BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. men beteekent dan dat het voorstel is aangenomen en liet beroep zal worden ingesteld. Mijn oordeel over het een en ander is spoedig gezegd. Dat de Staat, door administratie kosten enz. voor zijn rekening te ne men, daarmede erkent dat verzeke ring van werklieden tegen ongevallen ook is een algemeen, een Staatsbelang verdient toejuiching; dat legen de uitvoering van minder juiste beslissin gen van het bestuur van het centraal administratief lichaam, de Rijksverze keringsbank, zooveel mogelijk wordt gewaakt, kan niet anders dan worden toegejuicht. Ten aanzien van het voornaamste punt, de concessie aan zelfverzeke- rende werkgevers en aan hen die tot dat doel van de tusschenkomst eener particuliere Maatschappij gebruik wil len maken, kan ik niet anders zeggen dan dat zij een belangrijke verbete ring is. Misschien zullen er werkgevers zijn die wat meer verlangen die zou den willen dat zij van eiken ftnan- cieëlen band met den Staat werden vrij gehouden, terwijl dan de wet hun alleen de verplichting tot verzekering misschien met bepaling van een mini mum van uit keering, zou opleggen. Die eisch ware inderdaad onredelijk en zoowel in de adressen van belang hebbenden als bij de beraadslagingen in de beide Kamers is het bij her haling gezegd, dat men sohede waar borgen wil geven. Mij komt het voor dat deze in niets anders kunnen be staan dan het deponeeren, in een of anderen vorm, van hel kapitaal dat de levenslange uilkeei ingen aan het slacholler van een bedrijfsongeval of aan zijn nagelaten weduwe, die tot den gestelden leeftijd aan zijn nage lalen kinderen, volkomen dekt. Wie inderdaad begeeren, do wet lot stand te zien komen, kunnen niet andeis dan de Regeeiing steunen bij deze vernieuwde poging tot oplossing van het hoogst belangrijk vraagstuk. PLAATSELIJKE BERICHTEN. In de j.l. Maandagavond gehou den zitting van den gemeenteraad, gepresideerd door den burgemeester jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, waren afwezig wethouder E L. Visser en het raadslid D. Gerritsen, beiden om gezondheidsredenen. Na vooi lezing door den Secretaris van de notulen der vorige vei gade- ring die onveranderd werden goedge keurd, deelt de voorzitter mede dat zijn ingekomen een verzoek van Mr. F. 1). Giaaf Schimmelpenninck om eervol ontslag als regent van het Burgerweeshuis, wegens vertrek uit de gemeente zal onder dankbetui ging voor bewezen diensten worden verleend; de gemeenterekening over 1899 in handen eener commissie van advies tot welks leden de burge meester aanwijst de heeren H. J. Cioockewit, A. M. Tromp van Holst en A. Hamers; goedkeuringen van Gedeput. St. op de gewijzigde veror dening op de tapperijen en het raads besluit lol overname der rechten op den spoelsteiger aan hel Smalle Pad een rekest van Hulst c.s. werklieden aan de gasfabriek om te worden aan gesteld als zoodanig aan de gemeente gasfabriek procesverbaal der kasop name bij den gemeenteontvanger; een ontwerp tot wijziging der veror dening op het bouwen ter secre tarie ter inzage voor de leden. Aan de orde komt punt I der agenda: Vooistel tot wijziging van het regle ment op het Middelbaar Onderwijs betreffende lesuren. De voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een schiijven, ondoitee kend door de heeren Heyligers, Tromp v. Holst, van Esveld en C J. D. van Eek, strekkende dit voorstel te ren- voyeeren naar het Dag. Best met verzoek, na eerst het advies te hebben ingewonnen van den Inspecteur en de Commissie van Toezicht op het M. O. en van den directeur der 11. B. S., het in de afdeelingen te behandelen. De heer Heyligers dit schrijven toelichtende zegt dat het voorstel van B en W. zeer onschuldig lijkt, doch z. i. allesbehalve onschuldig is en zon der noodige voorlichting uiterst moei lijk door leeken te beoordeelen. Mocht bij aanneming van het voorstel en het