INBOEDEL. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. A. N„ 4f. VOS verkoopen: (IREÜIET-YEimiliING Neerbosch. Met de veroordeeling der twee suppoosten van het weezengesticht Neerbosch tot een geldboete is de vervolging geëindigd welke opnieuw de aandacht heeft gevestigd op de toestanden in dat gesticht. De recht bank te Arnhem heeft een geringe straf opgelegd, in aanmerking nemen de dat slaan door de directie nimmer was verboden en als gewoon tucht middel werd beschouwd. Bij het getuigenverhoor is tevens aan het licht gekomen hoe gebrekkig het toezicht is in het gesticht. Hier uit schijnt wel duidelijk te blijken dat de verbeteringen, welke zouden worden ingevoerd na het onderzoek dat eenige jaren geleden heeft plaats gehad, volstrekt niet tot haar recht zijn gekomen, en zeer begrijpelijk is het dan ook, dat verschillende diaconieën niet meer hare weezen te Neerbosch wenschen te hebben. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Arnhem heeft in zijn requisitoir duidelijk doen uitkomen, hoe treurig het nog op Neerbosch gesteld is en in het vonnis is dit bevestigd. De geringe straf in zulk een ernstig geval opgelegd, is wel het beste bewijs dat de rechtbank het gebeurde in de eerste plaats wijt aan gebrekkig toezicht en verkeerde toestanden. Nu dergelijke zaken voor den tweeden keer binnen zoo korten tijd aan den dag zijn gekomen, mag het bestuur der inrichting niet stilzitten alvorens afdoende verbeteringen zijn aangebracht, met den waarborg dat daaraan de hand zal worden gehou den. De arbeid van het Leger des Heils, in 47 verschillende landen en Koloniën wordt thans algemeen erkend een arbeid van «liefde in praktijk" te zijn, die alle standen, volken en natiën vereenigt. De groote Jaarlijksclie Zelfver- loocheningsiveek zal door geheel Nederland gehouden worden van Zondag 18 tot Zondag 25 Maart, e.k. Ons land telt thans 57 Korpsen en 25 Maatschappelijke Instellingen, waaronder 15 Toevluchten en Werk plaatsen. Het Maatschappelijk Werk geeft alle reden tot tevredenheid. De be kwame Chef-Secretaris. Kolonel Co- sandey. wijdt een groot gedeelte van zijn tijd en aandacht aan dit gedeelte. De Maréchale, houdt, waar zich daartoe slechts een geschikte gelegen heid voordoet, Salonmeetings in het Fransch, die heerlijk slagen. In de jongste raadsvergadering te Scherpenzeel werd met algemeene stemmen tot Secretaris der gemeente benoemd de heer J. Fyting van Walsem. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De gemeenteraad zal a.s. Maan dag, den 12 Maart 1900, des namid dags ten 8 ure vergaderen ter behan deling der navolgende punten: 1. Benoeming van vier leden der commissie van bijstand in het beheer van de gasfabriek. 2. Bepaling van het bedrag van het genot van vrij woning van den baas- fitter (art. 5 der pensioenverordening) 3 Request van den heer A. J. Krieger om verlenging der voorloopige tram concessie tot 1 Januari 1901, rnet advies van Burgemeester en Wet houders. 4. Request van P. van Achterbergh en J. R van 't Hof tot het maken van een villapark met brug nabij Monnikendam, met advies van Burg. en Weth. de commissie van Fabricage en rapporten der afdeelingen. 5. Voorstel tot onderhandsche ver huring van een tuin nabij de Hoogere Burgerschool. 6. On twerp-verordening tot wijziging der verordening op de tapperijen, koffiehuizen en logementen, met voor stel tot onmiddellijke afkondiging. Door den kantonrechter alhier werd het Staphorster boertje Stegeman tot 2 boetes van f 25, subs. 8 dagen hechtenis veroordeeld. Donderdag j.l. werd de eerste jaarvergadering der alhier bestaande Naamlooze Vennootschap «Volkshuis vesting" gehouden. Aan het daarin door den secretaris uitgebrachte verslag ontleenen wij het volgende: In 't voorjaar v. 1898 werd aan een commissie opgedragen door 38 belangstellenden in zake arbeiderswoningen de voorbereidende werkzaamheden te verrichten. De door deze commissie ontworpen sta tuten werden in Augustus 1898 Ko ninklijk goedgekeurd volgens welke in Juli als eerste bestuur waren ge kozen Mej. E Middelburg endeH.H. J. D. Rolandus Hagedoorn, Mr. J. N. Bastert. Mr. F. D. graaf Schimnrel- penninck, A. Herschel Bzn., W. H. Kam, D. Gei ritsen, Dr. H. W. Schreu- der, I. Hooykaas en als afgevaardigde v. d. Atdeeling Amersfoort v 'tNut v. 