BINNENLAND. zonden. Tegen deze enorme gecom bineerde strijdmacht, die thans, ver over de 20,000 man moet bedragen, konden de Boeren blijkbaar niet op en trokken zij al schei mutselend terug. De bereden infanterie van Pole Carew bezette den Leeuwkop, een punt dat ongeveer 20 Engelsehe mijlen Z - West waarts van Wepener is gelegen. Inmiddels rukt ook generaal Bra bant van het Zuiden uit op Wepener aan; Zaterdag bad hij Boesmanskop, 30 K.M., volgens een andere opgaaf 16 K.M. Zuidwaarts van Wepener gelegen, bereikt. Dezen kop hebben de Boeren bezet en Zondag ontspon er zich een gevecht, waarvan lotnutoe echter niets naders is vernomen. Te Londen ging gister reeds het gerucht, dat Wepener ontzet was, doch dit is totnutoe niet bevestigd, 't Is echter niet onwaarschijnlijk, dat dit binnen enkele dagen een feit zal zijn, tenzij bet den Boeren nog mocht gelukken de steeds voorwaarts ruk kende Engelschen tot staan te brengen en hun een gevoelige nederlaag te bezorgen. Dit schijnen de Boeren ook in te zien, want in de laatste dagen hebben zij de stellingen van kolonel Delgety allerhevigst gebombardeerd. Vrijdag en Zaterdag moet het bombardement verschrikkelijk zijn geweest nadat generaal De Wet nieuwe munitie had ontvangen. Hij concentreerde al zijn kanonnen op éen punt en schoot een kanon der Engelschen onklaar. Vol gens een correspondent der Times wierpen de Boeren 2000 granaten en 100 pomponladingen in hel Engel sehe kamp. Int onophoudelijk vuur van bet geschut en dat der geweren van de Boeren, noodzaakte de Engel schen om dag en nacht te wei ken in de loopgraven, hetgeen door de slagregens een afmattende beproe ving was. Wij weten echter uit het geweldi ge bombardement van Cronjé's lager bij Paaide&crg, boe weinig uitwerking een beschieting heeft als de verdedi- geis in goede loopgraven beschut zijn. Eu daar de omsingelde Engelschen Kaapkoloniale vrijwilligers zijn meest Boeren valt aan te nemen dat zij Iiuii schansen en loopgraven volgens Boerenmanier hebben aange- gelegd, d. i. voortreffelijk Volgens een bericht van Boerenzijde verloren de bij Wepener omsingelde Engelschen (Kaapsche jagers) 120 van de 500 man, onder wie een officier gesneuveld en 4 gewond. Mocht het generaal De Wet niet gelukken Wepener te nemen en de ontzettingstroepen tegen te houden, dan is er voor hem, wil hij niet het zelfde lot als Cronjé ondergaan, ver moedelijk maar één uitweg en dit is zijn mannen langs de grens van Basoetoland Noordwaarts op Winburg aan terug te doen trekken. Eerst dan, als de Boeren uit Boberts' llank zijn verdreven, kan de opperbevelhebber er aan denken voorwaarts te rukken naar de Trans- vaalsche grens. Doch ook dan zijn de moeilijkheden voor de Engelschen nog lang niet overwonnen. De pro- viand-quaestie en de veiligheid van zijn verbindingslijn zullen steeds de voorwerpen van zijn grootste zorg uitmaken. De militaire medewerkers der Engelsehe bladen ontveinzen zich die moeilijkbeden dan ook niet. Zoo zegt de heer Spencer Wiiking- son van de Morning Post dat Boberts 100,000 man in den Vrijstaat heeft en met 60,000 man zal oprukken; maar de afstand, dien hij tot Pretoria beeft af te leggen, bedraagt 480 K.M. Hij vindt dan ook dal lord Roberts in nog moeilijker positie verkeert dan Napoleon in 1812. Webster Davis, de vroegere onder minister van binnenlandsche zaken der Vereenigde Staten, die te Preto ria is geweest en nu in Amerika meetings ten gunste dee Boeren or- ganiseeit, houdt daardoor de agitatie gaande. In alle groote steden houdt hij lezingen en wordt overal luide toegejuicht. De Boeren-quaestie is thans het wachtwoord voor de presidentverkie zing geworden en het heeft er allen schijn van dat de verkiezingsleus zal worden vóór of tegen de Boeren. Zoo wordt ten minste uit Washingten aan de Daily Mail geseind, dat de vrienden van de Boeren in de Ver. Staten liet vernuftige plan beramen