BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. IN GEZOND EN. Advertentiën. ;V Ouders Ecltvereeiiipy Nieuws van het oorlogsterrein valt er wederom bitier weinig te vermel den, waaruit valt op te maken, dat de verbinding van Ladysmith met Colenso-EstcourtPietermaritzburg- Durban nog steeds verbroken is. De telegrammen omtrent den toestand hebben dus veel vertragingofficieel is er slechts een telegram uit Lady smith bekend gemaakt, gedateerd van 7 dezer, waarin gemeld wordt dat Zondag en Maandag in en om die stad alles rustig was. Dindag echter hervatten de Boeren het bombarde ment, waardoor, zooals van ouds bekend, natuurlijk geen schade werd veroorzaakt. Ook de Times-correspondent te Pietermaritzburg erkent, dat het spoor wegverkeer tusschen Ladysmith en Escourt Maandag nog gestremd was tevens deelt deze mee, dat de ge vechten van Donderdag en Vrijdag, waarbij de Boeren zoo geklopt zou den zijn, onbeslist zijn gebleven. Dit is voor heden al het eenigs- zins verklaarbare nieuws uit Natal. Aan de Temps wordt verder nog uit Londen geseind wij maken er onder voorbehoud melding van dat generaal French, die op geheimzin nige wijze uit Ladysmith ontsnapt is, en van Durban naar Kaapstad heet vertrokken, daarheen gaat om aan sir Redvers Buller de voorwaar den van de capitulatie van Lady smith over te brengen, of hem voor te stellen, dat generaal White een wanhopige poging doen zal om zich door den vijand heen te laan. Hetzelfde blad weet voorts nog mee te deelen, dat sir Redvers Bul ler alle beschikbare genietroepen en pontonniers naar de Oranje-rivier zendt, hetgeen doet gelooven, dat hij voornemens is een inval in den Oranje- Vrijstaat van uit het Z.-Weslen te doen, en generaal White in Lady smith aan zijn lot over te laten. Een bericht dat niet onwaarschijn lijk klinkt. De Europeesche pers is met enkele uitzonderingen, geheel op de hand der Boeren en vol bewondering voor hun kloekheid Zoo spieekt thans ook het Wiener Tugeblall met grooten lof over de Transvalers en Vrijstaters, die zich bedachtzamer diplomaten en krijgslieden toonen dan de Engelschen. Het trotsche Albion zal ten slotte overwinnen, maar de overwinning zal de moreele uitwerking "van de laatste nederlagen niet veranderen. De natiën van den aardbol weten thans, hoe kwetsbaar Engeland is, zegt liet blad. Ook de Burgemeester van Weenen, de bekende dr. Lueger heeft in eene rede tot zijn kiezers over de Boeren sprekende, het volgende gezegd «Wij zijn allen aan de zijde van de Boeren, dat landelijk volk, dat, met terzijdestelling van zijn persoon lijke belangen, voor zijn vrijheid en onafhankelijkheid vecht. Dit alles is, onder meer, te wijten aan den land honger van Engeland, dat graag elk stukje grond, dat ontdekt wordt op aarde, zou willen inpalmen. Er zijn in Transvaal groote hoeveelheden goud en diamant te vinden, die de Engelschen begeeren. Wij zijn blijde dat tot dusver onze God aan den kant van de Boeren is geweest. Laat ons hopen dat Hij zal voortgaan hun Zijn hulp te verleenen, zoodat de Engelschen ten slotte hun welver diende kastijding mogen ontvangen Lord Kitchener, die wegens de onlusten in Zuid-Afrika alle krijgs verrichtingen legen den Khalifa ge staakt heeft, is den Gn dezer te Ka'iro aangekomen, nadat hij de reis van Khartoem naar eerstgenoemde plaats in 71 uren volbracht had. In het begin van December zal de Sirdar liet Soedan-gebied voor het handels verkeer openstellen, zoodra de spoor weg geheel gereed zal zijn tot Khartoem. De bouw is door zware regens ver traagd geworden. Men mag zich den Soedan niet meer als een geheel onbeschaafd land voorstellen. Tusschen Wliadai-Halfa en Khartoem loopen treinen met restauratie- en slaap wagens en in Khartoem is reeds een hotel opgericht. De Khalifa is voor het oogenblik niet meer te vreezen, wijl hij slechts over ongeveer 5000 strijders te be velen heeft. Over de houding van den Sultan van Darfoer behoeft men zich even weinig ongerust te maken. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De gemeenteraad vergadeit Maandag, den 13 November 1899, des namiddags ten 2% ure, ter behande ling van 1. Nadere staal van oninbare posten dienstjaar 1898. 2. 2e Suppletoire-kohier der in komstenbelasting, dienstjaar 1899. 3. Verklaring van eenige eigenaren van den weg aansluitende aan de Korte Bergstraat en den Ouden Vlas- akkerweg, met bericht van Burge meester en Wethouders. Tot bode bij de Vrijwillige Brandweer is benoemd D. W. Gil lissen. Donderdagnamiddag omstreeks halfvier had alhier een ernstig onge luk plaats. Een transportwagen van de Veld-Artt. welke aan de wascli- inrichting van den heer Speelberg, linnengoed had geladen, kwam uit het hek van het erf rijden, toen een hond tegen een der beide aangespan nen paarden opsprong. Dit paard, dat voor eenigen tijd er ook reeds van door geweest was, schoot achteruit, het andere en de wagen meesleepende zoodat alles in de Eem terechtkwam. De berijder mocht er, niettegenstaande hem door vele handen hulp werd verleend er niet in slagen de beide paarden levend uit het tuig te krijgen. Een oogenblik later werden hunne lijken en de wagen, welke laatste niets geleden had, op het drooge ge bracht. Naar wij vet nemen moeten er nog eenige manden met waschgoed in de Eem liggen. Door den architect Herm. Kroes werd Donderdag 9 Nov. 's morgens 11 uur, in het hotel Schwemmer, aanbesteed, het amoveeren van per ceel F. 49 aan de Langestraat en het bouwen van een winkelhuis met bovenwoning. Inschrijvers waren de heeren J. H. Noorman te Zwolle, voor f 10710 en W. van Achterbergh, alhier, voor f 10727. Niet Ds. I. Hooykaas, die vol gens rooster aan de beurt was om voor de loden van de vereeniging van vakorganisatie in «Ons Huis« op te treden met het onderwerpHet Woningvraagstuk, maar de heer W. C. Oostei man zal in diens plaats Donderdag 1G November a.s. des avonds 8 uur, in genoemd huis aan de Kortegracht optreden met het onderwerpStaatspensionneering. Donderdag 9 November ver gaderden in «Ons Huis« eenige onder wijzers en onderwijzeressen met het doel eene afdeelmg op te richten van de Ned. Onderw. Prop. Club. Besloten werd tot vorming der afdeeling ter wijl tot bestuursleden werden gekozen de heeren W. C. Oosterman, voor- zittor en O. Akkerman, secretaris, en Mej. L. F. G. Joret, penning- meesteres. Een infanterist, die wegens herhaald wangedrag beden uit de gelederen zou worden weggejaagd, heeft deze schande niet willen onder gaan en zich dezen ochtend voor het hoofd geschoten. Zijn lijk is naar het hospitaal overgebracht. Vele stadgenooten zullen uit achterstaande advertentie met blijk baar genoegen vernemen, dat a.s. Vrijdag het Weener Operettengezel- schap onder directie van den heer Grueneke wederom hier zal optreden. De indruk toch bij hun vorig be zoek aan Amersfoort bij het publiek achtergelaten was onverdeeld gunstig. Zij, die de voorstelling destijds niet bijwoonden, raden wij ten sterkste aan dit verzuim alsnog te hei stellen en de »fessche Wienerinnene. te gaan hooien. De tweede luitenant kwartier meester J. Koolhaas Revers van het öe Regiment infanterie is door den Hoofd Intendant, op zijn verzoek over geplaatst naar het le Regiment in fanterie in garnizoen te Assen. De tweede-luitenant-kwartier- meester J. W. Henderson van het 5e Regiment infanterie is overgeplaatst van het 4e naar het 3e bataljon van genoemd regiment, alhier in garnizoen. Bij het 5e Regiment infanterie zijn, door den kolonel regiments commandant