BUITENLAND. BINNENLAND. betaalt men niets meer dan daar, waar de gemeente zich beijverd heeft alles goed in orde te hebben. Dat in het laatste geval de maatschappijen niet weinig worden bevoordeeld, wordt somtijds ook door haar erkend als het flink optreden van de brand weer haar een of tneer duizenden in kas heeft doen blijven, dan beloonen zij zulks door een bijdrage van vijftig of honderd gulden ter beschik king van den burgemeester te stellen, maar zulk een edelmoedigheid is nog zoo zeldzaam, dat zij dan in alle couranten wordt vermeld. Dat in deze ik zal maar zeggen regeling, iets zeer onbillijks ligt, behoeft niet nader te worden aange toond, Toch, het monopoliseeren van de brand-assurantie door de gemeente zou, nu het particulier bedrijf zulk een omvang heeft verkregen, op groote inoeielijkheden stuiten; ik weet niet of dat stelsel, werd het ergens ingevoerd, wel door de hoogere autoriteiten zou worden goedgekeurd. Een andere vraag, die ik weieens aan het oordeel van bevoegden zou willen onderwerpen, is deze, of het niet mogelijk zou zijn een deel van de kosten der brandweer, met het doel om haar zooveel te verbeteren als de omstandigheden toelaten en ook de manschappen behoorlijk te bezoldigen, op te leggen aan de ter plaatse werkende maatschappijen, in den vorm eener retributie even redig aan de piemies. Zeker zouden zij in dat geval ook de premies verlioo- gen, maar dan hadden we in elk geval dit gewonnen, dat de kosten door de belanghebbenden zeiven wor den gedragen, terwijl de onderlinge concurrentie der assuradeurs wel zou zorgen, dat de verhooging tot een minimum bleef beperkt, misschien nauw melkbaar zou zijn. In afwach ting van een soortgelijke verandering zou het stelsel der onderlinge ver zekering, in sommige gemeenten is liet toegepast en werkt het voor treffelijk, men zie bijv. in de Becm- sler, ernstige oterweging ver dienen. W. F. Dreyfus. De Figaro maakt nog een brief openbaar die Dreyfus aan majoor du Paty de Clam, den 20en April 1895, dus kort na zijn aankomst op het Duivelseiland heeft geschreven. MajoorNa mijn veroordeeling zijt gij mij namens den minister van oorlog een bezoek komen brengen 11; heb u toen opnieuw verzekerd dat ik onschuldig was, en dat ik den brief waarvan men mij beschuldigde de schrijver te zijn, niet had geschreven. Gij hebt mij toen, uit naam van den minister beloofd, het onderzoek te laten voortzettengij hebt mij voorts uit uw eigen naam beloofd mij er kennis van te geven als zich een feit voordeed waardoor twijfel zou rijzen aan mijn schuld. Een gegeven woord is heilig voor den soldaat. Krachtig door mijn on schuld, wacht ik op de vervulling van uw belofte." Sedert eenige dagen loopt het ge rucht dat generaal Mercier voor den krijgraad te Rennes verklaren zal, dat op den dag na de arrestatie van kapitein Dreyfus, graaf v. Minister bij hem gekomen is om hem te zeg gen »Ja het is waar dat Dreyfus ten onzen bate stukken heeft gele verd, maar als gij melding maakt van hetgeen ik u zeg, zal ik u een démenti geven." De Figaro zegt, dat zij die mede- deeling volstrekt onwaarschijnlijk acht. Het komt ons onnoodig voor, zegt het blad, nadruk te leggen op het onmogelijke, in materieel en in moreel opzicht, van een dergelijke verklaring; zoowel wegens de plechtige en her haalde verklaringen van de Duitsche regeering, dat zij noch rechtstreeks noch