NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Nederlanders! BUITENLAND. No. 84. Zaterdag 21 October 1899. Acht-en-twintigste jaargang. y.-N. VERS!1,HIJ,\T WOENSDAG Ei\ ZATERDAG. Ingezetenen van Amerfoort! BINNENLAND. Amersfoortsche Courant T2 ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Op verzoek van het Bestuur der Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereen iging veroorloof ik mij, door de aanbieding van nevensgaande lijstU in de ge legenheid te stellen, eene gave te offeren ten behoeve van oiizcoorlog- voerendeslairi verwan teninZuid-Afrika. Aan de aanbeveling van bovenge noemd Bestuur wil ik niets toevoegen, trouwens elke aanbeveling zal wel overbodig zijn om U mildelijk te doen geven. Waar wij niet vermogen liet toe brengen der wonden te voorkomen, laten wij daar er toe. bijdragen deze te verzachten, zoo mogelijk te heelen (gel.) F. D. SCHIMMELPENNING burgemeester. Amersfoort, 19 October 1899. Bovenstaand schrijven vergezelt eene lijst die dezer dagen de inge zetenen zal worden aangeboden. Gaarne willen wij onzerzijds het hoofd der gemeente in zijne edol pogen steunen, door bet geven van publi citeit aan een en ander en het in ontvangst nemen der gaven van hen, wien onverhoopt de lijst niet mocht worden aangeboden. De namen dier gevers zullen dan desgewenscht dooi den Burgemeester op die lijst worden bijgeschreven. De Redactie. Engeland en Transvaal. Ofschoon de berichten van de Westgrens schaars vloeien en de Engelsche telegrammen omtrent den toestand om en bij Mafeking gereser veerd zijn en er op berekend schijnen om den hachelijken toestand van de Engelschen daar te bemantelen, is er nu zoo goed als geen twijfel meer of de Boeren zijn er de baas. Zoowel ten Noorden gister bezetten zij I.obatsi als ten Zuiden van Mafe king, hebben de Boeren verschillende plaatsen bezet en den spooiweg in bun macht. Wel doen de Engelschen van Kimberley en in 't Noorden van Rhodesia uit nog telkens met gepant serde treinen hopelooze pogingen oin den vernielden spoorweg te herstellen, doch telkens te vergeefs. Zoo overviel zulk een trein Maandag de Boeren terwijl zij bezig waren den spoorweg te vernielen. De Boeien schoten op den trein met Mausers en later met geschut. Het derde schot trof den kolenwagen. De trein stoomde toen terug naar Kimberley. Het vernielen van den spoorweg werd daarop voort gezet. Ook uit de richting van Rhodesia kwam nadat de Boeren Lobatsi bezet en den spoorweg bezet hadden, een gepantserde trein, die op liet com mando der Boeien begon te vuren. Bij het afzenden van het telegram uit Johannesburg dd. 16 dezer, duurde het gevecht nog voort. Intusschen zyn er reeds nieuwe berichten gekomen, die op het succes der Boeren wijzen. Een telegram uit Pretoria, dd. 18 Oct., zegt dat de Engelschen te Mafe king de witte vlag hebben geheschen, nadat er «enkele schoten" luidens het Engelsche bericht waren ge vallen. Een afdeeling Boeren met een witte vlag begat zich daarop naar de stad om te vragen of deze zich overgaf, maar er kwam geen antwoord: de parlementair der Boeren, die geblind doekt in de stad gebracht was, werd daai zes uren opgehouden en toen weer weggezonden. De Boeren stelden daarna hun Kruppkanonnen zóó op, dat zij de stad bestrijken; men zag Hat. men Haar bezia was, indei haast u"w 1 j c een spoorweg te leggen oW'fct/Tft. verdediging der stad te dienen. Het schijnt dus dat de voorwaarden, waarop de stad moest worden over gegeven den Engelschen te vernede rend waren. Er zal