HYPOTHEEIBRIEFBAI Wordt gevraagd BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. SIGAREN. GjnjpR. v. BÉST, MÜLLER Go. Comiissionpf in EffecfeD, Ph. SMOLDERS, Laiaisoa Bouwer Co. MetliorsjJrfrMervÉ, mogendheid in. Zuid-Afrika, niet on belangrijke voördeelen zou hebben bedongen. Doch waarin die voorstellen bestaan, is tot nu toe niet bekend geworden. Nu de Engelsche strijdmachten Transvaal zijn binnengetrokken en het oprukken tiaar Pretoria nog slechts een cjuaestie van eenige weken, mis schien dagen, schijnt te zijn, gaat het scherm langzaam op en zien wij als apothéose van Duitschland's viiende- lijkheid tegenover Engeland, de Duit- sclie regeering hand in band met den heer Cecil Rhodes, bezig aan het op richten van een Engelsch Duitsche maatschappij tot exploitatie van het Noordelijk gedeelte van Damara-land, de Duitsche kolonie in Zuid-Afrika. De kopermijnen, die zich bevinden, ot heeten te bevinden, in het Otari- disti iet, zullen door die maatschappij ontgonnen worden, en het plan be staat, deze landstreek door een spoor weg met Pretoria te verbinden. Met andere woorden, Engeland heeft een deel der fondsen gefourneerd, bestemd voor een onderneming, die een Duitsche kolonie tot bloei moet brengen en tegelijkertijd de betrek kingen tusschen Duitschland en het dan Engelsche Transvaal nauwer moet toehalen. Dit Engelsch-Duitsche contract, ge drenkt door het bloed van duizenden en nog eens duizenden menschen, schijnt een deel te zijn van den prijs, door Engeland aan Duitschland be taald, opdat het ongestoord in Zuid- Afrika zijn imperialistische lusten kan botvieren. Welke beloften of concessies de En gelsche regeering aan 'Ie andere mo gendheden heeft gedaan, is nog niet bekend, doch vast staat, dat ook zij het bloedgeld zullen ontvangen. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder bevinden zich in goeden welstand en genieten nu van veel zachter weder. Hare Majesteiten hopen in de tweede helft dezer week een bezoek te brengen aan Z. K. H den Groot-Hertog van Saksen-Weimar op de Waitburg. De bekende Russische schrijver I-eo Tolstoï zond ook namens vrienden het navolgend telegram aan den dienst weigeraar D. Ph J. de Bruijn »Uwe vrienden in Rusland, die van uwe zielskracht hoorden, verheugen zich in zulk een standvastigen broeder en wenschen u toe ook verder voort te gaan in de vervulling van den wil van onzen vader." Nu gebleken is dat de minister van oorlog er voorloopig niet aan denkt De Rruin uit den krijgsdienst te ont slaan, hebben de Nederlandscbe vrije socialisten, anarchisten en de ver schillende comités zich tot een bond gevormd om Zondag 10 Juni a.s. eene groote nationale betooging te Am sterdam te houden. Een vierlal spre kers, o.a F. Domela Nieuwenhuis en J. Methoefer, zullen aldaar optreden terwijl enkele zangvereenigingen haar welwillende medewerking zuilen ver- leenen. De heer Chailes Eoissevain, de hoofdredacteur van het Handelsblad heeft opnieuw een brochure geschreven om het goed recht der Boeren in dezen oor log aan te toonen. Zij is getiteld The Struggle of The Dutch Republics open letter to an Ameiican Lady. Het boekje zal vooral in Amerika verspreid worden en is geschreven naar aanleiding van een tot den heer Boissevain gerichten brief van een Ameiikaansche dame, die hoewel sym- pathiseerend met de Boeren, nog op gezag der Engelschen blijft gelooven dat de Boeren de Engelschen wilden overheersehen en daartoe hebben saamgezworen om de Engelschen in zee te drijven, dat zij een corrupte oligarchie vormen, de Kaffers als slaven behandelen, enz. In de brochure verdedigt de heer Boissevain de