WEILAND iia&oos, HET HOEDJE A* Ms ês V§§ A. N. J. VOS INBOEDEL, INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. KÉer'itl -slaapkamer Transvaal-Tooneelnitvoeriiig C. A. VAN BLAHICll verkoopen: Heeren- en Dainesrijwielen verhuren: Wei- en Bouwland Bouw- en Weiland Hoogland. Geboren16 Nov. Rigarda dochter van H. Botterblom en M. KleinveldIda Johanna Geurtje dochter van C. Walet en G. van Beek; 20. Johanna dochter van J. van Noordenburg en W. van Beek. Gehuwd22 Nov. A. Schut en J. Vonk - A. van 't Klooster en G. van Wester- laak. Overleden: 20 Nov. B. Kaïnphorstoud 88 jaren wed. van Ph. van Rootselaar. Leusden. Overleden: 20 Nov. Cornells Plas, oud 12 j. Woudenberg. Geboren: 16 Nov. Klaasje, d. van Hen drik Meerveld en Jannigje van Manen. Overleden: 17 Nov. Jannetje van Eg- dom, geh. met Teunis Osnabrugge, 42 j. De Kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente te Amersfoort heeft besloten om aanstaande Woensdag 29 Nov. des avonds te 7 ure een bidstond te houden in de St. Joris-kerk met het oog op de toestanden in Zuid-Afrika. De drie predikanten dezer gemeente zullen bij die gelegenheid ieder een kort woord spreken. In zekeren zin was zulk een bid stond niet noodig, omdat ieder pre dikant vanzelf in deze dagen zijne hoordets bepaalt bij hetgeon in het verre Zuiden gebeurt, en van zelf in het gebed hart en hand opheft tot den Vader der lichten; maar toch gevoelde de Kerkeraad, dat de Ge meente, als gemeente der geloovigen, een daad moet doen, waarin ze krach tig uitspreekt zoowel haar geloof, dat het onrecht niet kan zegepralen, om dat «recht" gaat boven smacht," als haar geloof, dat Gods aangezicht moet gezocht worden, omdat Zijn machtige arm kan uitredden, kan steunen, en, langs den minst moordadigen weg, ter overwinning kan leiden. Komen we dan in grooten getale te zanten, om daardoor elkander te steunen in onze dierbaarste overtui gingen, en de belangen onzer stam verwanten neêr te leggen aan de voet van Gods troon. Namens dtn Kerkeraad noodig ik u, door dit blad, tot deze samenkomst, dringend uit, terwijl ik er aan toevoeg, dat er behalve de gewone collecten, een derde collecte zal gehouden wor den voor weduwen en weezen van hen, die op het slagveld gesneuveld zijn, of die uit den sliijd verminkt terugkeeren. Toont ook in dezen uwe hartelijke belangstelling, al hebt gij hoogst waarschijnlijk reeds op andere wijze uw offer gebracht. Denkt er om, dat, als de oorlog nog lang duurt, de ellende zeer groot zal worden, en de behoeften zeer vele zullen zijn. GRASWINCKEL, Predikant. boomen heen sloeg, is de kust thans herschapen in een modderpoel. Vreeselijk zijn de berichten die van, op wonderbaarlijke manier, ge redde personen gehoord worden. Lijken te vinden zonder hoofd is geen zeldzaamheid. De Bergalfoeren nl. schijnen aan het koppensnellen geweest te zijn, zelfs op de lijken. Den 4en October kwam de boot van de Kon. Pakketvaart Maatschappij de G. G. 's Jacob aan, waarvan de bemanning meedeelde dat ook de Banda-groep een weinig te lijden had gehad door de vloedgolf. Menschen- levens vielen hier gelukkig niet te betreuren. De Ten October kwam 't stoomschip Japara met hulp-verbandmateriaal en voedsel. Meer bijzondere berichten ont breken nog. Donderdagavond is de trein van Baarn naar Utrecht bij den Dol- derschen weg door verkeerden wis selstand ontspoord. Twee goederen wagens vielen omver. Veel materieele schade is aangericht, doch persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Het vei keer is nogal vertraagd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Donderdagavond is in «OnsHuisa aan de Kortegracht een zangvereeni- ging opgericht, de heer O. Akkerman heeft zich bereid verklaart de functie als directeur op zich te nemen, het voorloopig bestuur werd uit de vol gende personen samengesteld: B. v Keulen, voorzitter, A. Bac, secretaris, en W. Kraan, penningmeester. Zon dag a.s. des namiddags om half drie zal wederom een vergadering gehou den worden, waarin het bestuur definitief zal worden samengesteld en een concept-reglement ter talel wor den gebracht. Liefhebbers kunnen zich alsdan laten inschrijven legen een zeer geringe contributie. Donderdag 30 November a s. des avonds 8 uur. zal in «Ons Iluisa aan de Kortegracht door Dr. Herman Gorter uit Bussum een cursusverga dering gehouden worden, met het onderwerp: De algemeene grondslagen der sociaal-democratie. Opende «Toonkunst hier ter stede haar menu voor dozen winter met volksspijs, thans biedt zij ons een keur van gerechten, waaraan de meest verwende fijnproevers zich zul len vergasten. In de goede dagen toen Amersfoort nog een symphonieorkest rijk was, wisselde de concertgever zijne orkestnummers vaak af met solovoordrachten en velen zullen nog met genoegen terugdenken aan het heerlijke vioolspel van Fieta Dermout. Welnu, deze artiste heeft hare vroe gere stadgenooten niet vergeten en zal, aangezocht door het bestuur der afd., zich a.s. Maandag in verceniging met de H.H. M. W. Petri piano en W. Petri cello doen hooren. De nieuwe leerares in den solozang a/d muziek school Mej. Johanna Petri, die zoo gelukkig is aan hei «leeringen wekken" het «voorbeelden trekken" te kunnen paren, heeft voor dien avond een keurig programma uit haar repertoire gekozen, terwijl, om elk wat wils te geven, de avond besloten wordt met een kooruitvoering van de zangver eeniging. Is de contributie voor de Mij. betrekkelijk hoog, kan de toe gangsprijs voor de niet leden ook niet laag genoemd worden niemand zal zich deze uitgave beklagen rnaar veel eer van het concert huiswaarts kee- rende, zeggenIk kwam, ik hoorde, ik genoot. Bij monde van Wethouder Visser werd gistermiddag aan den heer Burgemeester dezer Gemeente met toepasselijk woord ten Raadhuize namens de leden van den Gemeen teraad, den heer Secretaris der Ge meente en den heer Ontvanger der Gemeente aangeboden een zeer fraaie zilveren beker, als blijk van hoog achting en sympathie. De beker is weer een fraai stuk werk van den heer Begeer te Utrecht. Op de voorzijde is de Koppelpoort afgebeeldde achterkant draagt een inscriptie; op den deksel staat het wapen der familie Schimmelpenninck. Des avonds vereenigde Graaf Schim melpenninck de Raadsleden en an dere autoriteiten aan een gastmaal. Tot vader en moeder in het Ge reformeerd Weeshuis (Scheltus-stig- ting) zijn benoemd Ph. Best en echtgenoote, te Kampen. De eerste-luitenant A. F. W. Stroo, van het 7e Regiment infanterie die tot kapitein is benoemd bij het 5e Regiment infanterie, wordt belast met het bevel over de 2e compagnie 5e bataljon van laatst genoemd korps, te Utrecht in garnizoen. De eerste luitenant M. D. J. de Jongh en C. A. Jeekel die gedeta cheerd zijn geweest bij het leger in Oost-Indië en weder hier te lande zijn teruggekeerd, zijn door den Minister van Oorlog ingedeeld bij het 5e Regiment infanterie en wel bij de bataljons van genoemd korps alhier in garnizoen. De jongelingen L. J. S. van Leeuwen en C. F. J. Schroder hebben eene verbintenis aangegaan als adspi- rant-vaandrig voor het Reservekader bij het 5e Regiment infanterie. De Staatscourant van gisteren 24 Nov. 1899, bevat het Koninklijk besluit waarbij de