deiJtreclitsclifi brood# meelfabriek GEMENGD NIEUWS. 1 Advertentiën. DEPOTHOUDER de grootste philanthropische vereeni- ging in Nederland rustig haren weg, zonder ophef, zonder ecnig vertoon, doch trouw zorgend voor de aan hare hoede toevertrouwde gezinnen. Door het verschaffen van werk op verschillend gebied, behoedt zij die gezinnen voor armoede; door degelijk en verplichtend gesteld onderwijs treedt zij streng ptedagogisch op en vormt het jongere geslacht tot nuttige leden der samenleving; door het verplegen van '200 wezen in het huis gezin vergoedt zij dien kinderen het gemis aan ouders en is zij een reddingsboei voor velen, die anders in de Maatschappij, in den strijd om op eerlijke wijs het dagelijks brood te verdienen, ten onder zouden gaan. Zij is die menschen ten zegen. Strikt neutraal op godsdienstig ge bied, doch ook weer zorgend dat ieder naar zijn geloof zijn plichten kan vervullen, is de Maatschappij eene instelling waarmede velen in den lande, van welken rang of stand, van welke partij ook, sympathiseeren. Een dergelijke philanthropische in richting khn niet bestaan zonder gel- delijken steun van buiten. De boerderijen, fabrieken en weik- plaatsen, die alle zijn evénzooveel scholen voor aankomende jongelieden. Juist omdat alle artikelen vervaardigd worden door leerlingen, zijn de pro duclie-kosten hoog. De winst is niet in geld uit te drukken; zij bestaat in het 60-tal jongelieden die ieder jaar, goed toegerust, de inrichting verlaten. Ontginningen van woeste gronden voor werkverschaffing, op groole schaal door de Maatschappij ter hand genomen, eischen aanvankelijk groote offers. Eene collecte tot stijving der kas zal gehouden worden door geheel Nederland van 10—15 April as. Door do kleinste gave draagt men bij tot de instandhouding eener hoogst nuttige instelling en oefent men daar door zelfde dankbaarste philanthropie uit. Reservekader. Het toelatingsexamen tot het re servekader zal, blijkens aankondiging in de Slaatscourmit van 6 April jI., No. 80, dit jaar worden gehouden op den 19den Juli en zoo noodig op een of meer volgende dagen te Am sterdam, Arnhem, Assen Breda, De venter, 's Gravenhage, Groningen, Helder, Leeuwarden, Maastricht, Mid delburg, Utrecht en Gorinchem. Jongelieden, die geen aanspraak hebben op vrijstelling van dat examen en het op prijs stellen tot het reser vekader toe te treden, moeten zich vóór 19 Juni e.k. tot deelname aan het bedoelde examen hebben aange meld bij den Hoofdofficier voor het Reservekader te 's-Gravenhage, Para- maribostraat No. 11. Die aanmelding geschiedt door de inzending van eene «kennisgeving Model B", waarvan het formulier is opgenomen in het hierboven aange haalde nummer der Staatscourant en bovendien op aanvrage verkrijgbaar is teil bureele van den Hoofdofficier voor het Reservekader. Bij die «Ken nisgeving" moet worden overgelegd een extract uit het geboorten-register of een ander authentiek stuk, waaruit de leeftijd van den adspirant blijkt. De aandacht wordt er in het bij zonder op gevestigd, dat de gelegen heid tot het afleggen van het hier- bedoelde examen slechts éénmaal pet- jaar wordt opengesteld en dat ieder, die in den loop van dit jaar 17 jaar wordt en niet ouder is dan 24 jaar, aan dat examen kan deelnemen. Wie inlichtingen wenscht, 't zij omtrent het examen-programma, 't zij omtrent den dienst, de verdeeling van den diensttijd of andere bijzon derheden, den kaderreservist betref fende, kan zich daartoe wenden tot den Hoofdofficier voor het Reserve kader. PLAATSELIJKE BERICHTËN7~ De heer F. Wesseling, leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier, is benoemd tot lid der commissie voor het adrnissie-examen tot de Kon. Militaire Academie te Breda. Bij de aanbesteding van het verven van werken, gebouwen, meu belen en spoorweginatei ieel in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie van de Klop lot en met Vreeswijk, raming f 1850, waren ingekomen 8 biljetten, waarvan de laagste inschrijver was de heer N. van 't Hoff, te Amersfoort, voor f1728. Bij de door de H. IJ. S. M. ge houden aanbestedingen voor het uit voeren van onderhoudswerken op de lijnen AmsterdamWinterswijk en HilversumUtrecht, in 7 perceelen, waren minste inschrijvers: J. G. van der Geest, Amersfoort, perc. 1 f 5500, perc. 3 f 5000W. van de Kooy, Amersfoort, perc. 2 f3870; J. van den Berg, Amersfoort, perc, 4 f 1699 F. W. Geurden, Apeldoorn, perc. 5 f 3732; 11. J. ten Siepe, Winters wijk, perc. 6 en 7 f 3482. De le luit. L. C. Beijnen van de huzaren wordt 1 Juni a. s. eervol ontheven van zijn detacheering bij de rijschool en keert alsdan naar zijn korps, het 3e reg. huzaren terug. Binnenkort zal voor de aflee ling der S. D. A P. alhier als spreker optreden de heer mr. P. J. Troelstra, met het onderwerp: «De strijd voor het algemeen kiesrecht"; terwijl op uitnoodiging der coöperatieve winkel vereeniging «Ons Voordeel" de heer De Clercq van Nunspeet, het nut dei- coöperatie op duidelijke wijze zal uit eenzetten. Zaterdagavond werd in het café het «Valkje" alhier door notaris Drijf houtvan Hoofi publiek verkocht: le 2 woningen aan het Spui alhier, aan den heer J. van Veen voor f1810 en 3 woningen in de Wolkerstraat, aan den heer J. van-Keulen voor f 530 Hierna werden de onroerende goede ren verkocht van den alom beken den Nicolaas Kalf, die op zoo gru welijke wijze orn het leven is gebracht Door het onverwachte overlijden van notaris Van der Want, werden de vaste goederen verkocht door notaris Drijfhout van Hooff. De opbrengst was f4660. Het perceel, door Nic Kalf tijdens zijn leven bewoond, dat er zeer onaanzienlijk uitziet, werd door den heer J. H. Putman voor f1140 gekocht. De minister van oorlog heeft bepaald dat het examen van hen die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor het reserve kader bij de infanterie en bij de artillerie dit jaar zal plaats hebben op 19 Juli e.k. en zoo noodig op een of meer volgende dagen. Het examen zal o.a. worden gehouden te Arnhem, Assen, Deventer, Groningen, den Hel der, Leeuwarden en Utrecht. In de commissie tot het afnemen van be doeld examen te Utrecht zullen zitting nemen, de kapitein W. A. Verhoeven en de eerste luitenants A. H. van Alphen de Veer en A. M. C. Seeuwen allen van hot 5e regiment infanterie De korporaals K. H. B. M en C. F. P. beiden van het 5e regiment infanterie zijn, wegens gedragingen den graad van korporaal onwaardig, door den kolonel regiments comman dant gedegradeerd en teruggebracht tot soldaat. Zaterdagochtend zal in do kapel der Oud-Katholieken den heer F. Üorenlot, theologisch student, tot sub-diaken worden gewijd, terwijl den volgenden dag de Eerwaarde Heer C. Wijker, thans prefect van het Oud-Kath Seminarium, benoemd pastoor te Oudewater, de priester wijding zal ontvangen. De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph meent te weten dat Rhodes en de Berlijnsche banken het, tot in bijzonderheden, ten naastenbij eens zijn geworden over den aanleg van de Duitsche sectie van den Transafrikaanschen spoorweg. Edmund Davis, die de on derhandelingen voor Rhodes heeft ge voerd, keert binnenkort naar Berlijn terug, om de zaak haar beslag te geven. Volgens denzelfden bericht gever, zal verder de Duitsche Regee ring eerlang bij den Rijksdag een wetsontwerp indienen, waarbij de aanleg van den Duitschen spoorweg van de kust naar het binnenland, dus van een zijtak van den Transafrikaan schen spoorweg, gewaarborgd wordt. Storm in liet Kanaal. Uit Londen komen nog steeds be richten over den vreeselijken storm, die sinds eenige dagen in het Nauw van Calais woedt. De booten van Boulogne naar Folkstone komen ge regeld veel te laat aan. De booten van den dienst Dover-Calais moesten hun passagiers