Openbare ITeigaderlDg Ad vertent iën. AMBACHTSSCHOOL Wei- en Hooiland. MÜLLER Co. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. IÜI V0USZANGSCH00L AFDEELIMG TOONKUNST, 13 C. 4. 145' BLABICM verkóopeii ComiisMairs in Effecten, achterlating van vele dooden en ge wonden. »Ons succes stuurt de plannen der Vrijstaters volkomen in de war en zal hun beletten ons ver der aan de Westelijke flank lastig te vallen", seint de correspondent tot slot. En zulk een overwinning zou niet onmiddellijk uitvoerig aan het Lon- densche departement van oorlog zijn medegedeeld door generaal White, die wel wat te herstellen heeft? Dat zou een al te dwaze onderstelling zijn. Nederlandsehc landbouwers in Diiitscliland. Men schrijft uit Leeuwarden In de Leeuwarder Courant en in andere bladen die in het Noorden van ons land verschijnen, komen zoo goed als dagelijks advertenties voor waarbij bouw-en melkknechten, soms bij twintigtallen tegelijk, worden ge vraagd. In vroegere jaren gebeurde dat zoo goed als nooit en menigeen kan maar niet begiijpen waaraan die talrijke en telkens voorkomende oproepingen zijn toe te schrijven. We hebben wel eens als een ver moeden hooren uitspreken, dat tegen woordig aan den landbouw in Duitsch- land meer zorg wordt besteed, en dat ten gevolge van de grootere wel vaart van Duitscbland in het algemeen en van den Duitschen boerenstand in het bijzonder alzoo meer handen noodig zijn. 't Is intusschen niet zoo. De eenige reden van die grootere vraag naar boerenknechten moet gezocht worden in het niet te weerspreken feit, dat Duitschlands nijverheid in de laatste jaren een groole vlucht heeft ge nomen, en de industrie wegens het betrekkelijk hooge loon dat zij uit keert. hoe langer hoe meer handen onttrekt aan den landbouw. De statistiek toch leert, dat terwijl in 1882 nog 19'A millioen personen van den landbouw leefden, dat cijfer in 1895 aldaar tot 187i millioen was gedaald, terwijl daarentegen het aantal werkgevers en het bij hen dienend personeel die in industrie, handel enz een hestaan vinden, aanmerkelijk is gestegen. Of dit voor Duitschland een ge lukkig verschijnsel is, laten wij in 't midden, maar zeker is 't, dat menig arbeidersgezin in het noorden van ons land er wel bij vaart, want de loonen bedragen in den regel niet minder dan 20 a 30 gulden per maand behalve kost en inwoning. Atjeli. Uit betrouwbare bron vernemen wij dat de nieuw opgetreden gou verneur generaal de door generaal van Ileutsz voorgestane Atjeb-politiek even krachtig zal steunen als zijn voorganger en dat de medewerking van den commandant van het leger in deze materie zoo loyaal is dat al ware het daarom alleen aan deze excellentie verzocht zal worden in den eersten tijd nog niet aan repatrieeren te denken. In ver band met dit feit had et-n onlangs losgelaten canard, dat de heer Van der Wyck den gouverneur van Atjeh bij zijn opvolger zou hebben aanbe volen voor meer vrijheid van hande len, absoluut geen zinde heer van Meutz geniet die vrijheid, zoover de bepalingen maar eenigzins toe laten. De heuglijke quintessence is echter dat niemand er een denkt in Atjeh weder te gaan verstelselen. (J. B.) Aan een door de regeering van den waarnemenden gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden ontvan gen telegram is het volgende ont leend Den 4den dezer vertrok een Am boineesche compagnie over de water scheiding tusschen Groot-Atjeh en Pedir naar Segli, om een bivak te betrekken in Poetoe Ara. De staf en twee compagnieën van het 12e bataljon zijn gelegerd in Beuratjan, tot dekking van den weg aanleg uit Pedir door Meureudoe naar Samalanga. Van 20 September tot 3 dezer werd door een detachement uit Ivroeng Raja en marechaussee ge patrouilleerd in de omstreken van Kale zonder den vijand te ontmoeten. Zes brigades marechaussees vertrok ken den len dezer uit Lho Nga naar Daja. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ds van der Vegt van Utrecht hoopt as. Donderdagavond in »De Zaaier" voor te gaan bij het dankuur voor het gewas der Chr. Geref. ge meente. De winteravonddiensten in de Geref. Kerken A. en B. zijn met Nov. weer aangevangen Geref Kerl- A (Langegracht) Donderdagavorids 7 uur Ds. A. M. Donner, Geref. Kerk B. (Zuidsingel) Woensdagavonds 7 uur Ds. H. Teering. Aan de openbare lagere school in de Beekstraat, hoofd de Heer J. v. d. Horst, is voor Transvaal bijeengebracht f 11,63®, terwijl de leerlingen der openb. jongenschool hoofd den Heer v. d. Nagell 48 bij eenbrachten! Bij de Zaterdag gehouden ver kiezing van Notabelen bij de Ned. Hervormde gemeente zijn herkozen de heerenG. van Lummel, C Maas en jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, af tredende leden en gekozen de heeren: W. Kleber en N. Veis Ileijn. De heer Kleber mag echter, wegens bloedverwantschap met een der kei k voogden, de benoeming niet aanne men, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren H C van Dam en J. Ger. Kleber. Dr. H. J. Reyriders, die mede aan de beurt van aftreding was, verlangde niet weder in aanmerking te komen Door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij is thans defini tief besloten zoowel de gebouwen als de terreinen van nieuwe stralen alhier eleclrisch te verlichten De heeren Joh. en Jac. Wilson, die volgens vorenstaande advertentie Donderdag 16 Nov. alhier optreden, zijn uitgenoodigd in het Concertgebouw te Amsterdam voor de bekende ver- eeniging »D V. G." Ook ontvingen genoemde heeren een uitnoodiging om een voordrachtavond te houden voor de Holl. Mij. voor fraaie Kunsten en Wetenschappen te Amsterdam. Voorts zullen zij in Oct. en Nov. optreden te Den Helder, Alkmaar, Weesp Sneek, Gouda, Scheveningen, Woer den, Eindhoven, Hailingen, Hoorn Leiden, Arnhem enz. Van bevriende hand gewerd ons onderstaand schrijven, met de laatste mail uit Transvaal ontvangen. Of schoon het geen nieuws van het oor- logsterrein behelst, achten wij den inhoud toch belangrijk genoeg om die in zijn geheel weer te geven. Stander ton 3 Oct. '99. Nog een kort afscheid voor ik finaal op de grenzen ben. Gisteren moigen 11 uur zijn we uit Johannes burg vertrokken, 's Morgens acht uur- reed ik reeds van huis, doch had nog 4 uur oponthoud te Johannesbur g voor de trein vertrok. Ik heb partij gemaakt met een troep van tien Hol landers, 2 Transvalers cn een Duitscb lokter, de knapste operateur uil Johannesburg, die speciaal voor onze rekening meegaat en ook bij onzen wagen blijft. Wa hebben van alles over vloed, groenten in blikjes, alie soorten kaas en vleesch, kleeren en schoenen in overvloed. Alles opgeladen op een grootc wagen met 8 muilen, door ons uitgerust. Voorts hebben we nog 3 aflers en ik heb mijn eigen kaffer en mijn eigen 2 paarden. De Nederl. spoorwegmaatschappij had goed voor- ons gezorgd. We hadden een speciaal salonrijtuig voor ons zelf, een open wagen voor den muilwagen en 3 ruime gesloten wagens voor onze 8 muilen en 16 paarden. We waren de eerste Hol landers die voor eigen rekeninggingen. De vierkleur met een oranjebaan er in gewerkt (de Oranje Vrijstaat) met groene wimpel waarop geborduurd de woorden «Voor Vrijheid