NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. No. 39. Woensdag 17 Mei 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG Ei\ ZATERDAG. HET UHI1II VA» DE KOVDE KAMER. 9) Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het schijnt dat de Figaro nog niet alle stukken, die in liet rapport der enquête door de strafkamer van het Hof van Cassatie ingesteld zijn opge nomen, heeft openbaar gemaakt. Althans de I'ollaire deelt mee, dat zij de niet door de Figaro gepubli ceerde stukken, welke zij voor zeer belangrijk verklaart, nu zal publieee- ren en waarmee zij heden zou be ginnen. Het is haast niet denkbaar dat de Figaro die de voor Dreyfus zoowel ongunstige als gunstige getuigenver klaringen met groote onpartijdigheid naast elkaar heeft gesteld, gewichtige verhooren opzettelijk zou hebben achter gehouden. Misschien ook heeft het blad ze nog in petto gehouden om er later mee voor den dag te komen; de votige week toch liet het zich in dien geest uit dooi "mee te deelen, dat zij nog in 't bezit was van stukken, die verrassingen zouden ba ren. In elk geval zullen we nu spoedig weten wat de Voltaire nog belangrijks heeft te publiceeren. Voor 'toogenblik zet de Figaro haar studie omtrent de gepubliceerde verhooren voort. In het nummer van Zaterdag zegt zij in het daarop be trekking hebbend artikel, dat zij be titelt met »het mysterie Esterhazy- Henry", dat Henry blijkens de getui genissen van Grenier, Jules Roche en Esterhazy, langen tijd met laatstge noemde in betrekking moet hebben gestaan en dat Henry dus dadelijk het schrift van het borderel moet hebben herkend. Deze meening zouden ook de meeste leden van het Hof zijn toegedaan, die aannemen, dat Henry omdat hij om de een of andere reden, het botderel niet kon doen verdwijnen, er een anderen datum (April '94) op geplaatst heelt dan den oorspronke- lijken (Aug. '94) om zoodoende voor Esterhazy een soort alibi te verkrij gen En de reden welke hem belette het borderel te vernietigen was deze dat kapitein Lauth en Matton samen met Henry het borderel hebben on derzocht; zoodoende was het, nu het ook aan anderen bekend was, een historisch document geworden Even wel wist hij dooi' den datum te ver anderen Esteihazy te doen vrijspreken, daar het voldoende bewezen kon wor den, dat E. verschillende stukken in het borderel genoemd, in April '94 onmogelijk kon kennen. Ten tijde van het proces Zola, nadat Esterhazy eenmaal vrijgesproken was, meende men zonder gevaar den waren datum er weer te kunnen opzetten, hetgeen dan ook geschiedde. Weldra zal nu ook de zaak-Picquart in openbare behandeling komen. Mr. Leblois, de advocaat en medebeschul digde van Picquart heeft zijn beroep tegen de regeling van rechtsgebied ingetrokken, zoodat nu waarschijnlijk reeds deze week Picquart cn Leblois als medebeschuldigde wegens verval- sching en gebruikmaking daarvan naar de gezworenen zullen worden verwe zen. Volgens de Aurore is deze stap door Leblois gedaan, opdat Picquart voorloopig in vrijheid kan worden ge steld. waartoe deze reeds het verzoek heeft ingediend. Papillaud, de redacteur van de Libre Parole die door den senator Fabre was vervolgd wegens laster, is vrijge sproken. De zaak was deze: Toen Fabre onlangs een interpellatie in den Senaat hield, werd hij midden in zijn rede onwel. Do Libre Parole schreef toen, dat dit een gevolg was van dronkenschap, hetgeen Fabre aanlei ding gaf tot een plainte tegen dat blad. Zooals men weet, had Papillaud een 300 tal senatoren laten dagvaar den. Er kwamen echter slechts enke len getuigen. Grosjean, de rechter te Versailles, door wiens bemiddeling de vertrou welijke brieven tusschen Delcassé en De Freycinet gewisseld, in het Petit Journal verschenen, zal zich voor den I raad van discipline van het llof van Cassatie te verantwoorden hebben. In de Kamer zijn Zaterdag de En- gelseli Fransche overeenkomsten in zake den Niger en den Nijl zonder stemming goedgekeurd. De hoofdaanlegger van hel com plot dat te Alexandnë tegen Keizer Wilhelm zou zijn gesmeed bij zijn voorgenomen bezoek aan Egypte ver leden jaar, doch waarvan hij afzag, Bazzani, is door de jury te Ancona veroordeeld tot 7 jaar en 7 maanden tuchthuisstraf. Naar de New-York Herald verneemt is generaal Utis van plan de stad Bacolor in te sluiten om een groolen slag toe tc brengen aan de Filippijnen. Inlusschen komen er ook telkens weer berichten dat de opstandelingen zich tot een hardnekkigen strijd gereed maken. Het zal dus wel weer spoedig tot een treilen komen; waarbij ten slotte de Filippijnen natuurlijk het onderspit zullen delven. Niettemin lijden de Vankees bij de herhaalde gevechten ook belangrijke