om Mc. Kinley te dwingen, te kiezen tusschen inmenging ten gunste van de Boeien of de neerlaag van zijn partij bij de stembus Zij stellen voor, afgevaardigden te zenden naar zekere staten, waar de sterkte van republikeinen en demo craten ongeveer gelijk is, en hand- teekeningen te verzamelen op een verzoekschrift waarbij op den presi dent een beroep wordt gedaan om tussehenbeide te komen. Den ondei- teekenaars van het verzoekschrift zal men ook vragen zich te verbinden om niet te stemmen voor den repu- blikeinschen eandidaat voor het pre sidentschap, tenzij de heer Mc Kinley vóór I November tussehenbeide komt. Bij den uitgever S. L. v. Looy te Amsterdam verscheen De Zwerver in de Tafelbaaivoor zang en decla matie, met begeleiding van piano of harmonium. Woorden van Joh H. Been. Muziek van M. H. van 't Kruis. Het Zeemanssprookje van »de Vlie gende Hollander" is algemeen bekend. Kapitein Van der Dekken werd om zijne misdaden en zijn overmoed ver oordeeld, om ten eeuwigen dage in de Tafelbaai rond te zwerven. Wan neer, in den storm, zijn spookschip aan een vaartuig verschijnt, weten de manschappen dat zij jammerlijk in de golven zullen omkomen Geen schepeling heeft ooit ongestraft het spookschip en de gelaatstrekken van den Vliegenden Hollanderaansrhouwd. Onze voorvaderen waarschuwden door deze en andere verhalen voor den overmoed, een ondeugd die juist bij een alles durvend en alles wagend volk, als de zeveniiende-eeuwscbe Ne derlanders waren, kon voorkomen. Vol geestkiacht en moed wenschten zij te zijn, maar nederig wilden zij ei- keiinen dat zij die kracht ontleenden aan een lioogere Kracht. Onze lijd heeft het voorrecht om, als voorbeeld hoe de Nedeilanders der 17e eeuw dachten en deden, te kunnen wijzen op den Nederlandschen stam in Zuid- Afrika. En het is in Zuid-Afrika, aan welks Zuidkust »<le Vliegende Hollander" zijn straf lijdt, dat de overmoed van een groot volk de verontwaardiging van de gansche wereld opwekt. Vree- selijk zou bet lijden-moeten zijn van een oud llollandschen Zeekapitein, die Engeland met zijn mtllioenen de hon derdduizenden van onzen stam ziet aanvallen, zonder te hulp te kunnen komen, zonder zijn leven te mogen olleren, niet alleen voor den broeder, maar ook voor den zwakkere die aangevallen wordt door een sterkere. Het uur is voor hem gekomen om, gelouterd door zulk een zielelijden, zich te verdeemoedigen voor God. En het volk van Hollandschen stam, dat waardig is den somberen Kapitein van hel Spookschip te verlossen, bet is liet groote, goede volk van Zuid-Afrika. Het Amerikaansche telegram- bestellertje, dat een groet van 30,000 schoolknapen voor president Kruger bij zich heeft, is Zondagochtend niet in Den Haag aangekomen, en zal er vermoedelijk ook niet meer komen, omdat de tijd te beperkt is Hij zal waarschijnlijk in Frankrijk direct scheep gaan naar Zuid-Afrika. De commisie van jongelieden van het gymnasium en de H. B S., die den jongen Amerikaan een eenigszins feestelijke ontvangst dachten te be reiden, moest dus onverrichter zake huiswaarts keeren vari het Holland- sclie Spoorstation, waar zij James Francis Smith hadden willen verwei komen. Zij waren getooid met strikjes in de Nederlandshe en Zuid-Afrikaan- sche kleuren. Op het perron en op bet stations plein hadden zich een honderdtal belangstellenden geposteerd oin den knaap te zien aankomen. Nog nooit is het bezook aan de bloembollenvelden zóó druk geweest als j.l. Zondag. Duizenden en duizen den bewogen zich langs de wegen per rijtuig, per rijwiel en te voet. Met het prachtige weder was het ook een eenig gezicht op deschoone velden. De hyacinten zijn nu spoedig uitgebloeiddan volgen de tulpen. Vooral te Lissc was het zeer druk, en er werd heel wat verdiend met den verkoop van bloemen. Maandagnamiddag omstreeks 5 uur is te Gorinchem de paardenslager 11. E lelhroek in zijn woning op den Kortendijk