Boeren en toont hij aan dat zij gruwelijk belastord zijn de open brief is een welsprekend plei dooi voor den Boeren goed recht. Moge het velen in Amerika, die nog mochten twijfelen, van Engeland's onrecht overtuigen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De tweede luitenant H. F. Kee- tell van het 5e Regiment infanterie alhier, is op zijn verzoek overgeplaatst naar het 5e bataljon van genoemd korps te Utrecht in garnizoen. Van den 1 Juni a.s. tot medio September d.a.v. zullen bij het 5e Regiment infanterie alhier gedeta cheerd worden, om aan al de prac- tische oefeningen van genoemd korps deel te nemen, de Cadetten sergeant Jhr. C. J. Laman Trip, J. M. van der Heijde, J. M Sloos. G. A. Perië. J. A. Roukens, H. W. Holtappel, H. W. Assé, P. B. van Staden ten Brink, D. J. C. van Rennen en J. A. Mun- niks-de Jongh, alsmede de Cadetten korporaal L. J. Rieber, P. F. de Groot, A. J. F. J. van den Bergh, O. R. Plet, B. M. Verbrugge, E. F. W. C. Staudenmaijer, D. Q. C. F. deJonge- van der Halen, M. van Riel, J. W. Mathol, A. J. de Bank-Laugenhorst, E. G. Gaarlandt en 11. L. van Teijn. De Eerste luitenant N. C. van Gemert van het 5e Regiment infan terie is door den Heer Regiments commandant aangewezen om met de leiding van, en het toezicht over de Cadetten te worden belast tijdens hun verblijf bij liet regiment. De Sergeanten B. E. van Gen- deren Stort. P. W. Ockerse, J. A. E. G. A. den Daas, A. VisseT-, L. Dufour en A. ,1. Schabeek allen be- hoorende tot het Leger in Oost-Indië, die met ingang van 1 October a.s. tot den Hoofdcursus zijn toegelaten ter opleiding voor den Officiersrang, zullen bij aankomst hier te lande, tol aan het tijdstip hunner toelating op voormelde Inrichting bij liet 5e Regiment infanterie alhier worden gedetacheerd. Uit de Eem nabij de Baarnsche dijk is opgehaald het lijk van een eerst onlangs ontslagen officier vari het le regt. Infanterie. Aan de Amsterdamsche Beurs was gisteren ter teekening voor belang stellenden gelegd het volgende adres, gericht aan den minister van binnen- landsche zaken »Deondergeteekenden, allen schippers bevarende de Eem, geven met den verschuldigden eerbied aan Uwe Excellentie te kennen dat het in de laatste tijden herhaaldelijk is voor gekomen dat de Eem bloediood en ook anders gekleuid is geweest ten gevolge van verfstoffen die Amers- /oortsche fabrieken in, den slioom loozen. Alzoo is dit wederom het geval geweest gedurende een gedeelte van den maand Mei van dit jaar. De ondergeteekenden maken zich bezorgd dat ook chemische stoffen in deze stroom worden geloosd die niet voor het oog waarneembaar zijn, en het water voor menschen en dieren schadelijk maken. Daar het Uwer Excellentie wel bekend is dat de schipperij bijna overal het water waarin zij vaart moet gebruiken, zoo niet als meestal het geval is, tot voedselbereiding en als drinkwater, maar altoos tot het afwasschen van vaten enz., meenen de ondergeteekenden de aandacht Uwer Excellentie op deze toestanden te moeten vestigen teneinde zulke maatregelen zullen worden bevolen dat het leven en de gezondheid van zoovelen onzer niet zullen worden ten oller gebracht aan de kleine geldelijke besparing van een enkelen fabrikant, die de afvallen zijner fabriek in een sterfput dient te vernietigen." Door notaris Bolk werd Zater dagavond in «Het Valkje" alhier pu bliek verkocht voor dr. J. J. Rinkel een heerenhuis gelegen in de Berg straat, groot 85 M\ aan den heer J. C. van Eijbergen, alhier, voor f7200. Daarna werd door notaris Drijfhout van Hoofl geveild voor de erven Van Egdorn, een woning met vergunning tot verkoop van