verliezen, terwijl zij mede veel zieken en dooden krijgen, tengevolge van het lieete klimaat, waaraan zij niet gewoon zijn en dat in de hoogste mate afmattend op hen werkt. De manschappen van het Nebraska- regiment hebben tengevolge van een en ander nu een ongewoon verzoek schrift aan generaal Mc. Arthur ge richt. Zij verzoeken ii 1. om naar huis gezonden te worden. Dit regiment is dan ook tengevolge van den laatsten veldtocht zoo goed als geheel uitgeput. Er zijn nog maar 300 man van over, waarvan zich verleden Zondag 100 ziek meldden. Zij verklaren nu in het ver zoekschrift, dat zij wel bereid zijn te vechten, docli niet meer in staat zijn geforceerde marscben te maken en vermoeienden wachtdienst te doen. Sinds 4 Februari heeft het regi ment 225 man aan dooden en ge wonden verloren59 ontbraken er na het gevecht bij Malolos op het appèl Er zijn er bij, die in een maand hun kleeren niet hebben kun nen wasschen, en van de voortdu rende marscben cn het waken zijn zij op. De officieren willen ook een adies richten aan den generaal. Zij beweren meer te verduren te hebben dan een mensch kan uithouden. Een telegram aan de Times meldt, dat van de 50 leden van het congres der Filippijncrs, te San Isidro ver gaderd, 20 zich vóór den vrede hebben verklaard. Een ongeveer gelijk aan tal wil daarvan niets weten en blijft onverzoenlijk. De meerderheid heeft echter toegegeven, dat algeheele onaf hankelijkheid van Amerika onmogelijk is; zij is daarom wel tot ondeihan delen bereid, doch verlangt dat Ame rika minder harde voorwaarden stelt. De vrerlcs-coul'ereiitie. Een Engelsch blad de Daily Chro nicle, weet mee te deelen, dat »het parlement der menschheid", de vredes conferentie, zich in drie afdeelingen zal splitsen. De eerste zal de ontwa pening en de vermindering der staande legers behandelende tweede het verzachten van den oorlogde derde het scheidsgerecht. Deze afdeelingen brengen dan verslag uit aan de volle vergadering, die alleen besluiten neemt Geen staat heeft meer dan een stem. Nooit te voren, zegt het blad, zijn vier-en-tu mtig souvereitie staten om een tafel samengekomen, niet om op de diplomatieke markt in hun eigen voordeel te sjacheren, maar om samen te raadplegen over het welzijn.der beschaafde wereld. Het is een his torische gelegenheid, en het blad «hoopt" er bet beste van. Wat het «verwacht" houdt het achterwege Bij een bezoek van baron De Staal, gedelegeerde van Rusland ter vredesconferentie, aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft do ambassadeur van den Tsaar in vleiende bew oordingen de sympathie en erken telijkheid van den Keizer overgebracht voor Neerlands gastvrijheid jegens de conferentie en in opdracht van den Tsaar den Minister de orde van Alexander Newsky overhandigd. De conferentie wordt Donderdag middag te twee uur geopend. Uit Londen wordt bericht dat de Britscho en de Amerikaansche regeering besloten hebben op de Haagsche vredesconferentie samen te gaan. De Britsche gezant te Washington, Sir Julian Pauncefote, tevens gedelegeerde voor het Ver- eenigde Koninkrijk ter conferentie, is met de regeering der Vereenigde Staten overeengekomen om mogelijke ontwapenengsvoorstellen niet te steu nen, maar een ontwerp voor een internationaal scheidsgerecht in te dienen. Behalve de gedelegeerden, hun staf, de leden van het bureau, die allen moeten voorzien zijn van legitimatie bewijzen, de dienst en het verdere personeel, wordt niemand tijdens de zittingen der vrédes-conferentie in het Paleis ten Bosch toegelaten. De toegangen tot het buitenterrein wor den door militairen afgezet. Het breede bordes, dat naar de vestibule leidt, is de hoofdingang tot het Huis ten Bosch voor de deelnemers aan de conferentie. In de spreek- of wachtkamer op do eerste verdieping prijken de wan den met verschillende afbeeldingen, meerendeels betrekking hebbende op de leden der vorstelijke familie uit de Huizen, ter conferentie vertegen woordigd. Links van de trap is een kamer in gereedheid gebracht voor de secretarie, aan welk vertrek on middellijk grenst het kabinet van den directeur van het protocol. Verderop zijq de drie afdeelingskamers gelegen: do witte, de Chineesche en rle Japan- sche zaal, elk met 20 plaatsen. Voorts Naar bet Engelsch VAN L. F. MEADE EN R. EUSTACE. Was ik te stoutmoedig? Was het verkeerd van mij mijn leven op die manier te wagen. Ik gevoelde mij ontzettend afgemat, en, hoe zonderling het ook schijnen moge, mijn grootste vrees in dat pijnlijk oogenblik was, dat ik in slaap zou vallen. Ik had twee nachten zonder bijna eenige rust doorgebracht, en voelde, dat te eeniger tijd, in weerwil van al mijn krachts inspanning, de