Gemeubileerde Kamers Boerenmeid GEMENGD NIEUWS. Volgens een heden och tend te 11 uur ontvangen telegram verloren de En gelschen bij een gevecht ten zuiden van Brandfort op nieuw 600 dooden en 800 gevangenen. Advertentiën. Ongevallenwet. Zooals men weet, wordt de Eerste Kamer overstelpt met adressen, ver zoekende de Ongevallenwet te ver werpen. Daarnaast is thans een vlugschrift veschenen van mr. A. ,T. Driessen' lid der firma Lippman Kracht te 's Gravenh&ge, die tot de conclusie komt, dat het wetsontwerp niet alleen een centralistisch, bureancratisch en au tocratisch stelsel vertegenwoordigt, maar ook hoogst gebrekkig istenoe- noemen. Eene technische zaak moet z. i. aan technische eischen getoetst en niet van politieke redenen afhan kelijk gesteld worden. De industriee- len verlangen, dat de verzekering zoo goedkoop mogelijk gemaakt worde en ze zijn overtugd, dat dit deside ratum niet door den Staat, doch slechts door het particulier initiatief zal verkregen worden. De schrijver wenscht, dat de Eerste Kamer dit wetsontwerp zal afstem men, te meer daar de Tweede Kamer zich voor een niet gering deel door politieke beweegredenen heeft laten leiden. Volkomen juist, dunkt ons. Het is inderdaad een der gevaren waaraan het parlementaire stelsel blootstelt, dat technische aangelegen heden door de politiek worden be- heerseht en verknoeid. Ons parlement is op dat punt niet bijzonder ongelukkig het komt hier vooral niet meer voor dan in andere landen. Maar bij de Ongevallenwet was het geval ontwijfelbaar daar. Voor een groot deel door de schuld der Regee ring. De ministers spanden er tijdens de behandeling herhaaldelijk de poli tiek voor, door onaannemeiijk-verkla- ringen of schijnbare onaannemelijk- verklaringen, om op die wijs hun eigen regeling te redden. Die regeling is, als nutteloos kwellend, afdoende be streden door de industrie, en is niet begeerd door de meerderheid der Kamer. Bij eindstemming was het alweer de politiek, die aan het ont werp zulk een groote meerderheid bezorgde. Hierbij is nu een geval aanwezig, waarin de Eerste Kamer gepast en vruchtbaar kan ingrijpen. In de vergadering van het hoofd bestuur van de vereeniging «Volks weerbaarheid", Zaterdag 7 April te Utrecht gehouden, werd door het dagelijksch bestuur medegedeeld dat het aantal afdeelingen tot 52 was gestegen en de propaganda in den lande werd voortgezet, en er nog met 120 plaatsen in correspondentie was getreden omtrent het oprichten van afdeelingen. Omtrent het aantal leden kon nog niets met eenige zekerheid worden medegedeeld. Het secretariaat ontving en verzond in de 2'/> maand van het bestaan der vereeniging on geveer 500 brieven. De penningmeester diende eene begrooting van gewone uitgaven in, dat is van de kosten van het secretariaat, van den penning meester, van het uitgeven van pro- pagandakosten, reis- en verblijfkosten voor de leden van het dagelijksch bestuur en van het hoofdbestuur en van sommige sprekers enz. welke onkosten het eerste jaar uit de gaven in eens moeten worden bestreden daar eerst in Maart 1901 door het hoofdbestuur over een vierde deel der contributiën over 1900 kan worden beschikt. Een afzonderlijke financieele commissie buiten het hoofdbestuur te benoemen zoude moeten trachten een fonds bijeen te brengen om daaruit later subsidiën aan afdee lingen voor schietbanen enz. te kun nen verleenen De verschillende verder te nemen maatregelen van officieelen en anderen aard werden besproken en o. a. be sloten zich per circulaire te wenden aan alle burgemeesters, rectoren van gymnasia, directeuren van Hoogere Burgerscholen enz. om zedelijken en c. q. materieelen steun. Evenals reeds ten opzichte van het Ned. Gymnas- tiekverbond was geschied zou ook den Algemeenen Ned Weerbaarheids- bond en