sterkedrank in het klein, gelegen in de Scherbierstraat ingezet door den heer H. G. Bosselaar alhier voor f1740, en in koop toege wezen aan den heer Joh. Knoppers, q.q., voor f 1800een arbeiderswoning, verhuurd aan G. Tornbroek voor f 1 per week. aan denzelfde in koop toege wezen voorf 700. en een landbouwers woning in de Wolkerstraat, ingezet door den heer G. van der Heyden, alhier, voor f 1000 en in koop toege wezen aan den heer P. Groenhard, te Hoogland voor f 1010. Het verlof naar Nederland (Amersfoort) van den kapitein dei- artillerie van het O. I. Leger den heer A. G. van Os is nogmaals met zes maanden verlengd. Vrouwelijke lidmaten van de Ned. Herv. kerk, worden verzocht, inzage te nemen van het Adres aan de Synode tot verkrijging van stem recht voor de vrouw in kerkelijke zaken, dat acht dagen ligt ter teeke ning bij den boekhandelaarSlothouwer. Gevonden in een der riolen, uitkomende aan de opengebroken kluis aan de Korte Gracht alhier een elfen gouden dames ring, waarin gegraveerd staan eenige letters, en een jaaital. Inlichtingen te bekomen voor recht hebbenden aan het Bureau van politie alhier. De waarnemers van de totale zonsverduistering op Maandag zijn vrij gelukkig geweest. Bijna overal was gedurende de verduistering de hemel helder en kon de corona prachtig worden waargenomen. De stralenkrans was schitterend, vooral de aequatoriale aureool. Er waren geen sterren le zien. Op den 2en Pinksterdag zullen op de Baarnsche Wielerbaan belang rijke Wielerwedstrijden plaats hebben. De match tusschen van der Knoop en van der Tuijn, twee mededingers, die aan elkaar gewaagd zijn, belooft bijzonder interessant te worden, daar laatstgenoemde den eersten in Duitsch land leeds 2 maal heeft geklopt met het geiingo verschil van één fiets- lengte over een afstand van 50K.M. Verdei kunnen liefhebbers van Wielersport hun hart aan verschei dene nommers ophalen, zoodat een tochtje naar Baarn èn om de belang rijke wedstrijden als om de schoone natuur op 2e Pinksterdag zeer aan te bevelen is. 363e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 28 en 29 Mei. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 551 594 3346 3357 3799 3802 3819 3832 7342 11967 11982 13227 13295 13301 15004 16778 16813 16815 16820 16843 en 17923. Te zamen 21 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 577 599 3317 3321 3332 3492 3494 3503 3732 3742 3747 3758 3770 7348 7355 7368 7370 7375 11955 11984 11988 13215 13223 13236 13239 13258 13263 13280 13289 15002 15009 15031 15033 15035 15044 15048 15077 16798 16806 16827 16840 16867 17864 17902 17904 17929 17940 17956 en 20148. Ilooge levensverzekeringen. Naar aanleiding van den aanslag van Sipido op den prins van Wales, weet men mede te deelen dat op het leven van den erfgenaam der Engelscha kroon niet minder dan honderd en zestig verzekeringen ge sloten zijn bij verschillende maatschap pijen tot een gezamenlijk bedrag van 2 nnllioen pond sterling of 24 millioen gulden. Van alle verzekerden staat de prins van Wales met deze enorme som aan het hoofd De koning van Italië, Humbert, is bij 149 Italiaansche, Duitsche. Engel sche en Fransche maatschappijen verzekerd voor 37.500.000 lire of ongeveer 18.700.000 gulden. De hoogste verzekering op het leven van een kind is ongetwijfeld die, welke czaar Nicolaas van Rusland drie en een half jaar geleden, kort na dege- booite van zijn eerste dochter, de groothertogin Olga, ten bedrage van 2 millioen sloot. De premie bedraagt in dit geval 14G.000 gulden, een som, die de keizer aller Russen met zijn 15 millioen rente intusschen best betalen kan. Bijna alle vorsten