BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. kan worden, tenzij bij uitvallen, waarbij de Engelschen steeds werden teruggeslagen door de veldartillerie en het geweervuur. Dit verklaart ook, dat het nog lang kan duren, daar als de Engelschen niet uitvallen en de Boeren niet stormen, de overgave afhankelijk is van den duur der levens middelen. Maandag 13 November bezochten wij Dundee, de totaal geplunderde kolenstad met het verlaten Engelsche kamp en in den ochtend van den 13de waren wij te Pretoria terug. Het was een hoogst interessante reis, waarvoor een mensch in zijn leven maar zelden de gelegenheid heeft. Onze indruk over den moed, de volharding en het vaste verti ou wen der Boeren, was door ons be zoek versterkt. De gezondheidstoe stand was uitmuntend, niettegen staande het verbazende werk door hen verricht in eer, regenachtig jaargetijde en in koude nachten, waartegen zeer velen nog steeds zonder beschutting waren. Prins von Minister Derneburg hoeft gister namens Duitschland onder teekend alle verdragen en verklaringen der vredesconferentie onder reserve echter wat betreft het verdrag nopens de uitbreiding tot den zeeoorlog van de beginselen der conventie van Geneve in 1864. Ook Zwitserland zal alle verdragen doen teekenen met uitzondering \an dat betreffende de regelen en gebruiken in den oorlog ta land. De Berl. Lokal. An:. doet opzien barende onthullingen omtremt het geheime verdrag tusschen Engeland en Duitschland gesloten betreffende de verdeeling van de Portugeesche Koloniën. In Januari of Februari wordt, zegt het blad, de Zwitsersche scheidsrech- telijke uitspraak verwacht in het geschil tusschen Engeland, en Portu gal, en wel ten gunste van Engeland, in welk geval Portugal 1,900,000 pond sterling schadeloosstelling zou moeten betalen, tot dekking waarvan het zijn Afrikaansche en Aziatische koloniën zou willen veikoopen. Vermoedelijk zou deze verkoop van Portugeesche koloniën aan Engeland en Duitschland in Maart a. s be ginnen met het overlaten van de Delagoabaai aan Engeland, dat daarop reeds naar men weel een oud recht van voorkoop heeft. Van Portugal's Afrikaansche bezittingen zouden in ronde cijfers twee miljoen vierkante mijlen met dertien miljoen inwoners aan Engeland komen, terwijl Duitsch land voor een koopprijs van vijf rn- twiutig miljoen mark van Portugal's Aziatische koloniën '20.000 vierkante mijlen met circa een miljoen inwoners verkrijgen zou. Bij dit laatste zou het gaan om de volgende bezittingen le bet Portugeeche gedeelte van het Soenda-eiland Timor met het eiland Kambing; '2e Goa aan de westkust vari Engelsch-Indië; 3e Portugeesche inham Damaun en Nagar-llauih in de Engelsch-lndische provincie Gu/e- rat: 4e het schiereiland Macao; 5e de eilandjes Diu en Gozola voor de zuidkust van het gouvernement Bom bay. Behalve deze bezittingen in Azië zou ook nog in Afrika eenig Portu- geesch gebied ten Noorden van de Zaïnbesie aan Duitschland worden afgestaan, met uitzondering van een strook van drie mijlen, welke Cecil Rhodes voor zijn spoorweg zou hebben bedongen. Wolll's bureau is officieel gemach tigd. deze inededeelingen als valsche, geheel uit de lucht gegrepen com binaties te logenstraffen doch de Berl. Lok. An:, had wel een officieel démenti verwacht. Voor ons, zegt het blad, heeft het begrip inofficieel démenti" zijn betee- kenis verloren sedert liet «olficieel Telegraafbureau" het bericht over de verwerving van de