en Recht" wapperde lustig op den wagon. We reden vlak achter de locomotief en achter ons kwamen de boeren van Krugersdorp, ruim 300 met hunne paarden en ossenwagens, 't Is een plezier te zien hoe de grijsaard naast den jongen knaap blijmoedig naar 't slagveld gaat. DeEngelschen vluchten bij duizenden, in open beesten- en kolenwagens, terwijl de commando- treinen allen van de beste salonrij tuigen zijn voorzien. Hedennacht arriveerden we te 4 uur te Standerton hedenmiddag 4 uur gaan we verder naar de grens van Natal, waar op 't oogenblik 12000 van onze boeren zijn. Alle naties hier vertegenwoordigd bieden hun hulp aan, zelfs honderden Ieren. Voor 't eind dezer week zullen er 20.000 op de grens van Natal zijn. Straks verwachten we een com- mandotrein met 400 Hollanders van Pretoria, 't Zal nu wel spoedig tot een treffen komen, want we kunnen niet gaan zitten wachten tot alle Engelsehe troepen eerst op de grenzen zijn. Standerton is het plekje waar we met de Jameson inval heentrok ken en ik schrijf dezen brief ten huize van dezelfde menschen waar C. toen haar intrek nam. Voor 't huis heb ik gezorgd. Mijne vrouw blijft er wonen, doch Jadema Wieland een onzer huisvrienden zal het bewaken. De huizen rondom vroeger bewoond door de Engelschen zijn Teeg, doch dadelijk door bevriende Transvalers betrokken. Hoe naar de tijden zijn is het toch aardig om te zien hoe de oude takharen met hun paarden, patroonband en geweer dooi de straten af en aanvliegen, en hoe lustig de lange zweep over de vette trekossen klapt. Van de toestand in Johannesburg het dichttimmeren van alle winkels enz. enz. zullen C en M. u wel heb ben ingelicht. Voor hen behoeft ge niet bezorgd te zijn, het huis is vol voedsel en ik heb mijn matras op den wagen Natuurlijk we zullen niet steeds bij den wagen kunnen zijn en als 't een maal tot een gevecht komt zullen er wel eens nachten zijn dat we in 't open veld slapen doch ook daaromtrent heb ik gezorgd. Voor op mijn zadel mijn regenjas achter op dat heerlijke vel dat ik in Hilversum had; voor twee zadeltassen zoo ook op zij, vol benoodigdheden mijn Kaflermet mijn paard achter mij met reservegeweer patronen en levensbehoeften, terwijl ik natuurlijk mijn Kaffer direct tot wandelaar promoveer wanneer mijn paard geschoten wordt. De oorlog heeft te lang gedreigd dat dat ze ons vrees inboezemt, dat onzekere is nog veel pijnlijker. C. en M. hielden zich flink bij 't afscheid, waarvoor ik hen erg dankbaar ben. Ik zal hen geregeld schrijven en heb reeds een telegram verzonden. De geheele spoor lijn wordt door gewapende Boeren bewaakt, dus dat levert geen gevaar 't Gerucht gaat dat we naar 't oosten der Oranje Vrijstaat zullen gaan om Ladysmith te nemen, doch zeker weten we 'tniet. Een groot commando is ook naar 't westen onder commandant Cronje. Wij behooren bij 't Heidelberg commando waartoe al de Bezuiden houts behooren. Ze zijn reeds met hun paarden en wagens op de grenzen. En nu eindig ik. Of ik U van uit het Commando zal kunnen schrijven betwijfel ik. C. en M. zullen als de mail niet wordt gestopt dit bericht wel doorzenden. En thans vaarwel God zij met U en mij M. Petroleum als poetsmiddel. Petroleum is tegenwoordig voor werktuigen en alle metalen zeker het beste en goedkoopste poetsmiddel. Na roestige en vuile voorwerpen een korten tijd in petroleurn gelegd te hebben en daarna met een stijven borstel of poetslappen gewreven te hebben, herkrijgen zij na korten tijd weder hun vroeger voorkomen. Een miljocneiiheer. liet voorbeeld, door een miljoenen- juffrouw