De laatste ea nieuwste W „Pilajif 60 cl. Gjnijrasfle-bubbles 60 ct. „Safcmo60 cl, Jiilatto1 60 ct, Jble M"60 ct, „RelruiitT j. 00 ct. „flut/ Baf' 30 ct. lië'„26"'Passie" 30 ct. „Ten little fiers" Passie aai Game, „KLEIN HOOLHORST" (iKiMËNGD NIEUWS. Advertentiën. INGEZONDEN. A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF VERKOOPEN IDe Hofstede Een perceel Boiwlaiii, ei Driestheid mejHontwallen, Twee perceelen BOUWLAND, allen zeer onderhoudend en vermakelijk. lü Amaril. Maiazjjo. OiÉpcIt, naast 't Muis. te "UTtreclit. Amsterdam als spreker op met het onderwerp «Minimum loon en maxi mum arbeid«. Spreker begon met te zeggen, dat ware het niet, dat niemand profeet is in zijn eigen land, dit onderwerp hier ter plaatse door niemand anders moest worden ingeleid dan door den heer C. V. Gerritsen, met wien hij dit het allereerst op het tapijt bracht in den gemeenteraad van Amsterdam. Om misverstand te voorkomen liet spreker voorafgaan dat het geenszins in zijn bedoeling lag socialistische maatregelen voor te stellen of over staatssocialisme te spreken. Wanneer wij letten op vroegere eeuwen, zeide spreker, vinden wij over al dat gemeentebesturen zich immer lieten gelegen leggen aan den arbeid men denke slechts aan de gilden en zorgden voor den welvaart van den minderen man. Wat wij wenschen is niet, dat de gemeente zal tusschen- beide komen in de verhouding tusschen werkgever en werkman, maar dat de gemeente haren moreelen plicht zal erkennen tegenover iedereen, die direct in harén dienst zijn Een ge meentebestuur mag eigen werklieden- niet anders te werk stellen dan tegen vast loon en niet laten werken bij iemand van wien het bekend is, dat hij zijne winst zoekt in lage loonen. De grootste concurrentie ontstaat toch niet door hel meer of minder voor- deelig aankoopen van materieel maar door het drukken van het arbeidsloon In elk aanbestedingscontract ligt de neiging daartoe en het is juist om deze misstanden in het arbeidscon tract tegen te gaan, dat wordt aan gedrongen op het opnemen in het bestek van de voorwaarden omtrent minimum loon en maximum arbeids duur. Wanneer de gemeente voor gaat men heeft in Amsterdam daarin het beste voorbeeld zullen spoedig de meeste particuliere werk gevers het voorbeeld volgen. Spreker wees er voorts op dat in Belgié en Engeland in het meeren- decl der gemeenten onder deze voor waarden de aanbestedingen plaats hebben en dat daar, waar zij een maal werden ingevoerd, niemand deze bepalingen meer wenschte op te hellen. Voorts deelde spreker mede, dat wat do nadeehge gevolgen betreft, die aan het opnemen dier bepalingen zouden zijn verbonden op de in 1896 te Brus sel gehouden enquête alle gemeenten op één na verklaarden geen nadeelige gevolgen te hebben ondervonden. In Engelanti hebben 148 plaatselijke be sturen desbetreffende bepalingen aan genomen Spreker behandelde daarna achter eenvolgens verschil lent Ie bezwaren door tegenstanders bij verschillende gelegenheden in het midden gebracht. Dat het werk duurder zou worden is proefondervindelijk gebleken niet waar te zijn. Het arbeidsloon kan verhoogd en de arbeidsduur verkort worden zonder invloed ie hebben op liet werk zelf. Dat het opnemen van bepalingen omtrent arbeidsloon en arbeidsduur bet bevoordeelen zende zijn van een enkele categoiie i< gedeeltelijk waar, maar vraagt spn-kei is dit bij tie uitgaven vooi luamlweeipolitie, lager-, middelbaar- en honger oud i wijs met eveneens hel geval. Wat betreft tie patroons die te weinig kapitaalkrach tig zijn. nui hunne werklieden liet hen toekomende uil