anderen grooteren vereeni- gingen om medewerking worden ver zocht, want alle steun werd noodig geacht om het groote doel te be reiken. In beginsel werd besloten lot het houden van eene algemeene verga dering van het hoofdbestuur met afgevaardigden van de plaatselijke afdeelingen in de maand Ociober te Urecht om den onderlingen band te versterken en de belangen der ver eeniging te bespreken. Een huishoudelijk reglement voor het hoofdbestuur werd ten slotte vastgesteld. De commissie uit de Tweede Kamer ter voorbereiding der wets- voordrachten betreffende de volks gezondheid en de volkshuisvesting heeft de eerste drie dagen der vol gende maand bestemd tot het hou den van hare vergaderingen na het afdeelingsonderzoek. Over de gezondheidswet heeft de commissie reeds eeu samenkomst gehad. De Nationale Vrouwenraad van Nederland, die 20 April in Den Haag zijn eerste algemeene vergadering houdt, bestaat uit 29 aangesloten ver- eenigingen, waarvan diegenen, die zich voornamelijk op het gebied van philan thropic en van volksontwikkeling be wegen, des middags verslag zullen doen van haar doel en streven, ten einde onderlinge kennismaking te be vorderen- Ieder die lid is van eenige aangesloten vereeniging, is daardoor ook lid van den Nationalen Vrouwen raad en al zullen misschien weinigen zich aangetrokken gevoelen tot deel nemen aan de behandeling der huis houdelijke zaken in de morgenzitting van den Raad .de belangstelling voor al wat door vrouwen verricht wordt op sociaal gebied zal zeker de zaal bij de middagvergadering wel vullen, 's Avonds is er een openbare vergade ring op bij advertentie bekend te ma ken plaats en tijd, waarin verschillen de sprekers en spreeksters het doel van den Nationalen Vrouwenraad zul len uiteenzetten en o.a. een plan voor een Nationaal Bureau van Vrou wenarbeid bespreken. Men schrijft aan de Ilaarl. Ct. De kleine gemeente Landsmeer 1975 inwoners neemt door den eierhandel steeds in welvaart toe. Armen zijn er niet meer en moest de gemeente vroeger jaarlijks 6 a 700 gulden subsidie geven aan het Bur gerlijk Armbestuur, thans is dit over bodig geworden. Niet onaardig is 't te vermelden, dat jaarlijks tegen Paschen 6 a 7 millioen eendeneieren naar Engeland worden verzonden en dat elk jaar steeds voor minstens ƒ50,000 aan visch voor voeding van de eenden wordt ingevoerd. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut desomma van25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, »Longcott," Gunnees- buby, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij het eindesamen der burger avondschool, gehouden op 9 en 10 April j.l., werd aan alle candidaten, leerlingen der tweede klasse, het di ploma uitgereikt, en wel aan J. Bos huizen, T Brouwer, H. van Eist, G. Hartochsveld, H. van 't Hof, G. van Kuyzen en D. de Vrije. Bij het overgangsexamen werden bevorderd naar de tweede klasse de leerlingen der eerste klasseJ. H. v. d. Hoeven, P. v. d. Hooll, H. Hooge- veon, G Hoogevest, W. J. Lokhorst, J. P. F. Noest, J. Postma, B. van Ruyven, W. Tibbesma, A. v. d Velde, S. Volp, N. A. Woudenberg en C. van Zwol. Drie der leerlingen, te weten G Bouman, A. Petten en B. Kerkhof!, waren enkele dagen geleden vertrok ken, als geslaagd voor de ambachts school, de eerste twee te Arnhem, de laatstgenoemde te Utrecht. Twee leerlingen konden niet bevorderd worden. Namens het Schoolfonds der Loge Jacob van Campen werd aan de leer lingen J. Boshuizen en J H. v. d. Hoeven een eerste prijs uitgereikt aan H. van 't Hof, G. van Kuyzen. J. Postma en N. A. van Woudenberg een tweede prijs en aan S. Volp een derde prijs. Heden Woensdagavond 8 uur vergadert in het cafe »de Arend" de' propagandaclub «Groen van Prinste- rer" in gecombineerde vergadering met de Kiesvereeniging «Nederland