Sir Reivers Boller verslap. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. pita! voor haar üitfleeling en een kapitein. De laatsten zijn alien gevangen. Wij hebben er reeds op gewezen dat de Engelsche militaire deskundi gen generaal Gatacre's aanval op Stormberg een grooten misslag noem den De gewezen Pruisische officier, die artikelen in de Frankf. Zt. schrijft, onderwerpt Gatacre's onbekookten aanval aan een vernietigende tritiek. Hij schrijft o. m. «Dat deze generaal verscheidene dagen, nadat hem de bezetting van Dordrecht, d.w.z. het innemen door zijn vijand van een stelling in zijn rechterflank, bekend was geworden, nog een poging tegen Burghersdorp zou beproeven dat kon geen mensch, die in een generaal ook maar de simpelste kennis van de taktiek onderstelt, aannemen. Desniettegenstaande heeft generaal Gatacre het gedaan Zonder op den vijand bij Dordrecht te letten, trekt hij tegen den vijand op, die onder de bescherming van Dordrecht Mol- teno nadert, en valt zoo maar het vijandelijke centrum in de nabijheid van Stormberg aan. Een vaandiig van de gewone soort in een leger op het vasteland had den Engelschen generaal kunnen zeggen, wat de on middellijke gevolgen van zulk een aanval moesten zijn." Totnogtoe is er geen enkele ge neraal behalve Yule wegens zijn terugtocht van Glencoe naar Lady smit geprezen. Allen, White, Methuen, Gatacre hebben trouwens ook totnogtoe echec geleden. Op generaal Bulier, in Natal, heeft men nu nog de hoop gevestigd En in Londen verluidde gister reeds, dat hij er in geslaagd was Ladysmith te ontzetten, waarbij 10.000 Boeren krijgsgevangen zouden zijn gemaakt. Aan het departement van oorlog te Londen was daaromtrent echter niets bekend. Er is reeds zoo herhaaldelijk bericht gekomen van de inneming van Lady smith, dat er nu ook wel eens ge sproken mag worden over haar ontzet. Waarschijnlijk is het gerucht ontstaan in het brein van een optimist, die uit het feit dat er in den laatsten tijd eenige gedeeltelijk geslaagde uitvallen door de Engelschen uit Lady smith zijn gedaan, meende te mogen opmaken dat de belegerden zich reeds met Buller's macht vereenigd hebben. Zoover zijn we evenwel nog niet. Britschc verliezen. De Weslm. Ga:. geeft een lijstje van het aantal Engelschen, dat tot heden in den oorlog is buiten gevecht gesteld. Gedood zijn 566 officieren en man schappen, gewond 2,027 en vermist worden er 1977, totaal 4570 officieren en manschappen, dat is twee derde van het totaal verlies der Engelschen bij Waterloo. Van de bijna dertig Britsche irifan- terie-regiinenten, die met de Boeren slaags zijn geweest, hebben er vijf alleen ruim 1500 man door dood, verwonding, ziekte of vei missing ver loren. De staf heeft verloren: drie officie ren (gedood), zeven gewond en een vermist. Van de Engelsche oorlogscorrespon denten is er één gedood, drie zijn gewond en twee door de Boeren krijgsgevangen gemaakt. Men hoort in onze dagen zoo veel van barbaarscbe boeren, maar wat moet men denken van Eng. soldaten, die zich volgens berichten n Engelsche couranten aan vergrij pen als de volgende hebben schuldig gemaakt: Aan boord van de Sumatra, die het Point Zaterdag verliet voor Kaapstad (zegt de Natal Advertiser) was de soldaat die generaal Koek gevangen nam te Elandslaagte. Hij ontvreemde 105 gouden ponden van den persoon van den generaal en heeft reeds dit bedrag aan zijn ouders in Engeland gezonden. Een ander soldaat is in het trotsch bezit van het gouden horloge van Schiel, maar miste de f 500, die ook in het bezit van den kolonel waren. Zijn dit geoorloofde praktijken Generaal Koek was, zooals men weet, doodelijk ge kwetst en kolonel Schiel zwaar ge wond. De Transvaalsche minister van mijnen verklaart de tusschentijdsche goudopbrengst over October als volgt: Sheba 2,060 ons, W'emmer 6,525 ons. Village Main Beef 6,619 ons, Johan nesburg 1,364 ons, Ferreira (gedeel telijk 338 ons, Sommige maatschap pijen weikten niet de volle maand.] Het oordeel van een bevoegde over den oorlog. De Duitsche majoor Von Wissmann, die langen tijd commandant was der Duitsche troepen in Zuid-Afrika, zegt omtrent den oorlog: «De militaire voordeelen der Boeren zullen tamelijk wel opwegen tegen den grooten rijkdom aan krijgsmid- delen van Engeland. Ik geloof, dal deze oorlog een lange worsteling zal worden, zonder dat bijzonder beslis sende slagen zullen worden geleverd Zoolang Engeland niet eldeis in zijn koloniale belangen wordt bedreigd, zal het in staat zijn zich met zijn geheelen rijkdom tegen de Boeren te keerendoch dan zal de strijd gelei delijk overgaan in een kleinen oorlog, waarin de Boeren nog jaren lang hel veld zullen behouden, totdat eindelijk een overeenkomst wordt aangegaan. Van een onderwerping kan echter nooit sprake zijn. Het zal nu spoedig moeten blijken of generaal Joubert in staat is de Engelsche ontzettingstroepen tegen te houden en af te slaan. Gelukt hem dit, dan zal de partij der Boerenzoo in kracht toenemen, dal zelfs het zenden van latere versterkingen Enge land niets meer zal baten. De Afri- kaanders, die thans nog weifelen, zullen dan de partij der Boeren kiezen tegen Engeland. Het einde zal zijn, dat Transvaal en Oranje-Vrijstaat niet alleen vrije, onafhankelijke Republie ken zullen blijven, maar dat Engeland wordt teruggedrongen uit het deel van Afrika, dat aan de Aftikaanders behoort. Gelukt het Engeland echter zijn ontzettingstroepen te vereenigen en de thans ingesloten troepen daarmede te verlossen, dan zal een langdurige guerilla ontstaan, waarvan hel einde niet te voorzien is. De Boeren zullen strijden tot den laatsten druppel bloed. Maar onderworpen zullen zij nooit worden." Het Engelsche ontzettiiigsleger in Natal is iloor dc boeren totaal ver slagen. Een generaal en een 40-tal officie ren werden gedood en 10 kanonnen werden op den vijand veroverd. Te Arnhem is gister in het Diaconessenhuis een vereeniging tot verzorging van gebrekkige en mis maakte kinderen in Nederland opge licht. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren ds. Creutz- herg, J. H Knote, dr Renssen, M. Loth dr. Üistelhoff, predikant-direc teur van het Diaconessenhuis, mr. Hoyer en mej II. van Ness, moeder van het Diaconessenhuis Dat de Fransche en Belgische aansluitingen dagelijks gemist worden, waardoor reizigers en post steeds in vertraging zijn, is 't gevolg van de vele sneeuwstormen welke tusschen Parijs en Brussel de wegen onbegaan baar maken. Zoo kwam gisteren een trein van Biussel met twee uur vertraging geheel bedekt met sneeuw te Antwerpen binnen. Gisteren is een goederentrein tus schen Antwerpen en Brussel ontspoord waardoor de treinenloop naar en van Holland groote vertraging ondervond Aan elke zijde van het punt der ont sporing stonden vele treinen te wach ten. Van reizigers, die gistermorgen per Staatsspoor over Centraalspoor van Groningen naai Amsterdam ver trokken, vernam het »N. v. d. D.". (iat zij bij Nijkerk een angstig oogen- bltk beleefden. Zij bemerkten namelijk, dat de trein, tegen de gewoonte, ge noemd station voorbijsnelde en het enkel spoor opreed, waarlangs elk oogenbltk de sneltrein uit de richting Amsterdam kon verwacht worden. Op zeker punt van den weg stond de trein stil en reed terug naar Nijkerk; nauwelijks twintig seconden nadat de trein daar op een ander spoor was overgegaan, vloog de sneltrein voorbij. Men vraagt zich af wat de oorzaak van dit gevaarvolle oogenblik kan geweest zijn. Men schrijft uit Friesland: Op initiatief van mr. De Blocq van Scheltinga en mr. Brants is te Oranjewoud een klopjacht op vossen gehouden. Men ontdekte in de sneeuw duidelijk het spoor van een vos, waar van men de richting volgde en ein delijk kon afleiden dat Reintje zich in een bosch schuil hield. Dit boscb werd