zit- m slaat» IJ jiiiMiuRir WEI- 61 HOOILAND WERK. C-6KHUISEN. A. N. J. VOS Advertentifen. MB1. a<uib£steed: Methorst Van LuttervË, keuken- werkmeid mekkrffeen. verven en uitstoomen K. W. JAEGER. k* R J, VOS publiek verkoopen Eeo peic. BODVLAHD, verkoopen geslaagd worden genoemd. Zoowel de zangers als het orkest, voor een gedeelte uit dilleltanten bestaande, gaven wat zij konden, terwijl de soli uitnemend werden vertolkt door mej. Anna Kapel, sopraan, en de heeren Tijssen en van Duinen, tenor en bas. Een overtalrijk publiek vulde de concertzaal van Amicilia en zal zeker, evenals wij nog dikwerf terugdenken aan liet genot dien avond gesmaakt. Naar wij vernemen worden er pogin gen gedaan om bet koor als geheel bijeen te houden. De uitslag der Donderdag te Haarlem gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer is dat een herstemming moet plaatshebben tusschen onzen burgemeester- Jhr Mr T. A. J. van Asch van Wijeken Jhr. Mr. T. W. Styrum. Donderdagnacht omstreeks half een werd brand ontdekt in het door den heer H. C. A. de Jong bewoond per ceel »de snuifmolen." De brand op de kamer der dienstbode, waarschijn lijk doo>- onvoorzichtigheid ontstaan, liet zich in den aanvang ernstig aan zien, doch werd door het flink op treden der brandweer met een paar slangen op de waterleiding spoedig bedwongen en gebluscht. Is de brand schade betrekkelijk gering de water schade is des te grooter. De laatste afsluitboomen van de sedert 1 Mei afgeschafte Rijkstol- len zijn Dinsdag in den omtrek dezer Gemeente weggeruimd. Omtrent de woningen is nog geen definitieve beslissing genomen; de pachters of gaarders mogen tegen betaling van eenige huur daarin nog een jaar blijven wonen. Wij brengen onze lezers in herinnering dat de Naamlooze Ven nootschap «Amersfoortsche Tramweg- Maatschappij" aanstaanden Maandag- te 8 uui' in de bovenzaal van »De Keizerskroon" wederom zal vergade ren, ter verdere behandeling vari de Statuten, de verkiezing van een defi nitief Bestuur, enz. Exemplaren der ontwerp-Statuten zijn voor gegadigden nog verkrijg baar ten kantore van den heer 11. J. Croockewit, hoek Muurhuizen. Zomlag j.l. had de maandelijk- sche vergadering plaats van het Drank bestrijdersgenootschap «Hel Kruis- verbond." Wegens het groote aantal den, die zich bij het genootschap aansloten had het bestuur besloten om het aantal bestuursleden van vijf op zeven te brengen. Ook was er- een vacature in het bestuur ontstaan door het vertrek van den WelEerw. Heer W. G. A. H. van Berkel. Op deze vergadering had tevens de ver kiezing van drie nieuwe bestuursleden plaats. Na gehouden stemming en her stemming waren met volstrekte meer derheid van stemmen gekozen de WelEerw Heer W. J. M. Grimmelt, C. Th. van Es en Corn, de Ruijter. welke alle hunne benoeming aan namen. Na de ledenvergadering had er een bestuursvergadering plaats, waarin de fuuctiën zijn verdeeld als volgt: De WelEerw. Heer W. J. M. Grimmelt, President, Th. Eller Sr.. Vice-presi dent, C. Th van Es, Vijverstraat, Ie Secretaris, H. A. van Bekkum. 2e Secretaris, J. van Doorn Wz. Pen ningmeester, Corn, de Ruijter en Jac J. van Doorn, Commissarissen. Belanghebbenden worden her innerd dat a.s. Woensdag 10 Mei des middags van 3—4 uur de uitreiking van planten en stekjes zal plaats hebben in «de Arend" aan de Arn- hemscbevveg. De bij het le reg. huzaren be noemde ritmeester H. E. Ort komt alhier in garnizoen. Bij het te Utrecht gehouden examen voor Onderwijzer, Vrijdag 11 Mei. slaagde o m. de heer G. J. Schippers, leerling der R. K. Nor maalschool alhier. Hoogland. Verleden Maandag