ÜIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. No. 74. Zaterdag 16 September 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT 'WOENSDAG EN ZATERDAG. IEMAND lil ZUS KAAM VERLOOR. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Yrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Aan verschillende Engelsehe bladen wordt uit Z.-Afrika geseind, dat Trans vaal de door Chamberlain gestelde voorwaarden zal aannemen doch wat de suzereiniteitsquaestie betreft, er op zal blijven staan, die te beschouwen binnen het kader van de conventie van 1884, dat wil dus zeggen dat Engeland zich in 't vervolg niet met de binnenlandsche politiek van de republiek zal mogen bemoeien doch enkel liet recht heeft volgens een der bepalingen der conventie contróle uit te oefenen op de door Transvaal met andere mogendheden te sluiten verdragen. Ook Beuter seint dat cr kans is op de inwilliging van Engeland's eischen ten aanzien van de arbitrage zou er een schikking zijn getroffen en ook zou de regeering bereid zijn het voorstel der gemengde commissie te aanvaarden. Alleen de vijfjaars termijn voor bet kiesrecht zou het voornaamste bezwaar zijn. Men herinnert zich dat indertijd Transvaal deze concessie bad gedaan evenwel onder voorwaarde dat Enge land zich daarbij zou verbinden oin zich in 't vervolg nooit meer in de binnenlandsche aangelegenbeden van Transvaal te mengen en de suze- reiniteits-quaestie te laten rusten. Op aandi ingen van den Britschen agent te Pretoria, Conyngham Greene, deed Transvaal deze concessies nadat Greene had verklaard, dat Engeland ze zou aannemen. Doch wat bleek nu? Engeland weigerde beslist de suzereiniteit te laten vallen en daarop trok Transvaal zijn voorstellen weder in. Of de verklaring van Conyngham Greene opzettelijk is geschied of dat hij door de Engelsehe regeering is misleid, valt vooralsnog niet uit te maken, doch een feit blijft het dat de Boeren door dezen truc zich bloot gegeven hebben met den vijfjaarster- mijn toe te staan zonder dat zij be vreesd waren dat hun onafhankelijkheid er door werd bedreigd. En daarvan maakt Chamberlain nu handig ge bruik om thans den vijfjaarstermijn van zijn kant te eischen doch van de voorwaarden door do Boeren daaraan verbonden wil hij niet weten. liet is dus alleszins begrijpelijk dat Transvaal maar niet zoo grifweg en dan maar een beetje spoedig als 't u blieft over deze «kleinigheden" heen stapt. Maar buitendien is er nog die andere nieuwe eisch om liet Engelsch in den Volksraad met het Hollandsch gelijk te stellen, welks inwilliging evenwel geen bezwaar schijnt op te leveren, althans de telegrammen zwijgen er van. Wij voor ons zouden juist meenen, dat deze eisch voor Transvaal onaannemelijk is. Intusschen hebben de Volksraden Donderdag in geheime zitting beraad slaagd en gelooft men dat het defini tieve antwoord lieden door de regeering zal worden opgesteld om dari aan den Volksraad te worden voorgelegd. Er wordt verzekerd dat de Trans- vaalsche regeering bij het ontwerpen van bet antwoord sterk ge'intluenceerd is door de regeeririg van den Oranje Vrijstaat en dat o. a. krachtig zal opgekomen worden voor behoud der conventie van 1884. Hoewel de zittingen van de Volks raden Donderdag tot 6 uur hebben geduurd vertrok Kruger reeds te 4 uur en kwam hij niet terug. Zou men daaruit moeten alleiden, dat hij de sterke strooming vóór de afwijzing van Chamberlain's eischen, niet heeft kunnen keeren? Met zekerheid is dit niet te zeggen, doch de toestand wenl Donderdagavond te Pretoria niet zoo gunstig beschouwd als in den voor middag. Naar de Volksslem meedeelt zullen in geval van oorlog de verdedigings werken van Pretoria uitgebreid worden. Verder meldt zij, dat er wetsontwerpen bij de Volksraden zullen worden inge diend, strekkende tot inbeslagneming van de eigendommen van wie zich aan hoogverraad schuldig maakt en buitenlands vertoeft. De staat zal voorts krachtens de krijgswet de mijnen in beslag nemen en ontginnen en de winsten benaderen, maar ze aan de eigenaars teruggeven onder altrek van kosten, zooilra de krijgswet geschorst