NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. VOORDRACHTEN-AVOND Riewe Amersfoortsclie Courant de Heeren JOH. en JAC. WILSOi. in de Concertzaal „de Arend" DONDERDAG 16 NOVEMBER 1899, BUITENLAND. No. 89. Woensdag: 8 November 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATEIIDAG. aangeboden aan de lezers en hunne huisgenooten, a 50 cents per persoon. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uilgever <J. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40 j iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. DER OP TE GEVEN DOOR Genoemde Heeren. de beroeuule Declamators, die alleen op uitnoodiging van Nutsdepartementen en Verenigingen optreden, hebben we bereid bevonden voor de lezers der N. Amersf. Courant een VOORDRACHTEN-AVOND te houden, waartoe de lezers, medelezers en hunne h uisge noo ten toegang zullen hebben op vertoon van een entréekaart, Zonder kaarten is <le toegangsprijs f I,per persoon. Aan de lezers zal binnen eenige dagen een inteekenlijst tot deelneming worden aangeboden. De Heer JOH. WILSON be haalde de volgende be kroningen Medaille geschonken door H. M. de Koningin Regentes 1897. geschonken door den Burgemees ter van Schiedam 1897. Eereprijs Vlaardingen 1893. Medaille Intern. Mechelen (België) 1896. 2e prijs '8 Gravenhage 1890. 2e Steenwjjk 1891. 2e Groningen 1892 2e Meppel 1893. le Vlaardingen 18'.'3. 2e Breda 1893. le Utrecht 1895. le Leeuwarden 1896. le Schiedam 1897. le Eindhoven 1897. 2e Vlaardingen 1898. i, le Breda 1898. le Edam 1898. le Haarlem 1898. le Purmerend 1899. De Heer JAC. 1VH.SOS behaalde de volgende bekroningen: Medaille geschonken door H M. Ko ningin VVilhelmina 1898. geschonken door den Commis saris der Koningin in Z -Holland 1896. geschonken door jde gemeente Utrecht 18t'5. geschonken door de gemeente Vlaardingen 1898. Internationaal Maastricht 1895. 2e prys Den Haag 1890. Ie Steenwijk 1891. le Vlaardingen 1893. le Meppel 1893. le Breda 1893. 2e Leeuwarden 1896. le Eindhoven 1897. 2e Breda 1898. le Edam 1898. le Pnrmerend 1898. PROGRAMMA'S zullen op den avond der uitvoering aan het lokaal DE AREND, aan de bezoekers grillig worden verstrekt. Nadere bijzonderheden in de volgende ■inuiuierg, De toestand in Natal. Er is nog niets uitgelekt van wat er gebeurd is in Natal. Zelfs de Lon densche correspondent van de»Temps", die door zijn verbindingen met liet Britsche departement van oorlog meermalen licht in de duisternis kon brengen, vermag thans aan zijn blad niet anders te seinen, dan een zeer vaag bericht. Bij een nauwgezette studie der laatste berichten onder de telegrammen in de Engelsche bladen krijgt men echter den indruk dat er iets zeer ernstigs is voorgevallen. Wat dat is, is nog niet te zeggen, maar nadeelig voor de Boeren is het niet. Men kan er verzekerd van zijn dat het depar tement van oorlog heel wat mede deelzamer zou zijn, indien de Engel sche troepen een succes hadden behaald. Zelfs de aanval op Bester's schijnt voor hen heel wat minder voordeelen te hebben opgeleverd dan de eerste berichten deden vreezen Generaal White spreekt in zijn bericht aan den opperbevelhebber maar vluchtig over »de beschieting van een Boerenkamp", van een overwinning van een behaalden buit vindt men in zijn telegram geen woord. Vandaar voorzeker dat zelfs de Londensche bladen geen geloof slaan aan de Zondag verspreide gunstige berichten voor de Engelschen. Wat om Colenso is gebeurd, blijft vooralsnog in diep duister gehuld, de berichten daaromtrent in de Britsche ochtendbladen mogen wat langer zijn dan de door ons ontvangen tele grammen, er staat niets meer in. Wat de »Temps"-coi respondent daarover seint is mede zeer vaag, maar doet vermoeden, dat de Engelschen stevig klop hebben gehad en misschien weer vi ij aanzienlijke vei liezen (om Colenso wat on 500 tot 1000 man Britsche troepen) en krijgsgevangenen hebben te betreuren. Maar afgezien van al deze vermoe dens is er een vaststaand feitCo lenso en de brug over do Toegela- rivier