Iets nieuws voor H.H.i Amatenj^photottrafeD. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Officiëele Publicatie. Advertentiën. SIGAREN. GE BR. V. BEST, Laiaisoü Stouwer Co. MÜLLER Co. CommissipMirs io Effecten, ZOU voor 60 ceat. SLOlBOÜWSSOÜiBEl. als spreker zal optreden de heer D. de Clercq, met het onderwerp: «Be vrijding door Coöperatie. Op de gisteren alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 260 paarden, 110 veulens en 60 hitten. De handel was tamelijk vlot. Voor paarden werd besteed van f 80.tot f500.voor veulens f70.tot f140.en voor hitten van f80. tot f 200.Buitenlandsche kooplie den niet aanwezig. De Amersfoortsche voetbalclubs Quick" »Udi" eri «Mars" hadden Zondag een goeden dag. »Quick" speelde tegen de sergeanten- club en won met 21. »Udi" versloeg »Victoria"uit Hilversum met 3—0. «Mars" toog met zijn elftal naar Bussum om daar het 2e elftal van »B. F. I." te bekampen. Ongeveer half twee stelden beide clubs zich op. De toss werd gewonnen door «Mars" deze verkoos met wind en zon in den rug te spelen. Onmiddellijk na de uittrap werd de bal op Bussum's terrein gebracht. Verscheidene schoten werden op het doel gedaan. Trots de goede backs wisten de foi wards tot vier maal toe te scoren. Slagter wist «Mars" de leiding te verschaffen door een hard schot door het doel te zenden. De keeper, al hoewel hij menige bal gekeerd had, kon hem niet houden Ook wist »B. F. 1." een paar maal door te breken en een paar schoten te doen, maar de keeper met behulp der backs wisten de bal weer naar voren te brengen. Zoo gingen ze half twee in met den stand 3—0 in »Mars" voordeel. Na het verwisselen van doel, kreeg ook Amersfoorls keeper, die te voren bijna niets te doen had gehad een paar ballen om zijne kunst te laten zien. Een paar torners vielen Bussum ten deel. Een paar harde schoten weiden van rechts gegeven maar tiet scoren werd hun toch belet. Even voor tienen ontstond een grim- masse voor «Mars" goal, waaruit een hard schot op het doel werd gegeven, maar gestopt en weggeweikt werd door den verdediger. Zoo eindigde de match en »Mars" trok huiswaarts met eene overwinning van 4—1. Dit is de eerste overwinning voor «Mars". Moge deze door verscheidene andere worden gevolgd en de Ver- eeniging als Kampioen uit de «On derlinge Competitie" treden. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artifieieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, "Longcott," Gunnees- bubt, Londen, W. Transvaaisch Volkslied. Die Vierkleur van ons dierbaar land Die waai weer o'er Transvaal En wee die God vergeten hand, Wat dit weer neer wil haal. Waai hoog nou in ons 'neldre lug, Transvaalse Vrijheidsvlag; Ons vijanden is weg gevlug, Nou blink 'n blijer dag. Veul stormen het jy deurgestaan Mar ons was jou getrou En nou die storm is o'ergegaan Wyk ons nooit weer van jou. Bestormd door Kaffers,Leeuwsen Brits, Waai jy steeds s'er bul kop; En tot hul spijt anskou hul dit, Ons hys jou hoger op. Met lage lis haal Albion Ons vaandel stil weg neer; En doet toen net al wat hul kon Dat ons hul vlag moes eer. Ons sou dan alles daarbij win 'n Telegraaf en Spoor; As ons die Rooivlag wou erken Mar dit wou ons nie hoor. Vier jaar lank het ons inooi gepraat, Om weer ons land te kry Ons vraag jou, Brit, geen goed of kwaad, Gaat weg en laat ons blij. Maar toen die Brit ons nog vererg, Toen vat ons die geweer; Ons was al lang