BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. (Dit is namelijk thans voor het eerst gebeurd) »Ik heb den geheelen Bijbel ge raadpleegd," dus eindigt de President, »maar ik ben niet in staat er een andere gedragslijn in voorgeschreven te vinden, dan die wij volgen. Wij moeten dus blijven strijden in Gods naam." Ook daaraan zal het wel niet ont breken Volgens een gisteren door de En- gelsche regeering ontvangen telegram van generaal Bulier, heeft generaal Warren de Spioenkop weder moeten ontruimen. Naar een particulier telegram uit Brussel aan de Berl. Zeitung meld heeft den strijd om deze nu weder verlaten stelling het Engelsche leger 800 dooden, ruim 1500 gewonden en nagenoeg de geheele artillerie onder bevel van generaal Warren gekost. De gepensionneerde luitenant- generaal van het Ned. Oostindische leger Karei van der Heijden is gis teren op Bronbeek bij Arnhem op 74-jarigen leeftijd overleden. Den 12en Januari 1826 te Batavia geboren, werd hij als kind van twee jaar reeds naar Nederland gezonden om daar zijn opvoeding te. ontvangen. Reeds op 15-jarigen leeftijd trad hij te Harderwijk in dienst voor het Indisch leger en vertrok kort daarop als korporaal-titulair naar zijn ge boorteland, waar een roemiijke mili taire loopbaan zijn deel werd. Het Muiderslot. Uit Muiden wordt aan de Gooi- en Eemlander geschreven»Aan het slot is men thans bezig met het af breken der vestibule, welke ais in gang diende en toegang verleende tot de ridderzaal. Met het verdwij nen van dezen aanbouw gaat een gewichtige historische heirinriering aan den tijd van Hooft's verblijf op het slot verloren. Het vei bouwen of vergrooten van deze vestibule, toch wordt uitvoerig beschreven in de brieven van den dichter, waarin hij zich herhaaldelijk beklaagt over de werklieden, die slecht werk leveren of te langzaam opschieten." De Opmerker teekent hierbij aan: »Zoo schendt de Staat der Nederlan den de gebouwen, die hij in zijn hoede nam om ze te bewaren." Een en ander gaf ons aanleiding een onderzoek naar de juistheid van het door de Gooi- en Eemlander meegedeelde feit en van de door de Opm. daaruit geputte conclusie in te stellen. Ons bleek nu dat werkelijk het be doelde portaal met toestemming van den Minister wordt weggebroken, doch dat hier nu juist geen «gewich tige" historische herinnering mee ver loren gaat. Waar is het dat Hooft het portaal heeft laten bouwen en als zoodanig kan de herinnering his torisch zijn. Om «gewichtig" te kun nen genoemd worden, moest het por taal toch ten minste kunstwaarde bezitten en deze wordt er door be voegde beoordeelaars geheel aan ont zegd. Het portaal kwain in plaats van een kleine gaanderij, hetgeen nog blijkt uit de aanwezigheid van een put, die zich vroeger in haar geheel op de binnenplaats bevond en die nu op de binnenplaats nog slechts voor een deel zichtbaar is, daar de andeie helft, tengevolge van de meerdere breedte van het portaal waarvoor de gaanderij plaats maakte, onder het portaal is verborgen. Ware Hooft een deskundige ge weest, hij zou dit portaal in dezen vorm er niet hebben laten bouwen, daar het volstrekt niet past bij de architectuur van het slot en boven dien, door de constructie van het dak, groot nadeel heeft gedaan aan de omringende deelen. Het dak bestaat nl. uit twee schuin-afloopende deelen, welke beide met de muren aan weei's- kanten een diepen goot vormen. Deze goot nu is jaren lang een soort reservoir voor het hemelwater en anderen neerslag geweest, waarvan het gevolg was dat de omringende muren, door het vocht, belangrijke schade hebben geleden. O. a. is de bijna meterdikke .muur van de rid derzaal zoo door het vocht verteerd, dat men er met een scherp voorwerp in steken kan. Het schijnt dus dat het afbreken van dit minder belangrijke portaal juist het behoud kan zijn van meer belangrijke deelen van het slot. Amsterd. Crt. Landbouw-cmigratie. Naar