Advertent iën. fatoijWiBDStye PI „KLEIN H00LH0RST QiDpiCJSQ» GEMENGD NIFXTWS. '"•direct gevraagd Tepn 1 Jajwari praaifl: A. DRIJFHOUT VAN HOOFF WRJtOOPEN: .Een perceel Bouwland, en Driestvelü niet Houtwallen, Twee perceelen BOUWLAND, chieven, de bevrijding der krijgsge vangenen en politieke gevangenen, het vernietigen van alle aanspraken op schadeloosstelling wegens feiten vóór of na de oorlogsverklaring ge beurd, de ontruiming van de Filippij nen door de Spaansche troepen, en de toelating, tien jaar lang, van goederen van Spaansche afkomst op dezelfde voorwaarden welke de Amerikaansche invoerartikelen verkrijgen in de landen die onder het gezag der Vereenigde Staten komen. Volgens de Times verwacht men in Amerika binnen tien dagen de onder- teekening van het vredesverdrag tus- schen Spanje en de Vereenigde Staten. De regeering te Washington moet voornemens zijn, op de Filippijnen slechts invoerrechten te heffen voor zooveel noodig zal zijn om de kosten van het bestuur van de eilandengroep te dekken. De Duitsche gezant te Washington heeft op last van zijn regeering een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken om nadruk te leggen op de vriendschappelijke ge voelens van de Duitsche regeering ten aanzien van de Vereenigde Staten. Duitschland heeft geen bijzonder be lang bij de Filippijnen en aanvaardt de uitkomsten der Parijsche vredes onderhandelingen. De opstandelingen op de Filippijnen, waarvan Aguinaldo het hoofd is, wei geren echter zich aan het gezag der Amerikanen te onderwerpen; zij zijn van plan de Amerikanen tot het uiterste te bevechten en 10,000 man Spaansche troepen als gevangenen terug te houden om hen te dwingen tegen de Amerikanen te strijden. Uit Ilo-llo komt het bericht dat de inboorlingen der Vizayas-eilanden een eigen republiek uitgeroepen hebbpn, onafhankelijk van de republiek van Aguinaldoer zouden zelfs reeds bot singen tusschen bewoners van de Vizayas en van Luzon voorgevallen zijn. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij Koninklijk Besluit is aan de tweede-luitenants H. J. lilden en P. Donk van het 5e Regiment infanterie een buitenlandsch verlof verleent voor den tijd van drie maanden naai- Parijs. Aan den muzikant C. Schouten van het 5e Regiment infanterie is uithoofde van lichaamsgebreken ont slag uil den dienst verleend, onder toekenning van een geldelijke tege moetkoming voor eens ten bedrage van 1110. De officier van gezondheid le klasse J. F. Tuinstra van het 2e ba taljon 5e Regiment infanterie die ge durende 3 maanden belast geweest is met de waarneming der functien van Chef van den geneeskundigen dienst bij het garnizoen te fort IJmuiden, is van de functien eervol ontheven en op 1 December weder naar zijn garnizoen alhier teruggekeerd. De adspirant-vaandrig M Rutgers van het 5e Regiment infanterie is door den Kolonel-Regiments-comman- dant bevorderd tot re-erve-korporaal. Tot Regent van het gesticht «De Armen de Polli' is. in de vacature ontstaan door het ovei lijden van den heer W. L. Scheltus, benoemd mr. F. 11. graaf Sehiinrnelpenmnck» die de benoeming aannain. liet aandeel in de lichting der Nationale militie van het jaar 1899 door Amersfoort te dragen is 30 man. Voor P.aarn is het 14. voor Zeist 13 voor Veenendaal 20 man. Onze stadgenootcn de hoeren mr H. W. Hellema, Ph, J. van der Werf en mr. S. J van ZijsL hebben met gunstig gevolg afgelegd het 3e of laatste gedeelte van het notarieel- Staatsexamen. Van de 154 adspiranten slaagden er ditmaal slechts 48. Vanwege het plaatselijk Hoger- huis-comité te Utrecht, zal Woensdag 7 December, 8 uur in Dc Arend alhier een meeting worden gehouden, waarin als sprekers zullen optreden de heeren M. Nauta en M Valk. De voordracht ter benoeming, in de Raadsvergadering van aanstaande Dinsdagavond, van een Secretaris der Gemeente bestaat uit de heerenjh. mr. B. W. Th. Sandberg, Griffier ter Gemeente-secretarie en waarnemend Secretaris, te Amersfoort, en S. R. von Franck, te Wassenaar. Vergadering van don raad dei- gemeente Amersfoort op Dinsdag, 6 December 1898, des avonds half acht. Punten van behandeling: 1. Benoeming Secretaris der Ge meente. 