BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. welke te voorschijn werd geroepen door een verschuiving van deconfes- sioneele en de taalverhoudingen. Op het gebied der taal zijn de Oosten rijkers zeer gevoelig en door deze verklaring is de verbittering tegen Duitschland zeer toegenomen. Doch ook aan Thun verwijt men de on handige wijze, waarop hij deze ver klaring aan het parlement heeft ge daan, waardoor de agitatie tegen de Duitscbers er natuurlijk niet beter op is geworden De Oosten rij ksche gezant te Berlijn heeft een langdurig onderhoud gehad met keizer Wilhelm II, dat zeer de aandacht heeft getrokken en waarin vermoedelijk deze quaestie is ter sprake gekomen. Men zegt zelfs dat het Drievoudig Verbond er door in gevaar wordt gebracht. Prins George van Griekenland maakt voorloopig geen aanspraak op salaris voor het waarnemen der functie van Hooge Commissaris der mogendheden op Kreta. Zijn vertrek naar het eiland, dat nu vermoedelijk op 8 December zal plaats hebben, geschiedt op het koninklijk jacht Amphilrile. hetwelk door een Engelsch, Russisch, Fransch en Italiaansch oorlogsschip zal worden vergezeld. Tramweg NijkerkEde. Bij nadere overweging is besloten, dat de aanleg van den tramweg EdeNijkerk geheel op eigen baan zal geschieden, waardoor de lijn er overal zal uitzien als een locaal-spoor- weg. Met het oog op de in bewerking zijnde nieuwe rijkswet op de tram wegen, waarbij voorgesteld wordt op vrije baan eene maximum-snelheid van 50 K.M. per uur toe te staan, in plaats van de nu voorgeschreven •20 K.M., verdiende het verder aan beveling de krommingen, die in het aanvankelijke project bestonden, zoo veel doenlijk te verminderen. Een en ander was oorzaak, dat de uit- bakening van het gedeelte Barneveld Nijkerk nagenoeg onveranderd bleef, terwijl in overleg met de technische directie der Ned. Centr. Spw.- Mij. (de exploitatie) de uithakening van het gedeelte EdeBarneveld op ver schillende plaatsen moest worden gewijzigd, zonder evonwel de lijn be langrijk te verkorten, teneinde de verschillende buurtschappen op een geschikte wijze aan te doen. Met de nieuwe uithakening is men nu zoo goed als gereed. Het in orde brengen der stukken tot indiening der onteigeningswet en tot aankoop der benoodigde gronden, kan zonder oponthoud voortgaan Met het leggen der sporen zal niet worden begonnen vóór zoo goed als alle betrokken terreinen in eigendom der Spoorweg- Mij. »De Veluwe" zullen zijn over gegaan. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Wederom doen verschillende geruchten en praatjes de ronde als zouden de daders van den in de Muurhuizen gepleegden inbraak zijn gevat en worden zelfs hunne namen genoemd. Na onderzoek is ons evenwel ge bleken, dat zij van allen grond ont bloot, geheel onwaar zijn, en het den politie en justitie nog niet is mogen gelukken eenig licht in deze duistere zaak te brengen. Het 3-jarig zoontje van den machinist E. geraakte j I. Zaterdag middag al spelende in de rivier de Eem. Het gelukte de heeren Zadoks en Paternotter den kleine weder op het droge te brengen, terwijl zij te vens de voldoening mochten smaken, na geruimen tijd de daartoe voorge schreven hulpmiddelen te hebben toe gepast, de levensgeesten van het knaapje weder op te wekken. Voorgezeten door den Burge meester hield de Gemeenteraad gisterenavond eene vergadering, waarin alle leden uitgenomen de heer Gar- jeanne, aanwezig waren. Na voorlezing der Notulen, die ongewijzigd werden goedgekeurd, komt als eerste te behandelen punt »'t Zal me aangenaam zijn, zoo gij met hem spreekt," zeide zij levendig. Weldra daarop keerden wij huis waarts. Na den maaltijd bracht ik de zaak te sprake, maar vond de Colonel volkomen onverzettelijk. I Wordt vervolgd.) aan de orde de benoeming van een Secretaris der gemeente. Met alge- meene stemmen wordt als zoodanig benoemd, de tegenwoordige griffier ter Secretarie, tevens fungeerend