BINNEN LA. NI). GEMENGD NIEUWS. dagbloemen, verwelkt en vergeten als de zon ter kimme neigt. Maar er is toch misschien hier of daar een gedachte gewekt die weerklank geeft op het geschreven woord en andere gedachten te voorschijn roept: en morgen wordt er opnieuw een woord gesproken dat er zich bij aansluit. Ik wil het beeld van den steen en de droppels niet gebruiken, omdat het voor de lezers minder vleiend is. Doch in hoofdzaak is het juist. Ten slotte nog een opmerking. In de buitenlandsehe pers is menig orgaan de gekochte slaaf van baat zuchtige of eerzuchtige personen; uit een bedorven en vergiftigde bron kan geen zuiver water vloeien. In Nederland, voor zoover ik weet ja, onlangs, in de verdediging van zekeren financier voor de Amster- damsche rechtbank, werd gezegd dat deze beschuldigde aan onderscheiden bladen geldelijken steun heeft ver leend. Die uitdrukking trof mij pijn lijk. Ik 'neb altijd gemeend dat in mijn vaderland geen verkochte pers bestaatnu zou ik moeten gaan twij felen. Het is vreeselijk jammer dat er geen opgaaf kan verkregen worden van op die wijze en van die zijde gesubsidiëerde bladende eer van onze journalistiek moest niet dulden, dat een zoo algemeene beschuldiging naar het hoofd werd geslingerd. De kleine pers moet rein zijn en rein blijven als kristal. Het vertrou wen, in haar gesteld, mag zij geen oogenblik beschamen. Bovendien, en dat is een moeielijke, toch onaf wijsbare eisch, geheel onalhanke- lijk. Wie in een weekblad, dal dient ter verlichting van personen in wier hart niet het geringste vermoeden van oneerlijkheid mag binnensluipen, het woord voert, mag niet verzwijgen wat hij meent dat in het algemeen belang gezegd moet worden, al zijn er ook lieden van invloed die dat minder aangenaam vinden, mag zich niet laten weerhouden, af te keuren wat niet deugt, al zouden ook financiëele voordeden daar door ver vallen. Voorbeelden zal ik thans niet noemendat komt later weieens. Doch de niet-oppervlakkige lezer be grijpt me wel. Bij hel departement van financiën is een wetsontwerp in bewerking, waardoor een beslissing zal worden uitgelokt over een aantal quaestieuse punten in de wet op de personeele belasting, afgescheiden van de wijzi gingen, voorgesteld in het thans bij de Tweede Kamer aanhangige wets ontwerp, houdende nadere bepalin gen omtrent de belasting. (Dgbl.) Op 15 Augustus hoopt de Aarts bisschop te Utrecht zijn zilveren priester-jubilé te herdenken. Naar aanleiding daarvan zijn aanstaanden Maandag tot een feestelijken maaltijd ten paleize uitgenoodigd: dekanuniken van het Metropohtaankapittel, de dekens van het Aai tsbisdom, de pro fessoren van het Seminarie en de pastoors der gemeente Utrecht. De Beilijnsche correspondent van de Daily News meldt dat berichten uit bijzondere bron ontvangen, de nota van den Regeeringsbode beves tigen, dat de Czaar volstrekt niet teleurgesteld is over den uitslag van de vredesconferentie. In een gesprek n.et een lid van zijne omgeving zeide de Czaar, dat hij nooit verwacht had meer te zullen volbrengen bij de eerste poging. Nader te houden conferentiën zouden het weik voortzetten en vol tooien, dat nu met succes begonnen is. De Czaar beschouwt inzonderheid als een groot succes het feit, dat het denkbeeld van de arbitrage diep wortel geslagen heeft in de gemoederen van de volken en van hunne regeeringen. Transvaal. Dr. T. Broes van Dort schrijft in de N. B. Cl: «Ieder, die den loop der «Transvaalsche quaestie" heeft gevolgd zal moeten erkennen, dat de kansen op een oorlog lusschen Trans vaal en Engeland vergroot zijn. On verminderd den uitslag van het be roep op liet Engelsche volk, kan het toch niet voorbarig geacht worden, dat er reeds nu maatregelen genomen worden in het belang van de even tueel plaats te hebben verwondingen. Wij gaan niet verder op den aard daarvan in, doch willen het denk beeld op den voorgrond stellen dat het in hooge mate wenschelijk is, dat het «Nederl. Roode Kruis" reeds nu de maatregelen voorbereidt die er toe leiden, dat er rnet den meesten spoed een ambulance naar Zuid-Afrika kan worden afgezonden. De inrichting behoeft slechts van het «Nederl. Roode Kruis" uit te gaan om goed te zijn, aan vrijwilligers onder de medici zal het evenmin ontbreken als in 1870. Wordt er principieel uitge maakt, dat een ambulance zal worden uitgezonden in geval van oorlog, dan komt het er vooral op aan, dat er geen noodelooze tijd verloren gaat met het nemen van maatregelen waar mede reeds nu kan worden aange vangen. Het neutrale karakter van het «Roode Kruis" waarborgt een ontvangst met open armen, doch mag toch geen reden zijn dat, vooral nu het de Zuid-Afi ikaansche Repu blieken zou gelden, Nederland zich door andere volken liet voorafgaan". Aan een particulier schrijven uit Transvaal ontleent de Veend. Cl. het volgende «Sinds weken zitten wij in span ning; alles is in gisting omtrent de vraag wat zal do toekomst brengen oorlog of vrede. De haat tegen de Engelschen is groot. De Jingo-parlij in Groot-Bntannië1 met Chamberlain en Rhodes aan de spits, loert slechts op ons goud. De heele beweging is niets anders dan een strijd tusschen het kapitaal en onze onafhankelijkheid, waarbij de politiek dienst doet. Het spreekt vanzelf, een land als de Zuid-Afrik. Republiek, met de zekere vooruitzichten dat het zich op bijna elk gebied zal kunnen ont wikkelen, een land met zijn minerale hulpbronnen, goud- en diamantvelden landbouw en veeteeld moet voor «uie Rooinek" een begeerlijk iets zijn. Doch laat hen komen, Wij zijn gereed het bloed kookt ons. Wij zullen vechtende sterven voor onze onafhankelijkheid De Synode der Ned. Hei v. Kerk heeft Donderdag besloten, aan haar stam en geloofsgenooten behoorende tot de Nederduitsche Ilerv. Kerk in de Zuid-Aft ikaansche Republiek, haar hartelijke deelneming te betuigen en hun Gods kracht en wijsheid toe te bidden in dezen voor hen zoo inoei lijken tijd. - In de maand Juli zijn bij het Kol. Werfdepót voor den Indischen dienst aangenomen 42 Nederlanders, 8 Duiischers, 8 Belgen en 2 Zwit sers, totaal 60 Van de korpsen van het leger hier te lande werden overgenomen 5 onder officieren en minderen, zoodat het totaal der werving G5 bedroeg. On der de aangenomenen, noch onder de overgeganen zijn miliciens, die voor 2 jaar bij het Indische leger gedeta cheerd zijn. Aan die 65 personen werd aan handgeld uitbetaald een som van 12 500. In Juli vertrokken naar Oost-lndië slechts 2 detachementen, door 5 offi cieren geleid, ter sterkte van 7 onder- otficieien, 2 korporaals en 93 solda ten, terwijl afzonderlijk vertrokken 1 adj.-onderofficier en 2 sergeanten. In het geheel zijn dus vertrokken 105 personen, en wel 86 Nederlanders, 7 Duitsehers, 10 Belgen en 2 Zwitsers. Bij het Koloniaal Werfdepót keer den uit Oost Iridic terug 2 onderoffi cieren 67 minderen. Naar West Indië vertrokken geen detachementen en kwamen terug 6 militairen en wel 4 uit Curacao en 2 uit Suriname. Regen verlangd. Van de Veluwe meldt men ons, dat door de felle droogte vele landbouwers genoodzaakt zijn hun vee uit de weide te halen, en op stal te zetten. In de weiden valt voor de beesten niets meer te eten. Bij de, den 19en Juli j.l, ten overslaan van den Notaris D. II. Senator, te 's-Gravenhage, gehouden trekking der premlebewijzen, door de Uitgevers van DE BAZAR ten geschenke aan geboden aan de inteekenaretsen op dat Mode- Weekblad (No. 25—36 van den loopenden Jaar gang), zijn de prijzen gevallen op de nummers 5C96, 6567, 6860. Elk der winsters, Mevrouw Hora Siccama v. d. Harkstede—Sickenca te Iljjsenburg, in- geteekend door tusschcnkomst van den boek handelaar W. Kraal, Driebergen; Mej. E. Elfers, Witte Heerenslraat 10, Haar lem, iRgeteekend door tusschcnkomst van den boekhandelaar J. Quist Bzn, Haarlem, en Mej. H. Korthals, Oud-Beierland, ingeteekend door tusschenkomst van den boekhandelaar A. K. v. d. Kop, Oud-Beierland, ontving