zijdelings ooit eenige betrekking gehad heelt met kapitein Dreyfus, als om de formeele verzekeringen van Casimir-Perier, Hanotaux, Dupuy en Darthou naar aanleiding van de mede- deelingen van de Duitsche regeering in 1894, alsook om het langdurige stilzwijgen dat dan door generaal Mercier over een onderhoud van dien aard in acht genomen zou zijn. Door daarop nader in te gaan, zouden wij den schijn aannemen, waarde te hechten aan een onnoozel- heid, zoo verregaand, dat zelfs de heer Quesnay de Beaurepaire aai zelen zou, ze voor goede munt op te nemen. Wij zijn overtuigd dat generaal Mercier nooit het belachelijke plan heeft gehad dat men hem toeschrijft. Naar de Lanlerne meldt, is hel mogelijk dat de eerste zitting van den krijgsraad te Rennes nog niet aanstaanden Maandag wordt gehouden. Zoowel liet openbaar ministerie als de verdedigers krijgen eerst inzage van het geheime dossier bij de opening der terechtzitting en kunnen hun aanteekeningen daaruit maken in de raadkamer, in tegenwoordigheid van den voorzitter van den krijgsraad. Dit zou wel nog een paar dagen in beslag kunnen nemen, zoodat de getuigenverhooren dan later dan Maan dag zouden beginnen. Verleden week is een Finsch comité naar Amerika gegaan om opNewfound- land en in Canada te zoeken naar streken die geschikt zijn voor de Finnen die hun vaderland verlaten. Het comité is noode overgegaan tot dezen stap. Het had gehoopt dat er nog altijd iets gebeuren zou, dat de gemoederen tot kalmte bracht, en liet vreesde door zijn gang naar Amerika de landverhuizers nog aan te moedigen. Maar ten slotte, toen het inzag dat de landverhuizing on danks vermaningen en raadgevingen niet tot stilstand kwam, schoof het de laatste aarzeling op zij. De Finsche boeren willen niet onderdrukt worden zij willen vrijheid en recht, en ze hopen die te vinden in Noord-Amerika. Natuurlijk zijn het meest de krachtigste, beste ele menten die om die reden het land verlaten, en hun vertrek is een groot verlies voor het toch al schaars be volkte land. En men kan op zijn vingers narekenen dat de landver huizing nog aanmerkelijk toe zal nemen, als de Russische regeering met het legerontwerp van den Fin- schen Landdag geen genoegen neemt en Finland haar eigen onuitvoerbare ontwerpen opdringt. Dan moet men een ware volksverhuizing duchten, en hoe kan men die tegenhouden? üm nu te maken dat althans do landverhuizers goed terecht komen, niet verstrooid raken en hun natio naliteit behouden, heeft zich het ge noemde comité op weg begeven om geschikte streken uit te zoeken. Een moeilijke en weemoedige taak zegt de N. R. Cl., waaraan wij dit bericht on tl een en. Van Zaterdag 5 tot Maandag 7 Augustus worden ten paleize liet Loo verwacht de Groothertog van Saksen en de Hertogin van Mecklen- burg-Schwerin, met gevolg. De vorige week is te Amster dam een vergadering gehouden van handelsreizigers om te over leggen of er ook verbetering is te brengen in den toestand der spoorwaggons 3e klasse op de Staatsspoorwegen die onvoldoende gereinigd worden en vooral op het noordernet zich door vuilheid onderscheiden. Blijkens het ter 56ste algemeene vergadering der Ned. Vereeniging tot atschaffingvan Sterken Drank, te Zwolle gehouden, uitgebrachte verslag telde de vereeniging aan het einde van het vorige jaar '2100 leden en bedroeg het aantal afdeelingen 51. Van H. M. de Koningin was een gift