GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. daartoe uiterlijk op Vrijdag 21 Juli as. schriftelijk hebben meegedeeld aan den hoofd-oflicier, van het Reser vekader, te 's-Gravenhage, Paramari- bostraat no. 11, die tevens bereid is ter zake nadere inlichtingen te ver strekken. De jongelieden onder c. bedoeld, moeten bij hun aanmelding aan den hoofd-officier voor het Reservekader overleggen een bewijs, afgegeven door het betrokken hoofd van onderwijs, waaruit blijkt, dat zij aan den tot deelneming gestelden eisch voldoen. De vrijwilligers van het reserveka der reizen naar en van het kamp voor rekening van het Rijk. Alle deelnemers storten bij aan komst, als tegemoetkoming in de kosten o a. voor de voeding, ligging en alle andere uitgaven f21. Daar van wordt bovendien aan ieder deel nemer per dag f 0.10 zakgeld uitbe taald. Uniform is voor de deelnemers, onder b en c genoemd, geen ver- eischte. Door deel te nemen aan dit kamp en dit verdient de bij zondere aandacht van hen, die in Januari e. k. voor de militie wor dende ingeschreven, nog vóór den len dier maand tot het reservekader zouden wenschen toe te treden vinden zij, die nog ongeoefend zijn in den wapenhandel o a. gelegenheid het getuigschrift model F te verwer ven, dat gevorderd wordt om tot eene verbintenis voor het reserve kader te kunnen worden toegelaten. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij sententie van het Hoog Militair Gerechtshof der Nedei landen d.d. 19 Mei 1899, gewezen in appèl van het vonnis van den Krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement van 24 April t.v. is G. J. Meilink, soldaat bij het 5e Regiment infanterie, schuldig verklaard, aan diefstal in de chambree ten nadeele van een kame raad, en veroordeeld tot eene mili taire gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden en in de proces kosten. De reserve-korporaals I. J. Wa- rendoi f, A. M. Kusters, M. A. E. Seeu- wen en P. A. Fuijt, allen van het 5e Regiment infanterie, zijn door den Kolonel Regiments-commandant be vorderd tot reserve-sergeant. In de commissie voor het afne men van het toelalings-examen tot het le en 2e studiejaar van den cur sus en van het overgangs-examen van het le naar het 2e studiejaar van den cursus van die Inrichting in 1899, bij het 5e Regiment infanterie, zijn benoemdtot Lid en Voorzitter, de Kapitein A. J. Ebeling, directeur van den cursus, tot Leden. Kapitein F. van Laaren, Eerste Luitenant-Adjudant J. L. van der Moer, Eeiste Luitenants I. 11. Boeije, A. C. de Vos en J. P. van der Meulen, alsmede de burger- leeraar I. van Spiegel. Als secretaris zal optreden de Eerste Luitenant Van der Meulen voornoemd. Aan den muzikant L. J. Krook van het 5e Regiment infanterie is de zilveren medaille voor 24 jaren trou wen dienst toegekend. liet eereteeken zal moigen den 1 Juni op eene plechtige wijze voor het front van den troep, aan hem worden uitgereikt. De sergeanten M. Barnstijn, K. W. Boogaard, H. B. Gude, D. B. W. van Ardenne en J. de Vos, allen van het leger in Oost-Indië, zijn met ingang van 1 October a.s. toegelaten tot den Hoofdcursus; de vijf eerstge- noemden voor de opleiding van tweede luitenant bij de infanterie en laatst genoemde voor tweede luitenant bij militaire administratie van dat leger. Zij zullen in den loop der maand Juni e k. hier te lande aankomen en tot aan het tijdstip hunner toelating tol den Hoofdcursus gedetacheerd worden bij het 5e Regiment infanterie alhier. De eerste luitenant adjudant A. \V. Groote van het 5e Regiment infanterie, is aangewezen om te wor den belast met de leiding van- en het toezicht over de onderofficieren van het Oost-Indische leger, die tot den Hoofdcursus zijn toegelaten, tijdens hunne delacheering bij voor noemd regiment. Luitenant M. J. Looyen, van het Ie regiment veld-artillerie alhier, wordt van 13 