NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 83. Woensdag 18 October 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNEN LAND?" Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per poet door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal bereke Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wij bieden onze abonnés bij het nummer van heden als bijvoegsel een duidelijke kaart aan van het oorlogsterrein in Zuid-Afrika. Voor niet-geabouneerden op onze courant zijn exemplaren dezer kaart van Transvaal en Oranje-Vrijstaat verkrijgbaar a 15 cent. Doosjes niet de vlaggen der oor logvoerende landen (van elk land 12 stuks) om op deze kaart te ge bruiken, zijn mode aan ons bureau verkrijgbaar a 25 cent. DE UITGEVER. Nog steeds blijven de berichten omtrent krijgsbedrijven in Zuid-Afrika uit. Aangaande het lot van Mafeking, dat reeds Donderdagavond door de Boeren zou zijn aangevallen, verkeert men nog steeds in het onzekere. De berichten omtrent den stand van zaker, daar, ondervinden echter groote ver traging, daar de Boeren de telegraaflijn bij Mafeking hebben doorgesneden en de verbinding met Kaapstad dus verbroken is; ook zijn de telegraaf en de spoorlijn ten Zuiden van Kiinberley door de Vrijstaters vernield, zoodat de Engelsche garnizoenen in beide steden nu geheel geïsoleerd zijn en van alle verkeer zijn afgesloten. Wat Mafeking aangaat verneemt Reuter, dat drie duizend Boeren tusschen Mafeking en Maribogo, zuidwaarts van eerstgenoemde stad gezien zijn, waaruit men afleidt dat zij een omtrekkende beweging maken, ten einde zoodoende de stad van twee kanten aan te vallen. En wat Kimberley betreft, ook daar verwacht men spoedig den aanval door de Oranje-Vrijstaters, die naar het heet de stad waarin nu 4000 man Engelsche troepen liggen, geheel omsingeld hebben en ook het spoor wegverkeer hebben onmogelijk ge maakt door de spoorwegbrug over de Modder-rivier te vernielen. Ook in Natal schijnt het de taktiek der Boeren te zijn, de Engelschen van verschillende kanten in te sluiten en daarna tot den aanval over te gaan. De Oranje-Vrijstaters hebben aan de Westgrens van Natal alle passen van het Drakengebergte bezet en van kanonnen voorzien, terwijl in het Noorden van Natal zooals men weet alle daar aanwezige toegangs wegen tot Transvaal door de Boeren worden verdedigd. Intusschen rukt de hoofdmacht der Vrijstaters op Ladysmith, het hoofd kwartier der Engelschen, aan. De voor hoede is reeds bij Bestershoeve op 12 mijlen ten Noordwesten van Lady smith terwijl de hoofdmacht der Transvalers zoowel uit het Noorden als uit het Oosten de Engelschen bedreigt. Zij rukken echter slechts langzaam vooruit. Zondag bereikten zij lngagane,Zuidwaarts van Newcastle terwijl aan de overzijde van de Buffel- rivier tot aan de driften bij llelpma- kaar, een 25 mijlen ten Oosten van Ladysmith, mede een sterke Boeren - macht staat. Naar de Daily Chronicle van haar correspondent vernam, waren de Boeren Vrijdag reeds de Buffelrivier bij Jagersdrift overgetrokken en bebben zij nu wellicht Dundee bezet. Alles schijnt er dus op te wijzen, dat de Boeren langzaam aan van drie kanten opdringend, op het geschikte oogenblik hun slag zullen slaan. In Engeland wordt de geestdrift van het volk gaande gehouden dooi de Jingopers, die niet nalaat de burgers dag in dag uit voor te houden dat het nobele, edelmoedige Enge land den oorlog niet heeft gewild, doch dat hem die is opgedrongen en dat Engeland nu o, die verdrukte onschuld verplicht is zijn rechten en principes te verdedigen, welke zijn eer en zijn traditie hem verbieden prijs te geven. Doch ook de overheidspersonen brengen er het hunne toe bij, gelijk bekende Staatslieden, door het houden van redevoeringen, en wat weer de lord-mayor van Londen door nu be leggen van een groote vergadering in Guildhall, om openlijk te getuigen dat de City de politiek der regeering goedkeurt. De opkomst was enorm, zoodat er een paar duizend niet bin nen konden komen. Vijftien honderd leden van de effectenbeurs trokken in optocht naar deze meeting, met eenige vlaggen voorop en onder het zingen van vaderlandsche liederen, als God save the Queen en Rule Brit- lannia, welke door e6n orkest werden begeleid Alle sprekers waren het er over eens dat de oorlog noodzakelijk was, waartoe Engeland gedwongen was door de houding van Krüger (natuurlijk wiens naam begroet werd met kreten van woede, terwijl her haaldelijk hot noemen van het ulti matum van de Transvaalsche regee