BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Dreyfus-zaak in behandeling te nemen en het volgend jaar trok hij weer naar Madagascar, waar hij den dag na de vermeestering van Antanana rivo, benoemd werd tot ofïicier van het Legioen van Eer. Men kan dus waarlijk niet zeggen, dat deze militair een slechten con duite staat heeft, doch of hij nu nog een toekomst voor zich zal hebben, passend voor zijn verdiensten en capaciteiten, is vrij wel afhankelijk van het verdere verloop der zaak, van het definitieve besluit der for midabele worsteling voor recht en waarheid, waarbij de inzet heel wat hooger is dan de schuldig-of onschul- digverklaring van den balling van het Duivelseiland Inderdaad heeft deze kapitein hoog spel gespeeld met de nadrukkelijke bevestiging van en de toelichtingen tot hetgeen hij vóór enkele maanden gemeend heeft te moeten openbaren voor het Hof van Cassatie, nadat hij zoo juist was teruggekeerd uit Mada gascar en dus midden in de Dreyfus- agitatie viel. Om zich een denkbeeld te vormen van den aard en de beteekenis van hetgeen door kapitein Freystiitter in de jongste zitting van den krijgsraad is gereleveerd, behoeft men alleen kennis te nemen van het feit, dat te Parijs eergisteravond en gisteren het gerucht heeft geloopen van generaal Mercier's vertrek (lees: vlucht) naar Jeisey en dat dit gerucht geleid heeft tot ernstige onderzoekingen, die even wel tot geen nadere bijzonderheden hebben gevoerd of althans geen zeker heid hebben opgeleverd niet betrek king tot des generaals plannen in deze (de generaal zal waarschijnlijk rekenen op de befaamde lankmoedig heid der regeering, waardoor hem immers nog tijd te over zal resten, om het hazenpad te kiezen, wanneer het gevaar, dat hij als meineedige gevangen zal worden genomen en ter verantwoording geroepen, al te groot wordt Volgens de Brusselsche Petit Bleu zou de minister van ooi log generaal Gallifet onbewimpeld als zijn meening hebben te kennen gegeven, dat kolonel Jouaust na de onthullingen van kapitein Freyslatter onverwijld èn generaal Mercier èn kolonel Maurel in hechtenis had moeten nemen onder ernstige verdenkingen van meineed. De minis ters konden tot zulk een ingrijpende maatregel zelf niet besluiten, omdat zij rekening diender, te houden met de waarschijnlijkheid men kan haast wel zeggen zekerheid) dat dit initiatief zou worden geëxploiteerd als een druk op de rechters van P.ennes. Toch heeft de Regeering tegen over de ernstige feilen van Zaterdag niet geheel stil gezeten Hel Brus selsche blad geeft voor zeker, dat zij aan kolonel Jouaust een aanwij zing heeft doen toekomen, waarin de voorzitter van den krijgsraad er op wordt gewezen, dat het zijn plicht is de eerste gelegenheid aan te gi ij- pen om tegen beide officieren de onvermijdelijk geworden maatregelen te nemen. Is deze lezing juist, dan zou men wellicht spoedig, de gevan genneming van Mercier hebben te wachten Men houdt het echter voor niet onwaarschijnlijk, dat kolonel Jouaust, ook al om het verwijt te ontgaan van pressie uit te oefenen, zal wachten tot na de uitspraak. Tot recht begrip van de hier vol gende nadere uiteenzetting van het gebeurde in de zitting van Zaterdag, dient men wel in het oog te houden, dat generaal Gonse en na dezen gene raal Mercier (de oud-minister van oorlog) hebben verklaard vóór den krijgsraad voornoemd dat het verraad van Bourges hetwelk Dreyfus eveneens wordt ten laste gelegd door de heeren van den staf, in het jaar 1894 niet tegen hem is gebruikt, terwijl kolonel Maurel (de president van den krijgs raad van 1894) Donderdag 1.1. als getuige voor den krijgsraad te Rennes heeft verklaard dat hij slechts één enkel stuk van het door generaal Mercier te zijner beschikking gestelde geheime dossier heeft doorgezien, als achtende hij zich door dit document reeds ten volle ingelicht Wat vertelde Kapitein