R GEMENGD NIEUWS. 25 Nov. Terwijl de Gordons voet bal speelden barstte een bom op den grond, terwijl een stuk ervan tusschen de palen van het goal doorvloog. Er wordt onderzocht of dit als een goal telt. Toen Joubert zag dat hij een voetbal match verstoorde, hield hij op met vuren en volgde het spel met groote geestdrift door zijn verrekijker. 26 Nov. De Boeren hebben den Sabbath geschonden, daar zij vuurden op onze badende soldaten. Men ge looft dat zij zóo woedend werden door het gezicht van menschen die zich waschten dat zij geheel vergaten dat het Zondag was. 27 Nov. Tijdens het ontbijt open den de Boeren vuur uit 47 Long Toms. O Hemel Voorts heeft het blad de rubrieken «Plaatselijke berichten", «Waar nieuws", «Ontcijferde heliogrammen", «Kabelgrammen", Advertentiën, enz. Natuurlijk geeft het ook hoofdartike len een er van munt uit door be knoptheid en veelzeggendheid, waar het onder het opschrift «De toestand", alleen te lezen geeft: «De toestand is onveranderd." Hier volgt een en ander uit de Plaatselijke berichten. Men bericht ons dat de kolonie Natal veilig is. Derhalve God save the Queen Generaal Joubert heeft in dank de ontvangst eener locomotief erkend. Wat is geworden van mrs. Bes- ter's rooden rok? Hij werd het laatst gezien vroolijk wapperend als een Genève Kruis van de torentjes van Bester's hoeve. Whisk}' wordt verkocht tegen 35 sh. de bottel. Her Legerbestuur wacht tot de prijs 2 pond is alvorens den voorraad van 11000 llesschen te koo- pen. Men wenscht hierdoor het gar nizoen een gelegenheid te geven in direct bij te dragen in de kosten der 230 transportossen, onlangs aan de Boeren ten geschenke gegeven. Majoor Blewitt en andere artillerie- deskundigen \Venschen hunne vrien den mede te deelen dat de sissers van nog niet ontplofte bommen met het meeste gemak verwijderd kunnen worden. Alles wat men noodig heeft is een voorhamer en een doodkist. De verhezen der Boeren te Alod- derrivier worden loegescbreven aan koud water. Liever dan tegenover dit ongewone element te staan viel de vijand aan op de «lange asse gaaien" van het 12e Lanciers. Volgens plaatselijke astronomen hebben de Boeren de Hondster ge commandeerd en gebruiken haar als signaalballon. Hare opkomst wordt iederen avond door een ademlooze menigte afgewacht op de vlakten ten noorden van Bulwan. In de «kabelgrarnmen" leest rnen onder meer: Lord Salisbury heeft de tusschen- komsl van den Duitsehen keizer in geroepen ten behoeve der door de Boeien ingesloten garnizoenen. De Duitsche keizer inspecteerde tijdens zijn bezoek aan Engeland het tweede legerkorps in het kantoor van den opperbevelhebber. Alc. Kinley heeft aan de Boeren een wijkplaats in de Philippijnen aan geboden, waar zij de beginselen der ware Republiek kunnen leeren. Van de advertentiën is de volgen de bijzonder vermakelijk; zij beeft betrekking op de overbrenging van «Long Tom" van de eene positie naar de andere Let op de adresverandering s. v. p. »L. Tom, levens-, huis- en com missie-agent, paardenslachter, alge meen slachter, enz. heeft de eer zijne talrijke clientele bij leger en vloot mede te deelen, dat hij zijn van ouds gevestigde zaak van Pepworth's llill naar Lombard's Kop heeft overge bracht. Door regelmaat en stricte oplettendheid bij zijn werk hoopt hij zich de oude gunst te blijven ver zekeren. Geen krediet, verplettering bij aflevering." De werkstakingen in Bohème. De werkstakingen in de kolen- districten van Boheme, Silezië en aangrenzende streken nemen een ver ontrustende uitbreiding aan. De mijneigenaren in Boheme heb ben getracht een algemeene beweging te stuiten, door den mijnwerkers een verhooging van salaris van 5 pCt. toe te staan, mits zij zich van mee doen aan de staking hunner kame raden in andere mijnen onthielden. Doch de mijnwerkers weigerden op zuik een voorwaarde den hun aan geboden opslag. Te Kladno is de toestand onveranderd. Uit Praag zijn zeven bataljons infanterie ge zonden, om voor de handhaving der orde te zorgen. Men voorziet te Praag ernstige ongeregeldheden in het stakingsgebied. Tegen heden, den dag dat de staking een algemeen karakter zou aannemen, heeft de overheid alle scholen doen sluiten. De verkoop van kolen is voorloopig verboden. In Silezië, in het kolendistrict van Hohenzollern, hebben de mijnwerkers het voorbeeld hunner Üostenrijksche makkers gevolgd. 