BINNENLAND. eemene.d nieuws. kolonel Dalgetti, die de Engelsehen aanvoert, het nog wel te kunnen houden totdat er versterkingen uit Bloemfontein aankomen. Ook generaal Brabant zou Zaterdag van Aliwal Noord weer Noordwaarts oprukken met zijn geheele macht onbereden en bereden infanterie, op Rouxville aan, dat door do Boeren is bezet, om, na deze daar overmand ot verdreven te hebben ook tot ontzet van Wepener toe te snellen, liet Ffouxville-commando zal hij echter wel op zijn weg vinden om hem tegen te houden, want de Roeren schijnen het er op gezet te hebben het omsingelde garnizoen van Wepe ner, het koste wat het wil tot over gave te dwingen. Epn Boerenmacht, met 00 wagens toch, uit de buurt van De Wetsdorp, verneemt de Times uit Bloemfontein van Zondag, is onderweg om de belegeraais van Wepener te versterken. De corres pondent vindt dit een reden om het ingrijpen door lord Roberts iu den toestand te verhaasten en snel ver sterkingen te zenden. Mocht Roberts daar inderdaad toe besluiten en daar aan twijfelt men in Engeland niet de militaire medewerker van de Times meent zelfs dat de Wepener- alTaire een val voor de Boeren zal worden dan kunnen we zeker weldra belangrijk nieuws vernemen. Naar het heet is de Boerenstrijdmacht bij Wepener 7000 inan. De Boerenhoofdmacht in den Vrij staat bevindt zich nog steeds ten Noorden van Bloemfontein in de stol lingen bij Brandfort en Wir.burg volgens Central News zijn hun voor posten tot op 17 K. M. afstand Noord- Oost-waaits gelegerd van het verst vooruitgeschoven kamp der Engel- schen. Bij een derBritsche verkennin gen is lord Rosslun met een patrouille door de Boeren krijgsgevangen ge maakt. Hij is naar Kroonstad door gazonden. Het optreden van de Boeren in Natal, dat een artillerie-duel tenge volge heeft gehad, schijnt niets meer geweest te zijn dan een groote ver kenning die in persoon door genei aal Botha werd geleid. Hij is thans naar Glencoe teruggekeerd. Ook de voor uitgeschoven Boeten-commando's zijn volgens Kalterloopers uit de buurt van Elandslaagte naar genen kant van Biggarsbergen teruggetrokken, nadat een troep Boeren er in geslaagd was drie kolenmijnen bij Wespenek met dynamiet te vernielen. Lord Roberts schijnt tegen de opstandelingen m de Kaapkolonie uiterst gestreng te willen optreden. Zaterdag, aldus wordt uit Naauwpoort gemeld, sprak een kiijgsraad het von nis uit over twee rebellen, die respec tievelijk tot 5 en 10 jaren gevange nisstraf werden veroordeeld. De von nissen waren van te voren reeds door lord Roberts bekrachtigd. Deze rebellen waren geen aanvoer ders, doch hadden zich enkel bij de Boerencomtnando's aangesloten. Men verwacht derhalve dal de vonnissen afschrikwekkend zullen werken. Maar zeker ook zullen deze stienge vonnissen den haat tegen Engeland, die door allerlei maatregelen bij de Afrikaander bevolking wordt aangekweekt, nog vermeerderen. In het district Carnarvon schijnt nu de rust weer hersteld, althans het corps dat den opstand moest dempen is te De Aar teruggekomen na een marsch van vijf weken. De rebellen zijn verstrooid, heet liet, en de aanvoerders gevangen genomen. Wat dezen, met het op de strenge straiten van bovengenoemde twee lebellen, te wachten staat, kan men zich gemakkelijk voorstellen. Cronjé en de zijnen, zijn te St. Helena aangekomen. Cronjé met zijn vrouw en drie leden van zijn staf zijn Zater dagmorgen onder geleide van een kolonel aan land gestapt en door den gouverneur en diens echtgenoote op het kasteel ontvangen, waar zij een uur vertoefden Vervolgens begaven zij zich naar «Kent Cottage." Er had geen enkele betooging plaats. Cronjé zag er gezond en opgewekt uit. De oveiige gevangenen zouden gister aan land gaan. De kruiser Niobe houdt scherp wacht bij hun schip. Zondag zijn kolonel Schiel en nog twee anderen eveneens aan land gebracht en naar de citadel gevoerd tengevolge van