BINNENLAND. GEMENlI) NIEUWS. bezig te houden. Op het papier is dit plan van de Daily Graphic zeker heel mooi, doch in praktijk schijnt het niet zoo erg goed uitvoerbaar. Het terugtrekken van Colville en French op Bloemfon tein lijkt ons een veeg teeken voor de Engelschen. Aan het station te Brussel is eergis teravond een aanslag gepleegd op het leven van den Engelschen troon opvolger, den prins van Wales. De prins bevond zich daar op zijn door reis via Keulen naar Kopenhagen, waar hij, naar men weet, met de prinses van Wales een bezoek zou brengen aan koning Christiaaii van Denemaiken. De trein, waarin de prins en de prinses gezeten waren kwam om 5.35 uur uit Ostende aan de Gare du Nord te Brussel aan. Op hot oogenbhk dat de trein met bestemming naar Keu len het station weer verliet, klom iemand op de treëplank en loste eenige schoten uit een zakrevolver in de coupé, waarin de prins zich bevond, doch zonder iemand te raken. De dader van den aanslag die on- middelijk gearresteerd werd, heet Sipido en is blikslager, wonende te St. Gilles bij Brussel. Na de arrestatie ondervroeg een inspecteur den dader, die verklaarde, dat hij den prins had willen dooden, geen berouw van zijn daad had en bereid was om het opnieuw te doen, als hij kon. Hij werd in het politie bureau van het Noorderstation opge sloten, waarheen het parket zich begaf. Dadelijk na ontvangst van het bericht van den aanslag op den prins van Wales, heeft lord Salisbury hem tele grafisch gelukgewenscht met den ge lukkigen afloop. Voor zoover tot nu toe bekend is, iieeft de dader zich omtrent de mo tieven, die hem tot den aanslag dieven, niet uitgelaten. Van belang is echter hier mee te deelen, dat er den vorigen avond te Brussel een meeting ten gunste van de Boeren in den Vlaam- schen Schouwburg heeft plaats gehad, waarop eenige hartige woordjes aan 't adres van Engeland zijn gevallen. Volgens de Petit Bleu liet een der sprekers, de heer Volkaert zich aldus uit«Het is de plicht der volken om te protesteeren. De prins van Wales reist morgen door België, op weg naar Kopenhagen; en 't is noodig dat hij weet dat het Belgische volk voor den vrede is Misschien heeft Sipido deze ver gadering bezocht en heeft hij zich door zijn dweepzucht tot de misdaad laten verleiden. Het ontslag van den Amerikaan- schen onderstaatssecretaris Webster Davis is aangenomen. In een inter- vieuw met de Herald zeide hij, dat hij Pretoria als onneembaar be schouwde. Hij gelooft niet. dat de Engelschen ooit de heuvels zullen passeer en, die de stad omringen en en die ruim voorzien zijn met Krupp- kanonnen en Creusots. Davis zal zooals men weet de Ver. Staten rondreizen oin voordrachten ten gunste der Boeren te houden. Ik ben zoo schrijft Davis in een desbetreffende verklaring over tuigd van de rechtvaardigheid van do zaak der Boeren, en ik geloof aan haar zegepraal in het eind. liet volk der Boeten strijdt edel en dap per voor zijn recht en vrijheid tegen iiet machtigste rijk der wereld. Het Amerikaansche volk behoort de Boeren zijn sympathie te betoonen. Toen ik Pretoria verliet, stroomden tweedui zend menschen aan het spoorweg station samen, mij smeekend het Amerikaansche volk mede te deelen hoezeer de Engelschen de Boeren be lasteren. Mijn geweten zou mij geen rust laten, indien ik dat plechtige beroep op mij gedaan, onverhoord liet. Een verslaggever vroeg Davis, wat het Amerikaansche volk voor de Boeren kon doen, waarop hij ant- wooidde: «Het moet de wereld ver kondigen dat het voor de Boeten en tegen Engeland is en dat deze snoode krijg terstond moet eindigen." In invloedrijke kringen te Was hington wordt gezegd, dat men vreest, dat Davis' veldtocht de kansen van Mc Kinley om als president herkozen te worden, ernstig benadeelen zal en misschien de regeering wel kon dwin gen. ten bate der Boeren op te treden Suriname. Als Nederland niet voorzichtig is, krijgt het in Suriname ook