Augustus tot 18 Sep tember gedetacheerd in de Legerplaats bij Oldebroek tot het volgen van den derden schiet-cursus. Ritmeester L. S. Gerard van Sijsen, van het le regiment huzaren te Deventer, is bestemd om op te treden als instructeur bij de Rijschool alhier. Voor de verkiezing van éen lid van den Gemeenteraad, ter voorzie ning in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. van der Want J.Mz., zijn j.l. Maandag candidaat gesteld de heerenJ. D. Rolandus Hagedoorn, oud-Kolonel intendant, en mr. P. J. F. van Voorst Vader, Kantonrechter. Bij Kon besluit is belast met de waarneming der inspectie van de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Amersfoort, de heer F. H. Wethmar. Het Zendingsfeest, dat hier den 28 Juni wordt gehouden in het schoone Lokhorsterbosch, zal zoowel voor binnen- als buitenlandsche Zen ding bestemd wezen. Muziek en zang zullen de toespraken afwisselen. Bij de Zaterdagavond ten over staan van Notaris Vos gehouden open bare verkooping van 26 woningen onder éen dak aan den Woudenber gerstraatweg en den Bisschopsweg, van ouds genoemd »Do Bouwmaat schappij". waarvan 24 verhuurd voor f 1.30 per week, 1 voor f 1.40 en 1 voor f 1.35 per week, benevens éen woning aan den Woudenbergerstraat weg, vei liuurd voor f 2 per week, en éen perceel bouwterrein groot 8 A. 20 c.A., werd alles in massa verkocht aan makelaar P. 11. van Haselen voor f20.200. Gisterenmorgen werd alhier van rijkswege aanbesteed het bouwen van een scherm- en gymnastieklocaal aan de kazerne alhier, onder beheer dei- Genie. De raming bedroeg f 13.380 Ingeschreven werd door 11. van Laar te Zwolle voor f 13.980, F. H. Noorman te Zwolle voor f13.915, T. Egbers te Apeldoorn voor f 15.777, W. van Achterbergh, alhier voor f 13.813, M. H. Eysvogel te Rumpt voor f 14.637, C. van Zeelandt te Utrecht voor f 14.730. Het werk werd den minsten in schrijver gegund. Van de Langestraat, de win kelstraat onzer stad, zijn zoo langza merhand de oude geveltjes verdwenen, om plaats te maken voor meer moderne. Niet altijd evenwel overtrof het nieuwe de vroegere toestand en werd ter wille van een paar groote ruiten heel wat schoonheidszin geolïerd. Dit nu is zeker niet van toepassing op de nieuw herbouwde winkel van den heer J. G. de Jager. Aan een prettig uiterlijk, waarvoor de architect Eysvogel alle lof toekomt, paart zich eene winkelbetimmering en étalage door de bekende firma Brans te Arnhem geleverd zooals onze gemeente geen tweede kan aan wijzen. Dat het vroolijke geflonker van het crystal den verkoop der uit gestalde lekkernijen zal bevorderen is buiten kijf. Een onzer nobelste medeburgers is van ons heengegaan. Den ZeerEerw. Heer T. van Viooten, oud-pastoor der oud-Katholieke gemeente alhier, is in den ouderdom van 78 jaar over leden. Mochten wij bij zijn gouden jubileum reeds zijne vele verdiensten in herinnering brengen, toch rekenen wij het ons tot plicht bij zijn. ver scheiden nogmaals daar op te wijzen als een voorbeeld ter navolging. Hij de stille eenvoudige menschen- vriend heeft zichzelve een »In Memo- riam" gesticht in de harten van veler onzer medeburgers. Zacht ruste zijne assche. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor le Amersfoort, gedurende de 2e helft der maand Mei 1899. 1. Herm. van Soest, Amsterdam. 2. E. van der Meer, Schellirigwoude. 3. H. D. Danneberg, de Haar (Ov.) 4. P. Eisma, Nijland(Fr-) 5. Mej. A. Geenen, Rotterdam. 6. Jan Hoefman, Wentel. Buitenland. 1. Dr. W. de VogelBierman, Davos. 2. H. de Gooier, Muhlbeim. Briefkaart. 1. A. Wiltens, Gènes. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, //Longcott," Gunneks- euev, Londen, W. 3G0o STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 29 en 30 Mei. (1950 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 256 263 467 545 6927 7375 12062 12065 12083 12510 12514 15581 en 18484. Te zamen 13 prijzen. Zonder prijzen zijn uitgetrokken: 29 33 35 65 71 248 272 276 290 495 538 6901 6906 6913 6934 7851 7855 7886 7888 7894 12095 12098 12461 12470 12484 1248S 12507 12517 15540 15543 15546 15576 15588 15601 18424 18444 18456 19808 198301983519842 19861 en 19871. Wandeling om de wereld. De heeren O. Giers van Berlijn en A. Muddist van Dorpat hebben het plan opgevat een wandeling om de wereld te maken. Uit de bijzonderheden van het reisplan blijkt dat het hun ernst is; hun doel is tast te stellen welken tijd men noodig heeft om de reis om de wereld te doen bij een dagmarsch van 12 uur en den Zondag als rustdag. Half Juli, op zijn laatst 1 Augustus, zullen de beide wandelaars van Am sterdam uit de leis beginnen. De reis gaat via Arnhem, langs den Rijn naar Duitschland, door Zwitserland, noordelijk Italië en Oostenrijk naar de Balkanstaten. Deze weg werd zoo gekozen om eenige weken langer onder de controle van het publiek te staan, waardoor de reizigers bun krachten kunnen toonen Tol Oosten rijk kan men den tocht gevaarloos noemen; anders wordt liet in de Balkanstaten, waar de weg leidt langs dorpen met een armoedige bevolking van ruwe zeden. In Turkije zijn de reizigers blootgesteld aan het fana tisme der Mohammedanen, in Per/ié en Afghanistan ook nog aan water gebrek. Door Iudië over Sumatra en Java zal de reis voortgezet worden naar de Oostkust tan Australië. Natuurlijk moeten enkele trajecten afgelegd worden per stoomboot, doch daarvan zal zoo weinig mogelijk gebruik gemaakt worden. Nadat van Melbourne overgestoken is -naar Zuid-Amerika, begint daar de gioote rnarsch. De tocht gaat langs de Westkust van Zuid- en Noord-Amerika tot San Francisko en van daar dwars dooi de Vereenigde Staten naar New-York en dan over Engeland naar Amster dam terug. De duur der reis is nu nog niet te bepalende reizigers zullen een dagboek houden, waarin telkens opge- teekend wordt hoeveel kilometer per dag afgelegd is. Alle sportvereenigingen worden uitgenoodigd de wereldwandelaars zooveel mogelijk te controleeren en hen in geval van nood bij te staan. De reizigers zullen op verschillende wijzen trachten de groote kosten, die deze reis vordert, door de reis zelf te verdienen. Zij zijn daarom van plan aan abonnees een serie geïllus treerde briefkaarten te verzenden van verschillende plaatsen die zij aandoen. Verschillende dagbladen en tijd schriften zullen berichten aangaande de reis ontvangen. De firma gebr. Nobels te Amster dam treedt als correspondente voor de wereldreizigers op, tot wie men zich ook richten kan voor do aan vraag betreffende de geïllustreerde briefkaarten. Voor Dames. In de voiles schijnt een belangrijke hervorming aanstaande. In de laatste jaren werden bijna geen andere kleu ren dan wit en zwart gedragen andere kleuren heetten ordinaire en nu begint als dernier cri te gelden het dragen van gekleurde voi les. Maar niet de hardbruine en dito blauwe, die het gelaat hullen als in een wolk van slechte steenkolendamp, doch voiles van een eigenaardig zach te tint, waardoor een mysterieus waas over het gezicht wordt verspreid. Zeer gewild zal zeker worden een zachte-rose voile, die een bleek stads gezichtje zal kleuren met frisschen blos. Een begraven schat. Voor eenigen tijd was te Berlijn de 18 jarige bediende van een groote uitgeveislirma met 40.000 mark die hem ter betaling waren toeverti ouwel, op don loop gegaan. Hij werd echter weldra gevat en tot 5 jaar gevange nisstraf veroordeeld, maar liet geld was verdwenenhij hield vol dat het hem weder ontstolen was. Dit werd niet geloofd, en gelijk nu gebleken is te recht. In de gevangenis heeft men namelijk naast zijn cel een per soon geplaatst, die voorgaf ook we gens herhaalde diefstallen veroordeeld te zijn en allengs het vertrouwen van den veroordeelde wist te winnen en wien hij