nu omsingeld en tendeele met netten omspannen, terwijl bij de openingen zich jagers posteerden. Nadat door de drijvers in het bosch veel rumoer was gemaakt, zou Reintje het bosch ontvluchten, maar dit werd hem belet door het net. Hij trachtte nu een anderen uitweg te zoeken, maar kwam onder 't bereik van den jachtopziener A. Jager, die hetn met een geweerschot doodelijk trof. Naar wij vei nemen, zal er spoedig een tweede klopjacht gehouden wor den om ook den kameraad van Reintje het licht uit te blazen. Te Deventer heeft de gemeen teraad in het voorstel van drie raads leden, om voortaan geen gemeente grond meer te vet koopen, doch dien uit te geven in erfpacht met veran derlijke canon na 25 jaren, met 14 tegen 4 stemmen verworpen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Dinsdagavond 8 uur Zendings bidstond iu 't lokaal »De Zaaier." De Godsdienstoefening in de Rem Kerk zal morgen worden geleid door Ds. S. Lulofs, pred. bij de Doopsgez. gemeente te Deventer. De kapitein R. J. GraafSchirn- melpenninck van het 5e Regiment infanterie, die bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Adjudant van Hare Majesteit de Koningin zal den 27 December e.k. zijn nieuwe functie aanvaarden. De tot kapitein bij het 5e Regi ment infanterie benoemden eerste- luitenant D if. E de Ridder van het Regiment Grenadiers en Jagers, zal in zijnen nieuwen rang belast worden met het bevel voor de 2e compagnie le bataljon van eerstgenoemd regi ment, alhier in garnizoen. De eerste-luitenant F. H. A. A. Wagner van het 5e bataljon 5e Regi ment infanterie te Utrechtin garnizoen is overgeplaatst bij het Regiment Grenadiers en Jagers, met bestemming om te worden ingedeeld bij een dei- bataljons Grenadiers. De sergeant-titulair F. J. Muller van hel 5e Regiment infanterie is door den heer kolonel koips-com- mandant bevorderd tot sergeant- effectief. De jongelingen C. W. Wijter- waal, S. de Grebber, J. Tliooft en O J. Van der Eist, hebben eene ver bintenis aangegaan als adspirant- vaandrig voor het Reservekader bij het 5e Regiment infanterie. In de vergadering van den Christ. Nat. Werkmansbond heeft de heer H. van Alphen uit Haarlem een voor- diaeht gehouden over «Historische Figuren", uit het Huis van Oranje- Nassau Het is zeer zeker goed de geschiedenis van ons volk en vorsten huis niet te vergeten, maar wanneer gaat de Werkmansbond ook eens aandacht schenken aan de sociale vragen van den dag? De uitdeeling van warme spijzen aan behoeftigen zal aanstaanden Maandag weder aanvangen en te ge lijk daarmee zullen de verstrekkingen van «Kindervoeding" een aanvang nemen. De nieuw benoemde Vader en Moeder in het Geref. weeshuis (stich ting Scheltus) J. Best van Kampen, zullen met ingang van 1 Januari 1900 die betrekking aanvaarden. Hoe kort ook nog slechts de vorst het water in onze Singels en grachten tot ijs heeft doen stollen, toch heeft dat laatste reeds weder een menschenleven gekost. Gisteren middag geraakten in de rivier de Eem een viertal personen door het ijs, waarvan een het ongeluk had er onder te geraken Een half uur later werd hij levenloos opgehaald. Ten sterkste ontraden wij alsnog het be treden van de Eem, want is zij in den regel op sommige plekken ge vaarlijk, thans is zij volgens deskun- iigen volkomen onbetrouwbaar. De aandacht onzer kunstmin nende lezers zij nogmaals in het bijzonder gevestigd op het concert Maandagavond a.s. door het trio Orelio-Wolters-Mann in Ainicitia te geven. Aanbeveling onzerzijds is overbodig. De namen tier kunstenaars geven voldoende zekeiheid, dat men een werkelijk schoone uiting van kunst zal le genieten krijgen. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het postkantoor te Amersfoort gedurende le helft maand December 1899. J. H. Dijkhuis Made. Grolte Amsterdam. A. J. Heurtks Amsterdam. J. v. Santen M. Maas Haag. Buitenland. J. Diever Bechem. Tapijtfabriek Erfurt. J. Veldman Genua. A. Dekker Vohwinkel (Duitschld.) Hoogland. Was het weder in de maand November buitengewoon zacht, in het begin dezer maand is de wintervorst begonnen te regeeren en wel met groote gestrengheid. De prettigste dagen van den ge heelen winter zijn voor de liefhebbers van het ijsvermaak weer aangebro ken, zij kunnen op de ijsbaan «de Maat" rijden naar hartelust. Nu er in twee winters bijna niet gereden is, laat het zich denken, hoe druk thans gebruik gemaakt wordt van deze ijsbaan. Zij is nu ook bijzonder goed. In den geheelen omtrek is zoo'n baan niet te vinden. Voor de groote liel hebbers, die echter geen tijd kunnen vinden, om te gaan rijden, is het te hopen, dat de vorst blijft aanhouden tot na de feestdagen Op die dagen kunnen zij hun hart dan ook eens op halen. Wij raden ieder, die de ijsbaan bezoekt, aan, eens te gaan uitrusten in de zeer doelmatig ingerichte tent van den ondernemer, den Heer J. Schoonderbeek, die voor eene goede kachel en goede consumtie zorg draagt. Maansverduistering. In den nacht van 16 op 17 December is er nagenoeg totale maansverduis tering, welke in ons land zichtbaar zal wezen. Ze begint 2 minuten na middernacht en eindigt te 3 u. 25 m. Deze verduistering is in zoover van bijzonder belang dat, tijdens de gioot- ste verduisteringen volgens bereke ningen, van de maanschijf altijd een smal gedeelte aan den zuidelijken rand onbedekt blijft. Nu vertoont zich bij maansverduisteringen de aard- schaduw gewoonlijk merkbaar grooter dan zij volgens de berekening zijn zou; 'tis daarom niet onmogelijk, dat deze maansverduistering een totale zal worden. De aardschaduw valt aan den noordoostelijken rand op de maan schijf en verlaat dezen aan den west- noord-westelijken kant. In schijn is 'tde aardschaduw, die over de maan heentrekt; in werkelijkheid trekt zoowel de maan als de aardschaduw aan den hemel van rechts naar links voort. De beweging der maan is echter sneller en zoo achterhaalt de maan de schaduw en duikt aan haar rech terzijde in haar in. In deze vorstdagen kan het wel licht goed zijn te herinneren aan een oud en practise!) voorschrift om voor werpen tegen bevriezen te beveiligen Men ontwikkele of dekke ze met papier, wijl dit zeer slechte warmte geleider is en alzoo de koude tegen houdt. Zoo kunnen appelen en peren zonder veel schade door de strengste winters gebracht worden, eenvoudig door ze op papier te leggen en ze er mede te bedekken. Ook een hertog. Een niet al te pleizierige onder vinding heeft een schatrijke weduwe, le eigenares van een prachtige villa in de Rue de Pompe in Parijs moeten opdoen. Deze rentenierster had ken nis gemaakt in Monaco met een jon den man, die zich bij haar voorstelde als een hei tog van Castiglio-Carcanan. sn haar vertelde, dat zijn voorouders gewichtige betrekkingen in hel Vali- caan bekleed hadden. De ridder begeleidde nu de dame naar Pai ijs, en ofschoon de rijke weduwe niet rneer in den bloei haar levens was zij was dichter bij de zestig dan bij de vijftig beweerde de 26 jarige hertog dat hij haar lief had. Hij werd geloofd en het huwelijk zou in Januari plaats vinden. De familie van de dame zag dit liever niet en deed onderzoek naar den baron. Zij kwamen er achter dat deze fameuze man eigenlijk heette Aristide Martin, en dat hij een niet al te voorbeeldig leven geleid had. Dadelijk werd de weduwe in kennis gesteld met deze informaties en zij deelde den baron mee, dat zij 't en gagement verbrak, en dat hij niet meer bij haar over den drempel be hoefde te komen. Dit was echter niet naar den zin van den avonturier, en zoo klom hij op een goeden nacht het raam binnen bij de weduwe en perste haar een flinke som gelds af. Ilij beloofde haar, niet meer terug te komen, maar drie dagen later overrompelde hij haar weer, nu ver momd als kolendrager. Wederom moest zij diep in haar beurs