te Folkstone aan land zetten, daar ze Dover niet konden binnenloopen. In de haven van New- haven loopen verscheidene schepen uit nood binnen. De golfslag moet zeer sterk zijn de vuurtorens verdwijnen van tijd tot lijd in de golven. Veertien visschers- parken worden vermist. Ook in het Zuiden van Wales is aanzienlijke schade aangericht. Men schat voorloopig de geheele schade op eenige honderdduizenden ponden sterling. De ontploffing te Iloei. De ontploffing van het kruitmaga zijn aan d6n citadel van Hoei in België heeft elf slachtoffers geëischt. Men heeft twee ontploffingen kort na elkaar gehoord. Twee schildwachten kregen ernstige wonden aan hoofd en handen. De citadel levert thans een vreese lijken aanblik op. De lucht is vervuld van een onverdragelijken reuk van verbrand vleesch. In de groote zaal van de kazerne heeft men op een veldbed het lichaam neergelegd van den kanonnier Desmedt, die onmid dellijk gedood werd Zijn gelaat is geheel zwart, zijn beenen zijn vreese- Iijk gebrand, zijn armen zijn een massa bloederig vleesch en zijn borst is als een zeef, van de door splinters en stukken steen geslagen gaten. Naast Desmedt ligt op een bed het vernielde lichaam van den kostbaas Legrenier, het lijk is geheel zwart. Adjudant Bacquelaerdts, bewaker van 't fort, verkeert in hopeloozen toestand Hij heeft wonden bekomen aan de knieën, 't gelaat en den schedel. Reeds is hem het linkerbeen en den duim van de rechterhand afgezet. Luitenant Doneux, die over een muur werd geslingerd, heeft wonden aan de handen, zijn haar, zijn wenk brauwen en zijn baard zijn verzengd. Toen hij na zijn val tot zichzelf kwam, heeft hij den moed gehad, zich bloedend naar het bastion te begeven om den reddingsdienst te organiseeren. Zijn handen doopte hij van tijd tot tijd, oin de pijn te stillen, in koud water. Van de elf slachtoffers zijn er twee gestorven, twee gewonden ver- keeren in hopelooze toestand. De ramp geschiedde 's morgens te tien uur, terwijl ejsn tiental soldaten een kanon laadden met een bom. Doz< bom, kaliber 12, geheel met kru' gevuld, ontplofte in de handen van kanonnier Desmedt; door de weg- spi ingende stukken werd de ammu nitie, die in een naburige zaal lag, aangestoken. Al de tien soldaten werden gewond. Een minuut le voren, had één soldaat gevraagd zich te mogen verwijderen, daardoor bleef deze on gedeerd, doch door den schrik heeft hij de spraak verloren. Loontje komt om z'n boontje. Een aardige familiegeschiedenis, die met een gerechtelijk naspel eindigen zal, vormt tegenwoordig het onder werp van de gesprekken in het kanton Thurgau in Zwitseiland. Een zekere heer B., van het slot L., een even rijke als gierige zonderling, beschul digde zijn eigen schoonzoon van dief stal van een bedrag van 456 frs dat de miljonair zeker niet eens merkbaar zou hebben geschaad. De aangeklaagde wist gemakkelijk zijn onschuld te bewijzen. Nu werd echter het blaadje omgedraaid. De ambtenaar van het openbaar ministerie beschuldigde den slotbezitter een valsche aanklacht ge daan te hebben. B. werd gevangen genomen en tegen een cautie van 160,000 frs, weer in vrijheid gesteld. Ondertusschen diende zijn gemalin, die hem slechts wegens zijn rijkdom gehuwd had en een vreugdeloos leven met hem leidde, een eisch tot echt scheiding in. Nu moest ambtelijk een inventaris van B's. vermogen worden opgemaakt. Orn zijn betere helft te bedriegen, besloot B. een deel van zijn vermogen geheim le houden en in zekerheid te brengen. Hij stopte een deel zijner schatten in een koffertje en liet het zijn rent meester naar het station biengen, waar hij zelf reeds wachtte om den aftocht te blazen. De politie scheen er echter de lucht van gekregen te hebben, want op het oogenblik dat hij in den trein wilde stappen stapte een wachtmeester van de marechaussee op hem toe en arresteerde hem. In het kolfertje bevond