5000 arbeiders hebben er reeds het werk neergelegd en vragen 25 percent opslag van loon en vermindering van arbeidsuren. Ned. Emigratie naar Zuid-Afrika. In het jongste nummer v. h. Tijd schrift «Vragen" behandelt Dr. 11. Blink in een zeer belangwekkend artikel de Nederl. Emigratie naar Zuid-Afrika, zich zettende tot het oplossen der vraag «zal Z.Afr., «en meer in 't bijzonder het land der Republieken «voor Nederl. emigranten een toekomst aanbieden; de emigratie- plannen kunnen slagen?" Na eene bespreking van de natuur lijke gesteldheid des lands komt de schrijver tot de conclusie dat het klimaat er zeer gezond is en geen bezwaren aan een emigratie van Nederlandeis in den weg legt, en dat het Germaansche ras in deze gewesten goed kan aarden. Verder dat de ont wikkeling van den landbouw en vee teelt tot voor weinige jaren nagenoeg met het herdersleven gelijk staan. De koeien werden weinig gemolken, men liet de kalveren rondloopen om de moeders en alleen de melk voor de huishouding benoodigd werd van enkele koeien genomen. Ook van boter bereiding was weinig of geen sprake en de uitvoering daarvan was slecht, hoew ei hierin de laatste jaren in den omtrek der steden verbetering kwam maar toch ligt het grootste gedeelte des lands nog schier braak. En wat betreft de vraag of de emigranten kunnen slagen komt Dr. B. na belangwekkende opgaven van invoeren van producten uit andere landen tol de conclusie dat «het uit gestrekte land, dat zou kunnen pro- duceeren voor het Buitenland thans op verre na niet voldoende voort brengselen voor eigen behoefte ople vert, en staaft dit met bewijzen door opgave der cijfers van den invoer der meest dagelijksche behoefte in 1897 als boter voor f300 000.eieren I 560.000.groenten f 650.000. meel f 1.500.000.vee f 8.500.000. Na een overzicht van de bevolking in verhouding tot de oppervlakte waaruit blijkt dat de Transvaal 9 maal grooter is dan Nederland en slechts 'Is van het aantal inwoners lelt van ons land, en Oranje Vrijstaat 4 maal zoo groot en slechts '/is van het aan tal inwoners telt zegt schrijver: De natuur is hier rijk maar de weik- krachten ontbreken oir. de natuur voldoende voor landbouw en veeteelt te exploiteeren. Alsdan volgt een opsomming der natuurlijke rijkdom men des lands uit oflicieele gegevens geput, hiermede het bewijs leverende dat de Z. A. Rep een land is waar schatten vallen te exploiteeren voor de toekomst. Als na den oorlog de bedrijven wpder aan den gang zijn. moet er een emigratie uit verschillende landen naar Transvaal volgen, dat is zonder twijfel. Voor de burgers der Repu blieken, zal het uit den aard der zaak liet wenschelijkst zijn, dat die ver sterking van de bevolking geschiedt door mannen en vrouwen, die geest verwant aan hen zijn, die dezelfde taal spreken, die door soortgelijke gevoelens bezield zijn, en op wien zij kunnen vertrouwen, ook in uren van gevaar. VoordeZuid-AfrikaanscheRepublieken zal de immigratie vari mannen en vrouwen die aan het nieuwe vader land verbonden blijven door banden van wederzijdseh belang en nationali teit, op den duur van de grootste beteekenis worden, omdat dezen onge merkt samensmelten met de oude burgers tot één geheel, omdat zij een vasten grondslag voor het staalsor ganisme zullen leveren. Om die reden is de vestiging van boeren-emigranten uit Nederland ook voor de Republieken van groote beteekenis, terwijl levens voor de