Freystiitter, die zich bezwaard heeft gevoeld over het door den krijgsraad van 1894. waarvan hij deel uitmaakte, gevelde vonnis of juister over de omstandig heden onder welke de veroordeel ing geschiedde? Zijn overtuiging van de schuld werd gevestigd door de verklaringen van de experts, en door die van Henry en van Du Paty de Clam. Doch zij werd versterkt door de lezing der geheime stukken, die den krijgs raad in raadkamer werden medege deeld. (Langdurige beweging) Het geheime dossier bevatte 1". Een levensbericht, waarin Drey fus verraad werd ten laste gelegd aan de school te Bourges, aan de krijgs school en aan den generalen staf; 2°. Het stuk bekend onder den naamCette canaille de D 3". Een biief, die moest dienen, om door vergelijking van het handschrift de echtheid van het stukCette canaille vast te stellen, en bekend onder do naamde brief-Davignon. (Ho! llo!) 4°. Een telegram van een vreemden militairen attaché, waarin zeer duide lijk de schuld van beklaagde bevestigd werd, (langdurige beweging.) Deze dépêche, als ik het mij goed herinner luide aldus: Dreyfus arrêté, émis- saire prevenu." (Hoor, hoor, onder het publiek.) Dit was niets meer of minder dan een kaakslag in het aangezicht van de heeren generaals, dan een eerste, beslissende stap, om te komen op den weg tot onomstootelijke, onaanvecht bare, onwederlegbare bewijs, dat Dreyfus in het jaar 1894 niet is ge weest het slachtoffer van het blinde fanatisme of van de onbekendheid van zijn rechters met de wet en met de rechten welke die toekent aan den beschuldigde en aan deszelfs verdedi ging, doch dat hij het slachtoffer is geworden van een misdadigen toeleg, dat hij veroordeeld is met volkomen bewustzijn door intimidatie of liever bedriegelijke manoeuvres, tegenover de rechters! Wat zal de Fransclie Regecring doen'? Volgens de Parijsche correspondent van de Indep. Beige zou de volgende week de Senaat worden bijeengeroe pen als Hooggerechtshof. Dit gewichtig besluit zou daarom door de Regeering worden genomen, omdat te Caën documenten gevonden zijn, die geen twijfel laten aan het bestaan van een monarchistisch com plot. Ook het pakket, dat aan den lieer Guérin werd toegeworpen, be vatte stukken die zeer compromit- teerend zijn voor de samenzweerders. Volgens een ander gerucht, zou het llooge Gerechtshof daarom bij eenkomen, vijl daarvoor Mercier te- techl zal staan le. wegens schending van zijn ambtseed door clandestine modedee- ling aan leden van den krijgsraad van geheime stukken en vernietiging van stukken 2e. wegens een vergiijp tegen de veiligheid van den staat, door mede- deeling aan de leden van den krijgs raad van 1894 van het valsche tele gram Panizzardi en aan die van den krijgsraad van 1899 van het valsche, aan kolonel Schneider, Oostenrijkseh gezantschapsattaché, toegeschreven telegram. De Transvaalsche crisis heeft, na de dreigende rede door Chamberlain Zaterdag te Highbury uitgesproken haar hoogtepunt bereikt. Dit is althans het oordeel der Engelsche pers De Daily Telegraph noemt haar een ultimatum. Ook de Daily Graphic beschouwt den toestand als hoogst ernstig en waarschuwt Transvaal om nu maar spoedig al de eischen van Engeland in te willigen. Kruger moet niet denken dat hij de zaak nog verder op de lange baan kan schuiven. Sedert vijftien jaar onderhandelen wij met de Transvaalsche regeering en het eenige resultaat is geweest dat zij met woorden en valsche be loften den spot met ons heeft gedre ven. En naar de laatste berichten te oordeelen, schijnt het dat Tiansvaal nog steeds haar vertrouwen gesteld heeft in een politiek van op de lange baan schuiven. Er is sprake van het zenden van een speciale vredescoinmissie naar Engeland onder aanvoering van Staats secretaris Reitz en verder bestaande uit de invloedrijkste leden van den Volksraad. Indien er in dat bericht een grond van waarheid