NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht. BUITENLAND. \o. 12. Zaterdag 11 Februari 1899. Acht-en-twiutigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG E\ ZATERDAG. FEUILLETON. EEN RAADSEL. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer t> Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend* Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Gister is liet stoiïelijk overschot van vorstin Marie Louise van het vorstelijk paleis te Sofia overgebracht naar de katholieke kerk. Te lOuui verkondigden kanonschoten het begin der plechtigheid. Vorst Ferdinand zelf en acht oversten plaatsten de verzil verde met goud afgezette kist in den met acht paarden bespannen lijkwagen. De stoet werd geopend door den prefect van politie, daarop volgden twee bataljons infanterie, vier kanon nen, twee regimenten cavalerie, vete ranen, de oversten van alle regimenten, drie wagens met kransen (2500 in aantal), gardemuziek, de geestelijkheid met den aarts-bisschop, liet hof en daarna de lijkwagen omgeven door de ministers en de liooge gasten, onder wie ex-koning Milan van Servië in generaals-unifoi in. de afgevaardig den van '100 steden, de vertegenwoor digers van alle godsdiensten, behalve die der Buigaaischo orthodoxe geeste lijkheid, hetgeen aanleiding gaf tot scherpe afkeuring. De indrukwek kende stoet werd gesloten door de cavalerie met vier kanonnen. De kist werd voorloopig in de kerk bijgezet terwijl daarna een plechtige mis werd gehouden. Voor heden valt er van de Filip pijnen te berichten dat Aguinaldo voor liet in vrijheid stellen der Spaansche gevangenen 21/» miljoen peseta's eiscilt alsmede 1200 geweren en naar even redigheid munitie. De Amerikanen hebben nu 000 matrozen aan wal gezel met vier Ma- xims-kauonnen. Mc. Kinley schroomt dus niet deze verschrikkelijke moord werktuigen tegen de opstandelingen te gebruiken waardoor in korten tijd duizenden en nog eens duizenden kunnen worden weggemaaid gelijk door het gebruik er van door de En- gelschen kort geleden in Soedan nog is gebleken. Volgens berichten uit New-York zijn er onder de gesneuvelde Filip- pijners voor Manilla verscheiden vrouwen gevonden, die voor hun onaf hankelijkheid hebben meegestreden. Intusschen heeft er een nieuw gevecht tusschen Amerikanen en Filippijners in de omgeving van Callocau plaats gehad, waarbij do laatste wederom werden teruggedreven. Aguinaldo hoeft om een onderhoud roet generaal Olis gevraagd, docli deze iieeft geweigerd. In (inancieele kringen te New-York wordt gezegd, dat de Amerikaansche regeei ing de 20.000.000 dollars welke zij aan Spanje voor de Filippijnen moet betalen direct zal afzenden, zonder dat de regeering zich met do wisselmarkt zal inlaten. Volgens berekening, opgemaakt dooi den adjunct-secretaris van deTresoiie der Vereenigde Staten, de heer Frank Van der Lip, lieef't de laatste oorlog aan de Amerikanen de som van 361,7S8,095, dollars gekost. De kosten van de burgeroorlog indertijd zijn begroot op 3.589 miljoen dollars, waarbij later gekomen is een bedrag van 1800 miljoen dollars aan sedert betaalde pensioenen, als gevolg van dien ocrlog. Tn liet totaal der kosten van den Spaansch-Amei ikaanschonooi log komt de aankoop van nieuwe ooi logsschepen voor tot een bedrag van bijna 18 miljoen dollars. De bewapening dier schepen verslond ook groote sommen, want sommige kanonnen der marine zijn niet 03000 dollars per stuk betaald, zooals o a. de stukken van )3 duim, waarvan ieder schot dat men doet, een uitgaaf van 560 dollars veroor zaakt. Bij deze prijzen wordt