boeren-emigranten in Zuid-Afrika, met de ontwikkeling, die landbouw, vee teelt en tuinbouw er zullen verkrijgen, ongetwijfeld een schoone toekomst is weggelegd. Aan de bloeiende toekomst der Republieken op economisch gebied valt naar alle berekening niet te twijfelen. Doch men zij voorzichtig in de keuze van personen. Wie zich daar als boer wil vestigen, moet niet licht bedrogen, niet moedeloos worden als de regen te lang weg blijft, als sprink hanen soms zijn oogst bedreigen of andere ellende liern het leven soms lastig maken. Hij moet er geen be zwaar in zien zich te vestigen op eenzaam gelegen hoeven waar hij weken aaneen schier niemand ziet dan zijn huisgenooten of kallerbe- dienden. Verder w orden behandeld de vragen waar men de vestiging der emigratie zal aanvangen en hoe het landbezit geregeld is Uit de prijzen voor land besteed en varieerende van f 24. tot f 1,20 de morgen (8564 M1) waarbij evenwel wordt opgemerkt dat deze prijzen gemiddeld zijn en voor goed gelegen en goed land uit den aard der zaak veel hoogere prijzen worden betaald, eindigt schrijver met te zeggen Daardoor ook kan een Nederlandsche Emigratie-maatschappij, welke niet direct naar hooge dividenden ziet, in de toekomst zeker op goede opbreng sten rekenen, als zij den praktischen blik heeft om de juiste gronden te kiezen. Bovenal zal een dergelijke maat schappij met vrucht kunnen werkzaam zijn, als zij de veehouderij, landbouw en tuinbouw tot ontwikkeling weet te brengen, technisch en economisch weet te verbeteren. Dit kan er ge schieden op velerlei gebied. Ook zal er plaats zijn voor gewone arbeiders, boerenarbeiders, fabriek arbeiders, onderwijzers, lieden die op kantoren werkzaam zijn, enz. Voorzeker, er zal ook aan dezen weldra groote behoefte komen. Doch men vergete niet, dat in een jeugdig en zich ontwikkelend natuurkind niet de voornaamste toekomst ligt voor den gewonen loonarbeider. De vraag naar dezen zal bij tijden groot zijn, om weder afgewisseld te worden door tijden van weinig behoefte. Bovenal evenwel is er een toekomst in Zuid-Afrika voor ondernemingen, die met praktisch inzicht de delfstoffen des lands weten te exploiteeren. De emigratie zal ui de toekomst ook in andere opzichten voor Neder land van belangrijke gevolgen kunnen zijn. Wij hebben het oog op Neder landsche handel en nijverheid. Natuur- produkten levert het land eu zal het land in de eeiste tijden van zijn ont wikkeling blijven leveren, produkten der nijveiheid zullen er nog langen tijd gevraagd worden. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artifieieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, Longcott," Gunsers- bury, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Gisterenavond behandelde Mr. B. Gewin, daartoe uitgenoodigd door het bestuur van de plaatselijke afdee- ling van «Patrimonium" de Kinder wetten van Minister Cort van der Linden. Achtereenvolgens behandelde de spreker in grove trekken, daarom niettemin duidelijk en voor zijne hoorders zeer begrijpelijk: de ontzet ting uit de oudei lijke machtde straf bepalingen ten aanzien van jeugdige kinderenhet onderzoek naar het vaderschap en de rijksopvoedingsge stichten. Sprekers geheele rede weer te geven gedoogt onze ruimte niet, wij stippen daarom alleen aan, dat spreker, ofschoon het vele goede van deze wet waardeerende, hel meende te moeten betreuren dat de Minister bij het uitwerken van zijn stelsel een groot deel van ons volk (meer bepaald het Christelijke) in zijri verwachtingen hoeft teleurgesteld. Van de gelegen heid tot debat werd door den socialist Hermans uit Amsterdam endoorden heer Woudstra, directeur der Maat schappij tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin gebruik gemaakt. De vergadering die niet overtalrijk was bezocht, werd door den Voorzitter van Patrimonium met gebed geopend en op diens verzoek evenzoo door Ds. de