zich het niet onbelangrijk sommetje van 1.600.000 fis. aan goud, banknoten en waarde papieren. Het meeste voordeel uit de geheele zaakt trekt de staat, want B. had tot heden toe de belachelijk kleine som van 600.000 frs. voor de belas ting aangegeven. De rijksontvanger wrijft zich vergenoegd de handen en de bevolking van de geheele streek gnuift over den leelijken gierigaard. I'er locomotief naar «le Noordpool. Het schijnt wel dat de Noordpool een bijzondere aantrekkingskracht voor ons menschen bezit. Onlangs was het een Russische kapitein Malta- row, die met behulp van een ijsbre- ker de Noordpool wilde bereiken En nu komt een rijke Amerikaan natuurlijk een Amerikaan de Californische ingenieur J K. Mulkeij met het denkbeeld om het eens per locomotief te beproeven. Men zegt zelfs dat hij al met de uitvoering van zijn plannen bezig is. Hij laat nl. een machine van geheel nieuwen bouw vervaardigen. Deze is bestemd om over het ijs te rijden, zelfs wanneer dit met steenen is bedekt. Daarom bezitten de wielen ook tanden, die in het gladde ijs zouden grijpen. Van voren loopt de locomotief spits toe, evenals een oorlogsschip. Met deze constructie zullen naar de meening van den uitvinder alle hinderpalen uit den weg worden geruimd. De locomotief heeft drie cylinders en wordt niet met stoom, maar met gas gedreven; ze moet in staat zijn een half dozijn «Pullman wagens" en 4000 K.G. aan verschillende waren voort te trekken. Nu, het idee als bloot idee, is zeker niet onaardig. Het is nu ongeveer een jaar ge leden dat men van de Belgische Zuid poolexpeditie, onder aanvoering van kapitein, de Gerlach, niets meer ver nomen heeft. Men begint in ernstige ongerustheid te verkeeren over het lot van hen die daaraan deelnamen. Een miljoenen-huwelijk. Deze week was heel New-York vol van het huwelijk dat in het hotel van mevrouw Oebrichs gesloten is tussehen W. K. Vanderbilt, zoon van den grooten spoorweg-miljardair en miss Virginia Fair. De 3 a 4 miljoen guldens aan cadeaux (diamanten, gouden oorknop pen-, enz.), die mis Virginia Fair had ontvangen, deden het publiek dat zich in grooten getale voor het hotel verzameld had, hopen een schitteren den stoet te zullen zien, maar daarin werd men teleurgesteld. De ceremoniën geheel gods dienstig hadden in het hótel plaats, voor een met bloemen versierd altaar in de serre opgericht. Langs de wanden van alle zalen waren vrucht- boomen geplaatst en om van deze appartementen zich naar het altaar te begeven, waar een katholieke priester het huwelijk inzegende moesten Vanderbilt en zijn bruid langs een weg van 40,000 rozen. De bruid had genoeg smaak om zich niet te tooien met alle sieraden, die ze als huwelijksgift had ontvangen. Ze droeg als eenig versiersel een broche van fijne paaiden en robijnen, haar door haar verloofde geschonken. De bruigom had van zijn vader als huwelijksgift een portefeuille gekre gen, die 25 miljoen gulden aan waarden bevatte. Na het bruiloftsmaal zijn de jeugdige echtgenooten naar Long-Island ver trokken, waar Vanderbilt een bezit ting heeft. Op den dag van heden is het huwelijk gesteld van mis Emily Vanderbilt Hoone, half-zuster van Vanderbilt, met John Hammond. Dit is publiek en men voorspelde dat het schitterender zou zijn dan het andere. Eeu modern doornroosje. De prins was er al voor ze insliep ook stak ze zich niet aan een spindel, maar aan scherpe woorden en ze sliep niet honderd jaar, maar dertien maanden. Daartegenover staat weer dat de geschiedenis geen sprookje is, maar de onvervalschte, letterlijke waar heid. Miss Elida Willder, een jong, zenuwachtig meisje uit San Francisco, had met haar bruigom, den Hinken William Fray, een woordenstrijd. De jonge dame wond zich zoo op, dat ze in onmacht en in een diepen slaap viel De dokters probeerden alle moge lijke middelen, doch hun kunst schoot er bij te kort. Elida