GEMENGD NIEUWS. De Vredesconferentie De «Asser Ct." sprekende over de resultaten van de Vredesconferentie, komt tot de volgende slotsom: «Het gezond verstand der Regeerin gen heeft in de arbitrage-overeen komst gezegevierd op internationalen naijver en nationale heerschzucht. Dat is bet groote beginsel, door de Vredesconferentie beslist, dank zij een ongekende vrijzinnigheid van de groote Mogendheden, die, toen Rusland begonnen was, letterlijk zijn komen aandragen met vrijzinnige voorstellen. En had Duitschland zich niet verzet, de kroon zou op het werk zijn gezet door de verplichting voor de onderteekenaars om de ar bitrage aan te wenden. Natuurlijk, zou men baast kunnen zeggen, slaat deze arbitrage-conventie alleen op geschillen tusschen zelfs- standige Staten en zijn uitgesloten conflicten tusschen een Staat en een Vazalstaat of een afhankelijke kolonie. Maar, men moet vertrouwen op de toekomst. Vijf-en-twintig jaren geleden werd een arbitrage-overeenkomst als deze onmogelijk geacht zou het zoolang zelfs nog duren, eenmaal dat men het beginsel heeft aangenomen, voordat deze conventie werd uitgebreid? Als deze conventie eenmaal gewerkt heeft, als drie-, viermaal conflicten zijn beslecht door internationale arbi trage en oorlogen zijn voorkomen, nog beter dan door ontwapening mogelijk ware, dan zal de drang on weerstaanbaar worden van volkeren en Regeeringen, om altijd en overal arbitrage toe te passen en het recht te doen zegevieren boven het geweld. Objectief bezien, zonder opdrij ving en met erkenning van alle on volmaaktheden, is de arbitrage-con ventie het monument, dat deze Vre desconferentie, en allen die haar bevorderen, tot eere zal strekken en, in hare gevolgen, der menschheid tot zegen AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van liet Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot ~L T'T rir-,TVrp0, •nerteSTï&ur, JUO-ACx^Ul'I j iXHAXtjiflKÓ - bcby, Londen, "W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Tot Candidaten voor de Gemeen teraad zijn j 1. Dinsdag gesteld de Heer: A. A HAMERS door: E. W. .1. Wentink, J. Zeeman, G. Poort, H Schimmel, A.L Welling, J. v. d. Geld, J. Meyer, P. v. d Hoven, M. A. Ramselaar. K. H. Ramselaar, G. II. J Bonnier, P. v. d. Geest, L. Houbaer, J. M. v. Munster, J. E Huur- deman, P. L. Susijn, L. II. ten Brink A. A. HAMERS door: G. A. Kamp, P. T. Brom, F. J. H. Sanders, J. 11. A. E. Visser, J. G. de Jager, H. C. A. de Jong, R. Kilian Az., H. J. Bonnier, 11. de Jager, J. P G Kok Cz„ Th. G. de Jager, S. D. B. Rompel, H. de Reuver en Th. Troulder. HENDRIK KONING door: II. W. Nieboer, H. Hoogeveen, M. Smit, W. Arlar, H. J. Bast. A. Bast, J. Rens, J. Schaap, J. v. d Brink, A. I.ambrechts, A. M. Donner. H. C. v. DAM door: D. C. Prins, E. Klasser, J. van Goor, A. P. Houtzaager, J. W. Putman Cramer, A. W. Gillissen, J. Klasser, D. Prins, P. v. d. Hooff, Az., J. J. van Beek. Maandagavond omstreeks half negen ontstond door het stoomen van een petroleurnkooktoestel, een kleine binnenbrand in de keuken van den heer H. aan de Windsteeg alhier. Door de vrouw des huizes tijdig be merkt, slaagde men er in de brand nog in zijn geboorte te smoren. Bij het 5e regiment infanterie zijn benoemd tot luitenant-kolonel de majoor O. G. H. Heldring van het korps; tot kapitein de le luit.