een NOTENHOUTEN WERKTAFELTJE, uit eene der grootste Meubelfabrieken van ons land. Voor de inleekenaressen op Nos 37—48 van dezen jaargang zijn weder 3 NOTENHOUTEN WERKTAFELTJES bestemd. De inleekenaressen zullen het premie-bewijs ontvangen bij De Ba zar n'' 44terwijl de trekking vermoedelijk zal plaats hebben omstreeks October aanstaande. Een Duitsch oorlogschip te Delfzijl. Uit Delfzijl meldt men dat daar binnen eenige dagen een Duitsche oorlogsbodem, met 300 koppen be mand, verwacht wordt out opmetingen te doen op de Eems. Het vooi nemen is daar tevens eenigen tijd te ver toeven. Een vaste ligplaats in de haven is reeds aangevraagd en ver kregen. Drankgebruik in Nederland. De Volksbond, het orgaan van de Vereeniging tegen Drankmisbruik, herinnert, dat 't verbruik van gedis tilleerd in ons land, in 1881 nog 9.81 liter per hoofd, sedert wel lang zaam, maar toch geleidelijk is gedaald tot 8.28 liter in 1898. Uit de opbrengst van den jenever accijns blijkt ten duidelijkste, dat niettegenstaande de belastingen niet noemenswaard zijn verzwaard (van ƒ57 tot ƒ63 per II.1,1, en niettegen staande de groote beperking der ver gunningen eerst in 1901 te wachten is, in genoemde tijdruimte het gebruik van gedistilleerd is verminderd met rneer dan l'A lieter per hoofd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De eerste luitenants J. de Visser, J. G. Leverland, W. Klem en H. W. A. Ackerman allen van het Instructie Bataljon, zijn door de Inspecteur der Infanterie aangewezen, om aan de groote manoeuvres die van 19 September a.s. zullen worden ge houden deel te nemen. Zij zullen daartoe wotden ingedeeld bij de bataljons van het 5e Regiment infan terie alhier in garnizoen. De kapitein Jhr. I) Barchman Wuijtiers van het 5e Regiment infan terie die bij Koninklijk Besluit in zijnen rang is overgeplaatst bij het regiment Grenadiers en Jagers, is door den Minister van Oorlog bestemd om te worden belast met het bevel over eene compagnie Grenadiers van laatst genoemd regiment. Op Woensdag den 9 Augustus II. zijn bij de veldbataljons van liet 5e Regiment infanterie de milicien veriofgangers van de lichting van 1896 voor herhaiings oefeningen onder de wapenen gekomen. Zij zullen aan den groote najaarsoefeningen van liet regiment deelnemen. -Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd en aangesteld tot reserve-korporaal, «Ie adspiranten- vaandrig I) J. 11. II Monne, W. van Giesen, 11. vart Lier, R. Snellen en J. VV. Putman Cramer en tot milicien korporaal de miliciens van de lichting van 1899, L. F. Zeiler, R. Bischolf. W. Veen, E. Hoogland, A. van ter Beek, A. Reudink, W. J. Berg, T. S. \an Eijbergen, W. H. Stuurop, Z. de Nooij en A. A. Matthijssen. De sergeanten A. F. Balde en J. H. Quanjer beiden van het 5e Regiment infanterie hebben den dienst met paspoort verlaten. De korporaal G. A. Steppe van het 5e Regiment infanterie wordt gedetacheerd bij het vaste kader van het Koloniaal Werfdepot te Harder wijk ter vervanging van den korporaal J. Spaan die van zijne detacheering aldaar wordt ontheven en naar het korps terugkeert. De heer F J. ter Braak, opzichter bij de Gasfabriek alhier, is met 1 Augustus benoemd tot opzichter bij de gasfabriek te Leeuwarden. Amersfoortsch Ziekenfonds. In het jaar 1862 opgericht door en staande onder toezicht en beheer van het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het Bestuur van opgemeld Zieken fonds brengt ter kennis van allen wien zulks aangaat, dat eenige daar aan verbonden geneeskundigen ver leden jaar het verlangen kenbaar maakten overwegenden invloed te hebben in liet Bestuur, en daarom voorstelden het reglement in dier voege te veranderen dat het Bestuur (behalve twee niet-geneeskundigen zou bestaan uit drie geneeskundigen en twee apothekers, door hen en uit hun midden te verkiezen, terwijl alle toezicht van- en rekenplichtigheid aan het Nutsdepartement zouden wegvallen. Na langdurige