NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. No. 79. Woensdag k October 1899. Aclit-en-twintigste jaargang. Ij VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. FEUILLETON. IEMAND DIE ZIJN MUI VERLOOR. Amersfoortsche Courant j ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Hoewel de Dreyfus-zaak, die zoo lang de gemoederen van duizenden bij duizenden in beroering heeft ge bracht, nu tijdelijk van de baan is, zijn er toch nog enkele bijzonder- hedon te vermelden, die de aandacht, verdienen. Zoo heeft thans de oud-minister van Koloniën, André-Lebon, die op de schandelijkste wijze tegen den on gelukkigen balling was opgetreden, eenigszins loon naar werken gekregen. Ilij was o. alid van de «Annales des sciences politiques"bij besluit van het comité van redactie dier »Annalos" is hij als lid daarvan ge schrapt, en eveneens is hij verwij derd van de lijst der leeraren en uit het bestuur der «Ecole des sciences politiques." Nog kunnen we mededeelen, dat mad. Séverine, de bekende journa liste, die steeds zoo moedig voor Dreyfus in het kiijt is getreden, in België en ons land een leeks van voordrachten over deze kwestie zal houden. Aardig is het staaltje van gene genheid voor Dreyfus van den ge meenteraad van Lédignan, een plaatsje in het zuiden van Frankrijk, door Jules Huret in de «Figaro" medege deeld. Een straat is door dien Baad de «Alfred Dreyfusstraat" genoemd, een andere de «Emile-Zola-straat" en een plein het »Piquart-plein", terwijl zij een slop, die daarop uit komt, den naam gegeven hebben van «Generale-Stafsteeg." De advocaten der beklaagden, die voor den Senaat als hooggerechtshof moeten terechtstaan, hebben bij het onderzoek van liet dossier bevonden, dat een aantal stukken, in liet voor- loopig requisitor vermeid, zich daarin nipt bevinden. Zij hadden Béringer verzocht, hun liet gansclie dossier over te leggen. Transvaal. Onder dit hoofd zullen wij in 't ver volg een aantal berichten verzamelen, die omtrent de crisis uit Zuid-Afrika en Engeland worden geseind. Men zij echter voorzichtig en neme al deze berichten niet te grif als absoluut waar aan. In den Spaansch-Ainerikaansclieii oorlog zagen we liet ook, dikwijls waren de telegrammen tegenstrijdig of bleken zij, door zenuwachtigecorrespondenten afgezonden onwaar of vergroot voor gesteld. Hetgeen niet wegneemt dat de meeste Heuler-telegrammen, die wij hieronder ook in berichtvorm zullen opnemen, meestal betrouwbaar zijn. Te Pretoria heerscht de grootste opgewondenheid, en er worden uitge breide krijgstoerustingen gemaakt. Zes-en-twintig treinen zijn reeds naar Volksrust vertrokken. Ue Volksraad heeft bepaald dat die Uitlanders welke de Boeren bijstaan, na den oorlog het kiesrecht verkrijgen. Het Duitsche vrijwilligerscorps 300 man sterk, is naar Volksrust vertrokken het Hol- landsche corps vertrekt heden. Verscheidene regeeringsbureaux zou den Zaterdag gesloten worden, ook het hooggerechtshof. De staat van beleg zal onmiddellijk daarna afgekondigd, en de buitenlandsche postverbinding geschorst worden. De Volksraden hielden Vrijdag oen vereenigde geheime zitting. Uit Durban wordt gemeld, dat de mail naar Engeland van Zaterdag af over zee, via Kaapstad, in plaats van door Transvaal zou gaan. Een geloof waardig gerucht zegt, dat de trein uit Transvaal, die Zaterdag te Durban moest aankomen, te Volksrust opge houden is, men .vermoedt om eenige voorname Uitlanders in hechtenis te nemen. De Engelsche batterijen die uit Ladysmith vertrokken waren, schijn baar naar Dundee bestemd, zijn onder weg naar Newcastle gezonden, op een mijl of veertig van de grens. Duizend Boeren uit Utrecht hebben een weg gemaakt dwars over den hoogen oever van de Buffalorivier. Zij staan nu gereed om naar Natalseh grondgebied over te steken. De Boeren hebben te Zandspruit aan de grens een sterke macht bijeengetrokken. De Daily Chronicle verneemt uit Kaapstad, dat de herhaalde ft ontver- anderingen van de Britsche regeering Pretoria in groote opgewondenlieid brengt. Zelfs het lid van den Uitv. Raad Schalk Burger moet thans oorlogszuchtig zijn. Regeeringsambtenaren hebben Vi ij- dag te Johannesburg 700 paarden van de straat en uit de stallen ge prest en ook een hoeveelheid zadeltuig en proviand gekocht voor de uit rusting van burgers aan den West rand. Een commando van 000 man en het Johannesburgsche corps, sterk 750 man, zijn naar