BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Met den gewonen trein van ld.39 van Amsterdam kwam giste ren te Apeldoorn aan Z. II. de vorst Von Reuss, om een bezoek te bren gen aan H. M. de Koningin op Het Loo. Z. H. werd aan 't station ver welkomd door H. Ms. adjudant luit. kolonel jlir. Van der Pol, en den bur gemeester van Apeldoorn. Nederland en Transvaal In de Nieuwe Arnh. Ct. heeft de lieer H. Pyttersen Tz. een Open brief aan den minister van buitenlandsche zaken geschreven. Hij stelt daarin de vraag of Neder land lijdelijk moet toezien, als Enge land oorlog tegen Transvaal begint en toelaten dat een oorlog, vreeselijker dan ooit, zal worden gevoerd, 0111 te eindigen met den ondergang en de heele vernietiging van een klein volk van burgers, onze taal sprekend, loten van onzen stam? In de Ontwerp Conventie van de vredelievende schikking van interna tionale geschillen verplichten de mo gendheden zich, gebruik te zullen maken van de bemiddeling van een of meer der bevriende mogendheden. Deze hebben het recht hunne bemid deling uit eigen beweging aan te bieden, terwijl de uitoefening van dat recht nooit beschouwd kan wor den als een onvriendelijke daad. Is niet het tijdstip thans aange broken, gebruik makend van dat recht, de bemiddeling llarer Majes- teits regeering aan te bicden in het geschil tusschen Groot-Brittannië en de Zuid-Afrikaansche Republiek? En gesteld dat de Rritsche regee- ring den moed vindt uwe bemidde ling af te wijzen, zal dan uw optre den in naam van Neêrland's .Konin gin ten behoeve van den zwakkere niet strekken het geweten van het Britsche volk te doen ontwaken, kracht te geven aan liet protest dat zich reeds nu laat hoorenzal dan niet de openbare meening in de ge heel beschaafde wereld zich luide vei klaren tegen zoo groot een on rechtzal niet Engeland's grijze vorstin weigeren goed te keuren een daad, welke door al wie waarheid en recht lielheeft, als een schand daad wordt gebrandmerkt? Veiligheid op de spoorwegen! Ook de inspectie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij heeft thans bij afzonderlijke instructie ter kennis van het personeel gebracht, dat is afgeweken van de bestaande voorschriften voor de behandeling van de doorgaande luchtdrukrem en van de noodrem en dat het bekend is, (spooi wegongeluk te Vlissingen tot welke noodlottige gevolgen zulks kan leiden. Een stationschef moet geen sein tot vertrek geven en een hoofdcon ducteur moet dat niet overnemen zonder bepaald oveituigd te zijn dat de geleiding doorgaande is, d.w.z. dat de kraan van de machine en van alle rijtuigen in den juisten stand staat. Niet alleen op het beginstation moet hierop worden gelet, doch ook op alle stations moet hierop worden gelet en ook op alle stations waar voertuigen zijn, in of uitgezet of waar van machine voor den trein wordt verwisseld. Proefnemingen moe ten geschieden met medeweten van den machinist. Wanneer er een defect blijkt, moet de hoofdconducteur dadelijk den machinist waarschuwen. Indien lucht in de treingeleiding voorhanden is, moet de hoofdconduc teur den trein dadelijk stoppen door middel van de kraan in den bagage wagen en indien dit onmogelijk is op andere wijze trachten den machi nist te waarschuwen. In elk geval moet zoo spoedig mogelijk de kraan tusschen de loco motief en den trein geopend worden. Voorts wordt bepaald dat teneinde te kunnen nagaan of de machinisten steeds zorgen voor voldoende lucht- spanning in de treingeleiding op de treinen waarop de lichtdrukrem in werking is, de hoofdconducteurs op de treinrapporten aanteekening moe ten houden van den druk in bedoelde leiding aangegeven door den mano meter in den bagagewagen. De opneming van dezen druk moet plaats hebben 1". eenige minuten na vei trek van de stations waarde trein is samengesteld of van samenstelling veranderd is; 2° eenige minuten voor het einde van den rit. De opvolging van deze instructie wordt door de