en Oranje" en «Patrimonium". Als sprekers zullen voor haar op treden de h.h. Ds. A. M Donner en Ds. H. Teerink. Kapelaan W. G. A. van Berckel, van de parochie van den H. Fran- ciscus Xaverius alhier, is door den Aartsbischop van Utrecht overge plaatst naar Doesburg. Vele vereenigingen, waarvan bij de ziel was, verliezen in dezen humauen geestelijke een kundig raadsman. Blijkens bij den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van Be stuur, ingekomen Kon. besluit zijn, met betrekking tot de door B. en W. van Amersfoort aan Chr. Pleines ver leende vergunning tot uitbreiding van zijn zeeppoeder fabriek en het daaraan verbinden van een toiletzeep-fabriek, de daaraan verbonden voorwaarden vervangen door de volgende: dat in den geheelen Zuid Zuid-Ooste lijken fabrieksmuur, alsmede in den Oost-Noordoostelijken muur van de werkplaats waar het zeeppoeder woidt afgewogen, in de hulzen gedaan en verpakt, voorzoover deze werkplaats gelegen is binnen een afstand van 12 Meter van het perceel, kadastraal be kend Gemeente Amersfoort sectie D. no. 2067, geen openingen mogen wor den aangebracht tenzij voorzien van ingemetselde dikke ruiten van draad glas of ruw spiegelglas; dat in de werkplaats waar zeep poeder wordt afgewogen en in hulzen gedaan en verpakt, het bij die be werking ontstane stof mechanisch moet worden afgezogen ter plaatse waar dit ontstaat en afgevoerd naar een stofrerzamelaar, zoodanig datgeen voor de omwonenden hinder lijk stof in de buitenlucht ontwijkt, noch uit den stofverzamelaar, noch uit de werkplaats dat in de inrichting geen muskus- zeep worde bereid en daarin geen muskus hetzij natuurlijke, hetzij kunstmatige in voorraad zij; niet bepaling, dat de inrichting zal moeten zijn voltooid en in werking gebracht binnen een jaar na dagtee- kening van dit besluit (d. i. 16 Maartj 1.) Ook mej. C. Drenth en de heer H. Cruyff hebben met gunstig gevolg afgelegd het examen voor klerk bij de Posterijen en Telegraphie; zij wor den, evenals de heer de Zoete, werk zaam gesteld bij het hoofdkantoor te Amsterdam. De Amersfoortsche Voetbal-club «Quick" won j.l. Zondag met 3 tegen 1 goal de match tegen de onder officiers-voetbalclub «Wilhelruina," mede van liier, op onzijdig terrein te Hilversum en behaalde daardoor het kampioenschap der 2e competitie. Van bevoegde zijde wordt ons verzekerd, dat hoezeer ook de belang rijke deelneming in bet maatschap pelijk kapitaal voor de op te richten Amersfoortsche Tramweg Maatschap pij ook wordt gewaardeerd, nog om streeks f10000 ontbreken om de voorgenomen tram tot uitvoering te kunnen brengen. Wij hopen en ver wachten, dat de heeren der commissie de kroon op hun wei k zullen ontvan gen door uitgebreidere deelneming, die door splitsing der aandeelen nu meer onder ieders bereik werd ge bracht. Door de H. IJ S. M. werd j.l. Maandag aanbesteed het maken van een overlaadloods en een verhoogde los- en laadplaats met bestratingen op het gemeenschappelijk stations emplacement alhier. Begrooting f 10.500 Ingekomen 11 biljetten. Minste insein ij ver de heer M. van Geelen, Utrecht f9970. Na een bijna tienjarig bestaan heeft de A. F. C. Quick nu toch hare meerderheid in de competitie 2de klasse B kunnen toonen. Steeds was zij de beste der ver schillende vereenigingen hier ter stede, doch voor de eerste maal na tien jaren is zij dan toch kampioen. Het was werkelijk de moeite waard een reisje naar Hilversum er voor te hebben gemaakt. Er was zelfs meer malen eerste klas spel te zien. Hare zustervereeniging Wilbelmina had er dan ook alles op gezet Quick's niet volledig elftal te kloppen. Geen der twee elftallen kon in de beide drie kwartieren overwinnen, de stand was 1 1. Zoodoende werd, om een return match te voorkomen, met goedvinden der beide captains