BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. gen. Zoo zal b.v. de naam van Secon- de-lieutenant veranderd worden in Leutnant; Prëmier-lieutenant in Ober- leutnant; Function in Dienststellung Avancement in BeförderungAncien- nitiit in Dienstalter enz. Maandag is te 's-Gravenhage voor d°n Hoogen Raad behandeld het beroep van de drie Friesche arbeiders tegen bun veroordeeling door de rechtbank en het Hof te Leeuwarden lot een maand gevangenisstraf, wegens beleediging van A Dijkstra tot wien zij toegeroepen had den. Daar gaat de inbreker van Britsum (de inbraak waarvoor gebr. Hogerhuis zyn veroordeeld; Mr. Troelstra wees op het onvolledig onderzoek dezer zaak, hy beweerde dat hier wetsehennis plaats had gehad, doordien het Hof het verzoek tot het stellen van een bepaalde vraag ont week Hij beriep zich op het oordeel van den Minister van Justitie in "de Tweede Kamer uitgesproken, dat hier wegens smaad moest vervolgd worden en con cludeerde tot nietontvankelyk verklaring der vervolging wegens onvolledigheid der dagvaarding. Het O. M. zal 15 Januari conclusie nemen. Naar aanleiding van een prijsvraag door de Vereeniging tot voorkoming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen is door den heer Van Gyn, baas der stoomwerkplaats op 's r'yks werf te Wil lemsoord, volgens eigen vinding daar een toestel aangebracht op de in werking zynde stoommachines en werktuigen. Het toestel wordt door een door de geheele fabriek aangebrachte treklyn in bewe ging gebracht met de verrassende uit werking, dat alle werktuigen in 3 seconden stilstaanbovendien is door genoemden heer Van Gyn verder een toestel uitgedacht om de hoofdas af te koppelen, waardoor slechts een der ver langde werktuigen stilstaat zonder nadee ligen invloed te oefenen op de hoofd- machines en verdere werktuigen. Deze laatste uitvinding vooral, waar door de arbeid in een groote fabriek niet gpheel gestremd wordt, wordt door deskundigen ten zeerste geprezen als zijnde van groot belang by voorkomende ongelukken. Aan den heer J van 't Lindenhout is door Burg. en Weth van Nijmegen, ten behoeve var. de Weesinrichting te Neerbosch, vergunning verleend tot het oprichten van eene bakkerij Tot dusver had de Weesinrichting het brood van de Nymeegsche Broodfabriek en van bak kers te Hees en te Nijmegen. In de Weesinrichting te Neerbosch waren over 1898 in de verschillende werkplaatsen 178 jongens geplaatst, die een handwerk leeren en tot de volgende vakken worden opgeleid: timmerman 2i, metselaar 1, schoenmaker 14. kleerma ker z2, boekbinder 25, letterzetter 32, snelpersdrukker9, schilder iO, tuinman 13 klompenmaker 9, landbouwer 11, meu beluiaker 8, smid 18 en kantoorschry- ver 3 Het hoofdbestuur der Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank, beeft zich gewend tot de burgemeesters als hoofden der gemeente-politie, uiet het verzoek krachtige maatregelen te willen nemen, dat de ambtenaren van politie, zoowel in hooge als in lage rangen zich ge durende hun dienst onthouden van het gebruik van alcoholhoudende dranken. Tot het doen van dit verzoek wordt het hoofdbestuur niet geleid door de overweging, dat nu juist de politie-anibtenaren door een ruim ge bruik van alcoholhoudende dranken meer dan anderen een aansporing noodig hebben, om zich in dezen Op het gezicht van Hal ontzonk hem den moed.» Om Gods wil, schiet niet, Sir!» schreeuwde bij. »Leg je wapen neer, Jasper, of ik schiet ook op jou!» riep Rachel. Hij voldeed onmiddellijk aan haar hevel. »Nu, dokter, moet gij deze plaats terstond verlaten,» zeide de opgewon- dene vrouw. »Maak ruim baan, Jasper Hal ga uit den weg!» Zij ging mij voorbij, liep de trap af, en vóór één der mannen haar kon voorkomen, raapte zij hunne revolvers °P- »Kom,» zeide zij tot mij, «we zyn nu veilig; ze hebben geen andere.» Het volgende oogenblik stonden wij in de open lucht. Zij was gedurende dit gansche ontzettende tooneel kalm en bedaard geweest, maar