te hetaleri en deze voor een hongerloon laten wer ken, acht spreker het eene weldaad voor de gemeenschap wanneer deze hoe eer hoe beter «over den kop« gaan. Voor de breekebeenen en oude werklieden, zouden uitzonde ringsbepalingen kunnen worden ge maakt, maar zegt spreker, waar nu eenmaal een reserveleger van den ijverig ik ook las, ik kon de gedachte aan Mr. Brownlow niet van mij zetten. Misschien lag hij op ditzelfde oogen- blik te sterven, en riep hij om mij, ten einde aan zijn wensch te voldoen. Ik sidderde als ik aan de beide hard vochtige, hebzuchtige vrouwen dacht, die bij zijn bed de wacht hielden en op zijn dood wachtten. Ik zag haar voor zijne kreten koud blijven als twee steenen beelden. Vervolgens verrees te midden van de rookwolken, welke ik uitblies, Lilian's vroolijk, jeugdig gezichtje voor mij. Ik dacht onwille keurig, hoe geheel anders dat er over een maand of zes zou uitzien, als ont bering en verdriet haar kwelden. Ik veroordeelde mijn ouden cliënt om zijn' dwaasheid. Ik veroordeelde mij zelf, dat ik hem niet gedurig op nieuw aanporde, tot hij behoorlijk voor het meisje gezorgd had. Wordl vervolgd.) arbeid bestaat is het dan niet beter dat dit uit breekebeenen en ouden van dagen dan uit kundige werklieden in de kracht huns levens wordt gere- cruteerd. Wat betreft de contróle op liet nakomen der bepalingen ge looft spieker deze gerust aan de arbeiders zelf te kunnen overlaten. Van de gelegenheid tot debat werd alleen door den lieer J. R van't llol gebruik gemaakt, die ofschoon in hoofdzaak het met spreker eens toch bedenkingen meende te moeten maken omtrent de toepassing der bepalingen Overmatigen arbeid mocht in bakke rijen, bleekerijcn, fabrieken 011 bij winkelbedienden voorkomen, hij liet bouwvak was zulks volgens hem niet liet geval. Voorts wenscht hij de arbeid niet aan banden te liebbi-n gelegd, bij is vrije arbeider en vrij- handelsman. De lieer Treub repliceerende wijd er op niet over wetgevende bepalin gen te hebben gesproken en zegt dat waar volgens den lieer van 't Hof 80 7» iter werklieden geen ovei matigen arbeid verrichten voor dc overblij vende 20 "lo de bepalingen dienen tc worden gemaakt. De voorzitter sluit hierop de ver gadering met een woord van dank aan den spreker, en aan dc vertegen woordigers van bet gemeentebestuur, en de besturen van verschillende vor- eenigingen voor de door hunne np- kqrinst getoonde belangstelling en eindigt met alle aanwezigen op te- wekken te willen medewet ken tot liet vet krijgen der meergenoemde z i. gunstige bepalingen en liet daardoor vei schaffen van huiselijk geluk aan werkman. De korporaal H. M. van bot 5e Regiment infanterie is door don den Kolonel-Regimenls-commandant gedegradeerd en teruggesteld tot sol daat wegens het plegen van een mis drijf waardoor bij zich onwaardig ge toond heeft, langer een graad in bet leger te bekleeden. Bij liet 5e Regiment infanterie zijn door de Kolonel-Regiments-coin- mandant bevorderd tot Sergeant ma joor-titulair de sergeant dienstdoend luitenant te velde C A. van der lloist, en tot Sergeant-titulair de korporaal F. J. van der Kaaij. 359e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 23 en 24 Nov. (600 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 20. 4003 4045 9252 9259 9761 9961 12370 12386 12392 12455 12459 16006 16017 16077 17771 17787 17826 17848 en 19953. Te zamen 19 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 2e klasse 58 Dec.; 3e klasse 1922 Dec.; 4e klasse 25 Jan.; 5e klasse 1619, 2427, 30, 31 Jan.; 1, 2 en 6—10 Febr. De tweede klasse bevat de navol gende prijzen1 van f20.000, 1 van f5.000, 1 van f2.000, 2 van f1500, 5 van f1000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van f 100 en 1565 van f30. (Geene nieten.) Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, Wijk E. 350) nog verkrijgbaar, doorgefoer- neerde si f3.50 en klassikale f 1.35 per Vio. Bekendmaking. De Commissaris van politie te Amersfoort brengt den ingezetenen in herinnering de volgende artikelen, voorkomende in de Verordeningen der gemeente Amersfoort, betrekking hebbende op sneeuw en ijs en glad heid der straten. Sliaatpolitie. Art. V. Het is verboden op of aan den openbaren weg te weiperi met sneeuw ballen. Art. VII. liet is verboden op den openbaren weg glijdbanen te maken of Ie ge bruiken. Art. XIX. Binnen de kom der gemeente moe ten de hoofdbewoner van een ge bouw, de gebruiker van een erf, de eigenaar of beheerder van eenig onbe woond, gebouwd eigendom of van eenig ongebruikt, onbebouwd erf, bij gladheid der straten, de stoepen en straten ter breedte van ééri Meter uit den stoep, vöör, terzijde en achter bun pand gelegen, met zand of asclt bestrooien ol' doen bestrooien. Wanneer eenig gebouwd eigendom geen hoofdbewoner beeft, doch door meer dan een gezin bewoond wordt, zijn de bewoners beneden aan de straat, ieder voor het door hem be woonde gedeelte, aan de bovenstaande verplichtingen onderworpen Art XXII. De personen in art. XIX vermeld, moeten op gelijke wijze als in het vorige art is bepaald, (waar over buren zijn ter halver breedte en waar geen overburen zijn of op pleinen en grachten tot vijf Meters uit den stoep), binnen 8 uren, na aanzegging of om roeping van wege Burgemeester en Wethouders de sneeuw of liet slijk doen wegruimen en zoowel na ge dane aanzegging of omroeping, als wanneer wordt weggeruimd zonder aanzegging, de sneeuw of liet slijk naar zoodanige plaats vervoeren als door de politie zal worden aange wezen. Art. XXIII. liet is verboden als het vriest de straat te schrobben of de glazen te wassclien. water op de straat uit te storten of te doen uitloopen. Gebruik van de haven, grachten en beken in de gemeente Amersfoort. Art. XVIi. Het is verboden op liet ijs van de haven, grachten rf beken binnen liet grondgebied der gemeente zich te bei inden. Art. XVIII. De Burgemeester is bevoegd, indien zijns inziens liet ijs een voldoende draagkracht heeft bereikt, bij publi catie eene immer herroepbare dis pensatie van voormeld artikel (of een gedeelte daarvan) voor een daarbij te bepalen lijd te verleen en Groote deelneming ondervond voor eenige weken tc Parijs een reservist, die met vijf kinderen, van drie tot negen jaren de karzerne van Perpignan binnentrok, omdat hij de moedei looze weezen niet alleen thuis kou laten en ook niet rijk genoeg was om kostgeld voor ze te betalen. De kleinen werden met toestemming van den kolonel in de kazerne ge- lierbergt. Gedurende de vierWeke- lijkscbe wapenoefeningen werden zij door de bewoners der kazerne als 't ware vertroeteld. Een overeenkomstig geval woidt thans uit Beauvais gemeld. Maar thans was het geen familiehoofd, die vier kleine kinderen in de kazerne btacht, maar een recruüt, de oudste van negen ouderiooze kinderen Hel kleinste droeg hij op den aim en de geticele gemeente begeleide hem. De gemeente Beauvais zal thans voor de kleinen zorg diagen. Weervoorspellingen. Als we Rudolf Falb geloovcn mogen, dan wacht ons een lief lentewcerlje in 1899 Nadat Januari tot den I2n veel sneeuw cn vorst, daarna zacht weder en op liet laatst weder vrie zend weder tot medio Febr. heelt