dezer dagen eindelijk mede deelde dat het p-apieiengeld in een spuitwatei flesch in een bosch bij Berlijn was begraven. Toen de ander hierover opmot kte dat de biljetten na 5 jaren zeker zou den zijn vergaan, gaf de jonge mis dadiger heb een teekening met de juiste plaats, om den schat op le graven, zoodra zijn «vriend", wiens straftijd weldra om zou zijn, ontsla gen was en groolendeels voor hem te bewaren. Inderdaad heeft de politie op de aangegeven plek al ongeveer 3D 000 mark opgegraven, en men hoopt do rest ook nog gtoolendecls terug te vinden. In Transvaal w-onen verscheidene Hollandsche alsmede Afrikaansche fatni lies, die Hollandsche meisjes als dienst boden wenschen. De aanvrage aan onze Commissie wordt hoe langer hoe grooter, en steeds met meer aandrang en klem Tot dusverre kon de Commissie op verre na niet in de behoefte, daar te lande voorzien. Eri hoe gemakkelijk wordt het de meisjes gemaakt; zij zelve be hoeven geen dienstbetrekking te zoeken, neen! in Pretoria vormde zicli uit de notabelste Hollandsche dames een Co mité dat zich geheel belangeloos en lief devol belast met het plaatsen dier meisjes in goede diensten. De meisjes verbinden zich voor geen pepaalden tijd, maar zijn geheel vry en dit mag voor haar als een groot voordeel beschouwd worden. Zij moeten zelve haar overtocht bekostigen, doch zijn zy hiertoe niet in staat, dan kunnen zij mits tegen borgtocht (twee borgen) een voorschot bekomen, hetwelk in gemakkelijke termijnen aan den Ver tegenwoordiger te Pretoria wordt terug betaald De passage naar Pretoria be draagt f 265 Sedert drie jaren dat de Commissie zicli ook en vooral met deze soort van emigratie bezighoudt, met het oog op versterking van het Holland sche element in Zuid Afrika, bleef geen enkele dienstbode in gebreke tot terug betaling van het voorschot, waartoe zij door de liooge loonen, die van f 36 tot f 60. per maand bedragen, ook in staat waren. De eischen die aan goede, flinke, degelijke meisjes worden gesteld zijn de volgende: zy moeten werkelijk als dienstbode werkzaam zyn of geweest zijn, geschikt en bekwaam alle huiselijke bezigheden te verrichten vooral goed kunnen koken, ijverig en rietjes zyn in haar werk, eerlijk en trouw, niet brutaal, en eindelijk van een onbe rispelyken levenswandel. Zy, die meenen aan het bovenstaande te kunnen voldoen, kunnen zich schrifte lijk wenden tot de Commissie der Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging te Am sterdam Kalverstr. 61, D. R Van Urk, Secretaris. M. d. n In de «Wetenschappelijke Bladen" van Maart '99 komt oen artikel voor over de voorkoming van Longtering, hetwelk mij alleszins geschikt toe schijnt om ónder de aandacht van een grooter publiek te worden gebracht, dan uit den aard der zaak ten deel kan vallen aan een wetenschappelijk Tijdschrift. «Nu wij zeker weten, dat men long tering (Tuberculose) kan voorkomen nu wij even zeker weten, dat zij ge nezen kan worden, nu ook wordt liet tijd, dat de overheid krachtiger op treedt, dan zij tot nogtoe kon doen. De gemeente Glasgow in Schotland heeft op aandringen van haar bekwa men, geneeskundigen adviseur Dr. J. B. Russell een uitstekend voorbeeld gegeven, door de inlichtingen, die zij liet publiek verstrekt, in hoe verre ieder krachtig kan medewerken tot het vooi komen van Tuberculose. Een blaadje, dat in zeer eenvoudige taal veel goeden raad bevat, wordt onder de burgers verspreiddaar dit blaadje een koite opsomming bevat van dat gene, wat iedereen omtrent, Tuber culose behoort te weten, acht ik het raadzaam het hier te laten volgen: Wenken omtrent het voorkomen van Tering. Tering is geen erfelijke ziekle. Een kind kan wel den bodem erven, gunstig voor dc ontwikkeling van het zaad, niet het zaad zelf. Gevatte kot't, een ontstoken keel, mazelen, kinkhoest, roodvonk, onma tigheid; duisteie, vochtige, ovei