en hoofden van staten in Europa en Amerika zijn verzekerd voor sommen van 2 of 3- maal honderd-duizend tot 1 of 2 millioenen gulden. Natuurlijk zijn ook verzekeringen gesloten op het leven van de prinsen en prinsessen der verschillende vorsten huizen. Zoo is de Duitsche kroonprins voor 75000 gulden verzekerd, terwijl zich prins Heinrioh van Pruisen vóór zijn vertrek naar China, tegen een premie van f 50 000 gulden verzeke ren liet voor 2'/> millioen gulden. De geldkoningen in de Vereenigde Staten doen voor de aristocraten van den bloede niet onder. De spoorweg koning George Vandei bilt is voor 1 millioen dollars, de suikerkoning Havenieyer voor 500.000 dollars, de petroleumkoning Rochefeller voor 650.000 dollars en de Californische milliardaire mevrouw Stanford voor 2 millioen dollars verzekerd. l)c krijgsgevangenen op St. Helena. Dr. J. R. Albertijn, die met generaal Cronjé naar St. Helena is gegaan, schrijft vandaar dd. 18 April aan Ons Land een brief, waaraan het volgende is ontleend: Dinsdag, den 3en April, tegen den avond stoomden wij uil Simonsbaai, met generaal Cronjé, zijne vrouw, en zoowat 510 ki ijgsgevangenen allen uil de Transvaal, aan boord van het transportschip. Een wacht van (getal onleesbaar) Engelsche soldalen ging mede. Het oorlogschip Niobe verge zelde. ons. Na eene voorspoedige maar eeriigszins lange reis van bijna acht dagen kwamen wij Dinsdag, den lOen dezer, veilig te St. Helena aan. De reis was al dien lijd zoo kalm dat wij van zeeziekte nagenoeg niets on dervonden. Generaal Cronjé maakt door zijne kalme waardige houding en bedaarde handelw ijze, een gunstigen indruk op allen. Men merkt het aan alles dat de Engelsche officieren hem respek- teeien. Ook hij gedraagt zich legen- over hen met betamende hoffelijkheid. De krijgsgevangenen gedragen zich ook behoorlijk en stil. Er wordt veel gezongen.Zij hebben gedurende den dag het grootste gedeelte van het dek tot hun gebruik; tweemaal per dag worden zij geteld, en 's avonds om negen uur moeten zij naar onder. De generaal en zijne vrouw mogen later opblijven, maar ook zij gaan gewoon lijk tegen dien tijd naar bed De aanvraag om zijne naamtoeke- ning door de Engelsche officieren en anderen aan boord is groot. Het is alsof iedereen gaarne iets van hem tot aandenken hebben wil Een geval was nog aardig. De generaal had een paar dagen geleden tandpijn, en besloot toen zijn tand te laten trekken, en vroeg mij om met hem mede te gaan. De dokter trok den tand uit, en dadelijk werd hij door twee, drie mannen aangegrepen, die hem den tand wilden ontnemen; hij had een kleine worsteling om van hen los te komen. Na verlof van den generaal ver kregen te hebben, behield hij den tand. Ook Transvaalse!) geld wordt tegen de volle waarde opgekocht. De gevangenen vertellen, dat er na de overgave, van alle kanten aanvraag kwam om hun Transvaalsch geld. tegen volle waarde. Gedurende de reis hadden wij negen gevallen van mazelen en twee van koortsziekte; doch door Gods goedheid geen één in ergen graad. Gij moet welen dat wij eerst zeven dagen na onze aankomst alhier aan wal werden gezet. In het kamp was alles nog niet gereed voor onze ont vangst. De laatste drie, vier dagen aan boord waren zware dagen voor de gevangenen. De behandeling ge durende de reis was tamelijk goed maar toen de ééne dag na den ander alhier voorbijging, eri de burgers klin kers kregen voor brood en men van dat opeengedrongen schipsleven moede eri krank begon te worden, begonnen sommigen te lijden en anderen werden ontevreden. Op Maandag, na den mid dag, den löden dezer, werden allen aan wal gezet, tot aller