heer Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck op zijn ver zoek eervol ontslag wordt verleend als burgemeester van Amersfoort, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. De heeren Jansen en Tilanus, fabrikanten van natuurwollen onder- kleeding, welks gebruik na de aan beveling van wijlen Dr. S. Cr. Coronel en van prof. Van Overbeek de Meyer zoo enorm is toegenomen, hebben om de aandacht van het publiek nog meer op hun uitnemend fabrikaat te vestigen eene prijsvraag uitgeschreven voor een reclame-biljet. Twee der ingekomen ontwerpen, die van de heeren C. O. Breman en Hart Niblrig werden bekroond en beiden gerepro duceerd, de een door de firma Tres- ling Co. en de ander door de Erven J. J. Tijl te Zwolle. De platen zien er keurig uit, doen ontwerpers en uitvoerders alle eer aan en zullen zeker niet missen door hunne huise lijke en moderne voorstelling de aan dacht te trekken. Bij den uitgever D. Mijs ver scheen weder de scheurkalender «Voor verstand en hart,« bij het ontwikkelde publiek een goede bekende en steeds welkome gast. Daarnevens geeft dezelfde firma dit jaar een godsdienstige volks scheurkalender uit, die eveneens zoo wel door uiterlijk als inhoud zich vele vrienden zal verwerven. .3G2e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 22 en 23 Nov. (600 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 14669. Prijzen van f 20. 2100 2118 2596 11179 11192 11261 13803 13844 13854 14638 14639 14642 14643 14696 16786 16822 16838 20071 en 20095. Te zamen 34 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 2e klasse 47 Dec.; 3e klasse 1821 Dec.; 4e klasse 24 Jan.; 5e klasse 15—18, 23—26, 29—31 Jan.; 1 en 59 Febr. De tweede klasse bevat de navol gende prijzen1 van f 20.000, 1 van f 5.000, 1 van f 2.000 2 van f 1500, 5 van f 1000, 5 van f 400, 5 van f 200 15 van f 100 en 1565 van f 30. (Geene nieten). Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, 22) nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde a f 3.50 en klassikale h f 1.35 per i. Hoogland. Maandagavond jl is in het koffiehuis bij G. van 't Klooster Langenoord eene lezing gehouden door den fleer T. van der Ploeg, landbouwer-leeraar te Assen. De heer J. Sinnige te Amersfoort, op wdens initiatief de lezing gehouden werd, stelde den spreker aan het publiek voor, dankte voor de trouwe opkomst en gaf daai na het woord aan den Heer Van der Ploeg. Spreker begon met te zeggen, dat het onderwerp, hetwelk hij ging be handelen, de wijze van bemesting, van grootbelang is voor de land bouwers, vooral in deze streek. De oudste wijze van bemesting is voorzeker die met stalmest; deze is ook zeer goed en wordt thans nog veel toegepast. In sommige streken van ons land, in Groningen o.a. zijn echter tegenwoordig boeren, die hun vee afschaffen en uitsluitend kunst mest gebruiken. Waarom doen zij dit en waarom wordt de kunstmest door deskundigen zoozeer aangeraden? 1. Met stalmest blijft do bodem niet op dezelfde hoogte, al zou men aan het vee ook alle gewassen op voeren, die de grond oplevert. 2. Stalmest houdt geen rekening met de behoeften der plant. 