inspectie het trein en machinepersoneel zeer ernstig aanbevolen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De eerste luitenant M. Tijdeman van het 5e Regiment infanterie wordt gedetacheerd bij het Ie Regiment Vesting-Artillerie om den Cursus bij genoemd Korps te volgen. Bij het 5o Regiment infanterie zijn door den kolonel regiments-com mandant bevorderd tot korporaal, de soldaten W. van Nahuijs en A. H Materman en de tamboer H. G. Wolf en tot reserve-korporaal de adspirant vaandrig J. de Kroes. De kolonel commandant van het 5e Regiment infanterie heeft bepaal dat tijdens de warmte tusschen 10 uur s' morgensen 4 uur s' middags niet mag worden uitgerukt, en dat slechts de hoogst noodige kleine diensten mogen worden verricht. Vooits dat het uitrukken van den troep zonder ransel om en zonder ijzerwerk en de patroontasschen en met linnen kleeding moet plaats hebben. De jongeling B. Hoeven heeft eene verbintenis aangegaan als ad- spirant-vaandrig voor het Reserve kader bij het 5e Regiment infanterie. Na r uim 7 jaar als hulpbesteller dienst te hebben gedaan aan liet post kantoor alhier is 11. Hemmers j Donderdag tot brievenbesteller aan gesteld. Kapt. W. H. van Terwisga van het 5e Reg. infanterie is bij Kon. besluit in zijn rang overgeplaatst bij den Generalen staf. Op de tentoonstelling van land bouw gehouden van 18 tot en met 21 Juli te Middelharnis, waaraan tevens was verbonden een uitgebreid programma voor pluimgedierte en konijnen, behaalde onze stadgenoot den heer J. C. A v. Wamelen, met hoenders, de le pi ijs voor klasse Krui singproducten Plymouth Roks, 2e prijs wit Wyandottes, 2e prijs be nevens twee Z. E. V. en twee E. V. M voor Krulhoenders; voor duiven eerste prijs Pauwstaarten witZ.E.V. zwarte Eksterduiven, voor konijnen Z. E. V. Onze stadgenoot de bekende hoen derliefhebber G. Muis fungeerde als lid der jury. Woensdagavond jl is in de vergadering van de zangvereeniging «Zang Veredelt« lot voorzitter ver kozen de penningmeester de heer T. v. d. Blink. De heer M. Snijders weid tot penningmeester benoemd. Programma der muziekuitvoering, Zondagavond te half acht op het ten as van sAmicitia" te geven door de stafmuziek van het 5e ïegiment in fanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. »Der schneidige Marine Lieutenant", MarschVon Kloss. 2. Concert OuvertureKalliwoda. 3 »Auf Glückes Wogen", Walzer Waldteufel. 4. Fantaisie de l'opéra »Lakmé" L Délibes. 5. Ouverture de l'opéra >Zampa ou la Fiancée de marbre" Hèrold. i. a. Romance Svendsen. b. JiLa Sérénade" Valse Espagnole. Metra. 7. »Die Kaiserparade"Eilenberg. Introduction, Anmarsch der Truppen 2. Die Kavallerie. 3. Die Artillerie 4. Trommler und Pfeifer 5Die Infanterie Delilinnarsch. 6. Ankunft de3 Kaisers. 7. Parade Marsch a Infanterie b Ka vallerie und Artillerie. Finale. 8. nMeijerbeeriana". Grosze Fantaisie Arth. Seidel. Dr. H. E. Oorl, Remonstrantsch predikant te Utrecht, hoopt aanstaan den Zondag voor te gaan bij de Gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier. Bij Kon. besluit is benoemd tot inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hooge- zand de heer F. P. Wetlimar, waar nemend inspecteur derzelfde middelen alhier. De ambtenaren ten Stadhuize zijn druk bezig met de vei nummering der huizen. Zijn we goed ingelicht, dan moet deze arbeid vóór 1 October voltooid zijn. De wijkletters zullen, indien de Gemeenteraad zulks goedkeurt, ver dwijnen en tevens zal een eind ge maakt worden aan aanduidingen als I 133 bis d 12, enz. Majoor A. A graaf Van Limburg Stirum, delachements-commandant van het Ie regiment huzaren alhier, is bevorderd tot luitenant-kolonel bij het 3e regiment te 's-Gravenhage. Tot Leeraar-Directeur der op te richten ambachtsschool te Wage- ningen is benoemd de Heer C Mol, opzichter bij de Genie, werkzaam alhier bij den bonw van de gymna stiekzaal, Infanterie kazerne. De heer J. E. Schmilz