thans beefde zij zoo, dat ik vreesde, dat zij een' flauwte zou krijgen. »Maak u niet ongerust over mij,» hijgde zij»in een ommezien ben ik weêr in orde. Ik schoot tot hiertoe nog nooit op een mensch, en ik had hem bijna gedood welnu, ik zou het gedaan hebben, eer ik gedoogde, dat hij u een haar krenkte. Rij is leelijk gewond, en de eerste twee dagen zooveel mogelijk le onthouden, doch wel acht het hoofdbestuur hen, die, waar zij zich vertoonen, steeds zoo zeer op den voorgrond treden en in hooge mate voor een goede waarne ming van hun ambt zedelijk overwicht behoeven, jn de eerste plaats ge roepen zien vrij te houden van het gebruik van eenigen bedwelmenden drank. Een adres van gelijken inhoud in- zalce de manschappen der rijksveld- wacht en de marechaussee is gericht tot de ministers van justitie en van oorlog. Men bericht aan de J.-B. uil Kotaradja dat de heer dr. Snouck Hurgronje voorloopig tot Februari in Atjeh zal blyven om den gouver neur met zijn adviezen te steunen, maar dat de rege.ering in Indië er niet over denkt den laatste door een civiel ambtenaar te vervangen, al zou men zulks in Nederland misschien wel wenschen uit vrees voor hot doorzetten eenor kostbare agre-siove politiek. „Generaal Van limits/, be zit onverzwakt het vertrouwen van gouverneur-generaal en legercom mandant, een vertrouwen dat dan ook moeilijk beier te plaatsen zou zijn. Van lieutsz is als wijlen de luitenant-generaal Van Swielen in de eerste plaats staatsman hel zwaard is hem middel, geen doel." PLAATSELIJKE BERICHTEN. In de jongste vergadering van het Dagelijksch Bestuur der „Ned. Heidemaatschappij" is o a. benoemd in de commissie, die in de volgende Algerneene vergadering zal inleiden de bespreking over het onderworp «Kleine sorteering" van hout, onze stadgenoot de heer J. M. Reuteu. De lieer G. G. A. F. Richard, commies le ltiasse en chef-de-bureau bij de Hollandscbe IJzeren Spoorweg Maatschappij alhier, mocht 1 Januari onder zeer talrijke blijken van be langstelling zijn zilveren ambts-jubilé bij die Maatschappij berdenken. Het personeel der firma J. van Vollenhoven werd op Nieuwjaarsdag, door de patroons verblijd, met de mededeeling, dat zij hadden besloten tot oprichting van een Ondersteunings fonds, waaruit liet personeel bij voorkomende ziektegevallen, bet volle loon ontvangt. Wanneer de middelen na verloop van tijd zulks zullen toelaten, bestaat bet voornemen, dit fonds óok uit te bieiden tot een Pensioenfonds. Het plaatselijk Departement van het „Nut" zal aanstaanden Donderdag avond in Ainicitia een vergadering met dames houden, in welke als spreker optreedt de heer P. H. Lam berts Jr., uit Amsterdam. Behalve drie schetsen van eigen hand, geeft de bekende spreker een niet minder dan de hier bedoelde geliefkoosde voordracht van Maaldrink en twee kleineie nummers. „Naar 't Kroningsfeest" en „Ik hè de Keuningin ezien" óok eens door den auteur te hooren zeggen, zal ongetwijfeld velen doen opgaan naar dezen oudei wetschen, gezelligen Nuts- avond. Vrijdagavond vergadert het Depar tement o a. ter verkiezing van Be stuursleden. De heer Mr. P. J. F. van Vooist Vader heeft de benoeming tot regent van het Burgerweeshuis aangenomen. 7.al hem de moed tot iets ontbreken. Wat Jasper betreft., hij is schurkachtig genoeg, om ons te volgen, maar hij heeft geen vuurwapen.of het moest wezen, dat hij zich Ben's oud geweer herinnerde. Maar dat is niet waard, dat we er ons over verontrusten. Ik zal u tot de grens der gemeente-weide begeleiden, dokter; kom, laat ons spoedig vertrekken.» »Ik kan wel alleen gean,» zeide ik, »gij verkeert niet in een toestand om te loopen.» «Zeker, 'tzal me goed doen,» zeide zij. »Kom Zij sloeg eensklaps rechts af wij bevonden ons te midden van een dicht geboomte en volgden een slingerpad, dat ik alleen nimmer zou gevonden hebben. Wij wandelden twee of drie mijlen, zonder een enkel woord te wisselen. Toen wij eindelijk aan de grens der gemeente-weide