liet begrijpe lijk, dat het vernielen der Spaansche vloot door Admiraal Dewey in do baai van Manilla 500.U00 dollars heeft gekost, en liet vernielen der vloot van admiraal Cervera bijna even veel terwijl de schepen die voor de Span jaarden bij de vlucht uit de baai van Santiago, verloren gingen, op eeti J waarde van 16,500.000 dollars worden geschat. Admit aal Devvcy heeft Ie Hong-Kong 81,872 dollars aan kolen besteed. liet dossier omtrent de enquête naar de beschuldigingen van de Beau- repaire togen de leden der strafkamer is thans in druk verschenen waarvan de Figaro de voornaamste stukken publiceert, welke vijf-en-twintig kolom druks in dat blad beslaan. Het onclei - zoek heeft zicli uitgestrekt over tien beschuldigingen van de Beaurepaireei) vijf welke de Eclair heeft uitgespro ken. En gelijk uit de stukken aan gaande liet onderzoek van Mazeau blijkt, is de voornaamste zegsman van do Beanrepaire geweest de eerste griffier mr. Menard, die zich tot taak schijnt gesteld te hebben, zelf de leden van de strafkamer in al hun doen en laten wantrouwend te bespieden of hen in elk geval door een zaalbedicndê in 't oog te laten houden. De raads heer Du pré noemt hem dan ook öf een verklikker, die als ondergeschikt ambtenaar zijn straf daarvoor wel niet zal ontgaan. Kapitein Cuignet, de kapitein die aan de raadslieeren uitlegging van liet geheime dossier moest geven en kapitein Lebrun-Renault alsmede generaal Itoget beklagen zicli over onnauwkeurigheden welke in het rap port van Bard zouden zijn begaan, waarna deze aantoont dat deze klach ten ongegrond zijn. Cavaignac zegt, dat bij .den indruk beeft gekregen alsof liet Bard was, die de onderzoe kingen leidde en dat kwam liern verdacht voor, daar Bard, zooals be kend is, in zijn rapport zicli ten gunste van Dreyfus heeft uitgelaten. Daaren tegen verklaren enkele raadslieeren, o. a Sevestre en Saleiitin, die legen de revisie zijn, dal de beschuldigde leden der strafkamer Loow, Bard, Attiialin en anderen geheel correct en onpartijdig het onderzoek hebben geleid. Dat zijn zeker wel de meest onverdachte getuigen. Wat de beschuldigingen van de Beaurepaire aangaat, deze berusten op praatjes van anderenhij beeft bet altijd van liooren zeggen zonder voldoende bewijs voor de waarheid te kunnen leveren, zoodat deze booge magistraat een allerzotst figuur maakt Er is geheel niets in de enquête, zegt de Temps. Het ijdele der tegen de strafkamer aangevoerde beschul digingen, doet ook den grondslag waarop het rïvisie-wetje rust, weg zinken. Wel is liet doel van de gelegen- heidswet, volgens de memorie van toelichting, om de publieke opinie tevreden te stellen, maar wie zal dat deel van liet publiek bevredigen dat de strafkamer beschuldigd? Doch de beschuldigingen zijn ongegrond, ook do regeering geeft het toe. Waartoe zal dit stelsel dus leiden.? Als de campagne hervat wordt tegen de vereenigde kamers van liet Ilof van Cassatie, zal dan de rogeer ing zich verplicht achten een voorstel iu te dienen om liet Hof de beslissing afhandig te maken? Het zou elke rechtspraak onmogelijk maken Wil men daartoe komen? vraagt de Temps En inderdaad, daarom alleen schijnt liet slechts te doen te zijn. iu de gister gehouden ministerraad is besloten dat de regeering zich tegen elk amendement zal verzetten en ook tegen een evenlueele poging om de behandeling te verdagen. Het bestuur van de Gambettistische Vereeniging doet op 't laatst nog een^ een ernstig protest hooren tegen liet rogeeringsontwerp en tegen eiken maatregel welke den normalen loop der justitie