BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Officieels Publicatiën. straf heeft verdiend voor zooveel tekortkomingen, voor zooveel slecht heid, voor zooveel zonden, en ziedaar den tegenspoed der Engelsche legers in Zuid-Afrika. Ook heeft de natie vertrouwd op den moed der soldaten, op de bekwaamheid der generaals, op eigen kracht, niel op God Tot zoover ging alles goed, maar thans kwam de Pharizeëer aan het woord. Is deze straf niet al te zwaar? Elke stad toch, elk dorp heeft zijne parochiën, elke parochie heeft hare kerk en telt onder hare leden toch uierfcefj/'/c-geloovigen. Is niet de Engelsche natie de Christennatie bij uitnemendheid? Is zij niet steeds voorgegaan het Chris tendom over alle deelen der aarde te verkondigen, alles onbaatzuchtig hiervoor opofferende? Is Engeland niet de steunpilaar van 'recht en waarheid? En nu deze oorlog. Strijden Engeland's zonen niet vol moed en volharding voor een recht vaardige zaak, tegen een onbeschaafd, alles verdrukkend volk? Heeft Engeland zich niet zonder nevengedachten in dezen ooi log ge stort, offert het niet zijn goed en bloed op het altaar van het recht? En daarom smeekt dit zich «zelf- verloochende" volk den Allei hoogste af: »Laat ons als overwinnaars uit dezen strijd terugkeeren, geef onze wapens den zege, ter Uwer eer en glorie." En dit is «Engelands humiliation De briefschrijver van Het Vad. te Johannesburg doet een ernstig beroep op de I-Iollandsche vrouwen in Neder land en in Nederlandsche koloniën «De nood hier is zeer grootde arrne vrouwen in de Transvaal en den Vrijstaat, wier mannen op het slagveld zijn gevallen, zijn broodeloos achter gebleven, hunne kinderen en zij lijden gebrek. Kommer en ellende is het vooruit zicht van alle weduwvrouwen, moeders en weezen wier echtgenooten, vaders, broeders, kinderen of nabestaanden, die voor hen zorgen, door den erfvijand gedood en voor het land gevallen zijn. De Staat doet reeds veel, maar is onmachtig alles te doen. De Staat komt de arme, diep beklagenswaardige van alles beroofde vrouwen en kin deren tegemoet en geeft hun 't aller- noodigste, het dagelijksche voedsel. Vrouwen en moeders in Nederland. Steekt gij de helpende hand uit en ondersteunt met ruime hand de arme, van alles beroofde weduwen en wee- zen, moeders en kinderen der op het slagveld gesneuvelden en aan beko- wonden overleden gevallenen, waar onder zich ook Hollanders bevinden. Opent een nationale inschrijving. Hoe weinig ook een ieder schenkt, hoe onaanzienlijk de bijdrage is, hoe luttel het penningske dat gestort wordt ten bate der arme verlaten weezen moeders en vrouwen het zal dankbaar worden aangenomen. Ik smeek u richt een fonds op, waar uit de armen die dit werkelijk be hoeven, gesteund worden en hun lijden eenigszins verzacht. Redt en helpt de diep beklagens waardige Boerenvrouwen, die alleen achtergebleven om de eenzame hoeve te bewaken, achtereenvolgens de ver pletterende tijding moesten vernemen, dat zij man en zoon en soms meer familieleden hier op aarde nimmer weer terug zullen zien, omdat hij bij de verdediging van zijn land sneu velde. Verscheidene gevallen zijn mij be kend, dat uit een familie 3 a 4 fami lieleden tegelijk sneuvelden voor hun land en hun God 1 Steekt de bei- pende, troostende, reddende hand uit, gij vrouwen en moeders van Neder land en lndië, en het bewustzijn een goede daad te hebben verricht zal uw loon zijn". Op de op 18 Dec. gehouden bestuursvergadering van den Ned. Vrouwenbond ter Intern. Ontwapening werd besloten om zoowel nationaal als internationaal eene vrouwendemon stratie uit te lokken, ten einde te trachten aan het menschenslachten in Zuid-Afrika een einde te maken. Bij het laatst gehouden referen dum van het Nederlandsch Onder wijzers Genootschap voor een lid van