bevorderd tot sergeant scherpschutter de sergeant H. van der Weide, tot sergeant-effectief de sergeanten-titulair J. H. Burggraaf en S. L. Oostmeijer, en tot korporaal- tamboer de korporaal C. P. van der Aa. De eerste-luitenant F. 11. A. A. Wagner van het 5o Regiment infan terie, gedetacheerd bij de Militaire Verkenningen te 's Ilage, wordt eervol ontheven van die detacheering en keert op 1 December a.s. naar zijn korps terug. Hij wordt ingedeeld bij het 5e bataljon in garnizoen te Utrecht. De Inspecteur van den Genees kundigen dienst der landmacht heeft de officieren van gezondheid le klasse Dr. Rinkel, Tuinstra en Giese van het militair Hospitaal alhier, aangewezen om de tactische oefeningen op de kaart bij te wonen, welke in de maanden December e.k. en Januari 1900 onder de persoonlijke leiding van den heer kolonel commandant van het 5e Regiment infanterie zullen worden gehouden. De tweede-luitenant-kwarlier- meester W. K. Rutgers van bet 2e Regiment infanterie wordt met ingang van '1 Januari 1900 overgeplaatst bij het 5e Regiment infanterie alhier. De miliciens van de lichting van 1899 van het 5e Regiment infan terie die 8 maanden hebben gediend en niet voor liet blijvend gedeelte zijn aangewezen zullen met ingang van 14 November e.k. in het genot van verlof worden gesteld tot 31 Maart 1900 Den 2e April 1900 zullen de mili ciens dier lichting die nu voor het blijvend gedeelte onder de wapenen zijn gehouden met verlof worden ge zonden tot 15 Augustus da.v. Zij worden alsdan vervangen door een gelijk getal miliciens welke tot 31 Maart verlof hebben genoten. Naar wij uit goede bron ver nemen is door eenige leden der Ned. Herv. Kerk protest aangeteekend tegen het besluit, genomen in zake de ver kiezing van Notabelen, waarbij beslist werd dat de beer W. Kleber geen zitting kon nemen om bloedverwant schap met een lid van dat college. Bedoelde protesteerende leden wen- schen een nieuwe verkiezing. Volgens gerucht worden door leden der Ned. Herv. Kerk pogingen gedaan om een bidstond te doen plaats hebben voor onze stamver wanten in Zuid-Afrika. De alsdan te. houden collecte zal geheel voor Oranje- Vrijstaat en Transvaal bestemd worden. Niet alleen door het uitvoeren van koorwerken en het geven van concerten voor muzikaal ontwikkelden tracht de plaatselijke Afdeeling dei Maatsch. lot Bevordering der Toon kunst te voldoen aan de verplichting haar door dien langen naam opge legd, zij bevordert ook krachtig den muzikalen zin in deze gemeente door volkszangonderwijs en door het geven van volksconcerten. Blijkens achter staande advertentie wordt Maandag a s. een volksconcert gegeven door eenige leerlingen van de vereeniging Volkszangonderwijs met medewerking van den jongenheer H. Vierdag, leer ling der muziekschool. Het programma is zoodanig samengesteld dat ook niet muzikaal ontwikkelden met genoegen de uitvoering tot het einde zullen aanhooren. Bovendien kunnen zij, die een open oog hebben voor beschaving en volksveredeling, zich overtuigen dat het waarheid is wat de jaarverslagen der Maatsch. eenige malen vermeld hebben: «Het volkszangonderwijs te Amersfoort werpt de schoonste vruch ten at. Hoogland. Voor de rechtbank te Utrecht heeft den 4en dezer terecht gestaan de T5-jarige A. Middelman beschuldigd van in deze gemeente op acht verschillende plaatsen brand to hebben gesticht in den tijd van 10 tot 26 Juni. Zelfs zou hij brand hebben gesticht in de schuur, waar zijne ouders tijdelijk huisden, nadat hunne woning was afgebrand. Op 4 Juli bij zijn verhoor voor den rech- ter-commissaris bleef beklaagde bij zijn reeds gedane bekentenis, doch enkele dagen later verklaarde hij aan de geneeskundigen, die een on derzoek moesten instellen of be