wordt. Evenals de Duitschers en de Hol landers hebben nu ook de Ieren op den Band en te Pretoria hun diensten aan de Boeren aangeboden. De Figaro deelt mede, dal thans de instructie tegen de samenzweerders Dëroulède c.s., welke gevoerd wordt door den rechter van instructie Fabre, bijna is afgeloopen en dat Maandag de stukken door hem bij het gerechts- bof zullen worden gedeponeerd. Het aantal beschuldigden bedraagt onge veer 60, docli waarschijnlijk zal men tegen verscheidenen de aanklacht laten vallen. Terwijl ons dus weldra een nieuw groot proces wacht, zullen waarschijn lijk andere die nog in uitzicht waren, achterwege blijven. Het gerucht loopt namelijk te Pat ijs, dat de regeeririg met het plan omgaat om zoodra de Fransche Kamers bijeen komen het geen in de eerste helft van November zal geschieden een wetsontwerp in te dienen, strekkende om een alge- meene amnestie uit te vaardigen in de met de Dreyfuszaak verwante zaken. De processen Zola en Picqtiat t zouden dan niet plaats hebben en ook generaal Mercier zou zich dan niet voor den senaat als Hooggerechts hof te verantwoorden hebben. Alleen het proces Reinach weduwe Henry zou de regeering niet kunnen tegen houden, doch indien de amnestie wordt uitgevaardigd, wordt het waar schijnlijk geacht dat ook mevrouw Henry haar klacht tegen Reinach zal intrekken. Een andere, pijnlijke tijding komt uit Parijs en wel dat de ziekte van den moedigen strijder voor de zaak- Dreyfus, den senator SeheurerKestner, die zooveel heeft gedaan om de rie- visie te verkrijgen, een ernstige wen ding heeft genomen. Hij lijdt aan een gevaarlijke ingewandsontsteking en is uiterst zwak. De familie is leeds naar Parijs ontboden en het staat te vreezen dat de edele kam pioen voor de waarheid en de ge rechtigheid haar eindelijke triomf niet zal beleven. Professor Andrade van de hooge- school teMontpellier heeft aan minister De Gallillet een brief gezonden met een afschrift van een schrijven van Scharzkoppen van 1896, waaruit de onschuld van Dreyfus onbetwistbaar blijkt. De hoogleeraar vertelt in zijn schrijven, dat hij het bestaan van dien brief ter kennis van kolonel Jouaust heeft gebracht met het aan bod om Item over te leggen, maar de voorzitter van den krijgsraad stelde meer vertrouwen in den half gekker» Cernusky dan in de aanwij zingen van een geacht Fransch ge leerde.... omdat deze een bewijs van de onschuld kon leveren. De hoogleeraar wenscht de open baarmaking van den brief van Schwarzkoppen als een nieuw feit, dat de revisie noodzakelijk zou maken en verklaart zich bereid de echtheid van den brief voor een gerechtshof te bewijzen. Evenals uit Zuid-Duitschland en Oostenrijk komen ook berichten van overstroomingen uit Rusland. De Wolga is n.I. op verscheiden plaatsen buiten haar oevers getreden waardoor het reeds geborgen graan grooten- deels is beschadigd. Men vreest nu weer voor nieuwen hongersnood in verschillende districten. Bij Münclten stortte gisteravond ten gevolge van onderspoeling van een pijler de over de Isar liggende nieuwe ijzeren Prinzregent-brug in Menschenlevens waren er gelukkig niet bij te betreuren. Duizenden nieuwsgierigen begaven zich er heen. Treurig luiden de berichten uit het geheele Alpengebied op verschillende plaatsen zijn ook daar bruggen inge stort en vele dorpen zijn overstroomd. Het spoorwegverkeer is gestremd. Ook bij Weenen is een brug inge stort waarhij drie personen verdronken. De aangerichte schade is overal groot. De Parijsche tentoonstelling. Groote maatschappijen te New castle en omstreken weigeren in te zenden. In HongarijeOostenrijk en België gaan overal stemmen op om de ten toonstelling te boycotten. Ook in Zwitserland, is men in vele kringen van hetzelfde gevoelen. Een grooto fabrikant in zijde heeft reeds zijn relaties met Parijs en Lyon op gezegd. Het Berliner Tagebl. deelt mede, dat in de volgende zitting van den Berhjnschen gemeenteraad een motie zal worden ingezien waarin wordt uitgesproken, dat de stad niet zal deelnemen aan de tentoonstelling in 1900. In Rusland heeft de eigenaar van petroleummijnen te Lemberg naar aanleiding