2. Voorstel tot het verleenen van een aanvullings-crediet aan het Dage- lijksch Bestuur. 3. Benoeming van een lid van het College van curatoren van het Gym nasium, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken door den heer T. van Vlooten. 4. Adviezen in zake schoolvergade ringen, met concept-reglement. 5. üntwerp-besluit tot verhooging van het subsidie aan het Burgelijk armbestuur. 6. Ontwerp besluit tot verhooging van jaarwedden van onderwijzend per soneel (wegens dienstjaren). 7. Ontwerp-besluit tot verhooging van jaarwedden van onderwijzeis (her- halings-onderwijs) en onderwijzeressen (handwerken). Door regenten van het Burger weeshuis alhier is, tengevolge van het ovei lijden van den heer W. L. Scheltus, ter voorziening in tie vaca ture van regent van gemeld gesticht, de navolgende aanbeveling aan den gemeenteraad aangeboden, bestaande uit de heeren: H. .1. Croockowit, A. M. Tromp van Holst, P. J. F. van Voorst Vader. Mr. Th. Heemskerk zal, op uit- noodiging der Anti-revolutionaire kies- vereeniging, a. s. Vrijdag 16 Dec. in het café de Arend eene openbare lezing houden. Vermoedelijk zal leerplicht het onderwerp der bespreking zijn. De prijzen, die dit jaar voor de tabak worden besteed, zijn over het algemeen hoog. Het tabaksgewas is over 'tgebeel genomen, dan ook best gelukt. Het aard- en zandgoed is heel goed; er zijn slechts enkele uitzonde ringen. Het is licht van soort, breed van blad en goed van kleur en brand. Wat het bestgoed aangaat, het vroege is ver te prefereeren boven het late, dat door het vochtige weder tijdens den hang, te langzaam is dioog ge worden. De handel is nu op vele plaatsen begonnen, dagelijks worden groote pai tijen van de hand gezet. Te Bemmel zijn de kleurige par tijen zoo goed als geheel opgeruimd. Te Valburg, waar zoo goed als de beste tabak uit de gansche Betuwe wordt geteeld, werd door den heer De Voogt uit Wageningen, ongeveer 30,000 K.G degeheele plant, gekocht tegen f30 per 50 K.G. Te Snödenhoek (gem. Eist Bet.) werd de geheele voorraad verkocht tegen f20 a f20,75. In zake de in de Muurhuizen gepleegden inbraak valt niet veel nieuws mede te deelen. Politie en justitie tasten nog steeds in het duister omtrent rle daders. Wel werden ver schillende personen gehoord, zonder evenwel tot eenig resultaat te lijden. Het lijk van K. is per lijkwagen naar Utrecht vervoerd om gerechtelijk te worden geschouwd. Heden zal de be grafenis plaats hebben. - In de gisteravond gehouden ver gadering van het kiescollege der Ned. Ilerv. gemeente werd tol predikant beroepen do heer: J. D J. Idenburg, te Hdlegersberg. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort, over de le helft der maand Nov. 1898 1. Mej. Hoeks, Amsterdam? 2. Wed. W. Ruitenberg, Briefkaarten. 1. Leopol, Amsterdam. 2. C. Jansen, Buitenland. 1. A. L. v. d. Laan, Dussel. 