Visser gesloten. Vrijdag a.s. hoopt de heer D. P. Moll, tijdelijk leeraar in wis-, natuur- en werktuigkunde aan de II. B. S. alhier, aan de rijksuniversiteit te Utrecht te promoveeren tot doctor in de wis- en natuui kunde, na het verdedigen van stellingen. Een lijvig proefschrift over «Het Beginsel van Huygens" zag bereids het licht. Het concert 11. Vrijdag in Amicitia gegeven kan in bijna alle opzichten als uitstekend geslaagd vermeld worden. Dat vele door on gesteldheid verhinderd werden het concert bij te wonen is eerstens jammer voor de muzikaal genotvolle avond die gemist werd, maar twee- dens vooral voor het. doel van het concert. Willen wij hopen dat vele niet-aanwezigen toch hun bijdrage moge gestort hebben, zoodat ile jeugdige toonkunstenaar in de ge legenheid moge gesteld worden zijn studiën voort, te zetten. Met onverdeeld genoegen maakten wij kennis met Alej. Ilarriët Meyjes, concert-zangeres uit Frankfort. Een prachtig altgeluid, uitstekende voor dracht, die echter wel nog wat aan warmte kon winnen, een hoogst be schaafde uitspraak en zoo duidelijk dat men zonder tekst der liederen, alles goed kon volgen. Wat onze stadgenoote Alej. Marie van Aaken betreft, zij heeft ons werkelijk vei rast met haar hoogst muzikaal spel. Wat haar uitstekende voordracht betreft wijzen wij op het Bchlummerlied van Schuman en het 2e gedeelte uit de Sonate van Beet hoven en van haar afgeronde tech niek gaf zij de bewijzen in het mid dengedeelte van Alceste van Saint- Saëns en de Valse van Winiawski. Aloge voor haar een schoone toekomst weggelegd zijn en daar twijfelen wij niet aan indien zij zoo op de inge slagen weg voortgaat. De heer Hendriks zal zeker wel met genoegen gezien hebben welke groote vorderingen zijne vroegere leerlinge maakt Inj haar tegenwoor- digen leeraar de heer Leonard J. van Loenen Wat den heer Van Aaken betreft hij heeft weder voor de zoovoelste maal getoond een uitstekend violist te zijn die uit een mooie viool een heerlijke toon weet te halen Het was een lust ham met zijn dochter zoo geacheveerd de Sonate van Beet hoven te hooien uitvoeren. Daarom waren de andere nummers niet min der goed, maar tocli trof mij vooral de eerstgenoemde Sonate. Laat mij den tolk zijn van het kunstlievend Amersfoort de uitvoe renden dank te zeggen voor het ge smaakte kunstgenot. Het gewone verschijnsel bij ouden van dagen, vermindering van levenskracht, kleeft onze tegenwoor dige gasfabriek al bijzonder sterk aan. Zij schijnt niet eenmaal bij machte aan hare meest gewone ver plichtingen, behoorlijke verlichting der straten en gemeentewegen te voldoen. Sedert eenige dagen toch prijkt in verscheidene lantarens weder een petroleumlamp, die schande ge noeg voor het meer moderne ver lichtingsmiddel meer en beter licht verspreid dan die welke van uit de fabriek met gas worden gevoed. Reik halzend zien dan ook vele stadgenoo- ten, en niet het meest zij die in hun bedrijf van motoren gebruik maken, uit naar het tijdstip dat de gemeente- fabriek in werking zal worden ge steld. De hoofdsporen van de Centraal- en Oosterspoorweg nabij het nieuwe stations-emplacement zijn nu zoo danig verlegd, dat van de kruising dier twee spoorwegen nu geen ge bruik meer behoeft te worden ge maakt. Waar dergelijke gelijkvloerse spoor- kruisingen altijd min of meer gevaar opleveren is dit zeer zeker eene groote geruststelling voor het reizend publiek. Baarn. Vrijdagavond 12 Januari, had in het Hotel Velaars de Trans- vaal-tooneeel-uitvoering plaats van de Amersfoortsche dames en heeren. Alet genoegen merkten wij op, dat de zaal zeer goed bezet was, zoodat het bedrag ten voordeele der Zuid- Afrikaansche Vereeniging vrij aan zienlijk was. Het publiek had alle reden tot tevredenheid, want zonder overdrijving mag gezegd worden, dat het gezelschap uitstekend acteerde. Het hoofdnummer Eerloos werd zelfs bijzonder goed