een stoutmoedige poging om in den voorgaanden nacht te ontsnappen. Kolonel Schiel, zoo luidt het verhaal, kocht een matioos om teneinde een briefte brengen naar het Hollandsche fregat, Koningin Emma der Nederlandendat op de rede (an St. Helena ligt, en die bij vergissing naar Barer Majesteits schip Niobe werd gebracht. Zaterdagavond laat nu trachtten kolonel Schiel en twee andere gevangenen het schip te verlaten, maar de poging mislukte toen natuuilijk. Men vond een groot mes op kolonel Schiel. De vreemdelingen die bij Boshof krijgsgevangen zijn gemaakt, zijn aan boord gebracht van het transport schip Luke Erie en Zaterdag te zamen met meer dan 500 Boeren ook naar St. Helena vertrokken. Zaterdag is de wereldtentoonstelling te Parijs plechtig door den president der Republiek Loubet, geopend. Parijs was in feestdos. Van alle staats- en openbare gebouwen en van vele par ticuliere woningen wapperde het dun doek. lil de Place de la Concorde staande had men het gezicht op een wonderschoon panorama. Zoover het oog reikte wapperden aan beide zijden der Seine bonte wimpels en vlaggen in de kleuren van alle landen van de erkers, torens en uit de vensters van de tentoonstellingsgebouwen die zich langs beide oevers verheffen. Reeds vóór twaalven dooi kruisten honderden rijtuigen met Afgevaardig den in ambtsgewaad, diplomaten en hooggeplaatste militairen in gala, leden vari de Academie in hun groene palmenrokken, leden van de rechter lijke macht in hun pui per-roode met hermelijn afgezette toga's en butger- lijke autoriteiten in zwarten rok, allen zich begevende naar de groote feest zaal op het Champ de Mars. De van het Elysée daarheen lei dende weg was door de republikein- sche garde afgezet, daarachter een dicht opeen gepakte menigte. Tegen half twee verliet Loubet in een a la Daumont bespannen landauer het Elysée. Naast en over hem zaten de minister-president Waldeck-Rous- seau en de chefs van het militaire en civiele kabinet Bailloud en Com- barieu. Vier landauers met de overige leden van het ministerie en de verdere officieren van het militair kabinet vormden het gevolg. Een eskadron van de garde republicaine opende en sloot den stoet. Langs den geheelen weg werd Loubet levendig toegejuicht. Even vóór twee ure kwam hij op bet tentoonstelhngsteriein aan, waar hij word ontvangen door den minister van handel Millerand en den heer Picard, commissaris generaal der ten toonstelling. Het corps diplomatique wachtte den president in de voorhal op en sloot zich daar bij hem aan. Precies 2 uur besteeg de president de eerc- tribune in de groote 100 M. in door snee zijnde feestzaal. Rechts van hem nam de president van den Senaat Fallières en links van hem die der Kamer, Deschanel plaats, tewijl mi nisters, diplomaten enz. zich daar omheen groepeerden. Staande werd de Marseillaise aan gehoord en nadat het orkest met koor de feestcantate van Massenet haij ten gehoore gebracht, nam minister Mil lerand het woord om dank te zeggen aan de regeering, en aan allen, die hadden meegewerkt om de reuzen- tentoonstelling tot stand te brengen. Hij bracht voorts in herinnering welke voorname rol sloom en electriciteit in de industrie vervullen en noemde de machine de koningin der wereld. Daarna ontwikkelde hij de these dat de materieele en inoreele grootheid der maatschappij zich in dit eene woord laat samenvatten «solidariteit". De solidariteit toch had ten doel in elk land de in T oog springende onge lijkheden te effenen. Zij kent echter geen grenzen en wij zien reeds, ver volgde hij een nieuwe aëra tegemoet daar eerst onlangs de Haagsche vredesconferentie heeft plaats gehad. De minister eindigde aldus: «O arbeid, bevrijdende en geheiligde arbeid, gij zijt het die adelt, en gij zijt het die troost. Onder uwe voet stappen verdwijnt de onkunde, vlucht het kwaad. Door u stijgt de mensche- lieid, beviijd van