tasten. Toen schreef zij aan de politie, dat zij niemand meer in haar huis toe liet, alvorens men haar vervolger achter slot en grendel had gezet. De bedrieger kon gevat worden, voor hij zich uit de voeten maakte, om weer nieuwe slachtoffers te zoeken. Door gierigheid verhongerd. In Parijs is voor eenige dagen het navolgende karakteristieke feit ge beurd. In de Rue Saint Denis zakte een oude rnan op het trottoir in elkaar en stierf na korten tijd. De inmiddels geroepen arts verklaarde dat de grijsaard gestorven was van honger. Het lijk werd naar de politie gebracht, en toen men in de zakken van den doode naar legitimatiepapieren zocht, vond men in de voering van zijn jas tien bankbiljetten, ter waarde van 10.000 francs en een geboorte-akte ter name van Lucien Bert rand. Een man, met een kapitaal bij zich van 10.000 francs en die op den publieken weg den hongerdood sterft, dat is zeker een niet alledaagse!) feit. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. van 7 tot en met 13 December. Geboren: Hesselina d. van W. van Plateringen en H. de Vries. Evert z. van E. Malestein en M. van de Pol. Johannes Arnoldus z. van A. Rietveld en C. J. Blombergen. Willem, z. van G. Smit en J. van Gullik. Alijda Teunisje d. van A. van Kooten en F. Brink. Cornelia Hermina d. van C. van Nieuwenhuizen en W. de Gans. Antonia Paulina d. van P. W. Wolter en A. M. Scholting. Jacoba Petronella d. van H. van de Kieft en E. W. Horsting. Gerrit Wilhelm z. van J. A Jekel en M. Engel. Jacoba Wilhelmina d. van L. Boersma en J. van Nieuwenhuizen. Wilhelmina Maria d. van J. van Rooyen en E. van Diemen. Ondertrouwd: A. van den Berg en F. de Vries. Getrouwd: R. Jansen en J. van de Kuilen. J. Maas en A. Hagenbeuk. Overleden: Ludovicus Johannes Ver- straeten 14 j.Willem van Dorssen 79 j. wedr. van Alberta Coers; Hijmen van den Brink 82 j. wedr. van A. J. Bosman Karei Hulst 52 j. echtg. van M. van Eist. Hoogland. Geboren11 Dec. Wilhelmina Lamberta, d. van H. Kok en W. van Hamersveld. Overleden: 10 Dec. J. van de Boom, 51 j. echtg. van D. de Ruiter. 12 Dec. G. Voskuilen, 73 j. echtg. van J. van den Hoven. Lcusden. Overleden10 Dec. Maria van Burg steden, 66 j. echtg. van Willem Vrijhoef. Stoutenburg. Geboren10 Dec. Jan, z. van Jan .Groenestiin en van Alyda Middelaar. 11 Dec. Gijsbertha Catliarina, d. van Hen drik Kuyt en Alida van Egdom. Woudenberg. Overleden: 9 Dec. Arris van Doorn, 22 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 15 Dec. 1899. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen 13a f6.Peren 10.afO. Nieuwe aardapp. f.a fZandaardapp. f 0.00 a f0 00 Hoendereieren f 6 50 a 17.- per 100 at Eenden I 0.a f 0.Boter f 1 '25 a f 1.35 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoeteni. kaas f0. Kippen f0.60 a f100 Kuikens f1.af 1.10 Piep kuikens f0.40 af 0 60 Ganzen f00 f00.Eenden f0.6Ü a f 090 p. st. Jonge fO.OO a f 0 00 Hazen 11.50 a f2"Wilde konijnen f0 40 a f 0.50. Tamme fO.OO a fO.OO Duiven f0.40 a f0 60 paar. Magere varkens f 12 f 16.Varkens voor export fa fZeugen ffBiggen f5a f7.— Schrammen f 00.a f00Vette koeien f 000 af 000.Guate koeien f 00. a fOOO.— Kalfkoeien f 000 a f 000.— Kalf- vaarzeu f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge; heet. Boekweit; 40 heet. Appelen; heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len heet. Zandaardappelen 6000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1300 kilo Hooibo- ter kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vee; 8 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 200 biggen en zeugen. DIRECTRICES der Vereeniging DORCASgeven bjj deze kennis, dat de ter bezichtiging zullen liggen op Diiiiiterd»: 31 December in 't gebouw der Hervormde Diaconie in de Huurhuizen van des namid dags ééu tot vier- orezi en noo- digen beleefd tot een bezoek uit.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2