NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht Hel leveren van een all FEUILLETON. So. 21. Woensdag: 15 Maart 1899. Acht-en-twintigste jaargang;. VERSCHIJNT WOENSDAG EX ZATERDAG. BUITENLAND. "Tïïnnenuand. Amersfoortsc A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. niettegenstaande de wond zoo goed als geheeld is, niet geheel geruststel- j lend is De verdeeling van China. Afrika is rui zoo ongeveer geheel en al verdeeld Lussehen de verschil lende Europeesche grootmachten. Nu komt Azië aan de beurt en daar liet Noorden reeds door Rusland, voor en achter Indië door Engeland en Frank rijk zijn ingepalmd: komt nu het kolossale Hemelsche rijk aan de beurt. Zooals men weet, oischen de kabi netten in den regel eerst niet rneer dan een doodonschuldig kolensta- lionnetje of een haven om zoo af en toe met een eskader eens een vrienrl- sehapsbezoek te kunnen brengen aan John Chinaman, ten einde zich op de hoogte te stellen van den staat van zijn gezondheid, doch al heel gauw komt de aap uit de mouw: wat men zoo pleegt te lieelen een «Jnterres- sensfeer", moet er natuurlijk bij. Wat dat nu eigenlijk is, valt zoo maai' niet met één enkel woord te zeggen, doch één feit staat vast zoo'n grondgebied is voor' den recht- matigen en oorspronkelijker! eigpnaar voorgoed verloren en de nieuwe be zitter- richt er zich even gemakkelijk en ssansgène" in alsof hij thuis was! Zoo heelt het Hemelsche Rijk dan 1111 reeds liet volgende afgestaan aan de begeerige Europeesche mogend heden, die bij stukjes en beetjes de beste hapjes naar zich toehalen, zoodat het uitgebreide Rijk van lint Midden na korter of langer tijd niet anders belooft te zijn dan een reeks van die met zulk een fraaien naam aange duide lanil-.li eken Rusland bezit nu liet volgende: Mongolië 1.500.000; Mandschoerije 400,000; Tsehili 58,999 en Kansuh 86608 te zanten '2,045,557 vier kante Engelsche mijlen. Engeland beschikt over: Kiangsu 44.500 Kiangsi 72,176; Anhui 484617 Hunan 24320; Hupeh 70450Szels- AD VERTENTIËN: Van 10 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zaterdagavond is Cecil Rhodes door Keizer Wilhelm in audiëntie ontvan gen. Hij bracht hem de persoonlijke groeten van Koningin Victoria over. Hij zette vervolgens zijn plannen aan j den Keizer uiteen, die beoogden Duitscb kapitaal te krijgen voor den aanleg van den Trans-Afrikaanschen spoorweg. De Duitsche hoogheids rechten over den spoorweg door Duitseh gebied zouden natuurlijk door Rhodes worden erkend. In finaricieele kringen wantrouwt men de plannen echter wel eenigszins als te onzeker. De eerste audiëntie heeft drie kwartier geduurd. Gister 'zou Rhodes nogmaals met den keizer confereeren en daarna uit Berlijn vertrekken Het gerucht dat de benoeming van den eeisten burgemeester van Berlijn. Kirschner, nu door den keizer is bekrachtigd en «el uit overweging dat daardoor de liberalen gunstiger voor de nieuwe Iegerwet zouden wor den gestemd, waarover de Rijksdag heden de eindstemming zal houden, blijkt onwaar. De aanvoerder van liet Centrum toch heeft voorgesteld om de ge vraagde vermeerdering van 27,277 man met 7006 man t.; verminderen, zoodat men vreest dat het regeerings- ontwerp zal vallen. Gister heeft de rijkskanselier Von Hohenlohe een onderhoud met dr. Liober gehad om nog tot overeenstemming te geraken. Mocht het. regeeringsontwerp echter vallen dan zou do regeei iug van plan zijn, den Rijksdag te ontbinden. Te Brussel heerscht de influenza in erge mate. Er schijnt zelfs sprake van om de cadetten der Militaiie School daar voor een paar maanden naar huis te zenden ('.aar bijna het geheele personeel door de ziekte is aangetast. Men schrijft de uitbreiding dier ziekte voornamelijk toe aan den onge bonden toestand van liet gebouw waai de cadetten gehuisvest zijn. Als een gevolg van de schandalen die er hebben plaats gehad hij tie vleesclilevering aan het Ainorikaansche leger gedurende den ooi log met Spanje, heeft de Anierikaansche minis ter van landbouw den vleesehuitvoer van Amerika voor 1899 niet hooger durven schatten dan in 1897 en zelfs 25 miljoen dollar lager dan in 1898. Misschien blijkt de raming nog veel te hoog, daar de betrouwbaarheid der Amerikaansche vleescli leveranciers door hun lage practijken, om bedorven vleescli aan het leger te leveren, een gevoeligen knak heeft gekregen. De minister ontkent dat aan liet leger op Cuba paardenvleesch voor ossen- vieesch werd geleverd. Naar de Loti- densclie-correspondent der iV. R. Cl. meedeelt, staat het echter vast dat Amerika geregeld