't Alg. den heer M. L. Celosse. Een terrein was reeds gekocht bij den Utrechtscheweg en in Januari 1899 had onder den architect W. v. Schaick de aanbesteding plaats van 20 woningen iri 4 tvpen, die succes sievelijk in September en October afgeleverd bijna allen onmiddellijk betrokken zijn en zeer spoedig allen een bewoner vonden. Alle woningen hebben 2 benedenkamers met 2 bed steden, kelder, beschoten zolder en zolderkamer en een schuur of een uitgebouwd keukentje De Vennootschap had geen succes met haar request a/d. gemeenteraad, waarbij zij vroeg om de wegen die overgenomen werden geheel op kosten v. d. gemeente te doen bestraten en verlichten op grond van 3 der Bouw verordening alhier. Hoewel de statu ten uitdrukkelijk vermelden, dat nooit meer dan hoogstens 37s0/o aan aan deelhouders mag worden uitgekeerd en dat de Reservekas, gevormd uit meerder winst, schenkingen enz. vooral voor amoveeren van slechte woningen zal gebezigd worden, gelukte het haar niet een meerderheid aan den gemeen teraad te overtuigen dat de werk zaamheid der Vennootschap gemeen tebelang zou zijn, waarvoor gelden v. de gemeente op deze wijze mochten gebezigd worden. Op andere wijze werd de Reservekas echter wel gesteund n.l. door een drietal Heeren, die haar schonken de winst behaald op den verkoop van den grond lusschen terrein der Ven nootschap en den Utr. weg, gekocht door hen op eigen risico met het doel uitwegen naar den grooten straat weg te verschaffen. Met de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij werd een contract aan gegaan, zoodat al de huurders iu huis eigen leiding hebben met onbe perkt watergebruik. Weigerde de gemeente rioleering, de H. IJ. S. M. stond toe het ménage water, na eerst in een ruime zinkput bezonken te zijn, af te voeren naai de spoorsloot. Het bestuur verloor den heer Celosse toen deze aftrad als bestuurslid v. de Afd. Amersfoort v. h. Nut tot 's Alg. Vervolgens werd de rekening, op advies van de linancieele commissie, overeenkomstig het concept goedge keurd en alzoo het netto-winstcijfer op f823,32 vastgesteld. Het dividend ad. 2°/o of f 5 per aandeel wordt, tegen inlevering van het dividend bewijs no. 1, ten kantore der Heeren Lamaison Bouwer Co. alhier uitbetaald. Uit het financieel overzicht van den penningmeester nemen wij nog over, dat f 38000 aan aandeelen werd geplaatst, welke som heeft ge strekt tol betaling van den koopprijs van 14950 M'. terrein, met de daaraan verbonden kosten van bestrating en verlichting, en van het grootste deel 10°/o wordt eerst betaald bij lapi- ratie van den onderhoudstermijn der bouwkosten van de verhuurde 20 woningen. De betiekkelijk hooge onkosten, veroorzaakt door de onver mijdelijke uitgaven verbonden aan de oprichting eener naamlooze ven nootschap, zijn geheel op verlies afge schreven afschrijving op de eigen dommen scheen ditmaal niet noodig. waar de waarde van het ongebouwde zeker niet terugging en het ge bouwde nog in onderhoud is bij den aannemer. Het reservefonds ontving in den loop van 1899 f 170,58 in contanten en eenige stukken bouwterrein aan den Utrechtschenweg, terwijl de voor zitter, als blijk van groote en zeer gewaardeerde sympathie met het streven der vennootschap kon m--de- deelën, dat eene belangstellende haar aandeel van f250. «Volkshuisvesting" aan