GEMENGD NIEUWS. is er een speciale commissiekamer voor 12 personen. De aanleg van het park heeft bij zondere verfraaiing ondergaan, zoodat de in het achtergedeelte van het buitenverblijf gelegen vergaderzalen een prachtig uitzicht hebben. De oranjezaal, waarin de voltallige vergaderingen der conferentie zullen worden gehouden, is, met overwinning van vele moeilijkheden, onder leiding van den intendant der koninklijke paleizen, jhr. Hoeulft van Velzen, in een aan het doel uitstekend beant woordende spreekzaal herschapen, waarin 105 personen plaats kunnen vinden. De zaal is ongeveer ingericht als de groote vergaderzaal der Eerste Kamer. De met olijfgroen laken be dekte banken, die ieder 4 zetels be vatten, zijn amphitheaters-gewijzé gerangschikt. De voorzitterszetel is in het midden van een voor de achter vensters geplaatste hoefijzervormige tafel. Daarvóór is een tafel geplaatst voor het bureau der conferentie. De allegorische wandversiering der zaal is in overeenstemming met de groot- sche idee van dit congres. Daar de hoofdingang van de Oran jezaal op de vestibule uitkomt, wordt deze laatste een soort van salie des pas perdus, waar geriefelijke banken geplaatst zijn. In de vestibule vindt men verschillende poi treilen van onze stadhouders met hunne gemalinnen. De vroegere billardzaal, op de hoo- gere verdieping, is ingericht tot res taurant, waar aan de vertegenwoor digers dagelijks een luncheon zal ge diend worden. De levensgroote ne vens elkander geplaatste portretten van de drie laatste koningen beslaan den langsten wand. Tegen de an dere muren zijn portretten ten voeten uit, geplaatst van keizers Alexander en Nicolaas van Rusland en Koning Willem II als prins van Oranje. De intendant, jhr. lloeutlt, heeft de plannen vastgesteld en alle maat regelen genomen Ingevolge opdiacht van II. M. de Koningin en in overleg met bet Departement van Buitenland- sche Zaken. Uit het zooeven verschenen Jaarverslag over 1898 99 van 't Hoofd bestuur der Mij tot Nut van 't Alge meen blijkt dat het aantal leden op 1 April j.l. bedroeg 1319(3, tegen 13455 op 1 April van 't vorige jaar. De toenemende vermindering van het ledental vervult het hoofdbestuur met bezorgdheid. Het heeft daarom een voorstel van urgentie, .op de alge- rneeric vergadering ter volgende week ingediend om f 1000 uit te trekken voor het houden van propoganda- voordrachten. Uit de toelichting blijkt, dat de Mij. in 1880 het grootst aantal leden telde (ruim 17500), en dat bet tegenwoordige aantal nagenoeg gelijk staat met dat van de jaren 1838 en 1868. liet hoofdbestuur schrijft de daling toe aan onbekendheid met het veelzijdig streven der Mij en hoopt dus door de voorgestelde voordrachten nieuwe leden te zullen winnen. Prijsvraag Fotografieën. Evenals het vorige jaar voor een Reclamebiljet, is thans door de Directie van het Dagblad »De Courant" te Amsterdam een prijsvraag uitgeschre ven, ten doel hebbende een wedstrijd te openen op Fotografisch gebied en daardoor de Fotografie in Nederland en hare Koloniën te bevorderen. Aan den wedstrijd worden uitgenoodigd deel te nemen zoowel fotografen van beroep, als amateur-fotografen, in Nederland en hare Koloniën verblijf houdende. Een bedrag van f 1500, waaronder gouden en zilveren medailles of foto grafische instrumenten wordt beschik baar gesteld ter toekenning van prijzen. Alle uitgeloofde prijzen worden in ieder geval toegekend De Jury bestaat uit: de firma's Kameke te 's-Gravenhage, Wegner Mottu te Amsterdam en den Heer Ign. Bispinck, voorzitter van de Ama teur Fotografen-Vereeniging (Atelier Spui) te Amsterdam. Volledige voorwaarden tot deelne ming aan den wedstrijd worden op aanvraag door de Directie van «De Courant", N. Z. Voorburgwal 365 te Amsterdam, verstrekt. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij de gisteren gehouden her stemming ter verkiezing van drie leden van In t Kiescollege der Ned. Herv. gern. alhier weiden uitgebracht: op C. C. Morien 205 st. G. van Nieuwenhuizen 194 st. B. Ruitenberg 183Jst. A. Fre- derikse 169 st. J. van Eeden 166 st A. J. Krieger 159 st., zoodat de drie eerstgenoemden zijn verkozen. Voorbereidend militair onderricht. Jongelingen van 1624 jaren oud, die het voornemen hebben eene ver bintenis aan te gaan als vrijwilliger voor het Reservekader en zich de voor die verbintenis gevorderde bedreven heid in de behandeling van liet geweer wenschen eigen te maken, alsmede toekomstige militieplichtigen, die aanspraak wenschen te verkiijgen bij de indeeling op plaatsing bij het korps en garnizoen hunner keuze, behooren zich daartoe vóór 1 Juli as aan te melden op het bureel van den Heer Kolonel, Commandant van het 5e Regiment Infanterie, hetwelk op eiken werkdag geopend is van's mor gens 9 uur tot 's namiddags 5 uur in de Infanteriekazerne No 4. liet vooibereidend militair onder richt vormt een' cursus, die loopt over twee achtereenvolgende winter- tijdperken, telkens van October tot ultimo Februari gedurende ten minste 3 uren per week. De aanmelding tot deelneming geschiedt in de garnizoensplaatsen bij den commandeerenden Officier der Infanterie of der Vesting-Artillerie en in de overige plaatsen bij den Bui genieester en moet vergezeld gaan van eene opgave van 1. Naam en voornamen voluit. 2. Datum en jaar van geboorte 3. Woonplaats, naam der straat of gracht en No. van het huis. 4. Of men aan het onderricht wenscht deel te nemen met het doel zich tot het sluiten eer.er verbintenis voor het Reservekader voor te bereiden. De deelnemers, die den cursus van het militaii onderricht rnet voldoenden uitslag hebben gevolgd, ontvangen daarvan na afloop een getuigschrift. De lotelingen, die op liet tijdstip hunner inlijving bij de Nationale Militie in het bezit zijn van het getuigschrift, dat zij met vrucht heb ben deelgenomen aan het vooi berei dend militair onderricht, komen vóór andere lotelingen hunner lichting in aanmerking voor de opleiding tot eenen graad, althans indien zij ook in andere opzichten voor die opleiding de noodige geschiktheid bezitten. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van bet postkantoor te Amersfoort over de le helft der maand Mei. Brieven 1.' Kenner Amertfoort. 2. Mina Verploeg Amsterdam. 3. A. H. Vogtliinder 4. M. Groenestein 5. D W. van Winsheym Apeldoorn. 6. Weizenbeek Culemborg. 7. A. Strijker Soest. 8. van Tlialen Waalwijk. Briefkaarten 1. J. Rotteveel 's Gravenliage. 2. Mej. R. van Eist Amsterdam. Buitenland. 1. Mons. Jabufont St. Germain. 2. II. Sleeking Brentink a/Rh. 3COe STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 15 en 16 Mei. (1400 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 40 470 514 7852 7870 12087 12522 15555 15589 18479 18497 en 18498. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijzen zijn uitgetrokken: 18 74 76 278 285 488 489 492 494 510 568 7899 12064 12076 12091 12094 12494 12505 12521 15536 15551 15597 15599 15602 15605 1841018426 18472 18478 18480 19812 19814 19833 en 19859. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E, 350) nog ver krijgbaar a f 3.50 per 'lu. Bunschoten. Zondagnamiddag 4 uur, tijdens het uitgaan der kerken, sloeg bij een hqvig onwedet' de blik sem in twee vv ilgenboomen, staande op de timmerwerf van H. Dekkers, zonder eenige verdere schade aan te richten. Daar de godsdienstoefening der Chr. Geref. gein. nog niet afge- loopen was en de kerk dier gemeente slechts op kotten afstand van de go- trollen hoornen staat, verwekten een en ander onder de kerkgangers, zoo als men begrijpen kan, groote schrik, zoodat enkelen het bewustzijn ver loren. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van bare doofheid en gerommel in de ooren door de Artifieieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaften. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunnees- iïüby, Londen, W. Goed nfgcloopcn. De reizigers van trein 20 der H. IJ. S. M. werden eergister opgeschrikt door het plotseling stilstaan van den trein juist toen deze de bocht nabij 's-Gravenhage was gepasseerd. De oorzaak was dat zich een jongentje van 4'/i jaar op de spoorbaan be vond. De machinist die het kind opmerkte, wierp den rem om zoodat ile trein vlak voor bet knaapje bleef staan dat nu slechts een stoot tegen den arm kreeg en verder ongedeerd bleef Een luchtballon. Gisterenmorgen in de vroegte, half vijf ongeveer, werden tal van be woners van Walcheren verrast door het gezicht van een luchtballon, die op vrij geringe hoogte boven het land zweefde. Volgens door ons verkregen in lichtingen bevonden zich daarin twee Fransche luchtreizigers en wel de lieercn graaf Henri de la Vauix en Maurice Mallet, beiden van Paiijs. Naar het noordoosten gedreven is de ballon neergedaald even voorbij Gapinge, op de hofstede van den landbouwer V. d. B. Per rijtuig van Serooskerke naar Middelburg ver voerd, zijn de reizigers met hun bal lon per spoor naar hunne woonplaats vertrokken. 't Zal voor bovengenoemde heerén, die natuurlijk den ganschen nacht in liet luchtruim, gezweefd hebben, wel een angslige ontdekking zijn geweest, toen zij zicli hij liet aanbreken van den dag juist op de kust bevonden, zoodat bet weinig scheelde of zij waren verloren geweest. (M. C.) Geeft alkohol kraeht? Dr. J. Graanboom, privaat docent aan de Universiteit te Amsterdam, schrijft in een artikel getiteldIels over alkoholgebruik bij hel kind bet volgende »ln bergachtige streken weet de bewoner bij ervaring, dat hij tegenover een vermoeienden bergtocht veel beter bestand is door bet gebruik van koflie en thee, dan na alkohol- gebruik en in de sportwereld is het ook door de ervaring uitgemaakt, dat onthouding van alkobolische dranken een gunstigen invloed heeft op de spierwerking. Interessant is in dit opzicht, wat de bekende poolreiziger Nansen in de beschrijving van zijn tocht door de binnenlanden van Groenland over den invloed van de onthouding meedeelt. Het gelukken zijner expeditie schrijft hij voor het grootste deel aan de geheelonthouding der reisgenooten toe. En Stanley verklaarde op het Aardr. congres te Londen, dat de alkohol een zeer nadeeligen invloed heeft op de Afrikareizigeis, die er ongeschikt door worden om de ver moeienissen van het afmattende klimaat en de gevaarvolle tochten te doorstaan." Alkoholhoudende dranken en hiertoe behooren ook bier en stout mogen in geen geval als versterkings middelen aangeprezen worden. Beroemde slachtoffers van den drank. Frankrijk telt verscheidene be kwame geleerden en letterkundigen, die als dronkaard zijn geëindigd. Minder bekend is liet, dat drie van Zwedens beroemde mannen als slacht offers van den drank zijn gevallen, zooals in Het Werk der liefde wordt meegedeeld. Teguer, wiens heerlijk lied »de Frithofssage" door Ten Kate en meer anderen in t' Nederlandscb is vertaald, Bellmann, die de grootste lyrische dichter en Berzelius, die na Linnaeus de grootste natuuronder zoeker van zijn land was, alle drie hebben door drankmisbruik hun groote gaven verwoest. Kennis noch kunst vrijwaart voor het alcoholjuk. In alle standen, in elk beroep kiest de drank zijn slachtoffers en menig een, op wiens zedelijke kracht men huizen meende te kunnen bouwen, bleek ten laatste toch niet sterk genoeg om weerstand te bieden aan de aleoliolverleiding. Anarchisten in Rotterdam. Te Rotterdam zijn door de recherche gearresteerd in een hotel in de Wijn straat, twee Italianen, C. Abriani en M. Baladini genaamd, beiden artist van beioep, en komende van Berlijn. Eerstgenoemde hield sedert Zondag, laatstgenoemde, door een vrouw en kind vergezeld, sedert Maandag in dat hotel verblijf. Denzelfden nacht nog