ligt opge sloten, meent het Jingoblad, dan blijkt er uit dat de Boeren de beteekenis van de tegenwoordige crisis niet be grijpen en maai'steeds blijven gelooven dat uitstel ten hunnen vooideelenog mogelijk is. Nog kunnen ze toegeven, maar er is geen tijd meer te verliezen. Want Chamberlain heeft hen Zaterdag gewaarschuwd, «te sands are running fast" de steen begint te rollen en indien zij ons dwingen kosten te maken voor krachtige maatregelen, dan zullen wij gehouden zijn zoodanige stappen te doen dat een terugkeer van de tegenwoordige crisis tol de onmogelijkheden zal behooren. Intusschen schijnt de grens van toegevendheid bij de Boeren ook be reikt te zijn, althans Reuter seint uit Kaapstad, dat de regeering der Z. A. Republiek in antwoord op Chamberlain's laatste telegram, aan den Engelschen agent te Pretoria heeft doen weten, dat ze zich houdt aan haar laatste voorstel en geen verdere concessies zal doen. Indien dit bericht bevestigd wordt dan kan bet wel niet andeis of de ooi logsfakkel zal in Zuid-Afrika wor den ontstoken. Want, Chamberlain heeft het uitdrukkelijk gezegd, mocht do tegenwoordige toestand nog lan ger duren, m. a. w. geeft Kruger niet toe, dan zou Engeland zich niet lan ger tevreden stellen met de gevraagde vooi waarden, doch zulke maatrege len nemen welke definitief Engeland's oppermacht in Z.-Afrika zouden vestigen. Dan zal er een worsteling uitbreken, gelijk Z.-Afiika nog nooit heeft aan schouwd, een strijd waarin over de oppermacht van het Engelsche of Hollandsche element voorgoed zal worden beslist; een strijd die duizen den inenschenlevens zal kosten, want tot hun laatsten druppel bloed zullen de Transvalers voor hun onafhanke lijkheid, waarop de Engelschen op zulk een onrechtvaardige wijze inbreuk willen maken, strijden. Naar uit Calcutta gemeld wordt, zijn de transportschepen waarmee de Engelsche troepen uit Engelsch Indié naar Transvaal zullen worden vervoerd, reeds aangewezen. In heel Z.-Afrika staan, volgens een telegram uit Kaapstad, de zaken ten gevolge van den gespannen toestand zoo goed als stil. De kooplieden hou den hun goederen in de havenplaatsen terug uit vrees voor vei liezen. Transvaal. Met medewerking van het Ned. Comiié voor Transvaal zal in Den Haag op a.s. Vrijdag 1 Sept. 's avonds te 8 uren een Transvaalmeeting wor den gehouden, liet is nog onzeker, wie de samenkomst zal leiden. Ech ter is het plaatselijk comité reeds geconstitueerd. In aansluiting aan dit bericht spreekt het Comité de verwachting uit, dat op verschillende plaatsen dergelijke samenkomsten zullen wor den georganiseerd. Gaarne verklaart het zich bereid tol het geven van inlichtingen, die met het oog op deze volksvergaderingen worden verlangd, terwijl het beleefd verzoekt, de mo ties, die men wenscht voor te stellen, vooraf ter kennisname aan zijnen secretaris dr. de Visser te Amster dam toe te zenden, opdat zooveel mogelijk in gelijken geest worde geageerd. Als een bijzonderheid kan, vol gens de N. R. Cl. worden gemeld, dat het een dezer nachten in de om streken van 's llertogenbosch heeft gevroren De weilanden aldaar waren in den vroegen morgen wit. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ter gelegenheid van den 19den verjaardag van H. M. de Koningin zal morgen Donderdag door de Schut terij en liet geheele garnizoen een parade worden gehouden op het terrein vóór de Infanterie-kazernes, welke zal worden gecommandeerd door luitenant-kolonel O. G. H. Heldring, van het 5e regiment infan terie, terwijl de honneurs zullen worden bewezen aan den heer Gar- nizoens-cornmandant, kolonel J. van Wijk. Des avonds geeft het stafmuziek korps van het regiment een concert op het terras van «Amieitia", terwijl de Amersfoortsche Muziekvereeniging «Cmcilia" een uitvoering zal geven in de tent op den Hof. Naar verluidt, gaat de Gemeente Nijmegen het trambeheer