toewijzen van een grooter aantal lesuren aan de leeraren, hunne ijver al niet verflauwen, de toewijding aan hunne taak zou toch beslist daarondei lijden. Ook de heer Pi ikken acht dit voor stel met voldoende voorbereid. Wel is er eene briefwisseling hierover ge voerd tusschen het Dag. Best. en de Commissie van Toezicht op 'tM. O. doch haar advies is niet gevraagd. De heer van Kalken verklaart liet geheel met de onderteekenaars van hel voorstel eens te zijn. "trekking en doel van het voorstel van B. en W. zijn niet voldoende bekend en de Raad dient hiervan volkomen op de hoogte te zijn, ten einde te weten of hij voor of legen moet stemmen. De voorzitter merkt op dat hel Dag. Best. eerst na langdurige cor respondentie met de Comm. v. Toez. tot het doen van het aanhangige voorstel is besloten. Advies is niet gevraagd omdat voldoende blijkt uit die correspondentie dat de C. v. T. tegen de door B. en W. voorgestelde veranderingen is. Hij zou het betreuren wanneer het voorstel naar de afdeelingen werd verwezen omdat de tijd dringt. Het maximum lesuren dient toch eerst te zijn vastgesteld alvorens men kan weten hoeveel uren nog aan tijdelijke leeraten moet worden opgedragen. Wanneei eeist nog advies zal moeten worden gevraagd aan den Inspecteur, de Comm. v. Toez en tien directeur der II. B. S. bij wien trouwens de C. v. T. zelve zeker reeds advies zal hebben ingewonnen loopt de zaak vast en zal het B. en W. niet mogelijk zijn tijdig te voorzien in de benoeming van lijdelijke leeraren, wier mandaat slechts tot I Sept. a.s. loopt De heer van Esveld is uit de over gelegde correspondentie evenmin ge bleken wat eigenlijk het doel is van B. eti W. en welke de gevolgen van het aannemen van het voorstel van het Dag. Best. zullen zijn. Mocht het voorstel der vier heeren niet worden aangenomen, dan hoopt hij dat het voorstel van B. en W. eveneens met algemeene stemmen zal worden ver worpen. De heer Kleber oordeelt dat de zaak op een verkeerd standpunt is gebracht door aan te dringen op het al dan niet hooren van den directeur der school. Hij geeft daarom in over weging hel voorstel van het Dag. Best. eenvoudig te renvoyeeten naar de afdeelingen met verzoek aan B en W. de zaak met spoed te behandelen. De heer Heyligers zegt dat het niet de bedoeling is geweest dat het Dag. Best. zich rechtstreeks tot den direc teur der H. B. S. zou wenden, doch wel het advies inwinnen van de Comm. v. Toez. M. O. gehoord den directeur. Het voorstel des heeren Heyligers c.s., als het verst strekkende hel eerst in stemming gebracht wordt, met 9 legen 6 stemmen verworpen, waarna het voorstel van den heer Kleber zonder hoofdei, stemming wordt aangenomen. Bij punt 2 der agenda: Advies in zake het toezicht op het onderwijs in nuttige handwerken, doet de heer Prikken het voorstel om de benoe ming der dames, toegevoegd aan de Comm. v. Toez. op het L. O. en meer speciaal belast met het toezicht op liet onderwijs in de handwerken, aan den Raad te houden. De door Spr. genoemde bezwaren worden door den Wethouder van onderwijs bestreden en schenen ook door geen der overige raadsleden te worden gedeeld, althans zijn voorstel wordt niet gesteund, kan dus niet in behandeling worden ge nomen. Het voorstel van B. en \V. wordt daarop z. h. st. aangenomen De Ontwerp-vei ordening regelende de voorwaarden waarop in de ge meente Amersfoort gas uit de ge meente-gasfabriek wordt verstrekt, wordt behoudens enkele opmer kingen van den heer Hamers, omtrent de geregelde toevoer van gas aan particulieren, wonende in de nabijheid van inrichtingen waar van gasmotors wordt gebruik gemaakt en van de heeren Kleber en Van Beek, die den directeur der gasfabriek in plaats van den gemeente-ontvanger met liet innen der gaskwitantiën wilden zien belast, welke opmerkingen door den Voor zitter werden weerlegd artikels- gewijze afgehamerd en in zijn geheel z. h. st. vastgesteld. Het