gekomen waren, stond Mrs Randall eensklaps stil. «Nu zijt gij veilig,» zeide zijhet het station ligt nog geen halve mijl van hier, en dat dadr is de straatweg. «Hoe kan ik u mijn dank betuigen?» vroeg ik. Als bewijs dat onze gemeente, schoon voor velen niet merkbaar, in menig opzicht vooruitgaat, moge die nen, dat de ontvangsten teil post kantore alhier der laatsten tijd der mate zijn toegenomen, dat bet kan toor van de vijfde tot de vierde klasse is verbeven. Een aardig nieuwjaars geschenk voor de daaraan verbonden ambtenaren en beambten, wier trac- tementen daardoor allen min of meer worden verhoogd. Tot griffier ter gemeen le secre tarie alhier is benoemd de lieer Mr. H. Th. 's Jacob. 359e STAATSLOTERIJ. Tierde klasse. Trekking van 2 en 3 Jan. (1000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 4020 4038 5228 5232 5240 5246 5247 5250 91S4 9188 9191 9203 9219 9231 9241 9262 9749 9754 9782 9786 12368 12371 12389 1243412435 12441 16014 16033 16056 17751 17776 17790 17814 17815 17827 17828 17831 18064 18065 18094 18109 19907 19915 19922 19929 19937 19949 19978 en 19979. Te zarnen 49 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. Onze straatjeugd In een Amerikaansch tijdschrift woidt een artikel aan ons land ge wijd. De schrijver noernl Holland zeer interessant: de wegen zijn, na die van Frankrijk, de beste van Europa, maar, gaat de schrijver voort, »de kindereu zijn gevleeschde duivels en hebben een Euiopeesche beruchtheid door hun satanische kwaadaardigheid Is dat wel zoo ver mis? Bevroren potplanten. Potplanten, die door den vorst ver rast worden, dompelt men terstond in koud putwater of besproeit ze en plaatst ze dan op een koele tocht vrije plaats, tot de vorst er uitge trokken is. Worden bevroren planten in een warme kamer geplaatst, dan ontdooien ze te spoed.g en zijn ver loren. Waarom is bet bij vulkachels meer dan hij andere kachels noodig, dat er een hakje met water op ge plaatst wordt? Daai de vulkachels gewoonlijk aan houdend dag en nacht verwarmen, zullen zij allicht meer gevaar voor een te droge lucht iu het lokaal, dal /.ij verwarmen, opleveren dan de ge wone kachels, die alleen des daags gestookt woiden. Dit mag als een reden bescliouwd worden, waarom het genoemde middel lot het voor komen van een te strike droging bij vulkachels nog wenschelijker is dan bij de gewone kachels. Op de Beneden Lek had dezer dagen een zalmvisselier niet drijfnetten een eigenaardige vangst, namelylc een oud geweer, waarop nog het schot, een kogel, zat Men denkt dat het reeds „in den Franschen tyd" moet te water geraakt zijn. »Door me niet te bedanken,» ant woordde zij gij deedt wat gij kondt voor hem. Ik poogde u te redden, en bedenk, dat mijn leven geen' waarde heeft.» »Gij hebt geen recht dat te zeggen gij zijt nog zoo jong. Gij kunt u zonder twijfel aan uw tegenwoor- digen ontzettenden toestand ontwors telen.» Zij schudde het hoofd. »Ik gevoel er geen behoefte aan,» antwoordde zij. «Gij zult natuurlijk een' aanklacht tegen ons indienen sprak zij. Ik was op geen antwoord voorbereid, en zweeg. "Schroom niet het te doen,» ging zij voort; «het leven, dat ik leid, is ondragelijk, en nu Ben dood is, moet er op de eene of andere manier een einde aan komen.» »Ik geloof, dat ik u daarin behulp zaam kan zijn, zoo gij het mij toe staat,» zeide ik. «Gij zult in gevaar verkeeren, zoo gij naar uw woning teruggaat. Laat me beproeven u op een' veilige plaats te brengen.» «Neen» zeide zij»ik weet, hoe ik met hen moet omgaan. Ik maak deel uit van den troep, en moet alles er mede deelen. Bovendien, het lijk van m'n echtgenoot ligt onbegraven, en ik kan het nogmaals kussen. Vaarwel.» Zóó scheiden wij. Met 1 Januari 1899 is ingetreden bet verbeterd posltarief naar Indië. Een brief naar Oost-Indië (per zee mail) is gelijkgesteld met de port in Nederland en is thans slechls 5 cent en een briefkaart 3 cent. Voor de talrijke families, die in onze Oost be trekkingen