genoeg geterg Nou kon ons tog nie meer. En met Gods hulp het ons die juk Van England afgegooi Ons is weer vrijgeluk, geluk, Nou waai ons vlag weer mooi Dit het ons heldenbloed gekos, Maar Engeland nog veul meer, So het die Heer ons weer verlos Ons geef Hem al die eer. Waai hoog nou o'er ons dierbaar land, Waai vierkleur van Transvaal En wee die Godvergeten hand, Wat jou ooit neêr wil haal. I) De Transvaalsche vlag is de Nederlandsche driekleur, met een groene baan aan den top loodrecht er tegen aan. De cadetten en Transvaal. Zondagavond werd in de Cadetten- sociëteit te Breda door het Cadetten- koips eene bijeenkomst gehouden met het tweeledig doel omhet 20 jarig bestaan dier sociëteit te vieren en uiting te geven aan de sympathie voor het broedervolk, dat naar de wapenen heeft gegrepen als eenig middel tot behoud zijner onafhanke lijkheid. Na de pauze trad een der cadetten met de Transvaalsche vlag in de hand, voor het voetlicht om zijn kameraden op te wekken tot het uiten van sym pathie voor Transvalers en Vrijstaters, niet enkel in woorden, doch ook in daden, waartoe voorgesteld werd eene korting op het traktement te doen houden en tevens flink te otteren in een op de uitspanningszaal te plaat sen bus, opdat een aanzienlijke som voor de nagelaten betrekkingen der Boeren en tot steun van dezen, waar het vijandelijke lood hen niet mocht ontzien, spoedig bijeengebracht worde. De herhaalde toejuichingen aan het einde van deze toespraak, bewe zen voldoende, dat het voorstel in goede aarde is gevallen. Hierop werd door allen staande het Transvaalsche volkslied aange hoord. Herfstdraden. Langzamerhand nadert het najaar, en vertoont zich een verschijnsel, dat niemand, zelfs den minst ontwikkelden mensch, ontgaat, en tevens den natuur onderzoekers genoegzame stof geeft ot nadenken. In de maand September n een gedeelte van October zijn truiken en heggen, ja schier alle gewassen, met een groot aantal draden bedekt. Men noemt ze najaars- of herfstdraden. Velen meenen, dat die draden dooi den wind van de planten losgerukt en door de lucht gedreven worden, om zich elders weder vast te zetten. Deze voorstelling is onjuist. De toe dracht der zaak is deze. In het najaar bij goed weder zijn sommige soortenvanspinnen in grooten getale ijverig bezig spinrag te pro- duceeren en w el op de volgende wijze. Eerst zoeken zij de hoogste plaats van de voorwerpen (meest planten) waarop zij zich bevinden te bereiken. Is haar dat gelukt, dan verhellen zij zich zoo hoog mogelijk op hare pooUsn, met den kop in den wind, strekken het achterlijf schuins opwaarts en, werpen daaruit een draad, die in den wind fladderende, steeds in lengte toeneemt. Heeft de draad een zekere lengte verkregen, dan laten zij zich los van het voorwerp, hechten zich aan den draad vast en worden zoo door den wind voortgedi even. Dit alles geschiedt in weinige seconden en met een verbazend aantal dier insecten tegelijk, zoodat in betrek kelijk korten tijd niet alleen de lucht, maar ook plant en struik met een aantal dier draden is voorzien. Bij het in de lucht zweven, vereenigen zich die draden en, zijn zij vastge hecht aan planten, dan verlaten de spinnen haar weefsel, trachten opnieuw de hoogste plaats te bereiken, om van daar hetzelfde werk te beginnen. Op deze wijze doen zij soms verre tochten. Volgens de berichten der zeevaarders toch gebeurt het dat spinnen zich op