NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voer de Provincie Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. EEN RAADSEL No. 9. Woensdag 1 Februari 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VIJIISCIIIJAT WOENSDAG K.\ ZATERDAG. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Óent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het wetsontwerp, door den minister van justitie in de Fransche Kamer ingediend en strekkende om revisie zaken, zoodra deze door de Crimi neele Kamer van liet Hof ontvanke lijk zijn verklaard door de gezamenlijke drie Kamers van het Hof te doen behandelen is, naar de commissie ver wezen in wier handen reeds ver schillende soortgelijke voorstellen zijn gesteld. De minister van justitie zette op aandrang der Kamer de motieven uiteen welke de regeering tot het indienen van het ontwerp aanleiding hadden gegeven en constateerde daarbij dat het geen gelegenheidswet was doeti een door de noodzakelijkheid en de tegenwoordige tijdsomstandig heden voorgëScheven wet, welke er toe zou bijdragen om de kalmte en rust in de gemoederen Ie doen terug- keeren. De regeering beloofde de volledige dossiers omtrent liet onder zoek van Mazeau, Dareste en Voisin in zake de beschuldiging van Beanre- paire in handen dier commissie te stellen opdat zij voldoende licht ont vange om later aan de Kamer een duidelijk rapport te kunnen uitbrengen. De anarchist Firmin Faure wilde daarvan echter niets weten, hij ver langde een speciale commissie, welke de zaak nader zou onderzoeken; want zcide hij, de heele quaeslio is, te weten of de regeering de drie Kamers in haar geheel over »de zaak" wil laten beslissen of dat zij de leden der Crimineele Kamer wil uitsluiten. De verdachte raadsheeren moeten volgens hem worden uitgesloten en daarom verlangt Faure een speciale commissie om dit wetsontwerp te onderzoeken. De Minister van Justitie antwoordde daarop dat het rapport van Mazeau de oprechtheid en eerbiedwaardigheid der magistraten onaangetast laat, hetgeen op verschillende banken een heiig protest uitlokte. De afgevaardigde Berry wilde het rapport van Mazeau in het Journal O/ficiel opgenomen zien, doel: Mille- rand ging nog verder, deze verlangde tevens de openbaarmaking van alle dossiers en de getuigenissen voor de Crimineele Kamer afgelegd, waarop de minister-president Dupuy ver klaarde dat ook de regeering licht wilde en het bewijs daarvoor leverde, door het geheele dossier aan de com missie te overhandigen, doch verder kon zij niet gaan. Hij stelde de Kamer daarom voor om er geon woorden meer vuil over te maken en kalmpjes tot liet voortzetten der begrooting over te gaan. Het voorstel van Firmin Faure om een speciale commissie in te stellen werd dan ook met 346 tegen 189 stemmen verworpen waarmee tevens was beslist dat het wetsontwerp zou worden verzonden aan de reeds be staande commissie. Hetgeen een der afgevaardigden aanleiding gaf om te roepen »Nu ligt het voor den grond En gehoorzamend aan papa Dupuy ging men als zoete kinderen over tot behandeling van de bogrooling voor binnenlandsche zaken. De reeds bestaande commissie, aan welker oordeel het wetsontwerp omtrent de revisie zal worden onder worpen vergadert hedenmiddag te twee uur ten einde door den minister van justitie voorloopig te worden ingelicht cn het dossier-Mazeau in ontvangst te nemen. Verschillende leden der commissie hebben liet voornemen to kennen gegeven de verdacht gemaakte raads heeren te verhooren om zich persoon lijk rekenschap te kunnen geven van de waarde der tegen hen ingebrachte beschuldigingen. Volgens de Independance Beige is er sedert Zaterdag een verandering in het regeeringsontwerp gebracht. Inplaats van het geheele Hof te be lasten met de revisie-zaak als liet onderzoek door een commissie uit de Ciirnineele Kamer van meer dan drie leden heeft plaats gehad, wordt in liet ontwerp voorgesteld het geheele Hof te doen beslissen in alle revisie zaken, welke ook. Tevens legt hot ontwerp aan het Hof van Cassatie de verplichting op om, zoo het revi sie-verzoek ontvankelijk is verklaard, de zaak te verwijzen naar een ge rechtshof of een rechtbank. Esterhazy is weer door de Crimi neele Kamer verhoord naar men zegt voor liet laatst over een drie tal punten. Het eerste punt betreft zijn zonding in opdracht van overste Sandherr naar Von Schwartskoppen. Het tweede heeft betrekking op de kennis, welke zijn chefs hadden van zijn onschuld en het derde op de procedure van den rechter Rertulus en de beslissing van den raad van onderzoek waarvoor Esterhazy heeft moeten verschijnen. Volgens de Petit Temps is liet