blijdschap. De beweging onder de inwoners van het eiland op den dag toen de gevangenen aan het land werden ge bracht, was zeer groot. Men zegt dat sedert de landing van Napoleon hier, er zulk eene opschudding niet is ge weest. Sommigen twijfelen of het toen wel zoo groot geweest is als nu. De gouverneur van het eiland had een proclamatie laten aanplakken, waarin hij de inwoners opriep om de ki ijgs gevangenen met alle respect en fatsoen te ontvangen, als mannen die met groote heldhaftigheid geslréden had den, voor wat zij meenden het recht van hun land te zijn en dat er geen openlijke demonstratie moest plaats vinden. De inwoners hebben zich ook met alle ingetogenheid en stilte ge dragen. Het Staphorster boertje gaat niet over zee. De N. H;ins. Cl. weet, naar aanleiding van het onlangs ver melde bericht omtrent dezen wonder dokter, mee te deelen, dat onze man bedankt heeft voor het aanbod, hem door een Amerikaanse!) Corsortium gedaan. Een zijner eigen patiënten moet van deze tegenspraak de zegs man zijn. Hij schijnt hier dus geld genoeg te verdienen. Rederijkers. In een provinciestadje in Duitsch land wordt door een dileltantenclub een tooneelspel opgevoerd, dat speelt ten tijde van den slag in het Teuto- burgerwoud. 'tOogenblik is gekomen dat een der spelers uitroeptVarus, geef mij mijne legioenen weder. Varus moet hierop antwoorden, doch is vergeten wat hij zeggen moet. Nog eens wordt de uitroep herhaald, harder dan te voren, daar de eeiste meent dat Varus het niet goed ge hoord heeft. En ten derdenmale klinkt het don derend Varus, geef mij mijne legioenen weder! De ander, in de war en woedend het antwoord niet gereed te hebben, brult nijdig terug: »Zeg is, kerel, als je zoo schreeuw t, zal je ze zeker niet van me terugkrijgen!" g—V voor den dag, iemand .{lie goed kan ÈOKEN en huiswerk ver richten, tegen' goed Jdfra. Men "yervoege "Zich in pgrsoon voor twdatU uur HjjiaC BERG EN DAL, WoTIërïsïraat. ;,Fabr. te Y alkcnswaanl. oj&ericht.i864iv£erlfen met ruim 3UO werk lie den, laten niet reizen, ruiter leveren solieden koopers goè^e Sigaren aan de laagste prij 111 Langégracht 29. Intercommirnaai-Telephoonnummer 55, Koopën en verknopen Effecten, Coupotfs, buitenlandseh Bank papier en illuntspecfóif.'tot den meest' voordeeligen kpérs. Sliiiten Prolongation en Bc- leciiïngen, disCortteeren en ver schaffen wissels op alle bank- plaajsen, zoowel in het Biimeii- alsbet Buitenland, n^ntéh'gclden i» deposito tegpsr-'hader overeen te koméfisrótSrwaarden, enz. enz. Het kantoor is geopend alle werkdagen van 94 en Th8'/i uur. ^aToriels '.van Minerale wnteren, Gazeusc dranken. Vruchtenwijnen, Li niqiiadesi ropen, enjLemonsquast. Verkrijgbaar alle medicinale en tafelwateren de meest concu- reerende pryztfS,. Tevens het; iïjnste adregafroor coiuestfb'fê«6 lijnc vfeesb'hwfmi, delicatessen, efiqeolade'x, jk'e'n stiikerM erken. .■ALKÉ^ PRIMA%)UjfaJITEIT. Minzaam 'ganbecelend, Kampstraat 6. Vraagt s. v. p. prijscourant. Eerste Nederlanrische Gevestigd to/'s-GnAVENHAHE. Jgirecteuren J. RÖOSENBURG. G,*H. BIERMAN, DATBanfe verstreki*tegen ma tige f rente (zonder" vooruitbeta ling) geld onder eerst hypothecair verband op huizen en landerijen, en geeft, zoolang de voorraad strekt, 4 U Algemeene Hypotheek- brieven uit, in coupures van f i non.fl00.— tegen den koers van 100°/o. Agentschap Amersfoort. KasssierszCommistfonnairs Ik Effecten. Effecten, CoVpons, Buiten- lanijsch geld, jProlongatiën, Befeeningen, Incasseeren en ver schaffen van Wissels op Binnen- en ^Buitenland. Kantoor i MrlTïrïiuizc-n 288.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2