die wijze aan mast en touwwerk vastzetten op een afstand van 10 mijlen van de kust. Waarom zij nu echter in den herfst deze draden vormen is niet bekend. Volgens sommigen zouden zij een reisje van vermaak doen, orndat zij in dien tijd door overvloed van voedsel weinig te doen hebben en die gunstige gelegenheid aangrijpen, om een ge deelte van het jaar in het voorrecht der vliegende insecten te deelen. Deze verklaring echter is, wat ons geens zins verwondert, voor velen niet be vredigend, waarom anderen liever hel vergeleken zien bij het zwermen der- bijen of het wegtrekken der vogels, daar de spinnen, in het najaar in onbegrijpelijk groot aantal voorko mende, andere plaatsen trachten te bereiken waar zij door het groot aantal harer soortgenooten niet ge hinderd worden. (Veldpost). Een vervulde profetic. Onder dit opschrift lezen wij inde Nieuwe Delftsehe Courant: «Zoo'n veertig jaren geleden heeft prof. Opzoomer met tamelijk veel pathos uitgeroepen «Bouw scholen Wat ge aan het onderwijs besteedt zult ge uitwinnen op den bouw en het onderhoud der gevangenissen." En men is, nu wel niet omdat prof. Opzoomer net gezegd had, maar dan toch om waar te maken, wat hij ge declameerd had, aan het scholen bouwen gegaan, dat het eind er van weg was; overal verschenen openbare scholen, gebouwd uil middelen, af komstig uit aller burgers beuizen; scholen, die slechts bruikbaar bleken voor hen, die liberaal, heel of half ongeloovig waren. En de gevangenissen Hoe is het met 's professors profetie dienaan gaande afgeloopen? Zijn de gevange nissen gesloopt en voor afbraak ver kocht, of van boeven- in schoolpaleizen veranderd. Wordt er nog altijd op de Staats-begrooting geld voor de gevan genissen uitgetrokken We willen eens twee jaren tegenover elkander stellen: 1850 en 19u0, dat is net een verschil van een halve eeuw. In 1850 kostte het gevangeniswezen aan den Staat de som van f 486.431. Voor 1900 is daarvoor uitgetrokken het sommetje van f 1,813 303. Zegge en schrijven bijna 2 miljoen guldens. Dat is in een halve eeuw een ver meerdering van ruim 160 pet. Het schikt nogal. Als prof Opzoomer nog eens kon opkijken I Misschien keerde hij zijn raad wel om en sprakSluit de scholen maar, en maak er gevangenissen van Een gezond slaapje. Een Weensch blad vermeldt de volgende anecdote Een goed geweten is toch maar 't beste oorkussen. Een Oostenrijkse!) hoertje, met een gew eten zóó schoon als een schoon velletje postpapier Johan Schmidt heette de man gaf daarvan een aardig bewjjs. 't Was tamelijk laat in den nacht, toen hij onlangs naar huis dacht te keeren Daar zijn «punt van uit gang" een herberg was en Schmidt voor geen vol glaasje ooit terug was gedeinsd, en zeker dien avond niet, zoo was 't niet bijster te verwonderen, dat 't terugkeeren bij «denken" bleef, en ziedaar ons boertje, na een half uur den ganzenpas geloopen te hebben, bij het station zijner woonplaats. Daar stond een goederentrein gereed, en bemei kende, dat zijn beenen hem be zwaarlijk meer dragen konden, maakte hij 't zich gemakkelijk op de treeplank van een der wagens En liggen was Gapen voor hem, zoodat. toen de trein zich iets later in beweging stelde, hij een snorkenden buitenreiziger mee voerde. Tien kilometer verder werd hij op gemerkt. Hij werd wakker gemaakt: men sprak van geluk dat hij er zóó goed afgekomen was. Maar Schmidt toonde zich niet erg dankbaar. «Loat me toch. Loat me toch matten." En eerst toen hij zijn toestand meer bewust was geworden, bromde hij «Verdraaid. Ik docht dat ik in bed lag en me wief me d'r uut joeg." 