Secrelarie Jhr. Mr. B. W. Th. Sand berg De Voorzitter wenscht den heer Sandberg in hartelijke woorden geluk met zijne benoeming, vooral ooit om de wijze waarop deze is geschied, daar ze van peisoonlijke waardeering von den benoemde getuigt. De heer Sandberg den Voorzitter dank zeggende voor zijn welmeenende woorden, zegt de benoeming met groote vreugde te aanvaarden doch tevens met diepe weemoed, daar liet geldt de ptaats te vervullen van hem met wien hij gedurende 5 jaar heeft saamgewerkt. Het aandenken van den heer W. L. Scheltus. zijn leer meester, zal steeds door hem in hooge eere worden gehouden. Hierop worden door de heer Sand berg in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden afgelegd. Het voorstel tot hst verleenen van een aanvullingscrediet aan het Dagel. Best. tot een bedrag van f312.74 wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tot lid van het College van Cura toren van het Gymnasium, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer T. van Vlooien, wordt metalgemeenestemmen benoemd de heer J. J. van Thiel. Aan de orde komt het concept reglement in zake de schoolvergade ringen met bijbehoorende adviezen. Door den heer Prikken waren op dit cocept-reglement verschillende amen dementen ingediend, die beurtelings door hem werden toegelicht. Dit punt der agenda gaf aanleiding tot een debat tusschen de heeren Prikken en Celosse, wethouder van onderwijs, wat wij uithoofde van den korten tijd ons voor de uitwerking daarvan ge gund, hier niet kunnen weergeien. Na de artikelsgewijze behandeling van het concept-reglement met de voorgestelde aanvullingen en redactie wijzingen van den heer Prikken, waarvan eenigen wel. anderen wederom niet de goedkeuring der vergadering mochten wegdragen, wordt het in zijn geheel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen en aldus vast gesteld. Een voorstel tot verhooging van de subsidie aan het Burgerlijk-arm bestuur tot f 10007.68 wordt z.h.st. aangenomen. De jaarwedden der navolgende On derwijzers en Onderwijzeressen wor den, wegens dienstjaren, tot de achter hunne naam vermelde bedragen ver hoogd: mej. A. C. M. J. Duyster f 1125.de heeren E. H. Buyten- 'nuis f650.R. van 't Wel f900. G. J. Boode f900.mej. J. M. de Bruyn f 925.en mej. J. van Goor f 875 Ingekomen is een rekest van de arbeiders der gemeentereiniging om verhooging van hun weekloon. De voorzitter er aan herinnerend dat bij de jongste begrooting de loo- nen reeds zijn verhoogd stelt voor dit adres ter Secretarie tedeponeeren. De heer Gerritsen zegt niet gewe ten te hebben dat de gemeente nog werklieden in haren dienst had tegen een weekloon van slechts f6.anders zoude hij reeds vroeger daar tegen zijn opgekomen en een voorstel tot verbetering daarvan hebben gedaan. Hij stelt nu voor om dit adres te renvoyeeren naar de Commissie be last met het toezicht op de gemeen tereiniging, om advies. Bij stemming over dit voorstel staken de stemmen zoodat daarover in de eerstvolgende vergadering zal moeten worden beslist. Ingekomen zijn nog de goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de raads besluiten omtrent aankoop en over name van benoodigdheden en terrein voor de te bouwen gemeente-gasfa briek kennisgeving van de herbe noeming tot schatters der heeren C v. d. Zoo de Jong en J. A. Hoksber- gen alsmede eene voordracht van fl.H. regenten van het Burgerwees huis voor de vacature ontstaan door het overlijden van den heer W. L. Scheltus. Alvorens de vergadering door den Voorzitter wordt gesloten zegt de heer Gerritsen er prijs op te zullen stellen van den Burgemeester eenige gerust stellende woorden te mogen verne men omtrent de in een der plaatse lijke bladen ter sprake gebrachte ongunstige gezondsheidstoestand in de gemeente. De Voorzitter meent die gerust stellende verklaring wel te mogen geven. De koortsen van typheuseri aard, waarop gedoeld wordt, zijn niet zoo talrijk als men wel meent, slechts 4 gevallen van typhus werden aange geven. Inmiddels heeft het Dagel. Best. een circulaire gericht aan de doctoren om te worden in konnis ge steld omtrent het wezen der heer- schende koortsen, die meerendeels, evenals ook elders.in het land van gas- trischen aard blijken te zijn. Het water der stadspompen wordt geregeld aan een onderzoek onderworpen en is nog pas algemeen goed bevonden. 