besprekingen heb ben wij goedgevonden, met behoud van toezicht en rekenplichtigheid, één geneeskundig lid méér dan totdusver ter benoeming voor te dragen, met welke toevoeging en enkele verbete ringen van het reglement de betrokken geneesheeren later getuigd hebben zeer ingenomen te zijn. Weldra, na de benoeming van een heelmeester in ons Bestuur, is echter gebleken, dat gedachte geneeskundigen tot hun oorspronkelijk denkbeeld zijn terug gekeerd en in alles de vrije hand willende hebben, aan eigen beheer de voorkeur geven. Geenerlei antwoord is ingekomen op het bij ons schrijven van 7 Augustus 1.1. ook tot hen gericht verzoek binnen een drietal dagen ons te willen inlichten omtrent een algemeen ver spreid gerucht (trouwens door hen- zelven elders bevestigd), dat zij met den 1 Sept. 1899 zelfstandig zullen optreden, en zich alsdan niet meer voor de leden van het Amersfoortsch Ziekenfonds beschikbaar stellen. Onder mededeeling van den loop dezer hoogstbelangrijke aangelegen heid, vestigen wij er met nadruk de aandacht op dat het Bestuur zich voorbehoudt al of niet terstond weder tot leden aan te nemen degenen die nu het Ziekenfonds verlaten, eene instelling welke reeds gedurende 37 jaren allergunstigst heeft gewerkt, in het bezit is van een aanzienlijk reserve-kapitaal, voldoende om inge val van heerschende ziekten de bui tengewone kosten van geneeskundigen en méér benoodigde geneesmiddelen te kunnen bestrijden, zonder verhoo ging van contribution, en dus in alle opzichten den meest mogelijken waar borg oplevert. Tegenover de onware voorstelling als zouden bestuursleden salaris ge nieten, en er veel aan den strijkstok blijven hangen, stellen wij de uitdruk kelijke verklaring dat geen hunner eenig voordeel hoe ook genaamd uit het Ziekenfonds trekt, maar dat alle Bestuurders de belangen der Fonds leden om-niet behartigen, en volgaarne bereid zijn mede te werken tot den verderen bloei voor deze alleszins nuttige instelling, welke in den waren zin des woords een Ziekenfonds mag genoemd worden. Hare instandhouding wordt allen belangstellenden ten sterkste aanbe volen. Het bestuur van het Amersfoortsch Ziekenfonds, H. W. VAN ESVELD, Voorzitter. B. A. SIDDRË, Onder-voorz. J. C. LEINWEBER, Secretaris. B. A. VAN RUWEN, Penningm. G. J. VAN DER ZOO DE JONG. J. C. ROLAND US IIAGEDOORN. H. H. E. MORREN, Senior. Amersfoort, 41 Augustus 1899. N.B. Door leden die vóór of op 31 December 1899, in plaats van den vroeger reeds gekozene, een anderen geneeskundige verlangen, is geen overgangsrecht van ƒ1.50 verschul digd. 361e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 9 en 10 Aug. (600 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1000 op No. 1647 (in "lm) Prijzen van f 30. 1212 1223 1224 1229 1257 1269 1643 1649 1664 1705 1712 5600 8096 12020 12067 12078 13040 13045 15463 15482 15483 15701 20236 20258 20278 20288 20290 en 20324. Te zamen 29 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 3e klasse 2124 Aug; 4e klasse 4—7 Sept.; 5e klasse 18—21, 26—29 Sept., 25 en 913 Oct. De derde klasse bevat de navolgende prijzen1 van f 25,000, 1 van f 5,000, 1 van f2,000, 2 van f1500, 5 van f1000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van f100 en 1565 van f45. (Geene nieten.) Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E. 350)nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde 5 f 3.50 en klassikale f 2.05 per 'lm. De Amerikaansche troepen op de Filippijnen hebben den veldtocht in het noorden hervat. De geheele legermacht van Mc. Arthur, 4 it 5000 man stork, is gister uit San Fernando opgetrokken De marsch was buiten gewoon moeilijk wegens de modder en de hitte. De vijand trok zich, naar gewoonte, langzaam en al vechtende terug. Caioeloet werd ingenomen. De Amerikanen kregen omtrent 40 doo- den en gewonden. Citroensap. Citroensap moest in geen enkele huishouding ontbreken. De citroen alleen is in der. zomertijd bijna een geheele