zijn in banden der Boeren. En dit is voor de Engelschen een zeer zware slag. Men leze slechts wat larover oen deskundige aan de N R Ct. schrijft sliet ontruimen van Colenso door de Engelschen acht ik van buitenge woon gewicht voor de beoordeeling van den toestand, waarin de weder zijdsche partijen verkeeren. «Nabij Colenso liggen de spoor wegbrug en de gewone brug, die de oevers der Toegela verbinden. Geen legeraanvoerder nu kan zich in de gegeven omstandigheden verantwoord rekenen, stand te houden in eene stelling met eene belangrijke rivier in den rug, indien hij niet verzekerd is van het bezit dier bruggen, die op zijn terugtochts- en verbindingsweg liggen Deze bruggen met alle kracht vast te houden en aldaar zelfs tijdig een bruggelioofd te maken is een onvoorwaardelijke eisch, zoowel om den eigen terugtocht mogelijk te ma ken, als om tijdig op ondersteuning te kunnen rekenen. «Welk besluit mag men nu trekken uit het opgeven van Colenso? »Of Colenso is in handen van de Boeren gevallen en generaal White is afgesneden van zijn terugtocht. L)e ontiuiming was alzoo gedwongen. «Of Colenso is vrijwillig ontruimd, een groote misslag als liet generaal White niet gelukt is, de Toegela oi er te komen. Immers is liet nagenoeg niet denkbaar dat generaal White bij Ladysmith zou standhouden, indien hij niet verzekerd is van het behoud van Colenso, waaraan hem alles ge legen moet liggen. «Heeft generaal White Ladysmith ontruimd, dan zal dat wel niet zijn geschied zonder hevigen strijd tegen de Boeren en zonder ontzaggelijk verlies. «Men zij hierbij indachtig dat de macht der Boeren in hoofdzaak uit bereden infanterie bestaat, die zicli alzoo spoedig kan verplaatsen en bij een terugtocht een allergevaarlijkste vijand is voor gewone infanterie, die le voet den weg moet afleggen en telkens gedwongen kan worden om uit den marschvorm in den geveclits- vorm over te gaan. «Ik bén geneigd tot liet besluit te komen, dat de waarheid hier opzet telijk (voorloopig) wordt verzwegen. Zelfs een oogenhlik aannemende dat generaal White het te Ladysmith zoolang uithoudt, totdat liet uit Enge land te verwachten leger tot ontzet kan komen opdagen, dan nog zou liet een eerste eisch zijn, om de bruggen bij Colenso, het koste wat het wil, in bezit te houden, om de te ver wachten troepen de gelegenheid te geven tot ondersteuning of ontzet op te rukken. «Niet geheel ondenkbaar is liet geval evenwol, dat generaal Duller, liet gevaar inziende waaraan de havens blootstaan, die tot de ontscheping moeten dienen, generaal White aan zijn lot overlaat en al do beschikbare troepen bijeeutre.kt, om do ontscheping to beschermen die men vergete liet niot, successievelijk plaats heeft door een ondernemenden vijand zeer ernstig kan worden bemoeilijkt." Nader wordt gemeld: Omtrent liet bezetten van Colenso en liet beiieerschen van de Toegela- brug daar door do Boeren bestaat nil geen twijfel meer. Evenmin als dat er hevig 0111 liet bezit van die belangrijke stelling is gevochten. De Londensche correspondent van de Temps weet dienaangaande mee te rleelen, dat tengevolge van de beschie ting van Ladysmith en Colenso, de Britsche batterijen aan de Toegela- lirug tot zwijgen zijn gebracht. De Engelsche troepen, die de stelling hebben verdedigd, moesten overhaast terugtrekken Daar de Boeren de punten, die de terugtocht slinic beheerschen, bezet bobben, moesten de vluchtelingen den weg naar liet Zuiden nemen, die reeds door de troepen der Republieken was bezet. Het departement van ooi log twijfelt er niet aan dat liet detache ment afgesneden en door de Boeren gevangen genomen is, want er is van deze afdeeling geen enkel bericht te Durban ontvangen. Dat zou dus do derde koionne Engelschen zijn, die in handen der Boeren viel. Indien dit inderdaad zoo is, zullen wij er spoedig wel meer van liooren De Natul-Aduertiser te Durban weet mee to deelen, dat liet garni zoen van Colenso nog tijd gehad heeft om alle voorraden, tenten, uitrustin gen enz. in