ee^eieelle' van eeo Tuin GEMENGD NIEUWST Vooc/iect gefraaid tVjiuur gevraag! voldoende en keurden hem af voor den dienst. Hij vroeg toen den militie- commissaris ol' die afkeuring nu ook gold voor het reservekader en het gevolg van die vraag was, dat hij twee uur later weer voor de heeren geneeskundigen moest verschijnen, die hem nu goedkeurden voor den dienst. Zijn vader kwam in verzet bij Gedeputeerde Staten, die beslisten dat geldig was de eerste afgedane afkeu ring; de commissaris van II M. de Koningin kwam van die beslissing in verzet en bij besluit van H. M. werd de eerstgedane afkeuring beslissend verklaard. De jongen is dus ongeschikt voor alle diensten, doch het schijnt, dat de minister van oorlog hem nog niet wil vrijlaten van het reservekader, want Donderdag is hij op diens last weder gekeurd door de commissie te Haarlem, die hem voor den dienst bij dat kader goedkeurde en Vrijdag heeft ditzelfde te Amsterdam plaats gehad. Het resultaat van die keuringen is hem echter niet medegedeeld. Hoewel hij blijkbaar door de autori teiten gerekend wordt nog lot hel reservekader te behooren, want hij kreeg als militair last op dat en dat uur present te zijn, er werd hem echter naar Amsterdam geen reisorder ver strekt en deed hij de teis voor eigen rekening. Daar hij slaagde in het examen voor de polytechnische school te Delft, wacht hij met ongeduld de beslissing van den minister af. Blijkens een bericht in de Ind. Merkuur zal de generaal-majoor W. Rooseboom, de nieuwe gouverneur- generaal van Ned. Indië den 31 Augustus te Genua met zijne familie scheep gaan aan booid van de »Konmgin Regentes" der Stoomvaart maatschappij «Nederland." Vredesconferentie. Over de tegenkanting van Duitsch- land legen het arbitrage-principe meldt de Haagsche correspondent der Daily News o.a. het volgende: Dr. Zorn hield Vrijdag een rede tegen het permanente arbitragehof, en zulks naar aanleiding van juist ontvangen instructies. Duitschland, aldus moest hij verklaren, was tegen het principe en betwijfelde de uitvoer baarheid. De inrichting van een per manent arbitragehof is een beperking van de souvereiniteit van den voist en de onafhankelijkheid der natie. Arbitiage over een bepaald geschil is heel iets anders dan het aannemen van arbitrage over welk toekomst- geschil ook. Een vorst, die zijn macht aan God ontleent, kan er geen oogen- blik aan denken, zich van het wezenlijke van zijn souvereiniteit te laten beroo- ven, namelijk van het recht, om zijn volk langs die paden te voeren, die hij noodig acht De Duitsche keizer zal niet de verplichting op zich laden, zich te onderwerpen aan de beslissing van rechters, die hij niet zelf gekozen heeft, over geschillen, die nog niet zijn ontstaan. Dit zijn de principiëele bezwaren. Wat het plan zelf betreft, verklaarde dr. Zorn, dat het gemakkelijk was een rechter voor zijn leven te be noemen, maar onmogelijk te zeggen, hoe hij zich zal gedragen. Dan had Duitschland bezwaar tegen de kosten. Het zou verder kunnen zijn, dat de volkeren, in hun recht meenend te zijn, en in het ongelijk gesteld wor dende, het arbitragehof gingen wan trouwen, en dan was men nog meer achterop. Dr. Zorn eindigde onder pijnlijk zwijgen. Bij de discussie verklaarde de Engelsche gedelegeerde Pauncefote, dat 's heeren Zorns rede niet van een moderne opvatting van staatsman schap hlijk gaf. Elk volk zou zijn uitstekenste mannen in het hof be noemen en de kosten zouden zoo groot niet zijn. Door hel bewaren der oordeelvellingen zou een soort codex ontstaan, dat voor alle volkeren gelijk zou zijn. Nog meldt dezelfde correspondent, hoe het opvalt, dat de Fransche militair-attaché vaak diepgaand mee ning verschil heeft met zijn Russischen collega. De gedelegeerden op het Kurhaus. Welke ook de uitslag moge zijn van de