sliep en sliep en sliep, en moest kunstmatig gevoed worden. Tweemaal per dag kwam de diepbedroefde prins William aan haar bed maar ook hij vermocht haar niet te wekken. Eindelijk, na dertien maan den, begon Elida zich te bewegen. Men riep William en deze knielde neer voor haar bedziet, daar opent ze de oogen, ze is ontwaakt! Ze her kent haar vriend, haar geliefde en zet den twist voort bij het wooiddat ze sprak, toen ze in onmacht viel. Toen had de verzoening plaats. Te Beerta (Gr.) is iemand in het bezit van een gouden munt, welke waar schijnlijk voor meer dan vier eeuwen in Arabië werd geslagen. De opschriften zfin indertfid door Prof. Hamaker, te Leiden, ontcijferd, die aan den eenen kant las: „In den naam van Allah, den goedertieren en barmhartigen. Er is geen God dan Allah Mohammed is de afge zant van AHah, Al Mahdi is de Iman der Imans." Langs den rand staat: „En uw God is een eenig God. Er is geen God behalve Hem, den barmhartigsten onder de barmhartigen." Moeilijker is het te ontcijferen wat aan de keerzijde staat. De munt heeft namelijk een tijdlang dienst gedaan als broche, en daardoor is bij het soldeeren een deel van het opschrift voor het oog verborgen. Leesbaar is nog: „Mou Jakoub Jousef", waarmee waarschijnlijk wordt bedoeld de tweede vorst uit het Huis van Al Mohaden, die van 1162 tot 1184 aan de regeering wa3 (Mou Jakoub Jou sef Ben Abd el-Mourain). De munt is in het begin dezer eeuw gevonden een paar meters diep in den zoogenaamden Museldjjk (in de gemeente Fir.sterwold) en heeft een waarde aan goud van vfif gulden. Tevergeefs werd er vroeger f 75 voor geboden N v. d. D. Met Paschen hebben te Parijs de eerste automobielaapjes hun intrede ge maakt. Voor het eerst stationneerden zes automobielen op de boulevards, wachtende op de vrachtjes. Dien dag was het succes reeds zeer bevredigend daar het zestal afgehuurd werd voor een ritje door het Bois de Boulogne. Het tarief is als volgt bepaald: een rit 1 fr. 50 c. een uur 2 frs. Wanneer het getal reizigers grooterdan twee is. worden de prijzen hooger, voor loopig 50 ct per hoofd extra. Het rijtuigje moet, zonder nieuwen voorraad in te nemen, een traject van 60 K M. kunnen doorloopen. Achttien maanden geleden vond iemand te Parijs op straat een hoededoos, waarin een nieuwe hooge hoed, die hij bij de politie bracht Nadat een jaar het voorwerp ter beschikking was gesteld van den eigenaar, werd de hoed naar den vinder teruggezonden, die hem nu als zfin eigendom mocht beschouwen. Tegen Paschen liet de vinder den hoed opstrijken. Daarbij merkte de hoedema- ker dat achter het kapje in den hoed iets verborgen was. Hij haalde het er uit en vond er 3000 francs aan bank biljetten in. De vinder bracht de schat naar het politiebureau Daar werd hem medegedeeld, dat hij het geld als zijn eigendom mocht beschouwen. Tot ons innig leedwezen overleed, voor zien van de bwftafé 'H.H. Sacramentpi, onze ge- I liefde ech^genoote, moedér, I behuwde en grootmoeder Mevrqjfw WILgÉMINA I)E JONJÈi ;V geb. JANSEÏJj in .den leeftijd van rttim 63 ;Jj aren. jj J. A* G. DE JONG. f? M..5V. F. J.--M*-«fNG. A. C. M. DE JONGVelaars en Kinderen. WgC. B. F. VERMOLEN— de Jong. Th.^A. M. VERMOLEN en Kinderen. H. Ck. A. DE JONG. J. LSXJ. DE JONG—GEEnLiGS en Kinderen»"! B. m. G..VERMOLEN—KEJong. F G.M. M.\TdGdOl,HNeul*fhderen. E I Bus- A. C. VTWIONGLie Jong. i sum. Dr. D. w. DE JONG. Aheesfoort, 9 April 1899. onze diepe ^ö^Tbeid, .onze geliefde Vader, Behiiwd- en Gi/gjlvader D1R£ HOUTZAAG$R, in iderdom vanp-uim 71 tnar.X e. kaWan— Houtzaageh. c. kamman. Joiitoi- (m.prins-HouTZAAGEn. j I nesmfpcjc. prins. a. p. iioutzaager. 'x e. houtzaagf#— aji-esveld. I AMEEsroó'R'Tj-l-f'April 1899. j I vraagt voor Anu-rstaorten Oiugjuelteii. Brieven onaër het motto «Depót» franco aan het bureau dezer Courant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2