-adjn- dant J. van Forenenburg van het 7e reg. en de le luitenant jhr. H M. v. d. Goes van het regiment grena diers en Jagers. Gedurende de maanden Mei, Juni en Juli werd het Museum »Fle- hite" bezocht door 685 personen, van welke 409 stadgenooten. In de Slaats-courant komt voor de oproeping van sollicitanten naar de betrekking van Directeur van het vereenigd Post- en telegraafkantoor alhier. De jaarwedde is f 2900 en vrije woning, de pensioengrondslag f3300, de borgtocht f 16436 (riëel). Ofschoon aan de ambtenaren van de beide dienstvakken vrijheid wordt gelaten om zich aan te melden, heb ben toch, ingevolge de bepalingen van het Kon. besluit van 21 Maart 1894, no. 17, de telegraafambtenaren voor deze directie den voorrang. Bij de Donderdag en Vrijdag te 's-Gravenhage gehouden acte-examens voor Fransche taal slaagden o.a. onze stadgenooten, mej. A. M. M. Duijs en de heeren: J. B. Dekker, J. Th. van Lent en Js. Boerwinkel. Bij het eind-examen der lloogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in Utrecht en Overijsel zijn op éen na alle leerlingen van de lloogere Burgerschool alhier geslaagd. Het aantal candidaten was 99, van welke 16 werden afgewezen. Naar het aantal behaalde punten van de algemeene ranglijst was het resultaat voor Amersfoort: H. R. Kruijt 6, L. R. Sinnige 8, L. J. Rie- ber 10, F G. J. M. van Sleenhardt Cané 11, D. Schuhnan 13, W. Wil brink 15, M. C. van den Broeke 18, I. van Daal 19, P. Berns 20, E. G. Gaarlandt 39, en A. Romeijri 41. Tot het houden van oefeningen in het loopende jaar zal van 12 tot en met 21 September de legerplaats bij Harskamp worden betrokken door het eerste personeel van de normaal schietschool, alsmede door het daarbij gedetacheerde personeel en een detachement van het 5. regiment infanterie, met de noodige hulpmid delen onder bevel van den directeur der normaal schietschool. Het kamp zal in gereedheid wor den gebracht door: a. een detachement van het 5. re giment infanterie te Amersfoort; b. een detachement van het vaste personeel der normaal schietschool, sterk 15 onderofficieren en minderen, Behalve het vaste en het gedetach eerde personeel van de normaal schiet school, door den directeur richting aan Le^eziéa-^A.l■j/;el in' gedure'iftf* -- zal het kamp, ..me den genoemden tijd, be- irokken worden door: a. van het 5 regiment inf. te Amers foort: '1 luitenant en 124 onderoffi cieren en minderen b. van het corps genietroepen1 sergeant, 1 korporaal en 5 manschappen; c. van het 1. reg. veld-artillerie: een detachement trein. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van liet postkantoor te Amersfoort, over de le helft de maand Augustus 1899: Wed. Verhoef, Amsterdam. H. Voskuilen, G. van Geensere, Haarlem. Mej. B. Huisman, Rotterdam. Wed J. A. van Dalfsen, Genemui- den/Rotterdam. S. Martens, Utreeht. Wed. Moozaad, Zeist. G. Gerritsen, Zutfen. Buitenland. frau Gruisier, Duitschland. B. Berends, Waltermans. H. Leistra, Crefeld. De off. van gez. 2e kl. dr. P. B. van Loo, van het le reg. huzaren te Amersfoort, wordt 1 Sept. ont heven van zijn detaeheering in de legerplaats bij Oldebroek. Zaterdagavond is nabij Barne- veld tusschen boeren en burgers eene hevige vechtpartij gehouden; de dor pelingen waren met dikke knuppels gewapend. Een oppassende boeren knecht, G. van Dronkelaar, kreeg zulke klappen, dat hij dadelijk bleef liggen en geen woord meer uitbracht. Des nachts te 3 uur verleende dr. Boereweg geneeskundige help; levens geesten waren toen nog niet geheel geweken, doch te 4 uur was de man overleden zonder tot bewust zijn teruggekeerd te zijn. Het aangezicht droeg duidelijke sporen van mishan deling. De politie heeft een onder zoek begonnen, men vermoedt enkele daders te kennen. Twee jaren slapende doorgebracht. Een jonge dame in Warschau heeft twee jaren achtereen al slapende doorgebracht. Zij lag in een bijna donkere kamer omdat zij geen licht kon verdragen wegens de zware hoofd pijn. Gedurende den tijd van haar slaap is zij bijna doof geworden en zij kan alleen s' namiddags tegen 4 uur zien tot het aanbreken van den dag. Zij wordt alleen gevoed met melk. Haar zuster en moeder waak ten beurtelings bij haar en zij zijn ge noodzaakt nu ook bij haar te waken, anders zal zij weder den langen slaap ingaan. In haar slaap werd haar nu en dan gevraagd boe zij zich gevoelde. Daarop antwoordde zij »Ik ben erg gelukkig, omdat ik niet alleen niet lijd, maar omdat ik mij