tegenhouden en de onrust in liet land zou kunnen vergrooten. Voorzitter van dit bestuur is de se nator Jules Cazut, terwijl hij tot medestanders heeft deri bekenden Waldgck-Rousseau en twee andere senatoren. Alle vier behooren in den Senaat tot de republikeinsche groep welke 120 leden telt. Waldeck- Rousseau zal in den Senaat de leiding der oppositie tegen de revisiewet op zich nemen. Mocht de Kamer haar aannemen dan zal zij tocli waar schijnlijk in den Senaat vallen. Alge meen gelooft men dat er in de Kamer een meerderheid gevonden zal worden bestaande uit vrienden van Méline, de gerallieerden, do rechterzijde, de nationalisten en de anti-semieten. In elk geval kan men een rumoerige vergadering verwachten. Admiraal Dewey heefteen telegram aan de regeering te Washington ver zonden, van den volgenden inhoud: «Daar gewapende opstandelingen in San Romano het Amerikaansche werklui lastig maakten, gaf ik liun bevel het dorp uiterlijk vanochtend te verlaten. Gedurende den nacht trokken zij af, op eenigen na, die achterbleven en liet dorp in brand staken. De Amerikanen hebben liet nu bezet. Alles rustig." Voorts meldt generaal Otis, dat de toestand te Manilla zeer bevredigend is. De Amerikaansche troepen maken verkenningen in den omtrek der stad en jagen de hier en daar verstrooide benden opstandelingen uit elkaar. Het schijnt dat de opstandelingen moedeloos beginnen te worden. Agui naldo heeft niet alleen om een onder houd met genei aal Otis gevraagd, doch om een wapenstilstand ook. De generaal heeft echter niet geantwoord. Generaal Olis heeft aan generaal Miller bevel gezonden om de opstan delingen te gelasten llo-llo lieden- morgen over te geven. Zoo zij daar aan niet voldoen moet hij overgaan tot liet bombardement der stad. De veertien Italianen, die betrokken zouden zijn bij den voorgenomen aanslag op liet leven van keizer Willem II, welke tijdens diens bezoek aan Egypte te Alexandrië zou hebben plaats gehad, indien de keizer daarvan niet onverwacht had afgezien, zullen Naar het Engelseli VAN WALTER BES ANT. SLOT 11) Er verliepen drie jaar. Margaret had, nadat Paul haar had verlaten al zijne brieven en zijne portretten ver scheurd, zij wilde alleen de herinnering bewaren aan den man dien zij had liefgehad, zooals zij zich hem had gedacht, eer zij zijn ware karakter had leeren kennen. Na drie jaar ontving zij een brief uit Amerika. "Misschien, de brief was in den derden persoon geschreven "herinnert Miss Ckol- meley zich nog een zekeren Paul Leighan. Misschien heeft zij hem ook vergeten. In het eerste geval zal het haar niet onverschillig zijn te vernemen, dat het hem boven verwachting goed gaat. Hij verliet zij geboorteland met het vaste voornemen om het verleden te vergeten. Hij lande in New-York zonder een verleden enkel een toekomst. »Hij trok ver het land in naar streken, die weinig bezocht worden door Engel- schen. Hij wenschte door niemand herkend te worden. Hij liet zijn baard staan, hij zette een bril op en karnde zijn haar op een andere wijze. Zoo doende zou geen detective hem herken nen. Hij kwam in deze stad aan en bleef daar wonen. Weldra maakte hij kennis met den Episcopaalschen predi kant. Hij vertelde zooveel van zijn verleden als hij noodig vond, werd een getrouw kerkbezoeker en een onderwijzer aan de Zondagsschool. Binnen twaalf maanden werd hij aau- gesteld als hulpprediker en een jaar later tot geestelijke gewijd. Nu heeft hij een kerk en een talrijk gehoor, hij is bekend om zijn welsprekendheid. Mijn beste Margaret," de brief ging eensklaps over in den