Sarnoa-eilanden door Duitschland, hetwelk de Berl Anz. het eerst bekend maakte, logen strafte, doch het 24 uren later zelf publiceerde. Het blad houdt de juistheid van zijn rnecledeelingen vol. Een telegram aan de Secoio te Rome meldt, dat het Abyssinische leger, goed voorzien van artillerie, te Debra Tabor is aangekomen. De strijdmacht beweegt zich iu noorde lijke richting naar de Tigreprovincie, teneinde daar de macht van Meuelik te herstellen. Te San Francisco heeft een Rus, [van Denii'séwich genaamd, zelfmoord gepleegd, wijl hij door zijn medeleden van een nihilistische vereeniging al daar was uitverkoren, naar Peters burg te gaan en den Czaar te ver moorden. Hij was voor deze opdracht teruggeschrikt en had, de wraak zijner partijgenooten vreozende, de hand aan zich zelf geslagen. De Koninginnen worden reeds einde April of begin Mei te Soestdijk verwacht. Nu het paleis bij de water leiding is aangesloten, voorziet men daarvan thans ook de badkamers der hofhouding Tevens is de heer Eernisse, van Baarn bezig twee salons te ver sieren inet zijne nieuwe kunst «Painted application," Het groote ijzeren hek aan de voorzijde van het paleis is bijna gereed. Het hoofdbestuur der Ned Ver. tot Afsch. v. St. Drank heeft het noodig geacht het volgende bekend te maken liet is gebleken dat er misverstand in de kringen der drankbestrijders be staat omtrent de strekking van het on langs bij referendum door de vereeni ging goedgekeurde besluit omtrent het voortaan uitsluitend opnemen als lid van hen, die zich onthouden van allen alcohol. Men scheen hier en daar te meenen, dat die bestaande leden, die alleen het drinken en aanbieden van sterken dranken nalaten, van verschil lende rechten ontzet zouden worden. Niets ligt minder in de bedoeling. Volgens een artikel der gewijzigde statuten, welke 28 dezer op de bui tengewone algem. vergadering vast gesteld zullen worden, worden alle beslaande leden in hunne verplich tingen gehandhaafd. Elk bestaand lid, al is hij «afschaffer," blijft als lid benoembaar tot bestuurfuncties, afgevaardigde enz. enz. Dientenge volge wordt geen enkel lid in zijne rechten verkort. Het besluit is al leen van toepassing op hen, die voor taan als lid willen toetreden. Een nieuwe electrische tram. Door de heeren Bos en consorten te Rotterdam en Breda, is aan de betrokken autoriteiten concessie aan gevraagd voor het aanleggen van eene electrische tramlijn met bovengrond- sclie geleiding van Zeist via Amersfoort Baarn tot Hilversum, in aansluiting met de Arnhemsche en Gooische Stoomtramlijnen Arnhem Wage- ningen Rheneu Zeist en Am sterdam Hilversum. Teckeriingen en plannen zullen spoedig worden ingezonden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Jhr. mr. T. A J. van Asch van Wijck zal als Burgemeester dezer Gemeente worden geïnstalleerd in eene Raadsvergadering op Woensdag 3 Januari, des middags 2 uur. De Burgemeester van Amers foort, gezien art. 17 en 18 dei ver ordening op het gebruik van de haven, grachten en beken, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de dispen satie van boven gemeld art. 17, waarbij het verboden wordt op het ijs van de haven, grachten of beken binnen de gemeente zich te bevinden, gegeven bij kennisgeving van 10 December l.l. wordt ingetrokken. De Zondagschool «Laat de kin- derkens tot mij komen", (uitgaande van dejongelingsvereeriigingps. 