in eigen hand nemen en een eleclrische tram bouwen, begroot op f250.000 met jaarliiksche exploitatiekosten van f 25 000. Een van particuliere zijde opge maakte berekening voor zulk een tram dwars door onze stad naar het Nieuwe station geeft de cijfers van f 150.000 voor aanleg en f 17.000 als jaariijksche exploitatiekosten. Kost de Hoogere Burgerschool aan de Gemeente ook al handen vol geld, schitterend zijn de resultaten dit jaar aan die inrichting van onderwijs verkregen. Bij het eindexamen slaag den, naar wij in een voorgaand nummer mededeelden, alle candidaten, op een enkele uitzondering na, terwijl ook nu weder zij die aan het admissie- examen van de Kon. Militaire Academie te Breda deelnamen allen werden geplaatst en wel de heer L. J. Rieber met no. 6 voor infanterie h. t. 1. 22 plaatsende heer F. G. J. M. Steen- hardt Carré met no. 2 voor artillerie h. t. I. 8 plaatsen; de heer E. G. Gaarlandt met no. 1 voor cavallerie O. I. 2 plaatsen en de heer D.SchuIrnan met no. 1 voor artillerie O. I. 3 plaatsen. De geëmplooieetde bij de muziek J. A. Jouvenar van het 5e Regiment infanterie, is bevorderd tot Eleve muzikant-muzikant titulair. Aan den Sergeantmajoor titulair G. P. Piersma van het 5e Regiment infanterie is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend. Het eereteeken zal den 1 September a.s. op eene plechtige wijze, voor het front van den troep, aan hem werden uitgereikt. De soldaat J. Gerrits van het 5e Regiment infanterie, wordt wegens wangedrag en dronkenschap op den 31e Augustus a.s. met een briefje van ontslag uit den dienst wegge zonden. Door den Kolonel commandant v/h 5e Regiment infanterie zijn bevor derd en aangesteld tot Reserve kor poraal de adspirant-vaandrigs P. J. Th. A. Battaerd, 11. de Groot, H. Japchen, F. E Stoop, N. Heijl en R. Numans. De navolgende ouderofficieren van het 5e Regiment infanterie, zijn op 1 October a.s. toegelaten tot het Ie stuJiejaar voor den Hoofdcursus ter opleiding voor den rang van offi cier, sergeanten J. Grader, J. A. J. M. Schotman, ,1. F. Wichman, W. L. G. Jas, H. J. Kuiper en H. L. K. M. Schieflelers. Voorts hebben nog aan de eischen van het examen voldaan, doch kunnen wegens het behaalde rangnummer niet voor eene plaatsing op gemelde Inrichting in aanmerking komen de sergeanten J. D. Eggink, L. A. C. Duuring, H F. Oosldijk en L. Ederna. Voornoemde onderofficieren zijn met uitzondering van Scbiellelers, al leen leei lingen van den cursus Gisterenavond is alhier in het garnizoen aangekomen de Generaal- Majooi C. O. van Kesteren, inspecteur der infanterie, tot het bijwonen der oefeningen van het 5e Regiment infanterie. Genoemde opperoflicier vertrekt den 31 Augustus a.s. naar Putten om de najaarsoefeningen van de Ie Divisie infanterie bij te wonen. Op Vrijdag den 1 September a.s. vertrekt het 5e Regiment infan terie naar de legerplaats bij Milligen, teneinde aan do groote najaarsoefe ningen van de le Divisie infanterie deel te nemen. Het vervoer van den troop zal ge schieden per extra trein van Amers foort naar Stroe en wel, de staf het le en 2e bataljon smorgens ten 5u. 40, het 3e en 4e bataljon ten O 19, en de paarden, bagage en voertuigen die bij de troep behooren ten 7u.35, van het Centraal Station. Programmader muziekuitvoering, Dondei dagavond half acht te geven op het terras van «Amieitia" door het stafmuziekkorps van het 5e regi ment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aaken 1. «Koningin Wilhelmina" Feest- marsch H. Hendriks. 2. Ouverture «Domino noir" Auber. 3. «La Vague" Valse de concert Métra. 4. Fantaisie aus der Oper «Caval- leria Rusticana"Mascagni. 5. Concert-OuvertureEm. Bacil. 6. Aria aus «Stabat Mater" Rossini. 7. Bénédiction des poignards de l'opera «Les Huguenots" Meijerbeer. 