gegeven, heeft navolging ge vonden bij een miljoenenheer, een jong- mensch, (uit Maastricht), bediende op een kantoor te 's Hage. Nueensdeed hij zich. meldt do N. R. Ct., voor als zoon van een generaal of ander hooggeplaats persoor., daarbij aanne mende mooie namen met nog mooier titels, dan weder trachtte hij op een andere bedriegelijke wijze goedge- loovigen te bewegen hem geld te leenen op een miljoenen-erfenis, welke hem volgens zijn zeggen, ten deel was gevallen. Niets dan leugen en bedrog natuurlijk. Met de miljoe nen-erfenis-geschiedenis nam de be drieger ook zijn aanstaande schoon papa te pakken, die, hoewel zelfniet best bij kas, in de blijde verwach ting dat zijn dochter met zoo'n Nabob zou trouwen, hem leende en leende, zonder ooit een cent terug te zien. En bij de grootmoeder van zijn meisje, die er nog al warm inzat, haalde het jongmensch met evenveel succes de zelfde kunst uit. Bij alle familieleden en kennissen van zijn meisje trachte hij geld los te krijgen. Eindelijk liep hij in de val en toen kwam het uit dat alles slechts schijn was geweest. Het jongemensch zit nu in het huis van bewaring. De groet van een gestorven natie, De Spanjaarden hebben het nooit kunnen vei kroppen dat minister Chamberlain eens gezegd heeft, naar aanleiding van den Spaansch-Ameri- kaanschen oorlog, dat Spanje, het-rijk van Karei V., waar de zon nooit on derging, een gestorven land was ge worden Dezer dagen hebben de Spanjaar den de uitgezochte gelegenheid, om zich op den Engelschen minister te wreken, niet voorbij laten gaan. Een aantal hooggeplaatste Spanjaarden, te Bilbao aan een feestmaal vereenigd hebben een telegram naar Londen geseind van den volgenden inhoud »Den heer Chamberlain, minister van koloniën, te Londen. Bij gelegenheid der laatste belichten van den oorlog met Transvaal, zendt de gestorven natie u haar groet". AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, "Longcott," Gunners- bury, Londen, W. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven, De Boercnstrijd. In eene overtalrgk bezochte bijeen komst, 3 November j.l. te Kampen ge houden, waarin de lieer Lion Cachet uit Rotterdam den toestand in Zuid- Afrika, besprak, werden ondergetee ken den uitgenoodigd, om in verbinding met andere mannen in den lande daarvoor uit te noodigen, zich te vormen tot een Comité, om zich, in naam des volks, of door een Volks-petitionnement tot Re geering en Vertegenwoordiging te wen den, ten einde al het mogelijke te be proeven om langs diplomatieken weg aan het bloedvergieten in Zuid-Afrika een einde te maken, met behoud van de vrijheid en de onafhankelijkheid der Zuid-Atrikaansche Republieken. Tevens zou men ook in overwpging willen nemen in dien geest petitiën te richten aan H. M. de Koningin van En geland en aan de Groote Mogendheden. Zij noodigen daarom hunne landge- nooten uit, blijk te geven van hunne instemming met dit denkbeeld, door liet zenden van een naamkaartje aan den tweeden ondergeteekende of op andere wyze, teneinde, bij voldoenden steun, zoo spoedig mogelijk eene Algemeene Vergadering te beleggen in bet centrum des lands om tot de uitvoering sller- wege over te gaan. 4 Nov. 1899. Ds. F. LION CACHET. Rotterdam, Mr. J. NANNINGA U1TTERD1JK, Prof. M. NOORDTZIJ, Kampen. «Trouw aan Koning en Vaderland." Alom in den Lande wordt een roep stem geboord om hulp voor de onge- lukkigen, die in het verre Transvaal gewond werden in den strijd voor de vrijheid van hun Vaderland. Maar waar mild gegeven wordt om het lot van dezen te verzachtenmogen die ande ren