is de oudste inwoner dezer gemeente, op de R. K. begraafplaats ter aarde be steld. De overledene, G. Tijmensen van Zevenbergen, had den leeftijd van 93 jaar bereikt. Zijne echtgenoote, die slechts drie maanden jonger is dan haar overleden man, is thans bedlegerig en kon daarom de uitvaart niet bijwonen. Winterslapers onder do menschen. Het zal weldra honderd jaar geleden zijn, zegt de Prometheus, dat de Fransche filantroop A. Joux ter oplossing van het sociale vraagstuk voorstelde, om arme menschen, die 's winters zonder werk waren en geen geld verdienden waarvoor zij zich brandstof en levensmiddelen konden aanschaffen, voor drie of vier maanden in een winterslaap te brengen, waarbij men de lichaamswarmte bewaren kan en weinig verwarmingsmateriaal noo- dig beeft. Deze theorie heeft zeer veel aanknoopingspunten in het leven der dieren en is ook theoretisch vol komen juist, ofschoon het plan van genoemden filantroop, om do men schen, evenals de bijen, door middel van een stukje vuurzwam, dat men hun onder den neus moest houden, te bedwelmen, mislukte en ook over bodig was, want het proces van den winterslaap kan zonder eenige bedwel ming plaats hebben, zooals het sta tistisch bureau van het gouvernement Pskow ontdekt en in Russische kranten meegedeeld heeft. In dit zuidelijk van St. Petersburg gelegen gouvernement volgen mis lukkingen van den oogst elkander zoo regelmatig op. dat de bevolking daar aan gewoon is geraakt en een middel heeft uitgedacht, om haar leefwijze in overeenstemming te brengen met dat gebrek aan voedsel, een middel, waarmede wij ons allen wel vertrouwd mogen makendaar William Crookes, zooals men weet. in zijn Bristol-rede (1898) bet ontstaan van een alge- meenen hongersnood na het jaar 1931 heeft voorspeld. Men noemt dit uit komstmiddel Lozka (Eëjka), «het algemeene slapen". Zoodra bet hoofd van het gezin tegen het einde van den herfst inziet, dat bij een normale vermindering de voorraad levensmid delen bij lange na niet tot het nieuwe seizoen zal strekken, neemt hij kracht dadige maatregelen, om de rantsoenen te verminderen. Hij en 't geheele gezin zoeken troost in de Lëjkad.wz., men strekt zich vier of vijf maanden lang op de legerstede uit. die om de kachel of op de kachel zelf gegroepeerd zijn, en verslaapt aldus den winter en den honger. Eenmaal per dag worden de winterslapers wakker. Dan eten zij een stuk hard, in den herfst gebakken brood, drinken wat water daarbij, gaan dan weer liggen op hun andere zijde en snurken verder Eiken dag staat ook een der leden van het gezin op, om de kachel van brandstof te voorzien, daarbij nauw lettend zorg dragend, zich zoo min mogelijk te bewegen de eetlust mocht anders een al te zeer worden opgewekt. In den staat der Eëjka tracht ieder zoo weinig mogelijk te denken en zich zoo weinig mogelijk te bewegen, maar daarentegen zooveel mogelijk te slapen. Aangezien de statistici van hqt Semstwo in den regel doctoren zijn is het te hopen, dat wij weldra eenige nadere bijzonderheden in fysiologisch opzicht betredende dezen winterslaap zullen vernemen, en vooral, of de daarin verzonken personen hun nor male temperatuur behouden, die bij de winterslapers onder de dieren aan merkelijk daalt, en of zich bij hen niet een soort van lichamelijke en geestelijke verdooving voordoet. De methode van den winterslaap met minder dan halve rantsoenen moet in de laatste jaren veelvuldiger toe passing hebben gevonden dan ooit te voren. De Vesuvius blijft een groote angst voor de bewoners der dorpen, die tegen den berg zijn aangebouwd. De inwoners van Torre del