BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. f w 125-jfirip EcMvereenittina Minister Balfour noemde Banner- man's critiek op het verleden unfair, zeggend dat de regeering en het Buis zich nu slechts hezig hebben te houden met te zorgen voor de toekomst. Be regeering ontveinst zich niet. sprak hij, dat die vol zor gen voor haar is. Zij zal echter trachten zich van haar verplichtingen te kwijlen, zoolang zij het vertrouwen van het Huis bezit. Zij zou nooit den vrede aanraden, zoolang niet de oorlog billijke voordeelen had opge leverd. Het land zal er op aandrin gen, dat aan onze militaire eer ruimschoots zal worden voldaan en dat wij in den Zuid Afrikaanschen grond geen wortel achterlaten, waar uit bittere, giftige vruchten zouden kunnen voortkomen. Lord Edmund Fitzmaurice stelde daarna zijn motie voor waarin leed wezen wordt uitgesproken over het gebrek aan kennis, aan vooruitziend heid en aan doorzicht in de leidin der Zuid-Afrikaansche aangelegenhe den sinds 1895 en in de voorberei ding van den oorlog. Deze motie word gesteund door Asquith, sir Edward Grey, lord Kini- berley, Fowler. Herbert Gladstone en andere liberalen van lord Rosebery's richting alsmede door Henry Camp bell Bannerman. Ook de Ieren stem- men er natuurlijk voor. Of Fitzmau rice met hun hulp echter een meer derheid zal krijgen, blijft de vraag. De Iersclie leden hebben verder besloten de partijgeschillen te laten rusten en een aaneengesloten partij te vormen en zich af te scheiden van de liberale bondgenoten. Zjj zullen een amendement op het adres van antwoord voorstellen, waarin wordt gezegd dat de tijd gekomen is om aan den onnoodigen en on- rechtvaardigen oorlog een einde te maken op den grondslag van de er kenning van de onafhankelijkheid van Transvaal en Oranje Vrijstaat. Van aanneming van dit amendement kan, gegeven de stemming onder de overige leden van het Huis, wel geen sprake zijn. Het lijdt dus geen twijfel of de oorlog zal worden voortgezet. Op welke wijze dit zal geschieden, zal nog moeten blijken. Er zijn er die tneenen dat Bulier uit Natal terug moet trekken, daar slechts zooveel troepen achterlatend als noodig is om dpn boeren het verder oprukken naar Pietermaritzburg en Durban te beletten. Ladysmith zou dan aan haar lot worden overgelaten. Dit zou wel hard zijn, maar vele militaire mede werkers van bladen zijn van oordeel, dat de belegerde stad spoedig moet vallen, nu Buller tot tweemaal toe in zijn poging om haar te ontzetten heeft gefaald en een derde poging in elk geval nog veel tijd eischt, zonder hoop te geven op beter resultaat. Zij meenen, dat thans het oorspron kelijke plan om den Vrijstaat in het Zuiden binnen te vallen en zoo naar Bloemfontein en Pretoria op te ruk ken, weer nioet worden opgevat. Daartoe zouden dan Buller's en Me- tliuen's troepen naar de Kaapkolonie terug moeten trekken om zich in vereeniging met die van French en Gatacre op de Boeren te wei pen. Mocht generaal Roberts dit heroïsch besluit nemen, zegt de Köln Zeil., dan zou hij zeker meer kans van slagen hebben. Wij staan dan voor een nieuw, nog onbeschreven blad van den veldtocht en wat de krijgs geschiedenis daarop zal schiijven, is het geheim der toekomst In elk geval zou men zich zeer vergissen, als men aannam dat het uitsluitend niet Britsche overwinningen gevuld zou worden. liet zenden van generaal Kelly- Kenny, den bevelhebber der zesde divisie tot versterking van de kolo niale troepen, schijnt er reeds op te wijzen dat men nu reeds met meer kracht in het Noorden der Kaapkolonie wil optreden. Kelly-Kenny heeft Tliebus tusschen Steynsburg en Rosmead Junction bezet. Dij vormt nu als liet waie den verbindingsschakel tusschen generaal French en Gatacre. Het feit dat men hoopt dat Kenny versterking van Gatacre zal ontvangen, wijst er echter op dat ook zijn positie nog niet zoo erg vast is. 1e hij de regimenten infanterie en der vestingartillerie, het korps Pant serfortartiilerie, het korps Pontonniers, het korps Torpedistcn en de com pagnieën hospitaal soldaten Acht maanden. 