gebracht; de tweede helft van Febr. lot het einde mistig en dan weder de laatste dagen rijk aan sneeuw zijn geweest; nadat Maart in den aan vang en na den 20n veel sneeuw en boog water en onweders beeft ge bracht, om met warme dagen te eindigen, zal April zicli eerst door sneeuw, dan door vorst kenmerken om met bliksem en hitte te besluiten. Mei begint heel koud, zal in 't mid den rijk aan onweders zijn en op het laatst, na sterke regenbuien, nog sneeuw brengen. Juni eindelijk zal maar enkele mooie dagen hebben en zware regens, wolkbreuken, onweers buien, overstroomingen zelfs zullen elkander opvolgen. Gelukkig behoort Falb den laatsten tijd onder de categorie der profeten, die brood eten. Gcclboek, blauwboek enz. liet is misschien niet algemeen be kend waar deze namen van daan komen. Deze boeken worden gevormd uit de diplomatieke documenten, welke de regeeringen van Europa aan hun parlementen zenden en al naar de kleur van tiet omslag worden ze geel- boek, blauwboek, enz. genoemd. Zoo geeft in Frankrijk liet ministerie van buitcnlandsche zaken een geelboek uit, dat steeds met een oplaag van 2000 exemplaren verschijnt en aan de Kamerleden, Gezantschappen en dePersgezonden wordt, rnaaroverigens niet in den handel komt Dedocumenten der Engelsclie diplomaten hebben een blauwen omslag en zijn in boekwinkels verkrijgbaar. Duitschland pupliceert witboeken voor den Rijksdag, welke echter alleen over de koloniale politiek bandelen. Griekenland geeft een rood boek, Italië een groenboek en Neder land een oranjeboek uit. s'tWas mooi!" «Ik heb geno ten zoo kon men Woensdag lü November na alloop van do lezing Tolstoi en de Bergrede" enkelen hoeren zeggen. En die «enkelen die dat zeiden hadden volkomen gelijk, want 't geen toen ten gehoore werd gebracht was inderdaad schoon zoo wel om den vorm als om den inhoud Hoe jammer echter, dat zoo weinigen waren gekomen om dit schoone woord te hooren. Waaraan lag dit? Aan de weinige belangstelling w elke men voor de/.e zaken heeft? Aan de onbekend beid, (onbekend inaakt iinmers onbe mind) welke op dit gebied bestaat? Zeer terecht merkte Ds. Ter Haar Romeny op: «dat men op zulk een avond een «preek" verwacht," hoe wel dit toch geenszins het geval bleek te zijn. Lag bet aan den lioogen toe gangsprijs? Om nu aan dit bezwaar te ontkomen en om aan veler ver langen te voldoen werd besloten den toegangsprijs voor de volgende lezin gen te bepalen op 0.75 (gereser veerde plaatsen) en 0 50 voor iedere lozing; terwijl nog gelegenheid bestaat in te teekenen voor de drie lezingen tegen f 1.75 de peisoon (gereserveerd). Dc eerstvolgende lezing zal D. V plaats hebben op Donderdag 1 Decern ber des avonds ten 7'/, uur in Ami- cilia, waar alsdan als spreker hoopt op te treden Prof. II Bavin cl:van Kampen, met bet onderwerp: Heden- daag ache Moraal." (Zie advertentie). Namens de C. J. V. K. TEELING. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. 17 tot en met 23 November 1898. Geboren: Johanna, d. van J. Gouw en E. Hagebeuk. Gerarda Barbara, d. van S. Kraan en C. J. Schenkbergen. Johan, 7. van T. Osnabrugge en D. van de Kraats. Jacoba, d. van N. Apeldoorn en G. van de Pol. Joannes Gerardus, z. van J. Hartman en G. Vlug. Jansje, d. van T. van Veenschoten en G. van den Berg, Maria Heintje, d. van W. van der Reijden en G. Vaneveld. Ludolf Conrad, d. van C. J. Kuntz en W. Steenbeek. Antonius, z. van J. Meijer A. Quick. Ondertrouwd: G. Jonkman en "VV. van der Mast. H. Staal en A. W. Lankamp, GetrouwdJ. V. Rijnbergen en W. M. Meiier. J. van Hoogevest en E. van de