het reservefonds ten geschenke geeft. Nog werd het bestuur gemachtigd om de bestaande woningen en hunne gronden voor hoogstens f 30000 hy- pothecair te verbinden ten einde met het dus verkregen geld voort te bouwen, zoo mogelijk in eene soort woningen nog iets goedkooper in huurprijs dan de laagst verhuurde der 20 reeds be staande huisjes. By beschikking van den Minister van Oorlog is den sergeant-majoor- titulair J. W. Harthoorn van liet 5e Regiment infanterie aangewezen om op te treden als medegeleider, voor de reis naar Sui iname, van een deta chement Kolonialen, dat op 1 April a.s. naar West-lndië zal worden uit gezonden. Voormelde onderofficier wordt tot voorschreven doel den 29 Maart e.k. bij het Koloniaal Werfdepot te Har derwijk gedetacheerd. Dinsdagavond te 7'/i uur Zen- dingsbidstond in 't lokaal )>de Zaaier." Bij de tentoonstelling die gehou den wonlt te Rotterdam op 9,10,11 Maart uitsluitend voor Nederl her dershonden, behaalde gisteren de hond «Tom van Utrecht" II. C 64, eigenaar den Heer Bianchi alhier den 3e prijs voor kortharige reuen in de limite klasse en den 3e dito in de nieuwe- lings klasse. Gisterenavond vierde de Chr. Nat. Werkmansbond haar tweede jaarfeest in het café »De Arend." De vergadering die door Ds. Ter Haar Romeny met een kernachtige toespraak werd geopend, en opge luisterd werd door het mannenkoor «Crescendo" onderafdeeling van ge noemde vereeniging. kenmerkte zich door een vroolijke en piettige geest. Verschillende voordrachten en toe spraken werden gehouden, welke zeer in den smaak der leden en hunne huisgenooten vielen, en menig dave rend applaus uitlokten. Ds. Meyners die dit feest met zijn tegenwoordigheid vereerde, en zich voorgenomen had dezen avond zwijgend toeschouwer te zijn. gevoelde zich gedrongen de vergadering een kort woord toé te spreken, welke een warm applaus ontlokte. Bij monde van don voorzitter werd de heer H. Hendriks, directeur van het mannenkoor een stoffelijk bewijs voor zijne belangclooze medewerking geoffreerd. Een collecte voor het vaandel ge houden bracht circa f7.op. Binnenkort zal worden aanbe steed het vernieuwen en uitbreiden der kluis in de Langestraat en over een deel der Koi tegracht, tengevolge waarvan een soort plein vóór het Postkantoor zal komen. De Heer A. Klein klerk der posterijen en telegrafie 2 kl. wordt met ingang 1 April verplaatst van Utrecht naar Amersfooit. Te Parijs is een onschuldig veroordeelde in vrijheid gesteld, zekere Rabiet, die ruim een jaar ge leden, als medeplichtig aan een po ging tot moord en heling, tot7jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. Rabiet hield vol, onschuldig aan de misdaad te zijnmaar zijn verkla ringen werden niet geloofd, tegen over het zeer bezwarend getuigenis van een medebeschuldigde. Laatstgenoemde, die in de gevan genis is overleden, heeft op zijn sterf bed bekend, dat hij Rabiet valschelijk beschuldigde en dat deze volstrekt niet bij de misdaad was betrokken. Rabiet is daarop terstond vrijge laten en zijn proces zal worden her zien, om hem herstel van eer te ver- schallen. Te Haarlem overleed onlangs het zoogenaamde «appelenvrouwtje," een bejaarde, arme sturnperd, naar men meende. Thans is echter geble ken, dat zij een sommetje van ƒ3000 in contanten bezat, hetwelk de ambts halve aangestelde curator in de onbe heerde nalatenschap in haar huisje op het Nieuwe Heiligland vond, onder linnengoed, turfmolm, in een emmer tje, enz. Vrouw Visser genoot nog een onder stand van ƒ2.50 's weeks van de Doopsgezinde gemeente, en heeft haar «vermogen", blijkens een gevonden testament, niet vermaakt aan de familie van haar overleden «echtge noot," doch uitsluitend aan hare familie. Ofschoon er in de laatste jaren in Friesland langzamerhand minder turf werd gegraven