het Hoofdbestuur hadden de H.H. Kap- penburg en Schoolt beiden een getal van 1237 stemmen. Bij loting is toen de Heer Kappenburg verkozen ver klaard. Verder zijn bij de keuze van een orgaan op Het Schoolblad (Uitgave van P. Noordholï te Groningen) 1597 stemmen uitgebracht tegen 742 stem men op School en Leven (Litgave van J. B. Woiters te Groningen), zoodat het eerstgenoemde blad met Januari 1900 het orgaan wordt van het Neder). Onderwijzers-Genootschap en als zoodanig elke week, behalve aan zijne gewone lezers, aan de plus minus 7000 leden geregeld zal wor den gezonden. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van bare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, »Longcott," Gunneks- bubt, Londen, "VV. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De afdeeling Amersfoort der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst heeft groote en grootsche plannen Naar aanleiding der zoo goed geslaagde kooruitvoering bij het plaatsen der Wilhelminaboom zal eerlang worden uitgevoerd »die Jahres- zeiten«, vermoedelijk begeleid door vol orkest. Alle plaatselijke zang- vereenigingen hebben reeds hunne medewerking toegezegd. Het derde optreden van het kunstenaarstrio Orelio-Wolters-Mann heeft ons zoo mogelijk hen nog meer leeren waardeeren. De keuze der verschillende nummers was o.i dit maal bijzonder gelukkig en de uit voering hoe kan zulks anders onberispelijk. De lieer Orelio met zijn krachtig heerlijk geluid is een sympathiek zanger, die zoowel in de ballade «Archibald Douglas« als in de na de pauze voorgedragen liederen zijne hoorders weet te boeien en bewon dering afdwingt. De heeren Woiters en Mann staan hein trouw ter zijde en het is minder hun technische vaardigheid dan wel de wcgsleepende voordracht en den schoonen toon die hen als kunstenaars van den echten stempel doet kennen. Op den Isten Koistdag, 25 dezer, is zoowel het Post- als hel Telegraaf kantoor geopend en heeft de bestel ling plaats als op Zondag. Op den 2den Kerstdag, 26 dezer, is het Postkantoor geopend van 8—10 vm. en l2'/i 4'/i nm. en alleen voor het afhalen der correspondentie 7J/»8 a. Op dien dag vinden drie bestel lingen plaats, liet Telegraafkantoor is dan open van 71/» 8'/> vm., 121/.— 4'/i en 6'h -7'/i nm. Het intercom munale Rijkstelcphoonbureel zal op beide dagen op zijn als op Zondag. fn eene vrij goed bezochte leden vergadering van de «Vereeniging tot stichting en in stand houding eener Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken" bleek o.a. dat reeds 126 personen zich hebben doen inschrijven als lid of donateur en dal verschillende vereenigingen niet-onbelangrijke be dragen toezegden. Het voorloopig comité werd gekozen tot Bestuur en uitgebreid met jhr. mr. T A. J. van Asch van Wijck als gewoon l.d. Met Bestuur bestaat thans uit de heeren: mr F D. graaf Schimmel- penninck, Eere-Voorzitter; G. J. Buijs, Voorzitter; J. D. Rolandus Hagedoorn, Onder-Voorzitter; mr. J C. H. Prik ken, Secretaris; II. J. Croockewit, Penningmeester; Jan van den Brink, W. II. Kam, II Kroes, F. J. Matthijsen, J. G. Mouton, A. Visser, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, H J. Wolter en R. Zijlstra. De school zal vermoedelijk in 1901 worden geopend, liet schoolgeld be draagt van f6 tot f60. Aan minver mogenden kan-, aan onvermogenden zal kosteloos onderwijs worden ge geven. De collecte ten behoeve van de Kerstfeestviering der Zondagschool «Laat de Kinderkens tot Mij komen" (uitgaande van de Jongelingsvereeni- ging Ps. 119:9) heeft opgebracht de som van f260, terwijl nog eene toe zegging werd ontvangen van 300 eierkoeken. De Zondagschooleommis- sie brengt haren dank aan de milde gevers, die, niettegenstaande dat er in den laatsten tijd veel van hunne liefdadigheid werd verlangd, haar in staat hebben gesteld, de aan haar toevertrouwde kleinen een aangenaam Kerstfeest te bereiden. Aan alle be hoeftige kinderen der Zondagschool kan een warm en degelijk kleedingstuk worden verstrekt, terwijl elk kind een klein geschenk en een boekje zal ontvangen. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Donderdag, den 21 December 1S99, des namid dags ten l'/i ure. Punten van behandeling: 1. Benoeming van een Sluiswachter. 2. Ontwerp-besluit lot verhooging van jaarwedden van onderwijzend personeel aan openbare Lagere scholen wegens dienstjaren. 3. Voorstel tot onderhandsche ver hui irig van een woonhuis aan de Kamper binnenpoort. 4. Beschikking op reclames tegen aanslagen in de Inkomstenbelasting, dienst 1899. 5. Benoeming van een herschatter (Drankwet) voor het jaar 1900. 6 Request van J. Pekelharing c. s. om vergunning tot het hebben van een weg aansluitende aan de Korte Bergstraat en den ouden Vlasakker- weg, met advies van Burgemeester en Wethouders. 7. Definitieve vaststelling van den staat van wegen en waterleidingen. 8. Concept-besluit bepalende dat de Gemeente-ambtenaren gehouden zijn, hunne woonplaats en werkelijk verblijf te hebben binnen de gemeente. 9. Benoeming van 2 leden van het Burgerlijk armbestuur en de Com missie voor de Gemeente-reiniging, van drie leden van de Commissie van Fabricage en van een lid van het college van Curatoren van het Gym nasium; van de Commissiën voor Middelbaar- en voor Lager Onderwijs en van de openbare Gezondheidscom missie, wegens periodieke aftreding met 1 Januari 1900. 362c STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 18 en 19 Dec. (1000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 2154. Prijs van f 200 op No. 2126. Prijs van f 100 op No. 14721. Prijzen van f 45. 2585 2608 2655 6077 9357 9368 9384 11172 11187 11211 11244 11247 13802 13853 13855 13860 13877 14672 14678 14683 14716 16795 16799 16808 16820 16835 20063 en 20077. Te zarneni 31 prijzen. Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, 22) nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde ii f 3.50 en klassikale k f 2.05 per Vlammen op liet ijs. Te Alfen aan den Rijn schijnt veel brongas te zijn, wat de jongens weten. Zij stoken gaatjes in het ijs, houden er een lucifer bij, en het vlamt vroo- lijk. Het gas kan zich alleen door het water een uitweg banen, daar de oever geheel gevormd wordt door zware klei, waar bet niet door kan dringen. Op den bij touristen welbeken den Duivelsberg, ruim een uur ten oosten van Nijmegen op Duitsch ge bied gelegen, is Maandag tegen den avond het lijk gevonden van een def tig gekleede vrouw van middelbaren leeftijd, die daar vermoedelijk dood gevroren is. Een paar boeren uit den omtrek herinnerden zich dat hun Zaterdag de weg naar den Duivelsberg was gevraagd door eene aan lion onbe kende dame, die zij in de doode her kenden. Blijkens op liet lijk gevonden stukken was zij een dame uit Bot terdam. Het lijk is te Wijlre (Duitsch- land) begraven. {N R. Cl.) Hel bierbrouwer) in Zuid-Afrika. Nog voor een jaar of acht kostte een llosch bier in Bloemfontein 60 cents. Sedert dien tijd zijn de bier- prijzen aanmerkelijk verlaagd, daar overal door Duitscliers in Zuid-Afrika groote brouwerijen zijn opgericht In Oranje-Vrijstaat beeft men thans 2. in Kaapland 9, in Natal 3 en in Transvaal 12 brouw-etabiissementen In Johannesburg zijn er verscheidene groote brouwerijen en verschillende Duitsche bierhallen. De Cambrinus-, Orania-, Oriental-, Viena-bierhallen zijn in Duitsche banden en hebben een Duitsche keuken. Men heeft uit stekend water om te brouwen in Transvaal, Natal en in het noordelijk deel van den Oranje-Vrijstaat. Toch kost een glas bier in Johannesburg nog 18 cents. Een Amerikaan, zekere Pollock, heeft