meer en meer paardenvleesch uitvoert, ten deele naar Frankrijk. Er komen weer berichten van een overwinning der Amerikanen op de Filippijners. De Amerikanen rukten Maandag door artillerie phderstc-und, tegen de opstandelingen op Dezen hadden eemga heuvels welke Pasig beheerscheri, bezet. Na een hevigen strijd dreven de Amerikanen de Filip pijners echter met zwaie verliezen terug en namen de stellingen der Filippijners inde Yankees hadden geringe verhezen en maakten zich daarop gereed, Pasig aan te vallen. Nu generaal Lawson rnet een ver sterking van 2000 mail te Manilla is aangekomen, schijnt men aanvallend te willen optreden. Er zal nu legen Malolos, den zetel van de Filippijifgfclie republiek, worden opgerukt. Ofschoon ile gunstige berichten om trent de beterschap van den Paus aanhouden, blijft te Rome liet gerucht loopen, dat de toestand \an Z H clitien 166800 te zamen 476,707; vierkante Engelsche mijlen. Frankrijk: Kwangsi 78250; Kwang- tung 79456; Kweitschou 61554; Yunnan 107,969 te zamen 330,229 vierkante Eng. mijlen. OuitschlandSchantung 15104 vierkante Eng mijlen Italië: Fokin en Tschekiang 72630 vierk. Eng. mijlen. Wat Italië van het Chineesche rijk vraagt, is waarlijk niet van geiinge beteekenis: het grondgebied beslaat een derde deel van de opper Hakte van het Apehiiijnsche Schiereiland zelf, met een beiolking van twaalf millioen zielen en een hoofdstad Hang-Chow, die grooter is dan eenige Stad in Italië zelf, daar zij anderhalf- maal liet aantal inwoners van Rome telt. Wat te verwachten was van de zijde van Italië tegenover het vertoon van onwil van de zijde van het Tsung-li-Yamen, geschiedt: de lieeren te Rome zullen niets ondernemen voordat liet eskader in de Chineesche waleren zal zijn aangekomen, maar men kan er te Peking veilig op rekenen, dat men er dan ook van zal lusten! De ollicieele tei ugneming van de gewraakte nota in antwoord op het door den gezant kenbaar gemaakte hegeeren, is nog maar het minste: wis en zeker zal vei langd worden een beslist duidelijk en klaar antwoord, ter verkrijging waarvan dan tot de Chineesche iegeeringde waarschuwing zal worden gericht, dat hij niet-inwil liging de ltaliaansche regeering zal handelen, zooals haar belangen en haai waardigheid dat eischen een lang niet vei biijdend en geruststellend vooruitzicht voor de Chineezen om de eenvoudige reden dat de belangen van beide landen in deze lijnrecht met elkaar in strijd zijn: Italië wil tot eiken prijs een deel van het Chineesche giondgebied in bezit hebben en China zou, als liet er maar toe in staat was, datzelfde teirem willen behouden, al ware het alleen om geen bedenkelijk precedent te stellen en ter handhaving van het beginsel. Wel heeft men nu weer eens ver teld dat Japan China in zijn oorspron- kelijken tegenstand heeft gesteund en dat de gezant van dit rijk zich tot zijn regeering zou hebben gewend om nieuwe instrucliën, doch daar zal men te Peking op den langen duur toch wel weinig of geen baat bij vinden, wat ook reeds valt op te maken uit de door hetTsing-Li-Yamen den Italiaanschen gezant reeds aan geboden verontschuldiging. Het schijnt werkelijk dat Itaiië in geval van riood kan rekenen op den steun van Engelandde gezant van dit rijk heeft niet alleen den eisch van Italië ondersteund, doch nadruk- heeft de gezant San Martino in zijn telegram betoogd, dat hij zijn onder handelingen voert met de medewer king en den steun van zijn Engelschen collega Ta Rome waar men den tegenslag met betrekking tot de koloniale avon turen op Afrikaansch gebied, reeds volkomen schijnt te zijn vergeten, bepleit men nadrukkelijk eensamen- gaan in het Uiterste Oosten tusschen Italië, Engeland, do Vereenigde Sta ten en Japan, tegen Frankrijk en Rusland Aangezien alle meubelen uit het Koninklijk Paleis op liet landgoed «Oranje Nassau's Oord" zijn vervoerd, verwacht men algemeen, dat spoedig de voorbereidende werkzaamheden tot vestiging van het Sanatorium een aanvang zullen nemen Door den persoonlijken dienstplicht. Verschillende groote kolliehuizen te 's-Gravenhage, waar vroeger geen mili tairen beneden den graad van onder officier werden toegelaten, hebben thans, na de invoering van den per soonlijken dienstplicht, hun lokalen ook voor korporaals en soldaten open gesteld. L. F. MEADE EN R. EUSTACE. 