8. «Oflenbachiana", grosses Potpourri Conradi. Ds. H. Teerink, predikant bij de gereformeerde gemeente (kerk B) alhier, heeft in de Zondag gehouden godsdienst-oefening aan zijne ge meente bekend gemaakt, dat hij het op hem uitgebrachte beroep naar Ellekom niet heeft aangenomen. Diakenen der Ned. herv. kerk alhier, hebben benoemd tot vader en moeder van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, J. Artlar en echtgenoote, thans concierge en moeder van het gebouw «Volksheil", alhier. Aflev. 2 van Boon's Geïllustreerd Magazijngedrukt op fraai papier, met tal van illusti atiën, bevat het navolgende David voor Saul, naar de schilderij van Jozef Israëls Frontispice. Jozef Israels, «David voor Saul" door Dr. W. Haveikamp, geïllustreerd. Gekroonde Hoofden. I. Zijne Majesteit Nicolaas II, keizer aller Russen, geïllustreerd naar photo's. De Wilhelminabron te Haarlem, door G H. Priem, geïllustreerd naar photo's. «La Jamais Contente" van M. Jenatzy. «Moeder, de Vrouw een schets door Truida Kok, met pentee- keningen van H. J. van Ooijen. Een «Rutschbaan" voor wie er van houdt. Vervalsching van Levensmid delen, bewerkt onder toezicht van Dr. P. F. van Hamel Roos te Amster dam, geïllustreerd. Een leger van Fietsen. Zwervers, door Prinses Eisa, geïllustreerd. De groote Race. Avonturen le Monte Carloherin neringen van Antoine Martin, chef van den veiligheidsdienst van den Cercle des Etrangers de Monaco. I. De man met den klauw, geïllus treerd. Een merkwaardig Spiegelbeeld, naar een photo. Amerikaansche Woudreuzen, geïllustreerd naar pho to's. Na de Schipbreuk. Bijna ten onder gegaan, naar het Engelsch van A. Conan Doyle, bewerkt door Holda, geïllustreerd. Hoe men in gezelschap als «krachtmensch" kan optreden, geïllustreerd naar photo's vervolgj Het gouden spook, een roman uit Klondyke, door Headon Hill, geïllus treerd. Hoofdstuk IIIV. Een slede- vaai t, door Louise Stratenus, geïllus treerd. Voordrachten. Monologen, Dialogen, Salonstukjes en Verzen. I. De beste Advocaat. Monoloog in verzen door J A. Holtrop (voordracht van Mevrouw B. Holtropvan Gelder.) II De banken op het Singel, Mono loog (gezegd door Coquelin Cadet van de comédie Franeaise) over-verteld door J. A. Holtrop. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituutdesomma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, //Longcott," Ggnnees- buby, Londen, W. Een voorwereldlijk dier. Te Nijverdal is door zandgravers aan de spoorlijn een geraamte op gegraven van een onbekend, waar schijnlijk voorwereldlijk dier. Het had eene lengte van ongeveer één meter, doch is, jammer genoeg, bij het graven stukgestooten. Slechts een gedeelte van de ruggegraat en van den kop is door den opzichter in bewaring genomende overige stukken waren reeds onder het zand in de wagens geraakt, en zijn ver dwenen. Wie draagt de schuld? In een staat van Noord Amerika werden in 1896 veroordeeld 26672 personen, 17575 daarvan waren ver oordeeld wegens dronkenschap en 657 wegens dronkenschap in verband met een ander misdrijf. Dit maakt te zamen 687o der veroordeelden uit Nu waren er nog 8440 veroordeelden over. Hiervan hadden bijna de helft hun misdrijf gepleegd onder den invloed van alcohol. Totaal wordt het S2°/o van alle veroordeehngen. In de provincie Nieuw Brunswijk (in Canada) zijn districten waar drank verbod bestaat en andere waar drank handel is. In die provincie werden berecht 22.841 misdrijven; daarvan kwamen op de districten met verbod 36'/i°/« en op de districten met drankhandel G3'/i0/o. En let op, lezerhet aantal inwoners van de districten met verbod is grooter dan dat der districten met drankhandel en toch is het aantal misdaden geringer. De grootten zijn 61°/o en 39% der bevolking. Is het te veel gezegd, dat alcohol groote ge weldige oilers vraagt? Wat geeft hij er voor terug aan de menschen, die hem drinken? Bezie eens die getallen en oordeelt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2