zijn beide mannen naar het centraal bureau van politie overge bracht, waarheen de vrouw met het kind volgde; ook hunne koffers zijn, na onderzoek, reeds daarheen ge transporteerd. Deze arrestatie had plaats naar aanleiding van een telegraphisch be richt nit 's-Gravenhage, waarbij deze vreemdelingen gesignaleerd waren als zouden zij behooren tot de anar chisten. Vermoedelijk zullen zij nu uit het rijk verwijderd worden. Twee jaren geleden hielden zij eveneens verblijf te Rotterdam, en maakten toen deel uit van een reizende troep. In bet bezit der beide Italianen is een belangrijke som gehls gevonden. Zij waren voornemens met het stoomschip Maasdam naar New-York te vertrekken, en hadden reeds pas sage genomen en een gedeelte van hunne bagage aan boord gebracht. Kersen. In Neder-Betuwe werd ach en wee geklaagd over de vermoedelijk slechte opbrengst van de kersen geen kersje zou er zijn Nu de boomen langzamerhand be ginnen te bloeien, blijkt dat men zich gelukkig in zoo verre vergist heeft, dat de late kersensoorten nog wel een aardig beschot beloven. Meikersen zullen er weinig zijn. Gisterenmorgen brandde de boerderij van Gebr. van der Lith aan den Haspel onder Amerongen geheel af. Niets kon gered worden, 9 koeien, 1 varken, 1 hond, eenige kippen en kuikens, benevens 2 korenbergen, werden een prooi der vlammen. Oor zaak van den brand onbekend. Alles was verzekerd. Toekomstmuziek. Op de hem eigen komische wijze wordt in den Figaro het volgend tafreel geschetst tussehen een socia listische]! afgevaardigde en een armen drommel. Deze laatste, een deftig heeren huis beschouwende: «Zie, daar is zijn huis, liet huis van den wakkeren man, die in de Kamer zooveel voor ons doet, die wetten zal gaan maken te onzen behoeve." En zuchtend voegt hij ei' bij »Ja, liet werd tijd, dat men iets voor ons, arme tobbeids, ging doen bet werd waarlijk meer dan tijd Als ik bedenk, dat ik sinds gisterenmorgen niets meer gegeten heb!... Gelukkig, dat hij weldra zijn huis zal vei laten, die wakkere afgeiaardigde, en hij zal wel zorgen, dat ik van avond iets te eten heb. O daar is hij Hij treedt op den afgevaardigde toe, die uit zijn huis kornt. De afgevaardigde: «Wat verlangt gij Arme drommel, hem diep groetend: »Ik ben blij u te zien, mijnbeer. Reeds lang had ik het verlangen u mijn bewondering uit te drukken." Afgevaardigde, bescheiden: «Mijn vriend. Arme drommel: «Ik heb uw rede voeringen gelezen.Als alle men schen waren als u, dan zou de ellende al lang van de aarde verdwenen zijn Afgevaardigde»lk doe wat ik kan om die te verzachten. Ik ben zelfs van plan dezer dagen in de Kamer een wetsvoorstel in te dienen. «Meer zeg ik u niet!" Arme drommel: «Een goede wet, die de ellende zal doen ophouden, niet waar?" Afgevaardigde«Zachtjes aan." «Arme drommel: «Het is ook noo- dig, mijnheer de afgevaardigde. Ik. dien gij voor u ziet, heb in bijna twee dagen niets gegeten, bovendien heb ik niet eens een woning. Indien bet niet te veel van uw goedheid gevraagd is?" (Hij steekt de band uit om een gift). Afgevaardigde, zonder daarop acht te slaan«Met mijn voorstel zullen al die dingen niet meer gebeuren." Arme drommel«Ik ben daarvan overtuigd. Intusscben zou ik (Hetzelfde gebaar). Afgevaardigde: «Dan zullen alle burgers te eten en woningen hebben." Arme drommel: «Dat is goed, maar Afgevaardigde: «Dan zullen er geen armen meer zijn." «Arme drommel: «Zoovpel te beter,want voor bet oogen- blik Afgevaardigde: «Mijn wetsvoorstel is bewonderenswaardig, gij zult liet zien." Arme drommel: «Ja, ik geloof u. Maar sinds gisterenmorgen Afgevaardigde: «O, mijn beste vriend, ik beklaag u nietWij hóuden ons met uw belangen bezig." Arme drommel«Indien u mij twee of drie francs kon geven, zou ik u. Afgevaardigde: «Gij zult meer hebben dan dat, zoo gauw mijn wets voorstel is aangenomen. Tot ziens, mijn vriend, uw belangen zijn in