vertolkt, vooral als men in aanmerking neemt, dat dit tooneelspel vele tiagische momenten bevat, die gróote moeilijkheden aan bieden. Er was slechts één lof over de wijze, waarop de hoofdpersoon, Halma, zijn uiterst moeilijk rol speelde. Een welverdiend applaus viel dan ook aan het gezelschap dilettanten bij het vallen van het scherm ten deel. Ook het blgspelletje Het hoedje werd zeer goed geacteeid en bracht meermalen de lachspieren van het publiek in beweging. Ter afwisseling brachten de leden van het G. O. A. orkesten eenige Amersfoortsche musici enkele muzieknummers ten gehoore, die eveneens een dankbaar gehoor vonden. Deze avond is dus uitstekend ge slaagd, ook wat betreft het goede doel, waarvoor men optrad. Een hartelijk woord van dank aan de dames en heeren, die met zooveel toewijding zich in hun rollen hadden ingewerkt, is zeker hier op zijn plaats. Scherpenzeel, 20 Jan. Onze ge meente leed hedenmiddag ten vijf ure een gevoelig verlies. Na een ongesteldheid van eenige dagen werd onzen geachten Burgemeester door den dood weggenomen. De overledene, die zich in de alge meene achting der ingezetenen mocht verheugen, bereikte den ouderdom van ruim 83 jaren. Hij was van 1 Januari 1869 Burgemeester dezer gemeente en werd 13 Oct. 1870 tot lid var, den raad verkozen, welke betrekking door hem tot aan zijn overlijden werd vervuld. 362e STAATSLOTERIJ. Vijfde en laatste klasse. Tweede week. Trekking van 23 Jan. (950 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f100 op No. 11241 en 16828. Prijzen van f70. 2284 22S9 262-5 9362 11220 en 20066. Te zamen 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2109 2114 2145 2598 2628 2656 2668 6073 6078 9396 11196 11201 13819 13829 13857 13870 14720 16807 en 20082. Volgende trekkingen geschieden: 2426, 2931 Jan., 1 en 59 Eebr. Behalve de premie van f 30,000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f3,000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingeblcvcii de navolgende prijzen1 van f 100,000, 1 van f 15,000, 1 van f 10,000, 1 van f2,000, 2 van f1500, 41 van f1000, 47 van f400, 50 van f200, 126 van f100 en vele van f70. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar a f 3.50 per Vso. Een huwelijk in een sneltrein. Natuurlijk kan zoo'n bericht alleen maar komen uit het land der excen triciteiten, Ameiika. Zooals bekend is, hebben reeds Yankee-huwelijken plaats gehad per telegraaf of telefoon. In de kerk en in het stadhuis, in de eigen woning en in de gevangenis, op begraafplaatsen en aan boord van een stoomschip zijn reeds geestelijke inzegeningen gebeurd. Alaar nieuw nog was het idee. zoo'n plechtigheid plaats te doen hebben in een coupé van een in beweging zijnden snel trein. Dat is kort geleden gebeurd in Indiana. Een hoog geplaatst spoor wegambtenaar heeft zich deze buiten sporigheid veroorloofd. Onder het voorwendsel niet genoeg tijd te hebben om deze ceremonie er, de daarop vol gende feestelijkheden op vasten grond te doen plaats hebben, trof hij zoo danige maatregelen dat deze «zaak" gedurende de reisafgedaan kon worden. In een zeer mooi gedecoreerden salonwagen kwamen een half uur na het vertrek de getuigen, de gasten, het bruidspaar en de geestelijke bijeen, en in tien minuten was de heilige band gesloten. Geen Engelsch volkslied. Het orkest van het Bijou Theatre te Chicago heeft onlangs geweigerd het Engelsche volkslied te spelen. De man van de groote trom, den Boeren sympathiek, weigerde te trommelen De andere leden volgden hem. De directeur bleef volhouden, waarop de spelers aanstalten maakten om te vertrekken. Toen het publiek, dat de gisting al bemerkt had, vernam wat de oorzaak was, juichte het de spelers toe om floot den directeur uit. Dal was dezen te erg. Hij riep de stakers terug en liet hen nu het Amerikaan- sche volkslied spelen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2