beraadslagingen der Vredesconfe rentie, zeker is 't nu reeds, dat de gedelegeerden en verdere leden niet van hier zullen gaan, zonder de aan genaamste herinneringen en indrukken mede te nemen van de gastvrijheid en heusche ontvangst in de residentie genoten. Tot de instellingen, die nimmer achterblijven in het bereiden van een gulle ontvangst aan de vreemdelingen, behoort sedert de jaren van haar bestaan ook de Maatschappij Zeebad Scheveiiingen. Dat toonde zij ook weer gisteren avond met een urbaniteit, die iederen genoodigde en er waren er om streeks 500 in het oog moest vallen. Is er één gebouw, welker ruime zalen zich tot eene luisterrijke ont vangst van soirée-gasten eigenen, ongetwijfeld dringt het Kurhaus om den voorrang. Voor de gelegenheid van heden avond was de Kurzaal in een gehoor zaal en feesthalle te gader herschapen. Een kleed van klimop was in liet zachte lichte groen van die plant tegen de voorzijden der bovengaan- derijen gespreid, en dat vroolijke bekleedsel liep ook in slingers tegen de pilasters af. liet groen was bezaaid met donkerroode pronkrozen. Voor het podium van het orehest was een bloembed of liever een bloe- menboseh aangelegd, waaruit de bloem des vredes op menige plek omhoog stak. De zaal had een anderen dan den gewonen aanblik. Voor de gedelegeerden was de voorste helft der zaal als eereplaatsen ge reserveerd, waar de stoelen in hal- vemaansvonn geschaard stonden. Een breede tusschenruimte scheidde hun zetels van de zitplaatsen der verdere genoodigden. De gasten van dezen avond waren in hoofdzaak uit dezelfde kringen ge vraagd als bij het concert, door hol gemeentebestuurder vredesconferentie aangeboden, behalve dat de invitaties uitteraard niet tot een groot gedeelte der gemeente-ambtenaren konden worden uitgestrekt. Daarentegen waren aan bijna alle geabonneerden van het Kurhaus, die daartoe ingeschreven waren, uitnoo- digingen gezonden. Ook officieren van het garnizoen waren op ruime schaal verzocht. Het laat zich dus begrijpen, dat 't in alle zalen wemelde van bezoe kers en bezoeksters. De daines wed ijverden in elegantie van avondtoilet. De aanwezigen in de zaal hadden de tropeën van de Nederlandsche en Russische vlaggen in front. Bovendien verhieven zich in de hoe ken der zaal nissen van gewassen en palmen, afgewisseld met bloemen. De buffetten ter weerszijden van het orehest lagen als 't ware in een prieel \erscholen. De gedelegeei den bereikten de zaal langs de vestibule van liet hotel. Zij wprden, bij afwezigheid van den pre sident-commissaris der feestaanbie- dende Maatschappij, baron Van Har- denbroek, die door een lichte onge steldheid verhinderd was, ontvangen door de heeren: Uyttenhooven, vice- president; J. D. Ruys Tzn secretaris; jhr. Huydecoper; graaf E. L. ran Limburg Stirum en I'. de Sonnaville. De andere genoodigden traden ondei de markies aan de Kurhauszijde binnen. Op eiken van deze twee ingangen was een verlicht chassinet met eene figuurlijke voorstelling van den vrede aangebracht boven een draperie van vlaggedoek. De bierzaal werd over haar geheele lengte ingenomen doorliet hoofdbufiet, meer bestemd voor hen die tot souper iets wenschten te nuttigen. Onder de door de culinaire kunstenaais opge maakte taart- en nougat gebakken, die tot opluistering van het buffet strekten, zag men stukken in den vorm van schepen, den naam voerende van La Paix en van Kasteelen. Er werd ua afloop van het concert gelegenheid gegeven tot dansen in de Kurzaal met de muziek der schutterij als bal-oichest, en in de ditmaal met een grooten voorraad bloemen over stelpte conveisatiezaal, waar de slee- pende dansmuziek van de Hongaren uit de Kurhausbar, 't voor de dames en heeren moeilijk maakte stand te bieden aan de noodiging ten dans, die uit de Strauss-walzen sprak. Wat ditmaal