BINNENLAND. GEMENC.D NIEUWS. een der hardste werkers van den Raad en hij zit altijd in de voornaamste commissies. Volgens de Cape Times is de heer De Witt Hamer een der krachtigste tegenstanders van presi dent Kruger, als deze voor de regee ring te veel de vrije hand verlangt Gedurende de laatste onderhandelin gen, vertelt het blad verder, werkte hij voor den vrede, maar toen de oorlog onvermijdelijk was geworden, bood hij dadelijk zijn diensten aan en hij was een der ijverigsten in het vormen van het Hollandsche korps. De heer De Witt Hamer is oud officier (kwartiermeester) van het Nederlandsche leger. Deze biografie van den heer De Witt Hamer, ons persoonlijk bekend, is volkomen juist. De heer De Witt Hamer ontving zijn opleiding tot officier bij het Instructie-Bataljon. Aanvankelijk studeerde hij voor irifan- terie-officier, doch daar hij bijziende was, ging hij over bij de administra tie en werd hij luitenant-kwartier meester. Hij was om zijn humor bij zijn collega's, die hem de sneus" noemden wegens dit vrij groote lichaamsdeel, zeer gezien. Uit een Transvaalsclien brief. Van een hooggeplaatst Nederlander te Pretoria aan een vriend te Utrecht: «Engeland moet er in Zuid-Afrika onder, anders zijn wij allen verloren Even nobel en goed en eerlijk als sommige afzonderlijke Engelschen zijn, even gemeen en verraderlijk is hun optreden als natie. Ik heb de Engelschen nooit bewon derd, maar als men ziet hoe ze hier huisgehouden hebben, kan men niet anders dan ze verachten en verfoeien. 'tZijn huichelaars en lamlendige bangaards. Indien zij 'tzouden winnen, blijf ik niet hier; onder zulk gespuis kan men niet dienen, tenminste niet in een land, dat gedrenkt is met het bloed van eerlijke mannen, die voor hun onafhankelijkheid gevochten heb ben. Ik heb soms het gevoel dat Engeland niet winnen kan, maar dan komt de vrees voor de kolossale over macht! Het recht is ongetwijfeld aan onze zijde. Hoe heerlijk zou het wezen, indien nog in deze eeuw het grootste roo- versrijk der aarde vernietigd werd Niet dat Transvaal volmaakt is, waar lijk niet, maar het gaat hier als eerlijke staat tegenover den gemeensten schelm, Chamberlain, dien deze eeuw- gezien heeft. Ik heb nog meer eerbied voorden eersten Napoleon. Die waagde zijn huid tenminste in de veldslagen, maar deze smiechten doen het alleen door en om der wille van geld, en blijven in hun leunstoelen thuiszitten. Indien wij er nu tijdelijk onder raken, is het met het Afrikanendorn voor de eerste dertig jaren uit! Eerst wanneer onze zoons groot zullen zijn, kan weer een nieuwe opstand gewaagd worden. Voor iederen Boer, die valt, zullen er zes zoons zijn, die hem wreken zullen. Maar dat is te lang om te wachten. Laat Europa en vooral Holland helpen! Laat elk eerlijk man helpen. De valsche Brit moet er onder. Ligt het dan buiten het bereik der Europeesche machten om tusschen- beide te treden, als ze zien dat een kleineChristenstaat vermorzeld wordt? Waar is het nageslacht van de Hol landers, die 80 jaar tegen de Span jaarden gevochten hebben Waarlijk, ik heb mijn oogen niet toe voor de vele gebreken, die hier zijn, maar als natie moet men het diepste respect voor de Afrikaners hebben. Indien ook ik word opgekomman- deerd, ga ik onverwijld, hoe slecht ik ook kan schieten. Maakt u over ons niet ongerust; indien het ergste tot het ergste komt en wij óók moeten vechten, dan geef ik er niets om; ze kunnen mij met vrouw en kinderen doodschieten, lie ver dan onder Engelsche dwingelandij te staan, en dan zal ik blijmoedig gaan." Het volgende adres is aan de Tweede Kamer gezonden: Het was het laatst in het najaar van 1890 dat van regeeringswege twee Nederlandsche officieren naar Zwit serland zijn gezonden om zich aldaar op de hoogte der militaire toestanden te stellen, juist in een tijd dat er, behalve eenige cursussen, geen oefe ningen werden