een prijs van 100.009 fres. uit geloofd voor dengeen, die ter Parijsclie Wereldtentoonstelling in 1900 in zendt, het doeltreffendste werktuig om schepen en passagiers, wie in voile zee een ongeluk treft, te redden. Misschieten. In Eigen Haard vertelt de heer J. A. Wormser van Kruger het vol gende staaltje: Toen Kruger in 1884 ons land be zocht, vei haalde hij eens aan tafel in een huiselijker) kring een avontuur uit zijne jeugd: Als jongen van twaalf jaren moest hij eens een troepje «beesten" (rundvee) opzoeken en naar huis brengen. Ilij raakte verdwaald in een boschje en zag tegen den nacht een paar vurige oogen zich tegen- schitteren. Bedaard legde hij aan en doodde den leeuw. «Maar, president," sprak zijn gast heer, «dat was toch gevaarlijk. Stel u eens voor dat ge misgeschoten had 1" «Misschieten?" vroeg de president, «wat is dal!" «Dat is," was het antwoord, «dat is.... wel, als ik hijvoorbeeld mik op die deur daar en ik raak het venster." «Dat is nie misschiet niedat is dat bij ongeluk jou geweer afgaat. Misschiet is als jij aanleg op die oog en jij raak die neus." Nationale Militie. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de Wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), later gewijzigd, betrekkelijk de Nationale militie, bene vens het Koninklijk besluit van den 17. December 1861 (Staatsblad No. 127), later gewijzigd Doen te weteD, dat op MAANDAG den 8sten, en DINSDAG den 9den JANUARI 1900, telkens van 's voor middags 10 tot 2 uur des namiddags, ten Raadhuize der gemeente de inschrjj ving voor de Nationale militie zal plaats hebben van jongelingen, die in den loop van liet jaar 1881 geboren en alzoo in J900 aan de loting onderworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wetsartikelen in herinnering: Art. 15. „Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke in gezetenen, die op den 1. Januari van het jaar hun negentiende jaar waren in getreden". „Voor ingezeten wordt gehouden 1. hij wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, ot, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de Wet van den 28. Juli 1850 (Staatsblad No. 44); 2. hij, die geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste, aan liet in de eerste zinsnede van dit artikel vermeld tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen in gezeten, mits hij binnen het Rijk ver blyt houdt". „Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien van cle dienstplich tigheid het beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen. Art. 16 „De inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, ot is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2. van een gehuwde en van een weduw naar in de gemeente waar hij woont; 3. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar bij woont4. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader ot voogd het laatst in Nederland gewoond heeft." „Art. 17. „Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2. de in een vreemd Rijk verblijfhoudende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten3 de zoon van den Neder lander, die ter zake van 's larids dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont." Art. 18. „Elk die volgens art. 15 be hoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe by Burgemeester en Wet houders aantegeven tusschen den lsten en den 3lsten Januari." „By ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis is zyn vader, of, is deze over leden, zijn moeder, of, zyn beiden over leden, zyn voogd tot het doen van die aengifte verplicht.