bij zulk een grooten toevloed van bezoekers bijzonder goed verzorgd werd, was de garderobe of vestiaire, die zich over den grooten langen gang rechts van den hoofd ingang uitstrekte met een hank tot het neerleggen van het goed en met aller lei andere aanwijzingen, die ver warring of gedrang voorkwamen. In het hoofd-kiesdistrict Eist is de heer Van Basten Batenburg als lid der Tweede Kaïner herkozen ver klaard, als zijnde de eenige candidaat. Evenzoo werd in het hoofd-kies district Veghel gekozen verklaard de heer Van Vlijmen. AAU DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van liare doofheid en gerommel in de ooren door de Artifieieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunners- burt, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De heeren T. Van Daal, D. Schim mel en een koetsier van laatstge noemde zijn hedenochtend ternauwer nood den dood ontkomen. Deafsluit- boomen van den overweg op den Hooglander straatweg stonden open en niets deed vermoeden dat een trein in aantocht was. Toch was zulks wel het geval en werd het paard door den aansnellen den locomotief aan de borst gewond, de wagen kort en klein geslagen en kwamen bovengenoemde heeren als door een wonder met den schrik vrij. Het Zendingsfeest in het Lock- horster bosch is uitgesteld tot 2(3 Juli. In Pro"inciaal-blad no. 87 wordt aan de Burgemeesters in de provincie Utrecht kennis gegeven, dat m de gemeenten Bunschoten en Laag-Nieuukoop gevallen van mond en klauwzeer zijn voorgekomen. Bij de jl. Maandag ten Raad- huize gehouden aanbesteding le voor het maken van 50 schoolbanken en 4 schrijfborden met ezels voor de 11. B. School werd ingeschreven door G. Prins f 697, Chr. Lensing f 687 50, J. C van Eijbergen f642, J. van Rottenburg f618. J. van Dijkhuizen f 599, A. v. d. Fliert te Barneveld voor f540, A. P. F. Reeders te Amersfoort voor f 467. 2 het maken van eene keuken achter de woning van den hoofdagent van politie J. P. de Jager, ingeschreven door J. C. van Eijbergen voor f015, VV. II. Lensing voor f 613, A. van den Brink voor f 600, J. van Bottenborg voor f 573 Chr. Lensing voor f 568.45 en II. van Achterheigh te Amersfoort voor 1515. 3. het leveren en stellen van een ijzeren raster achter de wal bij de Ütrechtsche pooit ingeschreven door W. van den Donker f279, wed. J. Blok voor f275 en YV. Brouwer te Amersfoort voor f274 50. Aan de laagste inschrijvers wérden de werken gegund. Bij den Uitgever P. Noordholl to Groningen verscheen dezer dagen een zakatlas van Nederland bewerkt door den bekenden F. Biuins. Te recht verdient dit atlasje de praedicaten practisch en goedkoop Naast een gioot aantal plaatsen vindt nipn er in aVe spoor-, tram-, straat- en grintwegen, benevens de afstanden zoodat wandelaars, fietsrijders of reizigers hem slechts zelden te ver geefse!] zullen raadplegen. Het for maat vooral dat der gebonden exemplaren is zeer handig, terwijl de prijs, 25 cent ingenaaid en 35 cent in lieel linnen bandje, dit nuttige boekje binnen elks bereik brengt. Een oud-gediende. Dinsdag 30 Mei jl. arriveerde le Harderwijk een uit O.-I. terugkeerend detachement, waaronder de Afi ikaan- sche fuselier Jacobs, gerechtigd tot het dragen van het Èxpeditiekruis, de Kraton- en bronzen medalle Jacobs is een der Afrikanen, die in 1861 in onzen kolonialen dienst zijn gekomen. Ilij nam in 1874 deel aan de inneming van den Kraton, bleef daarna nog eenige jaren op Atjeh eu werd in 1882 gepensionneerd met f 200 's jaars. Van 1882 tot nu bleef hij in Indië, doch daar hij nu het verlangen te kennen had gegeven, om naar zijn geboorteland terug te keeren (zij be houden steeds aanspraak op vrij- eri overtocht), is hij naar Harderwijk ge zonden, om vervolgens naar Afrika terug te keeren. Eu alzoo ziet men hem door de straten flancercn, bewonderd