119:9) vierde in den avond van den tweeden Kerstdag het Kerstfeest in de zaal van Amicitia. Een driehonderdtal kinderen waren om den fraai ver sierden Kerstboom vereenigd. Allen werden onthaald en ontvingen een boekje en een geschenk, dat voor de kinderen uit behoeftige gezinnen steeds bestond uit een degelijk klee- dingstuk. Het feest werd bijgewoond door de ouders der kinderen en door tal van belangstellenden. Ds ter Haar Romeny hield een korte toespraak tot de aanwezigen over de beteeke- nis van het Kerstfeest, terwijl Ds. Meiners met de kinderen al vragende en vertellende het zelfde ondeiwerp behandelde. Met gezang der kleinen werd door den Heer Dettmeier; oiganist der Ned. Hervormde Kerk altlier, met orgelspel begeleid. Het instrument was, door den Heer P. Koppen voor dien avond belangeloos ten gebruike afgestaan. De feestviering liep in de beste orde af. De Zondagschool commissie betuigt haren dank aan allen, die haar op eenigerléi wijze hebben ge holpen, om den kinderen een aange naam Kerstfeest te bereiden, ook aan den lieer Kastelein van Amici tia. die haar met de meeste welwil lendheid met raad en daad heeft bijgestaan Bij de te 's-Gravenhage gehou den examens voor de Acte K. 1 Wis kunde Middel baar onderwijs, is geslaagd onze stadgenoot de heer J. P. van der Meulen, le luitenant van het 5e regiment infanterie. Onze voormalige stadgenoot de heer M. C G. Middelburg is aan de Rijk-universiteit te Utrecht bevorderd lot arts. De kapitein der artillerie A. van Doorninck. op non-activiteit le Amers foort, heeft verzocht, in activiteit te worden hersteld. Naar men ons mededeelt wordt het bestelhuis van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij aan de Lange straat met 1 Januari a.s. opgeheven. De heer J 11. Bosch Stationchef aan het Centraalstation alhier is be noemd tot directeur der locaalspoor Nijkerk BameveldEde. Het bericht voorkomende in verschillende bladen als zou bij de Congregatie van O L. Vr. alhier plan bestaan om een klooster van liet Pensionaat tot de Heerenstraat le bouwen wordt door de Eembode beslist tegengesproken. Jhr. F. Bosch van Drakestein te Lage Vuursche heeft op zijn land goed een prachtig hert geschoten, dat ruim '100 kilogram woog. Een wetsontwerp is ingediend tot bekrachtiging van de overeenkomst lot vrijmaking der door een leening verbonden tollen op den Rijksweg langs de Zuiderzee, tusschen het Katerveer bij Zwolle en de Doornheg bij Ameisfoort. Donderdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel. Afwezig waren de 11H. Sinnige en Van der Zoo de Jong. De voorzitter deed mededeeling van een reeks ingekomen stukken, van weinig beteekenis, uitgenomen de ingekomen missive van de Ned. Werkgevers-vereeniging over het wetsontwerp op den arbeidsduur en den rusttijden: Voorts was aan de orde, de verkiezing van een voorzitter en plaatsv. voorzitter, die vóór het nieuwe jaar moest plaats hebben. Herkozen werd tot voorzitter de heer J. Ger Kleber, en tot diens plaats vervanger de heer H. C. v. Dam. Beide heeren dankten de vergadering voor het opnieuw in hen gestelde vertrouwen. Be heer A. Visser wenschte de heeren geluk met hun herbenoe ming en hoopte dat zij nog lang ge spaard mochten blijven voor de Amersfoortsche Kamer. Scherpen zeel. 27 Dec. Werden de inwoners dezer gemeente heden mor gen door het geioep van brand zeer verontrust, ook heden avond omstreeks 9 ure was dit weder het gevalhet Café van ten Broek in de achterstraat gemeente Woudenberg) stond in lichte laaie; er is veel schade aangericht, doch door de goede werking der brand spuiten mogt men er in slagen, nog veel van het huis en inboedel te be houden. Te Enschede heeft Woensdag avond in de Willemstraat een hevige rioolgasontploffing plaats gehad. In verschillende huizen werden ruiten vernield. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Een staaltje van Engelsche prediking. Er wordt van de zijde der Rhodes- persorganen heel wat gescholden op de predikanten onzer Ned. Geref. Kerk, zoo een hunner het waagt om den ooi log af te keuren als iets on- menschelijksch en verschrikkelijks, en als een noodeloos wreed middel om de geschillen, die tusschen Enge land en de republieken bestonden, te beslissen. Die pers organen schreeuwen dan van «disloyaliteit", «aanwakkeren van rassenhaat", enz., en merken aan dat die predikanten liever zich met den geestelijken toestand hunner gemeente dan met de politiek moeten bezig houden. Allerlei persoonlijke aan vallen worden dan door kranten, zooals de Cape Times en de Cape Argus gedaan, op een man als «lr. Steytier, die op ernstige wijze zijne afkeuring van een onrechtvaardigen oorlog te kennen geeft. Het is niet onze plicht om zulke aangevallen leeraren onzer kerk te verdedigen; zij zijn daartoe zelve mans genoeg. Maar wij lazen eenige dagen geleden een sub-inleidings artikel in de Daily Telegrapheen te Port Elizabeth uitgegeven jingo- nieuwsblad; dat oris dead denken aan het oude spreekwoord, dat men eerst voor zijn «eigen" deur behoort te vegen, voor zich roet de «stoepen" van anderen te bemoeien. Wij geven hier een zoo juist moge lijke vertaling van het artikel, dat in de Daily Telegraph verscheen, het aan de lezers ovei latende te zeggen, welk ras in Z-Afrika «rassenhaat predikt". Een krachtvolle prediker. Sommige der uitingon in de Schot sche preekgestoelten met de betrek king tot den Anglo-Boer-oorlog, zijn zoo mannelijk en vadeilandslievend mogelijk. De Scholsche predikanten zijn bekend voor hun ronduit spreken, als flinke taal door de omstandighe den vereischt wordt. Juist vier Zon dagen geleden in de Abbey Church van Abroath, gaf ds. Andrew Douglas een preek op den tekst: «Houw hem uit: waartoe beslaat hij ook nutteloos de aarde", hebbendede woorden directe betrekking op de Zuid-Afi ikaansche Republiek. Als de republiek te eeniger tijd een «certificaat van karakter" noodig heeft, zoo heeft ds. Andrew Douglas die reeds kant en klaar. Hij beschreef de Transvaal als «een ontzaglijk mengsel van vroom heid ên plunderingszucht, van gods dienst en roofzucht, van heiligheid en zelfzucht de gemeenste oligarchie die ooit den vooruitgang van'tmen- schelijke ras bedreigd heeft". Ds. Douglas verklaarde dat het wenschelijk was, «dat er een einde werd gemaakt aan Krugerisme, en-dat de Boer niet meer toegelaten zou worden om deel te nemen in de ontwikkeling van Zuid-Afnka." Wij lezen dat de kerk stikvol was en dat de gevoelens door den predikant uitgesproken door zijn giool gehoor beaamd werden. Hij vei klaarde dat volledige inbezitneming der Transvaal werd geëischt in 't belang van Enge land en zijne koloniën, maar nog sterker vereischt werd door dehoogere belangen der ruenscliheid en de be schaving der inboorlingen. Ds. Douglas haalde verscheidene passages aan uit de werken van dr. Livingstone, die de boeren van Vaalrivier «de bloe digste zonen van Belial" noemde. «O! gij kerken riep de eerwaarde heer uit, hebt gij nog den minsten twijfel