van 750 als steun voor de vereeniging ont vangen. Tot leden van het hoofd bestuur werden gekozen de heeren dr. Delhez, mr. D. A. van Eek, D. van der Heide en mevr. Mendels- Stokvis, terwijl tot redacteur van De Volksvriend werd herbenoemd de heer P. van der Meulen. De eerstvolgende buitengewone ver gadering zal te Amsterdam gehouden worden. Revisie in strafzaken. Naar aanleiding der wet van 14 Juli 1899 schrijft het Handelsblado.o. «Ieder weet, dat van deze kers- versche wet aanstonds zal worden gebruik gemaakt in de zaak der ge broeders Hogerhuis. Hetgeen in de laatste dagen bij het geding tegen mr. Troelstra bekend is geworden, toont hoe uiterst moeielijk het zal zijn in deze zaak het ware van het valsche te onderscheiden en na te gaari wanneer sommige getuigen al dan niet de waarheid hebben gezegd. Moge het den Hoogen Raad gelukken die knoop te ontwarren, zoover hij het voorloopig onderzoek noodig zal zijn." Daarop laat het Weekblad van het Recht volgen Wij helpen dit het Handelsblad wenschen, maar wij vreezen, dat bij lijnrecht tegenover elkander staande onbeëedigde verklaringen omtrent de als nova aan te voeren punten, het voor den Hoogen Raad uiterst moeie lijk, zooal mogelijk zal zijn den «knoop te ontwarren," De groote en onver gefelijke fout der nieuwe wet, waar door zij den Hoogen Raad een onderzoek opdraagt, zonder dezen de noodige mid delen te verschaffen om het volle licht der waarheid ovei het te on derzoeken punt te doen opgaan, zal zich vermoedelijk reeds dadelijk doen gevoelen in de zaak dergebr. Hogerhuis. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De verjaardag van II. M de Koningin-moeder werd jl. Woensdag ook hier ter stede met opgewektheid gevierd. Hel garnizoen hield eene groote parade op liet terrein aan den Leus- derweg, uit tal van woningen wap perde de nationale driekleur en het carrillon deed behalve de volksliederen tal van vroolijke wijsjes liooren. Ook de muziekuitvoeringen des avonds door den stafmuziek van het 5o liegt. Inf. op -het torras van «Amicilia" en door «Caecilia" op den Hof gegeven, werden door een over- tali ijk publiek bijgewoond. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 8 Augustus 1899, des namiddags ten l'/j ure. Punten van behandeling: 1. Onderzoek der geloofsbrieven van nieuw gekozen raadsleden. '2. Benoeming van eene onderwij zeres aan de openbare lagere school le soort voor meisjes. 3. Vaststelling der jaarwedde van de te benoemen onderwijzeres. 4. Verhooging van jaarwedden van eenige onderwijzers. 5. Benoeming van een tijdelijk leeraar in geschiedenis en aardrijks kunde aan de inrichtingen voor lioo- ger en Middelbaar onderwijs. 6. Benoeming van drie tijdelijke leeraren le in natuur- en werktuig kunde, 2p in de Hoogduitsche taal en letterkunde; 3e in Geschiedenis en Nederlandse!) Midd. ond. 7. Ontwerp-verordening regelende de verdeeling der gemeente in wijken en het nummeren der gebouwen. 8. Benoeming van '2 regentessen van het burgerw eeshuis, wegens perio dieke aftreding van Mevr. de Jong- Geei lings en Mevr. Reijnders-Calkoen uit de voordracht van het College van regentessen. 