dus nog verder om de stad gevochten worden. De verliezen der Boeren schijnen bij de verschillende gevechten om en bij Mafeking vrij gioot to zijn de Volks slem spreekt van 60 of 70 dooden doch hun triomf scheen volkomen, daar zij reeds Baden-Powells kamp, waaruit deze heeft moeten wijken, hebben bezet. Gisteren werd gemeld, dat Cronjé, na gewaarschuwd te heb ben vrouwen en kinderen weg te zenden, het vuur op Mafeking heeft geopend. De overgave der stad kan dus weldra verwacht worden. In Natal is het volgens de laatste berichten nu ook tot eeu botsing tusschen beide partijen gekomen en wel in den omtrek van Acton Homes en Bestersfarm, ten Westen van Ladysmith, op 16 mijlen afstands van die plaats. Het telegram dienaangaande is gedateerd van gister en meldt dat patrouilles Engelsche ruiterij met de Boeren slaags waren sedei tden middag en dat liet gevecht nog voortduurde. Het moet zeer hevig zijn, daar er gesproken wordt van een aantal dooden en gewonden. Heden verwachtte men een algemeen gevecht. Den vorigen dag seinde generaal White, de bevelhebber der troepen in Natal aan de Engelsche regeering: »Ik verwacht dat de beweging der Boeren (Vrijstaters) van de Diakens- bergen zal voortduren en dat de Boeren met mijn voorposten in aan raking zullen komen tusschen Lady smith en de passen in de Drakens- bergen. In het Noorden komen de Boeren uit Ingagane met eenigo batterijen artillerie nader, de com mando's aan de overzijde der Buffel- rivier zijn tot bij Rorkesdrift gekomen. De Engelsche cavalerie houdt de bewegingen der Boeren in het oog. Blijkens bovenstaand telegram heeft de door White voorspelde botsing dus reeds plaats gehad. Ook van den Noordkant rukken de Boeren steeds meer op Ladysmith aan. Zij zijn nu reeds ten Zuiden van Dundee bij den Biggarsberg. De Basoeto's in den Vrijstaat moeten een vijandige stemming aan den dag leggen tegenover de Boeren daardoor zou een gedeelte van de troepenmacht der Boeren vastgelegd kunnen worden. Generaal White heeft een aanbod van hulp van een Kafferstam op de grens bij Newcastle afgeslagen. De Kaffers beweerden dat de Boeren hun vee weghaalden. White verklaarde, dat de Engelschen geen lnilp van de Kaffers verlangen. Volgens de Figaro is Krüger met Richelieu verwant, door zijn eerste en door zijn tweede vrouw (tante en nicht) Zij heeten Du Plessis en stam men af van een Fransch chirurg, die in de 17e eeuw naar de Kaap ging De Transvaalsche Volksslem van 22 Sept. schrijft: De krachtige openbaring van Hol lander-sympathie voor het goede recht der Boeren Stalen in hun tegenstand tegen de aanmatigingen der Britsche .pohtici heeft niet nagelaten, hier en r -•vmerkinaen te voor daar critische op...:, v_ schijn te roepen over de oribJvtfftJI bare gegrondheid van zekere grieven, welke speciaal door oud-Hollanders, thans Transvaalsche burgers, alsook door Nederlandsche uitlanders, tegen onze Regeei ing en Volksraad worden gekoesterd. We hebben zelfs enkele brieven ter publicatie ontvangen, waarin die grieven omstandig en met aanhaling van bewijzen worden uit eengezet. We zullen niet probeeren om te ontkennen, dat werkelijk van tijd tot tijd door hooggeplaatste en andere overheidspersonen ounoodige aanstoot is gegeven aan een element in onze bevolking, die van ouds trouw is ge weest aan de Z -A. R. ook valt niet te ontkennen, dat menigeen onder de Transvaalsche Hollanders en Oud- Hollanders, min of rneer recht heeft om zich teleurgesteld te gevoelen over de onheusche, ja zelfs onverstandige