nu, behoudens onvoorziene -omstandighe den, zeker dat do enquête van de Crimineele Kamer uiterlijk in liet begin der volgende week zal geëin digd zijn. De hertog van Orleans, de Fran sche troon-prctendent die Zaterdag van Brussel naar Tui in is vertrokken tieefi op oen \raag wanneer hij te Brussel terugkwam geantwoord, dat dit van den ioop welken de zaken in Frankrijk namen, afhing. «Misschien kom ik eerder terug dan wij zelf gelooven," zeide hij. In de katoenspinnerijen van het district St. Petersburg hebben weder om ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Enkeie jaren geleden kwam liet reeds tot een werkstaking, welke onrustwekkende afmetingen scheen te zullen aannemen, doch onderdrukt werd door den werkdag der arbeiders te verminderen. Nu hebben de werk lieden wederom vermindering van werktijd gevraagd en eischen zij een werkdag van hoogstens tien uur, zonder vermindering van loon. Aan dien eiscli is niet voldaan en het werk werd een dag of vijf geleden gestaakt. De politie deed haar uiterste best om den aanvoerder der stakers in handen te krijgen; alle woningen werden doorzocht, doch zonder eenig resullaat. De stakers waren op de komst der politie voorbereid en ont vingen deze met steenen en stukken brandhout. Een politieagent werd hierbij gedood. Dit verzet maakte het optreden der gendarmes noodzakelijk en ein delijk dat der Kozakken, die de wo ningen letterlijk bestormden, vech tende hun weg zochten van de eene verdieping naar de andere en overal werden ontvanger, met allerlei pro jectielen en kokend water. De mannen werden eindelijk naar de zolders gedreven en daar werd door de Ko zakken met hun nagaykas zweepen) vreeselijk onder hen huis gehouden. Tweehonderd werden in hechtenis genomen en zullen, hoewel zij reeds vreeselijk door de Kozakken en de gendarmes zijn afgeranseld, natuurlijk streng worden gestraft. Er wordt, beweerd, dat de Ko zakken hun zweepen niet alleen ge bruikten op de mannen, maar ook op vrouwen en kinderen. Dat liet gebruik van het Hol- landsch in de ZuidAfrikaanscbe Repu bliek vooruit gaat en vooral ook in Johannesburg, waar zooveel Engel- schen gevestigd zijn, blijkt uit een correspondentie uit genoemde stad in De Volksslem. Daarin komt het vol gende voor: «Hoorde, zag, las men drie jaren geleden geen Hollands in liet eigen- like Johannesburg, thans is dit anders geworden. In alle winkels van enige betekenis wordt ook Hollands ge sproken vele mannen van zaken die vroeger de schouders ophaalden over de landstaal, achten het tegen woordig noodzakelik ook in het Hol lands te adverteeren. Op straat en in publieke gebouwen overal komt de landstaal al meer en meer. Het Alg. Ned. Verbond treedt al krachtiger op, talrijke andere Hol- landssprekende verenigingen hebben zicli gevormd en de Hollandse taal wordt sinds 1 Januari van dit jaar in twee debatverenigingen beoefend. Een Hollands blad is dit jaar op gericht en bepleit met prijzenswaar dige ijver de belangen der taal waar die met opzet of door de oude sleur nog verwaarloosd worden in liet «Engelse" Johannesburg. In ons stedelik lichaam waar, toen hetnogGezondheidskomitéheette nooit anders dan Engels werd gehoord, be kleedt het Hollands tegenwoordig een zeer voorname plaats in de diskussies. Om kort te gaan, de landstaal krijgt hier langzaam maar zeker de plaats die haar toekomt, en daarmede gaat gepaard een ontwakend natio naliteitsgevoel. In tegenstelling met de Engelsman en de Amerikaan heb ben zicli vooral het laatste jaar de Afrikaners en andere Hollands-spre kenden op de voorgrond gedrongen. Er is meer eenheid onder hen ge komen, hetgeen ten dele te danken is aan lichamen als liet Verbond en de (ook al verleden jaar opgerichte) Waakzaamheidsvereeniging, die spe ciaal in de Afrikanerwijken werkt. Winkeliers en personccle belasting. Naar aanleiding van den voorge stelden aftrek op de personeele be lasting, beantwoordt Het Huisgezin aldus de vraag, of niet met veel recht winkeliers voor dezen aflrek in aan merking zouden komen, daar zij immers een huis bewonen, waarvoor de huurwaarde veel grooter is dan die van een huis, waarin geen winkel wordt gedreven, en zij reeds belasting betalen voor hetgeen zij in hun be drijf verdienen. „Men verlieze niet uit het oog lo. dat do bedrijfsbelasting voor de Naar het Engelsch VAU WALTER BESANT. 