voorstel tot vaststelling van den gaspiijs op 9 cents per M1 en 7 cents voor kookgas, wordt z. h. st. goedgekeurd. Bij het voorstel tot ontheffing van den heer W. H. Kam van zijn werk zaamheden als leeraar bij het M. O., stelt de heer Heyligers voor: den heer Kam te blijven belasten met hel toe zicht op het bouwkundig teekenen aan de Burger-Avondschool, daar zulks niet noemenswaard tijd zou kosten en den heer Kam met het oog op zijn later pensioen het tractement daarvoor te doen behouden. Ofschoon de wethouder van onderwijs dit voor stel onnoodig acht, daar het toezicht op de teekenlessen even goed kan gehouden worden door den directeur der school, of door den heer Van Os, als leeraar daaraan verbonden, welke beide heeren de bevoegdheid daartoe bezitten en de Voorzitter verklaart dat de hoer Kam zich bij het voor stel van B. en W. neerlegt het welk door den heer Van Esveld nog oven wordt gereleveerd woidt het ten slotte met 10 tegen G stemmen aangenomen. Aan de orde komt het voorstel tot overname van een gedeelte van den Vlasakkerweg. De heeren Van Esveld en Kleber zien bezwaar in de bepa lingen omtrent de hoogte van den weg. De Voorzitter zegt dat de ge- meente-aichitect in deze gehoord geen bezwaren daartegen had. Z. h. st. wordt daarop overeenkomstig het voorstel besloten. Het verzoek van de onderwijzeres C. H. F. van Nouhuijs om eervol ont slag wegens vertrek uil de gemeente wordt ingewilligd en overeenkomstig het advies van B. en W. z. h. st. tegen 1 September a.s. verleend. Bij het voorstel tot regeling van de benoeming eri het ontslag van het personeel der gasfabriek, laat de Voor zitter door den Secretaris het ver zoekschrift van de weiklieden aan de tegenwoordige gasfabriek voorlezen, hetwelk daarna, als niet op zegel geschreven, ter secretarie wotdl ge deponeerd Het voorstel zelve wordt daarop z. h. st. vastgesteld, waarna de ver gadering door den Voorzitter wordt gesloten. Bij de overgangsexamens aati het Gymnasium alhier zijn bevorderd van kl. I tot kl. II: Onvoorwaardelijk B. A. H. Beitels, P. J. van Buuren, B. Gijzel, M. A. J. Hopgowerfl,. A. G. II. J. Kievits, A. C. 11. Reijnders, C. G. van Riel, P. VV. A. Smit en .1. J. de Stoppelaar. Van kl. II tot kl. III: Onvoorwaardelijk: A. R. Laan, R. W. van Lijnden, L. C. van den Steen van Ommeren, C. P. van Rossem, J. Spijkerboer en E. H. Tenctinck. Voorwaardelijk P. de Graaff, A. H. Guddee, II. W. J. de Jong en tl. van den Nieuwen huizen. Van kl. lil tot kl. IV Onvoorwaardelijk K. de Bel, R. Th. A. Ie Cavelier, A. Dekker, J. II. Rolandus tfegedoorn, I. J. van den Helm, G. J. Hoogewerlf, R. P. van der Mark, A. Th Neeb, J. F. W. Neeb en J. C. W. Evenblij. Voorwaardelijk tl. J. van Daal. Van kl. IV tot kl. V Onvooi waardclijk G. Bolkestein, P. van dei- Eist, 11. S. J. van der Flier, G. vdn Monlfrans en J. F. van Wijk. Van kl V tot kl. VI: H. Hijzen', E. Lagerweij, .1. E. H. van Nagell, L. Rinkei, I. Timmermans, P. H. Versteeg en W P. Vis. De uitslag van het toelatings examen aan het Gymnasium alhier is als volgt Toegelaten tot kl. Ionvoorwaar delijk G. A. Boers, J. A P. Frede- rikse, A. M. Gaasbeek, G. de Groot, D. C. Heldorman, D. H. Ri-cter, B. ter Haar Romeny en W. Andiée Wiltens. Voorwaardelijk K. van Pel. Tot kl. II onvoorwaaidelijk J. J. de Koo en C. Spijkerboer. Aan het overgangs examen van liet le naar het 2e studiejaar aan de Kon. Militaire Academie te Breda o.a. hebben voldaan onze vroegere stad- genooten de heeren F G. J. M. van Steenhardt Carré en D. Schulman, cadetten der artillerie. Aanstaanden Vrijdag zal H. M. de Koningin op sSoestdijk" een ma tinee aanbieden aan genoodigden uit de Provincie. De na te melden Cadetten thans gedetacheerd bij het 5e Regiment Infanterie alhier zijn door den Kolonel Gouverneur der Koninklijke Militaire Academie bevorderd tw. De Cadetten-Sergeanl-titulair Jhr. Laman Trip, Assé, Van der Heijde, Van