het front ver trokken. Vrijdag hebben weer 500 lieden de wijk uit Johannesburg genomen. Het Pretoriaansehe contingent bur gers vertrok Zaterdag naar liet front. Er heerschte groote geestdrifteenige leden van den Volksraad, die bij het vertrek tegenwoordig waren, riepen: «Dat is ons ultimatum!" Er is een proclamatie uitgevaar digd, waarbij alle rechtbanken ge sloten worden en de zittingen van de districts-gerechtshoven in de ver schillende steden worden uitgesteld. Vier duizend Boeren zijn nu bij een te Volksrust en Zandspruit. Verder concentreeren de Boeren zich bij Boshof (Oranje Vrijstaat) nabij Kimberley, en eveneens aan de noord westelijke grens van Natal. Een lersch korps uit Johannesburg vertrekt lieden of morgen naar de grens om de Boeren te helpen. Kommandant Kronjé heeft om streeks 2000 burgers gemobiliseerd nabij Malmani, niet ver van Mafeking. De Boeren hebben een kamp op gericht acht mijlen van Vrijheid en zijn voornemens zich waarschijnlijk heden, in grooten getale (5000) te concentreeren op twee punten aan de Bullalo-rivier, een dagmarsch van Dundee. De vijandelijkheden wor den dan verwacht. De mailtrein van Charlestown naar Johannesburg is te Volksrust aange houden op bevel der Transvaalsche regeering; de passagiers werden naar Natal teruggezonden. Uit Kaapstad wordt bericht, dat ook daar groote opgewondenheid heerscht. Er zijn vele teekenen van militaire, bediijvigheid onder de Vrijstaters. Te Vrede is men druk bezig zich te concentreeren. Het Engelsche Berkshire regiment vertrok van Grahamstown naar Nauw- poort, het kruispunt der spoorwegen ten Noorden van Middelburg (kaap kolonie). De Natalartillerie is Zaterdagnacht van Durban naar Ladysmith vertrok ken. Het gerucht loopt, dat een corps Boeren op vijftig mijlen van Pieters burg (Rhodesia) is opgesteld en dat vooruitgeschoven posten aan alle drif ten van de Limpopo zijn gestation- neerd. Het Duitsche corps van Johannes burg, sterk 200 man, onder bevel van graaf Zeppelin, heeft bevel ge kregen naar hei front te vertrekken. De Portugeesche kruiser Adarnas- tor vertrekt Woensdag van Lissabon naar Lorenzo Marques. Het trans portschip Afric volgt binnenkort- liet gerucht houdt aan, dat een belangrijke voorwaartscke beweging van Engelscho troepen in Natal zal plaats hebben. De correspondent van de Standard te Lissabon verneemt dat de Por tugeesche regeering er niet aan denkt, de Delagoabaai aan Engeland af te staan of ook maar Lourenzo Marques door de Engelschen te laten bezetten, noch om toe te laten dat, in geval van een oorlog met de Transvaal, Engelsche troepen door haar gebied trekken. De geringe sterkte van het Portugeesche garnizoen zou echter Engeland kunnen aanmoedigen om de Boeren van dien kant te over rompelen. In Natal en in Transvaal heeft het geregend, een der voornaamste voor waarden voor de Boeren om te velde te kunnen trekken, daar er dan gras voor de paarden in overvloed komt. Jongens van 14 en 15 jaar nemen dienst om tegen de Engelschen te strijden. Aangaande het bericht dat de Boeren dreigen op Engelsch gebied te komen, zegt de Soulhafrican News Wij vernemen uit zeer goede bron dat zij niets van dien aard zullen doen. Het godsdienstig gevoel van de bestuurders der Republiek verbiedt hun de verschrikking van den oorlog uit vrijen wil te verhaasten, zoolang er nog eenige andere weg overblijft. Volgens hetzelfde blad heeft Hof- meyr (van de Kaapkolonie) zich ter beschikking van de Britsche regeering gesteld om elk redelijk voorstel dat nog tot een oplossing zou kunnen leiden, te bevorderen. Het Fransche vrijwilligerscorps in Transvaal bestaat uit 150 man. Uit Kaapstad verneemt de Tivies, dat er een aanval van de Boeren te Kimberley wordt verwacht, waar vrij willigers de verdediging organiseeren. Men dringt te Kimberley aan opeen soortgelijke proclamatie als van den gouverneur van Natal, waarin zij die de Boeren helpen als landverraders gekenmerkt en met de straffen op landverraad bedreigd worden. Gelijk de Standard-correspondent uit Newcastle seint houdt een groote van geschut voorziene Boerenmacht, twintigduizend man sterk, de heuvels bezet die Charlestown bestrijken. Men verwachtte dat de Boeren gister de Natalsche grens zouden overtrekken nabij Glencoe om Dundee aan te tasten. De Transvaalsche Volksraad heeft een wet aangenomen, waarbij volle Naar het Engelsch van H. H. BOYESEN. 