Kamp. OverledenMargrietha Quint 34 j. echtg, van J. van Loenen. Willem van Leeu wenkamp 38 j. echtg. van C. Schouten, Rijk Bakker 12 m. Hendrikus Josephus Reijners 51 j. echtg. van E. van Moorse- laar. Maria Gevering 78 j. wed. van H. Poort. Een levenl. aang. kd. m. g. van C. Eikelboom en E. de Graaf. Jan van Eijkelenburg 62 j. echtg. van A. E. G. Vahlkamp. Abraham Pot 2 m. Jan Kok 9 m. Lensden. Ondertrouwd24 Nov. Jakob van Putten en Elisabeth Buitenhuis. Stoutcnhurg. Overleden20 Nov. Maragrieta Ratering, oud 75 j. echtg. van Jan van Dalen. Woudenberg. Geboren 18 Nov. Maria d. van Barend Methorst en Maria Veldhuizen. 22 Nov. Frans z. van Jan Willem Meerveld en Cornelia Puik. Overleden: 18 Nov. Adriaantje Rens- woude, wed. van Gijsbertus Hartman, 75 j. 22 Nov. Jannetje Bruggink, geh. met Gijsbert Meerbeek, 22 j. Hoogland. Geboren: 24 Nov. Aartje dochter van R. van der Zande en Wilhelmina Schoon- horst. Gehuwd: 24 Nov. C. van Stryland en A. Rouwendaal. Overleden: 24 Nov. Elisabeth Alfrink oud 75 j. echtg. van J. A. van Riesen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 25 Nov. 1898 Tarwe f 0.Ropge f0Boekweil f 0.— Ippclcu I G af 10.Peren f8.a f 12 Nieuwe aardapp. f0.afOZanijaarJapp.f 2.af230 lloendereieren f7.- a (8.per tOOst. Een.len 10a f 0.Boter fla f 1.20 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoctein. kaas 0f0.— Kippen f 0.50 a f080 Kuikens fl.aft.'20 Piep kuikens f 0.30 a f 0.50 Ganzen f0.f0.Eenden I 0.00 a f 0 90 p. St. Jonge f0.a f0Hazen f 1.50 a f2Wilde konijnen f 0 10 a f 0.50. Tamrne f0.60 a f 1 '20 Duiven f0.30 a f0 50 paar. Magere rai kens f 12 118.Zeugen f 40.f 50. Biggen f5a f 8 00 Scliraininen l 00.— a f00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a fOOO— Kalfkoeien f000 a fOOO Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge; heet Boekweit; 40 heet. Appelen; 10 heet. Peren; 0 heet. KteiaarJappe- len: 30 heet. Zandaardappelen 5000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kiloGrasbo- ter kilo Margarine; kito Kaas: stuks Vee: 10 magere varkens, 300 biggen en 10 zeugen. DE NOTARIS te AzkTEBSFOORT, zal op Vrijdag 16 December 1898, 's voor middags 11 uur, in het Koffiehuis "Het Valkje» aldaar publick In de Gemeente Stoutcnburg. Perc. I. a/d Hessenweg en ^trekkende tot aan de Beek, begaande uit lluis met achtcrhins, nieuwe Schuur, Wagenloods. 3 Bergen, Boomgaard, uitgestrekte Wei en Bouwlanden/ Bossclicn, Lanen, opgaande Doornen en Houtwallen, te zamen groot 35.45.50 H.A. Perc. 'J. a/d. Hessenweg tlfgenover perc. 1 met de Kxevictfüsteeg daarlangs gelegen, Woat jp.11.15 Hectare. Perc. 1 éir '2 "worden ook in mass^ geveild. Deze perceelen zijn te zamen verhuurd, met;'uitzondering van het Houtgewaèen het jachtrecht aan H. YAN DRIE voor f 550. per jaar. Bij afzonderlijken verkoop komt- van deze hilur f470.voor ;perc. 1 en f8(X voor perc. 2. 46 perceelen op de Hofstede staande/waar onder zware Eiken en Beuken, worden onmiddeljjk na.db Veiling afzonderlijk verkocht* met recht van Naasting voor de koopers der Vaste goederen. Perc. 3 en 4. naast de Kievietensteeg groot 96.50 Aren en 35.40 Aren in erfpacht uitgegeven, het eerste aan A. M. YAN DEN BERG voor f20,per jaar, het andere aan J. BERG voor f8.per jaar De getimmerten behooren den erfpachters. Betaaldag der kooppenningen 16 Maart 1899. Nadere inlichtingen worden verstrekt en de kadastrale kaart der perceelen ligt ter inzage ten kantore van den Notaris A. H. DRIJFHOUT v. HOOFF voor noemd. Breeder bij biljetten. zijn:.*/ Voorhanden in

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2