GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Qfficiëele Publicatie. een wetsontwerp worden aangeboden tot herziening van het Wetboek van Strafrecht. Genoemd wetsontwerp is thans in behandeling bij den Raad van State. (D.) STATEN-GENERAAL. Vereenlgde vergadering van de beide Kamer», op Dinsdag 19 September 1899, tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De heer Van Naamen van Eemnes, dieden voorzittersstoel bekleedt,opent, nadat de leden zich naar de vergader zaal van de Tweede Kamer begeven hebben, te twaalf ure des middags de vergadering, en laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van den Oden September 1899, no. 6, houdende zijne benoeming tot Voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting, die heden zal aanvangen. De Voorzitter benoemt eene com missie, die Mare Majesteit de Koningin in liet gebouw zal ontvangen en uit leiden. De Ministers, hoofden van Ministe- riëele Departementen, en de leden van den Raad van State, vereenigen zich te één uur des namiddags mede in de vergaderzaal. Hare Majesteit de Koningin, ver gezeld van Hare Majesteit de Koningin- Moeder, kort daarna in het ge bouw der Tweede Kamer aangekomen, wordt in de vergaderzaal binnenge leid, neemt plaats op den troon, en houdt, terwijl Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder naast Hoogstdezelve gezeten is, de volgende rede: Mijne Heeren Het is Mij aangenaam U bijeen te zien tot hervatting Uwer werkzaam heden. Moge de algemeene toestand van ons Vaderland en zijne oveizeesche gewesten ruime stof geven tot dank baarheid, er is op menig gebied dringend behoefte aan krachtige wet gevende maatregelen. Ik reken, tot voorziening daarin, op den ijver en de toewijding der Staten-Generaal. De betrekkingen met de Buiten- landsche Mogendheden blij',en zeer vriendschappelijk. Op de Vredes-conferentie, te dezer stede ingevolge uitnoodiging van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland door Mij bijeengeroepen, zijn inter nationale verdragen van gewichtige strekking tot stand gekomen, tol welke Mijne Regeering is toegetreden. Ik heb grond te hopen, dat eerlang alle mogendheden, die aan de Con ferentie hebben deelgenomen, die ver dragen zullen onderteekenen. De gunstige verwachtingen met betrekking tot den toestand in Atjeii, ten vorigen jare door mij uitgesproken, zijn verwezenlijkt. In Groot-Atjeh is de rust bijna ongestoord gebleven, en in de kustlanden breidt onze invloed zich voortdurend uit. Hoewel ons gezag zich op eenige plaatsen nog met de wapens moest doen gel den, konden de aanwezige troepen tot de vorige sterkte worden terug gebracht Voor de jongste krijgsverrichtingen breng Ik warme hulde aan het Neder- landsch-Indische leger, alsook aan de Vloot en hare landings-divisie. Nieuwe wetsontwerpen zullen U in den loop van dit zittingsjaar worden aangeboden. Voordrachten tot regeling van de samenstelling der Landmacht en lot nadere wijziging en aanvulling der Militiewet zullen U eerlang bereiken, Ook zal U een verbeterde regeling van de bevordering, liet ontslag en de pensionneering van officieren, als mede van de militaire pensioenen, zoowel voor de Zee- als voor de Land macht worden voorgedragen. Van de verder in te dienen ont werpen vermeld. Ik die betreffende het arbeidscontract, de drankwet, de armenwet, het tarief van invoerrechten en de comptabiliteit. Wat de Oost- Indische Koloniën betreft, zal Uwe medewerking worden gevraagd ten behoeve der verkeersmiddelen in Atjeh en der bevloeiingswerken op het eiland Java. Ik vertrouw, dat de arbeid, dien Gij verrichten zult, onder Gods Zegen dienstbaar zal zijn aan de belangen van het Koninkrijk. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Hare Majesteit de Koningin, ver gezeld van Hare Majesteit de Konin gin-Moeder. eri voorafgegaan door de commissie, verlaat de vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de com missie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde vergadering. Het Bat. Nbld. meldt, dat dc Koningin-Moeder een som van f 100.000 heeft geschonken aan de vereenigingen tot ziekenverpleging in Nederlandsch-Indië, waaronder f 65.000, die in de kolonie voor het huldeblijk bijeengebracht zijri. Bureau voor sociale adviezen. Te Amsterdam is de constitueerende vergadering gehouden van het Centraal Bureau voor sociale adviezen. De ver gadering werd gepresideerd door irir. A. Kerdijk. In de laatste vergadering van belangstellenden te Utrecht zijn de grondbepalingen vastgesteld voor de statuten. Het vomloopig bestuur, waarin de heeren Kerdijk. dr. Erin- gaard, Van Mar ken, Vliegen en Afiëns gezeten waren, assumeerde zich ds Talma te Arnhem, om ook diens ricli- tmg (Patrimonium) in het Bureau vei tegenwoordigd te zien. In Januari van dil jaar verspreidde het vooiloopig bestuur een oproep, echter met ont moedigend gevolg. In April noemde men het waarschijnlijk jaarlijks be- noodigd bedrag f 6000 a f 7000, eri beraadslaagde men over de benoeming van een directeur. Toen men prof. Treub's toestemming verkreeg om zijn naam op don voorgrond te brengen, vond men beter gehoor en mede werking Thans hebben 552 leden (waaronder vereenigingen) en 130 donateurs zich verbonden tot jaar- lijksche stortingen, ten bedrage van f 5257,50 en tot bijdragen in eens tot de som van f 4272,50 waaronder de f2000 van het «Nut" zijn te begrijpen. Met deze cijfers durft het voorloopig Bureau zeggen, dat de zaak haar beslag heeft gekregen. De voorzitter kon dus thans de concept-statuten in behan deling brengen. Artikel één van dit concept luidt: De vereeniging draagt den naam van Centraal Bureau voor sociale adviezen en heeft, met terzijdestelling van de bevordering van eenig partij belang, ten doel: a. Het verstrekken van gevraagde adviezen ten opzichte van de oplich ting, organisatie, leiding en admini stratie van instellingen en regelingen, welke beoogen, de maatschappelijke positie der arbeiders op eenigerlei wijze te verbeteren b Het verzamelen en verspreiden van gegevens omtrent instellingen en regelingen als onder a bedoeld; c. Het vormen van een bibliotheek, bevattend werken en bescheiden over hot maatschappelijk vraagstuk in zijn verschillende verlakkingen, voorzoover betreft de onder a bedoelde instel lingen en regelingen Het tweede artikel luidt: De ver eeniging tracht haar doel te bereiken door a. Het vestigen van een Bureau met daaraan verbonden bibliotheek, tot hetwelk de in art. 1 onder a bedoelde aanvragen kunnen worden gericht b. het uitgeven van geschriften. De contributie zal bedragen voor gewone leden ten minste f5 'sjaars of ten minste f 100 in eens; voor werklieden en naar hel ourdeel des bestuurs daarmede gelijk te stellen vereenigingen met rechtspersoonlijk heid, tellend ltO leden of minder f 1, 100 tot 250 leden f 2,50, 250 tot 500 leden f5, 500 tot 1000 leden f 10, meer dan 1000 leden f20 'sjaars of f 500 ineens en voor donateurs ten minste f 2,50. De leden ontvangen van alle door de vereeniging tut te geven geschriften kosteloos een exemplaar. Met de leiding van het Bureau en met de zorg der bibliotheek wordt belast een directeur, die om de 3 jaar aftreedt, maar ter stond herbenoembaar zal zijn. Voor elk advies wordt een honorarium in rekening gebracht, waarop echter door het bestuur uitzondering kan worden gemaakt (voor personen en vereeni gingen die niet betalen kunnen). De vergadering besloot den directeur van het Bureau in de eerste drie jaren f 2000 per jaar toe te zeggen, en koos met 40 van 50 stemmen tot directeur prof. mr. M. W. F. Treub. Iri het bestuur werden benoemd de heeren mr. Kerdijk. dr. Eringaard, Delft, ds. Talma, Arnhem, Vliegen, Rotterdam, G. M. Boissevain, Am