3. Kunstmest is goedkooper. Van de '14- verschillende stollen, die voor dpn plantengroei noodig zijn, moeten vooral deze vier genoemd worden stikstof, phosphorzuur, kali en kalk. Deze stoffen komen alle voor in stal mest doch daar de gewassen verschil lende behoeften hebben, zal men bij het gebruik van stalmest, van de eene stof te weinig en van lie andere te veel in den bodem brengen. De dure stikstof is b.v. voor boonen niet noodig, maar wel phosphorzuur. Ook voor klaver is de stikstof niet noodig. De kunstmeststoffen, die het meest dienen aanbevolen te worden zijn: Thomas slakkenmeel, chili-sal- peter, ka'iniet en kalk. Men moet ze vooral gelijkmatig en fijn uitzaaien. Van het slakkenmeel werden in het vorige jaar in Duitschland meer dan 100.000 waggons gebruikt. Spreker behandelde ook nog de kwaliteit van de kunstmeststoffen en gaf den raad eerst een monster naar een proefstation te zenden en dan te betalen naar de percenten, die het bevat. Ook werden nog de prijzen opge geven en tevens de hoeveelheid, noodig per Hectare. Spreker eindigde met den wensch, dat de landbouwers van Hoogland hun voordeel mogen doen met het gesprokene. Hiermede kunnen wij ons zeer goed vereenigen, alsook met den wensch van den Heer Sinnige, dat men zich in den a.s. zomer zal gaan overtuigen van het nut van den kunstmest, door het proefveld bij Botterblom, aangelegd door den Heer Sinnige, te gaan bezichtigen. De schoonmoeder van den miljonair. Een treurige geschiedenis van een arme weduwe wordt uit Zenta, in Hongarije, verhaald. Tot voor korten tijd leefde zij rustig en te\reden, daar haar dochter voor zich en voor haar moeder met naaiwerk het brood verdiende. Tot haar ongeluk deed echter onlangs het geluk zijn intrede in de bescheiden woning der weduwe De rijkste man uit de stad, een bekend miljonair, nam! het mooie meisje tot vrouw en desniettegenstaande moest de arme moeder, om niet van hon ger om te komen, een beroep doen de liefdadige instellingen der stad. In een schrijven aan het bestuur van een dier vereenigingen, beklaag de de oude vrouw zich bitter over haar lot. Zij schrijft: «Ik heb ge tracht te bedelen, doch men wees mij overal de deur, omdat mijn schoon zoon een miljonair is. Ik heb mij tot mijn dochter gewend, doch zij durfde mij uit vrees voor haar man niets geven, en schaamde zich mis schien ook wegens haar arme moeder. Onbarmhartig joeg men mij, evenals andere bedelaars, uit het huis van den miljonair. Ik ben toen weer naai' mijn huis gegaan, en sedert dien tijd ben ik bijna verhongerd." De liefdadige vereeniging trok zich het lot der arme vrouw aan en gaf haar een weekgeld. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 16 tot en met 22 November. Geboren: Catrina Johanna d. van W. ter Maten en M. Pouwe. Feitse z. van G. A. E. Jagtenberg en J. C. T. Boer- winckel. Elbertus Jacobus z. van J. Hartman en G. Vlug. - Hermanus z. van J. Rijnders en B van Seijl. Everar- dus z. van A. J. de Goede en 8. van der Velden. Pieter z. van W. Vonk en P. van Sandbrink. Hendrik z. van C. Berkloo en A. Apeldoorn. Hendrika Geertruida d. van P. Kraan en M. Hart man. Catrina Theodora d. van F. J. Dietiker en J. Overdfik. Susanna d. van S. Steenbeek en C. van Straten. Johannes Franciscus z. van W. van Apel doorn en F. M. Cappello. - Lambertus Hendrikus z. van J. Kuyer en M. de Wilde. Evert z. van E. van den Hoek en C. Hermans. Christina Wilhelmina d. van J. van Leijenhorst en M. Bliekendaal. Reijntje d. van J. N. van Dijk en E. Gijsbertse. Getrouwd: J. H. Bauland en E. Zijs- velt. E. Verschuur en J. M. van den Heuvel. - N. P. de Jager en G. A. van Doornik. J. van Groenestein en E. Zonneveld. Overleden: Andreas Jordanes van 't Riet 42 j. echtg. van K. Tolboom. Wilhelmina Antonia Ruitenbeek 6 m. Petronella van den Burgwal 74 j. onge huwd. Johannes van den Hoven 16j. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel lleckscher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 24 Nov. 1809 Tarwe f 0.Rogge f 0Boekweit f 0. \ppelen 13.a fG.Peren f4af7. Nieuwe aardapp. f.afZandaardapp. f 1.50 a f 1 70 Iloendereiercn fG. a f 7.