niet vergeten worden, in ons eigen Vaderland, die eertijds dapper streeden en thans gebrek Hjden. Toen in 1830 de oorlogsfakkel ont brandde, trokken zij, evenals nu de Transvalers, uit om met achterlating an al wat hun dierbaar was voor bun Vaderland te strijden; en het kruis, dat hun borst siert, getuigt ervan dat zü hun plicht deden. En van al die dap peren is thans nog maar een klein aan tal meesten van hen zijn behoeftig Ten getale van 310 worden zg nog door onze Vereeniging gesteund en waar de hoogste ondersteuning f3.— per week is, kan men voorwaar niet zeggen dat weelde hun deel is. Landgenooten, laat dan deernis met de arme Oudstrgders U bewegen om bg de collecte, die aanstaande is, eene milde bijdrage te geven aan den Col lectant onzer Vereeniging. den Heer L. II. Rubens uit Amsterdam, die U zal komen bezoeken, om uwe gaven in ontvangst te nemen. Utrecht, November 1899. Het Hoofdbestuur van Trouw aan Koning en Vaderland," J. E. HUIJDECOPER v. MAARSSEVEEN en NIGTEVECHT, Voorzitter. GROTHE v. SCHELLACH, Secretaris Penning meester. Voqn de vele bewijzen van deelnemin'g, ondervonden bij bet overlijden van onzen zoon, betui gen wij onzen hartelijken dank. H. E. D. BRAAMS, A Majdm- der Huzaren. AI. ilIiA AMAde Kat. Amersfoort, 6 November 1899. dóór leerlingen; van de de/ met'medewerlcijVg van den jongen heer H. V., teerling van de Afdee- ling muziekschool, VIOOL, op teJiaH acht uren in Amicilia. Het progrjurtrna.met tekst a 10 ct. verkrijgbaar bg d" firma BLAN KENBERG Zn, en aan den ingang der Concertzaal te vertoonen, geldt als bewijs van toegang. Plaatsen a 25 cent te bespreken op 12 en 13 Kov. b\j den kaste^rt' van Amicitia, bij wiën eok-'pro - gramma's verkrijgbaar z|jn. VEREENIGING voor Amersfoort en Omstreken. OP VRIJDAG 10 NOVEMBER a.s. des avonds te 8 ure, in bet café «DE ARjEND", ter bespreking van bet doel der Vereeniging gevolgd door eene Algemeene vergadering van leden. Belangstellenden in eene ver beterde vakopleiding van den aanstaanden ambachtsman wor den dringend uitgenoodigd de vergadering bij te wonen. Inlichtingen omtrent de Ver eeniging kunnen bij onderge- teekenden ingewonnen worden. Hét voorloopig Bestuur der Ver- émiging Anibachtsschool enz., mr.É.D. gnjafSchimmelpenninck, Eere-V oorzitter. G. J. Buijs, Voorzitter. J. D. Rolandus Hagedoorn, Onder-V oorzitter. mr. J. C. H. Prikken, Secretaris. H. J. Croockewit, Penning meester. Jan van den Bripk. W. H. Kam. H. Kroes. P. J. Matthijsen. J. G. Mouton. A. Visser. H. J. Wolter. R. Zijlstra. De NOTARIS te Amersfjport is vernemens op Woensdag' 8 November 1899, des namiddags ten 5 ure, in bet koffiehuis van den Heer C. SCHIMMEL aaii den Ham, te Hoogland, in ljet openbaar te In de Geiqeenle Hoogland Twee kampen gelegen achter elkander aan den Looijd^jk, in den Polder de Haar, te zamen groot 4 hectaren, 30 aren, 30 centiaren. Eerst afzonderlijk en daarna te zamen te veilen. Aanvaar ding en Betaaldag dër.koopptm»-' ningen 8 Februari 1900. Breeder bij Biljetten en na dere inlichtingen ten kantore van voornoemden Notaris. Langegracht 29. Intercommunaal-Teleptioonilummer 55, Koopen en verkoopen Effecten, Coupons, buitenlandsch Bank papier en .Miintspeelën tot den meest voordedigea koers. Sluiten Prolongation en Be- Iccniugen, disconteercn en ver schaffen wissels op alle bank- plaateen, zoowel in het Binjoen- als bét Buitenland, nemen géiden a depqsito tegen nadey te koinêA voorwaarden, enz. enz. Het kantooi «""geopend alle werkdagen van 9 tot 4 uur.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2