NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 82. Zaterdag 14 October 1899. Acht-en-twiiitigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. PLAATSELIJKE BERICHTEN. In eeue voltallige raadsvergade ring, gepresideerd door den burge meester op Dinsdag 10 Oct. jl. ge houden werd allereerst liet opnieuw benoemde lid de heer Tromp van Holst geïnstalleerd. Daarop werden tot leden der reclame commissie voor de inkomstenbelasting herkozen de heeren Van Esveld, J. Gerd. Kleber en Tromp van Holst. Met algerneene stemmen werd daarna de instructie van den, op eene jaarwedde van f 50 te be noemen sluiswachter vastgesteld. Ook gaf de Raad met algerneene stemmen zijn goedkeuring aan het ontweip-besluit tot verhuring van de kortelings aangekochte huisjes achter de H. B. S. (Zou de school tin toch zijdelings worden uitgebreidRed.) aan het voorstel tot verhuring van het tuinmanshuisje met stal, schuur en moesgrond nabij »de IIooiberg« aan de Wolfertstraat en tot verhuring van de petroleumloods nabij de Zand- hoopun. Tegen het voorstel tot verhooging der jaarwedden van de onderwijzeres sen Mej N. Meinersz en J. van Goor had ook geen der leden iets in te brengen evenmin als tegen de ontwerp verordening omtrent de schouw dei- wegen en waterlossingen, voor zoover deze niet vallen onder het provin ciaal reglement. Bij de behandeling van het verzoek om eervol ontslag als havenmeester van den heer J. J. Valewink en het hem als zoodanig toekennen van pensioen kwamen de tongen los. Burgemeester en Weth stelden n.l. voor om het ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, doch hel verzoek om pensioen van de hand te wijzen. De heer Esveld verzette zich tegen dit laatste. Volgens spr. was het verzoek om pensioen volkomen gegrond. Was de havenmeester bij het maken van de pensioen-verordening ook al ver geten, uit zijn instructie en de ge schiedenis van het havenmeesterschap bleek ten volle, dat deze gemeente ambtenaar recht had op pensioen Spr. wilde daarom dit punt zien aan- gehouden tot eene volgende vergade ring ten eir.de de leden van den Raad gelegenheid te geven zich van een en ander op de hoogte te stellen en zoodoende te voorkomen, dat een onbillijkheid werd begaan. De voorzitter wilde van geen uitstel weten. De Raad had slechts te be slissen op het verzoek, luidende ont slag tegen 1 November. Ook was de havenmeester volstrekt niet vergeten in de pensioen-verordening, doch be hoorde te worden gerangschikt onder die categorie ambtenaren, wier ambt niet de hoofdbron is van hun bestaan. Mr. van Voorst Vader merkt op, dat bij de stukken slechts de ver klaring was van één geneeskundige, terwijl de verordening die eisclit van twee geneesheeren door B. en W. aan te wijzen. De heer Kleber zegt dat alleen over het al dan niet billijke moet gedele- bereerd worden. Moet een ambtenaar, die jarenlang aan het pensioenfonds beeft bijgedragen en daarna zoo be middeld wordt, dat zijn privaat-in komen hooger is dan zijn jaarwedde, liet pensioen derven. Zulks dient te worden uitgemaak. Spr. zal dan ook het voorstel van den lieer van Esveld steunen. De heer Van Kalken meent, dat de Raad niet heeft te vragen hoe vroeger het ambi bezoldigd werd, maar hoe het thans is. Spr. vindt, dat B. en W gelijk hebben en zal vóór hun voorstel stemmen. De Voorzitter waarschuwt, dat men niet uit het oog mag verliezen het criterium voor het toekennen van pensioen, d. i. of het ambt het hoofd middel van bestaan is. Mr. Heyligers merkt op, dat uit de Instructie ten volle blijkt, dat aan niets anders gedacht is dan juist aan een hoofdbeti ekking, een hoofdbron van inkomsten, en stelt voor nu het ontslag te verleenen en later te be slissen omtrent het pensioen. De Voorzitter zegt, dat geen afschei ding mogelijk is. In het gunstigste geval kan later een gratificatie worden ver leend, na welke mededeeling de heer Heyligers zijn voorstel intrekt. L)e heer Van Esveld zegt, dat het hem volstrekt niet te doen is om een wijziging der Pensioen-verordening, althans nu niet. Mocht later, uit de discussiën de noodzakelijkheid daarvan blijken, dan zal dit wèl geschieden Voor 'toogenblik wil hij alleen voor komen, dat een onbillijkheid begaan wordt. Wethouder Celosse doet opmerken, dat de heer Van Esveld beweerde Jat in de Pensioenverordening een abuis is geslopen. Spr. wil zulks aannemen, maar dan is ook dit verzoek orn pensioen ongegrond. De bepaling van art. 12 der Instructie is alleen zóo gemaakt om te voorkomen dat neven betrekkingen schade zouden brengen aan het ambt. Maar het Havenmees terschap is niet het hoofdmiddel van bestaan van den titularis. Spr. wil