Staden ten Bunk, Roukens, Van lieenen, Sloos, Perie en Holtappel, allen tot Sergeant; de Cadetten-kor poraal-titulair Gaarlandt de Jonge, Van der Halen, Plet, Van Riel, Mathol, Rieber, Van Teijn, de Bank Langen- horst, de Groot en Van den Bergh allen tot korporaal. De Eerste-Luitenant J P. J. Verberne van het 5e Regiment Infan terie is bij Koninklijk Besluit in zijnen rang overgeplaatst bij het Regiment Grenadiers en Jagers. Genoemde Ofli- cier is door den Minister vanOoilog bestemd om te worden ingedeeld hij een der bataljons Grenadiers van laatst genoemd korps. Bij het 5e Regiment Infanterie zijn door den Kolonel Regiments- Commandant aangewezen om den schietcursus bij te wonen, welke van 16 Juli a.s. tot 31 October d.a.v. bij de Normaal-Schietschool te 's Graven- liage zal worden gehouden De Tweede-Luitenants II. L. de Wijs en H J. Olïerhaus alsmede de sergeanten J. J. Hotz, H. P. Lüeht, N. Alberti en B. E. Haars, allen van genoemd Regiment. De Vaandrig J. F. II. Duvergé van het 5e Regiment Infanterie is bij Koninklijk Besluit benoemd tot Re- serve-Tweede-Luitenant bij genoemd regiment. De Reserve-Tweede-Luitenant H. W. Bleeker van het 5o Regiment Infanterie alhier, is voor eene maand onder de wapenen gekomen om wer- kelijken dienst te verrichten De vereeniging van officieren der Schutterij hield Zondag te Loos- duinen op het landgoed Ockenburgh een schiedwedstrijd. Winnaar van den eeieprijs was majoor S. J.v.d. Bergh te Loosduinen. Onder de prijswinners kwam verder o.a. voor majoor Tromp van Holst, van hier, die in de 2e cat. van den personeelen wedsti ijd zich van den 2en prijs verzekerde. Van 1 tot 12 September zullen in de omstreken der stad door het 5e regiment infanterie oefeningen op uit gebreide schaal, onder de leiding van den kolonel J. van Wijk, worden ge houden. In den tuin van den Heer A. Ma ters alhier, staan aardappelplanten, waarvan het lof inplaats van groen lichtbom is, terwijl het blad ook ge heel en al den vorm heoft van een bonte geranium. Van de directie der landbouwschool te Wageningen, aan wie een exemplaar te bezichtiging werd toegezonden, ontving de Heer Maters het bericht dat onder de hon derden aldaar aanwezige soorten deze variëteit niet werd aangetroffen. De zeldzame plant trekt dan ook zeer de aandacht van botanici en van belang stellenden in zonderlingespelingen der natuur. Tot 2e luitenant bij de d.d. schutterij is benoemd de heer Mr. W. M J. van Lulterveld, thans ser geant-titulair. Bunschoten. Do nieuwe leembrug is dooi den burgemeester van Baarn officieel voor het verkeer opengesteld waarbij hij de werklieden op waar- deerende wijze toesprak en hun een som gelds beschikbaar stelde. Ook aan de aannemers, den ingenieur en den opzichter werd een woord van dank gebracht voor de goede afleve ring. (UKKEMMI.MIEXTIE. Berichten waarvan de afzender ons onbekend is worden niet opgenomen. Redactie. De hoop, dat de vreemdelingen te Peking op 3 Juli nog in leven zouden zijn geweest is door het rectificatie telegram van Sheng, den directeur der Chineesche telegrafie, weder in rook vervlogen. Niet 3 Juli was de datum waarop de boodschapper uit Peking was vertrokken, maar waarop hij was aangekomen te Tsjinanfoe. de. plaats van waar het belicht is geseind. De reis van Peking naar Tsjinanfoe wordt op 5 dagen gere kend, zoodal hij dus 28 Juni uit Peking moet zijn vertrokken en volgens de vroeger ontvangen berich ten heeft de gruwelijke slachting den 30en Juni plaats gehad. De correspondent van de Daily Mail te Shanghai heeft den bode, die het hoopvolle bericht uit Peking bracht, persoonlijk uitgevraagd en het vol gende van hem vernomen Toen de aanval op de vreemdelin gen begon, bezetten, sloten en ver dedigden de Duitschers met succes de Tsjienmienpoort, terwijl prins Tsjing, de bekende tegenstander dei- Boxers en aanhanger der Keizerin weduwe, de drie overige poorten aan