BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. naar Italië worden overgebracht om zich voor de rechtbank te Ancona te verantwoorden. Het Casino-bal te 's-Gravenhage werd Donderdagavond bijgewoond door HH. MM. de Koninginnen en prinses Elisabeth van Waldeck. De salons van het Hotel den Ouden Doelen waren prachtig veisierd; de zetels voor de hooge gasten waren aangebracht ter linkerzijde van de balzaal. Te kwart voor 10 uur kwamen HH. MM. en de prinses, ontvangen en naar de zaal geleid door commissa rissen van het Casino Aan den in gang der salons namen de Koninginnen en de prinses minzaam balruikers, uit witte seringen gevormd, in ont vangst van dames van commissarissen. Koningin Wilhelmina droeg een hemelsblauwe balrobe, belegd met een doorschijnende stof van crème- kleur. H. M. de Koningin-Moeder was in wit zijde gekleed en do prin ses in 't licht geel. Bij het betroden van de salie d'hoii- neur klonk IIH. MM. het Wilhelmus in oude toonzetting tegen. Spoedig daarna ving het bal aan en danste II. M. de eerquadrille met den presi dent van commissarissen L. R. baron Taets van Amerongen, kamerheer van wijlen Z. M. den Koning en hof maarschalk van wijlen prins Hendrik. Ten elf uur keerden HH. MM naar het paleis terug. De prinses bleef nog een gedeelte van het bal bijwonen. Naar aan de Java-Bode mee gedeeld wordt zijn wegens tijdens de Pedu-expeditie bedreven heldenfeiten niet minder dan 65 candidaten voor de Militaire Willemsorde voorgedragen Men schrijft ons uit Amsterdam Trekt de uitstalling van de firma Vos le Grand, de bekende meubel fabrikanten in de Kal verstraat alhier, steeds in hooge mate de aandacht der voorbijgangers, zoowel door de kostbare en smaakvolle voorwerpen welke men er altijd zeker is le zien, als door de oordeelkundige wijze van etaleering, in de vorige week ver drongen de voorbijgangers zich zoo danig voor de winkelruiten, dat bijna de geheele passage op het trottoir er door gestremd werd. Er was dan ook iets te zien, wat men zelden te zien krijgt. Op rood pluche lagen er niet minder dan negen honderd gouden tientjes uitgestald. Zij vormden de f 9000.waarvoor de Ned. Vereeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid bij bare eerst daags te houden goederen-verdeeling haar hoofdprijs, een zilveren tafelgar nituur ter waarde van f 10 000. terug neemt. Een paar dagen geleden waren wij in de gelegenheid ook »de minste" voorwerpen te zien, begrepen in deze goederen-verdeeling, waarbij elke aan deelhouder altijd iets krijgt Het was een enorme verscheidenheid, bij welker samenstelling blijkbaar bet streven heeft voorgezeten, om per slot van rekening iedereen tevreden te doen zijn. Bij de, den 26en Januari j.i., ten overstaan van den Notaris I). II. Senator, te 's-Gravenhage, gehouden trekking der premie-bewijzen, door de Uitgevers van DE BAZAR ten geschenke aan geboden aan de inteekenaressen op dal Mode- Weekblad (No. 112 van den loopenden Jaargang), zijn de prijzen gevallen op de nummers 41*13. 4>O0!>, 45*71. Eik der vvinsters, Mej. Cohen. Leeuwenhoek straat, Amsterdam. Madlle van Dalsen-Fontein, te Delften Mej. Pijpers-Raymond, Paules Pot terstraat 185c, Den Haag, ontving een NOTENHOUTEN WERKTAFELTJE, uit een der grootste Meubelfabrieken van ons land. Voor de inteekenaressen op Nos. 13—24 van dezen jaargang zijn weder 3 NOTENHOUTEN WERKTAFELTJES bestemd. De inteekenaressen zullen het premie bewijs ontvangen bij De Bazar no 20terwijl de trekking vermoedelijk zal plaats hebben omstreeks April aanstaande PLAATSELIJKE BERICHTEN. Aan den sergeant K. Boersma van het 5e Regiment infanterie is de bronzen medaille voor 12 jaren trou wen dienst toegekend. Voormeld eere- teeken is op eene plechtige wijze voor het front van den troep aan den be langhebbende uitgereikt. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den kolonel regimentscom- »Hij stierf dus zooals hij geleefd had," zeide zij. "En toch was er eens een tijd, dat ik hem liefhad. Nooit zal ik hem kunnen vergeten. Geve de hemel, dat ik tenminste de herin nering aan zijne misdaden vergeet.» mandant bevorderd tot korporaal de soldaten W. H. A. van der Mersch, C. E. A. Ellerman J. F. A. Knoop, J. M. Feuerstein, F. C. Feuerstein, W. H. Versteegh, J. C. A. de Kort, J. P. J. G. van Blarkom, F. Vos en de tamboer G. Bergman. Door de onderofficiersscherm- vereeniging E M.M A van het 5e Regi ment infanterie, zijn bij den scherm- wedstrijd le Amsterdam, uitgeschreven door den ofiiciers-schermbond, in den korpswedstrijd waaraan door alle korpsen van het Leger werd deelge nomen, de navolgende prijzen behaald. Op het geweer 2e prijs zijnde 1 zilveren medaille, op de sabel 2e prijs zijnde 1 zilveren medaille, op de degen 3e prijs zijnde 1 zilveren medaille. De prijswinners die heden om 11 u. 31 tn. vm. in het garnizoen zijn teruggekeerd werden door het muziek van het regiment aan het station opgewacht. Van den uitslag omtrent den per- soneelen wedstrijd was bij het afdruk ken van deze Courant nog niets bekend. De off van gez. Ie kl. A. P. G. F. Giese wordt 1 Mei a.s eervol ont heven als chef van den geneeskun digen dienst te Hoorn en overgeplaatst naar het garnizoen Amersfoort. De tweede luitenant M. G. Labiee van het 5e Regiment infanterie te Utrecht, is aangewezen otn de pionier werkzaamheden die, bij het Korps genietroepen, voor de infanterie der vestingbataljons in de loop van de zomer zullen worden gehouden, bij te wonen. Men verzoekt ons te melden, dat eenige dames, daartoe aangezocht, zich alhier tot een comité hebben gevormd, met het doel om loten te plaatsen voor de Loterij van kunst voorwerpen, verbonden aan de in het voorjaar te Utrecht te houden Fancy- Fair ten behoeve van Sanatoria voor minvermogende borstlijders in Ne derland. Die kunstvoorwerpen (bestaande in schilderijen, aquarellen, etsen, eriz.) waaronder vanmevr. Barchman Wuijtiers—Blaauw, Bastert, Bauer, Boiidewijnse, Breitner, mevr Biiders Van Bosse, Everdingen. mevr. Grand- montHubreeht, baionesse Van Ho- gendorp's Jacob, Hoynck vanPapen- drecht, Joseph en Jzaiik Israels, De Josselin de Jong, Mesdag, Nak ken.Tony Ollerrnans, Mej. Thérèse Schwartze, Toorop, enz. enz., benevens een buste en bas-relief van Hare Majeteit de Koningin in gips, door Pier Pander, zullen op de Fancy-Fair worden ten toongesteld. Hot comité, bestaande uit mevr. Van Blaricum—Reuser, mevr. Bl ender a BrandisVan Doorn, baronesse Van Heemstra-Godin de Deaufort, baronesse Juckema van Burmania RengersRengers, mevr. Sandberg Geisweit van der Netten, mej. Veder, mevr. VisserPolak, mevr. Van Voorts VaderSchout Veithuijs en mevr. Van ZijstCochius, is voorne mens binnen enkele dagen bij de ingezetenen een lijst aan te bieden. Moge door talrijke inleekcningen blijken, dat ook Amersfoort's ingeze tenen liet groote belang dier Sanatoria inzien. Prof. dr. H. Gort, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier. Bij Kon. besluit is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den lieer J. II. A. E Visser als 2e luite nant hij de d.d. schutterij te Amers foort, onder gehoudenheid dat hij de op hem uit kracht der Wet noch rustende verplichtingen als gewoon lid der Schutterij voibrengo. Wachtmeester K. Klein, van liet 2c regiment veld-artillerie, is aangesteld tot adjudant-onderofficier d. d. officier bij het le regiment veld-artillerie te Amersfoort, terwijl adjudant-onderofficier d. d. officier H. Blom van Amersfoort naar Utrecht is overgeplaatst. In een vergadering van Typo grafen alhier gehouden, is met alge- rneene stemmen besloten tot het vormen eener Weerslandskas. Men was liet algemeen er over eens, dat de loonen hier ter stede veel le laag waren om in de behoef ten te voorzien en men zal trachten daarin verandering te brengen. Binnenkort zal van Frits Lapi- doth's laatst verschenen roman «Vrij?" een tweede, goedlcooope druk ver schijnen bij de uitgevers Valkhoff van den Dries te Amersfoort. Door velen in deze Gemeente wordt het nog steeds bejammerd dat door het Bestuur der