Greco kam- peeren reeds eenige dagen in de open lucht; de burgemeester tracht ze te kalmeeren door een manifest, dat hij heeft laten aanplakken. Woensdag middag heeft een vrij hevige uitbar sting plaats gehad, waai bij het eind station van de draadbaan geheel vernield is. In een der zijwanden van den berg heeft zich sedert een groote scheur vertoond,waaruil zwaveldampen en dichte rookwolken stijgen. Steenen en lava worden tot een hoogte van 4 a 500 meter uitgeslingerd. Aan het schrijven van een geacht landgenoot, te Elandslaagte door de Engelschen gevangen genomen, wordt het volgende ontleend. Het schrijven is gedagteekend 7 April 1900 en ver zonden van het schip Mongolian. Na een betrekkelijk dragelijk ver blijf aan land werden de gevangenen van Elandslaagte, vermeerderd met een groot aantal menschen van Cronjé, opnieuw op een transportschip gezet, ditmaal op de Mongolian, waar de toestand nog ellendiger dan vroeger op de Catalonia en de Manilla was. De gevangenen zijn letterlijk op elkaar gesmeten. Het voedsel is karig en slecht. Men kan zijn kleeren niet reinigen. Bovendeks mag men ternauwernood een oogenblik vertoeven. Beneden- deks is het niet uit te houden. De atmosfeer is er benauwd en stinkend Het krioelt van ongedierte. Slapen in de hangmat is dan ook hopeloos werk. Bezoeken, zelfs van den consul- generaal van Nederland, zijn streng verboden. Petities hadden tot het afzenden van den brief niets uitge werkt. Een griezelige historie. In Blansko, een dorp in Moravië, is een boerin levend begraven. Vrij dag stierf zij onder hevige krampen, en Maandag werd zij begraven. We gens de afwezigheid van den dood graver vervulde de dochter dit treu rige werk juist was zij bezig om het graf toe te werpen, toen zij hevig tegen de kist hoorde kloppen. Vol schnk liep het meisje naar huis, om vader te waarschuwen, en toen zij dien niet vond, naar den pastoor. Die ging er heen en hoorde nog klop pen In plaats echter van de kist dadelijk te openen, haaide hij er eerst nog den dokter bij, en toen die kwam was het te laat: de arme vrouw was in dien tusschentijd gestikt. Haar handen waren door de poging om de kist open te krijgen erg bezeerd Het beste middel om uitgeput te hersenen, verzwakte spieren en afgematte zenuwen weer op hun verhaal te doen komen, is wandelen. Niet drentelen, maar flink loopen, de borst vooruit en 't hoofd om hoog. Dat verstei kt de spijsverterings organen, jaagt tiet bloed weg; uit 't vermoeide hoofd en is een der beste kuren tegen zenuwachtigheid. Uien als slaapmiddel. De ui bevat een slof, welke op het zenuwgestel werkt op dezelfde wijze als opium, maar niet zoo scha delijk is. Ongelukkig maakt de scherpe door dringende lucht van uien het voor vele menschen onmogelijk die te gebruiken, althans ongekookt. 's Avonds laat een ui eten, is een uitmuntend slaapmiddel. De boven genoemde stof werkt bijzonder kal meerend op de zenuwen en verschaft daardoor aan de hersenen de ge- wensebte rust. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 3 tot en met 9 Mei. Geboren: Jan Gijsbertus, z. van G. L. van Plateringen. Maria Alijda, d. van J. Engel en M. van de Klashorst. Jan, z. van B. van den Hazel en J. Hermans. Adriana, d. van B. Dulmus en J. Meerveld. Evert Philippus, z. van J. D. Jansen en H. J. Smit. Hendrika Johanna Geertruida, d. van P. de Winter en A. Kraaijkamp. Susanna Elisabeth, d. van J. van Loenen en H. J. Haenen. Wouterus, z. van J. van Hoeijen en E. Takkenkamp. Gfisberta, d. van G. J. Sterk en C. C. Flink. OndertrouwdJ. Ruijs en F. D. G. van Tellingen. A. van de Riet en J. C. A. Hendriksen. E. van Manen en J. Koudijs. H. de Vries en H. J. Boon. W. K. Valken en C. Daalmei.ier. L. Camijn en J. Pieper. A. van Straten en E. Mulder. C. J. van den Heuvel en H. C. Berg. Getrouwd: G. Hienekamp en F. de Boer. H. Niezen en A. van Ekelen. G. van Eijs en D. van Woudenberg. J. L. Goedknegt en H. de Kruijf. L. T. van de Weern en J. G. Boerssen. Overleden: Andries de Wit, ld.