1 Als .spoedeischend brengt de Voor zitter nog ter tafel een voorstel om het tractement voor den nieuw te be noemen griffier, waarvoor eerstdaagsch eene oproeping van sollicitanten zal worden gedaan, vast te stellen op f 1000.-. Nadat ook dit voorstel zonder hoof delijke stemming is aangenomen sluit de Voorzitter te kwart na regen uur de vergadering. St. Nicolaas- avond werden de ingezetenen wederom opgeschrikt door het lulden der brandklok. Wederom wees de lantaarn aan de Kerktoren als.de richting waar de brand moest worden gezocht het Noord-Westelijk stadsgedeelte aan. Het bleek dan ook spoedig dat de brand ontstaan was ten huize van de heer W. builen de Kleine Koppelpoort. Aangewakkerd door den wind grepen de vlammen snel om zich heen en kondpn niet worden gestuit dan nadat het, per ceel van de lieer W. geheel en het aangrenzende voor het grootste ge deelte was uitgebrand. Inboedel en woningen waren verzekerd. In zeer korten tijd waren 3 spuiten op het terrein aanwezig, waarvan de Wil- helminaspuil hel eerst water gaf. Een talrijke menigte was op de been het geen uit hoofde den St Nicolaas- drukte niet te verwonderen was. Als oorzaak van den brand ver meld het Utr. Dagblad het navolgende De huizen, waarin de heer W. woonde, zijn zeer vochtig. Wilde men 's qachts in een droge bedsteè slapen, dan is hel noodig, tevoren de wanden en den zolder van de bedstee met een doek goed af te riemen. Gisterenavond nu wilde de judrouw dat werk weer verrichten. Zij plaatste daartoe, na al het beddegoed er uit genomen te hebben, een stoel op het stroo in de bedsteè. Terwijl zij bezig is met afdrogen, had zij het ongeluk te vallen, waardoor een klein lampje, dat op de beddeplank stond, in het stroo terecht kwam. In een oogenbhk stond alles in vollen vlam. Gelukkig dat het St. Nicolaasavond was, want nu was nog geen der vijf kinderen te bed. Allen zijn gered. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 5 December 1898 is S. Sannes korporaal bij het 5e Regiment infanterie, schuldig ver klaard aan diefstal in de charnbrée ten nadeele van een kameraad en veroordeeld, tot eene militaire ge vangenisstraf van zes maanden en in de proceskosten en is hem het recht ontzegd om bij de gewapende macht of, als militair geëmploieerde te die nen gedurende vijf jaren na expiratie der militaire gevangenisstraf. Dinsdag middag om 3 uur werd op het voorplein der infanterie ka zerne, voor het front van den daar toe opgeslelden troep, door den Lui tenant Kolonel J. van der Horst Bruijn, op eene plechtige wijze uit gereikt het onderscheidingsteeken voor langdurigen Nederlandschen dienst als officier, aan den officier van ge zondheid le klasse ,T. Nord behoo- rendo tot- hetBe bataljon 5e Regiment infanterie. In dit winterseizoen zullen extra nachttreinen van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij van Amsterdam naar Amersfoort loopen op de hier onder genoemde dagen Dinsdag 13 December, Vrijdag 6 Jan., Donderdag 19 Januari, Woens dag 1 Februari. Maandag 13 Febru ari, Din=dag 28 Februari, Dinsdag 14 Maart. Donderdag 23 Maart. De treinen vertrekken van Am sterdam 's nachts 11.50 (spoortijd.) Voor het spoedig verleenen van hulp bij den brand op het Sasje, is door de „Brand waarborg-Maatschappij van Onroerende goederen" te Am sterdam (agent de heer P. Herm van Haselen) aan de „Wilhelmina- spuit," brandmeester L. T. van Zwol, een gratifidalie van f20 toegekend en door de „Ned Maatschappij voor Brandverzekering" te Tiel (agent de heer H. E. Strüve) een premie van f 10. 