2e bij het korps Genietroepen Negen maanden, en 3e bij de overige korpsen gedurende het geheele eerste jaar van hunner! diensttijd. Van de miliciens onder le en 2e bedoeld, welke tusschen 1 en 15 Maart e.k. worden indienst gesteld, wordt de eerste oefeningstijd gerekend van af 15 Maart 1900. De miliciens tot de Regimenten Vestingartillerie, het korps Pantser- foi tartillerie, de Regimenten Veldartil lerie, het korps Rijdendeartillerie, liet korps Pontonniers en liet korps Tor- pedisten behoorende, die in den graad van milicien-korporaal worden aan gesteld, verkrijgen door de aanstelling aanspraak óf op eene premie van f25, of zoo zij langer dan 8 maanden onder de wapenen blijven, op twee maanden verlof zonder behoud van soldijeen en ander naar keuze van den aangestelde. De miliciens tot het korps Genietroepen behoorende die in den graad van milicien-kor poraal worden aangesteld verkrijgen door den aanstelling aanspraak op eene premie van f 25. De ingelijfden bij de militie van genoemden lichting, niet tot een der voren vermelde regimenten of korpsen behoorende, die binnen 10 maanden werkelijken dienst blijken geven van bruikbare korporaals te zijn en zich door een goed gedrag onderscheiden, verkrijgen daardoor, zoo zij langer dan 8 maanden onder de wapenen blijven, aanspraak op twee maanden verlof zonder behoud van soldij. De miliciens-korporaals van voor noemde lichting tot het Regiment Grenadiers en Jagers, de overige Regimenten Infanterie, de Regimenten Vestingartillerie, het korps Pantser- fortartillerie, de Regimenten Veld artillerie, het korps Rijdendeartillerie, het korps Pontonniers, het korps Torpedisten of het korps Genietioepen behoorende, die tot onderofficier worden bevorderd, verkrijgen daardoor aanspraak op eene premie van f 75. De miliciens-korporaals van ge noemde lichting niet tot eene der hiervoren gemelde regimenten of korpsen behoorende. die tot onder officier worden bevorderd verkrijgen daardoor aanspraak op 2 maanden verlof met behoud van soldij. De hiervoren bedoelde onderoffi cieren worden van onderofficiers- kleeding voorzien en overigens voor zooveel andere vergoedingen betreft, met de vrijwillig dienende onderoffi cieren gelijk gesteld. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij Koninklijk Besluit is bepaald dat de militieplichtigen van voor de lichting van 1900, bij de onderschei dene Korpsen van liet Leger in te lijven, tot eerste oefening onder de wapenen zullen worden gehouden Diakenen der Ned. Hervormde gemeente zullen aanstaanden Maan dag hun tweede collecte houden en vertrouwen de belangstelling derstad- genooten in het lot der armen ook daarbij weder te mogen ondervinden. Tot Penningmeester van het Hoogheemraadschap »De Bunschoten Veen- en Veldendijk" is, in de plaats van den heer P. Methorst, die wegens vertrek ontslag als zoodanig verzocht, benoemd de heer Herm. P. van Ha- selen. Door den Inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht is de officier van gezondheid le klasse dr. J. J. Rinkel, van het le regiment veld-arlillerie alhier, aangewezen om met ingang van I Mei a. s. voor oribe- paalden tijd te worden gedetacheerd bij het Koloniaal werfdepot. De officier van gezondheid le klasse U. Riedel wordt op dien datum over geplaatst van Harderwijk naar Amers foort. Vergadering van den Raad dei- gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 6 Februari 1900, des namiddags ten 1 'Ie ure. Punten van behandeling: 1. Request van A. van Nimwegen orn vergunning tot aansluiting van een gedeelte van het terrein genaamd Kroontjesmolen aan den Leusderweg, met advies van Burg. en VVeth. 