sterdam, mr. Aalbertse, Leiden, R. A. de Monchy, Hengelo, Vlekken, fabrikant te Gastel, en mej I. Wendt te Amsterdam. Opplakken der nieuwe postzegels. Het is voor de post van groot be lang, dat postzegels op brieven en gedrukte stukken zooveel mogelijk aan één kant worden geplakt. Dit vereenvoudigt het stempelen, waarbij men nu telkens eerst moet uitkijken, waar de postzegel zit. Toen de post zegels met de beeltenis van koning Willem lil werden afgeschaft en ver vangen door de kinderkopjes van koningin Wilhelmina, werd door de post verzocht in het vervolg do zegels links op te plakken, zoodat het ge zicht van den beeldenaar, die anders om was geplaatst, in de richting van liet adres kwam te staan. Men zal zich herinneren, dat destijds dooi de administratie der posterijen zelf een fout werd begaan door buitenlandsche briefkaarten te drukken, waarop het postzegel rechts stond en de Koningin dus naar den rand, van liet wapen af, keek. Dit bezorgde postzegelverzamelaars een rariteit, die ten slotte niet zoo heel zeldzaam bleek, aangezien de brieikaarten bij duizenden waren ver kocht en verspreid, vóór men de fout ontdekte. Nu is echter op de nieuwe zegels de beeldenaar weer andersom gezet, het gezicht naar links, liet zegelije op de buitenlandsche brieikaarten staat nu weer rechts gedrukt, en in over eenstemming hiermede behooren de postzegels op brieven en andere stuk ken te worden geplakt. De post verlangt, zegt De Tijd, nu niets lie ver dan rechts te stempelen, en wie eenmaal op haar verzoek de gewoonte heeft aangenomen zijn postzegels links op te plakken, wordt nu verzocht zijn brieven aan de rechterzijde boven aan te frankeeren. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Uit het verslag van den Genees kundigen Raad voor de provincie Gelderland en Utrecht, bleek duidelijk dat het St. Josephgesticht alhier in zeer ongunstigen toestand verkeerde, wat betreft de inrichting van hot gebouw. Wij kunnen thans mededoelen, dut hel bestuur van enkele wenken blijk baar een dankbaar gebruik gemaakt heeft, daar tal van kleine verande ringen, met betrekking lot ventilatie, verlichting en brandgevaar, zijn aan gebracht. Door notaiis A. N. J. Vos zijn op Dinsdag 19 September verkocht. Ie Boerderij en drie peiceelen weiland; ingezet voor f21430en ver kocht voor .1'21680 aan J Versteeg te Achilierihoven bij Utrecht. 2e 2 percoe'en weiland ingezet voor f 1720 en qerkoclit voor f 2010 aan d, n Heer II.' R. Stiu-e Q. Q. alhier. Ilulde aan dc rijdende-artillerie. Vrijdagmiddag had in do manege der Willemskazerne te Arnhem de plechtige aanvaarding plaais van hel monument door II. M. de Koningin aan het korps rij-leudc-arlillcria ten geschenke gegeven. Door den commandant, luitenant- kclonel De Wit, word daarbij voor het front van het geheele koi ps, dat in gioot terfue was, een redevoering gehouden, waarin de roemrijke daden van de gele rijders werd herdacht en het koninklijk besluit, waarin het geschenk gedaan was, werd voorge lezen. Met een Leve de Koningin, eindigde de kolonel zijn luid toege juichte rede. Het monument stelt voor den Ne- derlandschen Leeuw staande op door granaten omwoelden grond, terwijl een stuk geschut en het vaandel door hem beschermd wordende grondstof is van koper, het voetstuk van eiken hout, rondom het voetstuk prijken in koper de volgende wapenfeiten, waar in het korps zijn roem behaalde: Noord-Brabant 1794. St. Maarton, Bergen, Egmond. a/Zee 1799. Friedland 1807. Stralsund 1809. Ciudad Real, Talavera de la Reyna Almonacid Ücana 1809. Quatre Bras, Waterloo 1815. Kempt, Hasselt, Leuven 1831. De voorzijde van het monument is versierd door een metalen tropee, be staande uit het Nederlandsche wapen, door krijgsattributen omgeven. De groep die in krachtige uitdrukking en sobere afwerking een waar mees terstuk is, werd vervaardigd in de bekende fabriek van J. M. v. Kempen en Zonen te Voorschoten en ontwor- en gemodelleerd door den beeldhou wer A. Hesselink te Amsterdam. Het voetstuk is door den heer 11 J. Valk ontworpen. De commissie belast met de op dracht van Hare Majesteit de Koningin Moeder, bestond uit de heeren kolo nel De Wit en Luitenant Pol vliet Binnen eenige dagen zal het mo nument in een der gangen van de kazerne een blijvende plaats vinden. 