vermoord gevonden. Zijn huisvrouw, waarmede de ver- slagene, naar rnen vei neemt, in geen goede verstandhouding leefde, wordt verdacht hem na een twist een steek in den rug toegebracht te hebben, waardoor de long geraakt is. Een kaasmes, waarmede de daad vermoe- lijk verricht is, is in beslag genomen. De justitie uit Dordrecht heeft gis-- teren een nauwkeurig onderzoek inge steld en als verdachte gearresteerd en naar Dordrecht overgebracht de echtgenoote van den veislapenè. Zij blijft evenwel haar onschuld volhouden. Door de buitengewoon drukke scheepvaart beeft men thans eene kolossale opruiming van de oude turl in de Drentsche veenstreken. De voor raad is daardoor zóódanig verminderd dat er weldra weinig meer te krijgen zal zijn. De prijzen zijn daardoor stijgende. Omstreeks 11 uur Zondagavond is te Botterdam brand ontstaan in een perceel in de Eerste Lombardslraat een koffiehuis. Het vuur, ontstaan door bet omverwerpen van een pe troleumlamp, greeg snel om zich heen en deelde zich mede aan het aan de achterzijde van de woning gelegen pand, waarin een papiermagazijn van de firma Brokerhof en Beckeis, en aan ile fabriek van suikerwerken van C. van den Andel. Deze fabriek, benevens het café, werden vernield, maar de schade is door verzekering gedekj Vier spuiten waren in werking; om 1 uur was de brand gebluscht. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunners- bury, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De avondvergaderingen van den Raad onzer gemeente schijnen alge meen in den smaak te vallen. Alle leden waren present en op de tl ibune een belangstellend publiek. Op ver zoek van den voorzitter Jhr. Mr. T. A. .1 v. Asch v. Wijck leest de secre taris de notulen der vorige vergadering die ongewijzigd worden goedgekeurd, en leid daarna het nieuwbenoemde raadslid den beer Veis Heyn de raad zaal in, die in handen van den voor zitter de voorgeschreven eeden allegt. De burgemeester heet den beer Veis Heyn welkom, en spreekt den wensch uit, dat het Item gegeven moge zijn met dezelfde toewijding de belangen der gemeente te behartigen als den- gene (Mr. F. D. GraafSchimnielpen- ninck) wiens plaats in den Baad hij inneemt en van wien het hem een vreugde is, het ingetreden herstel te kunnen mededeelen Daarna richt de voorzitter het woord tot den oudsten wethouder er aan herinnerend, dat deze onlangs den dag mocht herdenken waarop bij 25 jaar geleden als raadslid weid geïnstalleerd, en maakt bij zich tot tolk van allen doet' den wensch uit te spreken dat bij nog lange jaren zijne krachten aan de gemeentebelan gen moge blijven wijden. Op deze door de vergadering met applaus besloten rede, wordt door den heer Visser met een kort woord dank gezegd. De voorzitter deelt daarop mede, dat zijn ingekomen het proces-ver baal der kasopname bij den gemeente ontvanger (ter secretarie gedeponeerd ter inzage voor de leden)een verzoek der commissie van toezicht op'l lager onderwijs, om uitbreiding dier com missie met enkele dames, teneinde deze te belasten met het toezicht op de handwerken (aan B. en NV. otn advies); een request van den Bond van Oud Onderofficieren om eene subsidie voor de eerstvolgende alhier te houden jaarvergadering en eenige medailles voorden daaraan verbonden schietwedstrijd (aan B. en \V. om advies!; het gemeenteverslag over het afgeloopen jaar, hetwelk de voorzitter voorstelt te doen drukken en rond te zenden aan de leden een request van de vereeniging tot Bevordering van bet Vreemdelingenverkeer om haar ook voor dit jaar eene subsidie te willen verleenen (aan B. en W. om advies); goedkeuiing van Ged. Staten op het primitief collier der inkomstenbelasting, a'smede op het raadsbesluit waarbij de jaarwedde der onderwijzeres, mej. Boukamp werd vastgesteld; goedkeuring van hetzelfde college op twee ontwerpbesluiten tot af- en overschrijving van posten \an