Jr., directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier, heeft, naar men ons mededeelt, legen medio November ontslag gevraagd uit 's Rijks dienst. Bij het Woensdag en Donderdag 1.1. gehouden examen voor hoofdakte te Deventer, slaagde o.m. de heer P. Brandsen, oud-leerling der R K. Normaalschool alhier. Leusden. Op de jongste algemeene vergadering der Afdeeling Boeren bond waren weinig leden opgekomen, en toch kwam er eene belangrijke zaak aan de orde Het vorig jaar werd het aankoopen van benoodigd- heden aan het Bestuur van den Cen- tralen Bond te Utrecht opgedragen met meerderheid van stemmen is thans besloten de aankoopen van bcnoodigdheden voor zich zeiven te doen. Iemand, die voor miljonair wil "lecren". Een zestienjarige Duitsche knaap zond den volgenden brief aan hel bankiershuis van gebr. Rothschild te Frankfurt a/M., die echter onbestel baar bleek daar de op het adres ver melde firma te Frankfurt niet bestaat. Om der wille van de curiositeit deelen we hier den brief mede Zeergcachten heer Rothschild, Hierbij ben ik zoo vrij u beleefd te vragen of u ook een leerling kunt gebruiken om miljonair te worden, daar ik hiertoe grooten lust gevoel. Sedei t Pasch n 1896 ben ik hier in Lüdensclieid, om het kuipen teleeron. Maar inplaats van kuipen moet ik kisten maken, waarin ik heelemaal geen liefhebberij heb. Nu is mij door een goeden vriend aangeraden voor miljonair te Ieeren. Het is nu nog tijd met mijn ambacht uil te scheiden om het vak van miljonair te beginnen. Ik ben op het oogen- blik 16 jaar, gezond en zonder Lichaamsgebreken. Zoo u misschien bereid mocht zijn mij een betrekking als miljonair aan te bieden, dan is het mijn ernstig voornemen die naar mijn beste vermogen te vervullen. Zonnesteek. De uitwendige verschijnselen bij zonnesteek zijnbrandende dorst, grnote vermoeienis, duizeligheid, zwakke pols en roode, drogo huid. In dergelijke gevallen is de eerste voorwaarde, dat de lijder zoo rustig mogelijk op een koele plaats gelegd wordt. De kleeren moeten geopend worden, en men geve den patiënt water. In vele gevallen komt dan spoedig herstel. Let men evenwel liet op deze teekenen, dan gebeurt het licht dat de zieke het bewustzijn verliest. De ademhaling versnelt dan, teiwijl de pols zeer verflauwt. Al spoedig ontstaan koortsachtige rillin- en en gelaatverwringen, en dan is 't gevaar groot, dat een harts- of longverlamrning aan het leven van den zieke een einde maakt. Men zij dus op zijn hoede en passé zoo spoedig mogelijk bovengenoemde middelen toe, indien geen dokter bij de hand is, die in elk geval geroepen moet worden. Is bewustheid ontstaan dan kunnen de gevolgen doodelijk zijn. Goedkoope bloemkool. 't Schijnt dat de bloemkool dezer dagen geen geld kost. De «Residen tiebode" schrijft: Een tuinder gaf zijn knecht een mand bloemkool cadeau. De mand was ruim vol, zoodat er af en toe een kool afviel. De man zag het, maar liet ze eenvoudig liggen, ze waren hem het oprapen niet waard. Een ander tuinder had een fermen hoop bloemkool in de schuur liggen, uitstekend, maar niet groot genoeg voor de Amsterdamsche markt. Hij zond een boodschap naar de knechten van de waschinrichling «Eigen Hulp", menschen met huishoudensze moch ten een goeden voorraad gratis komen halen. «Eén, zegge één, wilde wel een partijtje meenemen, de anderen zouden komen, als de tuinder er nog saucisse bij gaf. Uit een der feestbladen in de provincie Groningen Laat vreemde heerschzucht 't oog dan wenden, Die reeds van ver den schepter zwaai, Wij zullen steeds de spreuk aanwenden, Die altijd luidt«Je maintiendrai." Nog eensis men onwillekeurig geneigd bij zooveel fraais uit te roepen. Een milicien, pas een paar dagen in dienst, komt op straat een oveiste tegen, doch passeert dezen zonder hem liet militair saluut toe te bren gen. De overste houdt hem staande en zegt: «Zeg eens man, waarom groet je me niet?» De milicien, een goedhartig boertje, ziet den overste aan en antwoort «Wel mien goeie menscli, waarom zol ik ouw groeten, ik hé geen ken nis an oe.» Historisch Afschrikwekkende cijfers. Als de te 's Gravenhage zetelende vredesconferentie tot de overtuiging wil komen van de noodzakelijkheid, dat een verandering in de tegen woordige krijgstoerustingen dringend geboden is, behoeft zij zich slechts te verdiepen in de cijfers, welke de sterkte der Europeesche legers aan geven. Deze zijn: T,?8~edige Oorlogssterkte Duitschland 579,828 5.000,000 Frankrgk 572,290 4,053,000 Rusland 887,000 4,556,000 Oostenr.