9) Halfdan kreeg een kleur, maakte een bui ging en herhaalde, zooals Edith had gewenscht, het laatste gedeelte der nocturne. «En nu«, vatte Edith het gesprek weder op, «waag ik het u te verzoeken, ook die in G - m o 11 voor mij te spelen, welke mij nog meer te raden heeft gegeven, dan die indur.» «Die had eigenlijk het eerst gespeeld moeten worden,« antwoordde Halfdan. «Zij heeft een veel intensiver kleur en een dieper pathos, maar het slot schijnt geen slot te zijn. Het brengt geen rust en is blijkbaar niet meer dan een overgang tot die in dur, welke dan ook werkelijk haar eigenlijk supplement is.« Moeder en dochter wisselden andermaal verbaasde blikken, terwijl Halfdan op mees terlijke wijze ook de m o 11-nocturne speelde. «Mr. Berk,» zeide Edith, toen hij met een gloeiend gelaat en trillende van inspanning van de piano opstond, «gij zijt een veel grooter musicus, dan gij schijnt te weten. Ik heb sedert geruimen tijd geen les meer genomen, maar gij hebt door uw spel mijn musicale eerzucht weêr opgewekt, en als gij mij ook tot uwe leerlinge wilt aannemen, zal ik dat als een groote gunst beschouwen," «Ik weet nauwelijks, of ik u iets leeren kan,» antwoordde hij, terwijl zijne blikken met innig welgevallen op de schoone gestalte gevestigd waren; «maar in mijn tegenwoor- digen toestand mag ik zeker een zoo vleijend aanbod niet afslaan." Gij wilt zeggen, dat gij het af zoudt slaan, als uwe omstandigheden van dien aard waren, dat gij het doen kondt?« «Neen; ik zou in dat geval strenger met met mijn geweten te rade gaan.« «Goed, goed! ik neem met vreugde elke verantwoording ook daarvoor aan, dat ik mij door u heb laten misleiden." Mrs. van Kirk had intusschen haar wel riekend juchtlederen zakboekje onderzocht, en nam er thans twee nieuwe tiendollarbiljetten uit, welke zij hem aanbood. «Ik zou mij gaarne van u verzekeren, door u vooruit een honorarium aan te bieden," zeide zij met een vriendelijke neiging en een vluchtigen blik op zijn uiterlijk, welken hij maar al te goed verstond, «iemand zou de zelfde ontdekking kunnen doen, welke wij ge daan hebben en meer bieden dan wij.» «Daaromtrent kunt gij volkomen gerust zijn en u op mijn toezegging verlaten,» ant woordde Halfdan, wiens hooge blos verried, dat hij de bedoeling der dame opzettelijk verkeerd opvatte; «gij hebt slechts te bevelen, wanneer ik terug moet komen.» «Dan als 't u blieft, morgen voormiddag tien uur.» En Mrs. van Kirk vouwde aarzelend de biljetten samen en legde ze weder in haar zakboekje. Dat plotselinge aanbod van geld had onzen idealist hoogst pijnlijk aangedaan. Het was de eerste keer, dat iemand hem voor de uit oefening zijner talenten had willen betalen, alsof hij een gewoon daglooner was. Maar een blik op Mrs. van Kirk's van hartelijke welwillendheid stralend gelaat zeide hem, dat het kinderachtig was, zich hier beleedigd te willen voelen, en zijn verontwaardiging was vervlogen. Nog dienzelfden namiddag kwam Olson, die het goed geluk van zijn vriend had vernomen, bij hem en bood hem uit vrije beweging aan, hem honderd dollars te leenen, en ging met hem naar een netten kleermaker, wódr hij in een nieuw pak gestoken werd. De volgenden morgen werd op het bepaalde uur de eerste les gegeven. Edith zat in een weelderig ochtendtoilet naast hem vóór de piano en begon de Fantasie impromptu te spelen. Hare vingeren bewogen zich met zekere loomheid over de toetsen en het heer lijke stuk kwam weinig tot zijn recht. Toen zij het ten einde had gebracht, maakte zij een afkeurende beweging, sloot het mu ziekboek en liet de gekruiste handen in den schoot zinken, vestigde haar fonkelende blik op den onderwijzer en zeide: «Ik wilde u een bewijs van mijne onbekwaamheid geven, opdat gij zoudt weten, wat gij eigenlijk on dernomen hebt. Zeg mij nu open en eerlijk, zijt gij ontmoedigd?» «In 't minste niet,« antwoordde hij, terwijl de verrukkelijke betoovering harer nabijheid al zijne zenuwen deed trillen; «gij bezit het echte musikale vuur, maar uwe -vingers wei geren aan uwe gewaardingen uitvoering te geven en moeten aan tucht gewend worden.» «En gij gelooft, dat gij ze onder tucht kunt brengen? Het is een weerbarstige troep, welke mij veel verdriet bezorgt." «Wilt gij mij een blik op uw hand ver oorloven Zij hief de rechterhand op en liet die, een oogenblikkelijken aandrang volgende, in de zijne rusten. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1