8) Margaret las dit alles ook in de couranten. Zij begreep dat Paul nu geheel verloren was. Niets kon hem in zijn eer herstellen, geen berouw kon hem baten. En hij was nog geen dertig jaar. «Hij zal op zekeren dag terugkomen," zeide zij. «Ik heb hem toegestaan van liefde te spreken tot mij, toen ik reeds wi9t dat hij slecht was. Als hij terugkomt, zal ik Wat moest zij doen? Zes maanden zeshonderd j aar in werkelijkheid en de gevangene mocht zijn eigen kleeren weer aan trekken. Zij waren nu zoo haveloos, dat hij zijn gevangeniskleeren liever zou aangehouden hebben, als men hem er maar niet op had aangezien. Men had hem reeds een paar weken geleden toegestaan zijn haar te laten groeien, de gevangenisdeuren werden eindelijk voor hem geopend, hij wan kelde als een dronkaard, hij was vrij. In de cel was hij aan het nadenken gegaan, hij begreep dat hij niets kon hervatten van hetgeen hij vroeger had ter hand genomen om geld te ver dienen. Zijn verleden zou hem steeds blijven vervolgen en hij was pas acht en twintig jaar. Iemand, die koop man is kan er op de een of andere manier nog weer bovenop komen, iemand, die gestudeerd heeft, nooit. Buitendien hadden de kranten zich veel te veel met hem beziggehouden, iedereen kende nu het leven van de Rev. Paul Leighan, R. A. hulppre diker. Men kende zijne bijnamen «de jolige hulpprediker", «het duiveltje in een doosje", men maakte teekenin- gen van hem in zijne verschillende beroepen. Hij was even populair als Ally Sloper. Het hielp hem niet meer of hij een anderen naam aannam, dank zij zijn fraaie trekken was niemand beter bekend dan hijzelf. Hij had door zijn losbandig leven zijn best gedaan om zijn schoonheid te beder ven, maar zij was niet bedorven. De zes maanden opsluiting waren verschrikkelijk geweest. Den eersten tijd had hij geprobeerd in een berouw volle stemming te komen, hij herin nerde zich vroegere gelegenheden, waarbij hij tranen van berouw had gestort, hij zat in zijn cel en wachtte op de welbekende ontroering. Yreemd dat zij nu niet wilden komen. Men gaf hem den bijbel, hij sloeg de bladen onverschillig om, de woorden, die hij van buiten kende hadden geen be- teekenis voor hem. Zelfs de dienst in de kapel was niet bij machte zijne oude gewaarwordingen op te wekken. Men kan zich niet waarlijk godsdienstig gestemd gevoelen, alleen in een bank zittend, in een gevangenisgewaad. Het is onzinnig. Hij zong de gezangen mee, omdat het een uitkomst was zijn stem te gebruiken. Om in een kerk te zingen zonder dat iemand de hemelsche uitdrukking in zijn oogen kon opmerken, was voor hem een eentonig plezier. Hij beproefde met den geestelijke over godsdienst te spre ken, naar deze zeide, dat hij een on beschaamd iemand was, beval hem zoodanige woorden niet te gebruiken, [totdat hij het vernederende van zij tegenwoordige positie had begrepen dienstmeisje, dat hem een stuiver in en doordrongen was van de schande, I de hand stopte. «Dien kant uit?" die zijn onteerend verleden over hem vroeg Paul zichzelf af, geheel teneer- had gebracht en zeide hem, dat hij geslagen. «Of dien kant?" vroeg hij de slechtste man in de geheele ge- I verder en keek naar een man, die de vangenis was. Toen weigerde Paulj straat veegde. voortaan om ooit weer met den gees- Toen kwam er een meisje aan in telijke te spreken. Zoo iemand was j een bekende uniform. Zij had een lief een schandvlek voor een beschaafde gezichtje en vriendelijke oogen. Zij gevangenis. herkende terstond den ontslagen ge- Eens kwam hij op de gedachte om vangene in den man, die daar zoo be- zijn cel te verruilen met de ziekenzaal, sluiteloos stond. Hij hield zich daarom ziek, maar «Er pas uit?" vroeg zij. Hij knikte, de dokter Waartoe verder te gaan. «Wacht ge op vrienden?" De dokter was even onheusch als de j «Ik heb geen vrienden niemand geestelijke. Maar nu was alles voor- ter wereld God helpe mij." bij wat nu? j «Gebruik den naam van God, dien Hij stond buiten de gevangenispoort, gij beleedigd heb niet ijdelijk," ant- besluiteloos, wanhopend. Hij was vol- woordde zij op strengen toon. komen doordrongen van het treurigeHij werd gebracht op een plaats, van zijn toestand. Vrienden bezat hij waar men hem iets warms te eten gaf niet. Hij dacht nooit meer aan het en waar iedereen naar hem toekwam meisje, dat hem eens had liefgehad, en de hand gaf, alsof men werkelijk hij werd ook door niets aan haar her- blij was hem te zien. Toen hij zeide, innerd, nu hij zoo diep gezonken was. dat hij dien morgen eerst uit de ge- Zijne gedachten werden geheel in he- vangenis ontslagen was, ontvingen zij slag genomen door de personen, waar die inededeeling evenals zij die zouden hij mee verkeerde. Hoe zou hij nu ontvangen hebben, als hij hun verteld zijn brood verdienen? had van een ongeluk, dat hem huiten Terwijl hij daar stond kwam er een zijn schuld was overkomen, iets wat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1