veiligheid te brengen De Roeren waren volgens dat blad vijfduizend man sterk, waaronder een verscli commando Vrijstaters. De gepantserde tieinen bewezen uitste kende diensten, doordat zij een detachement van het Dublin-regiment overbrachten, dat liet fort builen de stad, waar vrijwilligers lagen, kwam ontzetten. Er zijn, voegt liet blad er nog bij, geruststellende berichten ontvangen over de positie van Pielermaritzburg In antwoord op de proclamatie dei- Boeren door heil na de bezetting van Colenso uitgevaardigd en waarbij liet stroomgebied van de Boven Toegela voor Yrijstaatsch gebied werd ver klaard, heeft liet Engelsche bestuur te Pietermaritzburg een tegen-pro clamatie gepubliceerd, waarbij die van de Boeren van nul en geener waarde wordt verklaard. Van de Westgrens gistermorgen absoluut geen nieuws Van de Zuid grens van den Vrijstaat weinig. Uit de Aar. het bekende spoorweg kruis punt in de Kaapkolonie wordt gemeld, dat daar evenals in de districten aan de Oranje rivier, bij proclamatie de staat van oorlog is afgekondigd De minister-president van de Kaap, Sclireiner, heeft aan de autoriteiten daar geseind, dat zij aan liet publiek moeten bekend maken, dat de pro clamatie slechts tijdelijk is en geen afbreuk zal doen aan de rechten "Ier burgers, noch hen zal dwingen, zooals verondersteld werd, om deel te nemen aan de betreurenswaardige vijande lijkheden. De laatste zinsnede is teekenend voor den geest die er onder de Afri kaander bevolking lieorsclit. Overigens schijnen toch niet alle Afrikaanders op de hand der Boeren te zijn als men ten minste geloof mag hechten aan 't geen de South African News uit Aliwal North een stad en district vlak ten Zuiden van den Vrijstaat, bericht. Op een bijeen komst van Afrikaanders in die stad zou namelijk een motie zijn aange nomen, waarin ten sterkste tegen de beschuldigingen van ontrouw aan de koningin wordt opgekomen. Intusschen komt er uit Belhulië bericht dat de Vrijstaters de brug over de Oranjerivier daar met 3500 man hebben overschreden en op ver schillende plaatsen den spoorweg heb ben vernield De Engelschen hebben hun kamp bij Stormberg opgebroken om zich meer zuidwaarts te concen- treeren Dit zal, meent men in Burg- herskop ten gevolge hebben dat een groot aantal Afrikaanders zich bij de Boeren zullen aansluiten. Nu de troepen vertrokken zijn, maken de Engelschen ook daar zicli zeer onge rust. De aanval op Bestors. «Central News" geeft een zeer opgeschroefde beschrijving van de Britsche overwinning bij Bostersheu- vel waaraan zelfs de Engelsche bladen geen geloof slaan. Om der wille der onpartijdigheid laten wij van dit vei haal hier een overzicht volgen Reeds vroeg in den morgen was het een ieder in liet kamp duidelijk, dat een belangrijke onderneming zou «orden uitgevoerd. Bij het aanbreken van den dag rukten de lanciers, de huzaieri, de Natalsche kurabiniers en liet Natalsche grens- korps uit om het kamp der Boeren bij Besters aan te vallen. Een veld- liatterij ging met de troepen en nam zonder verhindering een goede stelling in, die des vijands kamp beiieersciit. Generaal French bracht zijn strijd macht ongemerkt tot op gevechts- afstand pii omstreeks halftien was alles gereed. Een half uur later opende de Britsche artillerie liet vuur. Generaal Joubert werd door een ar tillerie-gevecht van de batterijen van Ladysmith bezig gehouden. De Vrijstaters hadden een goede stelling ingenomen op Besters heuvel, waar zij uitstekende kanonnen hadden. Deze werden echter slecht bediend en deden den aanvaller weinig afbreuk. De Britsche artillerie daaientegen schoot uitstekend, zij wierp in be trekkelijk koiten tijd 42 granaten midden in het Boerenkamp, die den vijand zoo zware verliezen toebrach ten, dat hij door een paniscben schrik werd bevangen. Op dit oogenblik drong (le Britsche cavallerie in het kamp en reed alles overhoop, wat niet snel genoeg kon wegkomen. Dc vijand vluchtte overhaast met

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1