aangaande de rechtvaardigheid van den oorlog, den heiligen kruis tocht, dien wij thans voeren tegen de boeren?" Hoewel men het buiten gewone schouwspel zag, dat sommige pleiters ten gunste van vrede, vrome gevoelens omtrent de boeren te ken nen gaven, zoo zal de onvermijdelijke val dezer laatstee, de triomf der zen dingszaak zijn. Hij verklaarde verder dat de wensch van Kipling de rechte was, toen hij zeide te hopen, dat Engelands grootheid niet zou verloren gaan door de vrees om groot te zijn. Wij besluiten door die woorden zelve van den mannelijker, prediker- terug te geven: «De boeren hebben een beroep gedaan op den God dei- slagvelden, en als de zekere uitein delijke triomf van onze wapenen niets uitwerkt dan het vertrappen en ver nietigen van deze lippen-christelijk heid deze beleedigiug aan den Almachtige aangedaan door liegende lippen en bloedige «laden dan zou het den aanvang merken van een nieuw tijdperk in den vooruitgang en ontwikkeling van het christendom." Hier stond de geheele gemeente, een bedaarde, redéneerende en voor zichtige gemeente van Schotsche mannen en vrouwen, op, eri zongen alleen de woorden van het «God save the Queen". Wij gelooven niet dat een dergelijk geval ooit plaats heeft gehad sinds de dagen van dien groe ten Hervormer, John Knox. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 21 tot en met 27 December. Geboren: Theodoor, z. v. H. P. van Haselen en J. Sand Scholteu. Petronella, d. van G. van Winterswijk en E. van dei- Velden. Christina, d. van C. Boelhou wer en C. Witteveen. Johannes, z. van J. van der Linden en R. Reijerse. Hya- cinthus Johannes, z. van H. Graansma en J. H. Zegers. Rijndert, z. van P. van der Pol en S. Steenbeek. Cornelia Theodora, d. van T. Schinny en A. M. B van den Akker. Johannes, z. van J. C. Cappello en A. den Enting. Nicolaas, z. van W. E. Kreikamp en R. van Ha- mersveld. - Gerritje, d. van H. Priem en G. A. van 't Hof. Ondertrouwd: W. H. Tonis en D. W. A. Drieman. P. van Esveld en H. Vial. J. J. Verdoorn en T. van Beek. P. de Waal en G. de Vries. Getrouwd: G. J. Pietersen en G. van Eiikelenburg. H. Gjjsbertse en C. Bot- tenburg. Overleden: Jan Jonker, 15 d. Wou- terus Johannes Westerveld, 61 j. wedr. van E. L. van Geijn. Martha van Koot, 86 j. wed. van A. van Duist. Een lev. aang. kd. m. g. van J. van der Veer en J. Nieuwenburg. Dirk van Daal, 14 m. Elbertus Jacobus Hartman, 1 m. Maria Keiler, 50 j. wed. van J. van Huik. Antje Jansen, 67 j. echtg. van H. Worffel. Francisea Clara Elisabeth An- tonia Gründkötter, 70 j. ongeh. Joan nes Gerardus Hartman, 13 m. Mar- geretha van Dijk, lm. Maria Elisa beth van Scherpenzeel, 38 j. echtg. van J. A. den Tieter. Hoogland. Geboren: 23 Dec. Hendrik, zoon van J. van de Hoef en G. Barfuss. 25. Johanna Rigarda, dochter van P. Boersen en G. van den Heuvel. 27. Geertruida Antonia, dochter van J. van Velsen en G. Kok. Ondertrouwd29 Dec. W. Hooft en W. Epskamp. W. van Vulpen en A. Bouwman. Woudenberg. Geboren: 27 Dec. Gijsbertus, z. van Maarten van Milen Elizabeth van Egdom. Overleden: 22 Dec. Reijertje van Gin- kel, gehd. met Elbert Wanner 52 j. 22. Jan van de Wetering, ongehd, 80 j. 26. Teunis van Ginkel gehd. met Geertje Hendriksen 69 j. RECLAMES. De marteling van Tantalus. De drinkbeker voor de lippen te hebben en zijn dorst niet te kunnen leSschen,"de spijzen voor zich op de tafel te hebben staan en er. zich niet van te kunnen bedienen, is dit, geen trourige