— Marinus van Beek, 16 d. Remke Petro- nella van den Berg, 2 j. Hermanus Wagenveld, 70 j. echtg. van Willemijntje Sikking. Adriana Pontman 26 j. onge huwd. Hoogland. Geboren: 10 Mei. Willem, zoon van C. van Stryland en A. Rouwendaal. Gehuwd: 10 Maart. W. van de Hoef en M. van den Bor. E. Rootselaar en T. ten Hooft. Leusden. Geboren; 6 Mei, Simon, zoon van Ri- chardus van Eijden en Johanna van den Hengel. Overleden: 5 Mei, Jorden Veldhuizen, oud 81 j. wedr. van Hendrica Overeem. 8 Mei, Grietje van de Lugt, oud 61 l'. echtg. van Jan Hazeleger. 8 Mei, Simon van Eijden, oud 2 d. Stoutenburg. Geboren: 8 Mei, Engelina, d. van Jan van Doorn en Anna Dorrestijn. Woudenberg. Geboren3 Mei, Jan Dirk, z. van Gerrit Gazenbeek en Christina Pater. 5 Gerarda Mat.thia, d. van Jan Mulder en Maria Cornelia van Lunteren. 7 Mathilda, d. van Cornells de Koning en Gerritje Koudijs. Ondertrouwd: 4 Mei, Teunis Velthuizen 40 j. en Willemina Bufis, 30j. 10 Evert Jan Schimmel, 26j. en Arnesta Wilhelmina Harthoorn, 21 j. 10 Marinus Christoffel Budding, 25 j. en Christina Koudijs, 24j. KEOLAJIES. LAAT U NIET VERZWAKKEN Mej Sandrina de Regt te Kolijnsplaat schrijft ons een brief die ontzaggelijke diensten aan een menigte personen zal bewijzen Sedert lan gen tijd was ik lijdende aant mijn linkerzijde. Wat ik al niet aangewend.heb, inaar alles was te vergeefs. Toen besloot ik de Pink Pillen eens te ge bruiken, en ik raoet U openlijk verklaren dat ik er veel baat bij gehad heb en de pijnen zijn zeer ver minderd. Men geve acht dat de echte Pink Pillen^ van Pr. Williams zich in een liou- ten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwik keld, waarop met blauwe lettere gedrukt staat: Pilu les pour Personnes Pales du Pr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig omhulsel bevinden een wit strookje over de lengte der étui geplakt waarop staatPrijs 1,75 Gld. de doos, .9,'Gld. per 6 doozen. Penig depothouder voor Ifederland: SnabillófSteiger 27, Rotter dam. O- Voor de gebruifmoijze raadplege men de ingeslotene hollansclfe Circulaire. Zoo- U den prijs der echte Pink Pillen van Pr. Williams niet wilt betalen, houdt dan Uw geld in Uw zak. De namaaksels hebben nog nimmer genezen. Meer dan 26U00 genezingen tot op 1 Januari 1899 met de echte Pink Pillen. Het 'bloed zijue kracht hernemende, geeft nieuwe sterkte, aan het organisme door de spie ren te vei sterken, gaat men deze storingen tegen die oorzaak is van zooveel lijden. Vele ziekten zijn verschuldigd aan de verz- akking der spieren en van het bloed niets is zoo werk dadig als de Pink Pillen Bleekzucht, bloedar moede, atoxie locomotrice, rheumatiek, verlam ming, algemeene zwakte bij de vrouwen, en mannen, door lichamelijke en geestelijke over spanning. Prijs f. 1,75 de doos; f. 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié. Sleiger "2", Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwis sel. Belangrijk is de geluksaanjkondiging van Samuel llcckscher seijr. in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en inPlén om trek gewonnen bedragyr eene zoo goede faam verwoTvyïq dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 11 Mei 1900. Tarwe f 0.Rogge f 0.boekweit f 0.