de dienstbaarheid der duisternis, stijgt zij steeds naar die lichtende en reine sfeer, waarin eens het ideaal verwezenlijkt zal worden in de volkomen overeenstem ming van macht, van recht en van goedheid." De rede van Millerand weid luide toegejuicht Er werd geroepen Leve Loubet en leve de republiek. Daarna kwam Loubet aan het woord. Deze zeide o. a. dat Frankiijk door het uitnoodigen van de regee- nngen en volkeien om te zamen het beste bijeen te bréngen wat de tnensch- lijke. arbeid kan opleveren, vooral krachtig heeft willen werken aan het totstandkomen van de eendracht on der de volkeren. En hij eindigde met deze woorden De twintigste eeuw zal, daarvan ben ik ovei tuigd, meer broederschap zien lichten over minder ellende van aller lei aard. In deze verwachting verklaar ik de tentoonstelling van 1900 geo pend Vervolgens werd een wandeling door een deel der tentoonstelling gemaakt en per stoomboot een tocht op de Seine langs de gebouwen. Bij de Alexanderbrug werd geland en vandaar keerde Loubet naar het Elysée terug. Aan de Nederlandsche Jongelui. Zooals ge allen waarschijnlijk weet, is er koit geleden in ons land eene Vereeniging opgericht, welke den naam diaagt van Volksweerbaarheid" en welke zich als ideaal stelt, dat eenmaal ieder Nederlander, die daar toe lichamelijk geschikt is, ook de kundigheden zal bezitten, welke hem in staat stellen, indien dit noodig mocht zijn, bij te dragen tot de ver dediging van zijn vaderland. Deze Vereeniging is opgei iclit door mannen van middelbaren ol reeds vergevor derden leeftijd, welke zich voor het meerendeel eene voorname positie in ons land hebben verworvende mid delen waai mede zij denkt te werken blijken in de eerste plaats te zijn propaganda door woord en geschrift Het feit, dat een aantal personen van de meest verschillende richting zich beijveren hun landgeuooten en natuur lijk voornamelijk de jongeren onder hen, aan te sporen zich militaire kundigheden eigen te maken is een bewijs dat deze daarin in menig opzicht te kort schieten. Dit behoeft trouwens geen betoog en de gissing ligt voor de hand dat aan velen dier ouderen, die hun land liefhebben.de schrik om het hart is geslagen nu de oorlog in Zuid-Afr ika zoo duidelijk bewijst dat het zelfs in onzen tijd van meer menscholijke gevoelens nog zoo best mogelijk is. dat een klein volk dooi een grooter en machtiger bedreigd wordt met het verlies zijner onafhankelijkheid. Zal, waar die angst zoo gewettigd en misschien wel een der oorzaken geweest is tot de op richting der genoemde vereeniging, door die jongeren, die volgens eene riu als banaal uitgekreten spreekwijze de hoop des vadei lands zijn, niets gedaan wurden om hem weg te ne men, om hem te veranderen in een vast vertrouwen in den goeden wil en de geoefendheid van ons geheel volk Dit is de vraag, die wij u voor leggen. Wij vertegenwoordigen in ons land een kleine groep menschen, die zich vrijwillig vereenigd hebben trn einde onder leiding van het leger ons zooveel militaire kundigheden te ver werven dat wij in oorlogstijd bruikbare soldaten zullen zijn. Het Ministerie van Oorlog steunt ons krachtdadig; het verschaft ons geweren en patio nen, onderwijzers om ons op te leiden, een schietbaan om ons te oefenen, het geeft ons alles wat noodig is om veertien dagen lang te kampeeren, het vergunt ons de onderscheidings teekenen te dragen van de rangen en graden van het Nederlandsche leger. En toch blijft ons aantal ge- ring. Herhaalde malen zijn wij bij U komen vragen om medewerking. Wij hebben trachten te spieken tot uwe vaderlandsliefde, tot uw gevoel voor onafhankelijkheid wij hebben trach ten te spreken tot uw zin voor sport, voor beweging en oefening in de vrije natuur; wij hebben getracht 13 te winnen door opgewekte vei halen van het gezellige en vroolijke leven in ons kamp en bij onze oefeningen. En toch is ons aantal