nog een opmerking maken. Toen de Verordening is gemaakt, heeft de Commissaris van Politie verzocht, niet in aanmerking te komen waarom heeft toen de Havenmeester niet ver zocht wèl in aanmerking te komen? Het voorstel-Van Esveld steunt op zóo losse gronden, dat spr. de aan neming sterk ontraadt. Ten over vloede heeft de Havenmeester ontslag gevraagd, en dit moet hem dus vol gens zijn verzoek worden verleend. Nadat de heer Kleber nog even had gewezen «p de excepties opge worpen door Wethouder Celosse en de lieer Croockewit had gezegd, dat hij niet geloofde dat men in den geest van den heer Valewink zou handelen door hem het ontslag niet te geven, bracht de Voorzitter het voorstel- Esveld in stemming, dat werd ver worpen met 10 tegen 7 stemmen (vóór het uitstel stemden de heeren: Kleber, Gerritsen, Tromp, mr. v.Voorst Vader, mr. Heyligers, Van Eek en de voorsteller). De Voorzitter achtte het voorstel van B. en W. (eervol ontslag onder dankbetuiging, doch geen pensioen) hiermee aangenomen, waarmee de Raad zich z. h. st. vereenigde. De lieer Van Esveld verzocht nu heropening der debatten, ten einde een nader voorstel te kunnen doen en stelde nu voor, een levenslange gratificatie te verleenen, tot een be drag, gelijk aan het pensioen. De Voorzitter stelde voor, hierover in een volgende vergadering te beslis sen. welk voorstel door den lieer Van Esveld werd overgenomen en door den Raad z. h. st. werd goedgekeurd. Z. d en z. h. st. wei d hierna besloten om te verhoogen het tractement van den 6en Ambtenaar ter Secietarie met f 10ü de arbeidsloonen van ieder der werklieden bij den gemeente-reini gingsdienst met 50 cent per week; de jaarwedden van de heeren F. Rauli en R. Cruyf, leeraren aan de Hoogere Burgerschool met onderscheidenlijk f150 en f200. Omtrent het request van onder wijzeressen in de handwerken om verhooging hunner jaarwedde, werd z.h.st. besloten dit aan te houden, terwijl liet request der muziekverceiii- ging sCaecilia", waarbij deze verzocht de jaarlijksche subsidie van f50.tot f300.te verhoogen met 15 tegen 2 stemmen werd gewezen van de hand. Wanneer de Vereeniging dienten gevolge nu te nio' gaat, hetgeen door requestrante in uitzicht is gesteld, bezit de gemeente eene eerst kortelings voor veel gold vervaardigd fraaie muziektent en geen muziek. Het ontwerpadres tot heffing van 50 pet. van liet tarief voor vuur- haven- en tongeld gedurende 1900 werd z.h.st. goedgekeurd en besloten dit op te zenden aan H. M. de Koningin om Hare goedkeuring daarop te verkrijgen. De begrootingen voor de d d. Schut terij, voor het Burgelijk armbestuur (inet een subsidie van 1 10,707,68) en die van het Burgerweeshuis werden z.h.st. goedgekeurd. Daaina kwam in behandeling de hoofdschotel van het programma de gemeentebegrooting voor liet jaar 1900. Men scheen van dit schoteltje in de atdeelingen echter al zooveel te hebben geproefd, dat de smaak er af was. Algerneene discussiën wer den althans niet gevoerd. Bij de artikelsgewijze behandeling der uitgaven werd artikel na artikel afgehamerd totdat bij 89 de heer Gerritsen een artikel wenschte inge- lascht te zien voor het verleenen van een crediet van f400.waarvoor B. en W. een systematisch onderzoek zouden kunnen doen instellen naai den woningtoestand in deze gemeente. Dit voorstel warm ondersteund door de heeren Prikken en Heyligers, doch door den Voorzitter namens B. en W. bestreden, wordt ten slotte aange nomen met 11 tegen G stemmen (tegen stemden B. en W. en de heeren van Esveld, Hamers en van Beek). Voort ging het weer klop, klop, klop, tot bij art. 95 de voorzitter aan den heer Gerritsen op zijn opmerking over hst minder wensplielijke van het danshuis aan de Korte Gracht, ten antwooid gaf, dat maatregelen bij hem in overweging zijn, waarover liij zich nu evenwel nog niet kan uit laten. Bij art. 143 stelde de heer Croo ckewit voor de aanschaffing eener derde sproeiwagen. Wethouder Visser ontraadde dit èn om de onnoodiglieid èn orn de groote kosten. Het voorstel viel dan ook met 15 tegen 2 die van den heeren Tromp en den voor steller - stemmen. Bij ai t. 118 verklaarde de heer Croochewit zich tegen het rooien van een vierde van het eiken hakhout op den Berg en de vervanging daarvan door dennen, omreden aan dit terrein wellicht een andere bestemming zou worden gegeven. De voorzitter merkte evenwel op, dat om in liet voorjaar te kunnen planten, de gelden toch vooraf dienen te worden toegestaan met welko zienswijze de Raad zich vereenigde. Bij art. 145 (200 gld. voor liet archief) vroeg de lieer Gerritsen wanneer die post eindelijk eens van de begrooting zou verdwijnen. De