9. Benoeming van een tijdelijk leeraar en Wiskunde, Handelswetenschappen, waren kennis en boekhouden aan de Inrichtingen voor Middelbaar Onder wijs. De nieuw beroepen predikant bij de Ned. llervoi inde gemeen te al hier, ds. Meijners, thans predikant te Ei bergen, hoopt 27 Augustus aldaar zijn afscheids-predikatie te houden en in den avonddienst van 3 Sep tember zijn intreerede alhier te doen, na in den ochtenddienst te zijn be vestigd door zijn ambtsvoorganger, ds. Mansvelt, thans te Scheveningen. De Godsdienstoefening in de Rem. Kerk zal morgen 6 Aug. wor den geleid door Ds. A. M. A. Reijn- ders pred. bij de Rem. gemeente te Alkmaar. lil de Donderdagavond gehouden vergadering derChr. Nat. Werkmans bond, werd besloten, wat betreft het reglement van het Pensioenfonds, een afwachtende houding aan te nemen, wat op de buitengewone vergadering tegen 26 Aug. te 's-Gravenhage door het Hoofdbestuur belegd, zal worden beslotenalgemeen vond men de contributie te hoog en de uitkeering te gering. De gekozen ziekenbezoekers, be dankten doordrukkebezigheden, waarop J. Bosboom en P. Ouwerkerk, (aftr. ziekenbezoekers) zich bereid ver klaarden deze functie tot de eerst volgende vergadering te blijven waar nemen. De voorzitter deelde vervolgens mede dat door mej. Valeton, aan de afdeeling in bruikleen was afgestaan, een bibliotheek met circa 300 boeken, en dat in het bestuur verandering was gekomen, doordien de secretaris van Zwol, met de bibliothecaires, de Valk, van functies hadden verwisseld. De installatie van het nieuw gekozen raadslid, den heer mr. P. J. F. van Voorst Vader, zal, wegens diens afwezigheid, eerst in eene vol gende raadsvergadering plaatshebben. Door de r.-k. kiesveroeniging «Recht en Orde" alhier, is candidaat gesteld voor lid van den gemeente raad in het He kiesdistrict, het aftredende lid de heer A. A. Hamers. Op de voordracht voor de be trekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school 1. soort voor meisjes, hooid mej. Van Lessen, zijn geplaatst de dames: 1. F. Kreeft, te Schei'penzeel2. P. 11. Kuijlman, te Putten en 3. M. C. Svviers, te Zuid broek. Ie. de chemische fabriek van de firma Piek, Lange en Co. alhier, had Woensdag een vrij ernstig ongeluk plaats. DelaboratoriumjongenWillem Schoonhoist bekwam tengevolge der verstopping van de distillatiepijp ver scheidene brandwonden. De heer 11. H. E Morren Jr., arts, alhier, verleende de eerste geneeskundige hulp. Per brancard werd hij ter verdere verpleging overgebracht naar het gasthuis «Aldegonde". Programma der muziekuitvoe ring, Zondagavond te half acht op het terras van »Amicitia« te geven door de stafmuziek van het 5e regi ment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken: 1. Hochzeitsmarsch aus »E'n Sorn- Hiernachtstraum"Mendelssohn. 2. Ouverture oGiralJa"Adam. 3 nSirenenzauber", Walzcr Waldteufel. 4 Souvenir de l'opéra »La Juive" Haléoy. 5. Ouverture ïDas goldene Kreuz" Ign. Bi uil. g a. »Largo" Handel. b. »Aull'orderung zurn Tanz" Intro duction und RondoVon "Webcr. 7. Czardas aus der Oper »Der Geist des AVojewoden"Grossman. 8. Grande fantaisie de l'opera nGuil- laume Tell"Rossini. Bij het gehouden examen voor de toelating tot de lessen van het le Studiejaar van den cursus, zijn geslaagd de navolgende onderofficieren en korporaals allen van het 5e Regi ment infanterie: sergeant L. L. E. E. Moonen, sergeanten-titulair W. P. J. E. M. van Campen, R. Lagaay, F. den Daas, W. G. K. Lammens, H. J. Vis- seher, L. Gemmeken, H. J. Juta, S. L. Oostmeijcr. G. A J. Beukers, W. F. Winckel, A. Macintosch en J. P. J. G. van Blarkom, benevens de kor poraals