze oordeelkun dig wordt toegepast, zal het licht veel veibeterd worden. De lieer Thompson heeft misschien wel de compleetste aanwijzingen gegeven, die er in dit opzicht bestaan. We ontleenen aan zijn cijfers de volgende Hoeveelheid teruggekaatst licht in honderdste deelen van de hoeveelheid ontvangen licht; voor fluweel 0,4; zwart laken 12; donker chocolade kleur 4; zwart papier 4 5; donker blauw 6.5; donkergroen 10.1; don kerbruin 13; lichtrood 16.2; licht geel 20; wit-grijs 24; blauw papier 25; stroogeel 34.4; geel papier 40 a 50; groen papier 46.5; grijs papier 50; lichte houtkleur 50; licht oranje papier 54 8; wit papier 70; versche sneeuw 78; licht kalkkleurig plafond 80; mat wit 90; ijs 83; wit carton 92.3. Hoe misdadigers gekweekt wordeu. In een groote stad kunnen somtijds eigenaardige dingen gebeuren, waarvan men het bestaan zelfs niet vermoedt. Zoo werd gisteren voor de rechters te Amsterdam geleid een knaapje, met wien de ouders onmogelijk huis konden houden. De knaap was van school wegge stuurd omdat hij te ondeugend was en kwam nu geheel ten laste zijner ouders. In de vorige maand was hij bijna alle dagen en nachten niet thuis geweest en had zijn ouders telkens in doodelijke ongerustheid gebracht. Thans had hij hot zoo bont ge maakt, dat hij voor de rechtbank moest verschijnen om zich te ver antwoorden. Overeenkomstig den wensch van den vader zal het weerbarstig en on deugend kereltje naar een Rijksop voedingsgesticht worden gezonden. Buiten de gerechtszaal vroegen wij aan den jongen, waar hij de vier weken, dat hij niet thuis geweest was, hier in zoo'n groote stad gezeten had. Op straat, mijnheer. Wie waren je vrindjes? Groote jongens van 16 en 17 jaar. Zij zeide me, dat ik maar met hen mee moest gaan, dan zou ik het goed hebben. Wat deden die jongens voor den kost? Niets; zij gapten hier en daar en verkochten het bij opkoopers. Kreeg jij wal geld? Ja, soms vijf centen en daar kocht ik brood voor. En als je geen geld kreeg, hoe kwam je dan aan eten? Dat gaven de groote jongens mij. Had je genoegen in den omgang met die groote jongens. Neen, maar ik durfde niet weg- loopen uit viees voor slaag. Eens ben ik van hen weggeloopen, maar voordat ik thuis was, hadden ze me alweer te pakken en sloegen me met een riem. Waar bleef je 's nachts? We sliepen in kisten die bij de Hoornscbe boot lagen. Alleen? Neen, in elke kist twee jongens. Hadden jull.e het niet koud? Neen, dan kropen we maar dicht bij elkaar. Heb-je in die 4 weken niets dan brood gegeten. Neen. Men zou nu denken, dat dergelijke knapen er bleek en akelig uit zouden zien. Met dit ventje was het geheel anders: hij bad zelfs een blos van gezondheid op de wangen, doch zag er uiterst haveloos gekleed uit. Wij kregen den indruk, dat derge lijke knapen door oudere tot diefstal worden opgeleid. Voor dergelijke jongens is de op zending naar een Rijksopvoedingsge sticht de eenige uitkomst. Ten slotte deelde het ventje mede, dat de groote jongens, met wie hij vier weken in de openlucht geleefd bad, zich thans allen wegens verschil lende diefstallen in voorloopige hech tenis bevonden. »N. v. N." De anarchist Lucchcni. Weldra zal de zaak van Lucchoni, den moordenaar der Keizerin van Oostenrijk, voor de jury te Genève behandeld worden. Hij wil niet, dat zijn advokaat Moriand voor hem op verzachtende omstandigheden zal wij zen. Volgens mededeelingen uit Ge nève komt hij in zijn besprekingen met den advocaat telkens met hard nekkigheid op dit punt terug. Vor- zachtende omstandigheden bestaan volgens hem voor zijn misdaad niet, welke een politieke misdaad is, die reeds lang te voren rijpelijk overlegd en goed voorbereid was. Luccheni heeft nu nog slechts éen gedachte, éen bezigheid: zijn verklaring, die hij na bet pleidooi van zijn advocaat denkt voor te lezen. «Deze rede," zegt hij, «zal de apologie van de groote an archistenzaak worden." Hij bereidt haar zorgvuldig voor en wil haar voorlezen, het kosle wat het wil. Het pleidooi van zijn advocaat interesseert hem bijna niet, maar zijn werk, zijn rede, denkt hij, zal een soort anar chistische catechismus worden, welks verbreiding de ideeën ten goede zal komen, waarvoor hij zich opgeofferd heeft.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2