359e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 5 en 6 Dec. (1000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 30. 4001 4035 4036 5211 5242 9182 9199 9208 9220 9228 9244 9263 9265 9744 9751 9766 9770 9771 9775 9920 9939 12357 12361 12375 12446 12457 160081603516052 16067 16080 17758 17781 177881779517802 17807 18072 18079 18090 18107 19928 en 19934. Te zamen 43 prijzen. Loten en gedeelten zijn nog ver krijgbaar. Met het oog op de aanstaande vredes-conferentie is het volgende zeker interessant. Europa heeft 366.425.790 inwoners, dat is ge middeld 36 op een viei kanten kilo meter. Deze bevolking onderhoudt een leger, dat in oorlogs tijd 21.204.357 en in tijd van vrede 3.403.544 man sterk is Deze solatenmassa's kosten jaarlijks in vredestijd 5 miljard 303 miljoen francs (volgens een Fransche statistiek.) Hiermede in overeen stemming is ook de grootte der Europeesche staatsschulden. Zij be dragen 116 miljard 600 miljoen fr., d. i. 320 fr. per hoofd. Bij een rentestadd van 4 pet. zou deze som een jaarlijksche rente van 4 miljart 640 miljoen fr. afwepen. De meeste staatsschuld per houfd der bevolking heeft Portugal, n.I. 794 fr., dan komt Frankrijk met 677 fr., Engeland met 527 fr., Nederland met 480 fr.. Itale met 417 fr., Oostenrijk met 364 fr., België met 350 fr., Spanje met 339 fr., Griekonland met 324 fr., Duiischland met 274 fr.. Rusland met 146 fr., Turkije met 137 fr., en Zwitserland met 25 fr. per hoofd. De gezamen lijke staatsuitgaven van Europa be dragen 19 miljard 583 miljoen fr. of 54.47 fr. per hoofd der bevolking. Ongelijk verdeeld. Naar aanleiding van de benoeming onzer Koningin tot chef van het regi ment Wandsbecker-hussaren, door den Duitschen Keizer, schrijft een meisje aan de Leipiiger Neuesleiti Nachrichten het volgende gedicht: Het aanvallige Hollandsche Konings kind. Met haar achttien jonge jaren, Kreeg van onzen Keizer, haar wel gezind, Een regiment hussaren. Toen riep menig meisje een traan (in het oog Gm al die ruiters en paarden Hoe zijn toch de schatten voor laag (en hoog Onbillijk verdeeld op de aarde. De eene krijgt wèl achthonderd stuks Hussaren. Het is om te weenen Mij bracht reeds d'eenvoudigste luit- (nant geluk. Maar mij geeft de Keizer er geenen. We ontsnappen den dood zeven keer per week. Het leven is vol gevaren dat weten we nu allemaal wel. Maar wat zeer weinigen van ons weten is dat wij allen, zelfs de sterksten, de gezondsten, de flinksten, eens in de vier-en-twintig uur gaan over wat een knappe Fransche dokter noemde »een ware brug des doods". Dit oogenblik komt bij den gewonen mensch ongeveer tusschen twee en drie uur in den vroegen morgen Verondersteld, men gaat om elf uur naar bed en slaapt weldra in. De eene minuut na de andere gaat onze physieke persoonlijkheid, vier uren lang, onbeheerd door haar gewonen bewaker, de hersenen, haar gang. Het leven blijft, zooals men weet, in ons de langzame vertering van het voedsel. Gedurende den slaap eten we echter nietons hart klopt bovendien langzamer en ons geheele inwendige samenstel gelijkt op een onbeheerde machine. Tegen dat^fatale derde uur van den morgen staat de machine zoo goed als stil. Wat redt ons? Het is dit. Bij een gezond lichaam veroorzaakt het komen van dat oogenblik een schok, welke ons onbewust noodzaakt armen en beenen uit te strekken, ons om te keeren of een diepen zucht te slaken. Hier door wordt het hart weer aan den gang gebracht. De dokters weten wel dat dit uur het gevaarlijkste van het geheele etmaal is en dat zij dan de meeste patiënten veliezen. Een zonderling bedelaar. Een zeker heer, Archibald Snow, doet gewoonlijk 's avonds een wande ling in Hyde Park (Londen), en sedert lang reeds ontmoette hij geregeld op dezelfde plaats, op den hoek derzelfde stiaat. denzelfden bedelaar, dien hij steeds een penny, soms een zilver stukje van drie pence toestak. Aangezien bedelarij in Londen ver boden is, ging de bedelaar voorzichtig te werk. Hij sprak zijn clienten aan alsof hij een inlichting wilde vragen en stak hun gift zoo behendig in den zak, dat zelfs de meest geslepen po litieagent het niet kon bemerken. Zijn klacht was altijd dezelfde: Geen werk, een vrouw met acht kinderen. De heer Snow stelde spoedig belang in dien bedelaar, die slecht gekleed was, maar zeer beleefd. Voor eenige dagen evenwel, toen hij tamelijk ver van zijn woning een wandeling deed, meende hij zijn bedelaar in een cab te zien zitten. 