-Hongar. 354,300 1,872.000 Italië 299,608 1,509,000 Engeland 309,474 870,711 Nederland 66,149 220,000 België 51,063 229,384 Denemarken 60,000 Rumenië 49,200 200,000 Servië 12,600 337,500 Uit deze getallen kan men eenige gevolgtrekkingen maken. In de eerste plaats, dat Duitschland het grootste leger op oorlogssterkte bezit en dat zijn staande leger slechts door dat van het reuzenrijk van den czaai wordt overlroden. Maar er volgt ook uit, dat de eerstvolgende oorlog waarin, laten we aannemen, alleen de Driebond (Duitschland, Oostenrijk en Italië) en de Tweebond (Frankrijk en Italië) gewikkeld zullen worden, ongeveer 17 millioen menschen op het slagveld zal zien. Een algemeene Europeesche oorlog zou 19 millioen menschen tot bloedigen moord en doodslag tegen elkaar opzetten. Hoe zal deze reuzenmassa aangevoerd, hoe zal zij gevoed worden Jaarlijks zij in Europa 3,142.000 jonge mannen aan den landaibeid onttrokken. En voor het nationale vermogen der volken gaat niet alleen de arbeidskracht, maar ook het on derhoud voor deze 3 millioen krach tige mannen verloren, afgezien nog van de kosten van uitiusiing (klee ding en bewapening). Bij het be schouwen van bovengegeven getallen zal inen eenigzins een helder begrip krijgen van de verdienste, op welke die eeuw zich zal mogen beroepen, waarin het gelukt, de wereld van het oorlogsgoraas en daarmede ook van de oorlogslegers te verlossen. Teckeiicn (les tijds. De strijd tegen het gebruik van alcoholhoudende dranken wordt hoe langer hoe algemeener. Noorwegen staat in ons werelddeel aan de spits, Engeland telt onder zijne bevolking reeds eenige miljoenen onthouders en in ons land is de publieke opinie in de laatste jaren ook niet weinig veranderd. Frankrijk liet op dit ge bied tot dusver nog niet veel van zich hooren, doch ook daar zal de strijd nu waarschijnlijk krachtig wor den aangebonden. In het dep. Fi- nisterre toch, waar veel misbruik van steilten drank wordt gemaakt, hebben 68 geneeslieeren een verklaring ge publiceerd, waarin zij wijzen op de nadoelige gevolgen van het gebruik van alcoholische dranken, zoowel voor de openbare gezondheid als voor de welvaart des land. Zij zeggen o. a «Ons geheele ras wordt in de naaste toekomst niet vernietiging bedreigd, als de openbare meening niet er van doordrongen wordt, dat alcohol, in welken vorm ook, vergift is, en dat het geregeld gebruik, zelfs bij men schen, die nooit beschonken zijn, het organisme verslapt en het lichaam buiten staat brengt om met goed gevolg zelfs lichte aanvallen van ziek ten te weerstaan." Bij het station te Eist is gis teren (Vrijdag) een grinttrein ge- deralleerd. De locomotief, tender, goederenwagen en zeven grintwagens iggen op en door elkander. Drie personen zijn licht gewond. De oor zaak is onbekend. De lijn is versperd. De reizigers stappen over. Verscheidene werklieden zijn bedolven bij eene instorting in de mergelgroeve van Tancarville. Eenige werden spoedig geredook zekei e Pouchin, die begraven was, werd na 22 uren nog levend te voorschijn gebaald. Pouchin stond recht en was tot aan de borst in de puinen begraven. Zijn hoofd bleef vrij, door dat een groole steen juist boven hem was vastgeraakt. De redders moesten op hun buik naar hem toe kruipen en hein met do handen uit graven. Pouchin had vooral geleden van de koude. Een der bedolvenen, zekere George, ligt onder een massa van 40.000 