handelwijze van de zijde van burgers, welke beter behoorden te weten. Doch aan den anderen kant hebben we talrijke gelegenheden gehad om te constateeren, dat bij de kern des volks niet anders dan oprechte waar deering bestaat voor het streven der hier te lande gevestigde bevolking van Nedeilandsche afkomst. Hoe dit ook wezen moge, de bijna algemeene ondersteuning, welke de Transvalers in deze moeilijke dagen ontvangen, zoowel van hun hier te lande wonende als van de overzeesche taal- en stamgenooten, is een nieuw bewijs, hoe krachtig de band gevoeld wordt, welke de Boeren en de Hol landers verbonden houdt. We hopen dat. als eenmaal de normale tijden zullen zijn hersteld, behoorlijke zorg zal worden besteed aan de wegneming van zoodanige bezwaren als thans nog bij verscheiden Hollanders bestaan. der wereld, een vrij en eet lijk volk uitmoordt ter wille van de schatten, die in den Transvaalschen bodem bedolven liggen, ten einde dit doel te bereiken, vei zoek ik de volksvertegen woordiging van mijn land, Harer Majesteits regeering dringend te ver zoeken, zich te wenden tot de mogend heden van Europa met het voorstel tot het houden van een Congres in den Haag, ten einde te bespreken op welke wijze en door welke middelen men Engeland verbieden zal, boven vermelde schanddaad te volvoeren, 't Welk doende, (w.gJ C. VAN GOOR Ez. Ter toelichting op bovenstaand request schrijft de heer v. G. ons het tl'W y jjg-He hiigaand Ik achtte mij verprfsir kunnen vallen. En bestaat er feitelijk wel veel verschil tusschen Engeland en die outlaws van .Italië? Het spreekt van zelf, dat de daad, die ik zoude wenschen dat door onze Koningin, Regeering en Staten-Gene- raal gedaan werd, de sympathie moet hebben van bijna de geheele natie, dan alleen, maar ook dan zeker, zou de uitwerking groot zijn. Landge- nootenVergeten wij niet dat de voorouders der Transvalers met de onzen zij aan zij streden voor onze onafhankelijkheid. Vrijwilligers voor Transvaal. De corr. van de Alkm. Cl. schrijft: In de hoofdstad neemt de belang stelling in liet lot der Transvalers met den dag toe en waar eenige menschen bij elkander zijn hoort men bijna over "■ets anders. In alle stilte worden IK uciiue mij verpnerTT te^enwoo J Request aan de Tweede Kamer der om oen vnJwlll,gers Door den heer C. van Goor Ez. te Amsterdam is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal het na volgend rekwest gezonden: Mijne Hecren Als burger van Nederland, veront waardigd door den lagen roovers- aanval der Engelsche regeering op een vrij, ons stamverwant, volk, richt ik mij tot de volksvertegenwoordiging, opdat deze bij Harer Majesteits re geering aandringe tot het nemen van zulke maatregelen, als noodig zijn, om te voorkomen, dat het rijkste land Staten Generaal te zendenonze waardigheid, onze eer, ons verleden, verplicht ons, al het mogelijke te doen, teneinde hulp voor onze Transvaalsche broeders te verkrijgen. Platonische protesten hebben geen doel. Voor zichtige personen zullen misschien beweeren, dat eene oproeping van een Europeesch Congres, ter behan deling van een zoodanig geformuleerd voorstel, door Engeland beschouwd zal worden als een weinig vriend schappelijke daad: gaarne erken ik zulks, maar mag men angstvallig alle gevolgen wikken en wegen van eene daad, indien zulk eene daad door eer en plicht wordt geboden? Moetende afstammelingen van ons roemrijk voorgeslacht afdalen tot een zoet er. gehoorzaam volkje, al de grootmachten van Europa naar de oogen ziende, of