een uit- landers-quaestie zegt het «Nederl. Dagblad". Nu reeds doet het praatje de ron de door de pers, dat Engelsche on derdanen, daar zoodanig in de gevan- nis zijn mishandeld, dat zij in opstand moesten komen en hun opzichters dooden. Grond voor dat gerucht zal er wel niet zijn meent het blad, maar toch maant het gerucbt tot voorzich tigheid. Na de afschaffing der slavernij is Suriname gaan kwijnen. De negers wilden niet meer werken. En wegens gemis aan werkkrachten gingen de schoonste plantages te niet. Na jaren is men er toen toe over gegaan Brilsche koelies in te voeren uit Engelsch-Indië. De vaderen had den Maleiers gebruikt aan de Kaap, en de afstammelingen dier Maleiers leven daar nu nog maar aanvankelijk schijnt niemand er aan te hebben gedacht, dat Ned -Indische koelies evengoed als Britsch-Indische te ge bruiken waren. De Britsche koelies kwamen er dus en zijn er nu in groote getale. Als Britsche ondeida- nen hebben zij den noodigen trots, en bij de minste klacht wenden zij zich tot de verlegenwoordigers der Britsche regeering. Vergissen wij ons niet, dan heeft, de Britsche regeering zelfs, met goed vinden van de onze, afzonderlijke inspecteurs aangesteld, om op de behandeling dier Britsche onderdanen het oog te houden, wat die onder danen natuuilijk als werklieden niet onderdaniger en handelbaarder maakt. Zij zijn zoo veeleischend mogelijk en verschaffen aan de Engelsche regee ring een heerlijke gelegenheid zich in do inwendige Nederlandsche aan gelegenheden te mengen. Ned -Guyana grenst aan Britsch-Guyana, en het geschil tusschen Engeland en Vene zuela bewijst, dat Engeland ook aan die zijde vergrooling van giondge- bied zoekt. Tijdens den tweeden Engelschen zeeoorlog is Ned.-Guyana door de Zeeuwen op Engeland veroverd en bij den vrede van Breda aan Zeeland gebleven, dat het naderhand aan de West-Indische Compagnie afstond Engeland kreeg daartegenover Ame rika (Nieuw-Amsterdam). Er zijn dus zoogenaamde historische aanspraken, wel zonder w aarde hoegenaamd, maar voldoende voorwendsel kunnende op leveren, indien Engeland ons Suriname wil ontnemen. De doorgraving van de landengte van Panama zal het belang dier kolonie vermoedelijk zeer doen stijgen. Er wordt bovendien goud gevonden. Al is het nu niet waarschijnlijk, dat N.-Amerika zóu dulden, dat En geland ons Suriname afnarn, zoo is hel toch maar beter, dat het niet tot het uiterste komt. Die Britsche onderdanen moeten weer verwijderd worden. De mis lukte poging tot invoer van Javanen moet met betere voorzorgen herhaald worden. Onze regeering vergete niet, dat onderwijs niet het eenige nationale belang is, dat de aandacht verdient. Naar de «N. R. Ct." verneemt, zal mr. J. P. Sprenger van Eijk, oud- Minister van Financiën, den aandeel houders van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen als directeur-generaal voorgesteld worden. Binnenkort zal, naar de Telegr. verneemt, een groote promotie plaats hebben by de hoofd- en subalterne ollieieren der infanterie van het leger hier te lande. De Eerste Kamer heeft het weis wetsontwerp voor Internationale Ar bitrage conventie aangenomen met 41 tegen één stem, die van den heer Van Ascli van Wijck. Men schrijft uil Den Haag De Ongevallenwet is in de afdee- lingen der Eerste Kamer over het algemeen niet gunstig ontvangen, zoo dat op dit oogenblik de aanneming twijfelachtig zou zijn. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij Ministrieële beschikking is de tweede luitenant W. F. L. van de Wetering bijgenaamd de Rooij, van het 5e Regiment infanterie aan gewezen, om van 2 Januari 1901 tot den 1 December d.a.v. te 's Gra- yenhage bij de Militaire Verkennin gen te worden gedetacheerd om voor den Verkennings dienst te worden opgeleid. De korporaal J. Wolterman van het 5 Regiment infanterie is wegens gedragingen den graad van korporaal onwaardig, door de Heer Kolonel Regiments Commandant, ge degradeerd en teruggebracht tot den stand van soldaat. De sergeant titulair H. Kok van het 5e Regiment infanterie aan wie op zijn verzoek een vervroegd ontslag is verleend, heeft den dienst met pas poort verlaten. De reservekorporaal F. L. H. Sijpkens van het 5e Regiment infan terie is door den Heer Kolonel Regi ments commandant bevorderd tot reservesergeant. De vaandrig E. Hottinga van het 5e Regiment infanterie is bij Ko ninklijk Besluit benoemd tot reserve tweede luitenant bij genoemd Korps. Onze vroegeren stadgenoot de heer D. 11. G. Ittmann heelt aan de Rijks-universiteit te Leiden met gun stig gevolg afgelegd het 2e Natuur kundig examen. Met ingang van 27 April zal hier als eei staan wezend ingenieur op treden kapitein A. J. L. van Schevi- chaven, van het korps genie-troepen. De uitvoering van Haydn's «Jahreszeiten" zal, naar wij verne men, vei moedelijk plaats hebben op Woensdag 2 Mei Dit moet gezegd makelaar Van Haselen is een man, die heel wat aandurft. 't Was hem ter oore gekomen, dat een in den lande zeer gunstig bekend instituteur zijne inrichting moest ver- grooten en daarvoor geen geschikt terrein kon vinden in de plaats zijner huidige inwoning. Aanstonds naar hem toe, en bijna nog vlugger werd toen het plan tot uitvoering gebracht. Reeds werden de terreinen afgezet, de aanbesteding ooderhandsch gehou den en weldra zal aan den voet van den Amersfoortschen berg een instituut verrijzen, waarin niet alleen door beproefde krachten uitstekend meer- uitgebreid lager en Middelbaar on derwijs zal worden gegeven, maar dat ook zal voldoen aan alle hygiëni sche eische welken men kan stellen aan een moderne inrichting van dien aard. Het tot stand komen eener tram door de gemeente naar het nieuwe stationsemplacement is zoo goed als verzekerd. Het voorloopig daartoe be- noodigde kapitaal is op circa f 1Ü.000 na geplaatst. Nu de commisie ook onder-aandeeleti van f125.uitgeeft en daardoor ook de burgerij in de gelegenheid stelt aan deze voor de plaats onzer inwoning zoo nuttige on noodige onderneming deel te nemen, zal ook dit restant wel spoedig ge plaatst zijn. Donderdag 26 dezer heeft in het Koffiehuis »de Keizerskroon" eene vergadering van aandeelhouders plaats tot vaststelling der statuten van de naamlooze vennootschap Amersfoort sche Tramweg Maatschappij. Onze stadgenoot, de leerling der hoogere burgerschool A. de Zoele, is geslaagd bij liet dezer dagen ge houden examen voor klei k bij de Posterijen en Telegrafie. Bij de aanbesteding van het vernieuwen van den steenen duiker aan de Oude Vischmarkt en van vijf vakken werfmuur, werd ingeschieven als volgt: T. van Daal, te Amersfoort, f 10500; W. van de Kooij, aldaar, f9191.91 A. van den Brink, aldaar; f9793; C. Krachten, Utecht f 8430 J. W. van Vuuren, aldaar, f 8340 E. Scheepbouwer, aldaar,! 8310: J. van Harpen, Amersfoort, f8400: T. W. Bonte, aldaar, f8235; G. Was- sink, aldaar, f8130 W. van Gende- ren, Nijmegen, f8149; en C. Ruiten berg, Amersfoort, f 77 7. Het werk is den laagsten inschrij ver gegund. Bij de Donderdag ten overslaan van architect W. van Scha'ik gehou den aanbesteding van twintig wonin gen der Naamlooze Vennootschap «Volkshuisvesting" weid ingeschreven als volgt M de Cioe, te Alblasser- dam, f34 223 J. W. Fredeiiks, te Zwolle, f28 800 G. Wassing J. van Keulen, te Amersfoort, f28 559; F. de Herder, te Zwolle, f28 410 H. van Laar, aldaar, f28 215; L. Rui tenberg, te Amersfoort ,f27 447;C. J. Kuntz, aldaar, f26300 li. Heilij- gers, aldaar, f26 275; R. van der Spoel, te Deventer, f25 759: P. Rinks, te Sandpoort, 124394. De gunning is in beraad gehouden. Het Museum v. d. Oudheidkun dige Vereeniging «Fléhité" werd gedu rende het eerste kwartaal van dit jaar bezocht door 100 personen waaronder 48 stadgenooten. De molenaar van Leusbroek oveikwam Dinsdagmiddag het ongeluk in de Arnhemschestraat van zijn kar te vallen en daardoor een der wielen over