gering gebleven. Van de honderd jonge menschen die er voor in aanmerking kwamen, werd misschien er één lid onzer vereeniging. Zal dit zoo blijven nu men in Ne derland wakker geschud is door den strijd van een ander klein volk, nauw aan ons verwant? Zullen de Holland sche jongelui door blijven lummelen en stil afwachten tot eenige veel oudere menschen het door veel praten en schiijven eindelijk zoover brengen dat de Volksvertegenwoordiging een wet maakt, die ieder dwingt eenigen tijd in het leger te dienen. Wij weten hel, ieder van U leeft in een klein kringetje van vrinden en doet niet giaag wat de anderen mis schien gek zouden vinden, wij weten wel dat ge weinig lust hebt eenige malen 's weeks op te komen om ge drild te worden, wij welen wel dat vei scheidene onder U uit principe tegen den oorlog zijn, het militaris me dwaasheid vinden en meer hech ten aan internationale arbitrage of andere geleerde dingen. Maar wij kunnen niet gelooven, dat het U vol komen koud Iaat, wanneer er met recht beweerd wordt: de Hollandsche jongen is veel minder dan zijn stam genoot in Transvaal, hij draagt veel te mooie jassen en voelt zich veel te veel heer; hij is veel te waanwijs om zich te willen wijden aan de lang niet altijd prettige, volstrekt niet chique oefeningen, die hem geschikt maken om zijn vadetlandhet beste wat hij heeft te verdedigen. Dit willen wij niet gelooven en daarom wenden wij ons tot U. En niet tot de jeugdige iieeren die feestelijk be danken om zich te laten drillen en het nonsens vinden om soldaatje te «spelen" en niet tot de vroegiijpe cosmopolietjes met niet te verwezen lijken principes maar tot de jongens, die genoeg van den hederidaagschen toestand weten om te begrijpen dat wij altijd gereed en op onze hoede moeten zijn, tot die jongens, die uit hun geschiedenis geleerd hebben, dat wij eenmaal een machtig volk zijn geweest en het nu niet meei zijn, lot die Hollandsche jongens die nog enthousiasme genoeg bezitten om zich eendrachtelijk te wijden aan een plicht, die een hunner beste bezit tingen, hun vaderland, hun oplegt. En wij vragen U: Sluit U bij ons aan. Maak gebruik van de voordeelen die de Staat ons geeft en neem vrij willig de wapenen op. Laten w ij door eene grootere vermeerdering van ons ledental kunnen toonen aan hen, die zich nu vereenigd hebben om U tot beter werken op te wekken, dat ge die opwekking niet behoeft, dat ge uit eigen beweging zult meewerken tot dat grootsche doel dat die ouderen trachten te bereiken. liet Nederlandsche volk een weer baar volk niet door Staatsdwang maar uit eigen vrijen wil. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche WeerbaarheidsVereeniging C. van Lennep, Voorzitter. 11. Kruimel Jr.. OnderVoorzitter. A. Kluijver, Isle Secretaris. M. II. A. Juta, Penningmeester. F. W. A. J. van Peski, Jsle Secretaris. Jhr. H. H ROËLL, S. Baron van Heemstra Jr Commissarissen. Men geve zich op voor het lid maatschap: te Amsterdam bij den lieer F. Sillem, Keizersgracht 738; te Arnhem bij den lieer J. Cf. A. van Hoogerlinden, Nieuwstraat 47 te Delft bij den Heer W. van der Chijs, Koornmarkt 85; te 's-Graven- hage bij den Heer A. J. Denning, Hugo de Grootstraat 4; te Haarlem bij den Heer J. II. A. Modderman, üranjekade 11te Hilversum bij den lieer A Kluijver, Melkpad 23; te Leiden bij den Heer C. 11. Versteeg, Oude lleerengracht 19; te Rotterdam bij den Heer G. Freni F Jzn., Oost zeedijk 104 Voor Breda bij den Correspondent den Heer J. Hoogkamer, Leiden, Papengracht 20voor Nij megen bij den Correspondent den Heer J. P. C. van Overstraten, Leiden, Haven 2; voor Utrecht bij den Cor respondent den lieer G. W. Broese, Utrecht, O. Heerengracht E; voor Schiedam bij den Cori espondent den lieer J. Versteeg, Leiden, Noordeinde 57, en op plaatsen waar geen afdee- ling gevestigd is bij C. van Lennep, «Huis te Manpadt" Heemstede, ot A. Kluijver, Melkpad, Hilversum, die allen gaarne bereid zijn tot het geven van inlichtingen. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunners- burt, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Beoefening van liet schieten. Voorlaan wordt tusschen I Mei en I September kosteloos de gelegenheid opengesteld om zich in het schieten te oefenen voor: Ie Kader-reservisten niet verlof, 2e miliciens met verlof en 3e alle mannelijke ingezetenen van 16- tot 24-jarigen leeftijd die gediend hebben, deelnemen, of wel met gun- stigen uitslag deelgenomen hebben aan het voorbereidend militair onder richt. Er zal worden geschoten op de rechter schietbaan Leusdensche heide nabij Amersfoort op eiken werkdag van 12 tot 7 uur n m. (in Juni en Juli tot 8 utii li.m. en op Maandag en Zaterdag van 6 lot 7 uur n.m. (in Juui en Juli tot 8 uur n.m.) Er wordt gebruik gemaakt van het bij de Infanterie in gebruik zijnd geweer. Men kan zich aanmelden tot deel neming van af heden op werkdagen van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. op het bureau van den Commandeerenden officier van het 5e Regiment Infan terie in de Infanterie kazerne no. 4 to Amersfoort of wel op boven aan gegeven uefenirigsdagen op het terrein bij den aldaar aanwezigen officier. Aan belanghebbenden wordt daarbij gevraagd opgave van naam en adres zoomede de vermelding tot welke van de hierboven vermelde categorieën men behoort en de tijdstippen waarop men op de schietbaan tegenwoordig zal kunnen zijn. Verdere inlichtingen worden dan ook zoo noodig verstrekt. Onze stadgenooten de dames M. E van Gelder en S. C. II. van Helsdingen hebben met gunstig gevolg afgelegd het toelalings-examen voor de Rijkskweekschool voor onderwij zeressen, onderscheidenlijk te Haarlem en te Apeldoorn. De Algemeene jaarlijksche ver gadering van den «Ned. Bond van oud-onderofficieren" zal hier ter stede gehouden worden van 4 tot 6 Augustus. Daarmee valt samen de viering van het 12'/i jarig bestaan dier vereeni ging- De kamer van koophandel en fabrieken alhier, zal a.s. Donderdag, den 19 April des namiddags te 8 uur, ten Raadhuize, eene openbare vergadering houden. 363e STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 17 April. (750 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 3505. -P-iizen van f 45. 565 567 571 3316 3731 3790 3806 11944 13247 13256 15006 15011 15071 16776 17922 17932 en 17938. Te zamen 18 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. Een nieuw vervoermiddel. De geleerde Marey lieeft in de Akademie der Wetenschappen te Pa rijs, iu naam van kapitein Deburaux. de plannen uitgelegd vaneen nieuwen luchtballon, welke door zijn sterkte en ondoordringbaarheid zou toelaten de reis veel te verlengen. De maker denkt dat de verbeterin gen, die hij aan den ballon heeft toe gebracht, gevoegd bij de juiste kennis dei' luchtstroomen, die tamelijk be stendig zijn boven de Sahara, vol doende zullen zijn om een legelmatige luchtvaart in te richten door de groote woestijn van Noord-Afrika. Een nieuw soort schoenen. Reeds voor acht jaren heeft een militair arts, dr. A. Collin, aangera den, caoutchouchakken aan de schoe nen te maken. Deze zouden den schok van de stap verminderen en het daarbij gespaarde arbeidsvermogen van be weging zou den wandelaar ten goe de komen bij het oplichten van den voet. Een kloosterbroeder Candide te la Roche sur-Foron heeft dit denk beeld uitgewerkt en verbetetd. Een practisch m de hakken bevestigde veerende metaalplaat vervangt het caoutchouc. De gang wordt daarbij licht en veerkrachtig, vermoeienis blijft langer uit en het zenuwstelsel zou den gunstigen in vloed van het vermijden der schokken duidelijk on- dei vinden. Belangrijk is de geluksaankondiging van Saniue) llcckseher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit buis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2