NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 43. Woensdag 31 Mei 1S99. Acht-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATEIIDAG. BLTEENEAND. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant A B O N N E M E N T S P n IJ S Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonder 1 ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Jl. Maandag is liet eerste tafereel uit hot laatste bedrijf van hot groote drama begonnen, dat Frankrijk in de laatste jaren in rep en roer heeft gebracht, ja op zijn grondvesten doen dreunen on heel de beschaafde mensch- heid als toeschouwer met diepe ont roering heeft vervuld. Een oflicieuse nota van Havas heeft ons reeds gemeld dat de conciusiën van den rapporteur Ballot-Beaupré strekken om de revisie toe te staan en Dreyfus naar een nieuwen krijgs raad te verwijzen. En daar er nauwe lijks één uitzondei ing is op den regel dat het Hof van Cassatie de conclusies van zijn rappoi teur overneemt en ook de procureur-generaal Manau zonder twijfel in zijn requisitoir tot dezelfde slotsom zal komen, terwijl de ver dediger Mornard zich bij de verwijzing naar een nieuwen krijgsraad zal aan sluiten, kan men met vrij groote zekerheid aannemen, dat de beslissing van het Hof, alle drie kamers ver- eenigd, in denzelfden geest zal vallen. Na alles wat er voorgevallen is, is het feitelijk ook Dreyfus' recht dat hij na door zijn kameraden door het slijk gesleurd en met de grootste schande die men een soldaat kan aandoen, te zijn overladen, in eero worde hersteld. En zoo zal dan waar schijnlijk het einde van de door het Hof van Cassatie ingestelde enquête, welke te midden van de ontketende hartstochten van het in twee partijen verdeelde Fransche volk is gevoerd, de erkenning zijn van het feit, dat zich sedert het vonnis van den krijgs raad van '94 nieuwe leiten hebben voorgedaan, die er toe kunnen leiden om de onschuld van den veroordeelde te bewijzen. Deze erkenning verplicht dan het Hof alle arresten, beslissingen en handelingen, welke de rivisie in den weg staan, op te hellen en den veroordeelde voor een andere krijgs raad te brengen dan dien welke hem voor de eerste maal gevonnisd heeft. De verwijzing voor een nieuwen krijgsraad is in deti zin der wet ook reeds daarom waarschijnlijk omdat daarvan slechts dan kan worden af geweken als er bij de opheffing van het jegens den veroordeelde gevelde vonnis niets blijft bestaan, wat als mogelijke schuld tegen liern kan wor den aangevoerd. Nu blijft als bewijs stuk echter bestaan het borderel en daar Esterhazy, die verdacht wordt dit stuk geschreven te hebben doch die door den krijgsraad van deze beschuldiging werd vrijgesproken niet meer vervolgd kan worden omdat er geen revisie van een vrij sprekend vonnis bestaat, moet het Hof de voorschriften van wet nako men en het samenkomen van een nieuwen krijgsraad voor Dreyfus ge lasten. Na de proefjes van militaire recht spraak welke de Fransche officieren in de laatste jaren hebben afgelegd, zou men kunnen ineenen, dat Dreyfus nu opnieuw bloot staat aan het gevaar veroordeeld te worden. Maar opmer king verdient hierbij dat het Hof van Cassatie aan den nieuwen krijgsraad den loop der verhandelingen voor- schrijft en daarom dus ook voor den afloop daarvan in zekere mate ver antwoordelijk is; en deze zal dus inderdaad van den geest en de moti veering der beslissing van iiet Hof van Cassatie, welke in het laatst dezer week valt, afhangen. Verder zal Dreyfus natuuilijk zelf voor den krijgsraad verschijnen, en gesteund door zijn rechtsgeleerden raadsman zal het hem aan de hand van het door de Figaro gepubliceerde ontlastingsmateriaal, niet moeilijk val len zijn aanklagers, voor 't geval die er nog zullen zijn, te ontwapenen. Ook is er, nu de zoogenaamde staatsgeheimen, welke niet de zaak- Dreyfus in verband staan, aan heel de wereld bekend zijn geworden, waarschijnlijk geen reuen meer om de zaak voor den krijgsraad met ge- slooten deuren te behandelen, vooral ook niet w ijl er teekenen te over zijn, dat niet alleen de stemming bij het volk maar ook bij het leger zelf ten gunste van Dreyfus is omgeslagen. Er valt daarom niet langer te twij felen aan het feit, dat het Opperste Gerechtshof van Frankrijk een be slissing zal nemen in den zin ais de geheele beschaafde wereld als van zelfsprekend verwacht n.l. de reha biliteering van een onschuldig ver oordeelde, die nienschlijkerwijze be schouwd, gelijk zells zijn beul Du Paty de Clam heeft verklaard, de grootste martelaar van de 19e eeuw