kil. puin. Aan redding is niet te denken, want er zullen minstens drie weken noodig zijn om hem te bereiken. Droevig ongeval. Van den trein, die te ruim 10 uur 's avonds uit den Helder te Alkmaar arriveert, ging ter hoogte van de biug over het Noord-Hollandsche kanaal een der portieren open door onbekende oorzaak. Een 14-jarig meisje uit Heer Hugowaard, dat tegen het portier zat, viel uit den trein en werd, hoewei niet overreden, door den val zwaar gewond. Juist was ook de trein naar Hoorn in aantocht, en zeker zou de ongelukkige vermor- seld zijn als niet de machinist het ongeval bemerkt had en terstond stopte. Zij werd naar iiet Zieken huis te Alkmaar vervoerd. Een lang leven. Volgens dr. Curtis, professor in de bacteriologie aan de universiteit van Chicago, is het onze eigen schuld zoo we geen duizend jaar oud worden. Volgens dezen geleerde kan ieder een dergelijken Methusalemiaan- schen leeftijd bereiken, als hij maar geheel wil leven naar de voorschrif ten der hygiène en der wetenschap. Het garische geheim van een lang leven is liet vernietigen van alle pa rasieten, bacteriën, enz. Curtis heeft aan den heer Carnegie, een der grootste induslrieelen, om een bedrag van 50 miljoen dollars verzocht, ten einde een instituut voor hygiène en de studie der bacteriolo gie tot nut der menschheid op te richten. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 13 tot en met 19 Juli. Geboren: Margaretha Antonia, d. van G. Groenestein en W. Smink. Helena Maria, d. van H. H. Enkelaar en T. Kits. Bernard en Anna Wilhelmina, z. en d. van D. Kamperman en A. Renes. Megchelina Antonia Theodora, d. van M. Janssen en E. E. van der Kolk. Baren- dina "Wilhelmina, d. van G. Lensink en P. van Moorselaar. Eugenie, d. van E. C. van Wfiaarda en G. van Drie. Albert, z. van H. van de Hoef en H. Walet. Johannes, z. van M. Kok en C. E. Hermans. Da^vid, z. van L. Hil versum en B. Nabarro. Cornelis, z. van A. de Graaf en M. van Dasseler. Petrus, z. van L. Lablans en C. Veenendaal. Ondertrouwd: J. Da velaar en J. Hop. J. van Goor eii H. A. Maters. Getrouwd: A. Davidson en R. Klein. O. Stichter en H. G. de Smalen. W. Bakker en C. Pouwen. J. H. van Dalen en N. Vetkamp. Overleden: Jacobus Hendrikus Tijssen, lm. Antonetta de Koning, 66 j. echtg. van F. E. Marijne. - Jacobus Hoogland, 74 j. wedr. F. van Nimwegen. Johanna Gettje Adriana Veenstra, 9 m. Antonius Oostveen, 6 m. Hoogland. Geboren: 19 Juli. Hendrika dochter van W. van Gulik en A. ten Hoven. Leusden. Geboren: 17 Juli. Jan Willem, z. van Geurt van de Hee en Jannetje Schut. Overleden: Willempje van Schaik, oud 81 j. wed. van Steven Kerkhof en Peter Hoogland. Woudenberg. Geboren14 JuU. Maria Cornelia, d. van Cornelis van Dijk en Maria Elizabeth van Lunteren. 19 Janna, d. van Jan Dirk van de Lagemaat. en Gijsje Rijksen. 20 Peter, z. van Peter Pol en Mar- retje Veer. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 21 Juli 1899. Tarwe f O.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen 10.alO.Peren 10.5100.— Nieuwe aardapp. 10.00 a 10Zandaardapp. 12.50 a 13 50 Hoeudereieren 13.00 a 13.50 per 100st. Eenden 10.a 10.Boter 11.10 a 11.30 per kilo. Mar garine 10a 10.Zoetein. kaas 0.10.— tippen 10.60 a 11.00 Kuikens 10.— a 10.—Piep kuikens 10.30 a f 0.60 Ganzen 10.10.Eenden 10.60 a 1 0.90 p. st. Jonge 10.— a 10.—Hazen 10.a 10.Wilde konijnen 10.00 a 10.00. Tamme 10.30 a 1.080 Duiven 10.40 a 10.60 paar. Magere rarkens 110.11.8—Zeugen 130.1 45. Biggen 16— a 17.00 Schrammen 1 00.—a 100. Vette koeien 1000.a 1000.Guste koeien 1 00.— a 1000— Kallkoeien 1000 a 1000.— Kallvaarzen 1 00.a 1 00.Os 1 000.a 1000.Pinkstieren 1000,a 1000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 00 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 150 heet. Zandaardappelen 60000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vee: 8 magere varkens, 200 biggen en 20 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2