2. C. A. Cristianes, Rio Janeiro. SctiERPF.NZHEL. In den regel wor den door de landbouwers de cisehen der landloopers om nachtverblijf of een reispenning, uit vrees voor brand stichting of erger ingewilligd. Een voorbeeld ter navolging gaf evenwel dezer dagen G. Schimmel op «klein Schalk" alhier. Een land- looper verzocht om nachtverblijf, het geen hem geweigerd werd. Hij kreeg een dubbeltje en hem werd de weg naar Barnoveld gewezen. Uit dank baarheid daarvoor meende hij den knecht van S. op een pak slaag te moeten tracteereri, doch deze gehol pen door den baas gaf hem dit met woeker terug, waarna hij stevig aan handen en voeten gebonden op den wagen geworpen en naar het dorp getransporteerd werd, waar hem door de politie, die tevens van het voor gevallene proces-verbaal opmaakte, gratis nachtverblijf werd verleend. Dit de Betuwe. Uit Andelst wordt aan de N. R. Cl. geschreven Ge heb in lang niks van me gehurd, war? Aach, 'me lieve mins! wa zak oe zegge! Ik wies, ma 'k verzinke, eiges nie meer waor 'k et over hebbe moes, veural nie toe de redaksie van mijn krant zooveul as te kennen ha gegeve, da ze gin verslaoge op kos neme van al de groote en kleine plaotse waor fees zou worde gevierd Kek, da was duvels jammer, en 't speet me labendig, anders zou 'k oe nog is wa hebbe laote léze, over de kro- ningsfeeste hier en hiér in de buurt, veural hier te Aolst en Harreveld was 't rnerakel mooi, en ik zee zoo tege m'n buurmankek nou moeste de Keuninginne zoo is efkes hier zijn. ik wed, dat ze goeie schik hadde. «Jao zeet-ie, ge hè wel gelijk, zeet-ie, da ziet-ie. En toe de feeste allemaol afgeloope waore, toe wier 't hier mieseraobel stil. 'tWas net of de minse aliemaol te rnuuë waore om te kijke. Ik heb ins van een heel geleerd mins gehurd: op ielke aksie volg 'n reeaksie zeet-ie; nou wies ik wel nie zoo precies, wa reeaksie beteikent en m'n buurman wies'tok nie, maor we dochte der is over nao en zoo op ins schiet 't me in. Kek is, zeg ik tegen um, aksie is zouveul as ruzie, en waor ruzie is. daor is mistal veul lawai en drukte, nou is 't hier zoo aokelek stil, da zal nou de reeaksie zijn. En wa gij nou? Gij zijt 'n slimme kèrl zeet-ie. 't Was me anders 'n heele overgang, zoo van al dat Oraonje en rood, wit en blaauw, dat oe, as 't waore, daoge lang vur de ooge danste zoo in ins naor de grüne blaói, van de tabak en de biete, of naor 'tgèle en half vergaone lof tan de errepels. 't Stond de minse dan ok mar half aón. Ze waore zoo stil, net of ze nog prakkeseerde over de mooie feeste Errepels en biete, da was nou de éenigste drukte. Appels c-n père hawwe ommers nie, da kwain der ok al bij. Ik sprook nog 'n boer, die vléje jaor zeuventien honderd guide van z'n bon gerd miek, en die zee me 'k hè van 'sjaor nog nie zooveul appels als vlèje jaor mudde. Nou hoef ik oe niks meer te zegge. Wa-gij En hoe was "tnou mit de gewasse, die we wel hadde? Kek is, 't was 'n raore zommer, die leste; erst te veul nat; 't régen en 't bleef régen al wa de klok sloeg Toe, efkens vur de feeste, begos 't te dreuge, nou da kwarn dubbel goed van pas mar toe do feeste allang gepesierd waore, bleef 't nog mar deur dreuge. en de grond wier kiek zoo hard as 'n spijker, daor kwaome scheure in en de biete die stonde in ins pot stil ze deeje niks rneer. De weit lee er nog al niet deur, die was van bovenste kwaoliteit en be- heurlijk in 'l strooi ok. De tebak moes krek die dreugte, die greuide goed, en de pluk viel hard mee, mar mit den errepel was 't er nève, glad er nève, beur! die hadde van 't goeie te veul gehad: erst te veul van 't nat en toe te veul van de dreugt. Ze bleve klein van stuk en 't beschot viel lang nie mee, ok nie. Do prijs wier toe hooger, mar da hek al is meer gezeet: wa gif ons 'n hooge prijs as we gin waoi hebbe? Aflijn, 't was bij mekaor 'n half gewas. En nou de biete't was op de minste plekke mis heur, wat 'k oe vertel We koste lang nie aon de dartig duzend op don bunder komme, en da 's vur de Bètoew vuls te weinig. Vijftig motte we der van haole en nog meer, as 't goed is. Maor da wil oe wel belove: de suilcerfabrieke zulle nog nooit zukke beste biete gehad hebbe as van 'tjaor. 