- \ppelen 10afO.Peren f0.afO. Nieuwe aardapp. f.afZanriaardapp. f 1.50 a f 1 70 Hoendereieren f2 60 a I 3.00 per 100st. Eenden f 0.a f 0.Boter f0.90 a f 1.05 per kilo. Mar garine f0.a fü.Zoetein kaas f0.— Kippen f0.60 a fl.00 Kuikens f0 afO.Piep kuikens f0.00 a f 0.00 Ganzen f00 I 00.Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jonge f 0 00 a f 0 00 Ilazen 1 0.a f 0 Wilde konijnen f 0 00 a f 0.00. Tamme f0.60 a fl.Duiven f 0.40 a f0.60 paar. Magere »arkens f 12 af 19 Varkens voor export f ii f Zeugen f30.f 60.Biggen f6 af 10.Scliraininen I 00 a f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00. a f 000.Kalfkoeien f 000 a f 000 Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pmkstieren f 000,a f 000 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 00 heet. Appelen; heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 200 heet. Zandaardappelen 70000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren: 1300 kilo Hooibo- ter kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vee. 20 magere varkens, varkens voor exportslagei yen 350 biggen en 30 zeueen. Op Woensdag 16 Mei 1900 voormiddag- 11 uut' zal voor rekening' van denheer F. A. DONAJH in het c/fe «de Arend" worden 'rfET BOUWEN van twee woonhuizen aan den Utrechtsclieweg hoek Ap pelweg te Amersfoort. Bestek enzteekening verkrijg baar f 1,1 D aan het bureau van den ai khitect, die tevens alle gewensepte inlichtingen ver strekt. Dejtféhitect W. VAN SCIIAïK. Kasssiers, Commlssionnairs in Effecten. Effeeten, Coupons, Buiten- landsch geld, Prolongatiën, Beleeningen, Incasseeren en ver schaffen van Wissèls'öp Binnen- en Tt.Ttl-onlaTi/t Kantoor: .Huurhuizen 288. Iemand van middelb. leeftijd P./G. bekend met administratie, correspondentie mï talen zoekt bezigheden^vtegra matige beloo- Te ia:-u.-u.r net gemeubeleerde U trechtscnbstiaijit,^ A DUYN- 1LENIUS KRUYTHOFF te Bussgm, zoekt voor haar dienst meisje Wne nettejAetéekking als of als- Mijn DU ITS C II Bfi O (PD heeft geen wansmaak, daar dezelve geen zoete korst bevat. Bakkerij naar de eischen des tijds ingericht. Onder aanbeveling, Ondergeteekende bericht hier mede, dat hij aan den Wever- singel 39 van heden af eene inrichting heeft geopend tot het van allerlei goederen in den-kortst mogelijken tijd; zullende zorg dragen door een "pëae afwerking en concurreenefae prijzen zich eens "igdejs gunst waardig te maken. Uw. dwd. DE NOTARIS te Amersfoort zal op Vrijdag 18 3Iei IOOO, des middags 12 uur, in liet Koffiehuis "DE AREND" aan den Arnhemschen weg te Amersfoort, (wegens sterfgeval) Onder de genéente SOEST. Nt(. 1. Het Buitenverblijf aan den straatweg van Amers foort iiaar Utrecht, bestaande in Ileereihuis, Schuur, Bergplaats, Moestuin, Boomgaard, Bouw- en Weiland en Tfosffli, groot 8,5600 heet. r In eigen g'ebrüik hij Mevrouw de wed. G. STAS. Onder de gemeeiite Amersfoort. No. 2. opgaand Geboomte, Eikenwhl, Heide en een HUISJE aan den straatweg naast diet voriafper- ceel, groot 8,7800 heetarafi. Afzonderlijk en in ipu^sa. Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen op 18 Augus tus 1900. Breeder bij biljetten. DE NOTARIS te Amersfoort; zal op Woensdag 23 .Hei 1906, des namiddags 5 uur, in de merberg «het Roode Kruis", beufoond door Kuijer te Eemnes publiek Onder de gemeente EEMNES Een perceel onder Eemnes-buftendijks gele gen van af de Eem tot den Zomerdijk, sectie D. no. 133, groot 1.33.60 heetaie, aanwijster de wed. Scherpenzeel aldaar. Aanvaarding dadelijk; betaling kooppenningen op 23 Augustus 1900. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2