volle woningen met bedorven lucht in 't kortalles, wat den algemeenen gezondheidstoestand benadeelt, ver oorzaakt vatbaarheid voor Tering, geheel afgezien van andere oorzaken. Longtering is slechts een van de vele vormen der ziekte, die door een uiterst klein levend wezen (microbe, de tuberkelbacil, veroorzaakt wordt. Ieder teringlijder beeft dien bacillus in zicli opgenomen, hetzij van een ander mensch of van een dier (melk, vleesch) en kan hem overbrengen op mensch of dier. Een uitnemende ge zondheidstoestand, zoowel van het individu als van dc gemeente in't al gemeen, is als het ware een harnas tegen de aanvallen van den tuberkel bacil. Elke teringlijder kan zijn ziekte aan anderen mededeelen. Dit geschiedt door de stof, die hij opgeeft, de sputa, die bacillen bevat. Zoolang het sputum vochtig is, kan het geen kwaad, dan alleen in de gevallen onder 0 en 7 straks te noemen. Het sputum is alleen dan hoogst gevaarlijk, als men toelaat, dat het droog wordt in stof overgaat en dus de lucht, die wij inademen, besmet. De zekerste manier van besmette lijk stof te vormen is: in een' zak doek te spuwen, dien men in zijn zak steekt of onder zijn kussen legt, of op den grond te spuwen. He'.zelfde geschiedt als sputum aan beddegoéd. nachthemd, enz. blijft kle ven of hij mannen aan snor of baard. Feitelijk kan elk teringlijder onscha delijk gemaakt worden voor anderen, als men maar belet, dat het sputum tot stof wordt. 1. Binnenshuis. Hier is de grootste zorg. noodzakelijk. Stof in besloten ruimten is juist liet stof, dat besmet. Gebruik een spuwbak, die een weinig water (geen zand of zaagsel) bevat of spuw in een lap of papier, die dadelijk vei brand worden. 2. Buitenshuis. In ons vochtig klimaat wordt het sputum niet licht droge stof, en het wordt ontsmet door zonneschijn en versche lucht. Daarom is het beter op straat te spuwen, dan in een zakdoek of iets anders. Men spuwe in een goot. nooit op de steenen en zeker nooit in tram of rijtuig. Men slikkc nooit het sputum in, want daardoor zouden ook de ingewanden besmet kunnen worden. 3. Mocht een doek met tubercu leus sputum besmet zijn, boud dien dan vochtig, tot hij uitgekookt en gewasschen kan worden. 4. Ledig den spuwbak in het riool en maak hem schoon met kokend water; een weinig carbol zal de vlie gen weren, die anders zeer licht de smetstof overbrengen. 5. Als rnen de kamers schoon maakt, waar teringlijders zich ophou den, moet men het stof opvangen door natte theebladen of vochtig zaagsel bij het vegen te gebruiken. Nooit mag rnen het stol in beweging brengen, zoodat het door de kamer zweeft. Verbrand het zaagsel of de theebladen na het gebruik en kook de stoflers uit. 6. Geen lepel, kopje of ander der gelijk voorwerp, dat een teringlijder aan den mond gebracht heeft, mag ooit door een ander gebruikt worden, voordat liet zorgvuldig gereinigd is. De overblijfselen van het voedsel, waarvan deze een gedeelte genuttigd heeft, moeten verbrand worden. 7. Men mag een teringlijder al leen op de wang of op 't voorhoofd kussen. S. Een teringachtige moeder mag haar kind niet zoogen. 9. Teringlijders behooren steeds alleen in bed te slapen. 10. Zonlicht en versche lucht zijn onfeilbare ontsmettingsmiddelen. Maak er een ruim gebruik van. N. B. Tering gaat nooit over door den adem of de uitwaseming. Met bovenstaande voorzorgsmaatre gelen is er geen gevaar in den ge wonen omgang met een teringlijder. Ontsmetting. Na elk sterfgeval aan Tering is een afdoende ontsmet ting dringend noodzakelijk. Dit blaadje is een model van ken nisgeving; hel zou een zegen zijn, al het voorbeeld van Glasgow door alle gemeentebesturen gevolgd werd en als alle couranten dit artikel wil den overnemen. Met de plaatsing hiervan M. d. R. zult U, namens velen zeer verplichten, Uw dv. L.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2