2. Voorstel van Burg. en Weth. om hun college le machtigen tot aan stelling van een baas fitter voor de gemeentegastabriek met ingang van 1 Maart 1900. 3. Verzoek van Mej W. A. Bauling om eervol ontslag als onderwijzeres aan de O. L. Sciiool 3e soort Beek straat. 4. Voorstel tot vaststelling van het 1 plan tot uitbreiding van de O. L. school 3e soort (Koningstraat) en tot onttrekking van den openbaren dienst van het straatje tusschen die school eri het plantsoen. 5. Benoeming van leden en plaats vervangende leden van hetstembureau voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad in het 3e Kiesdis trict. (j. Vaststelling van het 3e supple- toire kohier der inkomstenbelasting dienst 1899. 7 Voorstel lot onderhandsche ver huring van eenige perceelen achter de Doogere Burgerschool als pak huizen 8 Voorstel tot wijziging der inrich ting van het raadhuis. De verkiezing van een lid van den raad in het 3. stern-district, ter voorziening in de vacature van den beer mr. F. D. graaf Schimmelpen- ninck, is bepaald op den 28. Februari e. k., en zoo noodig de stemmingen de herstemming respectievelijk den 13. en den 20. Maart d. a. v. Naar wij vernemen is het bou wen der villa van den heer burge meester. Jhr. T. A. J. van Asch van Wijck, volgens ontwerp van den archi tect El. Kroes, onder diens beheer opgedragen aan de heeren G. Prins en Zoon, timmerlieden en aannemers, alhier. Dezer dagen overleed te Utrecht de heer mr. J. Cock BiomhofT, oud lid van Gedeputeerde en der Provin ciale Staten. De overledene werd gekozen tot lid der Staten in het jaar 1875, en had als zoodanig zitting lot liet jaar '1883. Als lid van de Provinciale Staten voor het hoofdkiesdistrict Amersfoort werd hij toegelaten in het jaar 1873, en verving als zoodanig wijlen den heer Mr. J. C. G. C. Laan. In het jaar 1877 trad hij volgens rooster af Gisteren werd het stoffelijk over schot te Utrecht ter aarde besteid. Aan de groeve sprak ds. van Rossum uit Sittard, terwijl een zwager voor de betoonde belangstelling dankte. Volgens loopende geruchten is het gemeentebestuur voornemens cm de nieuwe gasfabriek reeds met 1 April in exploitatie te brengen. Dit vindt zijn grond hierin, dat de oude gasfabriek, wegens een lek in een dei- gashouders niet bij machte is de stad voldoende van gas te voorzien en het herstellen van dien gashouder den concessionarissen een enorme som zou kosten. Zij willen nu gaarne de con cessie met 1 April doen afioopen en niet zooals het contract luidt, met 1 Augustus 1900. -Lijst van onbekende brieven verzonden van het Postkantoor le Amersfoort. 2e helft maand Januaii 1900. G Tome!Amsterdam. L. Verwijidem. Wed. van Meuten idem. E. SpanjerHintham. Lodewijks Hoorn. Smit Kolijnsplaat H. van den Weerd Lunteren. W. Mollenaar Vreeswijk. Uit het buitenland terug ontvangen: Ijzerfabriek 223 Duitschland 362e STAATSLOTERIJ. Vijfde en laatste klasse. Derde week. Trekking van 31 Jan. en 1 Febr. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 2667. Prijzen van f100 op No. 11270 en 13831. Prijzen van f 70. 