eersten persoon «wat zoudt gij meer kunnen ver langen Wat zou beter voor mij kunnen zijn? Ik ben er weer geheel bovenop. In de duisternis voelde ik mij n onwaar digheid niet, licht was noodig om mij te doordringen van het schandelijke van mij onteerend verleden. Nu ben ik waarlijk tot inkeer gekomen. Ik ben gelukkig. Ik leid de zielen van mijne gemeente ten hemel. Ik ben op het punt van te trouwen met een "millionnaire. Tot mijn geluk jaagt zij het genot niet na, maar wenscht enkel een heilig leven te leiden. Als ik met haar Europa bezoek, breng ik haar bij u. Gij zijt dan mijn nicht. Het zal mij ten goede komen als ik geparen teerd ben aan zulk een deftige familie als de uwe. Mijn bruid kent mijn verleden natuurlijk niet. Ik heb het verleden immers begraven? Ik ben nu vrij om mijn verleden zoo eervol mogelijk voor te stellen. En voor hst heil van mijn kerk en mijn kudde moet mijn waar verleden verborgen blijven. Het doel heiligt de middelen, lieve Margaret. Uw vriend (ik heb opnieuw een anderen naam aangenomen) "Gij zoudt tot inkeer gekomen zijn vroeg Margaret schamper. «Nooit. Schaamte kent gij niet; schande kan u niet veranderenliefde heeft geen invloed op uniets kan u veranderen niets niets of het zou een wonder moeten zijn." Zij zuchtte. Een jaar later kwam er weer een brief uit de Vereenigde Staten. Zij kende de hand niet, die het adres geschreven had. Zij opende de enve loppe, die twee brieven bevatte. Een was van Paul. Hij was geschreven van uit de staatsgevangenis. "Gij zijt de eenige persoon, aan wie ik durf schrijven,» begon hij. "Gij ziet, waar ik mij bevindop welk een onteerende plaats. Gij vraagt mij, hoe ik hier kom? Ik heb ongeluk gehad, ik verloor mijn geld. Ik verloor mijn kerk. Ik verloor mijn rijke bruid. Men sprak kwaad van mij. Ik verloor mij karakter. Ik moest vluchten, ik kon geen werk krijgen; ik werd ge dwongen mij aan te sluit&n bij een bende oplichters. Wij werden gesnapt en ik moet eenige jaren in de gevan genis zitten. Ik zou u niet schrij ven, als nu eindelijk het oogenblik niet gekomen was, dat ik waarlijk berouw heb. Ik herinner mij, dat gij mij eens gezegd hebt, dat er geen plaats meer voor mij was in het openbare leven. Gij hebt gelijk. Maar ook onder de verworpelingen van de maatschappij wil ik een heilig leven leiden. Die ellendigen zullen mij leeren liefhebben, beklagen en vereeren. Zoodra ik vrij ben, ga ik naar huis terug naar Engeland. Amerika is een koud en wreed land. In Engeland zult gij mij wel in staat stellen, den droom van mijn leven te vervullen. Verleiding zal niet langer macht op mij hebben. Ik ben gesterkt door smart. Ik zal 1 een profeet worden onder de nederig- sten en zwaksten; nooit zal ik hun mijn verleden vertellen; ik zal hen ten hemel leiden een heilige onder jhet volk onder het volk De brief werd vergezeld door een andere. "Mevrouw,» deze brief was ook geschreven in de gevangenis en onderteekend door den gouverneur, «Hierbij sluit ik een brief in van een gevangene, die heden morgen stierf, Hij was zeer boetvaardig aan het eind, en ik hoop, dat hij oprecht was. Zijn korte carrière hier in het land was gekenmerkt door vele misdaden. Als predikant was hij zeer populair. Toen werd hij in een schandaal gewikkeld, vluchtte, sloot zich bij oplichters aau eu werd verraden door de jaloezie van een vrouw. Deze doodde zich daarna zelve. De geestelijke, die hem bijstond was geroerd door zijn berouw. Hij stierf met ten hemel geslagen oogen." Margaret legde den brief neer.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1