is. Dat is de beslissing, welke liet ge weten van het Fiansche volk en van de mensehheid eischt. Maar zal, als deze beslissing valt, Frankrijk dan inderdaad tot rust ko men? Deze vraag stelt zich de Kóln. Zeil. En daarop antwoordt zij dat men daartoe de gave der profetie dient te hebben. Doch éen' rli'ng is zeker meent het blad. Deze oplossing schept niet alleen voor den armen banneling op het Duivelseiland maar ook voor 't geheele Fransehe volk de mogelijkheid, zichzelf weder op te richten en zijn eer te herstellen en in de erkenning van over zichzelf en zijn fouten een schitterende overw in ning te hebben behaald, tot de edele tradities van zijn verleden terug te keeren. En mocht het deze gelegen heid daartoe aangrijpen, dan zullen de overige volken, ineent de Köln. Zeil., aan het Fransche zonder wan gunst in de komende eeuw, welke Frankrijk met zijn wereldtentoon stelling hoopt te openen, den voorrang laten als een baanbrekende factor in het bevorderen der beschaving. Naar aan de New-York Herald uit Manilla bericht wordt, is generaal ütis van plan den veldtocht tegen de Filippijnen ook gedurende het regenseizoen ten krachtigste voort te zetten. De vrede tusschen de beide strijdvoerende partijen en de opper heerschappij der Amerikanen schijnt dus nog verre van spoedig verzekerd te zijn, hetgeen de Yankees zoo gaarne zouden wenschen. Op liet eiland Negros schijnen zij ook nog allesbehalve hun gezag te hebben gevestigd, ten minste een ambtelijk telegram uit Manilla meldt, dut een aideeling troepen onder kapi tein Tilley, die te Escalanle op het eiland Negros geland was om den kabel te herstellen, door inboorlingen is overvallen. Tilley wordt vermist. Luidens een bericht aan de Ilerald, zijn een aantal Maleische matrozen die met Tilley geland waren, door de rebellen gevangen genomen en in stukken gehouwen Een beiicht uit Spaansche bron afkomstig, dat nog bevestiging be hoeft, meldt, dat Aguinaldo, liet opperhoofd der Filippijners dood zou zijn. Het zooveel opzien gewekt heb bend artikel Kiesrecht en onderwijs van Mr. P. F. Hubreclit, lid van den Raad van State, in De Gids van Mei zal, met toestemming van den schrij ver, in brochurevorm verschijnen bij de N. V. de Amslcrdamsche Courant, te Amsterdam. De Vredesconferentie. Uit een officieele mededeeling van het bureau der Vredesconferentie over de werkzaamheden der commis sies blijkt, dat bij de commissie is ingediend een voorontwerp omtrent bemiddeling en aibitrage door Rus land, zoomede in zake dezelfde onder werpen door Groot-Rrittanje, Italië, en Amerika. Aan een sub-commissie, saamgestelil uit de afgevaardigden Asser, Descamps, d'Estournelles, Ilolls, Lammasch, De Martens üdier en Zorn is het onderzoek en de vergelijking dier verschillende ontwerpen opge dragen. De redactie van bet Vad heeft het voorrecht gehad een onderhoud te hebben met mevrouw Bertha von Sultner. Op de vraag wat zij van de vredesconferentie dacht en of zij daar van iets voor de zaak des vredes ver wachtte, antwoordde zij daarvan alles te verwachten. Het feit, dat de Tsaar gesproken heeft, de machtigste van alle monar chen, dat op zijn initiatief heel de wereld bijeenkomt, dat hij bezield is door de idealen, die totnutoe slechts in garisch andere, weinig invloedrijke kringen werden gevoed, dunkt haar van zoo bijzondere beteekenis en van zoo ver strekkend gewicht, dat al hetgeen lotnog door de vrienden van den vrede gewonnen is, daarvoor ver bleekt en in 't niet verzinkt. liet betrekken van een kamp door jongelieden. Op gelijken voet als ten vorigen jare, zal, bij voldoende deelneming, ook dit jaar en wel op 27 Juli a. s. voor jongelieden de gelegen heid worden opengesteld, om gedu rende een 24tal dagen een kamp te betrekken bij Laren. Aan dat kamp, hetwelk onder be vel staat van een officier en waar een officier van gezondheid is belast met den geneeskundigen en den hygiënischcn dienst, kunnen deelne men a. vrijwilligers van het reserveka der, die niet hij hun korps onder de wapenen zijn b. zij, die voldaan hebben aan het toelatingsexamen tot het reservekader c. zij die toegelaten zijn tot de 4e of eene hoogere klasse eener Hoogere Burgerschool of van een Gymnasium, die hebben verworven het diploma van eindexamen eener Hoogere Bur gerschool met 3-jarigen cursus of die op andere wijze aanspraak hebben op vrijstelling van het onder b. bedoelde toelatingsexamen. Zij, die aan dit kamp wenschen deel te nemen, moeten hun voornemen Ai 3 eene vertelling VAN PIERRE RULKENS. "Zie je iets Jongen," vroeg