het linkerbeen te krijgen. Arts Morren verleende hem de eerste heelkundige hulp en deed hem vervolgens per rijtuig huiswaarts brengen. Naar wij nader vernemen is de man reeds aan de gevolgen overleden. Naar wij vernemen, heeft de heer A. H. Drijfhout van Hoofl, sedert 26 Juli 1873 alhier notaris, als zoo danig tegen 1 Juli e.k. ontslag aan gevraagd. Hoogland. Door een noodlottig toeval is J. van 't Klooster, inwonen de bij D. van de Hoef op de Kolk- rijs. Maandagavond bij het naar huis gaan in het water geraakt en jammer lijk verdronken. Den volgenden morgen vond men zijn lijk, voor een gedeelte met ijs bedekt. Gevonden Voorwerpen. Aan het bureau van politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een portemonnaie met eenig geld een paar handschoenen en een gekleurde handschoen; een potlood. 363e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 4 en 5 April. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f30. 3344 3353 3736 3762 3783 3821 3824 7331 13211 13214 13238 13314 15051 15056 15063 15068 15070 16816 16821 16852 16865 16871 17884 17903 en 17934. Te zamen 25 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 3e klasse 1719 April; 4e klasse 30 April, 13 Mei; 5e klasse 1417, 21—23, 25, 28—31 Mei en 5—9 Juni. De derde klasse bevat de navolgende prijzen1 van f 25,000, 1 van f 5,000, 1 van f2,000, 2 van f1500, 5 van f1000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van f 100 en 1565 van f 45. (Geene nieten.) Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar doorgefoerneerde f 3.50 en klassikale 4 f 2.05 per Vio. Ilaar roepiug getrouw. De ganzen van Goes hebben den klassieken roem van haar Romeinscbe voorouders hoog gehouden. In die plaats liep een boerenmeisje bij onge luk in een put. Als moesten zij op nieuw de bewoners van het kapitool alarmeeren, zoo sloegen de dieren aan te schreeuwen, zoodat de broer van het meisje eens kwam kijken wat er to doen was. Nog juist bijtijds kon hij zijn zuster, die reeds bewusteloos was, redden De aanslag op den prins van Wales. Uit nadere bijzondei heden, die de Belgische bladen over den aanslag op het leven van den prins van Wales bevatten, blijkt, dat een student uit Leuven, die den station-chef te hulp snelde, toen deze den jongen Sipido trachtte te overmeesteren, in de wor steling een der kogels uit de revolver in de hand kreeg. Toen de jongen was weggeleid, was er een andere student, die de revolver van den grond wilde oprapen. Men zag hem voor den moordenaar aan en het publiek gaf hem een ongemakkelijk pak slaag. De prins zelf moet weinig geschrikt zijn. Volgens de lnd. Beige was hij te Leuven, een half uur later, druk bezig met een van zijn secretarissen kaart te spelen. De prinses moet wel geschrikt zijn. De procureur-generaal te Brussel heeft dadelijk na den aanslag naar alle stations, waar de prins van Wales langs moest komen, geseind, bijzondere voorzorgsmaatregelen te nemen. Te Luik, waar de trein ruim een kwartier had stil te houden, stond een groep menschen, die op een afstand werden gehouden, en die herhaaldelijk «Leve de Boeren! Weg met Chamberlain!" riepen. Het bericht van den aanslag was toen te Luik nog niet bekend. De Parijsche Herald weet mee te deelen, dat reeds vele Brusselsche bladen van hun abonne's brieven ontvingen, waarin zij aansprakelijk worden gesteld voor den aanslag wegens hun Boeren-sympathieën en dat de bladen een aantal abonné's verloren De indruk, die het nieuws van den aanslag in het buitenland maakte, moet, te oordeelen naar hetgeen wij daarvan in andere bladen vinden, een van verontwaardiging zijn geweest, 's Avonds te acht uur vernam men het te Londen. Men riep «Goddank, hij is gered 1" en andere uitroepen, waaruit bleek, dat de ntenscben over tuigd waren, dat de aanslag het ge volg was der anti-Engelschen agitatie der Europeesche bladen. (Een vijftien jarige blikwerker, die Europeesche bladen