onvoorziene en exua uitgaven (onkos ten publieke verpachtingen toelage aan den leeraar in de Geschiedenis aan I het gymnasium pomp buiten de Kamppoort uitbreiding personeel gemeentereiniging uitbreiding II. B. S. meubileering schoollocaal in de Heerenstrnat geldleening en bacteriologische onderzoekingen.) Alsnu komt aan de orde een request van het Bestuur der ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken met het advies van Burg en Weth. om, wanneer de provincie en het Rijk eveneens subsideeren tol wederop zegging toe eene subsidie te verleenen van f 2000. De heer mr. Prikken zegt, dat hij, waar het eene zaak van zoo groot gewicht voor de gemeente geldt, het prae-advies van B en W. niet met onverdeelde instemming heeft kunnen lezen, hij ziet in de voorwaarden aan bet verleenen der subsidie verbonden voetangels en klemmen om de zaak op de lange baan te schuiven en vraagt of de voorwaarden in het advies van B. en YV zijn gemaakt in overleg met den Inspecteur en niet liet bestuur der ambachtschool De beer Gerritsen komt tot dezelfde conclusie als de heer Prikken en wenscht de subsidie te zien verleend op nader vast te stellen voorwaarden. De Yroorzitter beide sprekers beantwoordend zegt dat de voorwaarden niet gemaakt zijn in overleg met den inspecteur orn de eenvoudige reden, dat het bestuur der ambachtschool liet door baar voorgedragen plan alreeds ge maakt had in overleg met den Inspec teur en B. en W. verder overleg met 't bestuur der ambachtschool niet noo- dig hebben geacht daar een der leden van bet Dag. Best. tevens lid is der commissie en zij door vast te houden aan de ingediende begrooting geen bezwaren meenden te mogen ver wachten. Toezicht, zonder beperking, zal er toch altijd noodig zijn om te weten of de subsidie later kan worden verlengd en blijven uitgekeerd. De Voorzitter spreekt tevens zijn verwondering uit over de gemaakte bedenkingen, daar hij eer een woord van dank en waardeering had ver wacht voor de spoed waarmede het Dagel. Bestuur deze zaak heeft be handeld. liet spijt den lieer Prikken op zijn waag een ontkennend antwoord te hebben gekregen. Spr. gelooft dat door het advies van B. en YV. aan te nemen men in een cirkelgang zal gaan. Het Rijk toch geeft geen sub sidie of de provincie moet zijn voor gegaan en de provincie geeft geen subsidie zoolang de gemeente die niet vei leent-, dus gaat het z i. niet aan te zeggen, dat de gemeente subsidie zal verleenen wanneer Piovincie en Rijk zulks ook doen. Hij wil daarom liet voorstel splitsen en eerstens door den raad de wen- schelijkheid van het oplichten eener ambachtschool en het subsideeren daarvan uitgesproken zien, om daarna de bepalingen waaronder zulks zal geschieden vast te stellen, waartoe Ilij eene desbetreffende motie indient. De heer Heyhgers vraagt of er kans of uitzicht bestaat, dat de Pro vincie en bet Rijk zullen subsidieeren. De voorzittei zegt dat de provin ciale Staten van Utrecht aan de ambachtschool in de gemeente Utrecht subsidie hebben verleend en die dus aan eerie dei {gelijke inrichting in onze gemeente, die finantieel zoover bij Ütreclit achterstaat, niet zullen ont houden terwijl liet Rijk allervvege de oprichting van ambachtscholen bevoi- dert en steunt. De lieer van Kalken zwaait B. en W. lof toe voor hetgeen zij in het belaii'' dezer zaak hebben gedaan en zegt zijn stem aan bun voorstel te zullen geven. De motie van den heer Prikken in stemming gebracht wordt met 14 tegen 2 stemmen verworpen en het voorstel van B. en \Y:. daarop met algemeene stemmen aangenomen. Een request van het bestuur der sociëteit Arnicitia om goedkeuiing van een plan tot uitbreiding van zijn gebouw, waarop liet Dag. Best gunstig meent te moeten adviseeren, wordt, daar er geenerlei bedenkingen tegen werden ingebracht zonder hoofdei, stemming ingewilligd. Een gelijk lot wedervaart daarna het request van 11, Koning