't Zachte oorkussen en dat goede geweten. IVaarde Redacteur! Beleefd plaatsing verzocht voor het onderstaande. Kermis I Hoevelen zullen er ook thans met de a s Kermis niet op uitgaan om eens van de kermispret(?) te genie ten^), het gansche jaar, zoo zegt men. heeft men niets, dus licht dat men nu eens wal heeft, niet er aan denkende dat juist door die zoogenaamde pret, den mensch zich demoraliseerd, ja zich beneden het dier stelt en vrouw en kinderen wellicht weken ja maan den lang de naween van die kermis pret zullen moeten gevoelen. Onderstaande Commissie, die ge kozen is uit de Volksbond tol bestrij ding van Drankmisbruik, het Kruis verbond, de Christelijke Geheelont- houdersvereeniging en de Nationale Neutrale Geheelonthoudersvereeniging roept u thans allen op om a.s. Zater dagavond 21 October bijeen te komen in «Ons Huis® Kortegracht, waar sprekers van verschillende richting het woord zullen voeren. Toont dus mannen en vrouwen dat gij waar achtig belangsteld in het geluk van uw, ja van duizenden gezinnen, toont door uwe opkomst, al gaat gij niet geheel en al met ons mede, dal gij dan toch mede wilt helpen om het verregaande drankmisbruik op die dagen tegen te gaan, komt allen op om te hooi en hoe en op welke wijze men feest kan vieren en gij zult u niet te beklagen hebben aan onze oproeping te hebben gehoor gegeven. Van dezelfde Vereenigingen zal een geheelonthouderstent op de Appel markt ii. de kermisweek staan om u wanneer gij een en ander gaat be zichtigen, in de gelegenheid te stellen een verfrissching te nemen of een en ander te doen gebruiken en u als zoo danig voor minder geschikte vei blijf- plaatsen zooals kroegen enz. enz. te vrijwaren. De Commissie hoopt dan ook dat het streven van hunne ver eenigingen in hunne werkzaamheden doel zal treffen en noodigt u allen uit er gebruik van Ie maken. Namens bovengenoemde Ver eenigingen, De Commissie voornoemd, G. IN DER MAUR, Voorzitter. AKKERMAN, Secretaris. RECLAMES. Huidziekten en Klieren. Van den heer J. Fokbens, te Veendani, ontvin gen wjj onderslaand schrijven dat wij in 't belang der personen die aan deze ziekten lijden, pu- bliceeren. aDe Pink Pijlen van Dr. Williams bevallen ons best, daar mijne vrouw tien jaren lang erg aan klieren in 't aangezichtgeleden heeft en verscheidene malen in Groningen en zelfs in Duitschland geopereerd is geworden, maar nooit geen baat heeft gevonden. «Veel geld hebben wij nuUeloos uitgegeven, doch bij het gebruik van Uwe Pink Pillen be vindt zij zich uitstekend. Eerst zag mijne vrouw er tegen op, omdat wij nooit geen baat vonden, maar over de Pink Pillori verheugt zij zich zeer. »Wjj kunnen deze Pillen niet genoeg prjjzen. "Eerst hebben wij eens willen zien of de gene zing van duur was, alvorens U te schijven, doch wij kunnen het bevestigen, zij is genezen, na zoo veel jaren gemarld te zijn. "Ziehier haar portret en 'U kunt tot onze groote vreugde dit "attest vrijelijk publieceeren.» Volgens gegeven portret. In aanmerking genomen de groote werkda- digheid der Pink Pillen in alle ziekten voort komende uit een verarmd en onzuiver bloed, beperkt deze werkdidigheid zich niet alleen tol de klierzieken, iiisar bestrijdt ook bloedar moede, bleekzucht, algpmeene verzwakking, been ziekte bij het kind, jen in alle gevallen van verzwakking bij man'en vrouw, zelfs wanneer zij voortkomen uit allerlei soort van overdrijving? Ook zeer werkdadig mij de vorming der jo^ge meisjes. Verkrijgbaar a i.75 Old- per doos en 9^-GId. de 6 doozen, bij .1. H. t,Snarbilik. '.Dwteiger, Rotterdam, hoofd depothouder voor bfeTierland. Franco toezending tegen'postwissel^ Sluitingsuur voor tapperijen en koffiehuizen gedurende de kermis 1899. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op artikel 7 der verordening op de tapperijen, koffiehuizen enz. Brengt ter openbare kennis, dat het sluitingsuur voor tapperijen en koffiehuizen door hem is vastgesteld als volgt: op Maandag 23 October, Dinsdag 24 October, Woensdag 25 October, Dondeidag 26 October, en Zaterdag 28 October 1899 des nachts te twaalf uur en Vrijdag 27 October lS99den volgenden morgen te één uur. Gedaan te Amersfoort, 17 October 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Hcckscher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aabevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Bf'et maken- vafi photografiën op Ansichtskaarten, in 6 A 7 miiiuten geheel tot aflevering gerêed, wordt in één les geleerd. Belangstellenden vervocjge zich per frnrjco brief ondezrTetter O. aan het' "Bureau—tfezer Courant. Fahr. te ValkeusvVaard, opgericht 1864, werkén met ruim 300 werklieden,krfennietreizen, maar leveren- 'SóKeden koopers goede Sigaren aan de laagste prijzen. Eerste Nederlandsche frecteuren SENBURG. IERMAN. r De Bank Verstrekt Jlfegen ma tige rente (zonder yboruitbeta- ling) gejd onder PWSt hypothecair verband op huizen en landerijen, en geeft, zoolang de voorraad strekt, 4 la Algemeene Hypotheek- brieven!"' uit, in coupures dqn flOOO.—f500.— en flOPf— tegen vete koers van 10M,°/. Agentschap Aincrsfoort. TREKKING 8 NOVEMBER a.s. van dei Zèstig Dent» Loten der Ned. Loterlj-Vereenigingter Bevordering van Handej,*" Nijyerheid en Kunst, te Am sterdam met HOOFDPRIJZEN van Een .ld we el en Siel off 3000. kontangit en een Stel Tafelzilver of f OOOkontant. Voorts Ameublementen,Pia nino. Rijwielen, Zilverwer ken en «1 liizenden andere prac- tisclre Voorwerpen rifn Kunst en smaak. Loten te bekomen te Amersfoort by <\o HU. G Boekenoogen, P. J. de Groot en J. VaiUhoff. Voorts alom by de voornaamste Loter^', Boek- en Sigarenhandelaren. Dobr het Bureau der VereenigTng, Amsterdam, Prinsengracht 810, geschiedt franco twzending na ontvangst van Postwissel. OvenvE vraaBde Vereeniging nog niet vertegenwoordigd is, wor den depothouders gevraagd dezer Zestig Cents Loten. Laiigegracht F 213. Intercommunaal-Telephoonnummer 55, Koope'n enverkoopen Effecten, Coupoifs, bnitenlandsch Bank papier pn Muntspeciën tot den meest voordèeligen koers. Sluiten Prolongatien en Bc- leeningen, disconteèren en ver schaffen wissels op alle bank- plaatsen, ^zoowel in het Binit'en- als het Buitenland, nemen^èlden a deposito tegen nadet overeen te komen voor waarden, enz. enz. Het kantoor is geopend alle werkdagen van 9 tot 4 uur. ZOI.A.Nana. ZOLA. T>e kroeg. ZOLA. Madeleine Fpfii-at. ZOI.A. Tfitrèse Ratjuin. ZOI.A. Heft land. ZOI.A. Vruchtbaarheid. ZOI.A. Hetdiepljjkeindenmensch. ZOI.A. Hej/gelH, ZOLA. Gfrminal.' ZOI.A. JDe laatste stuiptrekkingen. Voor slechts «O efevt per deel zoolang de voorraad straft in

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2