't Was haos klaor suiker! En as ze nou vur 't volgend sezoen mar is vast beginne wille mit 12 guide vur 't duzend, dan zuwwe nog is weer aon 'l biete zaie gaon, op boop van 'n béter gewas. 't Was dus over 't geheel genome gin arg veurdeelig jaor vur de boere in de Bètoew, gin kerse, gin appels, gin père. 't Kan al nie minder Aon de besse wier hier en daor aoreg verdiend, da 's waor, maor 't prinsepaolste was er nie en dan is 't fut. Nou mok oe ok zegge, da wij, boereminse, veul dinge heel leukskes opvatte. Vléje jaor wier 't geld in de Bètoew gesmete, zak mar is zegge en as 't nou al weer zoo was gegaon, dan weure we ommers vuls te gaauw rijk. Wa zeg de gij? En nou zitte we mit 'n snap in de weinter Nou gaon we krek as de kiekvorse, de weinterslaop in. Al de hiedei oksegungas van 't zoin- mer is ut de lucht uit. We komme lieu in de tijd van régen-en motgas en van oudere kiijge of hebbe wc al moddergas, en deze gasse bij mekaore maoke de minse hier nie vroolek marslecht gememeurd, veural da moddergas. 't Is dan ok wat te zegge, agge zoo dur de modder mö bokse, da de enkels nog vol zitte en da ge ielke keer ótglijdt of ge op glad ijs lópt en dan foetere we wel op de pol- dermesters, mar die trekke zich eiges d'r niks van aon, en laote oe mar netjes dur de modderpap hen baoije. En de motgas door kunne we heel niks oan doen. Zoo as vléje wek w as ie al arg mooige kos de boome vlak vur oe deur nie zien, jao wil de wel geleuve, da 'k m'n eiges nie fersoendelijk kos zien te seiière. En dan hek is heure zegge, dat de mol in Lende of daor ievers nog vul rooier is, mar da kan 'k haos nie geleuve toch al is 't ok al waor, dan zij ik er nog nie sjeloers op, lie 'k gin gelijk? Een bericht van het Reuter- bureau uit North Truro te 'Londen ontvangen, bevestigt het bericht van den ondergang der raderstoomboot «Portland" met vijf en zestig passagiers en de uit negen en veertig man be staande manschap bij de Highland- licbttoren tijdens den Zondagmorgen gebeerscht hebbenden storm. Allen verdronken in het gezicht van de kust. Vier en dertig lijken zijn reeds geborgen. Volgens een telegram uit New-York richtte de storm op de kust van Nieuw-Groenland vreeselijke verwoes tingen aan. Twee honderd schepen moeten zijn gestrand. Het verlies aan tnenschenlevens bedraagt hon derden. Amersfoort. GeborenCornelis Willem, z. van G. J. Maris en A. T. Jurjans. Petronella Catrina, d. van P. H. van Haselen en J. F. Faber. Johanna Antonia, d. v. J. D. H. Bartelsman en A. A. Kouwenberg. Gerritje, d. van A. J. Jans en A. Hen- driksen. Johanna, d. van J. van der Velden en A. van Diemen. Alberta Cornelia, d. van K. J. Terpstra en C. Ruizendaal. Gerrit, z. van J. Kam- meijer en A. Bliekendaal. Martinus, z. van H. P. van Haselen en J. Sand Scholten. Ondertrouwd: G. Hienseh en J. Eder- veen. Getrouwd: A. Bakker en J. Wolfswin kel. J. van Meeteren en T. H. Boom houwer. G. Jonkman en W. van der Mast. H. Muijlkens en C. M. Kraafi- kamp. OverledenChristina van Veen 62 j. echtg. van A. van Stijn. Wijmpje Leenards, 73 j. echtg. van A. de Groot. Arnoldus Hermanus Dijs 19 m. Rosie Gertrude Diamont 16 j. Johanna Maria Elisabeth Zegelink 47 j. ongehuwd. - Anjelina Linthorst 51 j. wed. van J. E. Rosé. Abraham Tommei 69 j. wedr. van G. Veenendaal. Beatrix Vos 10 m. Klaasje Aarts 22 j. ongehuwd. Willem van Colmjon 51 j. echtg. van C. van Dijk. Een levenl. aangeg. kd. v. g. van J. G. Bootz en A. C. M. Schop- penhauer. Woudenberg. Geboren: 25 Nov. Jan z. van Jan van Lambalgen en Gijsje van Putten. Gehuwd: 1 Dec. Aart van den Berg, 29 j. en Reijertje Pater 27 j. Overleden: 25 Nov. Christina Gabriels, 47 j. ongehuwd. 