gehouden. Sinds dien tijd schijnt het Zwit- gersche leger groote vorderingen te hebben gemaakt. Blijkens vele arti kelen in buitenlandsche tijdschriften wordt dat leger zeer geprezentelken jare wonen officieren van verschillende Europeesche mogendheden dernanoeu vres aldaar bij en zijn vol lof over de verkregen uitkomsten. Ook uit een tweetal geschriften, dit jaar hier te lande uitgekomen (H. J. P. A. Kiersch, Een Volksleger, en Kapitein M. A. E. J. Meijboom, het Zwilsersche stelsel) spreekt de groote ingenomen heid met de Zwitsersche weerbaarheid, uit eigen aanschouwen verkregen Het is uit den aard der zaak voor ons volk van groot belang om trouw bare gegevens, door eigen aanschou wing van kundige en onbevooroor deelde Nederlandsche officieren en burgers te verkrijgen omtrent de wer king van het Zwitsersche legerstelsel. Daarom wenden de ondergetee- kenden zich tot U om bij de behan deling der staatsbegrooling er bij de Regeering met ernst op aan te dringen, dat in het jaar 1900 eenige onzer officieren en burgers in commissie naar Zwitserland worden gezonden o.a. tot bet bijwonen, en in bijzonder heden nagaan, der aldaar dat jaar te houden oefeningen op meer uitgebreide schaal. Slechts op die wijze kan, als de uitkomsten van dat zelf aanschouwen en onderzoeken bekend worden ge maakt, het Nederlandsche volk en zijn Vertegenwoordiging zich beter een eigen oordeel vormen omtrent de bruikbaarheid voor ons vaderland van het, ook door buitenlandschen des kundigen, geroemde Zwitsersche stelselhetgeen met het oog op de toekomst hoogst wenschelijk is. Dit adres, dat in deze dagen uit muntend ad rem komt, is geteekend door tal van bekende personen uit twintig plaatsen van ons land, maar 't zou zeker geen moeite kosten in alle plaatsen van ons land er onder teekenaars voor te vinden. De Ned. Centraal-Spoor wegmaat schappij zal een nieuw salonrijtuig in gebruik nemen, in haar werkplaats gebouwd. Het heeft acetjleen- en electrische-verlichting en is prachtig ingericht. Het is bestemd voor spe ciale doeleinden. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hehben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Lonqcott," Gunneks- büht, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ds. Graswinckel vraagt plaatsing van het volgende Als toevoeging aan de collecte in den Bidstond is nog ontvangendoor ds. Graswinckel f 0.50, f2.50, f2.50, f 1.van leden van «onze gezellige avond« f 1.45, oud lood f 1.50; door ds. Ter Haar Romeny f J.door ds. Meiners f 1flmakende met de collecte van f238 25 de som van f 250.70, welk bedrag door mij verzonden is aan den Algemeenen Penningmeester der «Ned. Zuid- Afi ikaansche Vereeniging«. Hartelijk dank aan allen. De ledenvergadering van de «Vereeniging tot stichting en instand houding eener Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken zal worden gehouden op Vrijdag 15 dezer, des avonds 8 uur in »De Arend«. Wie nog lid wenscht te worden, meldde zich vóór Vrijdagmiddag aan bij den Secretaris mr. J. C. H. Prikken, Muurhuizen by de Kortegracht. Bij een uitvoering in de Onder- officiers-societeit is Zaterdagavond ten behoeve van bet Roode Kruis ge collecteerd een bedrag van f 8.50. De Heer J. A. Huisman onder wijzer aan de Openbare School a/d Beekstraat alhier verwierf dezer dagen het diploma Stenographic (stelsel Groote). Bedroeg het gemiddeld getal per dag aangekomen niet doorgaande reizi gers op de beide stations alhier volgens veertiendaagsche nauwkeurige waar neming dezen zomer 1080 en dezen herfst 880, nu in dezen winter werd dit tusschen 27 November en 11 December geconstateerd gemiddeld per dag 740 te bedragen. Vice versa moet dus het dubbel dezer cijfers in rekening worden gebracht, om zich eene voorstelling te vormen van het reizigersverkeer to dezer stede. De conclusie uit deze waarnemingen getrokken, toont volgens