voorzitter antwoordde te gelooveri dat de waarnemende titularis vorderingen maakt, overigens zal altijd toezicht op het archief noodig blijven. Een extra post van f 864,werd nog toegevoegd ter bestrijding dei- kosten van de achtste tierijaarlijksche volkstelling. De 57 artikelen der inkomsten werden afgehamerd zonder een enkele opmerking uit te lokken. De geheele Begrooting werd daarop met algerneene stemmen voorloopig vastgesteld op f584,351 in Ontvangst en Uitgaaf en f2119 voor Onvoor ziene uitgaven. Door den Voorzitter werd daarop voorgesteld sollicitanten op te roepen voor liet ambt van Havenmeester, op een jaai wedde van f400, hetgeen z h.sl. werd goedgekeurd Daarop volgde de mededeeling der navolgende ingekomen stukkeneeri request van Vreemdelingen verkeer" om een subsidie van f300om prae-advies aan B en W.de goed keuring van Gedeputeerden van hel besluit nopens het terrein voor het telephoon-bureau aangenomen voor kennisgeving; een request van Me vrouw de wed. Van der Want om ontslag als Regentes van het Burger weeshuis eervol verleend, onder dankbetuigingliet door ons bereids meegedeelde adres van Vak-vereeni- gingen nopens arbeidsduur en loon gedeponeerd ter Secretariegoedkeu ring door Gedeputeerden van liet besluit tot verhooging van jaarwedden van onderwijzend personeel voor notificatierequest van den ingenieur Krieger omtrent de stads trurn om prfe-advies aan B. en W.verzoek van de aannemers van den bouw der Jongensschool le soort orn kwijtschel ding der boete om prte-advies aan B. en W.request van leeraren aait het Gymnasium en de Hoogere Bur gerschool om verhoogirig hunner jaarwedde, met een adres tot onder steuning daarvan van den recior en den conrector van het Gymnasium en den directeur der lloogero Burger school oin pne-advies aan B. en W een verzoek om een weg te mogen aanleggen van de Korte Bergstraat naar den ouden Vlasakkerweg om prae advies aan B. en W. In antwoord op eene door den heer Gerritsen in de vorige vergadering gedane vraag deelde de Voorzitter- mede, dat B en W. wèl bereid zijn om dezelfde bepalingen in het bestek op te nemen als die welke voorkomen in het bestek voor de Gasfabriek, docli niet bereid om de gunning aan den Raad te laten. Het spijt den heer Gerritsen, die zich met het eerste gedeelte wel kan vereenigen, omtrent het tweede slechts een half antwoord te ontvangen. Spr. had zoo gaarne gewild, bij belangrijke wei ken, die groote sommen verslon den, vooraf de Raad werd gehoord. In Amsterdam is zulks ook het geval. Spr. bedoelt geen wantrouwen in het Dag. Best., doch naar zijn meening stellen B. en W. te weinig vertrouwen in den Raad. De Voorzitter komt hier ten sterkste tegenop. Dat de gasfabriek door B. en W. werd gegund, was volstrekt geen bewijs van wantrouwen de aan nemingsom was trouwens ver beneden de raming doch het Dag. Best. mag een verantwoordelijkheid haar hij de wet opgelegd niet van zich afwentelen. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering die niet langer dan twee en een half uur had geduurd. De heeren G. J. Buys, dr. A. C. Anlusch, D. P. Moll en dr. P. C. M. Bos, directeur en leeraren der 11. B. School alhier hebben liet voor nemen opgevat gedurende den a.s. winter een aantal populaire lezingen to houden verdeeld in 4 cursussen. Het doel hiervande algerneene ontwikkeling der hoogere volksklasse ambachtslieden, bazen, technische winkelstand, onderwijzers enz. te bevorderen zal wel onverdeelden bijval vinden, te meer wanneer men weet dat de netto opbrengst dezer lezingen gestort zal worden in de kas der vereeniging Liefdadigheid". Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar achterstaande adver tentie. Naar we uit goede bron ver nemen, is besloten tot het oprichten eener nieuwe Roomscli-Katholieke kiesvereeniging. Een Commissie is reeds benoemd, die Statuten en Reglementen zal ont werpen en de definitieve oprichting voorbereidt. Maandag 30 Oct. zal de heei F. \V. N. Hugenholtz, oud predikanl te Schiedam, in de groote zaal van nAmicitiaa spreken over liet onder werp Christendom en Socialisme. Door do officieren van het le regiment veld-artillerie van hier en uit Utrecht werd Woensdag eenjachtrit gehouden. Daartoe verzamelden zij zich om streeks half elf bij het Huis ter Heide«, reden vervolgens een uur en begonnen, na een half uurtje rust den tally ho-rit (500 M. stap, 1000 M draf en 500 M. galop). De uitslag was, dat in de afdeeling eigen paarden de eerste prijs were behaald door luitenant Vogelaar, do tweede door luitenant An !ré de la Porte, de derde door luitenant-adju-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1