erg opgewekt gevoel. Mijn ziel scheidt van mijn lichaam en gaat over in een andere wereld. Ik kom in het oneindige, he- melsch licht omringt mij, ik hoor wonderlijke muziek", enz. De dokter die haar gedurende lan gen tijd bestudeerd heeft, gelooft dat er nog mogelijkheid op genezing be staat. Een buitenkansje. Sedert eenigen tijd hield zich in den Biesbosch en in de omgeving een hert op. Verschillende malen werd er door liefhebbers jacht opgemaakt, doch te vergeefs. Nu echter is het dier, bij het overzwemmen van de Nieuwe Merwede, door een visscher uit Hardinxveld die zich met zijn vaartuig in het midden der rivier bevond, levend bemachtigd. Het denkbeeld is aan de hand gedaan, dat Nederlandsche firma's, die met Engeland zaken doen, in haar brieven exemplaren van het «Manifest aan het Engelsche volk« van de Ned. Z.-A. Vereeniging zouden insluiten. De Zuid-Afrikaansche Ver eeniging kan zich met dit denkbeeld zeer wel vereenigen en verzoekt ons mede te deelen, dat personen, die voor het aangegeven doel adressen wenschen te ontvangen, deze kunnen verkrijgen bij den secretaris, den heer Paul den Tex, Keizersgracht 474 en de firma J. H. de Bussy, Rokin 60, te Amsterdam. De J'örljp g00r ,jen orkaan, die over de West-Indische eilanden ge woed heeft, te voorschijn geroepen, s veel grooler dan men eerst vermoed heeft. Vooral op Portorico zijn veel slachtoffers gevallen. Een telegram uit New-Yoi I; meldt, dat er op dat eiland meer dan 2000 personen zijn omge komen Alle aanplantingen zijn vernield. Velen sterven van honger. Men is bevreesd voor een epidemie. Geëmancipeerde. Een schoolmeester had het over de tabak; het verkwistende, sorrs voor de gezondheid schadelijke van veel rooken, en meer van dien aard. Ja, zoo riep hij uit, de slechte gewoonte om te rooken heeft al zoo'n omvang verkregen, dat zelfs dames zich niet ontzien, sigaren te rooken, evenwel slechts geëmancipeerde. En toen een der jongens met groote oogen hem aankeek, vroeg de meesterwat verstaat men daarondergeëmanci peerde De jongen dacht een oogen blik na, en zei toen Dat is een lichter soort. Kras. Het vermaarde café Krasnapolsky te Amsterdam is door den heer J. H. Róssing van kelder tot zolder be schreven in een geïllustreerd boekje. Iedereen kan wel begrijpen, dat de keuken in zulk een inrichting heel wat beteekent en dat er een groot personeel noodig is, om dit hótel- restaurant te bedienen. Interessanter heeft de schrijver zijn excursie door het gebouw gemaakt door eenige historische herinneringen. Hij vertelt o.a. «De grond, waarop het établisse ment staat, schijnt sedert eeuwen voorbestemd te zijn om te zien ver rijzen eene zaak, die 't kleine en ge ringe te niet heeft gedaan om liet grootsche in 't leven te roepen. Het geven van goed logies aan den reizenden man, het houden van open tafel, het bijeenkomen van handelaars en neringdoenden, het gaan ter lus tige taveerne is, gelijk aangetoond werd, in de oudste tijden van Am sterdam op dezelfde plaats geschied als nu in het huidige Hótel en Res taurant «Krasnapolsky." Zelfs de vermaarde Krasnapols- kische pannekoeken worden letterlijk op dezelfde plaats toebereid, waar sedert de 16ë eeuw Amsterdamsche oliekoeken werden gebakken, welke eveneens groote vermaardheid hadden en waar in deze eeuw vader Jerernius logies schonk van voor vijf cent per nacht en een karnemelkshuis hield. Dat was in de Ravot, Revet of Ravetsteeg, bij afwisseling en schalks om het brassen wat men er deed Servetsteeg genoemd, den naam dien zij behouden heeft. De naam Ser vetsteeg komt reeds voor in de 16e ceuwsche keuren. In de Ravetsteeg ging het van oudsher lustig toe. Het steegje had den naam ontvangen naar de ravot ten of ravetten die er waren. Dat waren huizen waar gelagen gezet werden, waar 's avonds en 's nachts op vedel en rinkelbom gespeeld en op die muziek gedanst werd, waar meisjes en