deskundigen de levensvatbaarheid der ontworpen stadstram meer dan voldoende aan, zoodat na vaststelling der concessie voorwaarden door onzen Gemeente raad, onverwijld de stappen zullen geschieden, om de totstandkoming van dit voorgestelde vervoermiddel te verzekeren. Bij da Maandag ten Raadhuize gehouden aanbesteding van den bouw van het Politie-bureau werd ingeschre ven als volgt: T. van Hoogevest, Amersfoort, f16 635; T. van Daal, aldaar, f 16,360; Chr. Eckhardt, aldaar, f16.198; A. van Genderen, Nijmegen, f15 650; C. J. Kuntz, Amersfoort, f15.425; N Wolfswinkel, aldaar, f 14 990W. van Achterbergt), aldaar, f14.989; Th. II. Jansen, Rumpt, f14.490; J C. van Eibergon, Amers foort, f14.075. Het werk is den minsten inschrijver opgedragen. De twee inschrijvingen waarbij voorwaarden werden gesteld, zijn bui ten aanmerking gelaten. Gevonden voorwerpen. Omtrent de volgende in November jl. gevonden voorwerpen zijn inlich tingen te bekomen aan het Bureau van politie alhier: een koperen broche; een stuk gouden oorknop; twee portemonnaiès, waarvan een met eenig geld een uitte meisjeszak met zakdoek; een loodgieters schaar. De Commissaris van Politie te Amersfoort brengt den ingezetenen in herinnering de volgende artikelen voorkomende in de verordeningen der gemeente Amersfoort, betrekking bobbende op sneeuw en ijs en glad heid der straten. Straalpolitie. Art. 5. Het is verboden op of aan den openbaren weg te werpen met sneeuwballen. Art. 7. Het is verboden op den openbaren weg glijdbanen te maken of te gebruiken. Art. 19. Binnen de kom der ge meente moeten de hoofdbewoner van een gebouw, de gebruiker van een erf, de eigenaar of beheerder van eenig onbewoond gebouwd eigendom of van eenig ongebruikt onbebouwd e-f, bij gladheid der straten, destoe pen en straten ter breedte van één meter uit den stoep, voor, terzijde en achter hun pand gelegen, met zand of asch bestrooien of doen be strooien. Wanneer eenig gebouwd eigendom geen hoofdbewoner heeft, doch door meer dan een gezin bewoond wordt, zijn de bewoners beneden aan de straat, ieder voor het door hem be woonde gedeelte, aan de bovenstaande verplichtingen onderworpen. Art. 22. De personen, in art. 19 vermeld, moeten op gelijke wijze als in het vorige artikc-l is bepaald (waar overburen zijn ten halver breedte en waar geen overburen zijn of op pleinen en grachten tot vijf meters uit den stoep), binnen 8 uren, na aanzegging of omroeping van wege Burgemeester en Wethouders, de sneeuw of het slijk doen wegruimen en zoowel na gedane aanzegging of omroeping, als wanneer wordt weggeruimd zonder aanzegging, de sneeuw of het slijk naar zoodanige plaats vervoeren als door de politie zal worden aangewezen. Art. 23. liet is verboden als het vriest de straat te schrobben of de giazen te wasschen, water op de straat uit te storten of te doen uitloopen. Gebruik van de haven, grachten en beken in de gemeente Amersfoort. Art. 17. Het is verboden op het ijs van de haven, grachten of beken binnen het grondgebied dor gemeente zich te bevinden. Art. 18. De Burgemeester is bevoegd, indien zijns inziens het ijs een vol doende draagkracht heeft bereikt, bij publicatie eene immer herroepbare dispensatie van voormeld artikel (of een gedeelte daarvan) voor een daarbij te bepalen tijd te verleenen. Kennisgeving. De Secretaris der Gemeente Amers foort, noodigt J. Malkenhorst, gehuwd met C. de Èuijter uit zich in zijn eigen belang zoo spoedig mogelijk ter Secretarie te willen vervopgen tusschen 10 uur voorm en 3 uur nam. Amersfoort, 9 December 1899. De Secretaris voornoemd, B. W. Th. SANDBERG. De Prov. Gr. Ct. deelt mede dal Jaap Eden zich nog niet bij zijn familie te Groningen bevindt met het plan om zich als er kans is voor hardrijden te oefenen en aan schaatsen wedstrij- den deel te nemen. Wel had hij ge schreven, dat hij plan had, binnen kort eens over te