2131 2147 2245 2246 2251 2592 2605 2620 6069 9361 13817 13833 en 14703. Te zamen 16 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2102 2115 2135 2148 2258 2267 2277 2571 2603 2629 2636 2642 2644 2646 2672 6079 9352 9363 9364 9380 11167 11171 11183 11186 11197 11204 11243 11252 13809 13825 13839 13842 14627 14657 14694 16766 16778 16782 16805 16813 16817 20072 20079 20094 20103 en 20110. Volgende trekkingen geschieden: 5—9 Febr. Behalve de premie van f 30,000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3,000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen1 van f 100,000, 1 van f 10,000, 2 van f1500, 16 van f1000, 14 van f400, 23 van f200, 46 van f100 en 1059 van f70. Men schrijft ons uit Scherpen zeel, 31 Januari 1900. Gedurende de laatste jaren hebben hier des winters uitvoeringen plaats die zeer in den smaak vallen van de toehoorders. Gisterenavond had er wederom zulk een plaats, en wel met een geheel bijzonder doel, n I. ten voordeele van onze Transvaaische broeders. In keurig nette woorden werd, bij de opening, door den Heer Cater, de geschiedenis van den Trans\aal uileen gezet en de oorzaken van de thans gevoerd wordende oorlog aangetoond. Wij maakten ook kennis met de Heeren de Jong en Overeern die eenige voordrachten ten beste gaven, die zeer in den smaak vielen en getuigden van een ernstige studie. De Heer Cater, ons van vroeger uit de Rederijkerskamers bekend, gaf eveneens tot aller genoegen eenige nummers ten beste Het hoofdnummer was een tweetal voorstellingen uit den ooi log, en kun nen hier volmondig verklaren dat alles zeer naar wensch is afgeloopen zich kenmerkten door toewijding en lust. Decoratief en versiering was door Heeren Delitanten zeer keurig uitge voerd en kan men gerust zeggen dat alles naar wensch is afgeloopen, en zooal bij de opening aangetoond, was ook het financieele gedeelte zeer bevredigend. De voor Scherpenzeel altijd bereid gevonden Heeren Bikkers en Hendriks, vulden de ruimte tusschen de nummers weer als altijd met eenige rnuziek- voordrachten aan. Allen die. daartoe hebben mede gewei kt kornt dan ook een woord van dank toe voor den aangenamen avond dien zij ons hebben verschaft, en zou werkelijk in een behoefte voorzien worden, wanneer hierdoor eene aanleiding gevonden kon worden eene vereeniging opterichten tot be oefening van voordragen. De heer rnr. A. Telling tc 's-Gravenhage wijst in de N. R. Ct. onder het opschrift «Een groot ge vaar voor de Boeren" er op, dat, mocht de reeks Engelsche nederlagen voortduren, het Engelsche ministerie wel eens kon Vallen. Een ander kabinet zou dan, om Engeland uit de klem te helpen allicht quasi-ver- zoemngsgezind zijn. En daarin steekt, meent de heer Telting een groot gevaar. Engeland zal in dat geval er wel iets op weten te vinden om een der groote mogendheden er toe over te halen als bemiddelaar op te ireden; de Boeren zullen de hun alsdan toegestoken hand, ook om godsdienstige overwegingen, misschien moeielijk kunnen afslaan, en er heerscht weer vrede. Maar voor hoelang? Want het gaat hier om Engeland's suprematie. Engeland zal zijn leger verbeteren, en sterk genoeg zijnde zal het de Republieken opnieuw aan vallen en daarmee doorgaan lot het zijn doel bereikt heeft. De repu blieken zullen intusschcn voortdurend ten pi ooi blijven aan agitatie, ten gevolge van Engelsche kuiperij. Daarom, rneent de heei Telting, moet de zaak thans voor goed worden uitgemaakt en een machtige Zuid- Afrikaansche Statenbond tot stand komen. Laten wij dus hopen, dat de vre delievende of quasi-vredehevende ge voelens in Engeland niet zullen zege vieren en de zaak der Republieken bederven, en dat men de ook hier te lande aangewende, uitstekend be doelde, maar in hare mogelijke ge volgen voor de Boeren heilooze pogingen om door petities tot een interventie te geraken, zal staken. Wie den vrede liefheeft, moet thans den oorlog willen BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 25 tot en met 31 Januari. Geboren: Jan Johannes Josephus, z. van J. J. Sleeking en H. Alfrink. Heintje, d. van L. J. Maas en F. Buijs. Jacobus, z. van C. Gouw en G. van Dijk. Froukje Klazina, d. van IC. J. Terpstra en C. Ruizendaal. Paulina Alijda, d. van C. van Dijk en M. Bakker. Johan Herman Cornelis, z. van S. van