ring met spottend gelach werd ont vangen. Ten slotte werd onder daverend applaus een motie aange nomen, waarbij instemming wordt betuigd met de politiek der regeering. Een. persoon, die den moed had er zich tegen te verzetten, w-erd hard handig de deur uitgegooid. De stoomboot «Kaiser" van de Duitsche Oost-Afrikalijn, komende van Hamburg, heeft aan den ingang van het kanaal 4000 kisten ammunitie voor Transvaal gelost, ten einde te vermijden dat daarop in de Roode Zee beslag werd gelegd door de En gelsche kruisers. De kruiser »Thetis" had de »Kaiser" van Napels tot hier bewaakt. De oKaisei" had verscheiden Duit sche officieren, die in Transvaal dienst willen nemen, aan boord. De ammu nitie zal waarschijnlijk naar Hamburg worden teruggezonden met de »Her- zog" die binnenkort verwacht wordt. In geheel Z.-Afrika is een manifest aan de Afnkaander bevolking, onder teekend door den Johannesburgschen veldkornet Viljoen, in duizenden exem plaren in 't Engelsch en Hollandsch verspreid. Daarin worden alle Afri- kaanders in de Kaapkolonie en Natal aangespoord de zijde der Boeren te kiezen. Wat zult gij doen in de onzekere toekomst? wordt den Afrikaanders afgevraagd. En het manifest herinnert hen aan Slachtersnek, den roof van de diamantvelden, Jameson's inval, Engeland's lust om Majuba te wreken, en de Afrikaanders ten onder te brengen. Indien de republieken in Engelsche handen komen, zullen de Afrikaanders, die men nu nog ontziet, ontwapend worden, Holtenlotlen zullen met hen in de Parlementen te Kaapstad en Pietermaritzburg zitten»En dus, gij mannen die onder de Britsche vlag leeft maar van onzen eigen stam zijt, weet wel, dat de vernietiging der Bóeren-republieken gelijk staat met de vernietiging van den Afri- kaanschen stam Dit manifest schijnt zijn uitwer king niet te missen want een pro clamatie der Engelsche regeering te Pietermaritzburg, waarbij do krijgswet wordt afgekondigd verklaart tevens, dat er grond voorhanden is voor de aanneming, dat onderdanen van Natal den vijand steunen en zelfs in enkele gevallen zich bij hem aansloten. De Czaar en de Transvaalsche oorlog. De Vossischs Zeilung bevat de vol gende korte beschouwing, die den toestand juist omschrijft: Bij alle sympathieën voor de vooi hun vrijheid vechtende boeren en bij alle vertrouwen in hun doodsver- achtende dapperheid, moet men toch erkennen, dat hun vooruitzichten om overwinnend uit den hun opgedrongen oorlog te voorschijn te komen, slechts zeer gering zijn. Blijven zij alleen, dwingen niet de gebeurtenissen op andere punten der wereldkaart de Engelschen hun Zuid Afrikaansche veroveringsplannen, ten minste vooi het oogenblik te laten vallen, dan zullen de beide Boeren republieken zich moeilijk aan de doodende om helzing kunnen onttrekken of haar onafhankelijkheid handhaven. Slechts langzaam aan zal wel is waar het militaire en financieele overwicht van het wereldomspannend Britsche rijk den tegenstand dei- Boeren verpletteren, maar het zal zijn werk voltooien, wanneer Enge land niet gedwongen wordt tot een verdeeling zijner kracht. Alles hangt voor de Boeren af van Rusland. De »Vredeczaar" heeft geen vinger verroerd, om den moedwilligsten en schandelijksten oorlog te verhoeden zal hij ook toezien, hoe de brutale vredeverstoorder de winst, waarop hij belust is, int? Een druk opeen knop op de schrijftafel van graaf Murawieff is voldoende, om in Afghanistan, in Tschitral, zelfs in Indië een toestand te scheppen, welke den Britschen luipaard zou dwingen den Afrikaan- schen buit, waarvan hij zich reeds zeker waant, uit de klauwen te laten. Misschien zal de graaf Murawieff op dat knopje drukken, maar het gaat niet aan, thans reeds ernstig rekening te houden met deze mogelijkheid. Vooreerst slaat de partij voor de Boeren zoo ongunstig als slechts mo gelijk is." Achter die laatste zin, zouden wij echter een groot vraagteeken willen plaatsen. Europcesche mogendheden tegenover Transvaal. De Transvaalsche regeering heeft in de kanonnengieterij van Ganet in Frankrijk, een aantal stukken ge schut besteld, welke per Chargeurs Réunis over Mozambique naar de plaats van bestemming zouden wor den gezonden. De Fransche regeering heeft der reederij echter verboden, de kanonnen te verschepen. De Cri de Paris verneemt uit. goede bron, dat het Duitsch-Engelsch Zuid Afrikaverdrag na zijn tot standkomen, aan Frankrrk en Rusland is mede gedeeld. Rusland krijgt een haven in Noordoost-Afi ika bij de Roode Zee en Frankrijk wordt zoet gehou