greep en bezette, waardoor hij het binnendringen in de stad van meer dere Boxers belette. Hevige gevechten volgden, de vreemdelingen brachten de aanvallers zware verliezen toe, daar zij in dichte rijen oprukten. Meer dan 2000 man Chineesche troe pen en wel 5000 Boxers vielen. De straten waren met dooden bedekt, vooral de Duitschers richtten, met de twee zware kanonnen, die zij op de Chineezen hadden veroverd, een waar bloedbad aan; zij veegden de nauwe straten er mee schoon. Behalve de troepen van Generaal Toenfoesiang, die zich echter hoofdzakelijk met plun deren bezig hielden, namen geen kei zerlijke soldaten aan den strijd deel. Eindelijk trad er een soort van wapen stilstand in, daar de Boxers, die ge weldige verliezen leden, doch niet geplunderd hadden, van de troepen verlangden, dat dezen in de voorhoede zouden vechten, doch zij bedankten daar beleefd voor, door te vei klaren dat zij dit gaarne aan de Boxers overlieten. De bode verzekert verder dat, ter wijl deze moordtooneelen werden af gespeeld het dagelijksche loven in Peking zijn gang ging; de winkels en de schouwburgen bleven geopend en de nabijzijnde straten waren met wandelaars gevuld. De gezantschappen zouden zelfs van levensmiddelen voor zien zijn geworden. Maandagavond omstreeks half elf heelt zich te Utrecht een tteurig drama afgespeeld. Op de Biltstraat No. 115, woonde een 72-jarige dame, zekere mevr. B. alleen met een nog zeer jeugdige dienstbode. Circa kwart over tien vervoegde zich aan het huis een jongmensch, S., een der kennissen van de oude dame. Onmiddellijk werd hij bij haar toegelaten in de huiskamer. Slechts enkele minuten waren verloopen of de jonge man kwam de keuken binnen loopen en wilde in zeer opgewonden toestand de dienstbode aangrijpen. Deze schrikte geweldig, maat' wist te ontkomen en buiten het huis te ge raken, waar zij luidkeels om hulp schreeuwde. Onmiddellijk waren er eenige buren, waaronder prof. Eyk- man, die zich in het huis wilden begeven, doch daar de meid de deur achter zich had laten toevallen en geen sleutel bij zich had ging dit niet niet zoo gemakkelijk. Eindelijk wist men door het open schuiven van een raam binnen te komen. In de huiskamer gekomen vond men de oude dame op den grond liggen met een zakdoek om den hals. Alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken mochten niet baten. De aanleiding tot den daad is niet bekend. Van diefstal is niets gebleken. De vermoedelijke dader zekere S., een jonge man van fatsoenlijke familie, is voortvluchtig. Zeer spoedig waren de officier van justitie, tnr. Carstens, en de commis saris van politie, de heer Becht, ter plaatse en werden verschillende maat regelen genomen. Het drama verwekt in de stad eene levendige ontroering Nemesis. Een onzer landgenooten schrijft ui t Londen i) Dezer dagen kon men hier voor de boekwinkels en bij de colporteurs van bladen groote biljetten lezen met het opschrift: »Tho crime of the century. Pekin-Ilorror-details(De misdaad der eeuw. Bijzonderheden over de gruwelen le Peking). »Het kost den Hollander, die dit leest, inspanning zich te bedwingen als hij denkt aan »de misdaad van de eeuw" door Engeland zelf tegen over de Zuid-Afrikaansche Republie ken gepleegd en aan het gruwelijk lot dat de grijsaards, vrouwen en kinde ren der Boeren door Engeland's schuld heeft getroffen. Zijn die ongelukkigen minder te beklagen dan de slachtof fers welke in China wellicht zijn ge vallen?" Bij het hoofdcomité van het Roode Kruis in Den Haag is nu in 't geheel 206.447.93'/i ingekomen. Bij den heer P. R. Mees, penning meester van de afdeeling Rotterdam der Ned. Z. Afr. Vereeniging is dooi den heer L. F. Brandts Buys te Rot terdam f 196 gestort, zijnde de op brengst van zijn lied uTransvaal en Nederland" en door mej. J. van der Schuyt aldaar, f 6301.86, de opbrengst van een bazar.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2