BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. regeering de gomoederen tot kalmte te brengen en maatregelen te nemen om het leger te beschermen. De Freycinet den interpellant be antwoordend zegt dal het Mof van Cassatie zijn .taak rustig voortzet en dat de regeering niet tusschenbeide kan treden zonder den schijn aan te nemen van invloed op de beslissing te willen uitoefenen. Ik ben in het bezit van het geheime dossier, ver volgde de Freycinet, dat belangrijke stukken, de veiligheid van den staat rakende, bevat. Ik zal het daarom ook niet dan onder voorwaarde van strikte geheimhouding overleggen. De heer I.asies, verklarende nu zekerheid te hebben omtrent het be staan van het geheime dossier, trok zijn interpellatie in. Millerand, die nu het woord krijgt, is van meenig dat het Hof alle stukken vrijelijk moet kunnen onderzoeken. Waarop de minister van binnen- landsche zaken Dupuy de verzekering geeft, dat de regeering „in beginsel" voor overlegging der stukken is, doch dat zij waai borgen voor de discretie moet hebben. De vorige premier lirisson ver klaarde nu dat in liet geheime dossier geen enkel stuk is, waarmee de vei ligheid van den staat gemoeid kon zijn, daar hij het geheele dossier, bestaande uit een 60-tal stukken, met Sarrieri en Cavaignac heeft onderzocht. En de drie stukken, destijds door Cavaignac op de tribune voorgelezen, hadden slechts op Dreyfus betrekking. Cavaignac: Brisson en Sarrien on derzochten de stukken, die ik noodig oordeelde hun mede te deelen. BrissonSedert Henry's vervalsching beschouwde ik de verdenking als zich uitbreidende tot alle stukken. Cavaignac: In de stukken, die zich in handen van Gonse bevonden en ilie Brisson onnoodig vond te onder zoeken, zijn de overtuigende elementen aanwezig. Na deze schermutseling der beide oudministers werd een orde van den dag, waarbij de verklaring van de regeering werd goedgekeurd, aange nomen. In de couln;;i der Kamer heerschte natuurlijk door deze incidenten groote opgewondenheid. De anti revisionisten zien in de verklaringen door de re geering afgelegd de vernietiging der Dreyfusards. Vele andere afgevaardigden, zegt de Courier du Soir, beschouwen echter de heftigen beroeringen, welke de Kamer ondergaat, als een teeken dat het oogenblik nader komt waarop Dreyfus' onschuld openlijk zal worden bekend gemaakt, liet blad meent ook met gerustheid te kunnen verzekeren, dat de voorzorgen, welke Dupuy en de Freycinet met eenigen ophef nood zakelijk genoemd hebben, van zuiver formeelen aard zijn om de buiten- landsche gevoeligheden te sparen Reeds een dag of tien zou het Hof op de hoogte zijn, welke gevoeligheden het hier betreft, wat geen beletsel zal zijn om algeheele kennis te nernen van den inhoud van hetgeheime dossier. Wat de bezwaren betreft tegen de overlegging, zegt het blad, de Freycinet weet dat het Hof geen voorwaardelijke aanvaarden kan en hoewel de minister blijkbaar weinig medewerking toont, ziet de Courier du Soir hem niet de leiding nemen van een beweging tegen het Hof. De Gaulois en het Petit Journal geven lange artikelen over de beken tenis van Dreyfus en trachten ouder gewoonte de openbare meening reeds te overtuigen dat Dreyfus inderdaad den er bijna dagelijks eenige naar de Londensche markt." «Maakt gij er goede rekening meê vroeg ik kalm. "Dat kan ik juist niet zeggen," hernam hij»maar waarom zou ik u daarmee lastig vallen M'n broeder en ik hebben een inkomen, dat onafhan kelijk van de hoeve is we houden de kuikens om wat te doen te hebben. 