aanleiding van de pogingen ook hier te lande aangewend om na den oorlog tusschen de Transvaalsche republieken en Engeland op groote schaal de landbouw-emigatie naar Zuid-Afrika te bevorderen meenen wij het niet ongewenscht om hier omtrent bet oordeel te vernemen van van een Zuid-Afrikaander zelf. Zie hier wat een correspondent van de «Arnb. Ct." uit Kaapstad schrijft: «Met onverdeeld genoegen zien wij hier de opgewondenheid en innige belangstelling voor Transvaal van het kleine Hollandook en vooral de emigratie-plannen en geld inzamelingen daarvoor. Waai om echter alleen voor landbouw-emigatie. Wat een lijden heeft de Hollandsche boer, vóór hij gewoon is aan het Transvaalsche boerenbedrijf, hoe slecht is hem de grond, hoe moeielijk het leven! Ik ken de lijdensgeschiedenis van een klompje Hollandsche boeren, die thans te Dulstroom in het district Lijdenburg in de Z. A. R wonen. En waarom boeren7 Die paar gezin nen, die uit zullen komen, zullen die veel invloed op het Hollandsche ele ment hebben Neen dat men dan toch liever Hollandsche handelsfirma's aarimoe- dige. De handel in het arme Trans vaal is bijna geheel in Engelsche han den, niet alleen in Pretoria en Jo hannesburg, maar zelfs bij het klein ste station staat een Engelsche winkel, op het eenzaam veld op een kruis punt van wegen enz. Ik zeg u, dat doet kwaad aan het Hollandsche ele ment. De winkelier is een «gentleman" (van buiten althans), hij verkoopt mooie dingen, vooral kleeding voor dames en heerenzoo werd al wat Engelsch was mooi en aantrekkelijk en kent men tal van handelsartikelen, vooral op het gebied van manufac turen, alleen bij de Engelsche namen studs, cufs. fronts, collards, enz. En zoo'n handelsman spreekt met velen, een boer maar met weinigen. Waar is die oud Hollandsche han delsgeest? Hoe klein komt ons Hol land voor in den handel buiten Ne derland Laten toch winkeliers uitkomen; steunt lien met toelagen, met voor lichting met faciliteiten van transport. Maar 't moeten geen krenterige winkeliertjes zijn, neen eerste huizen met eerste klasse goederen, met han delskennis en wereldkennis. Is het niet mogelijk dat Sinkel, Bahlmann, Peek Cloppenburg of Van Dijk en Witte filialen hebben of krijgen in Transvaal. Ik heb reeds meer geschreven, dat de Transvaler, zoolang hij nog open veld heeft, zijn zoons geen winkelier laat worden, vooral na de oorlog niet, als er zoovelen gevallen zijn. Ook de kolonische menschen zenden zel den hun zonen als handelaren naar Transvaal. Voor ondernemende kolo nisten is de Kolonie zelf een goed veld. Zoo'n winkelier moet werkelijk voor geen kleintje vervaard zijn: meest moet hij «algemeen handelaar" zijn of zooals die Eugelschen zelfs in Transvaal zich noemen «general dealer". Eén winkel moet bevatten wat men in 5 of 6 dorpswinkels in Holland aantreft, van band en schoen smeer af tot ploegen en een orgel toe. Dit lijkt nu wel een beetje gek. maar het schijnt altijd mee te vallen. Ik heb op het plekje, waar ik in Transvaal woonde, zoo'n winkel zien «worden". Er was eerst maar een kroegje, «hotel" genoemd voor de statietoen werd een ijzeren ver- lengstukje aangebouwd, dat spoedig gevuld was rnel paardentuigen, lek kernijen, harmonica's, huishoudarti- kelen, manufacturen, ploegen enz. En thans is de Engelschman weg, gevlucht. Als de Hollanders er gauw bij zijn, zullen ze na den oorlog vele zaakjes voor weinig geld kunnen overnemen, aangenomen, dat de oorlog gun stig afloopt, waarvoor thans veel hoop bestaat. En waarom stuurt men geen art sen en advocaten? Het krioelt van kwakzalvers en de goedgekeurde dok ters zijn van de meest bonte natio naliteit: ik ken Zwitsers, Duitschers en Franschen maai Hollanders slechts zeer weinige; misschien buiten Pre toria en Johannesburg geen enkele, ja toch, de spoorwegdokter te Middelburg. Voor ondernemende onderwijzers is er ook