klaagde wel heel toerekenbaar kon worden geacht, die branden niet te hebben gesticht, en deed een om standig verhaal lioo hij tot zijne be kentenis gekomen was. De beklaagde had op de geneeskundigen, die hem wel volkomen toerekenbaar achtten, een zeer gunstigen indruk gemaakt. Behalve deze geneeskundigen wer den nog veertien andere getuigen ge hoord, maar duidelijke bewijzen van de schuld des beklaagden werden niet verkregen De verdediger van den beklaagde vroeg dan ook niet enkel vrijspraak van zijn cliënt, maar tevens zijn onmiddellijke invrijheid stelling. De rechtbank begaf zich daarop in raadkamer om over hel verzoek van den verdediger te beslissen. Nadat de teiecblzitting heropend was, deel de president mede, dat de rechlban niet overtuigd was. dat hier wettig bewijs was geleverd en sprak deh beklaagde vrij. SctiERPENZiïEL, 4 Nov. De Heer S. F. Boekhoudt herdacht heden onder vele blijken van belangstelling, den dag waarop hij 40 jaren geleden tot geneesheer promoveerde. Het Ulr. Dbl. bevat het volgend gedicht van prof. Nirolaas Beets: Zult gij een ijdle wereld leeren Wat Godsbetrouwen zegt, Gij strijders in de kracht des Ilecren Voor vrijheid, erf en recht Klein Volk van ploegers,hei ders. jagers, Belasterd en veracht Door uw hoogmoedige belagers, Gerust op overmacht? Gij. in hun oog nog half barbaren, Alleen verdelging waard, Maar Heldenkroost van Martelaren Niet van hun bloed ontaard, Gij predikt Koningen en Volken, Hoe groot on machtig: Hij Die zetelt boven lucht en wolken Is machtiger dan gij. De God dier psalmen en kronijken, Waar onze ziel bij leeft Zal nooit doen wanklen of bezwijken Die Hem zijn eere geeft; «Op wagens, paarden, en op helden «Zij onze vijand stout «Maar w ij, w ij zullen de eer vermelden «Van Hem die ons behoudt!' Behoud hen, God der legermachten, Sta Godlijk aan hun zij! Verhoog ze, die Uw heil verwachten, Verplet hun weerpartij I Laat nog de stervende eeuw ervaren, Dat, waar Ge in glans verschijnt, 't Boos opzet van geweldenaren Als rook en damp verdwijnt! Spoorwegongeluk. Woensdagnacht te I uur is bij het station Thouars de sneltrein die te 7 45 's avonds van Bordeaux was vertrokken, in botsing gekomen met een goederentrein De machinist en de hoofdconducteur van de laatste zijn gedood, vijf reizigers en zes spoor wegbeambten gewond O. a. heeft het Kamerlid Cuneo d'Ornano die door den schok van den 6 meter hoogen spoordijk werd geslingerd, beide beencn gebroken. In 't Nieuws v. cl. Dag van Zondag II. komt 't volgend stukje voor: Aan alle Meisjes in Nederland. Ongetwijfeld volgt ge dezer dagen met belangstelling de gebeurtenissen in Transvaal, uw hart klopt voor de Boeren, die huis en haard tegen den vreemden indringer moeten verdedi gen, ge hebt medelijden met de weduwen en weezen, die na den krijg onverzorgd achterblijven, ge hebt daarvan misschien reeds blijk gegeven, door te offeren aan de een of andere collectemaar hoe prijzenswaardig dit streven om geld te verzamelen ook is, als het u gaat als mij, dan voelt ge u daarbij niet bevredigd Ge wilt zelf iets doen, ge voelt be hoefte aan een daad0111 uwe ver drukte stamgenooten in Transvaal te helpen. Welnu, ik stel voor, mede te werken aan het volgende plan. Vraagt toestemming aan uwe ouders, een handwerkje te mogen maken, groot of klein, al naar uwe krachten en uw beurs het toelaten. Van al deze handwerkjes, en ik hoop, dat het er vele zullen zijn, stellen wij. mijne mede-onderw ijzeressen en ik, ons voor, in de eerste dagen van December een tentoonstelling en ver loting te houden in een nader aan te wijzen zaal. Uit onze oudste leer ingen heeft zich een commissie ge vormd, die zich belasten wil met 't plaatsen van loten, het geven van inlichtingen enz Gaarne