1) Ik ontmoette Arthur Cressley voor de eerste maal in het late voorjaar van 1892. Ik had den winter in Egypte doorgebracht en was op mijn terugreis naar Liverpool. Op een kalmen avond, omstreeks elf uur, toen wij nog in de Middel- landsche zee waren, ging ik naar het dek om eene laatste sigaar te rooken, voor ik naar kooi ging. Na eenigen tijd op en neêr geloopen te hebben, leunde ik op het achterschip over de verschansing en keek naar de kleine golfj es met hunne kuiven van wit vuur, als zij langs de zijde van het schip wegkabbelden. Thans eerst bemerkte ik, dat er iemand naast mij stond, en, mij omdraaiende, zag ik dat het een mijner medepassagiers was, een jongmensch, wiens naam ik wist, maar met wien ik nog geen kennis had gemaakt. Hij was op de passagierslijst ingeschreven als Arthur Cressley behoorende tot eene oude familie in Derbyshire, en keerde huiswaarts uit Westelijk Australië, waar hij veel geld had verdiend. Ik bood hem een lucifer aan en na enkele voorloopige opmerkingen raakten wij in een vluchtig gesprek met elkander. Hij vertelde mij, dat hij vijftien jaar in Australië was geweest, en dat hij nu, na goede zaken gemaakt te hebben, terugkeerde om zich in zijn geboorteland te vestigen. »Gij zijt dus niet van plan opnieuw derwaarts te gaan vroeg ik. «Neen», hernam hij, «ik zou de laatste vijftien jaren niet gaarne nogmaals doorleven, ook niet voor het dubbele van het geld, dat ik heb verdiend. »Ik veronderstel, dat gij Londen tot uw hoofdkwartier zult maken?» «Niet geheel, maar ik zal daar geruimen tijd moeten vertoeven. Ik verlang naar een rustig landleven, en ik ben daarom van plan het oude familiegoed over te nemen. Wij bezitten een buitenplaats in Derbyshire, Cressley Hall ge naamd, welke ons reeds eeuwen heeft behoord. Het zou een weldaad zijn, want de plaats is jammerlijk vervallen, en ik ben thans in staat ze op te knappen en in goeden staat te brengen. «Gij zij teen gefortuneerd man, «antwoordde ik. «Wellicht,» hernam hij. «Ja, wat dewereldsche goederen aangaat, veronderstel ik voorspoedig te zijn, in aanmerking genomen, dat ik voor vijftien jaren feitelijk zonder een cent op zak in Australië aankwam. Ik zal om verschillende redenen blij zijn als ik weer thuis ben, in de eerste plaats omdat ik kan voorkomen, dat het oude eigendom verkocht wordt.» «'t Is altijd jammer als een schoon, oud familiegoed door gebrek aan fondsen onder den hamer moet komen,» merkte ik op. «Dat is waar, en Cressley Hall is eene uit stekende oude plaats. Er is slechts een bezwaar aan verbonden maar ik geloof niet, dat het iets te beteekenen heeft.,» voegde Cressley op peinzende toon er bij. »Daar ik hem zoo weinig kende, achtte ik mij niet gerechtigd, hem eene opheldering te vragen. Ik bleef derhalve, zwijgen. Weldra vervolgde hij. «Ik neem aan, dat ik op dat punt dwaas handel, maar zoo ik al bijgeloovig ben, dan heb ik reden te over daartoe. Voor meer dan anderhalve eeuw heeft er een zonderling nood lottig voorval plaats gehad met een zekeren Cressley, die toen de Hall bewoonde. Dit voorval werd het eerst bekend in 1700, toen Barrington Cressley, een van de grootste los bollen van dien tijd, daar zijne verfoeielijke zwelgpartijen hield ook daarvan maakt de geschiedenis melding. Er bestaan tal van legenden omtrent haren aard, eene er van is, dat hij persoonlijken omgang met den dui vel had in de groote torenkamer, de voor naamste slaapkamer van de Hall, en dat hij daar den volgenden morgen dood gevonden werd. Zeker is, dat er sedert dien dag een zonderling vonnis over de familie heeft ge hangen, en dit vonnis openbaart zich op zon derlinge wijze, daar hét alleen die slachtoffers treft, welke het ongeluk hebben in de toren kamer te slapen. Gilbert Cressley, den jongen gunsteling aan het hof van George den derden, vond men daar geheimzinnig vermoord, en mijn eigen overgrootvader onderging de straf door binnen die sombere muren zijn verstand te verliezen. «Indien de kamer in zulk een kwaden reuk staat, dan verbaast het mij, dat ze betrokken wordt.» »Het toeval wil, dat het verreweg de beste slaapkamer in het huis is, en de inenschen lachen altijd met zulk soort van zaken, tot tijd en wijle zij er mede in aanraking worden gebracht. De eigenaar van de plaats is daar in den regel niet alleen geboren, maar slaakt daar ook tot zijn laatsten snik in het oude ledikant, de merkwaardigste, zonderlingste slaapstede, welke uwe oogen ooit aanschouwden. Natuurlijk geloof ik niet aan eenigen boozen invloed, welken ook, van de onzichtbare wereld, maar het verhaal van ongelukkige overeen stemmende voorvallen is, op zijn zachtst ge sproken zonderling. Niet dat dit mij zal weer houden, mij van het bezit van Cressley Hall

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1