door oud en jong. Soldatcncourant. Altijd nog dc Spaansclic schat graver. De beruchte Spaan; che schatgraver heeft thans zijn geluk eens te Tiel beproefd. Daar zou 840 duizend francs verborgen zijn, waarvan een derde uitgeloofd wordt aan dengene. die de dochter van den Spanjaard door het zenden van geld in staat stelt hij de opgraving tegenwoordig te zijn Aiucrikaansch. Onmiddellijk nadat bekend was dat Dreyfus het Duivelseiland zou verlaten, liet de Amerikaan Blessure, de man die vi oeger aan de Fransche regeering een bod deed voor de vrije beschik king over het eiland, zoodra Dreyfus afwezig was, van zich hooren. In een telegram van vierhonderd woorden wenschte hij Frankrijk geluk melden voorloopigen uitslag en herhaalde zijn aanbod van vroeger, er bijvoegende dat hij nu in staat was, door de groote aanvraag van toeristen zijn bod te vei Imogen. Blessuie wil tien duizend dollars betalen mits men hem ten minste 8 maanden in het onge stoorde bezit van het eiland zou laten. Behalve de vroeger genoemde mo derne inrichtingen, als hotels, obser vatoria enz. wensclit de heer Blessure er in Augustus een internationale tentoonstelling van zeevisschen te organiseeren. De oppassers en wach ters van Dreyfus zouden blijven om op bepaalde lijden lezingen te houden over het leven en de bewegingen van den balling. De heer Blessure heeft aan mevr. Dreyfus een hoogo som voor een of ander liefdadig doel geboden, mits hem met uitsluiting van ieder ander, gedurende acht maanden de gedenk schriften van haar echtgenoot ter hand worden gesteld, ten einde die op het eiland door de bewakers van Dreyfus te doen voorlezen, liet zeer uitvoerig uit- geweikt plan was vergezeld van een goed geteekende kaart in kleuren waarop alle inrichtingen voorkomen en deze ondernemende Amerikaan voor ziet zulk een toevloed van toeristen, naar dit" vroeger vergeten plekje, dal hij zelfs de bordjes «rechtshouden" en «dooiloopen" op do drukke pun ten niet vergeten heeft. Ecu milde gever. Onder het opschrift «Een schen king van een half millioen" bevatten Friesche bladen een bericht uit liet te Chicago verschijnende flollandsche blad «De Toekomst", volgens hetwelk de heer Frank il. Kuipers, lid dei- bekende lirma Siegel en Cooper te Chicago, aan zijn geboorteplaats Ak- krum eene som tot dat bedrag heeft geschonken. Voor dit kapitaal, zoo wordt verder gemeld, zal te Akkrurn een oude mannen- en vrouwenhuis worden ge slicht en in stand gehouden, terwijl de heer Kuipeis zelf dit jaar in Friesland komt om den benoodigden grond te koopen en de stichting vooi te bereiden. De heer Kuipers, evenals zooveel anderen naar Amerika geëmigreerd om daar zijn fortuin le zoeken, is blijkbaar beter dan menigeen daarin geslaagd. Hij is nu mede-eigenaar van de bazars der firma Siegel en Cooper te NewYoik en Chicago, in welke etablissementen meer dan 5000 bedienden moeten werkzaam zijn. Thans, op middelbaren leeftijd, wordt hij in het land van den dollar tot de milionairs gerekend. Koningin cn herdersknaap. Onder de veie anecdoten die op t' oogenblik door Engelsche bladen naar aanleiding van den tachtigsten geboor tedag van Koningin Victoria uit het leven van II M. verteld worden, komt ook de volgende voorToen de onge huwde koningin op een morgen in de omgeving van Balmoral op een heer lijk veld haar schildersezel had ge plaatst en ijverig aan het schetsen was, kwam een herdersknaap met een kudde schapen haar kant uit. In zijn Schotsch dialect riep hij de liooge schilderes toe zoo gauw moge lijk op zij te gaan, opdat de schapen zouden kunnen passecren. Natuur lijk werd hiervan weinig notitie ge nomen. «Halloo, leddies, wull ye gang bi ulde de jongen zoo hard hij kon en dreef zijn blatende pupillen tot vlak bij de koningin. «Weet je wel tot wie je spreekt?" vroeg