*' Art. 20 „Hy, die eerst na het intreden van zyn 19de jaar, doch vóór het vol brengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aantegeven by Burge meester en Wethouders der gemeente waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met eene boete van ten hoogste f 100 of subsidaire hechtenis van ten hoogste tien maanden. Bij aangifte van hen, die elders ge boren zijn, wordt de overlegging van een geboorte acte gevorderd, tot wier kos* telooze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 18 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester E. L. VISSER, Weth 1°. Br, De Secretaris B. W. Th SANDBERG. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Donderdag, den 21. December aanstaande, de3 namiddags te l'/2 ure. Amersfoort, den 18. December 1899. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER, Weth., 1°. Br. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens mededeeling van den heer Commissaris der Koningin in deze Pro vincie d.d. 15 December 1899, No. 7 AZ. (Provinciaalblad 184) de invoer van vee, bestemd voor slachthuizen, zoomede die van paarden, schapen en geiten in België, met ingang van 15 December lö99 langs Achel (station) zal zijn toe gestaan des Woensdags en Zaterdags van Zon opgang tot 12 uur. Amersfoort, den 18. December 1899. De Burgemeester voornoemd, E. L VISSER, Weth., 1°. Br. Kostcloozc waarschuwing. INKOMSTENBELASTING. De Gemeente-Ontvanger van Amers foort brengt ter kennis van de belasting schuldigen, die hunnen aanslag over het dienstjaar 1899 nog niet hebben aange zuiverd. dat na verloop van de eerste helit der volgende inaand tot eene ver- volging moet worden overgegaan. Amersfoort, den 21. December 1899. De Ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBER. ltLCLAMES. Na 15 jaren lijdens. Stelt U voor dat men vooruit wist dat men 15 jaren lang aan do .-eene of andere ziekte moest lijden, wie onzt-r zou zulks met geduld kunnen doorstaan. Gelukkiger wijze dan ouk, ('at wij niet weten wat voor ons ligt, anders zou menigen den moed opgeven. Dit neemt niet weg dat een groot gedeelte der mensehheid aan de eene of aiidere ziekte of kwaal lijdende is en jaar in jaar uit al het mogelijke aanwendt om er zich \a»,'tc beviijden. Onze verslaggever bracht laagst, lijk een be zoek aan Mej. van lleems, 15f> Oranjeboomstraat, te Haarlem, welke ons geschr ven bad dat zij na een lijden van 15 jaren op wondervolle wijze geyezen was geworden. »Ik was sedert 15 jaren lijdende aan hai tkloppingen en deze ontstonden bij het minste of geringste wat ik in mijn huis houden deed. Zelfs overkwam mij dit in den slaap en werd ik benauwd wakker en bad ook veel pijn in rug eu schouders, hetgeen eene groote algemeene verzwakking veroorzaakt had; kortom ik was niet in een staat van gezond heid waarop ik op mijn nog jeugdigen leeftijd Volgens gegeven portret, zou kunnen rekenen, doch thans na het gebruik van vier doosjes der zoo beroemde Pink Pillen van Dr. Williams, die ik op aanraden aange schaft had, ben ik van alle deze onaangenaam heden waaraan het vrouwelijk geslacht onder hevig is, bevrijd, met lust verricht ik mijne huishoudelijke bezigheden. »En haar echtgenoot bevestigde aan onzen verslaggever eveneens hare verklaring rnet vreugde en dankbaarheid. Deze verklaring, die ons schriftelijk gegeven is, is een nieuw bewijs van de weikdadigheid der Pink Pillen voor diegenen, die er nog geen proef mede gei.omen hebben. Zij zijn de hernieuwer van het bloed, de Versterker der spieren, de opwekkende geest des levens Andere zieltten v.elke de zelf.'e oorzaak heb ben zooals rheumatik, huidziekten, algemeene zwakte, beenziekte bij het kind en somtijds de tering zijn door hun gebruik genezen geworden. Door de maag het opnemen van het voedsel te vermakkelijken en door het bloed te zuiveren genezen de Pink Pillen alle ziekten. Prijs f. 1.75 de doos; f.9per 6 doozen Verkrijgbaar bij J. H. I. SaBILIÉ. Steiger 27 Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2