'Is reeds vrij laat geworden, en, zoo gij het al niet zijt, ik ben doodmoe. Zal ik u een' slaapkamer wijzen Indien gij wel zoo vriendelijk wilt zijn den nacht hier door te brengen, zult gij ook wel wat rust willen nemen tot men uwe hulp behoeft." Ik veinsde met goed gevolg te gapen, en ik deed dit met opzet. Ik wist dat, zoo er eenige kans voor mij bestond, om aan het gevaar, waarin ik zonder eenige twijfel verkeerde, te ontkomen, ik den argwaan van dien man niet moest wekken. Hij moest veronder stellen, dat ik den bedwelmenden wijn werkelijk had opgedronken. Wordt vervolgd.) bekend heeft, nog voordat het Hof, dat kapitein Lebrun-Renault deze week zal hooren, de zaak heeft on derzocht. Het laatste blad beweert dat er veel meer officieren zijn, die de bekentenis uit Dreyfus' mond hebben gehoord.Een gewone ma noeuvre van bladen als Gaulois en Petit Journal. Een nieuwe spionnagezaak heeft thans de gemoederen weer veront rust. Eergisteren zijn te Parijs drie personen in hechtenis genomen en te Givet een soldaat, welke verdacht worden «inlichtingen" aan een groote mogendheid en nabuur van Frankrijk te hebben verschaft. De voornaamste schuldige zou zijn een zekere Décrion die als geheime agent in dienst stond van den Parijschen militairen inlich tingendienst en van de prefectuur van politie; verder een korporaal bij de artillerie Groult te Givet, die aan Décrion de bestanddeelen van het nieuwe geweer of inlichtingen over kanonnen verschafte, benevens twee jongelieden met name Bonasse en Lerendu, ook handlangers van Déci ion De afgevaardigden der verschillende vtreenigingen te Antwerpen bijeen gekomen ter herdenking van den 300sten sterfdag van Marnix van St. Aldegonde, kwamen Zaterdag, 32 in getal onder leiding van den heer Jan van Rijswijck, burgemeester van Ant werpen, te Middelburg. Nadat de gasten daar vei welkomd waren, begaf men zich per boot naar Souburg, waar men zich in het schoollokaal vereenigde en de heer Buteux, bur gemeester van Souburg, de Belgen welkom heette. De heer Max Rooses bood namens duizenden vereerdeis van Mamix de gemeente Souburg een oorkonde aan ter herinnering aan dit huldebetoon Van hier begaven de betoogers zich naar het monument, waar de heer Jan van Rijswijck het woord voerde cm de nagedachtenis van Mariitx te huldigen en een bronzen lauwertak aan het monument te hech ten. Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer H. Snijders uit Middel burg en den luit l. z. C Dominicus, die namens den kommandant en de officieren van het oorlogschip Mamix een krans bij het monument neer legde, evenals de heer J. de Hoogh, namens de vereeniging Marnix tot het maken van propaganda voor de Christe- lijk-Protestantsche beginselen te Rot terdam. Daarna betuigde de burgemeester- van Souburg zijnen dank voor de grootsche betooging en gaf de ver zekering dat Marnix' rustplaats in eere zal worden gehouden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Het classicaal bestuur van A mers- foort is voor 1899 samengesteld als volgt A. Couvée Azn., pred. te Zeist, pres., secundus H. Th. Barbas, pred. te Vreeland. B. Ch. Ledeboer, pred. te Loenen, assessor, sec. A. Gelderman, pred. te Bunschoten. Dr. H. H. Meulenbelt, pred. teBaarn, sec. D. P. Brans, pred. te Soest. II. J. ter Haar Romeny, pred. te Amersfoort, sec. vacant, ds. J. Berger vertrok naar Transvaal. W. H. Stegenga, pred. te Oud- Loosdrecht, sec. J. Visser, pred. te Woudenberg. C L. Mense, ouderl. te Zeist, sec. J. Bakhove, ouderl. te Amersfoort. J. J. Kieber, oud-ouderl. te Amers foort, sec. C. Maas, oud-ouderl. te Amersfoort. J. B. de Beaufort, oud-ouderl. te Woudenberg sec. mr A J. de Beaufort, ouderl. te Leusden. G. van Kempen, pred. te West broek, scriba en quaestor, dr. H. II. Meulenbelt, pred. te Baai 11, sec.