plaats voor kostscholen. En fotografen, dat zijn allen Engelschen, zonder uitzondering. En in dat vak is ook geld te verdienen 2 pd. St voor een dozijn, f24 voor 12 portretjes! En elk Transvaler laat zich fotografeeren, - geld is er genoeg." PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Minister van Oorlog heeft benoemd tot vaandrig bij het 5e Regiment infanterie de reserve ser geant H. Espeet van genoemd korps. De adspiranten-vaandrig C M. Schoewert en G. van Hoeven van het 5e Regiment infanterie, zijn door den heer kolonel Regiments commandant bevorderd tot reserve-korporaal. De sergeanten M. J. Bogert eu H. J. Veltmaat van het 5e Regiment infanterie zijn aangewezen om de gymnastiek- scherm en zwemcursus, welk van 1 Februari e. k. tot 15 Mei d.a.v. bij de Normaalschietschool te 's Gravenhage zal worden gehouden, bij te wonen. Tusschen 1—15 Maart e.k. zullen bij het 5e Regiment infanterie van de lichting van 1900 de navolgende miliciens uit de verschillende provin ciën worden ingelijfd Bij de bataljons te Amersfoort 50 uil Gelderland, 20 uit Utrecht, 145 uit Friesland, 260 uit Overijsel en 155 uit Drente. Bij het 5e bataljon te Utrecht 135 uit Gelderland en 105 uit Utrecht. Bij het le Regiment Huzaren alhier 40 uit Gelderland, 30 uit Utrecht, 10 uit Friesland, 40 uit Overijsel, 40 uit Groningen en 15 uit Drenthe. Bij het le Regiment Veld-Artillerie alhier 15 uit Friesland, 30 uit Overijsel, 5 uit Groningen en 10 uit Drenthe. Tot lid der Commissie, belast met het in April a.s. af te nemen examen voor commies en deurwaarder dor belastingen is o.a. benoemd do heer J. C. van der Meer, inspecteur der directe belastingen alhier. Ds. Arn. de Jong, Doopsgezind predikant te Noordhoi n, hoopt aan staanden Zondag voor le gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstr. kerk, alhier. Dinsdagavond te Th uur zal in 't lokaal «de Zaaier" eene Zendings- bidstond gehouden worden. In verband met de opmaking der kiezerslijsten voor dit jaar, her inneren wij er aan, dat voor den len Februari het verschuldigde in 's Rijks directe belastingen over het volle laatstverloopen dienstjaar moet zijn voldaan om zonder aangifte als kiezer, krachtens belastingbetaling, op de lijst te kunnen worden gebracht, en dat voor de Personeele- en de Grondbe lasting het volle laatstverloopen dienst jaar het jaar 1899 is Wie zijn aanslag over dat jaar nog niet heeft aangezuiverd, doe dit dus alsnog vóór aanstaanden Woensdag, om zich voor latei e teleurstelling te vrijwaren. Het nieuwe station zal voor bet meerendeel electiisch worden verlicht, vooral wat de terreinen betreft, waar niet minder dan 36 booglampen zullen worden aangebracht. Met de installatie, die in Mei a.s gereed moet zijn, is belast de heer Van Loenen Martinet, ingenieur der H. IJ. S. M. Natuurlijk wordt er ook gas aan gelegd, dat echter in hoofdzaak slechts zal worden gebruikt indien het elec- trische licht onklaar mocht worden. De «Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin" werd dezer dagen verblijd met een gift van f 400 van de Ned. Hervormde ge meente te St. Petersburg en een legaat van f250 van wijlen den heer Lol- catna, emeritus-predikant te Gronin gen. A. s. Zondag 28 Jan., zal in de zaal van den R. K. Volksbond 's avonds half acht eene buitengewone Verga dering plaats hebben van het Kruis- verbond, welke bijeenkomst ook voor niet-leden en dames zal toegankelijk zijn. De heer Th B. Makaay, secre- taiis van het Hoofdbestuur van bet Kruisverborid in het Aartsbisdom Utrecht, zal alsdan een lezing houden, welke zal geïllustreerd worden rnet lichtbeelden, die op aangrijpende wijze voorstellen de vreeselijke gevolgen van het drankmisbruik. Op zeer vele plaatsen reeds heeft de Heer Th. B. Makaay zijne voorstelling met groot succes gegeven, en daardoor vele over tuigde medestrijders voor het Kruis- verbond gewonnen. Leden