van het vonnis te Rennes alle Fransche werklieden ontslagen. Toen II. M. de Koningin Dins dag omstreeks 11 uur in eene door H. M. bestuurde Victoria uitreed, kwam in de laan vóór het Paleis een hollend paard met gebroken lemoen, van den Amersfoortschen straatweg de laan inrennen, H. M. te gemoet. De heeren I. en W. v. d. B beiden oeconoom, tijdelijk te Apeldoorn, zagen het gevaar. De heer I. ging met uitgestrekte armen op den weg staan, teneinde het paard in de rich ting van zijn broeder te doen uitwij ken, waarbij het dezen gelukte, het paard bij de teugels te grijpen en Naak het Engelsch van H. H. BOYESEN. 3) De conducteur, die de vracht ophaalde, stak, na een korte vergeefsche poging om den rei ziger te begrijpen, de ontvangene schilling in de tasc-h, zonder iets terug te geven. Einde lijk, na verloop van een klein uur, hield de omnibus stil, de conducteur riep: «Central Park!" en Halfdan vloog verschrikt uit zijne droo- merijen op, stapte met beschroomde, peinzende schreden uit, staarde in wanhopende verlegen heid de lange rijen op paleizen gelijkende huizen aan, en een pijnlijk gevoel van een zaamheid overviel hem. Hoe geheel anders had hij zich dat voorgesteldHoe warm had zijn hart, bij de gedachte aan het groote, heer lijke onbekende, gekloptEn thans de wereld was toch wel zeer groot, veel grooter, dan zij hem in het gezellige hoekje diilir ginds onder de Noordpool-had toegeschenen, wanhopig groot en onsympathiek, en hij een wanhopig klein atoom in die groote, onsym pathieke wereld! Hij waggelde naar een bank aan den ingang van het park en zat daar geruimen tijd en schonk al zijn aandacht aan de deftige koetsen, welke hem voorbij vlogen; aan de talrijke schoone dames, die lachende en pratende langs hem wandelden; aan de ongenaakbare poli tieagenten, die met stoische waardigheid langs de effene paden heen en weder staptenaan de opvallend uitgedoste bonnes, die hij in zijne Noordsche onschuld voor de moeders en tantes des kinderen hield, evenals hem de kinderwagens, waarin de kleinen onder de schaduwrijke kronen der olmen rondgereden werden, wonderen, van elegantie toeschenen. Zóó had hij, zonder te weten hoe lang, ge zeten, toen plotseling een klein, blauwoogig meisj e in een blauwe polonaise, dat een blauwe parasol in de met glacé-handschoenen bedekte handjes droeg, vóór hem bleef staan en in schuwe verbazing naar hem opkeek. Het persoontje zag er precies uit als de fijnste naar de mode gekleede dame en miniature. Hij had altijd veel van kinderen gehouden, vooral wegens hunne groote vertrouwelijkheid, en het trof hem als een warme vriendengroet, dat deze kleine zorgvuldig en elegant ge kleede schoonheid juist onder de honderden, die hier op de banken in de schaduw der groote boomeu zaten, hare bijzondere opmerk zaamheid waardig keurde. »Hoe heet gij, lief kind?» vroeg hij op vriendelijk deelnemenden toon. «Klara,» antwoordde de kleine aarzelend; daarop, nadat zij zich door een tweeden blik van zijne oprechtheid overtuigd had: «wat spreekt gij komiek!" »Ja," zeide hij en hoog zich voorover, om de kleine gehandschoende hand te vatten »ik spreek niet zoo goed als gij, maar ik zal het spoedig leeren.» Klara keek hem verwonderd aan, hief de parasol in de hoogte, wierp het hoofd met een onderzoekende blik achterover en vroeg: »Hoe oud zijt gij "Vierentwintig jaar.» Zij begon halfluid op de vingers te tellen »Een, twee, drie, vier,» maar vóór zij tot tien was gekomen, had zij het geduld verloren en riep«Vier en twintig dat is zeer veel. Ik ben pas zeven, papa schonk me op m'n ver jaardag een ponny. Hebt gij ook eenponny?» Neen; ik bezit niets, buiten hetgeen in mijn reistasch isen, niet waar, daar kan een ponny niet best in Klara keek nieuwsgierig naar de reistasch en begon te lachen; eensklaps werd zij weder ernstig, stak de hand in haar zak en scheen ijverig naar iets te zoeken. Daarop haalde zij een porseleinen poppekop voor den dag, vervolgens een zoodgeverfd plankje, waarop letters geteekend waren, en ten slotte een penny. Wordt veroolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1