zaak? Zulks heeft ook voor gingen tijd plaats gehad in Nederland, in het dóór het reizend publiek om zijne uiterste zindelijkheid zoo bekende dorpje Broek in Waterland. Wij hadden vernomen dat eeji aldaar woonach tig persoon, de heer L PlokhaAr, kleermaker van zijn beroep, deze - marteling /bok doorstaan had. Wij zonden er onze versla/gever heen welke het gelukte het adcés van genbernde persoon te be komen door de Jicreidwilhgneid van den heer Post directeur aldaar. Nadat hij hét doel va»/zijn bezoek aan den heer Plokhaar had medeged/eld. verklaarde ZEd dat hij meer deii 4 a 5 j^- lijdende was geweest aan maagzuur, fie eetlust /ntbrak hem niet, maar hij kon niets J«rdragenJde lekkerste spijzen walgden hem tege*,' en ceiie algerneene verzwakking was er het gèvolg van, en bijgevolg vreesde hij zijn Volgens ingezonden portret, werk te moeten staken. Het bloed was arm ge worden en niet meef voldoende deze algerneene zwakte die zich van Jem had meester gemaakt te bestrijden. Hevige hoofdpijn en slapeloosheid vol tooiden zijn lijden. Alles had hij reeds aangewend doch niets mocht i(ïten, tot dat hij in het Rot- terdamsche DagblatTe'de wondervolle genezingen gelezen had door daVink Pillen van Dr. Williams. 2 doozen. zoo verklaart hij ben ik een ander mensch graagte, 't maagzuur is slaap is verkwikkend. Uit nijn portret naai- Parijs ge- tot publiceeren als men het *gen geven wij eene afbeel- Na 't gebruik aan onzen verslaggc* geworden, ik eet iri verdwenen en rnija dankbaarheid heb ik ionden en ik machtff verlangt, en rnet gerl ding hiervan. Men zag de vreugde^zijner genezing op zijn ge laat, verhaalt onze ve^ilaggever. en aan wien hij tevens aanbevool zijn^ dankbaarheid nogmaals over te brengen. In al de verschijnsel^ van verzwakking, ten gevolge de verarming van^het bloed, welke dik wijls bloedannoede, bleekzucn^^leclite spijsver tering, oorsuizingen en duizelingêV'.w«oorzaakt, handelen de Pink Pillen van Dr. Wilïïams? op vverkdadige wijze zoowel bij de vrouwen als bij de mannen. Hergeven kracht aan den grijsaard en zijn zeer werkdadig voor de kinderen in geval len van beenziekte en St. Vitusdans. Prijs 1.1.75 de doos; f.9per 6 doozen Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié Steiger 27 Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 29 Dec. 1899. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen 13af6.Peren f0.afO. Nieuwe aardapp. f.afZaïidaardapp. f 1.50 a f 1 80 Hoendereieren f7.a 18.— per 100 st. Eenden tOa f 0,Boter fl.15 a f 1.45 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoelein kaas f0.— Kippen f0.60 a f 1.00 Kuikens fl.a f 1.20 Piep kuikens f0 00 a f 0.00 Ganzen f00 f00.Eenden f 0.60 a f 0 90 p. st. Jonge f 0 00 a f 0 00 Hazen 11.50 a f2Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme f0.80 a fl.50 Duiven f 0.50 a f0.70 paar. Magere varkens f 12 a f 17.— Varkens voor export f a f Zeugen ff Biggen f5.a f7.50 Schrammen I 00.a f00Vette koeien f 000.a f 000.— Guste koeien f 00. a fOOO.— Kalfkoeien f000 a füOO.— Kalf- vaarzen f 00 af 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 40 heet. Appelen: heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 30 heet. Zandaardappelen 6000 stuks Hoen dereieren: stuks Eendeneieren; 1400 kilo Hooibo- ter kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vpe: 6 magere varkens, varkens voor exportslageryen 100 biggen en zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2