de hofdame der koningin. «Dat weet ik niet, en dat kan mij ook niet schelen. Maar dit is de weg voor mijn schapen," antwoordde de herder op weinig holTelijken toon, «Nu je schapen zullen toch wel voor de koningin van Engeland op zij kunnen gaan", hervatte de »lady-in-waiting glimlachend. De knaap monsterde nu met zijn blik de koningin, die rustig was blijven zitten en zeide op minachtende toon: «Nu dan kon ze zich ook wel anders kleeden, dan weet men ten minste direct flat zij de koningin is." En mopperend ging hij met zijn viervoeters een anderen weg. Alcohol cn misdaad. Op liet 2e nationaal congres voor geheel-onthouding deelde mr. D. R. baron Van Lijnden mee, dat bij de afrondissements-rechtbank te Arnhem van Febr. '98 tot tot Maart 1.1. 754 strafzaken waren behandeld, waarvan 224 ontstaan waren uit het misbiuik van sterken drank. Spreker bezocht in '98 in de cellulaire gevangenis le Arnhem 1S4 mannen; daarvan waren 76 door drankmisbruik tot hun mis drijf gekomen. Volgens den directeur der gevangenis moet dit cijfer veel hooger zijn en wel 90 pet. der ver oordeelden bedragen. Ook in andere landen merkte, men een nauw ver band op tussclien het aantal misda den en het alcoholverbruik. Merk waardig is ook, dat overal, waar de drank verbannen wordt, het aantal misdrijven sterk vermindert. Wanneer zullen we dat in ons land kunnen constateeren Een geverfde luitenant. Een jong luitenant van het Rus sische leger was onlangs de held van een zeer eigenaardig avontuur. De jeugdige zoon van Mars maakte sedert eenigen tijd de dochter van een schil der te Moskou het hof, doch papa, die wel begreep dat die verliefdheid nooit tot iets ernstigs zou leiden, vei bood hem den toegang tot zijn huis. Op dit verbod werd echter minder gelet, en toen de oude heer eindelijk het geduld geheel had ver loren, besloot hij zich van den las- tigen klant te ontdoen en wel op een origineele wijze. Trots zijn wanhopi- gen tegenstand, pakte hij den jongen man heet en doopte hem in een pot met verf. Nadat hij deze operatie nog eenige malen herhaald had, liet hij den armen stakkerd loopen. Buiten zich zelf van woede, vloog de luitenant naar huis en was uren lang bezig de glanzende verf van ge zicht en handen te verwijderen. Maar het was vergeefsche moeite, de verf bleek van heugelijke qualiteit te zijn en de kleur bleef Alzoo wonderlijk verkleurd liet de luitenant zich nu bij den gouverneur-generaal van Mos kou aandienen, die hem natuurlijk eenigszins vreemd aankeek. Toen hij echter de oorzaak van 's luitenants ongelukkigcn toestand had vernomen, liet hij onmiddellijk den schilder h len en beval dezen op strengen too: den jongen man zijn natuurlijke gelaats kleur weer te geven. Maar trots ant woordde de «kunstenaar", dat zijn verf volgens een nieuwe vinding ge mengd en «waterproef" was; zoo gauw ging ze er niet meer af. De luitenant is daarop ziek van woede geworden, daar hij nu als uithangbord voor den schilder dienst doet. Op 't oogenblik is hij in chemi sche behandeling. Toch zal het nog wel eenige weken duren, voor hij zijn gewone tint van melk en bloed weer terugkrijgt. De schilder kan tevreden zijn, want de luitenant kijkt zijn dochter niet meer aan. Ad vertintiën. gemeubileerde zit/ ou slaap kamerKefst rnet-pt-nsion. Opgave vau lïonditiën, bureau dezer courant.1**- - Tegen 1 September (R>wordt voor een 17-j arig jongmejisch vau--netten huize, Kostkiflïoiig gezocht/ met genot van vrije kamer/liefst bij eeli onderwijzer of lecraar. Aanbiedingen met opgaaf van prijs worden onder lett. J. D. ingewacht aan bet Bureau dezer Courant. goeden stand 'wordt v'oor plaatsing van e(jn' net lioiiteijj gebouwtje, diencild als werkplaats voor een .-lieer. Aan binëf'Ts o10 bureau van dit blad.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2