361e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 18 en 19 Sept. (1-100 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 200 op No. 1685. Prijzen van f70. 1048 8072 8099 12052 12060 en 15496. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1043 1063 1225 1241 1249 1627 1642 1723 4162 4170 5586 8088 8090 12046 12069 13011 13013 13056 13090 13100 15464 15677 15687 20252 20264 20302 20312 20313 20327 20338 en 20339. Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog verkrijgbaar 5 f 3.50 per '/io. Vergiftige AmeriUaaiischc vruchten in blik. Het Maandblad legen de verval- schingen ontvangt uit Londen liet volgende bericht betreffende boven staand onderwerp «Verschillende reizigers gebruikten in een der hótels aldaar, in blik ge conserveerde Amerikaansche vruchten, met het noodlottig gevolg dat allen ernstig ongesteld werden, terwijl een hunner, de heer F. W. Bartlett, uit Philadelphia, spoedig overleed. De lijkschouwing bracht metaalvergifti ging mpl hevige ingewandsontsteking aan het licht." Hierbij leekent het blad aan: «Het behoeft geen betoog, dat een dergelijk bericht, waarbij het geen onbepaalde vermoedens ofongenoemde personen geldt, doch zeer positief geconstateerde feiten, een hoogst leeizame waarschuwing bevat. Immers nog steeds wordt op de meest zorgelooze wijze voortgegaan met dun verkoop van buitenlandsche vruchten cn groenten in onvernist blik, en een zoo hoogst ernstig geval met doodulijken afloop als het hier boven aangehaalde, schijnt noodig te zijn om de autoriteiten tot waakzaam heid aan te sporen. Sedeit jaren hebben wij herhaal delijk gewezen op het gevaar van slepende vergiftiging, waaraan men zich blootstelt door zure vruchten en groenten die daarvoor in aanmerking komen, in onvernist blik te gebruiken. Als gevolg dezer mededeelingen heb ben zeer vele fabrikanten (waarom niet alle?) zich van het verniste blik voorzien en zoodoende metaalvergif tigingen buitengesloten. Nu het ge vaar van elders dreigt cn buitenland sche schadelijke waren ongehinderd bij ons ingevoerd kunnen worden, waarschuwen wij nadrukkelijk hier tegen en maken onze autoriteiten opmeikzaam op de in Londen officieel geconstateerde feiten. Wie buitenland sche vruchten en groenten in onvernist blik koopt, met voorbijgaan van onze eigen voortreffelijke en onschadelijke produkten, moge bedenken dat ernstige ziekte en erger hem bedreigt en dat een slepende metaalvergiftiging dik wijls eerst dan zich duidelijk openbaart, als het voor een radicale genezing te laat is." Het einde der wereld. Door eenige ondernemende Rus sische boekhandelaars zijn onder het volk honderdduizenden exemplaren verspreid van het bericht, waarin valschelijk voorspeld wordt, dal op 13 November a. s. een komeet in botsing zal komen met de aarde. »Niet lang na de verspreiding", zoo schrijft men uit Petersburg, «ont stond er eene onheilspellende gisting onder het bijgeloovige landvolk. Vele boeren in liet district Nowgorod verkochten hunne bezittingen, be kommerden zich niet meer om den naderenden winter en dachten«laat ons eten en drinken, want morgen sterven wij." Daar de verspreide brochure in andere districten dezelfde uitwerking vertoonde, zag de regeeritig zich genoodzaakt ze in beslag te ne men. Het bijgeloof heeft echter al te diep wortel geschoten. De werk lieden aan een fabriek bij Charkow eischten dat men hun loon zou uit betalen, want vóór dat de wereld zou vergaan, wilden