-scr iba. De agent van politie tweede klasse L. Kooman is met 1 Januari 1899 benoemd tot gemeente-veld wachter te Zoeterwoude. Door het min. van W., II. en N. te 's-Hage gehouden aanbesteding voor de aanleg van eene lijn met 2 draden langs den Oosterspoorweg tusschen Amersfoort en Zutphen en het uitvoeren van eenige daarmede in verband staande werkzaamheden, was de minste inschrijver onze stadge noot W. van Achteibergh voor f3699. Welk werk hem gegund is. Raming was f3890. In het koffiehuis liet Valkje" werden de volgende onroerende goe deren in publieke veiling gebracht. Ten overstaan van notaris Vos: a. een huis in de Muurhuizen, wijk F., no. 540, niet kelder, erf en grond, Ier grootte van 1 are en 16 centiaren. b. een pakhuis naast het voiige perceel. Beide perceelen resp. voor f 640 on f600 verkocht aan den heer Dioten alhier. Ten overstaan van notaris Drijfhout van Hooff: I. Een winkelhuis met plaats, op de Varkensmarkt, wijk A, no 31, naast den heer Rintel, groot I are en 59 centiaren. Ingezet op f 4700 en verkocht voor f4720 aan M. Klusser, alhier II. Een winkelhuis met tuintje, aan de Langestraat, wijk F., no. 56, groot 94 centiaren, ingezet op f4700 en veikocht voor f5020 aan A. de Vries III Eon woonhuis in de Muurhuizen tegenover het Ziekenhuis, wijk B., no. 114, groot 1 are 44 centiaren Ingezet op f 1240 en verkocht voor f 1290 aan G Nieborg alhier. IV. Twee woningen met afzonderlijk bovenhuis en tuin in de St. Andries- straat, wijk B., nos. 248, 248a en 549, groot 2 aren en 44 centiaren. Ingezet op f2500 en verkocht voor f2680. V. Eene woning met grond in de Groote Nachtegaalsteeg, wijk I No. 58c, groot 1 are 45 centiaren. Ingezet op f710 en verkocht voor f720 aan T. Wallet. VI. Een winkelhuis met tuintje op het Bloemendal wijk D No. 100, groot 73 centiaren. Ingezet op 1 1240 en verkocht voor f 1430. VII. Eene woning met grond bui ten de Kleine Koppel wijk C No. 339, groot 95 centiaren. Ingezet op f803 en verkocht voor f910 aan A. Wallet VIII. Eene woning in de Breede- steeg wijk D No. 66, verkocht voor f460. IX. Eene woning in de Valkestraat wijk B No. 81, verkocht voor f510. Door het vele publiek, dat de ver- koopingen bijwoonde, was het in de lage localiteit bijna niet uit te houden, de geheele zaal was in een dichten nevel van rook. gehuld. Ter bevojjlering van eene gere gelde bezorging der bjj de jaarwisseling ter post komende stukken, wordt evenals in vorige jaren de gelegenheid opengesteld, om brieven en andere stukken w. Ike men op 1 Januari as. aan de geadresseerden wenscht te zien uitgereikt reeds van 23 December af, ter post te bezorgen. Om die stukken van de overige te onderscheiden, behooren over de geheele lengte van het adres twee zich kruisende "trepen getrokken te zjjn. Zij moeten uiterlijk 31 December, te 12 uren des middags, ter plaatse van bestemming zijn aangebracht. Het publiek wordt, zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dienst bijzonder aanbevolen, van deze gelegen heid tot vroegere bezorging bij de jaar wisseling gebruik te maken Als een groote curiositeit deelt men ons mede, dat bij de Wed. Van Kossem te Hoogland een zeug 22 biggen ter wereld heeft gebracht, die alle gezond en welvarend zijn, de gelukkige eigenares heeft deze in twee toornen verdeeld, en worden nu om beurten door de zeug gevoed. Door den storm is het Zuider zeewater de Eem binnengedrongen en heeft de Eempolders tot Baarn toe grootendeels overstroomd. 359e STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 19 en 20 Dec. (1000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 12453. Prijzen van f 45. 4007 4011 4025 5201 5222 5229 9212 9236 9776 9777 9918 9935 9952 9955 12360 12378 12438124441245816002 16013 16016 16021 16026 16075 17764 17778 17783 17799 17801 17804 17840 18081 18085 18089 18102 19902 19942 en 19947. Te zamen 40 prijzen. Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E 350) nog verkrijgbaar. Kostelooze Waarschuwing. Inkomsten-belasting. De Gemeente-Ontvanger van Amers foort brengt ter kennis van de belas tingschuldigen, die hunnen aanslag over 1898 nogniet hebben aangezui- vei'd, dat na verloop van de eerste helft der volgende maand tot eene vervolging moet worden overgegaan. Amersfoort, den 21 Dec. 1898. De Ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBER. Rozenbed in bloei in December. Nieuwjaar staat voor de deur, maar in de natuur merkt men daar al heel weinig van. Mooi groen zijn de weiden en er staat flink gras in. In de tuinen ontkiemt al weer nieuw leven. Bij den heer K. te Midwolda ziet men zelfs een bed met bloeiende rozen, en in den pastorietuin daarover, be ginnen al weer krookjos voor den d.ig te komen. En., de bloemen van dit jaar hebben nog niet eens uitgedaan. Men ziet nog goudbloemen in blori Londensche quaesties. Twee quaesties houden tegenwoor dig Londen bezig: de mist en de ver stopping op straat door het drukke verkeer. Voor eenigen tijd is Londen weer een geheelen ochtend in diepe duisternis gehuld geweest. Men wijt dit grootendeels aan de onverschillig heid der groote fabrikanten die niet de noodige maatregelen nemen om het enorme rookvolume waarmee de schoorsteenen hunner inrichtingen de lucht bezwageren te verminderon. Over de andere quaestie is door Sir Wolfe Barry een conferentie ge houden, welke veel sensatie heeft ver oorzaakt. Deze bekwame ingenieur heeft n.l. aangetoond, dat bij een gang van zaken als de bestaande over 10 jaar het verkeer in Londen on mogelijk zal zijn. Men moet terstond ingrijpende maatregelen nemen en deze zullen zeer duur zijn. Wat aan ecu apotheker gevraagd werd. Het Medisch Weekblad deelt het volgende staaltje meo van wat somtijds voor dwaze dingen aan apothekers gevraagd worden Menheer wilt n niet is een doosje poeder of pillen geve dat tot ver sterking van de maag en voor de zenuwen, niet om de zenuwen te versterken want ze werke genoeg maar om de slijme die er voorkorne te verteeren in mijn maag en de wind want die verharde en perse mijn in- gewande en verslappe en geen pur- geergoed er in geen zuur of zout goet maar bitter ook geen wringend zooals Aoritaan en ander versterkend zenuwgoed dat muf of juinachtig of stink. Na groete as je blieft geen drank van die kan ik glad niet gebruike het is om de zenuwen te verzagten en maar lugt goed. Een nieuwe speelzaal te Monte Carlo. De «vereeniging van badgasten" te Monte Carlo heeft den vorst van Monaco een nieuwe speelzaal aange boden, eigenlijk een soort verjaar sge schenk want de aanbieding had juist plaats op den verjaardag van den \orst Deze zaal is nu voor het publiek ge opend De zoo bekende casino-fagade en de achterzijde van het gebouw naar de zee gericht, is geheel veranderd door den nieuwen bouw. Zes maanden lang is gewerkt om het nieuwe ge bouw zoo bij het oude te voegen, dat ze een goed geheel vormen een jaren geleden bijgebouwde vleugel was nl. onharmonisch. Van binnen is de zaal zoo rijk versierd als de spelpachters van Monte Carlo zich dat alleen kunnen veroorloven. Tweeentwintig onyx zuilen dragen het prachtig geschilderde plafond, waaraan rijke lustrus hangen. De meest geraffineerdeeAecten worden gebruikt om door gouden bogen fresco's en draperieën in de teerste tinten het oog te streelen. Bijzonder bekoorlijk zijn de voor stellingen der vier jaargetijden, die, trots haar grootte, niet zoo eentonig zijn afgewerktals eenigeouderefresco's in andere zalen. De lente wordt voor gesteld door een bloeiende" weide, waarop jonge meisjes gekweld worden door een boschgod, die zich achter de wilgen vet borgen heeft. De zomer toont ons een jonge vrouw, die met vriendinnen de tr appen van een kasteel afkomt om een gondeltocht op zee te doen De herfst wordt gesymboli seerd door tuin metallerhande bloemen, de winter door een prachtigen oogst van oranjebloesems en citroenen. Vier andere schilderijen vertoonen de eigen aardige vermaken gedurende die jaar getijden in Monaco; een sledevaart in het gebergte; een vaart op zee, een bloemenslag en een zonneblad op een schoon terras. Esterhnzy te Amsterdam. Op grond van een bericht in het Berliner Tageblatt werd het logement Rheinischer Hof in de Warmoesstraat te Amsterdam aangewezen als Ester- hazy's domicilie, waaraan