hebben, is deze wetswijzi ging voorzeker een hoogst gunstige te noemen. Abnormale Winters. De winter van dit jaar is zacht, als het zoo blijft Deze laatste voorwaarde dient altijd in aanmerking te blijven, orr.dat vele strenge winters zacht be gonnen zijn en omgekeerd. Maar al wordt deze nog zóó grimmig, dat wij b v b. met Pasclien eieren eten op het ijs, dan zal hij toch steeds gerekend kunnen worden tot abnormale winters, wegens zijn zomerachtige intrede. Het tegengestelde zag men in den winter van 1893/94, toen de winter streng intrad. In Rusland, ten Zuiden van Mosèöu werd het zóó koud, dat het kwikzilver bij een temperatuur van -40 graden Celsius bevroor. In de straten der stad werden vuren aangelegd, opdat de voorbijgangers er zich aan konden warmen. Op bet platteland stierven vele bewoners ten gevolge van de koude en troepen wolven overstroomden de dorpen en verslonden het vee en de vogels, die onder het vliegen waren bevroren Werpen wij een blik op de winters uit vroeger eeuwen, dan verhaalt de geschiedenis ons nog van veel grooter koude. De ter beschikking staande bronnen gaan tot meer dan 1400 jaar terug en verhalen, dat de Zwarte Zee in den winter van 401 meteen dikke laag ijs bedekt was. In 822 waren Rijn, Elbe, Donau, Weichsel, Maas en Oder geheel toe- gevroren, zoodat wekenlang zware lasten over het ijs konden worden vervoerd. In 859 was de Adriatische Zee toegevroren en de scheepvaart geheel gestremd Venetië zat geheel in het ijs. In 991 bevroor over ge heel Europa het winterkoren, tenge volge waarvan de hongertyfus uit brak. Een buitengewone koude heerschte in 1067. Duizenden men- schen en dieren moeten toen in ons land en in Duitschland doodgevroren zijn. In 1179 lag in de gematigde streken nog in April de sneeuw acht voet hoog. In 1209 reed men met sleden over het Kattegat tussclien Denemarken en Noorwegen daaren tegen was de winter van '1297 2ÓÓ zacht, dat tegen Kerstmis op ver scheidene plaatsen de boomen in bloei stonden. In 1441 heerschte een koude als aau de Noordpool, terwijl het in den winter van 1478 bijna dagelijks omweerde. In 1557 was de grond zes maanden lang met een dikke laag sneeuw be dekt. In 1600 was het zóó koud, dat men aan het Fransche hot be vroren brood moest elen. Van hel jaar 1083 wordt omtient Engeland bericht, dat het ijs in de Theems meer dan een voet dik was en dat liet verkeer op de rivier even druk was als op de Newa bij St. Peters - burg. In 1099 moet de strengste koude geweest zijn. De stiengste winter in de vorige eeuw was die van 1708/9. Reeds den 2den October viel de koude met zulk een strengheid in, dat vele vrucht- hoornen doodvroren De thermometer wees den8sten Januari 1709 in Duitsch land 90 graden Fahrenheit aan. Op den verschrikkelijke!) vloed van 1717 volgde in 1718 een zeer strengen winter, iu 1729 waren op het e nd van Maart de wateren nog bevroren en eerst in April raakte bet ijs los. De koude van 1740 kwam die van 1708 nabij. Mensclien en dieren be vroren; den lOden Januari vielen de vogels dood uit de lucht; wijn en olio bevroren in de vaten. Zeer koud was ook de winter van 1749. Daartegenover zijn ook zachte win ters aan te halen. In 1759 moeten de rozen gebloeid hebben en in 1783 was het omstreeks Kerstmis zoo zwoel als anders met Paschen. Onze ten einde loopende negen tiende eeuw is ook rijk geweest aan koude winters De winters van '1800 en 1810 waren bijzonder koud en daarop volgde de voor Napoleon zoo noodlottige koude van 1812. In 1814 was de Theems voor het vei keer ge schikt. Het Kanaal was door groote ijsschollen gedurende eenigen tijd niet bevaaibaar en het eilandje Helgoland bleef door het ijs wekenlang van de buitenwereld afgesneden. Daarentegen was de winter van 1829 buitenge woon zacht. »De wijnstok bloeide en de knapen zwommen in de rivier» zegt een Duilsch geschiedschrijver. Buitengewoon strenge winters rnet temperaturen van soms 20 graden koude, die vele lezers zich