den met het aan Algerië grenzende deel van Marokko als sfeer van invloed. De reis van graaf Moerajiff naar Parijs zou ook alleen ten doel hebben gehad, Spanje met de regeling te verzoenen, door het op te nemen in het Fransch-Russische verbond en het de belofte te geven voor de on aantastbaarheid van zijn gebied. Zaterdagavond, te ongeveer half negen, keerde II. M. de Koningin- Moeder per extratrein uit Arolson weder op het Paleis het Loo terug, op het perron begroet door H. M. de Koningin, het gevolg, den inten dant en den burgemeester, benevens belangstellenden De aardbeving op Ceram. Naar aanleiding van het bericht, als zou het eiland Ceram doorsneden worden door een bergketen van vul- kanischen aard, deelt prof. Martin te Leiden aan de N. R. Cl. mede, dat het onjuist is bij deze ramp aan een vulkanische uitbarsting te den ken, daar, voor zoover bekend, een bergketen van vulkanischen aard op Ceram niet beslaat. Als oorzaak van de ramp geeft de lieer Martin aan een aardbeving, die zonder twijfel aan een verschuiving toe te schrijven is, en het vermoeden is gerechtvaardigd, dat deze laatste in een nauw verband staat met de hevige aardbeving, die, zooals bekend, op 6 Januari 1898 Ambom heeft ge teisterd. Het is wel te verwachten, dat nog \erdere aaidbevingen zullen navolgen, maar niet met zekerheid te voor spellen, en evenmin laat zich voor uit zeggen, of eventueel de latere aardbevingen zwaar of minder zwaar zullen zijn. Ook geoguostische on derzoekingen ter plaatse, al mogen die met nog zooveel zorg worden ingesteld, kunnen hieromtrent met geen mogelijkheid eenig licht ver spreiden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Volgens in dit nummer voor komende kennisgeving mogen ge durende de kermis in de volgende week de koffiehuizen en tapperijen des nacht geopend blijven tot 12 uur, uitgenomen op Vrijdag 28 Oct. waar het sluitingsuur op één uur is bepaald. Door de politie is procesverbaal opgemaakt tegen een bewoonster der Arnhemschestraat wegens het verkoo- pen van sterkedrank zonder daar vergunning te hebben. Evenals vorige jaren bestaat plan ook dit jaar weder gedurei de kermis gezellige bijeenkomsten het Tehuis voor Militairen, Beekstri te organiseeren. Reeds beloofden verschillende sp kers hunne medewerking, terwijl avonden verder met voordracht samenspraken, zang, enz. zullen op luisterd worden. Ook zou de Commissie gaarne de bezoekers eenige ververschin, willen aanbieden. Als tegemoetkoming in de kost aan een en ander verbonden, wens de Commissie giften in te zamelen zal daartoe eene lijst laten circuleei Reeds enkele giften mocht zij c vangen. VVij houden ons overtuigd van belangstelling der Amersfoorts burgerij voor dit streven teneii onze Militairen, in tegenstelling i het kermisgeuot, eenige aangena en gezellige avonden te bezorgen. Zondagnamiddag werd door o immer waakzame politie alhier a gehouden zekere T. W. Mees Putten, beschuldigd van aldaar Donderdag op den metselaarsb G&esbeek een moordaanslag te heb gepleegd. M. moet zijn slachtoffer met mes een diepe wonde in de onn delijke nabijheid van het hart heb toegebracht. De toestand dor geti fene is zorgwekkend. Aanleiding tot de daad zoude 2 wrok over M's. ontslag uit zijn trekking wegens wangedrag. Gisterenmiddag werd op de der locaalspoor BaarnUtrecht ir nabijheid van het station Soest kudde schapen ten getale van ongev 30 stuks overreden. Vele dieren werden onmidde gedood, andere zoodanig gekwe dat zij moesten worden afgemat Zondagavond had de eerste ja vergadering plaats van het mann koor «Crescendo", onderafdeeling de Chr. Nat. Werkmansbond, in lokaal »de Zaaier," directeur de H ff. Hendriks. Als blijk van waardeei voor belanglooze medewerking, w den directeur een fiaai inktstel d de leden aangeboden ook de orga de fleer F. Deltmeyer ontving stoffelijk blijk van belangstelling v zijne gewaardeerde medewerking. Daar genoemd mannenkoor eer avonden in de aanstaande kerm is w met eenige leden van den Chr. I Weikmansbond in genoemd lol zangnummers en voordrachten beste zullen geven, deelde de dii leur mede, dat hij voor die avon zijn piano voor genoemd doel gel kosteloos zal afstaan, welke inedei ling met applaus werd begroet. De avond werd verder met zanj gezellige kout onder het gebruik eenige versnaperingen aangena doorgebracht. Donderdag 19 Oct. a.s. avonds 8 uur zal in «Ons Huis" de Kortegracht alhier een opent vergadering worden gehouden, wat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1