vrouwen kwamen, die met haar eer kwalijk te rade gingen. Avond en nacht was het kermis in dit steegje vol dartelheid en verleiding. Daar moest men 's nachts in de dans- en speelhuizen de Amsterdam sche uitgaande rijke, lichtzinnige jon gelui zoeken, die men daags aan de bierbank vond. De naam ravot, thans nog over in ravotten, het woeste spelen van kinderen, beteekende in de 16e en 17e eeuw: wellustig ver maak, gespeel. Ook duidde men er een menigte of eene verzamelplaats van schavuiten inede aan, ook wel krot genoemd. Van daar dat men sprak van ravotten in den zin van wellustig vermaak genieten, bi assen en lichtmissen liet alcoholisme voor den rechter. Het drankmisbruik verschaft onzen rechters heel wat werk. De Volks bond stelt dit met behulp van de onlangs verschenen «Gerechtelijke Sta tistiek over 1897" in cijfers aldus voor In ons land zijn in genoemd jaar door de '107 kantongerechten in 't ge heel veroordeeld 100 436 personen, w. o. wegens overtreding van de Drankwet of de daarmede in verband staande artikelen van het Wetb v. Strafr. 32342. terwijl nog 229 per sonen door betaling der maximum- boete "vervolging voorkwamen. Derhalve nagenoeg van al de behandelde zaken. Op 10,000 personen der bevol king werden er wegens drar.kwet- overttedingen gemiddeld in het Rijk veroordeeld 53. Het kleinste cijfer was dat van 't kanton Medemblik met 5, het grootste dat van 't kan ton 's-Hertogen bosch met 225 perso nen. Op de 10,000 personen der bevol king van elk kanton werden in 1897 veroordeeld minder dan 20 in Veghel, Eindho ven, Boxmeer,Gulpen, Heerlen, Sittard, Apeldoorn, Alfen, Brielle, Sommel- sdijk, Oud-Beijerland, Hulst, Haar lemmermeer, Medemblik, Breukelen- Nijenrode de Lemmer; van 20 tot beneden 40 in Oirschot, Weert, Eist, Groenlo, Vianen, Zwolle, Kampen, Ommen, Almelo Enschedé, Goor, Schoonhoven, Dordrecht, Rid derkerk, Sliedrecht, Zierikzee, Tholen, Alkmaar, Schagen, Hoorn, Purmerend. Amersfoort, Wijk bij Duurstede, Woer den, Berhkum, Dokkum, Bergum, llarlingen, Sneek, Bolsward, Heeren- veen, Beesterzwaag, Zuidhorn, Appin- gedam,Onderdendarn, Assen en Hooge veen van 40 tot beneden 60 in Waal wijk, Heusden, Oosterhout, Zeven bergen, Bergen op Zoom, Roermond, Venlo, Wageningen, Deventer, Har derwijk, 's Gravenhage, Delft, Schie dam, Gouda, Goiïnchem, Goes, Oost burg, Terneuzen, Hilversum, Helder, Zaandam, Purmerend, Leeuwarden en Winschoten van 60 tot beneden 80 in Oss, Tilburg, Maastricht, Helmond, Does burg, Terborg, Zutfen, Druten, Leiden, Rotterdam I, II en III, Amsterdam I, II, III en IV, Haarlem, Utrecht, Meppel en Emmen van 80 tot beneden 100 in Arnhem, Tiel, Geldermalsen, Middelburg en Groningen van 100 en hooger in's-Hertogen bosch, Breda, Nijmegen, Zal-Bommel en Zuidbroek. Ecu gevaarlijk heer. Èen van de meest geduchte Ita- iiaansche roovers, Moriani, is te Massa Maritima in een boerenwoning, waar hij voor een tijd zijn intrek genomen had, door de karibiniers overvallen en neergeschoten. De karabiniers die wisten dat de bandiet zich in het huis bevond, drongen onverwachts binnen. Toch vond Moriani nog tijd zijn geweer te schouderen en een der politiedienaren een paar kogels in de rechterborst te schieten. Daarop on stond een korte, doch hevige strijd, die eindigde met het neerschieten van den roover. Onze huismoeders klagen niet ten onrechte dikwijls over het spoedig ver slijten van de schoenen, vooral van die der joDgens, welke telkens en telkens weer naar den schoenmaker moeten. Om de zolen wat duurzaam te maken, beveelt nu een Duitsch blad een eenvoudig mid del aan. Men moet namelijk de nieuwe zolen twee of drie malen goed drenken met terpentijn. 