huisapotheek; vooral in den reistijd is tie citroen van groote waarde. Het sap van den citroen, ook wel limoensap gcheeten, verkoelt en rei nigt niet afipen liet bloed, maar het veelvuldig gebruik ervan, vooral des zomers, is ook een voorbehoedmiddel tegen koorts, evenzeer als het sap van twee citroenen in een half glas water als een krachtig middel tegen anderdaagsche koorts en rheumathiek wordt aangeprezen. Bovendien wordt het sap van een citroen, driemaal daags in een kop sterke, onvermengde koffie gedronken, aanbevolen als een middel om koorts en huiverig rillen te verdrijven. Maar steeds gebruike men liet sap zonder suiker, dan is de geneeskracht sterker, en met een weinig water verdund, dan tast het dc maag en tanden niet aan. De warme limonade evenwel, die men 's avonds onmiddellijk vooi 't sla pen gaan gebruikt, om verkoudheid te verdrijven, mag men zoet maken. Wie daarentegen door schorheid en pijn in de borst geplaagd word, moet door het wit van een ei, tamelijk tot schuim geslagen en dan met het sap van een citroen vermengd, beterschap vinden, als hij elk half uur een thee lepeltje daarvan gebruikt. Men ziet dus, dat vooral op reis, de kleine citroen werkelijk in staat is, een kleine huisapotheek te vervangen. Een goede vangst. Door de politie te Barneveld is gearresteerd een landlooper, die zich aan het gewelddadig afpersen van geld had schuldig gemaakt. Nadat hij namelijk de alleen tehuis zijnde vrouw van den landbouwer J. van den Top aldaar gedwongen had Item de sleutels te geven, heeft hij haar, bij weigering, tot driemaal toe aange grepen, tegen den grond geworpen en do kleercn van het lichaam ge scheurd, met het doel zich meester van haar zak te maken, waarin hij vermoedde dat zich de sleutels bevon den. Toen hij de sleutels echter niet vinden kon, heeft hij beproefd do kast met een mes te openen, doch ook dit gelukte niet. Nadat hij nog een driejarig kind, dat begon te schreeuwen, ernstig mishandeld had en de vtouvv met den dood had be dreigd, wanneer zij aangifte aan de politie deed, is de onmensclt onver- richterzake vertiokken. Gelukkig heeft de politie hem echter spoedig weten op te sporen. Het Montenegrijiische hof. Als men leest van de etiquette die aan het Montenegrijnsclie hof wordt in acht genomen, denkt men onwil lekeurig aan de koningsdochter uit het oude lied, die het fijne linnen van haar vader aan het zeestrand uitwaschte. Het koninklijk slot te Cettinje, Montenegro's hoofdstad, ziet er vol strekt niet prachtig of majestueus uit. Het gelijkt meer op een com fortable landhuis dan op een vorste lijk paleis en slechts zelden worden daar feesten gegeven zooals dat bij het huwelijk van den erfprins Danilo met prinses Jutta van Mecklenburg- Strelitz. De regeerende vorst Nikita I leeft als een huisvader te midden van zijn volk. Hij moet een zeer goed hart hebben en zeer rechtvaardig zijn. Hij spreekt hel liefst zelf techt. In de nabijheid van zijn paleis staat een traditioneele olm, onder welks takken vorst Nikita de klachten van zgn onderdanen verneemt en Salomoni- sche uitspraken doet. De zonen der zwarte bergen bezitten een buiten gewonen onafhankelijkheidszin en een edelen trots. Zij dragen hun souve- rein een aan aanbidding grenzende vereering toe, want ze weten ook dat ze onder alle omstandigheden op hem rekenen kunnen. Het leven aan het hof te Cettinje is eenvoudig en zonder formaliteiten. Vorst Nikita is gewoon tamelijk laat op te staan. Nadat hij in den Staatsraad aan de regeeringszaken heeft deelge nomen, doet hij de ronde door zijn kleine stad, die ongeveer een 3000 inwoners telt, Al wordt hij ook door eenige gardisten vergezeld, dan is dit slechts voor den vorm, want zijn onderdanen mogen hem ten allen tijde vrij naderen en hem bun be langen voordragen. 's Middags heeft in het paleis het lamilie-diner plaats. De tafel is een voudig gedekt zonder eenige luxe.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2