26 Nov. Heudrika Alberta Vonk, 2 j. 27 Nov. Gerritje vanHardeveld,wed. vanEvertMeerveld69j. 27 Nov. Jacoba van Aalten, wed. van Coruelis van Lanteren, 82 j. Lensden. Overleden: 1 Dec. Jaantje Valkeuhoef oud 68 j. echtg. van Hendericus Willers. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 2 Dec. 1898. Taj we f 0.Rogge f 0Boekweil f 0. Appelen 15 a f 11.Peren f7.af 12.Nieuwe aardapp. f 0.a f 0 Zazldaardapp. f 2.a f 2 20 lloomicreieren f G.a 17per tOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter f0.90 a f1 15 per kilo. Mar garine fOa fO.Zoetem. kaas 0.f 0. Kippen f0.60 a fO.90 Kuikens ft.a f 1.20 Piep kuikens f 0.30 a fO.GO Ganzen fO.fO.Eenden I 0 GO a f 0.90 p. st. Jonge fO.a fOHazen f 1.50 a f 2.AVilde konijnen f 0 40 a f 0.59. Tamine f0.50 a f 1.20 Duiven f0.40 a f0.60 paar. Magere tarkens f12 f 18Zeugen f 40.f 50 Biggen f5a f 8 00 Schrammen i 00a f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien (00.— a fOOO.— Kalfkoeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge; heet. Boekweit; 40 heet. Appelen; 20 heet. Peren; 0 heet. KleiaarJappe- len; 200 heet. Zandaardappelen 7000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vee 30 magere varkens, 300 biggen en 10 zeugen. Door ziekte der tegenwoordige S^etté Dienstbode of Juffrouw P.G. door Tlhidarts J. vak Rijswijk de Jong voor zijne praktijk- kamers. Tot 5 uur of dag en nacht. Aanmelding persoonlijk. in een^til-gezin eene r als MEID-ALLEEN. %nder goede getuigschriften onncB^dig zich aan te melden. Fr. Rï- onder lett. Z. aan het Bureau dezer Cöïïraïrfc. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Vrijdag 10 Deceiubcr 1898, 's voor middags 11 uur,in het Koffiehuis »Het Valkjet aldaar publick lu dc Gemécntc Stoutciibiirg. Perc. I. 15e /Hofstede ad Hessenweg en strekkende toj aan de Beek, bestaande uit Huis met achterhuis, nieuwe Schuur, Wagenlootls, 3 Bergen, Boomgaard, uitgestrekte Wei en Bouwlanden, Bosschcn, Lanen, opgaande Boomen en Houtwallen, te zamen groot Ss.45.50 H.A. Perc. 2. ,a/d. Hessenweg tegenover perc. 1 Niet de Kicyietëusteeg daarlangs gelegen, £root 16.11.15 Hectare. Pere..*f en 2 ."worden ook in massd geveild. Deze perceelen zijn te zamen verhuurd, mek uitzondering van het Houtgewas en het jachtrecht aan H. VAN-jDRIE voor f550.— per jaar. vBij afzonderlijken verkoop kcjfnt van deze huur f470.voer perc. 1 en f80. voor perc. 4tJ perceelen op de Hofstede staande, waar onder zwjji'e Eiken en Beuken, worden oiftniddelijk na de Veiling afzonderijk verkocht met recht van Naafting voor de koopers der Vasté goederen. Here. 3 en 4. naast de Kievietensteeg groot 96.50 Arab en 35.40 Aren in erfpacht uitgegeven, het eerste aan A. M. VAN DEN BERG voor f 20,per Jaar, het andere aan J. BERG vóór f 8.per jaar. De getimmerten behooren den erfpachters. Betaaldag der'"kooppenningen 16 Maart 1899. Nadere inlichtingen worden verstrekt en de kadastrale kaart der perceelen ligt ter inzage ten kantore van den Notaris A. H. DRIJFHOUT v. HOOFF voor noemd. Breeder bij biljetten. BURGERLIJKE STANDEN. „LriTfb-vjpn mijne gelieve Echtgenoote ftUI&QSARETHA ALBERTA VAN iVIEEIEREN, ij) den vHflïerdom van 51 jaren. \H. L van Hen| Ameksfooet, 29 Nov. 1898. I .r* -■ AGEMA, rte Bergstraa t FEBRUARI een P. G., niet beneden 20 jaar.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2