van «Kiuis- verbond" eri «Volksbond" hebben persoonlijk vrijen toegang, doch niet- leden en dames kunnen de voorstel ling bijwonen tegen betaling van 10 cents entree. Het bestuur heeft dat entree ge heven orn eenigszins de kosten der voorstelling te dekken, maar dat entrée zoo laag mogelijk gesteld, om velen in de gelegenheid te stellen op aan schouwelijke wijze zich te overtuigen van de nuttige werking van het Kruis- verbond. Afgeluisterd gesprek van twee schooljongens. J. »Z6g Kees, ga je mee fietsen of heb je je werk nog niet af?" K. «Welzeker Jan. maar ik moet nog even de Amersfoortsche courant lezen." J. «Maar ben je nu mal, is daar nu zoo'n haast bij, dat kan je toch even goed doen als je thuis komt; het nieuws is dan nog even nieuw gebleven." K. «Daar heb je gelijk in, maar het oude iu de couranten is misschien nog aardiger en vermakelijker dan het nieuwe." J. «O, je meent die courant waarin het twaalf maanden in het jaar Fe bruari oftewel sprokkelmaand is." K. «Neen Jan, ik lees nu in een grooter blad dat slechts weinige men schen weten, dat elk goed loopend horloge levens een kompas is. Wan neer men n.l. hethorlogeinhorizonlale richting zóo draait dat de kleine wijzer" J. «Schei maar uit Kees, dat hebben ze ons bij de vrijwillige oefening in den wapenhandel reeds lang geleerd en mijn broer, die luitenant bij de huzaren is, heeft dit middel als cadot al toegepast." K. «Dat is juist het leuke van het sigemetigd nieuws"; mijn oom, de kapitein van de infanterie, bracht dit hulpmiddel als korporaal reeds in praktijk. Maar luister nu even. Om het vooral als uNieuws" ingang te doen vinden wordt er aan toegevoegd: »Dil is van zóo weinig bekendheid dal zelfs Stanley, toen menenz ontkennend antwoordde." J. «Houd op Kees, die courant lijkt wel het Humoristisch Album: ik zie Stanley al op het zuidelijk halfrond, waar de zon in het noorden staat juist den verkeerden kant uitstappen of tusschen de keerkringen zijn horloge verticaal houdende een kuil in den grond graven om op die wijze naar het noorden te komen." K. «Zou die courant ook niet het volgende bericht opnemen: vSlechts weinig menschen welen dat de struis vogel steeds een zuiver rechte lijn volgt, en dat men verdwaald zijnde maar zulk een spoor behoeft te volgen om te voorkomen dal men in een kring blijft ronddwalen. Dit is van zóo weinig bekendheid dat noch Heems- kerk, noch Barendtsz. noch zelfs Nordenskjöld met dit feit bekend tvaren." J. «Of: hel utas zelfs Plato onbe kend dat bij gebrek aan gewichten in een kruidenierswinkel 4 rijksdaalders dienst kunnen doen voor 1 Decagram." K. «Nu Jan, ik merk wel dat wij spoedig een couiant zouden vullen, laten wij nu maar onze voetrotatie persen bestijgen." P. P. 302c STAATSLOTERIJ" Vijfde en laatste klasse. Tweede week. Trekking van 2426 Jan. (2850 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 No. 14702. Prijs van f200 op No. 11231. Prijs van f 100 op No. 13837. Prijzen van f70. 2105 2106 2111 2112 2117 2149 2242 2263 6063 6081 9366 11232 11240 11253 13810 13815 13845 14655 14662 14701 14710 147151677416811 16839 20061 20067 20070 en 20086. Te zamen 32 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2098 2103 2113 2120 2138 2142 2250 2268 2269 2285 2584 2602 2611 2622 2623 2635 2639 2645 6068 6075 6076 6086 6089 9353 9375 9378 9381 9387 9399 11182 11209 11218 11219 11224 11226 11250 1125511267 1126913801 13814 13849 13863 13875 14637 14648 14653 14654 14699 14717 14718 14724 16768 16777 10790 16796 16797 16798 16816 16826 16827 16833 20083 en 20098. Volgende trekkingen geschieden: 29—31 Jan., 1 en 5—9 Febr. Behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingeblcvcii de navolgende prijzen: 1 van f 100.000, 1 van f 10.000, 2 van f1500, 27 van f 1000, 30 van f400, 36 van f 200, 95 van f 100 en 2048 van f 70. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar h f 3.90 per Vso. Friesche Stinsen. Onder de vele eigenaardigheden waardoor de provincie Friesland zich in vroegere tijden onderscheidde, be lmoren de stinsen of sloten, waar de oude adellijke familièn van geslacht op geslacht woonden en dikwijls, ver sterkt als deze stinsen waren, menig beleg van den buitenlandschen en bij onderlinge veeten, ook van den bin- nenlandschen vijand wisten te weer staan. Langzamerhand echter zijn deze stinsen, met zooveel wat in Friesland aan vorige eeuwen herinnerde ver dwenen of wel in nieuwen vorm ver bouwd en vernieuwd, zoodat zij bijna geheel het aanzien van de nieuwer- wetsche villa's kregen. Zulk een stins was «Rinsma-State", gelegen op een kwartier uur afstand van het dorp Driesam (gemeente Dantumadeel). Onlangs scheen ook de beurt gekomen voor deze stins, sedert 1500 het onaf gebroken eigendom van de elkander opgevolgd hebbende familiën van Sytzama, om te verdwijnen met de omringende bosschen, vol van groote indi ukwekkende woudreuzen. Zij werd nl. met deze bosschen in openbare veiling gebracht door de verspreide leden der familie Van Sytzama. Alles zal echter nog in wezen blijven, daar stins en bosschen bij deze veiling zijn toegewezen aan Vrouwe VV. C. ba ronesse van Sytzama, echtgenoot van den heer W. D. Haitsma Muiier te Haarlem voor slechts f 14.800. Een sterk meisje. Eenige «eken geleden liep een jonge dame, Rose de la Chapelle, een bierhuis in Parijs binnen. Zij was niet te best gehumeurd en vond dat men haar niet gauw genoeg be diende. Om haar woede te koelen, ging zij naar buiten, nam een zwaren klinkersteen, liep weer binnen en smeet dezen zoo handig tusschen de tafeltjes, dat een zestal van deze met alle glazen en flesschen, rinkelend legen den grond vielen. Drie kellners kwamen aanloopen, die echter niet op de hoogte waren van Rose's spierkracht. Ze wilden haar beet pakken, met dit gevolg dat de eerste kellner achter het bullet terecht kwam, de tweede tusschen de om- vergevallen tafeltjes en de derde op straat vloog. Daarop kwamen 2 agenten binnenloopen. Rose zei niet van plan te zijn het café uitgesmeten te worden en hield zioh vast aan een ijzeren stang, die in den muur gemetseld was. De agenten trokken aan de dame, tevergeefs. Nog 2 agenten kwamen, juffrouw Rose was aan den muur vastgegroeid. Ook de ile drie kellners kwamen er bij. Dus te zamen zeven man, inaar zij kon den de schoone Brunhilde niet los krijgen. Eindelijk raakten de steenen van den muur los en de ijzeren stang viel er uit Voor de rechtbank bad jullrouw Rose de lachers op haar hand en zij werd veroordeeld tot een geldboete van 50 francs! MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 26 Jan. 1900. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. \ppelen f3.afG.Peren f0.afO. Nieuwe aardapp. f.afZar.daardapp. f 1.50 a f 1.70 Hoendereieren f5.00 a f6 00 per lOOst. Eenden f 0.a f0.Boter f 1.40 a f 1.50 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoeter». kaas f0. Kippen f0.60 a fT.00 Kuikens f0.afO.Piep kuikens f 0.00 a f 0.00 Ganzen f00 f00.Eenden f"0.6Ö a f 0.90 p. st. Jonge fO.OO afOOO Mazen 1 0.a f 0 Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme f 0 80 a fl.20 Duiven f0 40 a f0.50 paar. Magere varkens f 42.— f 18 Varkens voor export f a f Zeugen 40.f 50.Biggen f 5a f 8 00 Schrammen f 00.a f 00 Vette koeien f 000.— a f 000.— Guste koeien f 00.— RECLAMES. SCHIJN BEDRIEGT. Van onzen correspondent: De bloedarmoede komt heden ten dage zoo veelvuldig voor en stoort de gezondheid van zoovele jonge meisjes, dat men niet genoeg voor zorgsmaatregelen kan nemen om dit kwaad van af den beginne tegen te gaan. Eene waakzame en zorgvolle moeder voor de gezondheid van haar kind zal er zich niet in vergissen en gemakkelijk de verschijnselen van het kwaad bemerken. De lippen en tandvleeach

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2