Gemeente niet is overgegaan tot het verleenen van Concessie voor Eleclrische Verlichting, in de plaats der Gasverlichting, in de meening dat Electrisch gloeilicht, zooal idet goedkooper, dan toch in ieder geval niet meer zoude kosten dan Gaslicht. Belangstellenden wordt daarom de lezing aanbevolen van eene vergelij king der kosten van heide lichtbron non, in de Februari aflevering van het Tijdschrift der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Genoemd tijdschrift ligt ter inzage bij den Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, Arn- hemscheweg G 2a. Een gewaagde zending. In haar laatste afleveringen geeft liet Amerikaansche tijdschrift Cos mopolilan een belangwekkend artikel over den cenigen Amerikaan, die ge durende den SpaanschA merikaanschen oorlog voor zijn regeering spionnen- dienst in Spanje deed. Het is de dagbladcorrespondent dr. Edward Breek, die zich tegenwoordig in Berlijn ophoudt en vroeger iu deze zelfde stad vice-eonsul-generaal derVereen- igde Staten was. Na de vernieling van de Spaansche vloot bij Santiago op den 4en Juli van het vorige jaar, wilden de Ameri kanen nauwkeurige inlichtingen aan gaande de Spaansche Camara-vloot hebben, die op weg was naar de West-Amerikaansche kust en zooals men weet niet verder kwam dan Suez. Daarom werd dr. Breek naar Spanje gezonden. Op den lOen Juli ging hij van Berlijn naar Spanje, beschermd door een paspoort van een Duitsch dokter, die veel op hem geleek. «Hoe ik aan dezen pas kwam," schrijft dr. Breek in de Cosmopolitan, «behceit men niet te weten," En dan vertelt hij dat hij zonder mede weten van den bezitter den pas in handen kreeg en van de op den pas vermelde obraune" oogen «blaue" oogen liet maken. Daarop hechtte hij er zijn fotografie op en klaar was hij. Later is gebleken dat de bedoelde dokter König was genaamd, een be kend Berlijnsch specialiteit. Van bet begin tot liet einde van zijn reis in bet vijandelijke land had di. Breek buitengewoon geluk. Toe vallig maakte hij in een spooi weg- coupé kennis met den zoon van gene raal Weyler, den le luitenant Fer nando Weyler en met den zoon van den minister van buitenlandsche zaken, den hertog van Almodovar. Generaal Weyler is zooals uit zijn naam is op le maken van Duitsche afkomst en de »Duitsche dokter" werd dan ook door den Spaanschen generaal allervriendelijkst ontvangen. Door diens zoon werd dr. Breek overal voorgesteld, werd in de gelegenheid gesteld vestingwerken nauwkeurig te bezichtigen en toen hij Madrid ver liet, kreeg hij een aanbevelingsbrief mee, gericht aan de gouverneurs van alle Spaansche provincies. Van Madrid ging hij naar Barcelona, waar hij een avontuur had, dat zeer gevaarlijk htid kunnen afloopèn Toen hij daar fotograli clie opnemingen deed, werd hij door een schildwacht betrapt, en toen hij in het naburige- woud wilde ontvluchten, loste deze een schot op hem. Dit trof echter niet en reeds was Breek 200 M. ver- dor, vóór drie andere gealarmeerde wachters zijn vervolging konden be ginnen. Weldra was hij dan ook aan liet gevaar ontkomen. In Gadix en Feirol gelukte het den Amerikaan de vestingen in ge zelschap van verschillende officieren te bezoeken. «Mijn plan," schrijft hij, «was in alle hoeken en gaten door te dringen, totdat ik door een of anderen schild wacht werd aangehouden. Dan praatte ik wat in het Fransch en het Duitsch, zoodat men mij voor een gewone reiziger hield." Van Malaga, waar in 'l geheel geen vestingen zijn ging dr. Breek naarGi- braltar en keerde toen naar Cadix terug, waar hij bij liet fotografeeren van een nieuwe batterij werd gevangen genomen en als spion aan de wacht overgeleverd. «Het geval liet zich slecht aanzien," vertelt hij. «Ik had bijna geen hoop meer bevrijd te wordentoch gaf ik den moed niet op en verklaarde dat ik fotografische opnemingen deed om souvenirs te kunnen meenemen naar mijn vaderland. Dit hielp echter niets doch toen liet ik den brief en het portret van generaal Weyler uit het liótel balen en weldra was