sluimering mij zou overvallen. Teneinde Bindloss volle gelegenheid te geven zijn opzet te volvoeren, was het noodig dat ik te bed ging, en zelfs veinsde te slapen. In mijn tegenwoordigen uitgeputten toestand, kon een voorgewende sluimering zoo ligt werkelijk heid worden. Dit gevaar, dat werkelijk een zeer ernstig was, moest ik loopen. Ik ging gekleed te bed, en trok de dekens goed over mij. Mijn revolver hield ik in de hand. Ik blies met opzet de kaarsen uit, en lag daarna roer loos af te wachten, wat er gebeuren zou. Het was in huis stil als het graf en langzamer hand begonnen mijn hoogst overspannen zenu wen tot kalmte te komen. Volkomen zooals ik had verwacht, overviel mij een overweldigende slaperigheid, en, in weerwil van de grootste inspanning, voelde ik dat ik wegzakte in het land der droomen. Ik begon te wenschen, dat, welke verschijning er ook zou plaats hebben, deze dan maar terstond mocht komen. Lang zaam maar zeker scheen ik alle herinnering van de tegenwoordige wereld te verliezen, en in een zonderlinge en vreeselijke zinsbegooche ling te leven. In dien toestand sliep ik, in dien toestand droomde ik ook, en droomde afgrijselijk. Ik verbeeldde mij, dat ik een wals danste met een ontzettend lange vrouw. Zij stak boven mij uit, sloeg hare armen om mij en begon mij met een duizeling wekkende snelheid voort durend in de rondte te draaien. Ik kon de krassende muziek van een verwijderd gezelschap muzikanten hooren. Al sneller en sneller draaide ik in de ledige ruimte rond. Ik wist, dat ik buiten bewustzijn geraakte, en smeekte haar gillende op te houden en mij los te laten. Plotseling ontstond er dicht bij mij een vreeselijk gekraak. Goeie GodIk werd wakker, maar ik was nog in beweging. Wódr was ik? Waar ging ik heen? Ik sprong van het bed, maar om met een slag achterover op den grond te vallen. Wat was de oorzaak? Waardoor gleed ik gedurig onder uit Was ik eensklaps krank zinnig geworden, of verkeerde ik nog onder den invloed van een afgrijselijke nachtmerrie? Ik poogde mij te bewegen, waggelend overeind te komen. Daarop begon ik langzamerhand weder tot bewustzijn te komen, en ik wist eindelijk wddr ik was. Ik was in de ronde kamer, de kamer, waarin Wentworth gestorven was; maar wat er met mij gebeurd was, kon ik niet vermoeden. Ik wist alleen, dat ik werd rondgedraaid, altijd maar rond met een snelheid, welke gedurig grooter werd. Bij het maanlicht, dat door het venster naar binnen viel, zag ik dat de vloei en het bed, dat er op stond, draaiden, maar de tafel lag overzijen haar val moest mij gewekt hebben. Ik kon geen ander meubel in de kamer zien, Op welke geheimzinnige manier was zij in be weging gebracht? Met de grootste inspanning kroop ik naar het midden der kamer en den poot van het ledikant grijpende, trachtte ik overeind te komen. Ik wist, dat er hier minder beweging zou zijn, en ik kon het juist zóó aanleggen, dat ik den omtrek der deur zag. Ik had de voorzorg genomen de revolver in mijn zak te steken, en ik voelde nog, dat, zoo er menschelijke macht verscheen, ik kans had mijn leven duur te verkoopenmaar de angst welke ik doorstond, was niet door een levend mensch uitgedachtDaar de vloer der kamer draaide in de richting van de deur, deed ik er een sprong naartoe doch ik werd er snel voorbij gevoerd, en viel weder met geweld tegen den grond. Toen ik er weder langs kwam, deed ik een waanzinnige poging om mij aan één van de stijlen vast te klemmen, maar te vergeefs; het hoofdeinde van het ledikant greep mij bij de ronddraaiing en rukte mijne armen los. Ik geloof dat ik op een ander oogenblik krank zinnig zou geworden zijn van angst. Mijn hoofd voelde alsof het zou barsten; het was mij on mogelijk geregeld te denken. Het eenige denk beeld dat mij werkelijk beheerschte, was de vurige wensch, uit deze afgrijselijke plaats te ontsnappen. Ik strompelde naar het ledikant, en de poten uit hunne gaten ligtende, schoof ik het van de muur naar het midden van de kamer. Toen dit uit den weg was, gelukte het mij eindelijk behouden de deur te bereiken. Op het oogenblik dat mijn hand de kruk greep, sprong ik op het trapje en trachtte de deur te openen. Zij was afgedraaid, afgedraaid aan den buitenkantzij bood aan elke poging weer stand. Ik had maar net ruimte voor mijne voeten om te staan. Beneden mij draaide de vloer der kamer nog met ontzettende snelheid rond, Ik durfde er nauwelijks naar te kijken, want de duizeligheid in mijn hoofd werd voort durend grooter. Het volgende oogenblik werd een lichte voetstap duidelijk hoorbaar, en ik zag het schijnsel van een licht door een spleet der deur. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1