een kwartier na gespeeld. Quick met haar uithou dingsvermogen wist in dit kwartiertje twee goaltjes te fokken, waartegen over Wilhelmina niets kon stellen. De overwinning met drie één geeft een zeer goede verhouding van het spel. Het tweede elftal staat er ook zeer goed voor. We willen hopen, dat ook dit haar superioriteit zal kunnen toonen. Het zou wel aardig zijn, wanneer Quick den lsten October haar tien- arig bestaan vierend, met twee me dailles van dit jaar zou kunnen prijken. Engelsche beschaving. De groote Engelsche redenaar Spurgeon heeft eens van zijn volk- gezegd, dat het in zijn meerderheid een volk is van vechters, dat het steeds uit is op roemen gloiie, maar dat het deze genietingen nimmer recht smaken kan dan wanneer het tot de knieën kan waden door bloed. Van dien ingeboren bloeddorst is het vol gend uitknipsel een klinkend bewijs. Het is ontleend aan de te Singapore verschijnende «Straits Times." Daarin heet hel «Tot nu toe heeft het bloed bij beekjes gestroomdter wille van den vrede zal het beter zijn, dat het in het vervolg stroomt bij rivioren. Er kan van geen bevrediging in Zuid- Afrika sprake zijn, voordat de Boeren lam zijn geslagen en voordat over de uitgebreide landstreken aan gene zijde van de Vaalrivier geen ander geluid weerklinke dan van vrouwen, die weeklagen over haar gevallen echt- genooten, zoons, vaders en minnaars. Dat diepe en hardbrekend verdriet, die heete tranen van vrouwen en kinderen, die onverzorgd achterblij ven is de eenige medicijn om de Transvaal gezondheid te hergeven. Dat geklaag en geschrei moet de treurzang zijn van onze dooden, in den strijd gevallen Besliste onder drukking zonder genade een scherpe, korte weigering van ieder verzoek tot onderhandeling voortdurende onafgebroken aanvallen en vervolging, dat moet de Engel sche politiek zijn. Wanneer de Boeren de Zulu's aan vallen, laat ons dan toestaan, dat de Zulu's in die Transvaalsche landen vallen, waar wij onze eigen troepen macht niet kunnen uitspreiden, en indien de vrouwen der Boeren daar onder te lijden hebben, laten zij dan bedenken, dat zij het zijn geweest, die haar mannen tot den strijd aan gevoerd hebben. De Zulu's te laten vechten beteekent het redden van menigen Brit, en het is onze plicht onze landgenooten te sparen en niet de Boeren te redden. Als wij de Boeren eenmaal hebben overwonnen, zal in den Vrijstaat en Transvaal het Brit- sche stoomros het Boerenschuim ver- pletterenen het land bloedrood kleuren, opdat het gras er weliger groeie. Dit zeiden wij in het begin van het vorige jaar; nu, in Februaii, voegen wij er bij«dat hoe meer bloed wij veigieten, hoe groener het gras in de toekomstige jaren er door zal opschieten." Onder deze rubriek kunnen wij ook plaatsen het bericht van den Kaap- stadschen correspondent van de «Zwol- sche Crt.", die mededeelt, dat de Engelschen bij Spearmans's kamp aan de Boven-Tugela ergerlijk hebben huis gehouden in een k e r k van de Neder- duilsehe Gereformeerde gemeente. De kerk werd ingericht tot stal, de lam pen werden stuk geslagen, het orgel vernield, het zilveren avondmaalgerei gestolen, en in den kanselbijbel werd in het Engelsch geschreven«Ver vloekt zijn de Dutch en al hun doen." Te Breukelen had gisteren morgen een botsing plaats tusschen twee goederentreinen waarvan een was geladen met paarden. Van den laatsten trein werden twee wagens geheel in elkander gedeukt, zoodat verscheiden dieren rnin of meer ern stig gewond werden. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats; de materieele schade moet groot zijn. De beide schooljongens te Nij megen, die onder het voorgeven van te 's-Hertogenbosch een match te gaan bijwonen, van Nijmegen naar Antwerpen gegaan zijn met het oog merk zich naar Transvaal in te schepen, zijn Zondag door hun vaders te Ant werpen met behulp der politie, opge spoord en naar hun ouderlijk huis teruggebracht. Ofschoon zij een week weg geweest waren, was het grootste gedeelte van 't door hen medegenomen geld nog in hun bezit. De Commissie, die zich gevormd heeft, tot het bijeenbrengen van gel den tot stichting van een «Herman Coster Fonds" heeft vernomen, dat door sommigen bezwaar werd ge maakt dat het fonds uilsluitend in verband zoude staan met de univer siteit te Leiden. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen en tevens om de bestemming van het fonds nader te bepalen, heeft de commissie op de laatst gehouden vergadering besloten, het fonds te vestigen in Leiden, de academie stad waar Coster zijne studiën vol bracht, terwijl het fonds in de eerste plaats strekken zal ter bevordering van de studie van hen, Afrikaanders of Nederlanders die zich aandeLeid- sche universiteit voorbereiden voor eene loopbaan in Zuid-Afrika en zulks door het verleenen ven studiebeurzen of op andere wijzedeze gelden zul len evenwel ook aangewend kunnen worden tot dezelfde doeleinden aan de andere inrichtingen van hooger onderwijs of de-Polytechnische school te Delft, wanneer de beschikbare mid delen niet of niet ten volle noodig zijn voor studie aan de Leidensche universiteit, of wanneer erom andere redenen eene bijzondere aanleiding bestaat om de gelden te besteden ten bate van de studie aan die andere inrichtingen van onderwijs. Een belasting op geëngageerde paren is het allernieuwste op het oogenblik natuurlijk in Amerika. De Amerik. bladen melden, dat een methodisten predikant in den staat Idaho een mooi middel heeft uitge dacht, om de kerkelijke kas te vullen. Hij heeft een belasting van 10 ets. gelegd op ieder bezoek, dat een jonge man een tot zijne gemeente behoo- rende jonge dame brengt. Het was er toen om te doen een nieuw orgel voor de kerk te koopen. De benoodigde gelden waren spoedig bijeen. Maar de eetlust komt eerst bij het eten. Nu wil do predikant een nieuwe kerk bouwen en daarom heeft hij een nieuw belastingstelsel ingevoerd, waarvan wij de hoofdtrekken hier mededeelen. Een avondbezoek bij de jonge dame met wien men verloofd is, kost 10 cents; een bezoek over dag 2 a 6 cents; een handdruk 16 cents; een wandeling «alleen met zijn tweeën" 12 cents; een kus in tegenwoordig heid van de moeder van het meisje 17 cents; een huwelijksaanzoek 2 dollars; de vaststelling van den huwe lijksdag 2 cis. en voor ieder pond bonbons, dat een jonge man zijn meisje ten geschenke geeft, moet hij 1 cent belasting betalen. De toepassing van dit tarief eischt een uitgebreide administratie. De be lastingontvangers incasseeren de be dragen volgens de opgave der jonge dames, die in de zaak betrokken zijn. Om de betaling te constateeren, had men oorspronkelijk een eenvoudige kwitantie ingevoerd; thans echter geeft men voor de belasting op kussen, geschenken enz. den jongelieden ze gels, die zij voor op hun overhemd moeten plakken. De belastinginners komen in .de woningen der meisjes en iedere jonge man, dien zij daar aantreffen, wordt gevisiteerd. Als hij op zijn overhemd niet het juiste aantal zegels heeft, d.w.z. als zijn berekening niet overeenkomt met de opgaven van zijn meisje, wordt hij onmiddelijk beboet en beplakt. De predikant hoopt met deze be lasting een groote som geld bijeen te zullen brengen hij schijnt het lief desleven van de jongelieden uit zijn streek goed te kennen. te huur op nette stand in het midden der stad met of zonder pension. Zeer geschikt voor HH. Offi cieren. Brieven onder letter J. bureau van dit blad. gevraagd, goed kunnende mel ken. Loon naar bekwaamheid, bij D. VAN WEES Uitermeer, Weesper-Carspel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2