men te meer geloof hechtte omdat de heer Frayard, toen hij in het Amstel-hotel logeerde eenmaal gevraagd had, welken weg hij moest nemen naar de Warmoes straat. De gezochte is een gast van het logement, die daar al sedert vier weken verblijf houdt en ingeschreven staat als dr. Dompierre uit Londen, en naar zijn zeggen Italiaan van ge boorte, een man die vloeiend vreemde talen spreekt. Dr. Dornpierre's uiterlijk komt niet overeen met dat van Ester- hazy; hij is een bejaard man, gr ijs van haar en draagt een lichten knevel. Hij weigert echter bezoekers te woord te staan. Ook de lodger in de Gasthuismolcnsteeg, in wien men Esterhazy meende te mogen zien, is nu terecht. Hij is een kellner, zich noemendeGustavTruntam uit Weenen, beeft al sedert 8 maanden als kellner gediend in verschillende café's. Hij lijkt inderdaad wel op Esterhazy, heeft ook hetzelfde haar en dezelfde knevel maar is veel kleiner van gestalte. Thans is evenwel aan het Handels blad gebleken, dat do gemelden Dr. De Dompierre uit Rheinischer Hof wel degelijk Esterhazy is. Een der medewerkers van dat blad had zelfs een onderhoud met den majoor en heeft onder diens dictée den inhoud nedergeschreven Kunt ge mij uw meening zeggen over de zaak-Dreyfus'? "Ik kan u met mijn indruk geven van een zaak, waarbij ik zoo intiem ben betrokken." Wat is dan uw indruk na uw vertrek uit Frankrijk? "Er is één zaak die mij altijd ge troffen heeft en des te meer sedert ik in het buitenland ben en daar mijn oogen den kost heb gegeven, en dat is te zien met welk een hard nekkigheid alles wat maar tegen Frankrijk is en er belang bij heeft mijn land te vernederen als persoon lijk eigendom beschouwt alles wat in Frankrijk geschiedt dat ook maar eenigszins het militair prestige kan schaden. Zeker is een kenmerkend feit,datmen niet zal kunnen loochenen, welke meening men ook heeft over de zaak-Dreyfus, dat het hoofddoel, waarnaar gestreefd wordt, is het leger in discr ediet te brengen, en dat alle vijanden van Frankrijk zijn samenge gaan om dit doel te bereiken." Waarom hebt gij het Hof van Cassatie verzocht u te willen hooren, en wat hebt gij geschreven? «Gij zult den tekst van mijn brief in de Parijsche bladen vinden, bijv. in de Figaro, maar deze verzwijgt een belangrijk punt, en wel dit: lk schreef, dat ik het zeer abnormaal vond van het Hof, met voorbijzien van de strek king van het onderzoek, om bij ge sloten deuien feitelijk mijn proces te voeren, door met zorg tegen mij te verzamelen alle getuigenissen, die het Hof maar vinden kan, zonder dat ik ook maar een paar woorden tot mijn verdediging kan zeggen." YVat denkt gij dat het Hof van Cassatie zal antwoorden op u verzoek? »Ik weet het niet, maar ik weet wel, dat mijn brief Zondag door den eersten president van het Hof, mr. Mazeau, is ontvangen, en ik verwacht elk oogenblik definitief antwoord." En meent gij dat uw getuigenis van grooten invloed zal zijn op de ontwikkeling van de zaak? »Ge zult moeten toestemmen, dat ik niet kan antwoorden op deze vraag, die zaken van al te hoog belang raakt dan dat ik een onbescheidenheid zou mogen begaan." Ge hebt voorzeker wel de be schuldigingen gelezen tegen kolonel Henry «Ja, en dat is misschien de afgrijze- Iijkste, de laagste zijde van den ge heelen veldtocht, waarin steeds het eenig wapen de lafheid is geweest." Waarom zijt ge naar Amster dam gekomen «Alleen omdat ik hier het bezoek van den heer Fayard zou afwachten, met wien ik te spr eken had over ont binding van ons contract." En hebt ge hel ontbonden? «Ja." Blijft ge nog lang hier «Wellicht nog een paar dagen. Ik was voornemens r eeds eerder te ver trekken naar New-York om vandaar naar Havana te gaan. Ik kon echter nu niet gaan, voordat ik antwoord had van het Hof van Cassatie, en dan vertrek ik naar het Zuiden, misschien wel naar Parijs."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2