liij. Ja, Sergeant, daar staan paarden op de brug.» Een enkele blik in de richting der laatst genoemde overtuigde hem voor de waarheid dezer woorden. Op de brug bevond zich eene afdeeling paarden van 15 20 dezer dieren tellend. De Sergeant gaf bet teeken "balt» aan de naderende hoofdtroep. Onmiddellijk nadat de achterste soldaten stil stonden en de geweren bij den voet hadden neergezet snelde ook de Luitenant naar voren en vroeg wat of er gaande was. Als eenig antwoord wees men in de rich ting der brug. Afgestegen Cavalerie,» zei de Sergeant, »Dat vertrouw ik niet,» klonk bet uit den mond van den Officier. Woude» (zoo noemen wij voortaan den held van ons verbaal) ga jij met je spits nog eenig bonderde meters vooruit en tracht uit te vorscben wat, het zijn. Kijk vooral goed of er nog meer troepen in de nabijheid zijn opgesteld.» Mocht je worden aangevallen trek dan terug op mij. Ik zal bier zoolang stelling nemen.» De Sergeant begaf zich naar zijne soldaten en behoedzaam ging bet voorwaarts. Zoo lang mogelijk marcheerde en tirailleur, door bet laag staand kreupelhout en tusschen heesters, en was dus genoegzaam onzichtbaar totdat men een weide naderde, welke zich langs den oever der rivier tot de brug uitstrekte. In bet midden werd deze vlakte gescheiden door een haag, waarbij bier en daar een enkele boom stond. In den looppas doorliepen de soldaten deze gevaarvolle plek en waren spoedig achter de heg aan de oogen des vijands ont trokken. Men wilde evenwel weten of de troep op de brug nog steun in den rug had en in dit geval zouden deze detachementen bijna zeker plaats hebben genomen aan gene zijde van den weg, welke doordat bij veel booger dan het weiland gelegen was, bet gezicht be lemmerde. Om, over de weg te kunnen zien aan de andere zijde klom een soldaat in een boom. Bijna onhoorbaar deelde bij zijn supérieur mede wat bij zag. De sergeant kon, toen bij boorde van blinkende helmen achter de paarden, zijn onrust niet langer bedwingen en beklom behoedzaam een der boomtakken. Met scherpen blik onderzocht bij het terrein aan gene zijde, doch zag nergens eenig menscbelijk wezen. Toen bij wederom op den grond was ge komen zond bij een der soldaten naar den luitenant en wachtte met kloppend hart op diens bevelen. Weldra zag bij den hoofdtroep uit bet boscb te voorschijn treden en zich met snellen tred over de weide voortbewegen. Ook de vijand scheen dezen bemerkt te hebben want eensklaps kraakte een salvo door de yle lucht en suisden de projectielen over de hoofden onzer krijgers. De mannen achter de haag verbleekten. Hij, die zich bet eerst herstelde was de onderofficier en uadat bij zijn jongens tot kalmte en gehoor zaamheid had aangemaand commandeerde bij Salvo vuur-Vaardig! op 600 Meter! Aan!! Vuur r r r! De vijand bad antwoord terug ontvangen. Door de peilers der brug weerkaatst, weer klonk thans salvo op salvo. Het eerste gevecht zou worden geleverd, bet eerste bloed geofferd. Nadat ook de luitenant met zijn troep achter de haag bad plaats genomen verdubbelden de schoten en werd de strijd heviger. De vijand bad blijkbaar den afstand niet goed berekend want hoewel hij onophoudelijk door vuurde was er slechts één man getroffen en deze was in het midden der weide gevallen. De brug was nu geheel ledig. Voordat men bet vuur bad geopend, waren eerst de paarden in veiligheid gebracht die anders spoedig het doelwit van de dappere tegenstanders zouden zijn. Het vuur des vijand scheen te verzwakken en biervan koos de officier partij om met den rechterhelft der linie in den stormpas voort- waarts te rukken, wederom dekking zoekende in een der sloten. Onderwijl opende de sectie van den sergeant Woude een kort doch hevig vuur. Een oogenblik nadat de voorste afdeeling in den sloot neerknielde en baar snelvuur opende leidde Woude zijne braven wederom voorwaarts zonder dat er eene werd getroffen. Toen bij zich weder achter de linie plaatste stond de luitenant op en riep hem toe zich gereed te houden voor den aanval met de baj onet. »Blaas maar op je fluit,» zeide bij, doch dit waren zijn laatste woorden, want tegelijker tijd wankelde bij stak de armen plotseling omboog en plofte neer. Een soldaat kroop op banden en voeten naar hem toe en ook de sergeant. «Blijf bij hem,» gelastte deze. "Staakt 't Vuurr! commandeerde bij toen. Attaqueeren, looppas brulde bij meer dan bij gelastte en oogenblikkelijk stortten de sol daten, hun onderofficier vooraan, zich vooruit. (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1