D. Nieuwland, P. Keg, F. Vos, J. H. ln'tveld en W. H. A. van der Mersch. Drie candidaten hebben zich tijdens het examen teruggetrokken en 19 candidaten zijn niet geslaagd. Bij het gehouden overgangs examen van de leerlingen van het le naar het 2e Studiejaar van den curcus bij het 5e Regiment infanterie, zijn geslaagdonvoorwaardelijk sergeant- lil. J. Busquet, korporaal C. Meuken, sergeant W» M. C. J. Hafkenieijer, sergeant-tit. F. M. Bilrotli, sergeant S. Garnade, sergeant-titr. F. Ruinen, J. F. J. Mollinger en J. A. G. van Andel. Voorwaardelijk sergeant I. Kosman en sergeanl-tit. F. F. Vervat F. E. Kimball en A. A. J. Augustijn. Twee leerlingen zijn niet geslaagd en moeten andermaal de lessen van het le studiejaar volgen. De sergeanten A. C. N. van de Stadt en W. J. Lamrnerts van het 5e Regiment infanterie, worden van 16 Augustus a. s. tot 31 October d.a.v. gedetacheerd te 's-Gravenhage tot het bijwonen vari een schietcursus bij de Nonnaal Schietschool aldaar. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den Korps-commandant bevorderd tot sergeant, de korporaal H. Benninga, tot reserve-sergeant, de reserve-korporaals P. Walrave, II. W. Holsteijn, A Q F. Schmoutziguer, E. F. H. de Waal, G. W. de Boer, P. M. S. van Leeuwen, J. P. van Leusden, J. A. Broekman en P. F. llubrecht, en tot reserve-korporaal de adspirant-vaandrigs G. C. Duval Slot houwer en J. Harmsen. De reserve-sergeant I. Brevée van het 5e Regiment infanterie heeft met gunstig gevolg het examen afge legd voor den graad van vaandrig en is tot eene benoeming als zoodanig voorgedragen. Het navolgend adres, opgesteld door de NederlZuid-Afrikaansche Vereeniging, ligt bij den uitgever dezer, voor belangstellenden ter tee- kening tot 15 Aug. a.s. Aan het Volle van Grool-BrUlannië! Wij Nederlanders, verwant aan U door een gemeenschappelijken oor sprong, door overeenkomst in geschie denis en traditiën, door gelijksoortige zeden en staatsinstellingen, oritleenen aan deze verwantschap, waarop wij trotsch zijn, de vrijmoedigheid om uitdrukking te geven aan den on- wêcrstaanbaren aandrang van ons hart en de diepe overtuiging van ons verstand, dat er bij velen uwer een sterke neiging bestaat een schromelijk onrecht te begaan jegens het volk der Zuid-Afrikaansche Republiek, eene loot van onzen gemeenschappelijken Germaanschcn slam, een volk zwak in aantal, maar sterk door de deug den, welke door alle Angelsaksers op den hoogsten prijs worden gesteld moed, onafhankelijkheidszin, zelfbe wustheid en godsdienstzin. Wij doen een beroep op uw dieper besef van rechtvaardigheid en edel moedigheid, wanneer wij U toeroepen Laat af van de pogingen, door sommigen uwer geldmannen en Staats lieden beproefd, om dit volk te be lemmeren in de geleidelijke ontwik keling van eigen aard en aanleg en te onderwerpen aan iiwen wil Laat ai van het zoeken en aan grijpen van aanleidingen en voorwend sels om U te mengen in zijne aan gelegenheden, omdat het deze op andere wijze regelt, dan U redelijk en wenschelijk schijnt. Laat overigens dit volk zich natuur lijk ontwikkelen, zelf den geest des lijds ondergaan, die onvermijdelijk voortdlijft op den weg van vooruitgang in stoffelijk en geestelijk opzicht en elke gewelddadige stoornis veroordeelt, orndat zij de geleidelijke ontwikkeling veeleer vertraagt dan bevordert. Wij vragen u dit dringend, niet alleen omdat eene andere politiek leiden moet tot geweld, bloedstorting, broedermoord maar ook omdat daar door liet recht geschonden, de naam van Britsche rechtvaardigheid ge schandvlekt, van Britsche scherpzin nigheid ondermijnd en die van Britsche grootmoedigheid lot een spotternij gemaakt wordt. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 27 Juli tot en met 2 Aug. Geboren: Geertruida Hendrika, d. van P. Smink en G. van Velsen. Wilhel- mina Johanna Hubertina, d. van F. P. H. Besters en M. W. H. Derkx. Gerard, z. van W. Salomons en E. M. Engelen. Gerhardus Arnoldus, z. van D. van Buuren en M. W Bilders. Geertruida Hendrika, d. van J. Scheerder en G. Knijf. Johan Wessel, z. van J. W. Meijer en "W. Pieper. Helena, d. van J. Kraan en F. Z. Flink. Theresia Peternella Martha, d. van G. de Grundt- en J. Kersten. - Albertus, z. van E. te Kulve en G. Vlug. Antonius Wilhelmus, z. van G. van Eeden en G. Kamperman. Jan, z. van G. van Voorst en M. G. Vetkamp. Margareth, d. van H. P. van den Ham van Heijst en M. Rolandus Hagedoom. Hendrika, d. van H. Apeldoorn en G. A. van de Kieft. Ondertrouwd: G. de Gans en A. van der Horst. GetrouwdH. G. Blom en F. Ruiten berg. J. Davelaar en J. Hop. Overleden: Jaantje Vogelzang, 3 m. Pieter Wels, 10 m. Paulina van Putten, 23 d. Willem Cornelis de Gans, 9 m. Een levenl. aang. kind m. g. van P. N. Koppen en A. Krikke. Maas Buiten huis, 4 j. Alberta Gerarda Arends, 2 m. Henri Besemusca 3 m. Maria Berendse, 4 m. Johanna Gerarda de Wit, 22 d. Jan Mulder, 3 j. Gerarda van Westerlaak, 2 m. - Jannetje van Doorn, 4 m. Gijsbertus Kaal 3 m. Johannes Arnoldus Worsteling, 3 m. Adrianus Maassen, 64 j. wedr. van W. van der Weerd. - Een lev. aang. kind v. g. van C. van Drie en E. de Goede. Jan Oudbier, 22 j. ongehuwd. Hoogland. Geboren: 31 Juli, Theodorus, z. van H. van Moorselaar en T. Houtveen. Overleden2 Aug. Peter van Bloemen- daal, 5 m. Lcusileii. Geboren: 3 Aug. Hendrica dochter van Willem Westerbeek en Bartha Steenbeek. Stoutenburg. Overleden: 28 Juli. Alijda van Mispelaar oud 78 j. echtg. van Wouterus Santbrink. Woudenberg. Geboren31 Juli. Johan, z. van Rijnier Versteegh en Hendrika Kramer. Gehuwd: 29 Juli. Cornelis Beker, 24j. en Derkje Robbertsen, 20 j. Overleden31 Juli. Wilhelmus Brandriet, 44 j. 2 Aug. Dirkje Jannetta Veer, 3 weken. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 4 Aug. 1899. Tarwe f 0.Rogge f 0 Boekweit f 0. Appelen 10.a 10.Peren f0.af00.Nieuwe aardapp. fO.OO a 10Zandaardapp. f'2.00 a f 2 50 Hoendereieren f3.00 a f 3 50 per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1.15 a f 1.30 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas 0.f 0.— Kippen f0.60 a f 4.00 Kuikens f80. a f 1.00Piep kuikens f0.20 a f O.GO Ganzen f 0.f0.Eenden 10.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.afO.Hazen f0.— a f0— Wilde konijnen f0 00 a fO.OO. Tamme f 0.30 a f 0 80 Duiven f 0.30 a f 0.60 paar. Magere rarkens f 10.f 16.Zeugen f30.f 40. Biggen f4a f7.00 Schrammen f 00.a f00. Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f 000.Italfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge; heet. Boekweit; 00 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 150 heet. Zandaardappeien 40000 stuks Hoen- dereiereu; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 20 magere varkens, 300 biggen en 30 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2