ontvang ik van degenen, die met ons plan instemmen en een handwerkje willen maken, eenig bericht, terwijl ik van mijn kant ook gaarne bereid beu alle mogelijke inlichtingen te verschaffen. Was get. A. H. VAN GENT, Kf.sler. Directrice van den taal- en handwerk- cursus Kerkstraat 309, Amsterdam en anderen. Naar aanleiding van bovenstaande oproeping verklaren wij ons bereid om voor Amersfooit en omstreken de handwerkjes enz. welke meisjes van hier voor dit goede doel mochten willen maken, te verzamelen en te verzenden. Moge er veel te verzenden zijn Vóór 25 Nov. a.s. moet alles te Amsterdam wezen. Mevr. J. J. v. d. ELSTSteen, Mevr R. A. STEINBUCH— Heckmeyer. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GeborenGijsbertha en Johannes, d. en z. van G. de Jager en W. Dresen. beentje, d. van M. van Colmjon en L. van Dijkhuizen. Cornelis, z. van E. Kaaijk. Gerrit Jan, z. van G. Kommer en G. Renes. Jan Frederik, z. van J. F. de Hoop en C. Langras. Jacobus Gijsber- tus, z. van J. S. Comelisse en G. van den Berg. Franeisca, d. van W. Bakker en C. Pouwen. Ondertrouwd: R. Meijer en M. C. van de Stadt. J. H. Bauland en E. Zijs- velt. A. Boshuizen en J. B. M. Die ters. J. A. Ditmar en M. H. van Bot- tenburg. Getrouwd: B. Kraal en B. C. Kamper man. K. F. Heylen en M. M. C. de Pauw. W. Wouterse en N. van Zei- dert. Overleden: Hendrika van Barreveld, 2 j. Maria de Groot, 17 j. ongeh. Dirk Cornelis Bettink, 61 j., echtg. van J. van Kooten. Philippus Cornelis Stam, •1 j. Augustine Meijer, 40 j. echtg. van C. Engel. Johannes de Jager, 2d.— Philip Frederik Luduwich von Hombracht, 76 j., wed. van S. J. van Hogezand. Barbara van Korlaar. Hoogland. Geboren: Geene. Ondertrouwd: 9 Nov. A. Schut en J. Vonk. Gehuwd: Geene. Overleden: 5 Nov. M. van den Berg, 26 j., echtg. van J. van Beek. Woudenberg. Geboren5 Nov. Steven, z. van Antonie van Egdom en Jannetje van Maanen. Gehuwd9 Nov. Jan van Asselt, 20 j. en Heintje van Maanen, 20 j. 9 Nov. Reijer Versteeg, 27 j. en Jannetje van Donselaar, 27 j. Leusden. Geboren4 Nov. Antonius, z. van Adri- anus van Daatselaar en Maria van Ha- mersveld 5 Nov. Willemijntje d. van Rijk Schoonderbeek en Teunisje Houtveen. 7 Nov. Abraham, z. van Jan van den Broek en Geurtje van Donselaar 10 Nov. Geurtje, d. van Jan Pol en Fennetje Hogeweg. Stoutenburg. Geboren: 5 Nov. Johannes z. van Eibert de Vries en Annetje van de Hoef. marktüe richt. AMERSFOORT, 10 Nov. 1899. Tarwe f 0.Rogge f 0Boekweit f 0. Xppelen f3.a f6.Peren f4.a f7. Nieuwe aardapp. f.afZandaardapp. f 1.50 a f 1 80 Hoendereieren f7.a f 7.50 per 100st. Eenden f.a f 1.40 Boter f 1.20 a f 1.40 per kilo. Mar garine f0k f0.Zoetern. kaas 60. fl. Kippen f0.50 a f0.90 Kuikens fl.a f 1.20 Piep kuikens f30 a f60 Ganzen f00 f 00Eenden f0 60 af 0.90 p. st. Jonge f 1.50 a f2 00 Hazen 11.50 a f2 Wilde konijnen f0 40 a f 0.50. Tamme f80 a f i .20 Duiven f30 a f50 paar. Magere varkens f 10 f14Varkens voor export f30.a f50.Zeugen fdO.f40.—. Biggen f5.a f7 Schrammen f 00 a f00Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00. a f 000.— Kalfkoeien f 000 a f 000.Kalf- vaarzéh f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 200 heet. Appelen; 30 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 300 heet. Zandaardappelen 6000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 15 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 10 zeugen. Relangrijk is de geluksaankondiging vail Samuel lleckschei' senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. L Dgn 15 Nov. (ls. 4. herdenken onze geliefde JACOBUS HERMANUS T TEN BERGE Sfi en ALEIDA VET hunne NamensHroertjesenZus II EN DR'fR*Fl#Hff?lfGE. Groningen, Nov. 1899.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2