dan vroeger, toen zij nog bijna de eenige brandstof was, is deze tak van industrie toch nog van veel belang Dit kan hieruit blij ken, dat in 1898 werden gegraven: in de hooge venen omstreeks 1,225,000 dubbele hectoliter lange of lichte turf, in de lage venen(buiten de geregle menteerde veenpolders) 808,000 hec toliter zware spon- of baggelaarturf en in de gereglementeerde veenpol ders 1,572,000 dubb. hectoliter van laatstgenoemde soorten. In de veenderijen waren werkzaam ruim 6000, allen Nederlanders. De staking in Oostenrijk De enquête door de Oostenrijksclie regeering ingesteld naar de eigenlijke reden van het nog steeds voortdu rend geschil tusschen stakende mijn werkers en mijneigenaren, is tot de slotsom gekomen, dat men het eens is over den acht-urigen werkdag, doch men aan den kant der eersten daaronder gerekend wil hebben den tijd, noodig om in en uit de mijnen te gaan, en de laatsten een arbeid van acht uur verlangen. Evenwel zullen de stakers door uit putting spoedig gedwongen zijn toe te geven. Een nieuwe oplichters!rue? Een winkelier te 's-Giavenhage, die echter toch ook blijk heeft gegeven niet al tc nauwkeurig toe te zien op het door hem ontvangen geld kreeg in betaling een oogenschijnlijk in vieren gevouwen muntbiljet van f 10, dal hem eerst later bleek te zijn de helft van zulk een muntbiljet. De politie is met het feit in kennis gesteld en doet pogingen om zooveel mogelijk te beletten 'lat andere winkeliers de dupe worden van een soortgelijke vergissing. Een jeugdige machinist. In St. Jones (Staat Oregon) heerschte kort geleden een algemeene opschud- d.ng. Het vierjarig zoontje van een ingenieur aldaar maakte van de ge legenheid, dat de locomotief onbeheei d stond, gebruik om er op te klimmen en de machine in beweging te brengen. Zijn vader, die aan 't eten was, snelde toe, doch zag de machine reeds in de verte verdwijnen. Het eenige, wat men doen kon, was van station naar station telefo- neeren om de beambten op het nade ren der locomotief attent te maken, lil Peninsulair en Portsmouth ver klaarden enkele lieden zich bereid den sprong op de machine te wagen, doch als men de verschrikkelijke vaart waarnam, begreep men de onuitvoer baarheid hiervan In schrikwekkende snelheid vluog de locomotief door de beide stations. Toen het bericht te Albina aan kwam, togen eenige spoorwegbeamb ten op weg en wachtten het gevaarte af op een hellend terrein, waar zijn snelheid iets moet afnemen. Aan een van hen, Woods genaamd, gelukte het houvast te krijgen, maar hij werd ongeveer 20 meter ver meegesleept, voor het hem mogelijk was op de loopplank te komen. Hij kwam er met lichte schrammen af en had de voldoening de locomotief voor het station Albina tot staan te brengen. De kleine Fred Evans zat trotsch op de plaats, waar zijn vader gewoon was te zitten en toen men hem er af tilde riep hij zegevierend uit, dat hij evengoed als zijn vader een loco motief kon behandelen. Een uur later was de kleine uitspatter weer bij zijn ouders in St. Jones terug. Geen nood meer Van alle zijden komen berichten van het ontstaan van schietverenigingen tot bëvordering van de volsweerbaar- heid. Daarbij komt nu nog het bericht dat men van plan is de uniform der infanterie te veranderen en met een bataljon te Arnhem een proefje zal nemen, hoe zij staat. Het opgaand witte pluimpje o. m wordt veranderd m een afhangend rood. Als dat de weerbaarheid niet aan zienlijk verhoogt, dan weten wij het niet meer. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: Johanna Maria, d. van B. Alies en A. Koekoek. - Wijnand, z. van E. van Kooij en W. de Vries. Ahjda Hermina, d. van W. Thonhauser en A. J. Prins. Nicolaas, z. van W. Pot en G. van Empelen. Alijda, d. van J. Boon en J. Steenbeek. Cornelia, d. van C. Langgras en J. Veenendaal. Hen- drikus, z. van H. Vial en J. Kuiks. Everarda Hendrika Johanna, d. van J. van Wijk en M. P. van Dijk. Reinier Joseph, z. van W. Wakelkamp en F. de Gooijer. Cornelia, d. van J. Meijer en A. Quick. Susanna Hendrika, d. van A. van Keulen en H. van Hamersveld. Gerardus, z. van P. van den Ham en W. Koenen. Cornelis Joseph, z. van J. J. Vermeij en J. Vos. Reijer, z. van R. Veenendaal en C. Fontijn. OndertrouwdJ. Menke en J. de Zoete GetrouwdT. van Zwol en H. van Kolf schooten. W. J. de Boer en J. de Boer Overleden: Albertus Wilhelmus Johan nes Beuving, 19 d. Jora Roeien, 65 j ongehuwd. Johannes Bekker, 78 j echtg. van M. Hoefsloot. Gezina van de Vlasakker, 2 j. Gerrit Jan ter Beest, 74 j. echtg. van G. Schoonderbeek. Hermina Pietersen, 18 d. Wijnand van Kooij, 3d. Pieter Barend Harremanse, 23 j. ongehuwd. Stoutenburg. Geboren4 Maart. Albertus, zoon van Gerrit van Bekkum en Hendrika van de Wetering. Woudenberg. Geboren: 7 Maart. Elberta Cornelia, d. van Johannes de Man en Hendrika Floor. Overleden: 2 Maart. Gerrit de Man, geil. met Aaltje Ederveen, 41 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 9 Maart 1900. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f5.a 18.Peren 10.afO. Nieuwe aardapp. f.a fZandaardapp. f 1.50 a f 1 80 Hoendereieren f 2.50 a f 3.35 per 100 st. Eenden f0a 10.Boter 11.20 a f 1.40 per kilo. Mar garine 10a f0.Zoetem. kaas f0. Kippen f0 60 a f 1.00 Kuikens f0.afO.Piep- kuikens lO.OO a f 0 00 Oanzeit f 00 f00.Eenden f 0.60 a f 0 90 p. st. Jonge fO.OO afÖOO Hazen 10— A 10— Wilde konijnen f0 00 a fO.OO. Tamme f0.60 a fl.20 Duiven f0.60 a fl.20 paar. Magere varkens H2 it f 17.Varkens voor export fit fZeugen f40.f50.Biggen f7 ii 110.Schrammen I 00a f00 Vette koeien f 000 af 000.Guste koeien f 00. a fOOO Kalfkoeien f 000 a f 000 Kalf- vaai-zen f 00.a f 00.Os f 000.A f 000. Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge: heet. Boekweit. 40 heet. Appelen: heet. Peren: O heet. Kleiaardappe- len 250 heet. Zandaardappelen 50000 stuks Hoen- dereiereu: stuks Eendeneieren: 1200 kilo Hooibo- ter kilo Margarine; kilo Kaas: - stuks Vee: 15 magere varkens, varkens voor exportslagerjjen 200 biggen en 10 teugen. een langdurig lijden onze geliefde Echtgenoot,Vader eflv'Behuwdvadér de Heer HERMAN LEINWEtER I-in den ouderdom van 76 1 'jaar. Vit (filer nan den hartog. I Amersfoort, 9 Maart 1900. D« lieer en Mevrouw TER IIAAR ECLMENFF-^Huber betui gen hun fiartelijken dank voor de vele bewijzen v.an belangstelling bfj de gejjoorte hunner dqchter ont- vangéjh. 1 Amersfoort, Maart 1800. Kraamvisites worden bij vMPrfceur afgewacht MaandagDinsdag 12 en J.'FttfanwéTr?. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Douderdag 22 Maart 19<ÖO des voormiddags 9 uur, eersten* aan de touw- slagerij aan ;^iet Bloemendal en vervolgen»' ten sterfhuize van den Heer Tfe'. OUWERKERfc, aan den Hof ttj.: Amersfoort, publiek om contaut geld Den gcheeleif bestaande voornamelijk in Kabinet, Secretaire, Ladetafel, Stoelen met zitting;, Spiegels, Schilderyen, Vee- renbed met toeb'ehooren, Tafels, Kasten, Linnengoed, Dekens, La kens, diverse antieke Borden, Scho tels, Kommen enz., diverse lioek- werken, waijïonder een zeer prachtigen Bybol(zeldzaam) gedrukt in het jaar 16ffi bij de firma we duwe Johanneg? Elzevier te Leiden, en Glas Blik-.vTin- en Aardewerk, voorts den voorraad Schoenen en Touwwerken en Selioen- maker*- en'.Touwslagersg^- r edsèliappén Hennip, en ein delijk Bloemenj' Kuipen en B/and- bout en hetgeen verder te voOTschyn zal worden gebracht. Daags te voren "Te bezichtigen van 9 12 en van 24 ure. TE AMSTERDAM. Correspondeptschap^te Amers foort E. J. CRpöjgrCKEWIT, Kassieiq->Cia*MflIssioiinair in Effec ten, Langestraat F 5.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2