nog her inneren zullen, waren die van 1830, '40, '55, '59, '71 en '79, maar wat sneeuw val en intensieve koude betreft, staan zij achter bij liet lieve wintertje van 1890/91. Een tweede Tsaar Peterhuisje. Voor ongeveer tweehonderd jaar begaf Tsaar Peter de Groote zich naar Denemarken om Frederik IV in den oorlog tegen Zweden bij le staan. Toen bij in liet kleine stadje Nykjöbing op het eiland Folster aankwam, wilde hij niet in het slot zijn intrek nemen, maar hield een paar dagen zijn ver blijf in de eenige herberg der stad. Dit feit werd door verscheidene ins cripties en voorstellingen vereeuwigd. Het gebouw was echter zeer bouw vallig en toen voor eenige jaren de herberg door een jongen rnan gekocht werd, besloot (leze het oude huis wegens de historische herinnering die daaraan verbonden was, te restaureeren Het gelukte hem den Russischen consul- generaal le Kopen tiagen voor de zaak te winnen, en deze verstrekte hem vanwege de Russische regeering 10,000 kronen om zijn plan uit te voeren. En nu is het oude gebouw, waar de Tsaar verblijf heeft gehouden geheel, in zijn oorspronkelijke!! vorm gebracht, w aai bij alle oude herinneringen zijn bewaard gebleven. Het is tevens geheel als een modern hotel ingericht en dezer dagen weid het feestelijk inge wijd. De kleine stad Nykjöbing heeft hierdoor een bezienswaardigheid ver kregen, die geen toerist, welke door Denemarken reist, zal verzuimen te bezoeken. De oorzaken van vroegtijdigen ouderdom en dood liggen, gelijk een hygiënisch blad schrijft, in de talrijke uitvindingen, waaidoor de mensch zichzelven van de zoo noodige rust berooft. De teleplioon in huis, die hem op ongelegen tijden oproepthet elec- trisch licht, dat door zijne sterke inwerking op het netvlies van het oog, zijne hersens voortdurend in geprikkelde!) toestand houdtde spoorwagen en de slaapwaggon, die hem, indien zijn beioep veel reizen noodzakelijk maakt, weken achtereen blootstelt aan aanhoudend geraas en voortdurend schokken der hersenen en van den rugmaaltijden, die wegens tijdsgebrek met onnatuurlijke haast verslonden worden alle deze oorzaken, op zich zeiven en tezamen genomen, verzwakken en verkorten tal van menschenlevens, die bij wijze regeling geheel anders zouden zijn vei loopen. Het geraas der steden, het aan houdend lulden en fluiten, het ge schreeuw der straatkooplieden, het gerammel dfr tramwagens, het getier der straatjongens en van ander ge spuis, dat de schrik van de straat is, al deze oorzaken werken te zamen om menig nuttig menschenleven vóór den natuurlijken lijd te doen eindigen. Wat is de merkwaardigste ge beurtenis van de negentiende eeuw? werd door het Kleine Journal, met voorbijgaan van wat nog in do twee laatste jai en van deze eeuw zou kunnen geschieden, aan zijne lezers gev raagd. Bismarck's wei'k van Duitschland's éénmaking, meenen dc meeste lezers. De geleerden echter kiezen tussclien de wel van het behoud van arbeids vermogen en Darwin's evolutie-leer; sommigen stemmen ten gunste van de ontdekking van chloroform, de grondlegging van de bacteriologie en de spectrale analyse. Vele vrouwen daarentegen achten de feministische beweging het merkwaardigst. Een ander lezer vindt dat de Dreyfus-zaak alles le boven gaat. Een vurig keizer- veieerder (of grappenmaker?) vindt het bezoek van den Keizer aan Jeru zalem de grootste gebeurtenis van de eeuw. O. i. is de mei kwaardigste gebeur tenis wel de eerstgenoemde, daar met de éénmaking van Duitschland het Germaansche element boven het Rornaansche den boventoon heeft ver kregen in de Europeesche politiek. Ook een dokter! Tc Rozcndaal(N.-B.) zijn verschillende personen opgelicht door een heer uit Brussel, die zich voor dokter en kruid kundige uitgaf. Hij stelde lui in 't werk orn kruiden te zoeken, die bij een apotheker daar moesten worden geleverd en daar betaald zouden vv orden. Zelfs huurde hij een huis, hielp als

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2