zij nog éénmaal naar hunne geboorteplaats terug- keeren, om de laatste weken bij hunne familiën door te brengen. De politie wist deze catastrophe evenwel te voorkomen. Evenzoo vroegen de aard- r werkers bij den aanleg van de spoor baan MoskauWindow hun ontslag, dat hun evenwel geweigerd werd. Niettemin gelukte hot over de hon derd arbeid,éls hun loon in handen te krijgen en naar hun geboorte grond terug te koeren. In sommige dorpen maakten enkele gauwdieven van de gelegenheid gebiuik om van de lieden, die in de vaste overtuiging waren dat de ondergang der wereld nabij was, hunne bezittingen voor ongelooflijk lagen prijs te koopen. Aan de ArbeidersI Wanneer men de arbeiderstoe standen hior in Amersfoort van nabij beschouwd en dus leert kennen, dan komt men onwillekeurig tot de on aangename ontdekking dat die toe standen niet alleen slechter zijn bij andere plaatsen te vergelijken, maar dat daarbij de demoralisatie heerscht, zooals dat maar in zeer weinige plaatsen liet geval is, de oorzaken daarvan moeten hoofdzakelijk m. i. gezocht worden in de verregaande belangloosheid en drinkgewoonten, het laatst aangehaalde is wel een van de grootste oorzaken van achteruit gang- Ik wil hier nu geen onderwerp gaan beschrijven of bespreken over het drank vraagstuk ornrede ik meen dat de plaatsruimte daarvoor te klein is cn mijn schrijven dus nutteloos zou zijn, maar wel wil ik er op wijzen dat er thans voor den arbeider in T algemeen te Amersfoort eon te huis Ons huis) is opgericht waar hij gezellig kan gaan lezen waar hij zijn vrienden kari opzoeken, waar hij gezellige avonden kan organiseeren, waar hij zich in een woord kan wijden aan geestelijke kennis zonder dat hem dit een cent behoeft te kosten. Zoowel dus de moreele als de matrieele zijde is in het voordeel van u. Zult gij arbeiders daar nu gebruik van maken of zult gij liet door u onverschilligheid en laksheid leeg laten staan Dit zou te bejammeren zijn in de ergste mate ja het zou onverantwoordelijk zijn, want waar men tot nu toe u zoo iets niet aanbood en gij u troost moest zoeken op straat of maar al te dik werf in een kroeg waar men eerstens een verpestende atmosfeer inademt en ten tweede men u bedient met vergift wat men Genever noemt, daar bied men u een gezellig tehuis aan. O, dat gij lieden begrijpen wildet wat het zeggen wil rnenschen te zijn en dus ook de roeping,degroote verantwoordelijk heid, daarvan ten volle begreept, er zou een andere geest en meer verbroe dering heerschen, helaas men behoeft des Zaterdagsavonds en des Zondags de oogen maar door Amersfoortsche stiaten te laten gaan en men komt al spoedig tot de realiteit, dat koning alcoiiol op zijn zetel alhier nog lang niet wankelt. Daarom arbeiders en ai beid- slers allen gebruik gemaakt van de nette gelegenheid u aangeboden in Ons Huis op de Kortegracht opdat wij onze kennis kunnen vermeerderen en als zoodanig een beletsel worden tegen het verbazende alcoholgebruik, men brenge zijn vrienden en kennissen daarheen, men organiseert gezellige avonden en men houdt cursussen tol ontwikkeling van oris allen en ter bevordering van het algemeen belang, dit is de wensch van mij die ten volle met het doel en streven daarvan svmphatiseerd. G. IN DER MAUR. Schouw. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik dei- wegen in de provincie Utrecht d.d. 8. November 1853 (Provinciaalblad No. 102; Doen te weten, dat de bij voormeld artikel bedoelde najaars-schouw over wegen, sloten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Woensdag, den 11 October aanstaande en vol gende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemeld reglement aan de belanghebbeaden in herinnering ge bracht. Amersfoort, den 18 September 1899. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Tb. SANDBERG.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2