komen. Velen zegt het blad verder zullen er zeker benieuwd naar zijn, wat Eeden op de schaats nog pres- teeren kan. Op de korte baan is hij nooit uitgekomen en zal hij zich stel lig als beroepsrijder nu ook wel niet meer wagen. Maar de oud-kampioen met zijn krachtigen slag zou al bij zonder hard moeten zijn achteruitge "aan, zoo hij op de afstanden van 500, 1500 en 2500 meter nog niet heel veel kan doen. Marlen Kingma schijnt van plan te zijn, in 't geheel niet meer aan wedstrijden deel te nemen. Bij den Hilversumschen gemeen teraad is van bijna 1700 gemeente naren het verzoek ingekomen om te besluiten tot het weder invoeren van »een gepast najaarsfeest" gedurende de vroegere kermisweek, «hetzij dan in den oorspronkelijken vorm, hetzij in den vorm van andere door het volk evenzeer op prijs gestelde festiviteiten.' Wat een vrouwenwil vermag. Een Nooidweegsche journaliste, Alma Keldselh, die een weddenschap aanging, om zonder eenige andere geldelijke hulpmiddelen dan die, welke zij zich onder weg door journalistieke werkzaamheden zou weten te ver schaffen, een reis te doen van Gothen burg naar Parijs, vervoegde zich Woensdag bij de bureaux der Figaro. Zij is dertig jaar oud en wandelt, zonder gezelschap soms 8 uur per Ja». Den 15 Augustus verliet zij Gothen burg trok door Zweden, Denemarken, Polen en Duitschland, in welk laatste land zij de meeste tegenspoeden onder vond. Men hield haar daar voor een landloopster en dikwijls wierp men haar met vuil en steenen. Menig nachtje moest zij bovendien onder den blooten hemel slapen. Over Metz en Verdun kwam zijin Frankrijk, als eenige bagage met zich meevoerend wat linnengoed en een dagboek In Parijs zal zij nu twee lezingen houden en door Nederland weer" naar haar land tcrugkeeren. Wij moeten er nog bijvoegen, dat haar weddenschap haar geen andeie voordeelen zal opleveren dan de op brengst van haar merkwaardige reis impressies, zegt de Figaro. Etyleen als concurrent van acetyleen. Uil een afvalproduct van de ijzer smelterijen wordt thans een gas be reid, waaraan de naam etyleen is oegeven en dat chemisch en in ver brandingseigenschappen veel overeen komt met acetyleen. Bij het produ- ceeren van dit gas speelt de electri- citeit eveneens een groote rol. De voor de bereiding van het etyleen oebruikt wordende slakken bestaan uit calcium, aluminium, sillicium en koolstof. Zij worden fijn geklopt en dan met cokes in poedervorm ver mengd. Leidt mer. door dit mengsel een krachtigen electrischen stroom, dan word carbolit gevormd, dat met water op dezelfde wijze het etyleen doet ontstaan als calciumcarbied het acetyleen. Het uit carbolit verkregen gas moet coedkooper zijn dan acetyleen. De eerste carbolitfabriek werd in Amerika bij een ijzersmelterij te Ham mond in den Staat Indiana opgericht. Duur brood. Menigeen heeft bier wel eens hoo- ren bestempelen met den naam «vloei baar brood". Wat daarvan aan is moge blijken uit het volgende. Pro fessor Strümpell heeft berekend, «lat 4 Liter (kan) bier gemiddeld '<osten 60 cent. Hierin bevinden zich .52 Gram eiwit en 240 Gram koolhydraten (een stof noodig voor de voeding). Voor 60 centen aan brood zou die werkman echter 250 Gram eiwit en 2000 Gram koolhydraten hebben ge- bad. Hieruit blijkt dat bier dus on geveer 3 maal zoo duur is als biood en toch wordt het zooveel gekocht en gedronken, omdat het zoo «goedkoop", zoo vvoedzaam" en zoo gezond is. Dat de menschen niet wijzer zijn is vaak een gevolg van de onbekendheid met de waarheid van vele dingen. Zoo ook hiermee. Dat de alcohol in het bier bovendien schade doet aan «hart", «longen", «lever", nieren, enz., is eveneens bewezen door vele dok toren. Hoe soms ile modes ontstaan. Behalve fantaisie en smaak zijn er nog veel andere redenen tot het invoeren van nieuwe modes. Hieronder zou men kunnen rekenen het toeval en de noodzakelijkheid. Zoo