't Is licht te probeeren. Twee mummiën (een vrouw en een kind) van een vóórhistorisch menschenras zijn onlangs in Calil'ornië gevonden in een hol en thans te Topeka in het bezit van het „Geschiedkundig Genootschap van Kansas." Z(j zjjn buitengewoon groot; de vrouw is niet minder dan 7 voet 6 duim lang. De groote voeten hebben een vierkant aanzien, daar al de teenen even lang zjjn. Men denkt, dat de mummiën over blijfselen zjjn van Mayaseen menschen ras, dal duizendenjaren geleden in Amerika woonde aan de kusten van den Stillen Oceaan. N. v. d. D. Den ln Juli van dit jaar was't 50 jaar geleden, dat de eerste uitgifte plaats had van de Belgische postzegels. Ter herdenking van deze gebeurtenis zal binnenkort door de Belgische postadmi nistratie een nieuwe, artistiek bewerkte postzegel worden uitgegeven. Te Nijmegen arriveerde Zaterdag avond een met 2 paarden bespannen rijtuig, waarin gezeten 4 heeren uit Millingen, allen gekleed in zwart costuum met hoogen hoed en wit glacé band schoenen, precies alsof ze ter bruiloft togen. Naar een bruiloft ging het echter niet. Deftig aangekleed als ze waren trokken ze in vroolyke stemming naar het huis van bewaring, waar de heeren een dag logies te goed hadden omdat ze te M. ergens wat lang waren blijven plakken. De stoet trok, zooals te begrijpen is, nogal bekijks. Maandag keerden ze op dezelfde wijze als ze gekomen waren huiswaarts. Zaterdagavond heeft te Utrecht een droevig ongeval aan drie menschen het leven gekost. \'."y R. lat, 'iïi gëzeiscïiap van haren aanstaande en diens broeder beide zoons van een Friesehen predikant in een ververschingstuin aan den Singel, op den hoek der Mariaplaats, toen zjj vermoedelijk in een aanval van melancholie opstond, den tuin verliet en te water sprong. Beide jongelui, waarvan de een goed, de andere matig zwemmen kon, volgden de ongelukkige onmiddellijk, doch alle drie verdwenen in de diepte, nog eenige kreten, ge worstel in het duister, en alles was stil. Op het hulpgeroep der andere in den tuin aanwezigen, schoot men toe en werd met inmiddels aangebrachte dreggen gevisclit, echter zonder resultaat. Eerst te halftwaalf had men alle drie op het droge helaas levenloos. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, bleven vruchteloos. De drie lijken werden naar het hoofd bureau van politie vervoerd, waar de familie met het gebeurde in kennis werd gebracht. Een groote volksmenigte was op dit toch al drukke uur spoedig op de been en bleef tot laat verzameld. Een paar landloopers, die te veel aan Bacchus hadden geofferd, en waarvan de één zich blind voordepd, terwijl de ander dienst deed als zijn leidsman, maak ten het publiek te Utrecht zeer lastig door het uitoefenen van hun bedrijf, „vermomde bedelarij" of wel met het venten van velletjes postpapier. De leids man werd ten slotte zóó waggelend in zijn gang, dat de zoogenaamde blinde het verstandiger oordeelde ziende te worden, en op zijn beurt als leidsman moest fungeeren, in plaats van omgekeerd. De politie maakte een einde aan dat relletje door beide personen naar de politiewacht over te brengen. Dit jaar zijn in de Alblasserwaard buitengewoon veel wilde eenden. De heeren J. Kloek, te Peursum, en J, Exalto, te Gorinchem, schoten er op één dag 54. De tachtigjarige landbouwerJ.de Jong, te Lekkerkerk, deed dezer dagen op een middag nog een voetreis naar Berg-Ambacht, ruim 4 uur gaans Des avonds was hg maar weinig vermoeid. Een knecht van den vleeschhouwer G., te Sommelsdijk, zou dinsdagmorgen voor zijn baas twee vaarzen te Stad aan 't Haringvliet gaan betalen. De jonk man sloeg de tegenovergestelde richting in en vertrok per postboot naar Helle- voetsluis, in gezelschap van een geleend rijwiel en een vriend, L. T. genaamd. Het eerste, dat trouwens van beide het meeste waarde had, zond hij uit Amsterdam terug T. is nog niet weer gezien. Men vermoedt, dat de jonge vleeschhouwer, zoon van geachte ingeze tenen van een dorp op een der naburige eilanden, met de medegenomen f 250 zal trachten Amerika te bereiken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2