liet blaadje omgekeerd. Toen het magisch hand schrift van Weyler aan den overste werd voorgelegd, liet hij zich veront schuldigen, doch betreurde het mij zoo lang in verzekerde bewaring te moeten houden tot de geldigheid van mijn pas door den keizerlijken Duit- schen consul te Cadix bewezen was. De consul erkende de echtheid er van, waarop de overste mij de hand bood. Met de waarschuwing in 't ver volg zoo ver mogelijk van Spaansche vestingwerken te blijven, werd ik op vrije voeten gesteld." Vervolgens be zocht dr. Breek nog Vigo. Corunaa en Santander. Kort voor de onderteekening van het vredesprotocol eindigde hij zijn zending en keerde naar do Vereenigde Staten terug. Een gezellige Gevangenis. Op den weg naar de zoogenaamde Musschenbergen, achter de poort van Kalugate Moscou, verheft zich een groot gebouw, het Moseousche arres tantenhuis, door de bevolking kortweg Titófka genoemd. In een deel van dit gebouw bevinden zich de zieken zalen en een kapelin liet andere deel de arrestantenlokalen. Naast het gebouw bevindt zich nog een kleine tuin, door de gevangenen de «vervelende tuin" genoemd, om hem te onderscheiden van den openbaren tuin, die zich in de nabijheid bevindt. In Titófka bevinden zich drie af- deelingen, een voor de vrouwen, die geheel afgezonderd ligt, en twee andere die door een gang met elkaar in verbinding staan. De eene dezer laatste is bestemd voor personen van adel en personen van deftige families; de andere voor gewone stervelingen. Allen hebben slechts kleine overtre dingen begaan en men ontmoet hier de meest velschillende elementen De arrestanten hebben absoluut niets te doen en trachten den tijd zoo goed mogelijk te dooden. Om zes uur gaat de bel en alle arrestanten moeten hun bed verlaten Nadat zij zich hebben aangekleed wordt het morgengebed gehouden. Daarop krijgt ieder een half pond zwart brood. Om zeven uur kan ieder gekookt water verkrijgen, en een iegelijk, die zich thee kan aanschaffen, mag dan thee drinken. Feitelijk drinken allen thee, want de bezittende deeien broederlijk met de armen. Daarop geven degenen, te wier behoeve hij de administratie der gevangenis geld gestort is, aan den dienstdoenden wachtmeester de noodige bestellingen op. Alleen het gebruik van spiritualiën «en tabak is in de gevangenislokalen en in den «vervelenden tiiinc ver boden. Twee uur later verschijnt de doktor om naar de gezondheidstoe stand der gevangenen te informeeren De ernstige zieken worden naar de ziekenzalen overgebracht. In den loop van den voormiddag verschijnt ook de krantenverkooper; want het is den gevangenen veroor loofd, voor hun eigen kranten en boeken te koopen. Kwart voor twaalf krijgen allen hetzelfde middageten, bestaande uit koolsoep met vleesch, gort en een portie brood van 2'/i pond. Vervolgens krijgen zij niets meer voor des avonds, wanneer weer koolsoep wor.lt gediend. Do welgestelden kunnen echter den vorigen avond bij den kok een mid dagmaal bestellen, waarvoor zij 60. en een avondmaal, waarvoor zij 40 kopeken moeten betalen. Het mid dagmaal bestaat uit drie gerechten, liet avondmaal slechts uit één. Een uur na liet middagmaal wordt weer kokend water rondgedeeld voor thee en om twee uur is liet geoor loofd zich naar den »vervelenden« tuin te begeven. Om vijf uur is er weer kokend water te krijgen, om half negen uur wordt het avondgebed gehouden en daarna is iedereen ver plicht zich naar bed te begeven. De gevangene worden over het algemeen geducht geplaagd door ver veling. En daarom worden degenen in hooge waarde gehouden, die door aardige vertellingen den tijd weten te dooden. Er zijn er onder de gevan genen die door hun talent van ver tellen in de gevangenis meer geschen ken ontvangen dan ooit in hun leven. Telefonisten. In de Figaro wordt de aandacht van het departement der telegrafie gevestigd op de schandelijke wijze, waarop met de abonnés wordt om gesprongen door het telefoonpersoneel te Parijs. Gewoonlijk antwoorden de beambten met «in gesprek«, als aan sluiting gevraagd wordt, ofschoon de lijn dan vrij is. Wanneer men aan dringt, wreekt de beambte zich door telkens het gesprek af te breken of liet op andere wijze onmogelijk te maken Sommige geabonneerden, die het voorgoed verkorven hebben, wor den in optima forma geboycot en de beambten weigeren aan te sluiten, als dit gevraagd wordt. Dan is bij ons de toestand tocli gelukkig een weinig beter. 