vond, naar men zegt, Lodewijk XIII de pruik Uit, om de litteekenen te verbergen van een vei zwering, die hij aan het hoofd gehad had. Natuurlijk volgden de hovelingen het voorbeeld van den koning en prijkte degeheeleFransche aristocratie in korten tijd met gekochte haren. De mode van een kanten zakdoekje in de hand te dragen kwam in de wereld door keizerin Joséphine. Deze had zic!i aangewend om den zakdoek voor den mond te houden, wanneer zij lachte, omdat zij zulke leelijke tanden had. Dit laatste hulpmiddel is tegenwoordig onnoodig. Dank zij de vorderingen die de tandheelkunde gemaakt heeft behoeft niemand meer leelijke tanden te hebben. Een lijdgenoote van Joséphine, koningin Louise van Pruisen, was de uitvindster van keelbanden en gazen dassen, omdat zij aan klieren onder de kin leed. Een aardige anecdote wordt ook verteld omtrent een nieuwen hoed, die la Malibran, de beroemde zangeres, in de mode zou gebracht hebben. Bij een feest in de open lucht te Londen zou zij verschijnen in een toilet, dat zij daartoe uit Parijs had laten komen. Op tiet laatste oogenblik wordt er gezocht naar den hoed een prachtstuk, het nieuwste snufje waar alle dames met ongeduld op wachten, om er een model naar te laten maken. Weg is de hoed. Iedereen aan het zoeken, zelfs de vrienden en bewonderaars van de zangeres, die als de meeste mooie, beroemde vrouwen, gewoonlijk door een eerewacht om ringd werd. ook bij haar toilet. De kamenier weet geen raad, zij zou er een eed op durven doen dat zij den hoed ergens neergelegd had, waar weet zij niet precies, maar in ieder geval in de kamer. Men kijkt zelfs onder het bed maar zonder dat de hoed gevonden wordt. Malibran besluit eindelijk in vredes naam een anderen hoed op te zetten waarop haar vriend, de beroemde zanger Lablanche. die zich niet druk gemaakt had met Zoeken, opstond, om zijn vriendin naar het feest te vergezellen. Algemeene ontsteltenis; daar ligt de hoed op den stoel van Lablanche. Het Parijsche wonderwerk, de nieuwste schepping der mode, het kunststuk van mousseline en lint, ligt daar. plat als een pannekoek. De kamenier schreit, de vrienden zijn wanhopig. Malibran bekijkt den hoed eens. gaat voor den spiegel staan, en zet met een coquetten zwier, met behulp van eenige groote spelden den hoed op het hoofd. wonder. Hij stond haar goed. «Tout va bien a la belle." De hoed was een fantastisch hoofd deksel geworden, dat geen modiste licht zou kunnen namaken. De dames dweepten er mee en moesten ook zulk een hoed hebben; maar geen viel zoo goed uit, als die der zangeres. De hoed had zulk een eigenaardig cachet, dat geen ander er bij kon balen, en daarvan had alleen Lablance het geheim. De boed van Malibran had zijn ontstaan te danken aan het toeval. Een andere mode van den laatsten tijd heeft tot moeder de noodzake lijkheid. Sinds een paar jaar is er in de groote wereld te Paiijs een zonderlinge manier van elkander de hand te geven. Wie zeer chic wil zijn, licht de rechter elleboog zoo hoog op, dat de hand ongeveer ten hoogte van de kin komt en drukt iemand dan met een vrien delijk glimlachje de hand. Dat is een Engelsche «shake hande". De «shake hands" is in de wereld gebracht door den prins van Wales, en wel om deze redende prins had een gezwel onder den arm in den oksel, en daar hij eene groote offi- cieele receptie moest bijwonen waar heel wat handen gedrukt moesten wor den, bedacht hij het bovengenoemde kunstje, om zich zelf zoo min moge lijk pijn te veroorzaken. Sinds dien tijd is die handdruk gebruikelijk aan alle Europeesche hoven en in alle chique kringen. Bijgeloof. In een dorpje der Ft iesche gemeente Dantumadeel, schrijft de N. R. Ct., verdacht een diaken een vrouw dat zij «tsjoenena, d. i tooveren, kon. Hij deelde dit een broeder der ge meente mede, en deze was bereid

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2