leest!) In de schouwburgen zong men «God zegene den prins van Wales." In Kopenhagen bracht de kroon prins zelf het bericht van den aanslag aan koning Christiaan. De politie nam extra maatregelen voor de veiligheid van den prins van Wales alle vreem delingen werden scherp nagegaan. De Duitsche keizer, evenals de Czaar en de Czarina, zonden tele grammen aan den piins van Wales. Verwaarloosde kinderen. Te Parijs is een vereeniging opge richt, die zich de verwaarloosde kin deren aantrekt. Dit is wel noodig, want de statistiek wijst uit, dat in de laatste 12 jaren daar ongeveer 20 000 kinderen onder de 16 jaar zijn aan gehouden wegens misdrijven van meer of minder beteekenis. Bijna 3000 kinderen werden vervolgd en in ver beterhuizen geplaaatst. De overigen werdeu aan de ouders teruggeven of, als de rechter deze ongeschikt of on waardig achtte, onder het armbestuur geplaatst. Zij kunnen ook worden toe vertrouwd aan bijzoudere vereeriigin- gen die zich met het toezicht willen belasten en deze taak zal nu de nieuwe vereeniging trachten te vervullen. In elk der arrondissementen te Parijs wordt een afdeeling opgericht, tot welke de ouders of verwanten zich kunnen wenden en die behulpzaam zal zijn om de kinderen op school of bij een baas te plaatsen en verder op hen zal letten Hoe noodig dit is, blijkt ook hieruit, dat in de laatste 20 jaren het getal veroordeelden van 16 21 van 2I0D0 tot 32000 is ge stegen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 29 Maart tot en met 4 April. Geboren: Coenraad, z. van G. Veer en S. van Nimwegen. Gerrit Jan, z. van H. van den Brink en A. van Dompseler. Pieter, z. van J. Groenewoud en B. van der Heiden. Gerardus Hendrikus, z. van W. Egink en A. van Schendelen. Barend, z. van G. Koning en G. J. de Leeuw. Cornelis Johannes, z. vanC.J. van Ginkel en M. van Buren. Marianna Johanna, d. van W. Claes en J. C. M. Iesberts. Gijsbertus Wijnand, z. van J. van den Brink en W. van de Hee. Johannes Hendrikus, z. van J. Renes en H. Stoevenbeld. Gerrit, z. van G. Gouw en M. Waanders. Johanna, d. van W. Peterse en A. H. van den Ham. Ondertrouwd: K. F. Werner en F. A. Mulder. C. J. F. Prins E. E. For tuin. Overleden: Hendrik van Wandelen, 79 j. wedr. van E. Butselaar. Louise Stoelman, 68 j. ongeh. Jan van den Berg, 20 j. ongeh. Cornelis van Es, 66 j. echtg. van E. Snijders. Maria van der Flier, 5 d. Johanna Bouhuijs, 12 m. Martinus Gerardus Wilhelmus Scheer, 87 j. wed. van C. Gettinger. Maria Wellerd, 40 j. echtg. van Gerrit van der Flier. Leusden. Ondertrouwd: 6 Apr. Hendrikus Berg huizen, met Barendina van de Haar. Woudenberg. Geboren2 April. Gerrit, z. van Gerrit Vlastuin en Trijntje van Schoonhoven. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, C April 1900. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen fO.a f8.Peren f0.afO. Nieuwe aardapp. f.afZandaardapp. f 1.50 a f 1.80 Ifoendereieren f3.25 a f3.50 per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter fl.a f 1.15 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetere, kaas f0. Kippen f 0.60 a f 1.00 Kuikens f O.a f 0.Piep kuikens f0 00 a f 0.00 Ganzen f00 f00.Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jonge f 0.00 a f 0 00 Hazen I 0.a f 0 Wilde konijnen f 0 00 a f 0.00. Tatnme f0.60 a fl.20 Duiven f0.50 a f0.70 paar. Magere varkens f 12 af 18.Varkens voor export f a fZeugen f30.f 45.Biggen f7.a f 10.Schrammen I 00.a fOO.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00. a f 000.Kalfkoeien f 000 a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 00 heet Appelen; heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 400 heet. Zandaardappelen 60000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1200 kilo Hooibo- ter- kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vee 6 magere varkens, varkens voor exportslagergen 400 biggen en 10 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2