't Was wel hetzelfde bleek en lijdend gelaat, maar de houding en de kleeding waren geheel anders. De bedelaar van Hyde Park droeg nu een nieuwe overjas en een onberispelijke zijden hoed. In zijn hand hield hij een wan delstok met zilveren knop en hij rookte een fijne sigaar. De heer Snow meende evenwel dat hij zich vergiste door een buitengewone gelijkenis. 's Avonds op zijn wandeling dacht hij nog steeds aan die ontmoeting en toen hij zijn bedelaar zag, kreeg hij eensklaps hel denkbeeld hem te vol gen, om ton minste te weten waar hij woonde. Hij meende dat deze de richting zou inslaan naar de Shep herd's Bush, een der vuile straatjes van Maida-Vale; zijn verbazing was evenwel groot, toen hij den onbe kende naar Oxford-street zag gaan en hem daar plaats zag nemen in een omnibus, welke naar het centrum der stad reed. De bedelaar stapte af voor een straatje nabij Oxford Circus en trad een huis van nederig aanzien binnen, waarvan hij de deur met een sleutel opende. De heer Snow dacht eerst alle verder onderzoek op te geven en zou weldra zijn heengegaan, toen de man eensklaps weer verscheen, maar ge heel veranderd in den heer, dien hij 's morgens in het rijtuig had gezien. Er was dus geen twijfel meer. De heer Archibald Snow maakte zich kwaad en riep een politieagent, om den valschen bedelaar te doen aan houden. Deze nam dit zeer kwalijk. Hij verklaarde op het politiebureau Fre derick Lalley te heoten en boekhouder te zijn bij een reederij in de city. Ik begrijp niet wat die man van mij wil, zei hij, op den heer Snow wijzende. Hij moet gek of dronken zijn, of dit is afdreiging. Ik verlang dat er onmiddellijk een agent naar mijn huis en naar het huis van mijn patroon gezonden wordt! Een agent, die terstond met die zending werd belast, keerde terug met de beste inlichtingen omtrent Frederick Lalley, een model bediende, eenvoudig, stil, spaarzaam enz., die zeer regelmatig leefde, eiken dag van 9 ure 's morgens tot 7 ure 's avonds aan den arbeid was, sedert tien jaar in hetzelfde restaurant dineerde en steeds voor middernacht thuis kwam. De heer Snow deed toen opmer ken dat het adres, door den aange houdene opgegeven, in het geheel niet overeenkwam met het huis in de straat van Oxford-Circus, waar hij hem had zien binnen gaan, en dat de man dus twee woningen moest bezitten, een officieele en een ge heime. Hij bood aan, de agenten te geleiden eri kwam spoedig met eenige buren terug, die in den aangehou dene zekere James Snoeks herkenden, bediende bij den nachtdienst der gas fabriek. 't Bewijs was geleverd. Zaterdagmorgen heeft Snoeks voor het politie-gerechtshof getracht den rechter te doen geiooven, dat hij bedelde, met het doel sociale studies te doen voor een groot werk over het pauperisme, dat hij spoedig zou schrijven. Het is echter gebleken, dat de man een gierigaard is, die volgens eene slimme methode te werk gaat. Geen winstgevende bezigheden voor zijn ledige uren kunnende vinden en vast besloten deze niet te verkwisten met niets doen of wandelen, veranderde hij eiken avond na zijn diner van costuurn en ging twee of drie uren bedelen, alvorens te gaan slapen. Uit zijno spaarboekjes blijkt, dat hij in tien jaar tijd er in geslaagd is 70.000 fr. te besparen op zijne aalmoezen. Snoeks is tot 8 dagen gevangenis straf veroordeeld.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2