goede banden, wees maar niet on gerust." (Hij verwijdert zich zoo snel mogelijk.") Uit Oudkarspe! wordt gemeld) dat het aldaar sinds de laatste dagen bijzon der rustig is. Wie bv. Dinsdagavond door het dorp wandelde, zou niet gemerkt hebben, dat er iets bijzonders aan de hand is, tenzij zijne aandacht getrokken werd door de straatverlichting. Sedert den terugkeer van den heer II. worden namelijk de lantaarns eiken avond aan gestoken, in verband met de mogelijk heid van ongeregeldheden. Woensdagmorgen werd door den In specteur der Kijksveldwacht in de pro vincie Noord-Holland opnieuw een bezoek aan de gemeente gebracht. In hootd zaak bestaat thans de betooging tegen den lieer H. hierin, dat in het namid daguur (tussehen 12 en 1 uur) ongeveer twintig veldai beiders voor de school postvatten, waartusschen zich dan de Rijkspolitie beweegt, teneinde belee- digingen te voorkomen. Dit schijnt nog steeds noodzakelijk te zjjnwant een enkele maal hoort men nog wel eens eenige zeer onwelwillende uitdrukkingen. Intusscben schijnt het bezoek van den Inspecteur ten gevolge te zullen hebben, dat de politiemacht, welke tot dusver nog steeds uit een kleine twintig man bestaat, gaandeweg zal worden vermin derd. Ot liet mogelijk zal blijken te zijn binnen een niet te lang tijdsverloop de geheele pulitieversterking te doen in rukken, kan op dit oogenblik nog niet met eenige zekerheid worden voorspeld. Het blijkt meer, en meer, dat de heer H. weinig ot geen vrinden in het dorp heelt. Als oorzaak daarvan noemt men niet zoozeer de voorgevallen gebeurte nissen der laatste weken, maar in het algemeen ziju eenigszins heerschend en willekeurig optreden tegenover bijna iedereen. Hij beeft zicli daardoor bfi zijne dorpsgenooten niet bemind gemaakt, en dezen zijn niet gezind zich in alles naar zijn wil te schikken. Vandaar zoo schrijft men aan het Nws. de tegenwoordige gespannen toestand. De vorige week Vrijdag, 's avonds te half acht zagen de stationneerende koetsiers, die op den boulevard Saint- Michei te Parijs op een vrachtje ston den te wachten, niet angst een bejaarde dame van buitengewonen lichaamsom vang op hun rijtuigjes toetreden. De dame koos de victoria, die aan liet hoofd der rij stond en, terwijl de koetsDr op zijn bok klom, lieesch de passagierster zich in het rijtuig, liet zich op de parik neerploffen en krak Het bankje vouwde onder bet gewicht, brak, splinterde en eensklaps zag men boe de dame dwars door den bodem heen zakte en hoe haar rokken den groDd veegden, want liet paard had zich reeds in galop gezet De dame roept: liou-op! hou op! en een agent werpt zich voor het paard, ter wijl vier burgers van goeden wil zich met de redding belasten. Doch tever geefs: liet breedste gedeelte van de dame is reeds door den bodem heen gezakt en zij kan niet meer terug. Men besluit daarom het paard te ontspannen en met de noodige voor zorgen wordt door de omstanders het victoriaatju opgetild de dame zakt steeds lager en eindelijk zit zij onder het rij tuig op den grond. Daarop volgde een heftig tooneel. De dame schold woedend op den koet sier en de koetsier woedend op haar. De welwillende helpers kozen partij en het eind van het lied was een optocht naar liet politiebureau, waar de dame een formeele aanklacht indiende tegen de rijtuigniaatsehappij, die victoria's liet loopen, die niet gebouwd waren voor dikke passagiers. Een Arabisch slavenschip, van Zan zibar afkomstig, heelt by het eiland Wassein, op de kust ten zuiden van Moinbassa, schipbreuk geleden. Van de vijftig jonge slaven aan boord verdron ken er dertig. Het koude weer van de eerste week van Mei en het vallen van veel regen en sneeuw in de bergachtige streken heeft de rivieren in Duitschland sterk doen stijgen. In Zwitserland ligt zooveel sneeuw op de bergen, dat over vele passen de ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2