359e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 810 Febr. (2100 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f1000 op No. 17779. in (Vio en Prijzen van f 70. 5223 9166 9200 9242 9769 9941 12401 12404 17755 17820 17825 18097 en 19940. Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4010 4016 4034 4047 5207 5212 5215 5241 9168 9172 9175 9177 9183 9185 9160 9764 9765 9769 9781 9938 12355 12366 12405 12418 12424 12445 16009 16040 16046 16053 16059 16068 17756 17810 17824 11835 18062 18073 19903 19908 19909 19911 1991419917 19918 19970 en 19977. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 2 tot. en met 8 Februari. Geboren"Wilhelmus Antonius, z. van A. J. van 't Riet en K. Tolboom. Anna Gesina Hermina. d. van E. H. J. Meinen en C. van Niekerk. Gerarda Johanna, d. van W. van der Geld en J. Arlaer. Willemjjna, d. van J. Riksen en J. Heinen. Dorothea, d. van W. van der Koogh en M. A. baronnesse Van Ittersum. - Geurtje, d. van H. van Surksum en W. Klomp. Hermanus, z. van II. de Vrije en F. W. M. van Ee. Peter, z. van H. van den Essenburg en M. G. Bos. Gerardus Wouterus, z. van AV. Waterkoort en J. Meijers. Berendina, d. van L. de Kruijff en T. Veldhuizen. Berths, z. van T. Kreikamp en M. Portengen. Hermanus, z. van J. Haassen en J. de Ruig. Dirk, z. van D. Snijders en C. van der Velden. Petronella Cornelia Maria, d. van J. Hellevoort en M. van Doorn. OndertrouwdH. van Schoonhoven en G. Roozeboom. B. Alies en A. Koekoek. GetrouwdJ. J. van der Sluis en C. Peeman. G. Kwint en B. van Koerten. H. Tundeur en G. Helsdinger. E. T. Poeiert en A. van Woudenberg. H. Kamerbeek en H. van Doorn. Overleden: Lucia Meijer 59 j. eehtg. van A. Verhoef. Theodorus van Zwol 87 j. echtg. van G. de Froe. Arnoldus Coops 38 j. echtg. van D. W. A. Drie man. Jacoba van Putten 12 m. Arie Bekking 51 j. echtg. van A. Uding. Cornelis Adrianus Schalk 47 j. echtg. van G. Bosschenstein. Een ievenl. aang. kd. m. g. van B. H. Lensing en H. van Wandelen. Alijda Krufjff 85 j. wed. van F. Okhuyzen. Mijndert Bauer 10 m. Hoogland. Geboren: 4 Febr. Jannetje Cornelia, d. van G. Kreikamp en C. Pothoven. - 5 Febr. Johanna, d. van A. Kleinhoven en E. Beijer. 7 Febr. Marinus, z. van W. van Kouswfjk en T. van de Veen. Woudenberg. Ondertrouwd3 Febr. Erris van Vos kuilen en Maatje Hendrika Harthoorn. Gehuwd9 Febr. Geurt Pol en Elisabeth Veer. Evert Brouwer wedn. van Evertje Versteeg en Maatje Lagerweij. Stoiitcnburg. Overleden: 5 Februari Jan Schothorst, echtg. van Barta van den Hengel, oud 54 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 10 Febr. 1899. Tarwe f 0.Rogge f 0Boekweit f 0. Appelen f5a f8.Peren f0.af00.Nieuwe aardapp. f 0.a f 0 Zandaardapp. f 2.a f 2 40 Hoendereieren f3.a f4.per 100st. Eenden f 0.a f0.Boter f 1 30 a f 1.45 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas 0.f 0. Kippen f0.60 a f0.80 Kuikens f0.afO.Piep kuikens f 0.00 a f 0.00 Ganzen f 0.f 0.Eenden 0-60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0Hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0 40 a f 0.50. Tamme f1.00 a f 4.50 Duiven f0.50 a f0.70 paar. Magere varkens f 12 f 18.Zeugen f 40.f 50. Biggen f 6.a f 8 50 Schrammen f 00.a f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a fOOO.— Kalfkoeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 30 heet. Appelen; 00 heet. Peren, 0 heet. Kleiaardappe- len; 80 heet. Zandaardappelen 30000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1200 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 10 magere varkens, 300 biggen en 4 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2