tot aan koop van de Vingerhoedsteeg. Tot leden dei commissie bedoeld in art. 11 en 15 der schutterijwet worden daarop benoemd de heeren M. L. Celosse en E L Visser en na eene rioodig gebleken tweede vrije stemming (daar zoo ongeveer alle raadsleden stemmen op zich hadden vereeriigd) tot plaatsvervangend lid Mr. J. G. A. van Zijst. Een voorstel tot wijziging van de jaarwedde van den lijdelijken klok kenist. wordt z. h st. aangenomen, zoo ook een voorstel tot verhooging der jaarwedden van onderwijzend personeel wegens dienstjaien. ie daarvoor in aanmerking komen en met w elke bedragen die jaarwedden worden verhoogd, kunnen wij tot ons leedwezen onzen lezers niet mede deelen, daar hiervan door den Voor zitter geene voorlezing werd gedaan, en inzage der desbetreffende stukken aan de pers indertijd geweigerd, nog steeds tot onze vrome wenschen be hoort Na aanneming der bovengenoemde voorstellen sluit de Y7oorzitter, niets meer te behandelen zijnde, de ver- gadei ing. 0 o Tot gemeente omroeper is door B. en W. benoemd B. Boersma, wo nende aan de Hellingstraat. Bij de jongste te Utrecht ge houden examens voor de acte onder wijzeres zijn o.a. geslaagd onze stad- genooten, de dames A. M. C. Koch, J. T. van Kreijl en E. M. Kuiper. De Kiesvereeniging «Geloof en Liefde", heelt tot hare Candidatcn voor het Kiescollege bij de Hervormde gemeente te Amersfoort verkozen de HeerenE. Boks, J. H. Donatli, I. \\7. Fröger, J H. Kleber, YV. Kleber, N. van Y'een, alle aftredende leden, II. YV. van Esveld, Kerkelijk Ont vanger. A. Frederikse, Oud Ouderling, J. N. vari lloogevest, Kamperbinnen poort, C. Janssen, Utrechtscbestraat, A. Kraan, Kampérbinnenpooi t, A. J. Krieger, Oud-Ouderling. De orthodoxe Kiesvereeniging «Evan gelie eu Belijdenis" heeft voor de op 1 Mei te houden verkiezing van can- didaten voor het kies-college der Ned. Hervormde gemeente gesteld de hee ren E. Boks, J. H. Donalh, J. W. Fröger, J. II. Kleber. YV. Kleber, C. D. van Kuijk, E. Lindenhoviusen N. van Veen allen aftredende leden benevens de hoeren A. van Eeden, H. Kreiner, A. A. van Luijk en K. Teeling. De eoncerlen, dezen zomer op het terras van «Arnicitia" te geven door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie zullen aanvan- vangen op Hemel* vaartsdag, 24 Mei, en verder gegeven worden op 3, 13, 21 en 2i Juni, 4,8. 17 en 22 Juli en 2, 5, 14, 19 en 31 Augustus. Eenige dames te Spakenburg hebben per lijst gelden verzameld voor bouffantes en moffen voor de Boeren De opbrengst was ruim f 103. In Bunschoten werd van enkele vrien den f40 ontvangen. Tot directeur der normaal- schietschool te 's Graven liage is be noemd de luit.-kolonel L. Brender a Brandis van het 5e regiment infan terie Majoor Steenhardt Carré van het 5e reg.t infanterie is door II. M. benoemd tot luit -kolonel Gisteren vertoefde in onze ge meente de Japansche prins Kotohito- Kan In, vergezeld van zijn adjudant en een oidonnance-oDïcier van H. M. de Koningin. Zijn bezoek goldt de Rij- en Hoef- smidschool, welke inrichtingen Z. 11. met belangstelling bezichtigde. In de manege werd door II.II. offï- cieien voor Z, H. gereden terwijl hem de boefsmidschool in volle bedrijf werd getoond. Tot slot werden in de paddock aan de Heiligenbergerweg, door bet escadron ordonnancen onder commando van luit. Taunay, enkele manoeuvres voor Z. 11. uitgevoerd. Bij Kon. besl zijn benoemd bij bet 5e regiment infanterie tot majoor, de kapitein G. II. Pieter, adjudant van het korps; tot kapitein de 'le luitenants F. Stellenboom, comman dant van de le compagnie hospitaal- seldaten en M. A. N. baron Mulert tot de Leemcule van het regiment grenadiers en jagers; bij hel le reg. veld-artillerie tot le luitenant de 2e luitenant 11. G. Rambonnet van het korps. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel llccksclicr senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2