Heulen en C. A. Schut. - Johannes, z. van P. Meijer en C. van Eldert. Petrus "Wil helmus, z. van J. Zeeman en C. Dieck- mann. Jacobus, z. van J. G. van den Berg en J. Hoksbergen. - Geertruida Theodora, d. van T. de Ruiter. Elisabeth Cornelia, d. van J. Koeslag en E. C. Peters. Willem, z. van J. Schaap en T. M. van der Put. Everarda Hen- drika, d. van K. van Eijkelenburg en A. van der Veen. Cornelia- d. van E. van IJken en C. van den Pol. Ondertrouwd: T. J. Welling en G. Breuer. G. Gouw en T. Kraak. A. G. Smits en T. de Ruiter. D. van Kooij en H. van Hofl'. Getrouwd: A. van der Kuij en J. van den Dolder. A. Gouw en A. Elschot. C. de Jonge en M. Spier. J. Groe- newoud en B. van der Heiden. OverledenEngelbertha van den Akker, 79 j. wed. van J. C. Massa. Hermina Ligt, 56 j. wed. van C. Christ. Petro- nella Johanna Bakker, 71 j. ongeh. - Hendrika van Eist. 70 j. wed. van W. de Vries. Hendrik Kamerbeek, 66 j. echtg. van E. Holtenkamp. Nicolaas van 't Hof. 45 j. ongeh. Catharina Elisabeth Christina Beudeker, 64 j. ongeh. Twee leveni. aang. kinderen m. g. van A. Kleinveid en A. M. van Wegen. Hoogland. Geboren: 27 Jan. Geurt, zoon van G. G. van Westerlaak en M. Smink. 31. Joanna, dochter van J. Sandbrink en R. Brundel. Overleden: 29 Jan. A. Schoonderbeek oud eene maand. Leusden. Geboren: 25 Jan. Ruth, zoon van An- tonie Veldhuizen en Johanna van Vee- nendaal. 1 Febr. Harretje, dochter van Gijsbertus Apeldoorn en Dirkje van de Lagemaat. Ondertrouwd2 Febr. Jan Veenendaal met Geertruida van Donselaar. Gehuwd: 1 Febr. Petrus van Maaren en Rigarda Brouwer. Gerrit Hooge- boom en Johanna Catharina Lammerts. Overleden: 30 Jan. Geertruida Schot horst, oud 44 j., echtg. van Hendrikus Wouters. 1 Febr. Dirkje Boersen, oud 3 m. Stouteuburg. Geboren: 28 Jan. Maatje, dochter van Jan van Asselt en Heintje van Maanen. 1 Febr. Adriana en Johanna, 2 doch ters van Elbertus Herder en Jannetje Beijer. Woudenberg. Geboren27 Jan. Cornelia, d. van Anton ten Brink en Angenita Groenewoud. 28. Evert, z. van Antonie van Lunteren en Maria Hendriksen. Ondertrouwd1 Febr. Willem van Laar, 24 j. en Jannetje Bloemendal, 29 j. Brand Bloemendal, 34 j. en Dirkje de Greef, 24 j. Overleden26 Jan. Clara de Kruiff, geh. met Hendrik van Westerveld, 32 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 2 Febr. 1900. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. \ppelen 13.afG.I'erenfO.afO. Nieuwe aardapp. f.afZandaardapp. f 1.50 a f 1.70 Hoendereieren f4 00 a f5.00 per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1.40 a f 1.60 per kilo. Mar garine f0a f0.Zöetein. kaas f 0. Kippen f0.70 a fl.00 Kuikens f0 a f 0.Piep kuikens f 0.00 a f 0.00 Ganzen f00 f00.Eenden f0 60 a f 0.90 p. st. Jonge fO.OO af 000 Hazen 1 0.a f 0 Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme f0.80 a f 1.20 Duiven fO.OO a l'O.OO paar. Magere varkens 112 af 15.Varkens voor export f a f Zeugen f 40.f 50.Biggen f6a f 8.50 Schrammen f 00.a f00Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00. Zoo de Heer wil j- en zij leven hopen onze y geliefde/Ouders R. DOLLEMAN E. BROUWU. dek 3eWqhr. KuUm \te herdenken. q. Hunne dankbare Kinderen, -/> BeTuticd- en Kleinkind. i *Jj* Den 3e Februari ry; 'I a.s. hoopt onze Vader Ij— R- l'OLLE^AN den dag te herdenken dat j— ZH: hij vóór 25 jaar als tuia.--2_ ~~i haak in "dienst trad op de Purttenhnrg. Zijne liefhebbende Kinderen. 2Z it 7f'1T1"11T1T""nTtT1"1TtTTT'K Heden overleed onze geliefde vader en behuwdyatder Mp-V. II. BONDAM, I Prepdent van het Gerechts-1 hot te 's Hertogenbosch, Radder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw/" J. cNiJQNgAlk. J. C. BOÏTBAM— Thieme. 1 Februari" 1'WKfc- (Eenige kennisgeving).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2