= per 100 st. Eenden f.a f.Boter f 1 10 a f 1.35 per kilo. Mar garine f0f0.Zoetern. kaas f0.— Kippen f 0.60 a f0 80 Kuikens f1.a f 1.20 Piep kuikens f30 a f60 Ganzen f00 f00Eenden fO.GO a f 0.90 p. st. Jonge f150 a f2 00 Hazen (1.50 a f2 Wilde konijnen f0 40 a f 0.50. Tamme fO.SO a f i .20 Duiven f 0.40 a f 0.50 paar. Magere rarkens f 10.f 16.Varkens voor export f30.a f 40.Zeugen f50.f 45.Biggen f5a f8 Schrammen f 00 a f00Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f000.— Kalfkoeien f000 a f 000.— Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 100 heet. Appelen; 20 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 300 heet. Zand aardappelen G000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 10 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biügen en 6 zeugen. fgsjg*»» Dooi' .een jongmenscli <8^ ,-*lvordt geprangd tegen 1 Janiia'ri, a s. te Amersfoort een geiue^lièccrile met of zonder pension. Br.'ft', left C. J. adres J. OLI- VIERSS, Vianen a/d. Lek, j»et i"i; i'i lirhun .I 1 DE op Woeusilag 29 Nov. zal bestaan uit tooneclspcl in 3 bedrijven, door Noiibuijs ËN-' blijspel in 1 bedrijf. Kaarten te -béffomen b(j den kastelein van Amicitia" a le rang lieer f 1.25, dame f 1., 2e-rang I 0.75. DE NOTARIS te Amersfoort is voornemens op Woensdai;29 2Voveu* her 1899, des morgens ten A) ure, aan de 7?. K. Pastorie pê Ilamersveld pu bliek, om coulant geld, te ver- koopen, den n/tten en goed onder houden nagelaten door wjjlen d,®n Zeer Eerwaarden Heer C. VAN DE LEEMKOLK, in leven R K. Pas toor te Hamersveld, en beslaande in Mahoniehouten en andere Meu belen en Huisraad, als Linnen kast en andere Kasten, Buffet, Cilinder&hryf bureau, Secretaire, Speel- en Waschtafels, Coulistafels en andere Tafels, Fauteuils en Stoe len. met rood en ander trypt en leder hekleed, Pendules, Klokjes, Gangregulateur, Spiegels en Schil derijen, Lanyfen en Ornamenten, Kristal en Glaswerk, Porcelein, Lak- en Aardewerk, Ledikanten met Gordijnen, veeren Bedden met Toebehooren, Matrassen, over- en andere Gordijnen, Bed- en Tafel linnen, Vloerldeeden, Karpetten, Zeilen en Loopers, Mangel, Tuin- goederen, Keukengereedschappen enz. Voorla tjond- en Zilver werk als 2 gouden Horloges, zil veren Lepels en Vorken en ander Tafelzilver en diverse kristallen en andere met zilver gemonteerde voorwerpen. Daags te voren tazien van 10 tot 12 en 2"tot4 ure. j&reeder h(j Billetten. - DE NOTARIS te Auiersfoorf, «ftUopjpiii*dHg 28 November 1899 des namid dags 2 ujïr, in het café „DE AREND?, aan den Arnhemschen weg te /Amersfoort in het openbaar om coiitaiil geld Eeóe partij (model 1900) afkomstig uit de fabriek van den heer Th. VLEM- MINGS-te Geldrop, benevens diverse rywielbenoodigheden als: Idn- tnttriis, héllen, slruteTé, tax* sclien enz. v Twee dagen te voren te bezich tigen van 10 4 ure. DE NOTARIS te Amersfoort, zaPop Vrijd uk 8 December 1899, des middags 12 uur. in het'koffiehuis „HET VALKJE" te Amersfoort in het npcubaiir <«or 6 jaren ingaande 25 De cember 18$9. In de gemeente Amersfoort. No. 1. Een perceel aan den Hoogenweg naast Schui- lenburg en strekkende tot de Beek, groot 4.0940 Hectare. Thans in liuur bjj G. en C van Nieuwenbuizen No. 2. Een perceel. aan den Hoogenweg tegenover het Lazarushuis en strekkende tot de Beek, groot 1 qpöO Hectare. Thans in huur by C. Schimmel. In de gemeente Leusden. Ee$ perceel op het Zwarteland naby Jeu Zwar- tenweg onder Leusden groot 41 aren. Aanwyzer.jp, van Nimwegen aldaar. Betaling huurpenningen op 24 December van elk jaar.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2