rust op ons nog de plicht voor het geschonden recht op te treden, voor onze stamgenooten, die niet om eenig politiek belang, maar om de laagste aller drijfveeren, de zucht naar goud, verdelgd zullen worden? Laat ons niet al te angstvallig zijn. Europa zal ons optreden weten te waardeeren Zoude het geen schoone episode in onze geschiedenis zijn Onze jeugdige Koningin, gesteund doorregeeringen volksvertegenwoordiging, en verzekerd van de hartelijke sympathie van geheel Haar volk, de staten van Europa oproepende tot een congres in Haar residentie, ten einde te beletten, dat een onrecht gepleegd wordt, een onrecht zoo groot, dat men tot de barbaarsche tijden moet teruggaan, om een voorbeeld te vindenZoude eene dergelijke stoutmoedige daad niet de sympathie der geheele beschaafde wereld verwerven Zoude ze niet de band kunnen zijn die Rusland, Frank rijk en Duitschland samen bracht tot een krachtig optreden tegen het rooverseiland Engeland? Men werpe mij niet tegen, dat eene dergelijke daad, misschien een nog grooter ramp, namelijk eenen Europeeschen oorlog ten gevolge kan hebben. Iets vroeger of later zal Europa Engeland toch een »tot hiertoe en niet verder" moeten toeroepen Indien men er tegen opziet offers te brengen om het recht te handhaven, zoo zoude men ook de rooversbenden van Calabrië ongestraft moeten laten, uit vrees voor de brave gendarmes, die by de vervolging'van Engeland tegenover Transvaal. pogingen1'^„Yorscei* ^m de Boeren te corps te vormVn'eu..Terzamv1J"vLp'-8'ng gaan helpen; de ziel dezer oe».-^ is een jongeman, die eeriige maanden geleden uit Zuid-Afrika is terugge keerd en sterk sympathiseert met de Transvalers. Opdat de Regeering geen belemmeringen in den weg zal leggen zullen wij namen noch verdere bij zonderheden meedeelen. De Trans vaalsche consul, de heer Snethlage, moet ook een groot aantal aanbie dingen hebben gekregen van jongelui die aan den lust om te strijden voor de zaak van het recht geen weerstand kunnen bieden, maar wijselijk houdt hij zich daarbuiten en neemt niemand aan, zoodat hijzelf niet in ongelegen heid kan komen en ook niet in het land, waarbij hij geaccrediteerd is. Schepen zich verschillende Hollanders naar Zuid-Afnka in zonder dat men hun doel kent, dan kan niemand hun beletten om in de gelederen der Boeren plaats te nemenalleen hun Nederlanderschap verspelen zij daarbij, maar daarover zullen zij zich wel hcenzetten, vooral wanneer de over winning eens werd behaald en zij in de Transvaal stemgerechtigd werden. De grootste moeielijkheid zal echter zijn om zich bij onze stamverwanten aan te sluiton, want de Engelschen en de met hen liebaugelnde Portu- geezen hebben alle havens in hun macht en niemand zal zich naar het binnenland kunnen begeven zonder van hen toestemming te hebben ont vangen. Hollanders in Petersburg. Naar aanleiding van een bericht dat dertig Nederlanders te Petersburg die stad verlaten hebben, om in Trans vaal tegen de Engelschen te gaan vechten, deelt de heer B. Harmsen, lid der Nederlandsche kolonie te Petersburg tijdelijk hier te lande het volgende mede aan de JV. R. Cl. Voor veertien dagen ik ver toefde toen nog te Petersburg kwamen vier werklieden eener groote scheepstimmerwerf bij den Nederland- schen consul aldaar. Zij vroegen raad hoe zij het best naar Transvaal kon den komen, om daar tegen de En gelschen te vechten. Wij lezen cou ranten, zeiden ze, en zijn veront waardigd over de lage handelwijze

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1